Baggerbedrijf zegt lidmaatschap op Dames Ottevanger en Van Vessem in 1951 aan wieg van De Passage Rabobank Scherpenisse stopt na 85 jaar financiële dienstverlening Na kritiek van Schuttevaer Viering vijftig jaar christelijke vrouwenvereniging in Tholen PvdA pleit voor behoud treintaxi Boete in bus Alleen de geldautomaat in de Kerkstraat blijft nog over Donderdag 1 maart 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Het uitbaggeren van de haven in Sint-Philipsland is achter de rug. Het werk heeft nogal tot commotie geleid onder de schippers. De Thoolse VVD-fractie heeft onlangs de be stekken van de gemeente ter inzage gevraagd. De kwestie krijgt nu ook nog een staartje voor Schuttevaer. Het bag ger- en overslagbedrijf Van Stee uit Yerseke zegt zijn B-lid maatschap van Schuttevaer Midden-Zeeland op na de kri tiek die er op het werk is gekomen vanuit Sint-Philipsland. Feuilleton Tijdens de jubileumviering van de christelijk-maatschap- pelijke vrouwenbeweging Passage in Tholen zijn woens dagavond P.M. Ottevanger-Deurloo (78) en M. van Ves sem (86) in het Visnet in het zonnetje gezet. Zij zijn beiden vijftig jaar lid van de vrouwenvereniging die in 1951 werd opgericht als afdeling van de NCVB, de Ne derlandse christelijke vrouwenbond. Er waren 69 leden en 6 gasten aanwezig om het halve-eeuwfeest te vieren. Telefooncentrale Een lintje waard Piggelmee Bij winkel Op 2 kilometer Schoolhoofd Jager Anders ziek zijn Kinderdetective Eevliet Jeugdbingo SPS Verkoop cake Spaarvarkens Open balie Grondverkoop Vrolijke verteller Predikant bedankt Titelkansen Pomerans Van Stee, die in opdracht van de ge meente Tholen het karwei uitvoerde, heeft zich gestoord aan de uitlatin gen van bestuurslid G.L. Verkam man van de koninklijke schippers vereniging Schuttevaer Noord-Zee land. Verkammen had kritiek uitge oefend op de wijze waarop de haven is uitgebaggerd. Van Stee schreef begin februari een brief aan zijn af deling, waarin hij zijn visie geeft op wat er is gebeurd in de haven van Sint-Philipsland. De aannemer huurde een rupskraan in om de bodem gelijk te maken, zodat hij ook zelf met zijn eigen schip vlak kon liggen, zo legt hij uit. Van Stee's schip weegt 360 ton. Met de lading van 250 kubieke me ter en een soortelijk gewicht van 1,8 maakte dat in totaal 810 ton. 'Met dit gewicht heb ik twee keer per dag in de haven droog gelegen (het gehele werk). Tijdens de kerst dagen liggen er verschillende bin nenschepen in de haven. Nu zou blijken dat ik mijn werk niet goed uitgevoerd heb, volgens be stuurslid G.L. Verkamman van Schuttevaer. De schepen die op dat moment, of eventueel al daarvoor gearriveerd zijn, hebben met schroef en boegschroef grote gaten gedraaid. Daar word ik zwart voor gemaakt, wat ik niet terecht vind. Dit bestuurslid heeft geen verstand van waterwerk', schrijft Van Stee. 'Op. 21 november 2000 heeft de rupskraan aan het einde van het werk de oneffenheden gelijk ge maakt (het water was 2 meter weg). Een verdieping is helemaal niet erg, een verhoging wel. Dan kunnen eventueel de spanten naar boven ko men. Op 15 januari 2001 heeft de rupskraan de bodem gelijk gemaakt (het water was 2.20 meter weg) zo dat er goed overzicht was'. Van Stee wijst erop dat het pro bleem zal blijven bestaan als er schepen met 'half getij' de haven in of uit willen varen. Dan worden er weer gaten met de schroef en boeg schroef in de bodem gevaren, zo schrijft Van Stee aan het bestuur van de afdeling Midden-Zeeland. Inmiddels heeft de gemeente met Schuttevaer besloten dat dit voorko men moet Worden. Er komt een bord dat het in- en uitvaren door binnenvaartschepen moet reguleren. De perikelen rond de haven begin nen langzamerhand de vorm van een feuilleton aan te nemen. Het is nu afwachten wat er uit de bestek ken van de gemeente naar voren komt. De jubilarissen P.M. Ottevanger-Deurloo (links) en M. van Vessem zijn allebei vijftig jaar lid van de vrouwenvereniging. De Nederlandse Spoorwegen gaat stoppen met de treintaxi naar Tho- len-stad. De gemeente Tholen is in het besluit van de NS niet gekend, zo bleek uit de commissie gemeen telijke ontwikkeling. M.A.J. van der Linde (PvdA) noemde de treintaxi een belangrijke voorziening voor reizigers die 's avonds laat of op zondag van het station naar Tholen moeten en geen gebruik van eigen vervoer of de bus kunnen maken. Hij stelde het college voor om over het plan van de NS contact op te ne men. Maar wethouder K.A. Heijboer moest Van der Linde teleurstellen. „Hier kunnen we geen enkele in vloed op uitoefeifen. Het is een zelf standige dienst van de NS. Die vindt de route van Bergen op Zoom naar Tholen te lang. Er is wel tele fonisch contact geweest, maar het valt buiten de vervoersvoorziening van de provincie." Van der Linde vond dat het college te snel het hoofd laat hangen. „U zou er ook voor kuniien vechten." Maar Heijboer hield vol dat de ge meente er geen invloed op uit kan oefenen. Alcoholcontrole. Op de Brabantse oprit van de Thoolse brug is dins dagavond en -nacht een alcoholcon trole gehouden. Tussen 20.30 en 22.30 uur en van 23.30 tot 3 uur moesten 415 bestuurders blazen. Vijf van hen hadden te diep in het (carnavals)glaasje gekeken. Oud-presidente A. Deurloo-van de Velde las voor welke onderwerpen er in het oprichtingsjaar zijn behandeld. Dat waren onder meer: de kunst om met mensen om te gaan, een inlei ding van dominee Van de Berg, het reddingswerk in Rotterdam en kind en gebed. Tien jaar geleden ver scheen er een jubileumboek. Er is toen ook een kookboek gemaakt in een oplage van 125 exemplaren. Die zijn volgens haar bijna nergens meer te vinden. „Als u er een hebt, wees er zuinig op." De leidraad voor de leden van de Passage is volgens haar te leven als christen met de hand op de Bijbel. Ze riep de twee jubilarissen naar vo ren die aan de wieg hebben gestaan van de vereniging. Mevrouw Ottevanger werd op 6 juni 1951 lid. Ze las de notulen van de oprichtingsvergadering van 21 fe bruari 1951 voor. Een halve eeuw geleden betaalde ze 3 gulden per maand contributie. Ze kreeg het be wijs van inschrijving overhandigd, opgediept uit het archief. Het 'antie ke stuk' van mevrouw Van Vessem bleek echter onvindbaar. De dames kwamen vijftig jaar gele den samen in een gebouwtje aan de Brugstraat, vertelde mevr. Ottevan ger. „Er werd toen nog een kolenka- chel gestookt. Daar moest je een eind vandaan gaan zitten. Het was er of te warm of te koud." Koffie of thee zetten kon daar niet. „De koffie werd in een grote groene ketel mee gebracht. Die was dan thuis al gezet. Ter plekke werd ze dan nog op de ka chel opgewarmd en met een mooie emaille koffiekan uitgeschonken." Mevrouw Van Vessem zong samen met mevrouw Van de Sande op de eerste jaarvergadering en las ook een kerstverhaal voor. In het dage lijks leven werkte ze op het post kantoor aan de Hoogstraat, maar begon bij de telefooncentrale. „Als er iemand belde, dan viel er een klepje omlaag en dan moest je een stekkertje in een contact steken om verbinding te maken." Ze heeft in drie kantoren gewerkt, maar niet meer in het (inmiddels opgeheven) postkantoor in de Dalemsestraat. Nu is er een postagentschap onder gebracht bij de drogisterij in de Hoogstraat. Dat blijkt bij menigeen niet in goede aarde te zijn gevallen. Mevrouw Van Vessem vond het postkantoor in de Dalemsestraat al niet veel soeps, over het agentschap liet ze zich oojc kritisch uit: „Nog gekker. Maar ja, het wordt van ho gerhand beslist." Ze liet haar sporen ook na in het menuboek van de ver eniging met een gerecht van rijst en kerrie. Mevrouw Ottevanger deed aan to neel binnen de vereniging, trad op in Thoolse dracht, bakte babbelaars en spande zich in om voor de ver eniging een vaandel te laten maken. „Dat was er niet. We spaarden er wel voor, maar voor de landdag van de verenigingen hadden we wel een kleedje gekocht. Dat was niet leuk, want we wilden een vaandel. Toen hebben we toch een vaandel be steld. Het is door de nonnetjes in Hoeven gemaakt." Zij kregen als onderscheiding een corsage opgespeld in de lilakleur van de Passage, een lepeltje en bloemen. De derde die een corsage kreeg op gespeld, was mevrouw S. Geluk-van Splunter die 47 jaar lid is. Ze is be stuurslid geweest, rayoncontactper soon en lid van de vertrouwenscom missie Albronda van de Nagelfonds. Verder kregen alle leden die 25 jaar en langer lid zijn van de vereniging een corsage en een roos. Mevrouw Deurloo feliciteerde iedereen. „Uw trouwe opkomst is eigenlijk al een lintje waard." De afdeling werd ook gelukgewenst door mevrouw De Wit van het pro vinciaal bestuur. Samen met mevr. Matthijssen vertegenwoordigde ze de Passage Zeeland. De Wit hield een pleidooi voor de voortgang van de vereniging. Ook bestuurlijk om dat dit steeds moeilijker wordt en er afdelingen opgeheven dreigen te worden vanwege bestuurscrises. De Thoolse afdeling kent 88 leden. Ze deed ook een oproep om aan dacht te besteden aan de thema's in het jaarprogramma: water wereld wijd en arbeid en zorg. Oud-presidente M. Hameeteman- van der Sluys uit Middelharnis nam even het heft in handen om oud-pre sidente Annie Deurloo toe te spre ken. Ze omschreef haar als een dui zendpoot met duizend ideeën die niet aan politiek doet, maar er wel raakvlakken mee heeft. En met beide benen in de Thoolse samenleving staat. Aan de hand van de letters uit het alfabet vormde ze een woord dat haar typeerde. A. Boxhoorn-Urbanus speelde sa men met Deurloo een kwartetspel waarin verschillende namen, gebeur tenissen en anekdotes uit de geschie denis van de vereniging op een luch tige manier de revue passeerden. Zo traden er zeven dames op met mooie hoeden en verscheen Piggelmee ten tonele. Ze kwamen als het ware op herhaling, maar dan vele jaren later. De leden werden op het einde van de avond nog verrast met een sketch on der leiding van Betsie Quist. Het was een spel met een boot waarbij steeds bemanningsleden aan boord moesten komen. Het bleek geen spel op het droge maar een echte reis. Presidente R. Heemskerk-van der Laan onthul de namelijk de gratis bootreis voor alle leden op 15 mei met een party boot van Bruinisse naar Ouddorp. Daar wordt een rondrit met de stoomtram gemaakt en dan keert men per boot terug naar Bruinisse. Het geld is bijeengebracht door on der meer een flessenactie en een boe kenmarkt te houden. Het bestuur voerde nog een sketch op over een vrolijk biggetje en een scharrelvarken en tot slot kregen alle leden een schort mee naar huis met het logo van de NCVB en de Passa ge en de jaartallen 1951-2001. De heer Roggeband was de hele avond actief als cameraman. Hij nam alles op video op. Aan de wand hin gen ter gelegenheid van het jubileum fotocollages die door Ploni Hage en Betsie Quist waren samengesteld. Onze kinderen gaan in Steenbergen naar school en kregen 8 februari j.l. allebei een boete in de bus. Ze had den een maandkaart gekocht die in ging op 8 januari (de eerste school dag na de kerstvakantie) en die verliep op 7 februari. Wij willen an dere ouders waarschuwen: koop je een maandkaart en die gaat bijvoor beeld de twaalfde in, dan is hij tot en met de elfde van de volgende maand geldig. Een weekkaart is wél een volle week geldig. De busonderne ming wist natuurlijk dat een heleboel mensen hier geen erg in zouden heb ben en had zodoende een goede dag. Zo'n 20 kinderen keer 60 gulden is 1200 gulden. Dat is vlug verdiend, vindt u ook niet? (Voor ons ook nog eens ƒ7,50 administratiekosten). Eigen schuld, zult u zeggen, moet u maar beter opletten. De busonderne ming staat in haar recht. Maar de manier waarop het op 8 februari ging. De kinderen stappen in Tholen op. Ze krijgen controle van twee he ren, dus kaarten laten zien. Bingo! Je kaart is net deze dag verlopen, dus je krijgt een boete! Ja, maar hij was toch vandaag nog geldig? Kinderen schrikken: morgen moeten we onze nieuwe kaart toch pas meenemen? Die ligt al klaar. Allemaal uitstappen bij deze halte (bij de A&P in Steen bergen). Iedereen moet zijn verlopen kaart inleveren en de heren gaan driftig aan het schrijven. De ene moet ingewerkt worden, is pas nieuw, en begint grapjes te maken om de geschrokken kinderen wat op te vrolijken. Nou, daar vinden ze echt niets grappigs aan! Als ze thuis komen, zijn ze toch behoorlijk onder de indruk en zeggen meteen: je moet ze wel snel betalen hoor. Anders moetje nog eens 15 gulden extra be talen, zegt die meneer. Er wordt echter niet één lijn getrok ken. We hoorden van andere ouders dat hun zoon twee dagen later een boete had gekregen, ook met een 3- sterren-kaart die op 7 februari verlo pen was. Hij woont in Scherpenisse en gaat in Halsteren naar school. De controleur streek over zijn hart en zei: nou, betaal dan maar een enkel tje Halsteren, dat is dan negen gul den. Zo zie je maar weer, kunnen we toch beter maar als ouders om de beurt een keer in de week een ritje doen. Dat is voordeliger voor die paar maanden. Fam. F. v.d. Graaff, A. Crijnssenstraat 18, Tholen. Woord en Daad collecteert volgen de week in alle woonkernen voor haar onderwijsproject in het Ethio pische Gambella. VERVOLG VAN PAGINA 2 De Rabobank op de hoek van de Laban Deurloo-straat/Wilhelminas- traat in Scherpenisse is sinds vandaag voor het publiek gesloten. Dins dagmiddag was de laatste zitting. Na 85 jaar verdwijnt er een eigen bankkantoor uit het dorp. Scherpenisse heeft eind vorig jaar wel een geldautomaat gekregen in de Kerkstraat, zodat de inwoners niet zon der contant geld hoeven te zitten. De Scherpenissenaren waren al lan ger voorbereid op de sluiting. Het pand, waarvan al langer één woning werd verhuurd, is inmiddels verkocht. De Rabobank Tholen, die met zes vestigingen het grootste kantorennet heeft van de banken in de gemeente, zet daarmee als laatste van de banken de sanering in. De VSB-bank in Tho len sloot als eerste, de ABN/Amro- bank in Sint-Maartensdijk volgde on langs en nu is de Rabobank Scherpenisse dicht. Het dorp is daar mee de eerste woonkern die geen en kele financiële instelling meer rijk is, want W.A. Donken verkocht eind vo rig jaar zijn CDK-bankagentschap aan assurantiekantoor Van Dijke in Poortvliet. „Deze ontwikkeling is niet te keren", zegt secretaris J.L. Noom van de Ra bobank Tholen. Hij woont zelf in Scherpenisse, evenals trouwens di recteur G.J. Harmsen, maar Noom zegt gebonden te zijn aan de econo mische wetten van kosten en baten. „Het is ontzettend jammer voor de oudere bevolking en daar proberen we ook goede oplossingen voor te zoeken, maar een eigen kantoor in Scherpenisse handhaven, dat kon toch niet meer. En gezien de reacties is daar ook in. het algemeen begrip voor. Het kan niet anders. Een pand onderhouden dat maar twee midda gen per week meer open is, dat kost geld. We zijn wel een coöperatie en het ledenbelang staat bij de Rabo bank ook voorop, maar je moet toch kijken naar de kosten en de baten. Het werk aan de balie wordt almaar minder, terwijl we uit veiligheids overwegingen minimaal twee mede werkers moesten hebben." De Rabobank in Scherpenisse was alleen op dinsdag- en vrijdagmiddag nog open van half twee tot vier uur. Eerder was het kantoor nog een hele week halve dagen geopend, maar sinds de komst van de geldautomaat (gea) zijn de openingstijden beperkt. De bank was gezien de kosten eerst niet van plan om zo'n gea te plaatsen, maar onder druk van de midden standsvereniging en de Kamer van Koophandel besloot het bestuur dat alsnog te doen wanneer er een winke lier bereid was die automaat te plaat sen. Schildersbedrijf Noom, dat in de voormalige slagerij Slager een nieu we winkel begon, bleek bereid die gea in het pand in de Kerkstraat te plaatsen. Gevolg was wel, dat daar door het bezoek aan het kantoor nog minder werd. „De gea ligt midden in het dorp en is heel goed ontvangen. Er wordt dan ook flink gebruik van gemaakt. De ouderen gaan we bege leiden om die stap ook te zetten, nu het kantoor is gesloten. Op 9 en 23 maart en 6 april houden we daarvoor 's middags zitting in het pand Kerk straat 8, waar voorheen artikelen uit Roemenië verkocht werden. Mede werksters zullen dan oudere inwo ners instrpctie geven bij de geldauto maat. Wd laten onze klanten dus zeker niet zwemmen", aldus Noom. Hij benadrukt dat de beslissing om het kantoor Scherpenisse te sluiten, niet zomaar genomen is. „De nadelen hebben we goed overwogen, maar sluiting op zich was onontkoombaar. De weg is nu open voor een vervolg. De medewerksters die twee midda gen in Scherpenisse werkten, combi neerden dat met het kantoor Stave- nisse. Aangezien er verschillende personeelsleden in deeltijd werken, paste dat goed. Het geringe gebruik van kantoren ten opzichte van de kos ten zal leiden tot meerdere sluitingen, maar een besluit is er nog niet geno men. Je moet echter met je tijd mee. Ik ben in het bankbestuur begonnen toen ieder dorp nog een eigen, zelf standige bank had. Op 31 december 1975 gingen de Rabobanken Scher penisse, Sint-Maartensdijk en Stave- nisse samen. Daarna is de fusie van Sint-Maartensdijk met Tholen geko men en inmiddels is de intentiever klaring getekend voor de fusie van de Rabobanken Tholen en Sint-Anna- land-Poortvliet. Je moet je aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden. Kijk maar naar de reorganisatie die de ABN landelijk weer aangekon digd heeft. Maar als rechtgeaarde middenstander vind ik het natuurlijk jammer dat ons kantoor Scherpenisse sluit. In de stad lachen ze erom als ze horen dat twee kilometer verder een bankkantoor is, want zover moeten velen in de steden rijden om bij hun bank te komen. Maar Sint-Maartens dijk is een ander dorp dan Scherpe nisse. Dat gevoel spreekt mee bij dit soort dingen. Met de geldautomaat, en niet te vergeten de telefoon om af spraken te maken voor het bezoeken van de klanten thuis, kan er veel op gelost worden. Bovendien houden we elke donderdagavond in Sint- Maartensdijk op afspraak zitting", aldus Noom. Jongeren bankieren steeds meer via de elektronische snelweg: niet alleen telebankieren, maar ook via internet, waar de Rabobank met een eigen website ook veel informatie geeft. De historie van de Rabobank Scher penisse gaat terug naar 22 maart 1916, toen notaris Meulenberg te Sint-Maartensdijk de akte van op richting registreerde. Schoolhoofd R. Jager uit Scherpenisse gaf de eerste aanzet voor een eigen Boerenleen bank en op 13 mei 1916 vond in de Gouden Leeuw, destijds beheerd door C. Rijstenbil, de eerste algeme ne vergadering plaats, waarbij 46 mensen het ledenregister tekenden. Na een langdurige stemming werd huisarts A.C. Polderman voorzitter, J. v.d. Velde secretaris en I.K. Hage be stuurslid. De raad van toezicht bëk- Voor de plattelandsvrouwen hield mevrouw M. Zandbergen uit Poort vliet onlangs een lezing over 'Ziek zijn anders bekeken'. Ze vertelde hoe mensen soms, door verandering van voeding en een veranderde levens houding, een positieve wending kun nen geven aan hun ziek zijn. Zo kan het, na enig afbouwen, helemaal geen kwaad om een paar dagen niet te eten. Het gebruik van melk en suiker stelde de spreekster ter discussie. Wanneer iemand zich niet goed voelt, is het ze ker aan te raden om die artikelen eens niet te gebruiken. Verder is het ver standig om eet- en leefgewoonten on der de loep te nemen alvorens men aan allerlei kuren begint. Maar waar iemand zich goed bij voelt, daar moet deze volgens mevr. Zandbergen ge woon mee doorgaan. Want verande ren waar geen problemen zijn, gééft soms juist problemen. Interessant was de uitleg over hoe joden hun eten be reiden en welke filosofie daarachter steekt. Er werd aandachtig geluisterd en ook kreeg de spreekster heel wat vragen te beantwoorden. Op 13 maart komen de plattelands vrouwen weer bij elkaar. Dan komen ons koningshuis en het ontstaan ervan aan de orde. in de maak, want één van de daar ge vestigde biljartteams van De Pome rans heeft kampioenskansen. Dat is boven verwachting, de club komt im mers pas voor het tweede seizoen uit in de KNBB-competitie (district Ber gen op Zoom). Met nog drie wed strijden te gaan heeft lijstaanvoerder De Pomerans in de C4-klasse 763,258 punten, gevolgd door Den Duvel met 742,645 punten. Het an dere team staat met 664,367 punten derde in de klasse C5. De club is in middels versterkt, zodat er in het nieuwe seizoen in de C3-klasse ge start kan worden. Maar als er liefheb bers zijn om in de C4 in competitie verband te gaan spelen, kunnen zij zich melden bij secretaris H. Rens- ink. D.V. maandag 5 maart hoopt de zending weer oud papier op te ha len vanaf half zeven. Advertentie I.M. Het ene jaar voeren de leerlingen van basisschool De Eevliet een toneel stuk op en het andere jaar de ouders. Dit keer zijn de ouders weer aan de beurt. Zij brengen op 9 en 16 maart een kinderdetective met een knip oog, getiteld 'De vloek van Tout-am- ooghie'. Vanaf november wordt er druk gerepeteerd en gewerkt aan de cors en kostuums. De rollen worden bezet door Dieneke Uijl, Doortje Slooten, Sjaak Vogel, Rien Konings, Annet v.d. Vlist, Sandra Hage, A.P. v.d. Belt en Rien Jansens. Achter de schermen werken Mieke Konings, Rianne van Akkeren, Corrie van Tig- gele en Marianne Vroegop aan de uitvoering mee. Vanaf maandag kun nen na drie uur 's middags kaarten voor de voorstelling op school wor den afgehaald. Voetbalclub SPS organiseert morgen avond in de kantine een jeugdbingo. Naast de eigen D-, E- en F-pupillen zijn alle kinderen van de basisscho len uit het dorp én uit Scherpenisse welkom. De bingo begint om zeven uur. Woensdag is er een oliebollenactie van de club. In beide dorpen wordt de lekkernij huis-aan-huis te koop aan geboden. Tevens zijn ze vanaf half acht 's morgens te koop in de kantine. Daar kan men ook de bestellingen af halen. De opbrengst is bedoeld voor uitbreiding van de accommodatie, onder meer ten behoeve van de jeugd. De Hervormde vrouwenvereniging houdt donderdag 8 maart de jaarlijk se cakeverkoop. De leden komen met cake langs de deur. De opbrengst is bestemd voor de N.H. kerk. Gertjan Kleppe en Joel Beurkens kunnen hun spaarvarken niet meer bij de Rabobank Scherpenisse leeg laten maken, want het kantoor is vanaf vandaag voorgoed gesloten. stond uit voorzitter D. Kleppe, secre taris J.A. de Graaf en lid Chr. Hartog. Schoolhoofd Jager werd kassier voor 50 gulden per jaar. Het begin was moeilijk, want gelet op de kaspositie kon men niet naar de jaarvergadering van de centrale Rabobank in Utrecht en evenmin kon men de drukkosten van de balans en winst- en verliesre kening dragen. Die cijfers kon men bij de kassier inzien en werden op de ledenvergadering bekend gemaakt. In 1929 was men toch zover, dat in de Bakkerstraat 3 voor 500 gulden een eigen kantoor met wachtkamer kon worden gekocht van veldwachter K. Hanse. Inmiddels was J. v.d. Velde voorzitter geworden en die maakte als architect gratis een tekening. Daarna trad J.H. Hage aan als voor zitter. Die was al sinds 1918 lid van de raad van toezicht en bleef als be stuursvoorzitter aan tot 1955, waar mee Hage een uitzonderlijk lange staat van dienst had bij de Rabobank Scherpenisse. Onder het motto 'vroeg begonnen, oud gewonnen' werden spaarvar kens aan de jeugd beschikbaar ge steld. In 1940 werd kassier Jager na 24 jaar opgevolgd door zijn zoon mr. H.P. Jager. Die bleef maar 1 jaar. Toen kwam H.P. Keur, die in 1961 de leiding overdroeg aan A. van den Hoek. Deze was de laatste directeur van de zelfstandige bank Scherpenisse, die in 1976 werd op geheven. De jubilea gingen niet ongemerkt voorbij, al leende het 25-jarig be staan zich in het oorlogsjaar 1941 niet voor uitgebreide festiviteiten. Vanaf 1944 tot het einde van de Tweede Wereldoorlog hield de bank één keer per week zitting in Halste ren, waar verschillende Scherpenis senaren geëvacueerd waren. Het eerste miljoen aan spaargeld werd bereikt in 1954. Daarna werd besloten in de Laban Deurloostraat een nieuwe bank te bouwen, die voor 30.728 gulden werd gegund aan de plaatselijke aannemer B. Suurland. Op 4 december 1956 volgde de officiële opening door burgemeester Bouwense, tegelijk met de viering van het 40-jarig be staan. In de jaren zestig breidde het girale betalingsverkeer zich enorm uit. Op t vrijdagavond zat de wacfakamer van de bank vol en men vond het helemaal niet erg om een tijdje te wachten, zo herinnert directeur A. van den Hoek zich nog. „Nee, men ging soms na gedane zaken terug naar de wachtkamer om gezellig na te kaarten!" Daarna raakte alles in een stroom versnelling. De spaargelden groei den in 1962 met 26,4% en bij het gouden jubileum in 1966 werd uit voerig stilgestaan. Een toneelgezel schap uit Middelburg trok twee avonden een stampvol Holland Huis. Het geld bleef rollen, want in 1967 vond een uitgebreide verbou wing plaats. De bank verhuisde voor een jaartje naar de Lage Markt 10, waar de bedsteden dienst deden als archiefruimte. In de zomer van 1968 opende burgemeester Bou wense het uitgebreide kantoor met een open balie en dat was een in grijpende verandering. De Rabobank Scherpenisse ontwik kelde zich voorspoedig, met naast de bankzaken ook het verzorgen van volledige boekhoudingen, be lastingzaken en verzekeringen voor meer dan 200 klanten. Alles onder één dak. Na de fusie was er een ingrijpende verbouwing om de computerappa ratuur te installeren. Burgemeester Van der Munnik nam op 31 maart 1987 de officiële opening voor zijn rekening. Door het beperkte gebruik en het terugbrengen van de ope ningstijden door de toename van het telebankieren werd het kantoor, met daarnaast ook de vroegere direc teurswoning, steeds minder renda bel. Per 1 maart, vandaag, verliest het zijn dienstverlenende functie als bank. Het laatste bestuur van de zelfstan dige Rabobank Scherpenisse be stond in 1976 uit L.A.M. Elenbaas, J. Tichem en J.L. Noom, van wie de laatste nog steeds in functie is bij de Rabobank Tholen. De laatste raad van toezicht in Scherpenisse be stond uit J. Versluys, A. Duijnhou- wer en E. Hage. De Rabobank verdwijnt qua kan toor uit beeld in Scherpenisse, maar door middel van een geldautomaat in de Kerkstraat blijft de financiële instelling aanwezig. In een vorm die past bij het digitale tijdperk van de 21e eeuw. Het gemeentebestuur heeft een per ceeltje grond aan het Anna van Bu- renplein verkocht aan C.M. Schot. Morgen, vrijdag, brengt Wim Burk- ink in het Holland Huis zijn program ma 'Spots'. De inmiddels 75-jarige schrijver, regisseur, acteur en mime- speler maakt een comeback als vertel ler. Zijn vrolijke, absurde, een tikkel tje ironische en vooral relativerende verhalen komen uit eigen werk. Burk- ink schreef meer dan veertig kinder boeken, richtte ooit in Amsterdam het Vestzaktheater op en regisseerde daar 32 eigentijdse toneelstukken. De avond, die om kwart over acht begint, wordt georganiseerd door Uit op Tho len in samenwerking met de openbare bibliotheek. Ds. P. Melis te Genemuiden heeft be dankt voor het beroep dat de Gerefor meerde Gemeente op hem had uitge bracht. 'oortvliet Bij yafé Tolrust is al een draaiboekje

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 3