'Woaidaehen, kermis en wielerronde zijn vaste evenementen in het dorp' Anouk ziengt op d'r leste cd over 'Esses in je lief' De Dammetjes winnen met zoeken naar pastoor voor Oud-Vossemeer Osteopaat Zweedijk draagt praktijk in Maartenshof over aan Vlaamse In de prijzen in optochten van Altere en Gróót Pesóót Optreden LOZ in The Sixties Slotconcert van Kunstroute op andere plaats Lore Verstraete begint op 1 april voor vier dagen in smalstad Donderdag 1 maart 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Raar tijdstip Stijldansen Volledige vergunning Dat het Engels in onze taal grote invloed heeft, staat buiten kijf. We worden ermee overspoeld. Vooral via de televisie en de radio. Engelse woor den en uitdrukkingen zijn niet van de lucht. Leer lingen op de middelbare school kiezen in de meeste gevallen als eerste vreemde taal het En gels. Maer ok op 't bestuurluk vlak is deze taele onderand hemêênhoed geworre. Maer of hemêên ok hoed is? Johnny Hoes Eerst asbest uit oude mavo Tholen De 26-jarige Lore Verstrae- te uit Leuven neemt vanaf 1 april in Maartenshof de osteopathiepraktijk over van Frank Zweedijk uit Middelburg. Zijn praktijk in de Zeeuwse hoofdstad en op Tholen is de afgelo pen jaren zo gegroeid dat hij dit niet langer meer kan combineren. Verstraete is nu nog in dienst bij Zwee dijk, maar begint in het woonzorgcentrum haar ei gen praktijk. Iets extra's Mond-tot-mond De familie Dam uit de pastorie aan de Dorp weg won za terdag twee prijzen tijdens de optocht in Oud-Vossemeer en zondag maar liefst drie trofeeën bij de rondgang in Halsteren. In beide gevallen gingen de Dammetjes op zoek naar een opvolger voor de onlangs vertrokken pas toor Wiertz. Durpsomroeper Cent Niemantsverdriet uitgebeeld door Rick van Poortvliet) kondigt het ophalen van oud papier op. Langs de kant staat links een deel van de jury: J. Hommel, E. Frigge-Hogesteeger en H. Westerweel. VERVOLG VAN VOORPAGINA De ploeg wist niet hoe ze in het cen trum moest komen, maar de nar hielp de hulpverleners door vanuit de toren met zijn rode broek te zwaaien en ze te begeleiden door de wijken van het dorp. De ploeg passeerde onder meer een 'prachtig gebouw' (de weeg brug), de PvdA (Piet van den Aprèl), en de nieuwbouwwijk (de Goudkust) met de Martin Lutherkingstraat, de 'stasse mispit en de wachtkaemer'. Met loeiende sirene reed de ploeg in een oude open brandweerwagen (Fi- redepartment Springhill) het plein op om halt te houden voor de Vossen- kuil. Om de nar uit de kerktoren te krijgen riep de prins op, een paar keer het woaidaehenlied te zingen. Dat had uiteindelijk effect en de ploeg werd herenigd waardoor de plechtig heid met de eerste burger kon begin nen. Nuis zei er geen moeite mee te heb ben om de verantwoordelijkheid van het dorp over te dragen aan prins Wij- te. „U kunt het aan." Het was de bur gemeester opgevallen dat hij op een 'raar tijdstip' werd verwacht: 12.49 uur. „Het getal elf heeft voor u bete kenis en als ik zie hoe simpel u pro blemen oplost door de klok terug te draaien, dan kan ik ook altijd op tijd komen." Nuis noemde het carnaval niet meer weg te denken uit het dorp. De 'woaidaehen' behoren met de wielerronde en de kermis tot de vaste evenementen van het dorp. Hij zei veel respect te hebben voor de carna valsvereniging die 'rekening houdt met de gevoelens van de medebewo ners uit het dorp'. Hij haalde de uit spraak van de prins aan 'dat het beter is twee dagen goed feest te vieren dan vier dagen matig.' De prins stelde ook het jeugdnarretje voor: Jacques Boudeling en het jeugdprinsesje: Charlotte Tholenaar. De optocht telde ongeveer evenveel deelnemers als voorgaande jaren. Er waren twaalf kleine groepen (van 2 of 3 personen), zeven wagens, drie grote groepen (vanaf 4 personen) en drie enkelingen. De jury bestond uit zeven personen, waarvan drie leden de kleine groepen beoordeelden en de overige de rest van de deelnemers. De deelnemers worden op verschil lende onderdelen beoordeeld: origi naliteit, motto, beweging en actie, en het carnavaleske. Dat laatste onder deel is een belangrijk criterium. Het wordt dubbel geteld, waardoor de verschillen groter worden. Voor het carnaveleske is de Lamsóó- renbokaal beschikbaar. Die ging naar de Thoolse prullen, twee wandelende frietzakken. De juryprijs was voor de Dammetjes. Bij de enkelingen won Mart Franken. Hij reed met een dansvloer rond en haalde toeschouwers uit het publiek om samen op muziek te stijldansen (met een deurstijl). Tweede werd Lars Geluk die met een rijdende tra- vaille terug in de'tijd ging. Bij de kleine groepen gingen de ..4-.. Thoolse prullen met de eerste prijs naar huis. Tweede werden Myra van der Plas en Samantha Petie met de te lefooncel. 3 Suzan Havermans en Ta- litha van Treijen (p.c.) Zij reikten zakjes meel uit uit een netje (e-mail via internet). 4 Patrick Schetters en Niek de Winter (speelden dokter en verwezen naar De Looze met de spreuk: Wat denkt u er zelf van?). 5 P. de Vossen en T. Kuil (oranje kubus Vossenkuil). Bij de grote groepen wonnen De Dammetjes. Tweede werd Ut Tiet- verschil (jongens die de toeschou wers een stickie en een biertje aanbo den). Bij de wagens sleepte Spuit 11 de eerste prijs in de wacht. 2 De Thoolse bouwclub (met een BSE-wagen). 3 Neutekraekers I (muziekgroep met smidsklokje en oude dorpsfoto's). Er waren ook vier jeugdprijzen te verdelen. De prins Wijteprijs (motto) ging naar Suzan Havermans en Tali- tha van Treijen. De nar Baptistprijs (originaliteit) naar Lars Geluk, de pliesie Witteprijs (activiteit onder weg) naar Rick van Poortvliet (dorpsomroeper) en de boer de Rijke- prijs (carnavalesk) naar Nick en Am ber Hommel (Pipik en kolenboer Kees). De prinsenwagen van bouwclub Gróót Pesóót die buiten mededinging meereed, won vorige week in De Heen de eerste prijs en zondag in Halsteren de tweede prijs in de cate gorie C-wagens. Bij de D-wagens werd de wagen van dweilband de Neutekraekers eerste en die van de Lamsóóren tweede. Bij de midden groepen werd de Thoolse bouwclub derde en bij de paren wonnen de Dammetjes drie trofeeën. Voor voor zitter Els Frigge-Hogesteeger waren het drukke dagen. Ze was in Oud- Vossemeer actief en in Halsteren. Daar zit ze al 23 jaar in de jury, maar stopt daar nu mee. Maandag werden De Lamsóóren in Woensdrecht derde bij de muziek groepen en de bouwclub Gróót Pesóót tweede bij de huurwagens. Tevens won de club de prijs van de technische commissie. Dinsdag werd Gróót Pesóót in Steenbergen eerste bij de grote wagens. Vrijdag werd voor de lampionop tocht de prijs voor de mooiste gevel uitgereikt aan Johan Hol uit de Bou Kooijmanstraat. Hol had zijn huis omgetoverd in een café met het bord 'Volledige vergunning' aan de gevel. Toen de optocht langs kwam, werd er volop 'geschonken' vanaf het tafeltje in de tuin. Het versieren van gevels voor het carnaval neemt toe. Waren er vorig jaar nog maar twintig huizen versierd, nu waren het er zo'n veer tig. De prins en zijn gevolg beoor deelden de versieringen. 's Avonds was er veel belangstelling voor het Polderkoaitjesbal (gemas kerd bal). Ook hier waren prijzen te winnen. De prijs voor de meest on herkenbare creatie ging naar de Foto grafen, die voor de origineelste naar v.v. Vosmeer, voor het motto naar An- bo en de kinderkopjesprijs ging naar de Oermensen. We»BB\lferèntugtVltèntwW|têntug Werén- mg'\fmJ' p T 11 JL 'V UL Jjfièn - tugWcrèntugWerèittugWcrcntugWercnSgWe Reacties van lezers op de rubriek zijn welkom bij de dialectgroep Tholen, tel. 0166-602226 Zo is bij de gemeente bijvoor beeld het woord 'monitoren' in zwang (voor iets wat je in de gaten moet houden). De opper vlakkige controle die de brand weer hield in Thoolse cafés kort na de ramp in Volendam, wordt een 'quick-scan' genoemd. En de balie waar je als burger een rijbewijs moet halen, maakt in het bestuursjargon deel uit van het 'front-office,' de diensten waar de burger bij aan kan kloppen. Hae t'r maer an staen! En bijna iedereen in de zorgsec tor die een afdeling leidt, wordt tegenwoordig 'manager' ge noemd. De populaire muziek voor jon geren wordt gedomineerd door het Angelsaksisch: Amerika en Groot-Britannië spelen de eer ste viool. Maer, d'r is de leste jaeren duudeluk mêêr waerde- rieng hekomme vor 't Neder- lanse lied (Bl0f, De Dijk, Marco Borsato, Guus Meeuwis, Acda en de Munnik). Een stapje dich ter bie uus in j' eit 't over 't dia lect (Normaal uut den Achte- roek, De Kast uut Friesland, Ftowen Hèze uut Limburg, Sur render uut Zeeland). Zienge in d' echte moerstaele, za'k mae zèhhe. Als je met je eigen dialect het Engels of het Nederlands te lijf gaat, dan kun je tot aardige re sultaten komen. Vaak wint de taal daarmee aan kracht. Een voorbeeld. Op de laatste cd Ur ban Solitude van de Haagse zangeres Anouk staat een ste vig nummer, getiteld Body Brain. Nummer 12 van de 13 nummers en vaneihes ollemae- le in 't Engels heschreve deu Anouk Teeuwe in Bart van Veen. In de Thoolse cafés waer a vee jeugd komt, wor Anouk vee hedroaid. Vorra 't wat ou- were No mans wife, maer ok You're kidding me van de leste cd. Het refrein in 't Engels van Body Brain klienkt as volgt: 'You've got a body and a brain/ you're free to speak, could you explain/ The reason for your narrow mind/ You're thinking mediaval times/Your ingnoran- ce just gets you scared/ Of everything and I dont know/ Which way the wind is blo wing/Hoping it will blow your fears away' Vertaal je dat in het Nederlands neutraal met: Je hebt een li chaam en verstand, dan klinkt dat niet zo sterk als in het Thools: J' eit toch 'esses in je lief. Zei noe zèlluf. De rest zou as vollegt kunne haen: 'Je kan toch zèhhe wat a je wil/ kun j' uutlèhhe/waerom a jie zo bekrompe bin/ de middelêêu- wen bin verbie/ j' onweten'eit maek joe benauwd/ van aolles en ik weet nie/ waer a de wind vandaen komt/ ik ope mae dat 'n je 'n angsten wegblaest'. Het hae dus even puur om de vertaelienk. Zienge is vers tweeje. Daer mot de tekst nog varder vor bewaerkt worre. Dat kan de Thoolse band LOZ (Le- woai op zolder) beter doen die at vriedagaevend optreedt in The Sixties in Tole. Je kan ok liedjes op een ande re meniere vertaele. As 't wae- re letterluk dicht bie uus brienge. Dan wor je 'n eihe durp of weunplekke inééns en vo niks ophenome in de gróö- te staejen van de waereld. Want a Parijs an de Seine kan lèhhe, Amsterdam an die mooie hrachten, dan lei Stae- venisse an 't Scheldt. Iederéén kan mee z'n eihen durp behin- ne. In er zèlluf op los fantese- re. Want in taele is oalles meuheluk. Ik behinne mae bie mien eihe durp. Zieng mae een bitje mee. Vo de wat ou we re lezers die atte in de jae ren vuuftig de liedjes van Johnny Hoes meehezongen èn. Op het wiesje van 'Parijs ligt aan de Seine/ En Bonn ligt aan de Rijn/Maar dat ik zo ver liefd ben dat ligt aan Made- lein'. Minder 'heavy' as Anouk die at diestag wè twee edi- sons in de wacht sleepten. Smurdiek lei an de Pluumpot, Staevenisse bie 't Scheldt Stalland vlak an de kreke Vosmeer ei Roosevelt. Stad Tholen Slabbekoren bie Poovlie de Wei'oek Scherpenisse's waetertoren Flupland een aeven kloek Tot slot Anna Jacoba de polder laet' bediekt vee emel boven aerde waer a je ok kiekt. De durpen oahe oflêêhe dat maek toch niet vee uut waer a j' ok wor gebore speel overa losse buut. Arie de Viet. Morgenavond geeft de Thoolse band LOZ (Lawaai op Zolder) een optreden in café The Sixties in Tho len. Het is voor het eerst in lange tijd dat de band weer optreedt. Die tussenperiode ligt voornamelijk aan het opbouwen van een nieuw reper toire. LOZ speelt een breed scala aan muziek. Van nummers van Anouk en Krezip tot Melissa Ethe- ridge, Golden Earring, Crowded House, Gary Moore en zelfs Her man Brood. LOZ bestaat uit Jolanda Bazen (zang), Peter Geluk (gitaar), Piet van Ast (bas), Boudie Hoogedeure (percussie) en Rolant Quist (gitaar en zang). Daarnaast zijn Hans Ge luk en Jim van Tilborg de vaste ge luidsmensen van de band. Het op treden in The Sixties begint om half tien. De blues-jamsessies die met enige regelmaat worden gehouden in The Sixties, krijgen een structureel ver volg. Men is hard op weg een stich ting van de grond te krijgen die der gelijke jamsessies gaat coördineren in Tholen, Halsteren, Hoogerheide en Roosendaal. Er zal volgens een vast schema worden gewerkt. Elke tweede zondag van de maand zal er dan een blues-jamsessie worden ge houden in The Sixties. De eerstvol gende sessie wordt zondag vanaf vier uur gehouden in het Dorpskof fiehuis aan de Dorpsstraat in Halste ren. Boek Zeeland. De provincie heeft voor 2200 gulden 55 exemplaren aangeschaft van het boek Zeeland van G. Burggraaff en Wil de Jong. De sloop van de voormalige ge meentelijke mavo aan de Jan van Bloisstraat in Tholen laat nog een tijdje op zich wachten. De gemeente is bezig met de voorbereiding van de sloop. Eerst moet bekeken wor den hoeveel asbest er in het gebouw zit en hoe dit verwijderd moet wor den. Dat deelde chef A.W. Blaas mee in de adviescommissie ge meentelijke ontwikkeling bij het be spreken van de bestuursrapportage. J.P. Bout (CDA), M.A.J. van der Linde (PvdA) en E. Frigge-Hoge steeger (VVD) drongen er bij het college op aan haast te maken met het afbreken. Van der Linde noemde de situatie (het gebouw is voor drie kwart dichtgespijkerd met dakpla ten) onaanvaardbaar. Frigge stelde voor om van het per ceel, in afwachting van de definitie ve bestemming, maar een plantsoen te maken. „De omwonenden zijn bang dat het een keer in de brand vliegt." Blaas lichtte toe dat de sloop wordt voorbereid. Maar wanneer het ge bouw tegen de vlakte gaat, kon hij niet zeggen. „Daar is nog niks over afgesproken." De Kunstroute die de Kunstkring Tholen op 28 en 30 april organi seert, krijgt een slof op een andere plaats. Het eindconcert dat tot nog toe op de Markt werd gehouden, kan daar dit jaar niet plaatsvinden, vanwege het feit dat de rommel markt van de stichting christelijk jeugdwerk Tholen en scouting Hee- netrecht daar een groot deel van de dag wordt gehouden. Het bestuur besloot daarom vergunning aan te vragen om het concert op de Kaaij te mogen houden. Daarvoor is in middels door de gemeente toestem ming verleend. De kunstroute zelf zal in dezelfde panden en straten worden gehouden als voorheen. Al leen de Wereldwinkel in de Bak- straat is nieuw. Aan het slotconcert (dat op koning innedag tussen acht en negen uur wordt gehouden) doen mee: de bands Stikkie Djoo, LOZ en Kix, pianist Edu de Goffau, tenor Joseph Sprenkels, sopranen Wilma Janmaat en Willy Feijtel, Sophie van Leeu wen, een aantal trompettisten, een koor en een jongerenkoor. In 1996 begon Zweedijk in het zorgcentrum Ten Anker in Tholen. Als afgestudeerd fysiotherapeut liet hij zich omscholen tot osteopaat. Osteopaten nemen mensen met li chamelijke klachten letterlijk onder handen. Ze gebruiken geen appara ten om pijn in botten, gewrichten, spieren en ingewanden op te hef fen, maar hun eigen handen. Daar mee proberen ze door drukken, kneden of masseren pijnlijke plek ken weg te werken. Osteopaten be trekken bij het zoeken naar de oor zaken van een klacht het hele lichaam. Dat gebeurt op een behan- deltafel. Zo'n behandeling kan een half uur, drie kwartier tot een uur in beslag nemen. Omdat het ziekenfonds VGZ de be handeling voor Thoolse patiënten vergoedde, startte Zweedijk vier jaar geleden in Tholen. „Op Wal cheren en de Bevelanden zat het toen niet in het ziekenfonds van de CZ-groep. Nu wel. Daarom is het de laatste jaren daar ook zo ge groeid. In Ten Anker kon ik alleen 's avonds terecht. Na anderhalf jaar kwam er een ruimte vrij in Maar tenshof waar ik anderhalve dag kon werken. Dat is inmiddels uitgebreid naar vier dagen. Hetzelfde is in Middelburg gebeurd." Zweedijk kwam met Verstraete in contact omdat ze bezig was met een afstudeerscriptie van de opleiding osteopathie. Ze heeft in België na de studie voor fysiotherapeute een 3-jarige dagopleiding tot osteopate gevolgd. Waarom zij zich aange trokken voelt tot de osteopathie? „Bij de osteopathie ga je echt op zoek naar de oorzaken. Je bestrijdt niet alleen symptomen omdat je op heel het lichaam werkt. Het mense lijk lichaam is een geheel. Ik vind dat we dieper gaan dan de fysiothe- Lore Verstraete neemt de praktijk in woonzorgcentrum Maartenshof over van Frank Zweedijk. rapie. Bovendien zijn er de laatste jaren ook veel fysiotherapeuten bij gekomen. Ik wilde iets extra's doen. Zodoende heb ik dit geko zen." De osteopathie wordt volgens Zweedijk (34) door de medische stand in Nederland nog met scheve ogen aangekeken en als een alter natieve geneeswijze gezien. Zelf vindt hij osteopathie niet alterna tief. De contacten met huisartsen zouden volgens hem beter kunnen. „In België is osteopathie al veel langer bekend en ook wettelijk er kend. In Nederland beschikken we ook over een eigen register. We zit ten wat opleidingsniveau betreft tussen een fysiotherapeut en een arts in. We doen in de opleiding veel medische en pathologische kennis op. En patiënten die we niet kunnen behandelen, sturen we naar de huisarts of een andere behande laar. Iemand die een hernia heeft, een tumor of te hoge bloeddruk be handelen wij niet." Verstraete onderzocht voor het af studeren tot osteopaat de invloed van een nekbehandeling op de hart- slagfrekwentie. Volgens Zweedijk was het verschil voor en na de be handeling significant. „Een hart slag van 80 slagen per minuut, zak te tijdens de behandeling met 8 slagen per minuut. Met handen op het lijf kun je op die manier het hartritme beïnvloeden." Zweedijk zegt met alle vertrouwen de praktijk over te dragen aan Ver straete: „Ze is aardig, meelevend en kundig." De praktijk is op maandag, dinsdag woensdag en donderdag geopend. Verstraete zegt niet alleen patiënten uit Tholen te behandelen, maar ook uit Halsteren, Bergen op Zoom en Roosendaal. Dat gaat via mond-tot- mondreclame, zegt ze. „Ik kom veel namen uit dezelfde families te gen. Er zit in dat gebied ook geen osteopaat. Het is het beroep van de toekomst." Per dag behandelt ze 14 tot 15 men sen. De eerste afspraak duurt een uur. „Dan doen we een uitgebreide onderzoek. Gaan alle klachten na en kijken bijvoorbeeld welke ope raties iemand heeft gehad. Dan spreken we af hoeveel keren ie mand terugkomt voor een behande ling." Voor zo'n behandeling trekt ze drie kwartier uit. Zweedijk zegt met pijn in het hart Tholen te zullen verlaten. „Ik heb hier veel mensen leren kennen. Ze zijn rechttoe rechtaan. Zonder poespas. Maar ik mqet nu elke dinsdag uit Middelburg komen. Dat wordt teveel. Het is best een zwaar beroep." Op vrijdagmiddag 30 maart houdt Zweedijk vanaf 17.00 uur een af scheidsreceptie in Maartenshof. Pa tiënten kunnen dan ook kennis ma ken met zijn opvolgster Lore Verstraete. Met een schaalmodel van de kerk en de pastorie op een karretje trok het gezin met drie kinderen door de straten van Oud-Vossemeer. De twee dochters speelden misdienaar, de zoon deken, mevrouw Dam was Rika, de pastoorsmeid (die krom liep van het poetsen) en meneer Dam hielp mee 'sollicitanten' uit het publiek te halen en te beoordelen. De kandidaten wérden lekker ge maakt met een monumentale kerk en een gerieflijk onderkomen. Ze kregen een kazuifel aan, hieven de kelk (met miswijn), moesten laten zien dat ze nog recht konden lopen, zegden een Latijnse spreuk op (Luctor et Fermento) en gingen met de wijwaterkwast aan de slag. Vooral dat laatste zorgde voor het nodige spektakel. Menig toeschou wer kreeg wijwater in het gezicht. De jury had veel waardering voor de creatie van de familie Dam. Ze werd eerste bij de grote groepen en kreeg bovendien de juryprijs, voor het actief betrekken van het pu bliek. In Halsteren deed zondag alleen het echtpaar mee, maar met dezelfde act. Ook daar viel het optreden in de prijzen. Ze kregen de La Forceprijs (geldbedrag), de Wittenhorst/De Drempelwisselbeker en eveneens de juryprijs, een bronzen beeld dat voor het eerst werd uitgereikt. De kandidaat-pastoor (hier Gerard Brooijmans) moet ook aantonen dat hij goed met de wijwaterkwast om kan gaan. Links Rika, de pastoorsmeid (Maria Dam) en achter de pastoor de dochters Dam als misdienaartjes in de Prins Mauritsstraat. V -J- 1 a* 4-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 9