'Niet de laagste rente, maar het totaal bepaalt een goed advies' Fanfares blazen ook hun toontje mee op het web nn Januari koud, nat en heel zonnig 'Tholen is buitenbeentje in rij Zeeuwse eilanden' Flakkee laat meekrap erg origineel herleven Sint-Philip slanders beginnen financieel kantoor in Willemstad Gemeente Tholen achteraan op internetgebied Donderdag 22 februari 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Ad Beenhakker over geschiedenis streek Tholen en Sint-Philipsland zijn vanwege hun ontstaans geschiedenis en leeftijd buitenbeentjes in de rij van de Zeeuwse eilanden. Dat betoogde ir. A. Beenhakker, oud hoofd bureau natuur en landschap van de provincie Zee land, op de derde avond van de cursus geschiedenis te kijk in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Landmeter Openluchttheater, scholenproject en kunst Rood-show Verjaal heeft de ideeën in huis! Mooi licht is wonen! Samen met een collega uit Barendrecht hebben Erwin Kot en Edwin Hage uit Sint-Philipsland een financieel- advieskantoor in Willemstad opgezet. Een onafhankelijk advies kunnen geven over alle financiële zaken, was de opzet van het drietal. Beleggingen Chatten Hype of onrijp Voor het eerst schaatsen uit het vet Winters Meer bewolking Onbestendig Januari Tholen wijkt af van de andere Zeeuwse eilanden omdat het is ont staan uit een aantal kleine eilanden, terwijl de andere Zeeuwse eilanden gevormd zijn uit één kerneiland. De eilanden die uiteindelijk Tholen hebben gevormd, liggen allemaal aan de zuidkant: Schakerloo, Poort vliet, Scherpenisse, Sint-Maartens dijk en Stavenisse. Ze werden in de twaalfde eeuw bedijkt. Sint-Philips- land wijkt af omdat het de kleinste en jongste is. Aan het landschap valt volgens Beenhakker veel af te lezen. Alleen moet je wel leren kijken. Hij noem de zijn inleiding: Het landschap van Tholen en Sint-Philipsland: een open boek? Dat boek is echter in een vreemde taal geschreven. „De taal van het landschap zul je moeten leren verstaan." En daarvoor zijn hulpmiddelen beschikbaar. Het landschap zelf met zijn dijkenpatro- nen bijvoorbeeld en andere land schapselementen (vliedbergen). Maar dat is onvoldoende omdat in de loop der jaren de mens zodanig heeft ingegrepen dat het het oude land niet of nog moeilijk terug te vinden is. „Het grote probleem is de herverkaveling. De oude verkave ling van het landschap is in de jaren vijftig opgeruimd. Dat is het pro bleem met het landschap: als het eenmaal weg is, dan komt het niet meer terug." Als sprekend voorbeeld noemde hij de Weihoek in Poortvliet die voor de verkaveling bestond uit talloze kleine perceeltjes met kronkelige weggetjes die doodliepen en waar stukken land lagen dat door de men sen 'geschaepe land' werd ge noemd, land dat na de schepping onveranderd was gebleven. Kaarten, boeken en archieven zijn de sleutels om de geschiedenis van het landschap te ontrafelen. Vooral kaarten van voor de verkaveling ge ven volgens Beenhakker veel infor matie. „Tot die tijd gebeurde er wei nig. Kavels werden wel eens geplitst maar veel kwam dat niet voor. Tot aan 1953 lag het land schap er nog net zo bij als in de middeleeuwen." De vijf eilandjes die Tholen zouden vormen, kenden allemaal oudland. Aan de randen wat hoger, in het midden veen met een dun laagje klei. „Poortvliet was het grootst met grote poelgebieden in het midden, maar alle vijf werden rond 1200 al bedijkt. De Weihoek was laag en moerassig en stond in de winter on der water. Aan de randen verrezen boerderijen en dorpen, het midden stuk bleef leeg of men wierp kleine verhogingen op." Als voorbeeld noemde hij onder meer boerderij Pauluswerf die nu aan een doodlo pende weg ligt aan de Bram Groe- newegeweg en op de topografische kaart staat aangegeven. Niet alleen vormen Tholen en Sint- Philipsland buitenbeentjes in het Zeeuwse wat hun ontstaansgeschie denis betreft, ook de ligging van de dorpen verschilt van andere Zeeuw se eilanden. „Op Walcheren en Zuid-Beveland vind je vele dorpen dicht bij elkaar omdat de kerneilan den veel groter waren. Op de kleine eilanden hier was weinig plek voor meer dorpen. Een uitzondering was Scherpenisse en Westkerke, maar op Tholen liggen alle andere dorpen ver uit elkaar." De structuur van het eiland vertoont ook verschillen. De oude delen aan de zuidkant kennen onregelmatige bedijkingsvormen. „Hoe noordelij ker hoe rationeler de bedijkingen werden uitgevoerd. In de 17de eeuw werd de polderstructuur gemaakt door de landmeter, met passer en li- neaal. En waren voorheen de men sen zelf die de dijkjes moesten ma ken, in de late middeleeuwen gingen de grote heren de schorren inpolderen. Eerst Oud-Vossemeer en daarna Sint-Annaland. Daar zat kapitaal achter." In de bedijkingsgeschiedenis vormt Tholen volgens Beenhakker een overgang tussen de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden waar ook pas aan het eind van de vijftiende eeuw begonnen werd met het aan leggen van polders. De teloorgang van de meekrapcultuur wordt dit jaar op Goeree-Over- flakkee uitgebuit. 2001 is op het Zuid-Hollandse eiland uitgeroepen tot meekrapjaar. Een groots opgezet muziektheater vormt de kern van het project 'Meekrap 2001'. Verder is er een scholenproject voor het basis onderwijs opgezet, een kunstproject, worden herinneringen van stok oude inwoners vastgelegd, komen er lezingen en is een internetsite op gezet. Ook wordt de plant weer op Flakkee geteeld. De kiemplanten daarvoor zijn geleverd door Leen Breure uit Sint-Maartensdijk. Tot in het derde kwart van de ne gentiende eeuw was de meekrap- plant (rubia tinctorum) in zuidwest- Nederland een belangrijk gewas. De wortels ervan werden in zogenaam de meestoven verwerkt tot een grondstof voor het maken van rode verf. Op Tholen en Sint-Philips land, Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee werkten velen in deze bedrijfstak. Tot er de klad in kwam door de uitvinding van syn thetische verfstoffen. De plant ver dween en de stoven eveneens. Streekmuseum De Meestoof te Sint-Annaland heeft een vitrine aan de meekrap gewijd. Leen Breure is door Meestoof-voor- zitter ir. M.A. Geuze aangespoord om de plant te gaan kweken. Overal levert hij nu planten en zaden, zoals voor de heemtuin bij kinderboerde rij 't Lamsoortje in Sint-Maartens dijk. Ook op Flakkee leverde de .Thoolse fruitkweker. Er staan in middels zo'n 300 tweejarige mee- krapplanten in potten op een veldje bij de Nollestee in Melissant. Dit is een dagbestedingsproject voor be woners van Zuidwester (voorheen Hernesseroord), waar ook heesters en struiken gekweekt worden voor hoveniers en tuincentra. De bedoe- "ling is dat mensen deze meekrap- planten kunnen kopen tijdens de festiviteiten die op stapel staan. De kernactiviteit van het hele pro ject is het muziektheater 'Meekrap, alles heeft zijn uur en ieder ding on- der de hemel zijn tijd'. Over de te- loorgang van de meekrapculuur in de late 19e eeuw. Op het Diekhuus- plein in Middelharnis zullen meer dan 100 toneelspelers, zangers en muzikanten - gehuld in historische kledij - dit openluchtschouwspel opvoeren. Dat gebeurt onder verant woordelijkheid van de stichting Openluchttheater Goeree-Overflak- kee, op 21, 22, 23, 28, 29 en 30 juni (de kaartverkoop begint in maart). Een andere kunstuiting is 'Krap- lak', waarbij kunstenaars uit de re gio aan de slag gaan - geïnspireerd door de teelt en de karakteristieke rode kleur van de verfstof - en hun werk op meerdere plaatsen wordt geëxposeerd. Verder is er een educatief element. Door gesprekken te voeren met ou dere inwoners zal geprobeerd wor den portretten samen te stellen van mensen die de meekrap destijds verbouwden, oogstten en verwerk ten. De ouderen zouden hun verha len ook kwijt kunnen in het kader van het scholenproject 'Meekrap Rood-show'Dit reismuseum in kleur, ontwikkeld voor de groepen 7 en 8 van het basisonderwijs, gaat deze maand van start (inmiddels hebben 13 scholen ingetekend). Het laat de kinderen kennis maken met een vergeten deel van de geschiede nis van hun streek en kent een prak tisch deel in de vorm van onderzoek en opdrachten. Het Meekrap Creatieve Team zal het thema het hele jaar door uitdra gen op Flakkeese evenementen waar veel publiek te vinden is. Voor de vele vrijwilligers die bij het pro ject betrokken zijn, is een nieuws brief ontwikkeld. Ook heeft men een eigen website op internet: www.meekrap.nl met alle informa tie over Meekrap 2001De provin cie Zuid-Holland ondersteunt dit, wat zij noemt 'landelijk voorbeeld project', met een subsidie van 70.000 gulden. Ook de gemeenten en het bedrijfsleven op het eiland dragen bij. De begroting van Mee krap 2001 beloopt ongeveer 300.000 gulden. ELECTRO WORLD. DE WERELDZAAK DIE JE KENT Advertentie I,M. Erwin Kot (midden) en Edwin Hage (rechts) zijn samen met Edwin van de Geijn een financieel advieskantoor begonnen. Na negen jaar werkzaam geweest te zijn voor de Rabobank en Huis Hypotheek hebben Kot en Hage, sa men met Edwin van de Geijn, in Willemstad hun kantoor Kot. Hage Van de Geijn te openen. Die plaats is gekozen, omdat ze midden in het werkgebied van het nieuwe bedrijf ligt. Dat werkgebied omvat Tholen, Sint-Philipsland, de Hoeksche Waard, zuidelijk West-Brabant en de Zuid-Hollandse eilanden. Hage en Kot zullen zich, gezien hun woon plaats, vooral op Tholen, Sint-Phi lipsland en de Zuid-Hollandse eilan den richten. Volgens het drietal is er markt voor hun onderneming. „Er is behoefte aan onafhankelijke begeleiding op het gebied van hypotheken, beleg gingen, verzekeringen en sparen. Ze- ker gezien de introductie van het nieuwe belastingstelsel en het terug treden van de overheid. Bovendien wil de relatie in toenemende mate een advies op tijden die hem uitko men. Wij bieden dan ook de moge lijkheid voor afspraken overdag of in de avonduren en bij de klant thuis of op kantoor", aldus Erwin Kot. Hage benadrukt dat het vertrouwen van de klant in de adviseur, het be langrijkste is voor een kwalitatief hoogwaardig advies. „De consument wordt door de hypotheekaanbieders bestookt met 'lage' rentes. Maar niet de hypotheekrente, maar het totaalad vies is bepalend voor een passende en voordelige hypotheek die aansluit bij de wensen en toekomstverwachtin gen van de klant. Factoren als flexibi liteit, het mee kunnen verhuizen van de hypotheek naar een ander huis, de studiekosten van de kinderen en het begin en de hoogte van het pensioen, zijn mede bepalend voor een goed ad vies. Al deze factoren komen dan ook aan bod in ons financieel rapport", zegt Hage. Verder biedt Kot, Hage en Van de Geijn een naar eigen zeggen 'uniek' beleggingsproduct aan. „Veel mensen hebben er moeite mee dat ze bij het beleggen hun vermogen kwijt kunnen raken. Maar het product waar wij mee werken, kent een inleggarantie. Je kunt dus je inleg nooit kwijtraken. En alhoewel het benutten van overwaar de van de eigen woning fiscaal min der aantrekkelijk lijkt dan vóór de wijzigingen in het belastingstelsel, kan die overwaarde in combinatie met ons beleggingsproduct nog steeds voordelig zijn." Kot, Hage en Van de Geijn houdt op 3 maart van 10 tot 2 uur een open huis aan de Voorstraat 2a in Willemstad. Het kan soms raar lopen in de digitale wereld. En vooral ook snel. Hadden we het een tijdje geleden nog over Freehosting dat gratis domeinnamen regi streert, datzelfde bedrijf balan ceerde onlangs op het randje van de afgrond en in de surse ance van betaling werd het opgekocht door Nina Brink (jazeker, die van het World Online beursdebacle). De diensten zijn nu niet geheel gratis meer. Wie daar wat wanhopig van wordt, kan bin nenkort een speciale heilige aanroepen. Want het Vaticaan overweegt een schutspatroon voor computergebruikers aan te wijzen. En wie dat wat te gek is, kan altijd nog chatten via de internetpagina van mu ziekvereniging Euterpe uit Sint- Maartensdijk. Het is echt waar. Rome denkt erover de Spaanse bisschop Is- idorius van Seviila (556 gebo ren) aan te wijzen als schuts patroon voor computerge bruikers. Isidorius is bekend vanwege zijn werk Etymolo- giae waarin hij de kennis van de klassieken en de stand van alle wetenschappen encyclo pedisch noteerde. Omdat het internet ook de functie heeft van het vergaren van kennis, vond het Vaticaan het wel toepasselijk om deze bisschop als schutspatroon te nemen. „Wie de wanhoop nabij is, kan straks dus een schietgebedje richten tot de heilige Isidorius", meldde de website van het bisdom Den Bosch. Maar zoals gezegd, is dat niet voor ledereen weggelegd. Wie niet geloof! dat een ruim 1440 jaar oude bisschop iets kan betekenen voor stresssitu aties, kan het allemaal van zich af schrijven in de chatbox op de internetsite van Euterpe. Verzin een naam en je kunt deelnemen aan het gekweb bel op de site. Schijnbaar zijn de leden van Euterpe op dit gebied het meest actief op woensdagavond. Het meest boeiende onderdeel van de site is wellicht een stuk van de historie. Doorgaans zijn die de len van hompages niet erg in teressant. De opmaak is ook bij Euterpe niet echt luchtig en het is een behoorlijke lap tekst. Maar met name het gedeelte van 1959 tot heden is zeker de moeite waard. Erevoorzitter Ti- nus van Damme heeft de moeite genomen op een openhartige manier (Euterpe kent een behoorlijk turbulent verleden) de laatste 22 jaar van de vereniging globaal te beschrijven. Daarbij spaart hij met name de dirigenten niet. Verder staan er de nodige fo to's en krantenknipsels op de site die redelijk goed wordt bij gehouden. Ook de agenda is opgenomen, net als de con coursresultaten en een bewe gend tijdbalkje waarop de di verse dirigenten van Euterpe worden weergegeven. Jam mer is wel dat de knoppen op de indexpagina niet perma nent beschikbaar zijn. Dus wie naar een ander deel wil, moet altijd weer terug naar de ho mepage en dat kost tijd. De enige link op de site van Euterpe is die naar zusterver eniging Concordia uit Sint-Phi lipsland. Deze twee zijn (voor zover bij de redactie bekend) de enige muziekverenigingen die een eigen site hebben. De homepage van Concordia ziet er net als bij Euterpe sober uit, maar is duidelijk en heel actueel. De geplande uitvoe ringen van dit jaar zijn er te vin den, net als een verslag van het Promise-concert. Wat his torie betreft, houdt Concordia het heel kort. Dat geldt voor alle informatie, Deze site is overigens langer in de lucht dan die van Euterpe dat in het najaar van 2000 de digitale snelweg opdraaide. Hoewel de middeleeuwse bis schop Isidorius dus al op het web te vinden is, gaat het bij de gemeente Tholen zo snel niet. Inmiddels is de notitie over Tholen op het internet verschenen en daarin staat dan toch dat Tholen er niet aan ontkomt om ook dit medi um te gaan benutten. Rijkelijk laat, want van de zeventien Zeeuwse gemeenten hebben er tien al een website. Maar beter laat dan nooit. Eén van de Zeeuwse gemeenten die wel al (geruime tijd) op het web te vinden zijn, is buurman Reimerswaal. Al lang is deze zeer overzichtelijke site in de lucht. Hoewel er op de index pagina nogal wat plaatjes staan, en de site dus niet erg snel te downloaden is, Is de navigatie verder prima. Behal ve de typische 'gemeente- gids-informatie' over de ge meente en de dorpen die er deei van uitmaken, zijn er ook plattegronden van afle kernen te vinden. Maar belangrijker is de actuele Informatie. De ge meentelijke informatierubriek ontbreekt natuurlijk niet, maar ook kan men van talloze on derwerpen informatie opvra gen. Van huwelijken tot wat te doen bij verhuizing, het kaf> pen van bomen en het verkrij gen van identiteitspapieren (inclusief een inzicht in de kos ten). Online zijn de formulieren aan te vragen voor allerlei ver gunningen, bijvoorbeeld voor bouwen. Ook de raadsstukken worden gepubliceerd, net als de agenda's en verslagen van de raads- en commissie- vergaderingen.Verder zijn no ta's en verordeningen te downloaden. Allemaal in pdf, maar wie geen Acrobat Re ader heeft, kan er vla de link op de site snel aan komen. Tot slot kan men er ook reacties kwijt. Zoweh per e-mail als in een discussieplatform waar men op elkaar kan reageren. Degenen die verantwoordelijk zijn voor de opzet van de Thoolse website, kunnen ge rust eens bij de buren op de koffie gaan. Dat Tholen nu ook aan de ont wikkeling van een website werkt, is behalve een goede zaak, ook niet helemaal toe vallig. Internetminister Roger van Boxtel wil namelijk dat in 2002 alle gemeenten 'online' zijn. En er is best haast bij, want Homepage vut! Q C Slóji <3 d fXVftfitai A sa .1*4» SwwHw i-UU PtvtVsiw*» Sint MoörtensdjjJs Ges<hkHk>n»s OeV*rem$ng DsDlrioerrt Krenten knipsels l inks Het hestuur T e A«enü<» De Opleidinu sncetirv result ate t'hatpox i Toto archief Gastenboek V.» J<VVnv>' ffeperitie gettou De homepage van Euterpe. Reacties kunt u sturen naar: redactie@eendrachtbode.nl of Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland. de helft van de Nederlandse gemeenten is nog niet zover. Wie de laatste tijd de teneur van de verhalen over internet hoort, kan gemakkelijk de in druk krijgen dat het een aflo pende zaak Is. Het einde van een 'hype''. Maar de vraag is (en voor velen is dat geen vraag meer) of we niet vast zit ten aan internet, Het is al te veel geïntegreerd in de sa menleving om er zomaar mee te stoppen. Nog afgezien van de enorme stroom particuliere gebruikers, gaat er in de han del op internet wereldwijd tientallen miljarden om. Om nog maar niet te spreken van alle toeleveringsbedrijven die een enorme werkgelegenheid creëren. Maar toch zal inter net waarschijnlijk wel verande ren. Publicist Herbert Blankes- teijn merkte onlangs in de NRC op dat de ontluistering van het sprookje dat er snel veel geld te verdienen valt met internet, alleen maar goed is geweest. Maar dat internet als medium 'prachtig' is.Ondanks dat er minder geld wordt verdiend, groeit de belangstelling voor het web en staan mensen in de rij voor dure voorzieningen als kabelabonnementen en ASDL-aansiuitingen. Voor zo wel het bedrijfsleven als de particulier is e-mail vaak een uitkomst. En de honderddui zenden privé-homepages ge ven de mensen een aardige vrijetijdsbesteding. Overigens wordt er wel dege lijk gewinkeld door het inter netpubliek. Uit onderzoek in het afgelopen half jaar blijkt dat de meest gezochte infor matie en aankopen op het gebied van recreatie, vakan ties en reizen lagen. Direct daarna volgde computerap paratuur, cd's, boeken en evenementen. Het zal een kwestie van tijd zijn om erach ter te komen wat via internet goed verhandelbaar is en wat niet. Bovendien speelt mee dat In tegenstelling tot Ameri kanen die vanalles via de tv, telefoon of het Internet kopen, de Europeanen (en zeker de Nederlanders) wat behouden der zijn. Het internet is geen hy pe, maar mischien nog een beetje onrijp. Maar volgens Van Boxtel en de opstellers van de Thoolse notitie, gaat in ternet een gouden toekomst tegemoet. De eerste maand van het nieuwe millennium is, wat het weer hetreft, niet slecht begonnen. Het was iets kouder, iets natter, maar ook wat zonniger dan gebruikelijk voor januari. Na een natte start kwamen we na de eer ste tien dagen weer in een winterse sfeer terecht Het bleef eerst bij lichte vorst in de nacht, maar later vroor het matig en overdag kwamen de temperaturen iets boven nul. De schaatsliefhebbers konden de ijzers uit het vet halen, zij het maar voor korte tijd. De gemiddelde temperatuur was 2,7 graden en dat is iets kouder dan de 3,2 graden die mogen ver wachten in januari. Met 73,6 mm was de neerslag groter dan normaal (60 mm) en de zon scheen 69,3 uren en dat zijn er bijna twintig meer dan gemiddeld. De wind bleef met een gemiddelde van 4,1 meter per seconde binnen de perken,want normaal is dat 5,5 meter per seconde. De eerste dag van het nieuwe jaar be gon onstuimig en nat. Bij het aftappen kwam er 12,2 mm uit de regenmeter. De eerste vorstperiode van december was achter de mg. Dinsdag de tweede was het overwegend droog met af en toe zon, maar ook wolkenvelden. De temperatuur liep op naar 9,8 graden en dat is zacht voor januari. Woens dag was nog een dag met veel zon, maar dat ging veranderen. De atmo sfeer was instabiel geworden vanwe ge grote depressie-activiteit op de oceaan. Als het weer niet winters is, blijft er weinig over dan regen en wind. De fronten van de tweede de pressie bracht dan ook in de late avond al regen met een krachtige zui denwind. Donderdag 4 januari was ook een regenachtige dag. Vrijdag werd grijs met 15 mm regen. Het weekeinde was echter wat droger met temperaturen van 7 graden. De zon liet zich af en toe ook nog zien. In de week die volgde, werd met een ooste lijke wind koudere lucht aangevoerd. Overdag kwamen we ook niet verder meer dan 5 graden boven nul. Woens dag de 10e was het overwegend zwaar bewolkt met weinig wind en een temperatuur van ongeveer 4 gra den. De eerste tien dagen van januari waren met 40 mm neerslag aan de natte kant. Het weer ging de winterse kant op. Bij Schotland kwam een toenemend hogedrukgebied tot ontwikkeling dat later richting Denemarken trok. De wind ging om naar een meer oostelij ke richting. In het Kanaal lag een klei ne depressie die probeerde warmere lucht met regen onze kant uit te krij gen. Dat lukte niet helemaal, maar in onze omgeving viel nog net wat lichte regen. Vanaf donderdag 11 januari kreeg de koudere en droge lucht meer greep op het weer. De bewolking ver dween grotendeels en het ging in de nacht licht vriezen. Overdag kreeg de zon weer volop kans. Vrijdag werd een mooie, zonnige dag met een tem peratuur even boven het vriespunt. Ook zaterdag had (na lichte vorst in de nacht) volop zon. Zondag de 14e begon eveneens zonnig, maar tegen de middag kwam er bewolking opzet ten die de zon deed schuilgaan. Er was ook wat meer wind, waardoor het koud aanvoelde. De hogedruk boven Denemarken trok naar midden-Euro pa. Hierdoor draaide de wind naar het zuidoosten. Dat had tot gevolg dat de bewolking waar we zondag last van hadden, naar het noordwesten werd verdreven. De eerste dagen van de nieuwe week kwam er veel ruimte voor de zon. Maandag, dinsdag en woensdag waren dan ook zeer zon nig. In de nacht vroor het licht tot ma tig en overdag kwam het kwik uit op 2 graden boven nul. In deze winterse periode bleef het droog. De hogedruk boven Europa ging zijn invloed verliezen. Een storing in de Golf van Biskaje trok in noordelijke richting. De bewolking die hiermee gepaard ging, was donderdag 18 ja nuari duidelijk merkbaar. De zon kre gen we niet te zien. Tot in het week einde bleef het nog licht vriezen. Maar het einde van deze winterse pe riode was in zicht. Op de oceaan was weer grote depressie-activiteit. Eén van deze depressies kwam in het weekeinde bij IJsland te liggen en veegde de vloer aan met de winter. Het was over en uit met de vorstperio de. De lucht was een stuk vochtiger geworden. Hierdoor werd het al vroeg in de avond van donderdag mistig en die laaghangende bewolking was ook in de nacht hardnekkig. De tempera tuur liep vrijdag overdag op tot boven het vriespunt en de zon liet zich nog even zien. De mistkansen bleven voor de komende nachten groot. Zaterdag 20 januari werd een grijze nevelige dag. Af en toe viel er wat lichte sneeuw en regen bij temperaturen om het vriespunt. Na de middag klaarde het wat op en hadden we nog wat zonneschijn. Zondag de 21e was er, na lichte vorst in de nacht, een wisse lende bewolking waar de zon af en toe doorheen prikte. Na de middag begon de bewolking snel toe te ne men. De barometer daalde flink waar door de zuidoostelijke wind ging toe nemen. Dal was ook al een voorteken van ander weer. Vanuit het zuidwes ten kwamen we in een overgangsge bied met neerslag terecht. Eerst sneeuw en later ging die over in re gen. Op z'n Zeeuws gezegd 'vuul weer'. Ook deze winterse periode was van korte duur. De nieuwe week gingen we in met wisselvallig weer. Er waren perioden met regen en soms veel wind. De temperatuur ging omhoog. Maandag 22 januari viel de dooi in. De lucht was erg vochtig, zodat het tot de mid dag mistig was. Later op de dag kwam er meer wind en verdween de mist. In de avond en nacht ging het re genen op de nadering van een sto ring. Dinsdag de 23e begon zonnig. Rond het middaguur nam de bewol king al weer toe op de nadering van een volgende randstoring, behorende bij een nieuwe, diepe, actieve depres sie. In de loop van de middag begon het te regenen met een toenemende wind tot kracht 7. Later ging de regen over in pittige buien met windstoten van kracht 9. Woensdag was een dro ge dag met wat zon en (vergeleken bij wat we de laatste weken gewend wa ren) lente-achtige temperaturen van ruim 10 graden. De rest van deze week veranderde er niet veel. De kans op een bui was elke dag aanwezig, maar ook was er wat zon. De tempe ratuur moest iedere dag wel een graadje terréin prijsgeven. In het weekeinde was er niet meer over dan 5 graden. Na vrijdag middernacht be gon het te regenen. Een kleine depres sie trok via Zeeland naar het oosten. Ook zaterdag de 27e waren we nog niet van de regen af. In de loop van de dag draaide de wind naar het noord westen en nam flink in kracht toe. Voor de middag werd het wel wat droger, maar toch kregen we nog en kele buien. Bij het aftappen stond er 15 mm in de meter. Zondag was een stuk beter. De zon scheen regelmatig en wind was er weinig. De tempera tuur bereikte 7,7 graden. We begon nen aan de finale van januari. Het was rusitg weer, omdat we profiteerden van een klein hogedrukgebied dat van de oceaan in onze richting kwam. De wolken overheersten wel, maar er was ook ruimte voor de zon. Toch keek de winter 's nachts of in de vroe ge ochtend weer even om de hoek met lichte vorst. Dat was ook het ge val op dinsdag de 30e toen de lichte vorst gepaard ging met dichte mist. De maximumtemperatuur verliep nogal grillig. Werd het maandag de 29e nog 7,4 graden, dinsdag was het 4 graden en woensdag kwamen we niet verder dan 2,7 graden. Met februari net uit de startblokken, is metereolo- gisch de laatste wintermaand alweer aangebroken. Overigens blijkt uit het verleden dat februari qua winters weer nog best een kwaaie kan zijn. Sint-Philipsland Temperatuur Gemiddelde temperatuur 2,7 Gemiddelde maximum temperatuur 5,3 Gemiddelde minimum temperatuur 0,5 Hoogste maximum temperatuur 10,6 (24) Laagste maximum temperatuur -0,5(18) Hoogste minimum temperatuur 6,4 (4) Laagste minimum temperatuur -7,2 (17) Lichte vorst 0 tot -5 °C 11 Matige vorst -5 tot -10 °C 3 Aantal ijsdagen 209 Aantal vorstdagen 14 Aantal vorsturen 166 Aantal uren zonneschijn 69,3 Koudegetal -14 Neerslag Aantal dagen met neerslag 17 Aantal dagen met hagel - Aantal dagen met sneeuw 2 (20, 21) Aantal dagen met ijzel - Aantal dagen met neerslag v.a. 10 mm 3 Hoogste etmaalsom 15 mm (27) Totaalsom 73,6 mm Atmosfeer Gemiddelde luchtdruk 1011 Hoogste luchtdruk 1037(14) Laagste luchtdruk 981(5) Laagste luchtvochtigheid 61(15) Dagen met onweer 1 Aantal dagen met weerlicht - Aantal dagen met mist 6 Gemiddelde windsnelheid 4,1 m/s Hoogste windsnelheid 23,7 m/s (24) De getallen tussen haakjes 'zijn de data.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 9