Wildhandel in Anna Jacobapolder voor mond- en klauwzeer geruimd Wildbeheereenheid schorst twee jagers na grove overtreding Nar Baptist draait de wijzers van kerkklok terug in Groot Pesööt NEDERLANDS VOETBAL IN RVV laat 92 herten, 11 runderen en 2 lama's afmaken ///t HEIJNEN Beëdiging van militairen Natres op Markt Tholen OZB in derde week van maart Kunstkring haalt merklap naar Tholen Johan Hol wint gevelprijs met café 32b, Donderdag 1 maart 2001 57e jaargang no. 15 De commotie rond het uitbreken van mond- en klauwzeer in Groot-Brittannië en de maatregelen die landbouwminis ter Brinkhorst heeft genomen, laten ook Tholen niet onbe roerd. Zaterdag werd het bedrijf van J. Reijngoudt uit Sint- Philipsland preventief geruimd. Daarbij werden in totaal 104 dieren afgemaakt. Grootste vrees van de Thoolse vee houders is dat er daadwerkelijk een ziektegeval in Neder land (of op het vasteland van Europa) wordt geconstateerd. De vrees voor nog strengere maatregelen is dan heel reëel. Evenhoe vigen Geen vaccinatie Arbitragecommissie stelt klagers in het gelijk De wildbeheereenheid Tholen en Sint-Philipsland (wbe) heeft twee leden geroyeerd. De twee jagers zijn onlangs tijdens de ledenvergadering in Het Holland Huis in Scherpenisse uit de vereniging gezet. Volgens het be stuur hebben de twee mannen op ontoelaatbare wijze de statuten van de vereniging overschreden door inbreuk te plegen op andermans jachtvelden. Pogingen om de ge schillen bij te leggen mislukten. Er moest een arbitrage commissie aan te pas komen om de zaak uit te zoeken. Die stelde de jagers, een uit Tholen en een uit Scherpe nisse, in het ongelijk. Het bestuur besloot daarop de le den te schorsen. Inbreuk op jachtveld Speelmansplaten Jachtopzichters Deze week HEIJNEN CAMPINGSCHOTELS VOOR EEN WERELDVERBINDING Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. WWW E-TECH NOLOC I E HERELSESTRAAT 121 MEERLE 0165-304050 Een twintigtal leden van het korps Nationale Reserve (Natres) wordt zaterdag 7 april beëdigd op de Markt in Tholen. Dat belooft een hele happening te worden, want zo'n 400 genodigden zullen de plechtigheid bijwonen. De pelotons van het 30e bataljon (uit Zeeland, Brabant en Limburg) zullen vanaf Meulvliet opmarcheren naar het centrum van Tholen. Overigens zijn er geen Tholenaren bij de Natres- sers die de eed afleggen., maar wél West-Brabanders van de D-com- pagnie uit Breda. De eigen drum fanfare van het bataljon is ook aan wezig. „Vroeger was de beëdiging op een kazerne, maar de laatste jaren ge beurt dat erbuiten om de bevolking er meer bij te betrekken", legt com mandant C. Griep van het peloton Tholen uit. „De entourage wordt onder meer gemaakt uit oogpunt van werving. Dat is belangrijk sinds de dienstplicht is afgeschaft." Ook werkgevers van Natres-leden wor den nadrukkelijk bij het korps - en een dergelijke beëdiging - betrok ken. Zij worden namelijk op gezette tijden met het legeronderdeel ge confronteerd als hun werknemer vrij moet hebben om aan oefenin gen mee te doen. Griep vindt het prachtig dat - na Middelburg, Hulst en IJzendijke - nu Tholen is uitge kozen als decor voor de beëdiging. „Zeker ook gezien de achtergrond van de burgemeester. Die was hier erg blij mee." De Nationale Reserve is in Tholen in 1975 heropgericht en leden ervan fungeren sinds 1982 als erewacht bij de dodenherdenking op 4 mei. Peloton Tholen (peloton 4 van de A- compagnie) moet 34 leden tellen, doch is voor 80% bezet. Behalve uit Tholen, zijn er mensen uit Zuid-Be veland en West-Brabant lid. „We kunnen nog zes of zeven mensen gebruiken", geeft Griep aan. Hij meldt dat er later dit jaar nog een speciale wervingsactiviteit in Tho len wordt gehouden. De aanslag voor de onroerend goed- belasting van de gemeente zal pas de derde week van maart in de bus vallen. Dat is bijna een maand later dan is gepland. Door deze late toe zending komen mensen die een voorlopige belastingaangifte heb ben gedaan in de problemen, zo be weerde A.P. Kornaat (PvdA) on langs in de commissie middelen. De aangifte moet nu bijgesteld worden, volgens Kornaat, maar dat moet dan wel binnen zes weken gebeuren. Hij stelde voor om via de informa tierubriek van de gemeente aan dacht te besteden aan deze zaak. Volgens wethouder R. Ravensteijn zijn de gegevens over de ozb be kend. „Mensen die het voor hun be lastingaangifte willen weten, kun nen contact opnemen met de afdeling. De meesten liggen klaar." Hij zegde toe er via Tholenderwijs 'een regeltje' aan te wijden. „Maar ik acht de burgers in staat om zelf aan de hand van vorige taxaties de hoogte van de aanslag in te schat ten." De Kunstkring Tholen haalt tijdens de kunstroute op 28 en 30 april 's werelds grootste merklap naar Tho len. Het borduursel - waaraan ook diverse Thoolse dames hun mede werking verleenden - zal komen te hangen in de koorkerk van de Neder landse Hervormde kerk in Tholen. Daar blijft het gedurende de hele maand mei hangen. De merklap be staat uit werken van 243 (oud-)inwo- ners van heel Zeeland aan elkaar ge regen tot een megamerklap van 125 meter. Het idee om de merklap (die momenteel in Middelburg hangt) naar Tholen te halen, is afkomstig van mevr. A. Deurloo uit Tholen. „We waren op bezoek bij mevr. Van Boeijen in Middelburg en gingen ook bij de merklap kijken. Er waren op namen voor Omroep Zeeland TV. Steeds moesten we stil zijn en dat stoorde me een beetje. En toen schoot het in mijn gedachten: Zou het naar Tholen te halen zijn? Ik ben toen gaan bellen met de gemeente-archi varis en de provinciaal museumcon sulent. Uiteindelijk heb ik het bij de Kunstkring gedropt. En die is erop gesprongen. Sarien Bout (voorzitter - red.) heeft ook een brief geschreven aan de Hervormde Gemeente of we de kerk mochten gebruiken. We zijn samen op gesprek geweest bij de ker kenraad en het mocht. Dat is natuur lijk geweldig. Het is een ode aan de Thoolse dames die hieraan hebben meegewerkt." Ook Sarien Bout vindt het een eer dat de merklap naar Tholen komt. „Dat wij nu als eerste die merklap krijgen, is echt geweldig." Een rood-wit lint tussen de schuren op het terrein aan de Sluisweg, duidt nog op de actie van de RW, maar verder is het akelig stil op het bedrijf van J. Reijngoudt. De preventieve ruiming van het be drijf van Reijngoudt aan de Sluisweg in Anna Jacobapolder, kwam voor de handelaar in levend wild niet als een verrassing. „Toen ik hoorde dat be drijven waar de afgelopen weken die ren uit Engeland waren binnengeko men, zouden worden geruimd, wist ik dat ik daarbij hoorde. Dus een ver rassing was het niet", vertelt een ge dupeerde Reijngoudt. „Maar het is wel moeilijk te verteren dat een groep gezonde dieren moet worden afgemaakt." Dat is ook de gevoeligheid bij de ac tie die Brinkhorst dit weekeinde in zette. Alleen in Groot-Brittannië (zelfs alleen Engeland) zijn daadwer kelijk met mond- en klauwzeer be smette dieren gevonden. In Neder land is dat niet het geval, maar om elk risico te vermijden, zijn zaterdag bij elf bedrijven dieren afgemaakt. Dat gebeurde dus ook bij Reijngoudt. Om vier uur werd de Sluisweg door de politie hermetisch afgesloten. Nie mand - zelfs de pers niet - mocht zelfs maar in de buurt van het bedrijf van Reijngoudt komen uit angst dat een eventuele besmetting zo verder zou worden gebracht. De wildhande- laar had veel dieren in de schuren staan. „Het ging om 92 herten, elf runderen en twee lama's", zegt een aangeslagen Reijngoudt. Hoewel de dieren getaxeerd zijn en er een com pensatie van het rijk komt, wordt niet alle schade vergoed. „Mijn bedrijf moet minimaal veertien dagen geslo ten blijven. En er zijn ook niet gele verde bestellingen. Dat hoort alle maal bij het 'normale bedrijfsrisico'. Ik had twee bestellingen die bestemd waren voor de export. Gelukkig wa ren die nog niet geleverd, want an ders had je weer verdere verspreiding gehad. Hoewel er dus nog geen be smetting met mond- en klauwzeer is geconstateerd." Volgens Reijngoudt is het voor de RVV vrij gemakkelijk te achterhalen waar er dieren uit Groot-Brittannië zitten. „Dat weet men precies, want voor elk transport van dieren moet er een zogenaamde 'animo-verklaring' worden afgegeven. Animo is een af korting voor 'animal movement'. Als er dieren uit Engeland komen, geeft de MEV (de Engelse variant van de rijksdienst voor de keuring van vee en vlees) dat door aan de RVV", al dus de Sint-Philipslandse wildhande- laar.Tot in de avonduren is men met vrachtwagens, kranen en veel perso neel bezig geweest het bedrijf aan de Sluisweg te ontruimen. De dieren van de bedrijven die preventief worden geruimd, worden ter plaatse gedood en vervolgens afgevoerd voor de structie. In Groot-Brittannië worden de dieren van de bedrijven waar daadwerkelijk mond- en klauwzeer heerst, ook ter plaatse verbrand en wordt een zone van 16 km rondom het bedrijf afgesloten. Waarom nu al die commotie over zie ke dieren in Engeland? Mond- en klauwzeer is een zeer besmettelijke ziekte die wordt veroorzaakt door een virus dat zich in verschillende va rianten voordoet. Inmiddels is uit on derzoek bekend geworden dat het in de gevallen in Groot-Brittannië gaat om het type O, een 'pan-Aziatische stam'. Mond- en klauwzeer werd in Nederland voor het laatst geconsta teerd begin 1984. Alleen zogenaam de 'evenhoevigen' zijn vatbaar voor de ziekte. Dat wil zeggen, dieren die een even aantal hoeven aan elke poot hebben. Dus schapen, geiten, var kens, runderen, maar ook bijvoor beeld herten, reeën, lama's en enkele andere uitheemse diersoorten die in Nederland alleen in dierenparken of particulier bezit voorkomen. De ziek te uit zich door hoge koorts, zweren op de tong en op de rand van de hoe ven en de poten. De dieren lijden veel pijn, kunnen schuim op de bek krij gen en koeien geven minder of geen melk. Mond- en klauwzeer is niet do delijk. Alleen jonge dieren kunnen eraan bezwijken. Voor andere dieren (zoals paarden, honden, katten en pluimvee) is het virus onschadelijk. Ook mensen worden er niet ziek van. Overigens is er een vaccin voor mond- en klauwzeer. Voor het type waar het in dit geval om gaat, zijn in Nederland zelfs 1,25 miljoen doses vaccin aanwezig. Dat aantal is binnen achttien dagen op te krikken tot 2 miljoen. Toch wordt er sinds 1991 niet meer gevaccineerd. Binnen de Europese Unie is er een beleid dat al le zieke of potentieel zieke dieren meteen worden vernietigd. Samen met andere maatregelen zou dat ef fectiever zijn dan vaccineren. Ook het feit dat bij vaccinatie niet te con troleren is of een dier alleen antistof fen tegen het vaccin produceert, of dat het ook werkelijk drager van de ziekte is. Overigens wordt er wel overwogen om weer te gaan vaccine ren. Het ontbreken van vaccinatie teza men met het feit dat de ziekte uiter mate besmettelijk is (kan zelfs via de lucht worden overgebracht), zorgt er voor dat men zeer beducht is op het uitbreken van mond- en klauwzeer. De import vanuit Engeland is stopge zet en de bedrijven waar in de afgelo pen maand dieren uit Groot Brittan- nië zijn binnengekomen, worden preventief geruimd. Er is voorlopig tot maandag een verbod op veemark ten van kracht (voor evenhoevigen) en een vervoersverbod voor schapen en geiten. ZIE VERDER PAGINA 5 De zaak kwam aan het rollen toen het bestuur klachten kreeg van enke le leden van de wbe de Liniedijk in Poortvliet^ over het handelen van beide jagers. De kwestie werd voor gelegd aan een arbitragecommissie. Die stelde de klagers in het gelijk. Daarop schorste het bestuur de beide mannen tot de datum van de leden vergadering op 16 februari. Na de stemming op deze jaarvergadering werd besloten de mannen onmiddel lijk uit hun lidmaatschap te ontzet ten. Het geschil begon al in november 1999 toen de wbe de Liniedijk een klacht indiende bij het bestuur over de jachthuuractiviteiten in hun jacht gebied door de beide nu geroyeerde leden. Een van hen reageerde daarop met een brief waarin hij zijn bestuurslid maatschap opzegde. Het bestuur wil de met de beide leden rond de tafel, maar dat verzoek werd geweigerd. Eind november van dat jaar kreeg het bestuur ook van een andere jacht- houder een klacht over beide man nen. Die zouden ook in zijn jacht veld hebben 'ingebroken'. Weer werd om een gesprek gevraag, weer werd dat volgens het bestuur gewei gerd. In januari vorig jaar besloot het be stuur het geschil voor te leggen aan de arbitragecommissie nadat nog maals een poging was gedaan om de koppen bij elkaar te steken. Ook dat lukte niet. De politie moest er aan te pas komen om een gesprek aan te gaan tussen een delegatie van het bestuur en de beide jagers. In dat gesprek werd hen duidelijk gemaakt dat ze de statuten en het huishoudelijk reglement van de eenheid 'in ernstige mate' over treden. .Beide heren delen mee zelf verantwoordelijkheid te zijn voor de jachtverhuuractiviteiten, hoewel de contracten op naam zouden staan van de zonen van beide jagers.' Volgens het bestuur blijkt uit dat on derhoud dat het probleem onoplos baar is. Beide heren zijn volgens het bestuur niet bereid zich aan de statu ten te houden en op hun schreden te rug te keren. De arbitragecommissie met onafhankelijk voorzitter mr. M. Asselbergs, A.A. van Nieuwenhuij- zen namens de jagersvereniging (KNVJ) en G.L.D. Gaakeer van de wbe deed op 9 januari dit jaar een uitspraak en stelde klagers in het ge lijk. Nu de leden geroyeerd zijn, kunnen ze geen gebruik meer maken van de faciliteiten van de wbe, zoals het verkrijgen van vergunningen voor onder meer het bestrijden van scha de op de door hun gehuurde gron den. De wbe Tholen en Sint-Philipsland heeft overigens ook nog een jachtge- schil met de collega-eenheid in Rei- merswaal. Het gaat om het jachtge not op de Speelmansplaten bij de Oesterdam. Het aantal leden van de wbe met een jachtveld bedraagt 74. Gezamenlijk omvat dat een jachtgebied van 11.000 hectare. Het aantal deelne mers (personen met een jachtakte, maar zonder jachtgebied) nam met 8 toe tot 42 deelnemers. De wbe is op zoek naar jonge jacht opzieners. Toon de Wit uit Poortvliet nam afscheid nadat ook Iz van der Male al was gestopt. .De druk op de huidige drie jachtopzichters neemt hierdoor toe. Ze worden ook een dagje ouder zodat er uitgekeken moet worden naar jongere krachten. Deze zijn echter niet zomaar te vin den. Het is tenslotte een vak wat je in het bloed moet zitten,' aldus het bestuur. J.Akkermans uit Sint-Annaland en G. Gaakeer uit Oud-Vossemeer zijn na zeventien jaar gestopt als be stuurslid. Akkermans was penning meester, Gaakeer bestuurslid. Bei den behoorden in 1984 tot het oprichtingsbestuur van de wbe. Op 17 maart doet de wbe weer mee aan de nationale schoonmaakactie in het buitengebied. Vanaf 's morgens half negen gaan de leden samen met onder meer leerlingen van het Schelde college in Sint-Maartensdijk het zwerfvuil op ruimen. Ook de natuurvereniging Tholen en het Thoolse gemeentebe stuur is gevraagd mee te doen. Het waterschap stelt containers en trac toren beschikbaar. Vliegtuigje carnaval. De gemeente Tholen heeft ook dit jaar weer een reclamevliegtuigje laten vliegen bo ven de carnavalsoptocht in Bergen op Zoom. Het vliegtuigje sleepte de leuze achter zich aan 'Oew be- drijfs'uisouwe naar Tholen!'. Men hoopt zo meer bedrijven naar Tho len te lokken. Dames Ottevanger en Van Vessem al 50 jaar lid van vrouwenbond Passage Vlaamse neemt Thoolse praktijk van Osteopaat Zweedijk over Mario Smits uit Stavenisse kon die laatste stap naar het topvoetbal nooit maken EN VERDER... Rabobank in Scherpenisse sluit vandaag de deuren Jeugdhonk Oud-Vossemeer gesloten, maar jeugd kan elders dansen Laatste spant voor multi-functioneel centrum Lamsoortje Thoolse glastuinders bezorgder over gasprijs, dan over vinden personeel Pleune Young Style verlaat de klassieke mode na uitbreiding HOOP STEEDS OP HET BESTE, HET SLECHTSTE KOMT VANZELF Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Tijdens het carnaval in Oud-Vossemeer keken de leden van De Vlooientrappers naar het verleden. Het motto 't ouwe en 't eihe wekte bij menigeen voldoende in spiratie op. Zaterdag werd zelfs letterlijk de tijd teruggedraaid toen nar Baptist voor het begin van de optocht de wijzers van de kerkklok drie uur terugzette. Tijdens de rondgang met 25 deelnemers kwam onder meer het smidsklokje voor- bij, een mobiele hoefstal, de dorpsomroeper, twee zakjes friet en de wagens van de dweilbands. Steeds meer mensen versieren hun huis aan de buitenkant voor carnaval. Johan Hol uit de Bou Kooijmanstraat won de gevelprijs. Voor het eerst overhandigde burgemeester W. Nuis de sleutel van Grööt Pesööt aan prins Wijte. Dat gebeurde gewoontegetrouw op het balkon van de Vossenkuil. Voor het echter zover was, wachtte voorzitter Piet Potappel van De Vlooientrap pers op de prins en zijn gevolg. Die bleven maar weg totdat plotseling de klok van de toren van de hervormde kerk begon te slaan. De voorzitter stelde vast dat het uurwerk van slag was, maar dat bleek tot ieders verrassing het werk van nar Bap tist die in het raam van de toren verscheen. Hij had het motto goed begrepen, riep hij naar beneden en draaide pardoes de wij zers van het uurwerk terug naar 11 uur. Potappel maande de nar van de toren te komen omdat hij anders de hele boel zou 'rienueren'. Maar de nar kon niet naar beneden komen omdat ze de trap hadden weggehaald. Hulp was geboden. En die zou komen van de brandweer met prins Wijte, pliesie Witte en boer de Rieke. De ploeg, door Potappel met een mobiele telefoon opgeroepen, was juist bezig de nooduitgangen van het café 't Veer te controleren. De vluchtweg via de oude ha ven was niet meer geschikt omdat hij volgebouwd was met een diek, zo liet de prins weten. Zie verder pagina 9. Als een echte Pippi Langkous bekijkt Charissa Kooien vanaf de schouders van vader Pierre de optocht waarin onder meer de wagen van dweilband De Neutekraekers is te bewonderen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1