Het is Tholen ernst met investeren in de kwaliteit van de brandweer 'Als vroeger de sirene ging, had je je ellebogen nodig om bij auto te komen' Verburgh Indeling brandweer niet ten koste niveau Controle brandveiligheid cafés kost vijftig mille Bezoek raad aan vliegbasis INSDAG 27 FEBRUARI A.S. Donderdag 22 februari 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Openbaarmaking namen bedrijven onzeker Dichtgemetseld Burgemeester Nuis: Professionaliteit binnen een vrijwilligers groep kan De sleutels van de twee nieuwe Thooise brandweerau to's gingen zaterdagmiddag door heel wat handen. Uit eindelijk kwamen ze bij de chauffeurs terecht en daar mee beschikken de blusgroepen Sint-Philipsland en Sint-Annaland nu weer over moderne en adequate blus- voertuigen. „Deze investering van bijna een miljoen gul den bewijst dat het de gemeente ernst is met de uitvoe ring van het project versterking brandweer", zei burgemeester A. Nuis in Meulvliet, waar alle blusgroe pen getuige waren van de feestelijke overdracht. Een kwart eeuw is Chris Hage uit Sint-Annaland brandweerman en aan stoppen denkt hij aller minst. Grote branden en ongelukken maakte hij mee, maar ook leuke din gen zoals wedstrijden met de eigen blusgroep. „Een auto-ongeluk loopt soms wonderwel goed af. Als je daaraan je steentje hebt kunnen bijdragen, stemt dat tot tevredenheid", zegt de hulpverlener, die nooit spijt heeft gehad van zijn keuze voor de brandweer. Chris Hage gehuldigd als zilveren brandweerman bij blusgroep Sint-Annaland b.if. Anfu/erpsestraai 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat. - Hi-end audio, (speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Vrijwilligersmedaille Diploma's Preventie wordt steeds belangrijker Als de Thooise brandweer naar Zeeland zou worden overgeheveld, mag dat op geen enkele manier ten koste gaan van het voorzieningenniveau voor de burgers. Bur gemeester W. Nuis heeft dat de provinciebestuurders in Middelburg onomwonden meegedeeld. „De provincie vindt dat Tholen eigenlijk onder Zeeland hoort. Ook de minister vindt dat, in verband met het combineren van brandweer, ambulance, politie en GGD in dezelfde poli tieregio. Dat valt niet te ontkennen", zei Nuis zaterdag in Meulvliet op de brandweeravond. Tientallen jaren werkt de brandweer al samen met West-Brabant. „En u zult zeggen: we zitten prima." Advocaten Ziekenhuis Lievensberg Zevenentwintig café's, restaurants en andere gelegenheden waar veel mensen samenkomen, krijgen bezoek van de Thooise brandweer, een ambtenaar van de afdeling bouwzaken en een bouwkundig uitzend kracht voor de controle op brandveiligheid. De kosten bedragen 50.000 gulden, waarvan de helft is bestemd voor het inschakelen van personeel van buitenaf. Of de resultaten van de controle met de namen van de be drijven openbaar worden, is niet zeker. De commissie algemeen bestuur en welzijn ging donderdagavond ak koord met de controle van drukbe zochte horecagelegenheden. Met de bouwvergunning in de hand wordt nagegaan of het bouwwerk voldoet aan de eisen uit het bouwbesluit. Ook wordt gekeken naar de eisen uit de zogenaamde gebruikersver gunning die later wordt verstrekt. De eigenaren van de bedrijven en instellingen die niet voldoen aan de eisen, krijgen een aanschrijving. Daarin wordt een termijn gesteld om de zaak in orde te brengen. In een tweede brief worden aanbeve lingen gedaan over veranderingen die dringend noodzakelijk zijn en overeenstemmen met de gebruikers- vergunning. De commissie was blij met de voortvarende aanpak, maar plaatste wel kanttekeningen bij onderdelen van de operatie die na de brand in Volendam ter hand is genomen. En wezen op de ingewikkelde en soms tegenstrijdige materie in de regelge ving. Zo wilde P. van Belzen (Christenu nie) weten hoe de tweede brief gele zen moet worden. „Het gaat om aanbevelingen. Dat is nog geen eis." M.A.E. Velthuis (PvdA) noem de de regelgeving lastig. Juist om dat er ook landelijke richtlijnen ko men. En J. van den Donker (D66) pleitte ervoor om de resultaten van de con trole openbaar te maken. „Zodat ie dere burger weet waar hij wel of niet naar toe kan gaan." M.J. Klip- pel (SGP) zag dat er maar een be drijf was benaderd in plaats van meerdere. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) miste op de lijst kantines van sportverenigingen, waaronder die van de watersportverenigingen in Tholen en Sint-Annaland. Ook zij vond dat de resultaten openbaar moeten worden gemaakt. Wethouder K.A. Heijboer wilde daar nog geen uitspraak over doen. Hij zegde toe het met het college te bespreken. Brandweercommandant J. de Feij- ter lichtte toe dat bij de controle eerst gekeken wordt naar de bouw vergunning. „Dat is altijd de maat staf. Dat is de wijze waarop er ge bouwd is. Als er sprake is van oude vergunningen, terwijl de regelge ving is veranderd, moetje toch eerst kijken naar de vergunning en die controleren. Daarmee kun je ook optreden. Als er bijvoorbeeld in de vergunning uit 1980 staat dat er een nooduitgang moest zijn en die is nu dichtgemetseld, dan moet die uit gang teruggebracht worden. En als er nu twee vluchtwegen vereist zijn, en in de bouwvergunnig staat dat er maar één nodig is, dan kun je geen tweede eisen. Dat kan wel als de ge bruiksvergunning wordt toegepast. Dat zijn wensen en die worden in de gebruiksvergunning pas eisen." De tegenstrijdigheid in de eisen valt volgens De Feijter wel mee. Het kan zijn dat er vanwege een milieu- eis een dichte muur gemetseld moet zijn, maar dat vanwege de gebruiks vergunning er een raam in de muur moet komen. „Dan moet je een voorziening maken die aan beide ei sen voldoet. Dus een raam in de muur." Hetzelfde geldt volgens de com mandant voor de eisen van een naar buiten draaiende deur. „Als nu de grote deuren naar binnen draaien, dan kun je daarin een deur laten ma ken die naar buiten draait. Het gros van de eisen is oplosbaar." Het college had ook het bureau pre ventie van de regionale brandweer gevraagd een offerte uit te brengen. „Maar die was pas beschikbaar na 24 februari. Die zit met de controle van de carnaval. We zijn blij dat dit bureau zo snel aan de slag kan. Voor de rest van het jaar zit dat bedrijf ook al vol." Bij het opstellen van de lijst is vol gens De Feijter vooral gekeken naar lokaliteiten die later op de avond bezocht worden. „Bezoekers heb ben dan ook de donkerte tegen." De Feijter verwacht dat er uiteindelijk 100 tot 150 gebruiksvergunningen te vergeven zijn. Over het openbaar maken van de re sultaten was De Feijter kritisch. „Als uit de gebruiksvergunning blijkt dat er een vluchtroute moet zijn, neem je dan als gemeente de verantwoording om dat pand brand veilig te verklaren terwijl er tijdens het gebruik een berg kratten in de vluchtgang staan?" De kosten van het personeel van het bureau SBOD bedragen 25.000 gul den en moeten komen uit de post onvoorzien. De interne kosten (overwerk/uitbesteding van werk) zijn evenhoog, maar die kunnen worden betaald uit het vervanginsg- budget van de sector gemeentelijke ontwikkeling waar bouwzaken on der valt. Enthousiast demonstreren Sint-Philipslandse en Sint-Annalandse brandweerlieden het nieuwe materieel. De vervanging was nodig, zei brand weercommandant J. de Feijter. De nieuwe auto's komen in de plaats van voertuigen die 20 en 15 jaar oud zijn. „Wat overigens aangeeft dat de brandweermensen zuinig zijn op hun spullen en ze goed onderhouden", meende Nuis. Dat mensen van beide blusgroepen bij de aankoop zijn be trokken, is volgens hem een goede zaak. Ook de verdere standaardise ring door de overstap naar MAN- chassis (drie van de vijf brandweerau to's zijn nu van dat merk) noemde Nuis een pluspunt. Hij noemde de veiligheid voor derden en het eigen brandweerpersoneel een belangrijk aspect, evenals de combinatie van mens en machine. De eisen die aan een brandweerman worden gesteld, worden steeds hoger en complexer, terwijl door decentralisatie ook meer werk bij hen terecht komt. En daarom dient er op gepaste wijze in de brand weer geïnvesteerd te worden, aldus de burgemeester. Nuis stipte de rampen in Enschede en Volendam aan als voorbeelden van een falend proces van politieke besluitvorming en het nemen van besluiten. Waar het veilig heid betreft, dienen de lijnen zo kort mogelijk te zijn en moet er zo weinig mogelijk versnippering zijn. De heer Maljaars van MAN vertelde dat zijn bedrijf met deze opdracht twaalf brandweerauto's heeft gele verd in Zeeland. Landelijk is het be drijf uit Vianen marktleider op dit ter rein. „U hebt een goede keus gemaakt voor een prachtig concept. Ik hoop dat u de auto's tot op de draad zult verslijten in goede gezondheid." De eerste contacten over deze opdracht dateren uit juni 1998, zodat het alle maal behoorlijk lang heeft geduurd. De twee twaalftonners zijn half janu ari opgehaald bij Ziegler in Winscho ten (dat de opbouw voor zijn rekening nam). De heer Brouwer van deze fir ma gaf de sleutels van de auto's aan Nuis, die ze op zijn beurt aan com mandant De Feijter overhandigde. Deze roemde de samenwerking met de leveranciers en riep op zijn beurt de postcommandanten A. van Iwaar- den en P. Verwijs naar voren om de sleutels in ontvangst te nemen. Van Iwaarden bedankte zowel De Feijter als ondercommandant R. Weggemans voor de samenwerking, -maar plaatste nog wel een kritische noot bij de 'op vallend veel kleine gebreken' die de auto van Sint-Annaland vertoonde. „Maar ik ga ervanuit dat het allemaal in orde komt." De sleutels belandden uiteindelijk bij de chauffeurs A. v.d. Reest en A. Kempeneers. De blusgroepen en alle genodigden gingen vervolgens naar buiten, waar op het parkeerterrein een demonstratie zou plaatsvinden. Enke le bakken met dieselolie werden aan gestoken, waarna de nieuwe auto's moesten komen om het vuur te blus sen. De wagens bleven echter nogal een tijdje weg, zodat het vuur ge doofd was eer de slangen uitgerold werden. Maar de brandweerlieden lieten zich de kans niet ontnemen om een forse hoeveelheid schuim te spui ten. Daarna was ieder in de gelegen heid om de nieuwe aanwinsten (Sint- Philipsland kreeg ook een nieuwe motorspuitaanhanger) van nabij te be kijken. 's Avonds had de Thooise brandweer de jaarlijkse feestavond, met naast ge zelligheid ook uitreiking van diplo ma's, huldiging van jubilarissen en afscheid van mensen die de blusgroe pen verlieten. Ook hier bracht de bur gemeester het project versterking De gemeente heeft een uitnodiging ontvangen om met een delegatie een bezoek te brengen aan de vliegbasis in Woensdrecht. Aanleiding zijn de klachten uit Stavenisse waar regelma tig oefeningen plaatsvinden met straaljagers. Tot ergernis van vele in woners. VVD-raadslid P.K.M. Stou ten uit Stavenisse bracht onlangs in de commissie algemeen bestuur en wel zijn de zaak aan het rollen. Hij vertel de toen dat er vanaf de Oosterschelde wordt aangevlogen en dat de gevechts toestellen vlakbij het dorp scherpe bochten maken. Donderdag wees zijn partijgenote E. Frigge-Hogesteeger in de commissie op de uitnodiging van de militaire basis. Zij was er blij mee, maar de raadsnestor M. Dijke (SGP) herinnerde de commissie eraan dat er al eerder een bezoek was gebracht aan het militaire kamp. „We hebben toen ook aan een proefvlucht deelge nomen. Daar heb ik geen goede her inneringen aan over gehouden." VERVOLG VAN VOORPAGINA De gemeente is verplicht om van el ke 30.000 gulden subsidie 15 kinde ren van 2 tot 5 jaar deel te laten ne men aan een speciaal programma. Vanwege het grote aantal basisscho len en de spreiding over de gemeen te kunnen nu niet alle scholen deel nemen. Er zijn er 6 geselecteerd. Maar het college verwacht dat er meer geld komt zodat meer scholen mee kunnen doen. Tweehonderd van de 900 (gewo gen) kinderen bezoeken een refor matorische school. Die worden door de stichting begeleidingsdienst ge reformeerd schoolonderwijs bege leidt. De commissie stond positief tegenover de aanpak. De PvdA vond dat de toestroom naar de peu terspeelzalen groter moet worden en dat er een rol is weggelegd voor consultatiebureaus die kinderen kunnen verwijzen. Negentien was Chris Hage toen hij door de toenmalige commandant Witte van Popering werd gevraagd om bij de brandweer te komen. „Ik werkte bij slager Slager en een col lega van me was al brandweerman. Zo is dat aan het rollen gegaan." Per I september 1975 werd de Sint-An- nalander benoemd. Zeven weken la ter kon hij meteen vol aan de bak toen de schuur van de Gankelhoeve in Oud-Vossemeer in vlammen op ging. Een brand die in Vossemeer de gemoederen bezig hield omdat de eigen brandweer enkele maanden eerder bij een reorganisatie was op geheven. „Er zijn beginnende brandweerlieden die soms meer dan een jaar op zo'n brand moeten wachten", weet Hage. In een plak boek zitten de foto's en knipsels van deze boerderij brand, en van andere branden en ongelukken die de Sint- Annalander meemaakte. Timmerfa briek De Pluumpot in Sint-Maar tensdijk, de veiling en de paling rokerij in zijn woonplaats, een ex plosie in een huisje aan de Hoender- weg. „Daar had de postbode net een brief in de bus gestopt en toen hij wegliep ontplofte de zaak", herin nert Hage zich een detail. Als de knipsels van het op het schor Advertentie I,M. neergestorte vliegtuigje met Sint- Philipslanders voorbijkomen, wordt het even stil. „Het beeld van de slachtoffers is iets dat je nooit meer kwijt raakt", zegt de brandweer man. Je kunt in dit vak heel wat meemaken, zeker nu de hulpverle ning steeds belangrijker wordt. De onderdeelscommissie van de Thooi se brandweer heeft de nazorg bij traumatische gebeurtenissen in het werkplan voor 2001 opgenomen, meldde voorzitter J. de Rond zater dag op de jaarlijkse brandweer avond. Gelukkig loopt het vaak goed af, zoals de knipsels in Hages boek bewijzen van de ternauwer nood geredde baby in de Burg. Smithstraat in Sint-Annaland. „Ook bij auto-ongelukken gaat het soms wonderwel goed. Een tijdje geleden bijvoorbeeld toen een vrouw met haar auto in de sloot belandde en maar heel weinig ruimte overhield. We moesten de auto eerst met be hulp van een lier stabiliseren. Dan ben je tevreden over wat je hebt kunnen doen." De dankbaarheid van mensen die geholpen zijn, is er natuurlijk ook. De beelden in Hages plakboek rondom de wateroverlast in zijn woonplaats spreken wat daf betreft boekdelen. Chris Hage volgde de cursussen voor brandwacht tweede en eerste klas, en later voor hoofdbrand wacht. Geoefend werd er in zijn be gintijd één keer per maand, maar te genwoordig zijn de eisen strenger en gebeurt het elke maandagavond. De mannen komen dan naar de ka zerne en drinken eerst samen koffie. Want het brandweervak is ook een stukje gezelligheid onder elkaar. Goede herinneringen heeft de Sint- Annalander aan de wedstrijd in het eigen dorp, waar de partners een be hendigheidswedstrijd wonnen en daarmee op televisie kwamen in 'Van gewest tot gewest'. Ten aan zien van het materieel is er de afge lopen 25 jaar ook het nodige veran derd. Hage herinnert zich nog goed het handgereedschap uit de beginja ren. Een hele verbetering vond hij de invoering van het stil alarm. „Als vroeger de sirene ging, had je zowat je ellebogen nodig om in de brand weerauto te komen. Zoveel nieuws gierigen waren er dan op de been." Maar of de arbo-regelgeving, waar mee de brandweer nu te maken heeft, wel altijd zo praktisch is? „Bij een schoorsteenbrand zette je vroeger de ladder op, klom omhoog en schoof wat dakpannen weg om er te komen. Tegenwoordig moet je bij een hoogte van meer dan 2,5 me ter in een 'broek', of je moet een hoogwerker laten komen", vertelt Hage, die inmiddels aan zijn derde brandweerauto toe is. Zaterdag kreeg hij een oorkonde en een medaille als blijk van waarde ring voor zijn inzet. Ook J.L. Nieu- wenhuyzen van de blusgroep Tho len en A. van Duuren van de groep Sint-Philipsland werden in het zon netje gezet. Zij zijn twintig jaar als brandweerman actief. Burgemeester Nuis had voor de echtgenotes een bloemetje. Hij zwaaide ook een ze vental vertrokken brandweerlieden lof toe. G. Akershoek en M. Moer land moesten na bijna 34 jaar stop pen wegens het bereiken van de 55- jarige leeftijd. Datzelfde gold voor L. Deurloo en SJ. Schot die 34 jaar brandweerman waren, en voor J.W. Wolse die een kleine 33 jaar actief was. J.J. Contant en A.C. Fase (bei den afwezig) kregen na respectieve lijk 25 en 7 jaar op eigen verzqgJc ontslag. Bloemen en een glas-in- loodraampje vielen hen ten deel. En wie langer dan tien jaar actief was, kreeg de vrijwilligersmedaille. Voor Moerland en Akershoek was die niet aangevraagd, legde Nuis uit. „Want zij kregen al de hoogste, een koninklijke, onderscheiding voor hun werk als vrijwilliger." De Rond lichtte op de bijeenkomst toe wat de onderdeelscommissie het afgelopen jaar deed en wat ze nog op het programma heeft staan. Zo is er een jubilea- en afscheidsregeling gemaakt voor de blusgroepen en is het mentorschap geïntroduceerd voor adspirant-brandwachten. Dit jaar zullen het opleidingenplan en de keuringen onder de loep worden genomen. Ook wil de commissie iets aan p.r. gaan doen. Het afgelo pen jaar traden de heren Geuze, Ro- zendaal en Ridderhof terug uit de onderdeelscommissie. In hun plaat sen werden de heren Van Duuren (Sint-Philipsland), Polderman (Sta venisse) en Schellinger (Tholen) gekozen. Laatstgenoemde is secre taris geworden. Bij de verkiezingen voor de onderdeelscommissie bracht 92% van de brandweerlieden een stem uit. brandweer ter sprake. „Tholen telt ge lukkig een grote groep vrijwilligers. Tóch zul je als organisatie moeten in vesteren in beroepskrachten." Naast commandant De Feijter komt er een tweede beroepskracht. Eigenlijk had men die al per 1 januari willen heb ben, maar dat is niet gelukt. Binnen kort zal de tweede sollicitatieronde, die vijftien kandidaten opleverde, af gerond worden. Mogelijk is over niet al te lange tijd zelfs een derde be roepskracht aan de orde, zei Nuis. Wat hij tot nu toe bij oefeningen en calamiteiten van de brandweer zag, heeft indruk op hem gemaakt. „Pro fessionaliteit binnen een vrijwilligers- groep kan!" Ten aanzien van de vrij willigers is er een spanningsveld, want vrijwilliger betekent géén vrij- blij verttiheid dus eigenlijk een ver plichting, aldus Nuis die zowel de brandweerlieden als hun partners be dankte. „Tholen is trots op u en Tho len is blij met u." Dat er veel aan opleiding wordt ge daan, bewees het grote aantal certifi caten en diploma's dat de burgemees ter vervolgens kon uitreiken. Het diploma brandwacht was er voor A.J.J. Eskes (Tholen), A. de Jonge en A. Stolk (St.-Maartensdijk), P.M. Priem (Stavenisse), L.A.M. van Dijke (St.-Annaland) en L.H.M. van Duu ren (St.-Philipsland). De opleiding brandwacht eerste klasse werd met goed gevolg afgerond door J. Klippel en P. Vlot (Stavenisse) en hoofd brandwacht door H.A. Stoutjesdijk (St.-Maartensdijk), H.M. de Vos en J. Polderman (Stavenisse), J.J. Kosten, J.M. Steijn en T. Walpot (St.-Philips- land). Brandwacht eerste klasse L.J. Mosselman (St.-Annaland) kreeg het certificaat hulpverlener, terwijl onder brandmeester L. van Poortvliet (St.- Annaland) de certificaten verbranding en blussing, gevaarlijke stoffen en so ciale vaardigheden behaalde. Dat laatste was er ook voor J.P. Schone- veld (Tholen). Verder zijn er vier in structeurs gekomen met het oog op de kwaliteitsverbetering bij oefeningen: H. Rozendaal (Stavenisse), N. Over- beeke (St.-Annaland), C.J. Kunst en P.A. Verwijs (St.-Philipsland). Ook de leden van de blusgroep Tholen die sinds mei als duikteam binnen het re gionale duikteam functioneren, kre gen een diploma en een speld. Het zijn de duikers T. Brasz, D. Gaakeer, M.C.H. Loos en J.L. van Stee, alsme de de duikbegeleiders A.P. Geuze en J.L. Nieuwenhuyzen. De Feijter haal de nog de 7 nieuwe brandweermen sen voor het voetlicht, die de in Stave nisse gehouden open dag opleverde. Pak even uw zakboekje THOLEN 28 feb. Woensdagmiddagclub Thjos, jeugdhonk 14-16 u. 1 mrt. Bijeenkomst Chr. Ouderen Vereniging over osteopathie. 6 mrt. Jaarvergadering Anbo, Vis net, 11.30 u. 7 mrt. Oecumenisch avondgebed, Ichthuskerk, 19.30 u. 8 mrt. Voorlichting over WVG, wao en bijstand, Meulvliet 19.30 u. OUD-VOSSEMEER 22 feb. Informatieavond, Geref. Kerk, 19.45 u. 24 feb. Overhandiging sleutel aan prins Wijte, daarna vertrek carna valsoptocht, 12.49 u. 27 feb. Koersballen Anbo, Vossen- kuil 14 u. 1 mrt. Kolonel Boshardt bij chr. ge ref. vrouwenver., Voorhof 19.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 22 feb. Projectavond Juliana van Stolbergschool, 19 u. 26 feb. Vergadering gemeenteraad, gemeentehuis 14 u. 5 mrt. Vergad. comm. gem. ontwik keling, gemeentehuis 19.30 u. SCHERPENISSE 2 mrt. Wim Burkunk, Holland Huis, 20.15 u. BERGEN OP ZOOM t/m 23 feb. Werken Louis Weijts, Stuart Galerie, 11 u. 1 mrt. Theaterconcer De Kast, De Maagd, 20.15 u. 3 mrt. Komedie Spotgeesten, De Maagd, 20.15 u. 6 mrt. Onewomanmusical Diana, De Maagd, 20.15 u. 7 mrt. Whiplash inloopochtend, ziekenhuis Lievensberg 10-12 u. 8 mrt. Blind date, De Maagd, 20.15 u. +film+++film-T-++film+++fllm+ ROXY I: Bedazzled - do 20 u„ vr 20.30 u„ za en wo 14 en 20.30 u„ zo 14 u. 102 Dalmatiërs (Ned. gespr.) - vr 18.30 u„ za en wo 14 en 18.30 u„ zo 14 u. ROXY II: Cast away - do, vr en za 20 u. Costa! - wo 20 u. CINEMACTUEEL: What women want - do 20 u„ vr 18.'45 en 21.30 u„ za, zo en wo 14, 18.45 en 21.30 u. Hannibal - do 20 u„ vr, za en wo 18.45 en 21.30 u„ zo 16.15, 18.45 en 21.30 u. 102 echte Dalmatiërs - vr 18.45 u„ za en wo 14 en 18.45 u„ zo 14, 16.15 en 18.45 u. Dinosaur (Ned. gespr.) - za, zo en wo 14 u. Vertical limit - vr, za en wo 21.30 u.,zo 16.30 en 21.30 u. Verrassingsvoorpremiere: do 20 u. De regionale indeling is een zaak waarin de gemeente zich zeer alert zal opstellen, aldus de burgemees ter, die verder pleitte voor korte lij nen en géén versnippering in het ka- det van de rampenbestrijding. De gebeurtenissen in Enschede en Vo lendam hebben geleerd dat er op het terrein van de politieke besluitvor ming het nodige moet gebeuren. „Het is o zo makkelijk om achteraf over een ramp te praten. Maar wat doe je om een ramp te voorkomen? Als we die discussie niet durven aangaan, dan wordt het moeilijk om verantwoordelijkheden daar neer te leggen waar ze horen", zei Nuis. Duidelijkheid en efficiëntie zijn no dig. Dat betekent keuzes maken. „En dat kost geld, maar inefficiëntie zal vele malen duurder uitpakken." De burgemeester bekritiseerde het lange uitblijven van het nieuwe communiecatiesysteem voor politie, brandweer en ambulance. „Dat was in 2000 voorzien, maar we mogen blij zijn als het er in 2004 is. Hope lijk komt ons dat niet duur te staan." Niet brandbestrijding, maar het voorkomen van brand (preventie en preparatie) zal de komende tijd meer aandacht moeten krijgen, schetste Nuis een ontwikkeling. Hij noemde ook het facet rechtsbijstand voor brandweermensen, in het licht van een aantal recente gerechtelijke uitspraken. Dan gaat het bijvoor beeld over de brandweerauto als verkeersdeelnemer. Commandant J. de Feijter vroeg zich hardop af of de brandweer nog wel van deze tijd is, als goed opge leide en goed uitgeruste hulpverle ners aansprakelijk gesteld worden wanneer iets mis gaat. Zonder dat te noemen, doelde hij duidelijk op het proces rond de ramp met het Hercu les vliegtuig. De Feijter is het met de gang van zaken niet eens, gezien zijn uitspraak dat het tijd wordt dat advocaten zelf een brandweer in het leven roepen. „Wordt niet al te ge makkelijk vergeten dat inzet van de hulpdienst eigenlijk niet nodig had moeten zijn?" zei hij, implicerend dat tevoren anderen fouten hebben gemaakt. Dan kom je op het - ook al door de burgemeester genoemde - terrein van de preventie en prepara tie. Burgers en bedrijfsleven zullen daar in de toekomst mee geconfron teerd worden. Men zal op voorhand plannen gereed moeten hebben. Het tij van de 'juridische overscha duwing' is volgens De Feijter niet te keren, zodat de brandweer dit zal moeten compenseren. Er zal nog meer aandacht moeten komen voor het veiligheidsdenken en de veilig heidsketen. De commandant gaf aan dat de druk op de brandweer steeds groter wordt, zowel financieel als qua tijdsbesteding. De Thooise brandweer rukte in 2000 minder uit dan het jaar daar voor: 60 keer voor brand en 26 keer voor hulpverlening. De blusgroep Tholen ging 38 keer op pad, Stave nisse 7, Sint-Philipsland 11, Sint- Annaland 13 en Sint-Maartensdijk 28 keer. Per blusgroep waren er daarnaast 38 oefeningen. 4 - - I zijn alle poliklinische afdelingen gesloten, met uitzondering van de afdeling spoedeisende hulp. Advertentit LM. C.J. Hage, A. van Duuren en J.L. Nieuwenhuyzen v.l.n.r.zijn al lange tijd actief als brandweerman.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 5