Peuterspeelzalen willen ruim 77 mille voor extra beroepskrachten Invoeren zestig km verhit gemoederen in raadscommissie 'yA i (X- a SGP wil website gemeente op zondag uit de lucht Kompas kampioen dammen, Ter Toine bij schaken eerste AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Zes dammen verkeerd gelegd bij Poortvliet 218 chauffeurs op de bon voor te hard rijden Koepelorganisatie voor welzijnsinstellingen is van de baan Donderdag 22 februari 2001 'Tholen prijst zich uit de markt' Speelmansplaten onder de loep Woensdag biddag De acht Thoolse peuterspeelzalen willen dit jaar een ex tra subsidie van de gemeente van ruim 77 mille. Dat geld is nodig voor een extra beroepskracht die de samenwer king tussen de peuterspeelzalen moet begeleiden en voor een administratieve kracht. Dat schrijft De Sgakel, de stichting samenwerkende peuterspeelzalen Tholen aan het college en de raad. Het onderbrengen van De Sgakel in een koepelorganisatie voor alle (welzijns)instellingen op Tholen gaat niet door. Te divers Voorschools Gemiddelde snelheid is nu 98 km per uur Als de doorgaande verbinding tussen Stavenisse en Sint- Maartensdijk een 60-km weg wordt, dan komt er ook geen fietspad meer. Die vrees uitten CDA en SGP maan dagavond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling tijdens de rondvraag. Voor wethouder K.A. Heijboer is er geen reden om naar de provincie te stappen. Gedepu teerde Hennekeij ontving vorige week in Middelburg 1180 handtekeningen van Ph. de Rijke van de stichting actief Stavenisse. De kwestie kwam maandagavond ook aan de orde tijdens de districtsvergadering van het water schap in Tholen. „Er liggen kansen dat het plan verijdeld wordt", zei voorzitter J.M. Aarnoudse. Burgemeester W. Nuis denkt er niet over De SGP-fractie is voor het aanbieden van gemeentelijke diensten op internet, maar de website moet op zondag uit de lucht gehaald worden. Dat zei raadslid P.W.J. Hoek dinsdagavond in de commissie middelen. Burgemeester W. Nuis zei daar niet over te willen denken. Hoek maakte daarop een voorbehoud bij het plan van het college om op de wereldomspannende elektronische snelweg te gaan. Deze week Spannende eindstrijd toernooi in Meulvliet Het Kompas uit Anna Jacobapolder is gistermiddag verrassend kampioen geworden van het schooldamtoernooi. Samen met num mer twee Die Heenetrecht uit Oud-Vossemeer mag de school naar de Zeeuwse kampioenschappen op 14 maart in 's Gravenpolder. Bij het schaken bleef de strijd tot het laatste moment spannend. Ter Tolne won met slechts een punt verschil van de Jenaplanschool uit Poortvliet. Beide scholen spelen op 24 maart in Temeuzen. De spanning was groot tijdens de laatste ronde van het dammen en schaken in Meulvliet. Bij het dammen bleek het krachtsverschil miniem. Het Kompas eindigt meestal in de onderste regionen, maar beschikte dit jaar over een topploeg. Christian van Hekken, Astrid Zuidweg, Michel Walpot en Ferdinand Sturris voerden na een ronde de ranglijst aan. Die Heenetrecht bedreigde Het Kompas en eindigde met hetzelfde aantal punten: 12 uit 8 wedstrijden. De wedstrijdpunten moesten het verschil uitmaken. Die waren in het voordeel van Het Kompas: 80 om 74. Derde werd Ter Tolne I met 11 punten. Bij het schaken bleef de strijd tot de laatste partijen open. De Luys- ter uit Sint-Philipsland maakte een kans op deelname aan de pro vinciale kampioenschappen, maar Ter Tolne en de Jenaplanschool I gooiden alsnog roet in het eten. De vreugde bij de Thoolse scha kers was groot toen de telling van de eindstand was verricht. Nick de Lang, Ricardo Verhoeven, Jeroen Arends en Patrick, van der Linde behaalden 10 punten, de Jenaplanschool 9. De Luyster viel met 7 punten buiten de prijzen. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De haventarieven in de gemeente Tholen zijn te hoog. Het aantal vaste ligplaatsen neemt af. Er vindt minder aanvoer en opslag plaats. En de zeil- vloot laat de havens links liggen. Dat zei E. Frigge-Hogesteeger (VVD) maandag in de commissie gemeente lijke ontwikkeling. „Het wordt tijd dat we de discussie over de havens naar voren halen. Tholen prijst zich uit de markt door de hoge haventa rieven. De bruine vloot komt hier niet meer. Wat willen we met onze havens? Er moeten keuzes worden gemaakt." Zo vallen de inkomsten uit de haven en kadegelden in Tho len vorig jaar 5000 gulden lager uit. En derft de gemeente in de haven van Sint-Annaland 3500 gulden doordat er minder vaste ligplaatsen worden gehuurd. Het repareren van de deksloof en damwand in Stave- nisse wordt 7000 gulden duurder. Volgens wethouder K.A. Heijboer is het college met een onderzoek bezig. Hij verwacht de uitkomst in de eerste helft van het derde kwartaal, zei hij. B. en w. zijn niet van plan op de Speelmansplaten verblijfsrecreatie toe te staan. Wel overlegt de ge meente momenteel met andere be langhebbenden over het verbeteren van de stroomvoorziening op het dagrecreatieterrein aan de zoute kant van de Oesterdam. Dat bleek maandagavond in de commissie ge meentelijke ontwikkeling. M.A.J. van der Linde (PvdA) wilde weten hoe het college denkt over het toestaan van campers op het ter rein. Volgens Van der Linde, E. Frigge-Hogesteeger (VVD) en J. van den Donker (D66) is er een toe komstplan nodig voor het terrein. Volgens Frigge ligt het er nu triest bij. „De borden zijn afgewaaid. Het heeft aandacht nodig." Volgens wethouder R. Ravensteijn moet de infrastructuur van het ter rein worden verbeterd. Dat kan pri vaatrechtelijk of met steun van de gemeente. „Het gaat erom het als evenemententerrein geschikt te ma ken, maar er wordt alleen dagrecre atie toegestaan. Wil je de exploitant helpen, dan moeten de randvoor waarden verbeteren. Er is geen aan sluiting op het elektriciteitsnet." De gemeente bekijkt samen met Delta Nutsbedrijven of dat wel kan. Ook wordt er met Recron, Delta, rijkswaterstaat en de dienst domei nen gesproken over het voortzetten van de exploitatie van het terrein door K. Saris uit Poortvliet. Bij de uitvoering van kavelaanvaar- dingswerken in het ruilverkavelings- blok Poortvliet zijn zes dammen ver keerd aangelegd. „Jammer", zei gezworene J.L.C. Mol tijdens de dis trictsvergadering van het waterschap in Tholen. „De dammen moeten 40 meter uit een kruising of T-splitsing liggen." Toezichthouder Arcadis moet nu zorgen dat de dammen als nog op een andere plaats komen. Het waterschap heeft voor de aanleg van twee platondes in de Weihoek met alle betrokken deigenaren op één na een akkoord bereikt over de aan koop van grond. De platondes komen in de Bram Groenewegeweg ter hoogte van de Engelaarsdijk/ Zwarte- weg en bij de Bitterhoekseweg. Bij snelheidscontroles op vier plaat sen zijn totaal 218 processen-ver baal gevallen. Maandag stond de ra darwagen tussen 6.50 en 9.30 uur op de Oesterdam en dat leverde 95 overtredingen op van de 611 voer tuigen die passeerden. Van 10.20 tot 13.05 uur werd er gecontroleerd op de Krabbenkreekweg tussen Oud- Vossemeer en Sint-Philipsland, waar evenals op de Oesterdam 100 km de maximum snelheid is. Van de 317 voertuigen die hier langskwa men, waren er 25 in overtreding. Zondagmiddag stond de radarwa gen van 12.45 tot 16.10 uur op de Poortvlietsedijk bij Scherpenisse, waar 80 km gereden mag worden. Van de 863 geregistreerde voertui gen waren er 83 in overtreding. Woensdagmiddag tussen 13.26 en 15.00 uur werden 217 voertuigen op de Oesterdam gecontroleerd en daarvan reden er 15 te hard. De protestantse kerken op Tholen en Sint-Philipsland vieren woens dag biddag voor gewas en arbeid. Zowel 's morgens, 's middags en 's avonds zijn er dan kerkdiensten. Scholen, winkels, banken, het ge meentehuis en verschillende bedrij ven zijn dan gesloten. Op de peuterspeelzaal in Sint-Annaland bereidt men de kinderen al vroeg voor op het samenstellen van een gezonde maaltijd. In Tholen zijn 8 peuterspeelzalen die samen 332 kinderen opvangen. Er staan volgens De Sgakel nu 31 kinderen op een wachtlijst (9,5%). Het aantal kinderen op de peuter speelzaal steeg de afgelopen vier jaar van 273 naar 332. In 1998 be zocht 45 procent van de Thoolse kinderen tussen twee en vier jaar de peuterspeelzaal, maar De Sgakel verwacht dat het percentage de ko mende jaren zal stijgen naar 75 pro cent (550 kinderen). Extra personeel is nodig vindt de stichting om de groei op te kunnen vangen en om te voldoen aan de ei sen die aan het peuterspeelzaalwerk worden gesteld. De rol van de peu terspeelzaal is de laatste jaren ver anderd, zo licht het bestuur toe. Voorheen was de peuterspeelzaal vooral voor het leggen van sociale contacten tussen kinderen belang rijk. Maar dat is niet meer het enige wat verwacht wordt van de opvang. Nu 'wordt er van de werksoort ver wacht dat we achterstanden tegen gaan, dat het bijdraagt in de voor- en vroegschoolse opvang en educa tie, en bijdraagt in het ondersteunen van de opvoeding en aan het jeugd beleid'. Volgens De Sgakel wordt er al flink gewerkt aan het professioneler ma ken van de werksoort, maar is er meer nodig. Personeelszaken en ARBO krijgen meer aandacht en ook de kwaliteit van de peuterspeel zalen moet op een hoger plan wor den gebracht. Een en ander moet leiden tot het 'certificeren van de voorziening' (soort keurmerk). Ook de samenwerking met andere instel lingen (onderwijs en gezondheids zorg) om te voorkomen dat kinde ren op jonge leeftijd achterstand oplopen, vergt de nodige deskun digheid en kwaliteit, aldus de stich ting in een brief aan de gemeente. De stichting wijst ook op de af spraak tussen gemeenten, provincie en rijk om voor kinderen van 0 tot 6 jaar extra inspanningen te verrich ten. Daarin wordt het vergroten van het aantal plaatsen in de peuter speelzalen en de kwaliteit van het onderkomen genoemd. Het rijk trekt voor dit jaar ook extra geld uit. ,De besturen van de 8 speelzalen hebben onlangs ingestemd met een voorstel om de samenwerking ver der te verstevigen. Steeds meer ta ken zullen centraal moeten worden uitgevoerd. De regels voor de ver schillende peuterspeelzalen zullen steeds meer gelijk zijn zodat grote verschillen onderling worden voor komen. Het is dringend noodzake lijk dat er in versneld tempo gepro fessionaliseerd wordt. Daartoe is extra menskracht nodig die zowel op inhoudelijk en coördinerend ni veau ingezet kan worden. Daarnaast is extra administratief personeel noodzakelijk om de hechtere sa menwerking mogelijk te maken.' Voor dit jaar vraagt De Sgakel 77.585 gulden en de jaren daarna 67.585 gulden. De Sgakel wijst erop dat er een plan is voor het vormen van een koepel organisatie voor (welzijnsinstellin gen, maar wil daar niet op wachten. Volgens ambtenaar J. de Kok is het vormen van een koepelorganisatie echter van de baan. Dat zei hij don derdagavond in de commissie alge meen bestuur en welzijn op een vraag van E. Frigge-Hogesteeger (VVD). Zij kaartte het verzoek van De Sgakel aan. Volgens De Kok heeft het adviesbureau Hendriks uit Tholen de mogelijkheden onder zocht. Het gaat daarbij onder meer om de peuterspeelzalen, de kinder opvang Tholen, het regionaal indi catie orgaan en de stichting jeugd- en jongerenwerk. „Zijn advies zal zijn om geen koepel op te richten. De problematiek van de instellingen is te divers. Wel zal er ondersteu ning komen. De zaak is volop in be weging. U krijgt hier nog een voor stel over." De peuterspeelzalen spelen een be- kt.igrijke rol bij het wegwerken van leerachterstanden bij kinderen. In de gemeente Tholen gaat het 'om kinderen met een andere etnische achtergrond en autochtone kinderen met laag opgeleide ouders die risico lopen op een leerachterstand'Het betreft 900 zogenaamde gewogen leerlingen (hoger leergewicht dan 1). Voor deze groep 2- tot 5-jarigen zijn programma's gemaakt, zoals Nog meer stappen, die volgens het college hoopgevende resultaten ge ven. Samen met het regionaal peda gogisch centrum Zeeland (RPCZ) is gekeken naar het uitwerken van een vervolgproject nu er subsidie van het rijk komt. Die keert tot augustus 2002 894.544 gulden uit via de re geling voor- en vroegschoolse edu catie. Gebleken is dat er nog knelpunten zijn om deze achterstanden weg te werken. Zo zijn de peuterspeelzalen beperkt open en is de geografische spreiding van de basisscholen groot. Aan de andere kant nemen de peu terleidsters al deel aan trainingspro gramma's voor het observeren van kinderen met mogelijke leerachter stand. Die sluiten aan bij de metho des die op de basisscholen worden gebruikt zodat het uitwisselen van ontwikkelingsgegevens soepel kan verlopen. ZIE VERDER PAGINA 5 In de raadscommissie g.o. infor meerde J.P. Bout (CDA) wat het college denkt van de voorgenomen maatregel om de maximumsnel heid op de Provincialeweg tussen Stavenisse en de smalstad te verla gen. De aanleg van het fietspad wordt niet dit jaar verwezenlijkt, maar doorgeschoven naar 2002. „Het geld voor dit jaar ligt nu op een andere bordje. Er komt straks helemaal geen fietspad meer." E. Frigge-Hogesteeger (VVD) noemde het veranderen van de toe gestane snelheid op de 'hoofdweg naar Stavenisse' een slechte zaak. „Laat de provincie een fietspad aanleggen en houdt het een 80 ki lometerweg." Ook J.C. Koopman (SGP) zag het fietspad uit beeld verdwijnen als het snelheidsregiem op deze weg teruggebracht wordt naar 60 kilo meter per uur. „Wij hebben al ja ren gepleit voor een fietspad. Ik wil wel graag dat het college op heldering vraagt over deze kwes tie." Heijboer lichtte toe dat nu slechts sprake is van een streven. „Het is een wensbeeld, maar er is nog geen definitieve beslissing over genomen. Dat is nog niet aan de orde. Dat gebeurt pas bij de invoe ring van het project duurzaam vei lig. Het wordt in overleg met de wegbeheerders gedaan. De veront rusting dat het fietspad zal ver dwijnen, geeft geen pas. Er is op dit moment alle aandacht voor het verwerven van grond." J. van den Donker zei zich 'mate loos te ergeren' aan de uitleg van de wethouder. „De inwoners zou den bij het plan inbreng krijgen. Nu noemt u alleen de wegbeheer ders. Dat kunt u niet maken." Frig ge: „Laat uw stem horen." Bout: „Ga rond de tafel zitten." Heijboer kaatste echter de bal terug. „We hebben een aantal inloopavonden gehad over de plannen voor het project duurzaam veilig. Die zijn voor de bevolking in de inspraak geweest. Dat was twee jaar gele den. Er zijn drie avonden geweest. De opkomst was minimaal. Nu pas krijgen we reacties, als de plannen worden uitgevoerd. Uw reactie is niet gepast," zei hij tegen Van den Donker. Maar die vond dat de wij ze waarop de bevolking bij de plannen werd betrokken, niet deugde. ZIE VERDER PAGINA 3 vaardbaar over uitspreekt. Er zijn meer zaken zoals televisie, radio en telefoon. Die zijn er ook op zondag, maar je hoeft ze niet aan te zetten of te gebruiken. Ik zou niet weten hoe het op internet anders moet dan ze ven dagen per week. Ik kan niet zeggen: Tholen heeft een website, De gemeente wil op het internet. Tholen kan hier niet omheen, zo lichtte burgemeester Nuis het plan toe. Gelijk met de invoering van de euro op i januari 2002 moet Tholen zijn homepage op internet hebben staan. Alle fracties reageerden in eerste aanleg positief op het plan. Hoek maakte echter namens zijn fractie op een punt bezwaar. „Een eigen loket voor de burgers op inter net zeven dagen per week is voor ons op zondag onaanvaardbaar." De burgemeester zei de opstelling van de SGP te betreuren. „Ik vind het jammer dat u daar het onaan- maar op zondag niet.' In tweede termijn vroeg Hoek het college toch naar die mogelijkheid te willen kijken. „Kijk of u de site een dag per week uit de lucht kunt halen." ZIE VERDER PAGINA 3 Tholenaar Siem Buscop zegt marechaussee na 35 jaar vaarwel Bianca van Hulst uit Scher penisse wint voor 6 gulden een auto van 36 mille Chris Hage is het brand weervak na een kwart eeuw nog altijd niet beu EN VERDER... Automobielbedrijf De Graaf vindt dat het weggepest wordt aanPoortvIietse Paasdijk Raad volgt college, maar worstelt met geheugen bij verdelen Vossemeerse erfenis Ingelanden geven waterschap een onvoldoende voor onderhoud van sloten WHS spint garen bij winst van Noad tegen koploper KLEINE KINDEREN MOETEN LEREN PRATEN, GROTE MENSEN MOETEN LEREN ZWIJGEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De kampioenen van het Thoolse schooldam- en schaaktoernooi. Zittend de dammers met Christiaan van Hekken, Astrid Zuidweg, Michel Walpot en Ferdinand Sturris. Staand de schakers met Nick de Lang, Ricardo Verhoeven, Jeroen Arends en Patrick van der Linde. i i' 4

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1