'Kijk naar extra geld schoonmaken scholen' Een 9,6 of 4 voor het onderhoud van sloten Verkoping Dorcas voor goede doelen Raad volgt college maar worstelt met geheugen RIO breidt taken uit met advies gehandicapten 0800 - 5150 Klantenservice Te ver lopen naar bushaltes Wim Burkink in Holland Huis Donderdag 22 februari 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Tweede beroep Auto's botsen Nagelkerke in vorm Subsidie voor kerk Dirk van Oeveren Dossier haven Varkensstal Zuiddijk Onverzekerde auto uitgebrand Water in Kon. Julianaschool Onderhoud begraafplaats Voor al uw vragen: D66 maakt voorbehoud besteden erfenis Op D66 na zijn donderdag de raadsleden van de com missie algemeen bestuur en welzijn alsnog akkoord ge gaan met het besteden van een deel van de erfenis voor 2000 aan vier verenigingen in Oud-Vossemeer. Maar weer riepen ze op om een groot project te selecteren waar het geld van ruim 6 ton van de erflaatster Van 't Hof-Quist, aan besteed kan worden. De notulen en het geheugen werden geraadpleegd om orde op zaken te stellen. Mee snoepen Gemeente Tholen houdt vinger in de pap Tljdnood College van burgemeester en wethouders wil wachten op rijksbijdrage Maaikorven in plaats van klepelen Niet op één lijn Akkerranden 3 meter Noordhoekseweg Poortvliet VERVOLG VAN PAGINA 2 De kerkenraad van de Hervormde Gemeente heeft een beroep uitge bracht op ds. J.G. Blom uit Melis sant. Hij is geen familie van ds. J. Blom die Hervormde Gemeente in Sint-Maartensdijk heeft gediend. De beroepen predikant komt met biddag preken en na de morgendienst is er gelegenheid om voor de kansel ken nis te maken met ds. en mevr. Blom. Op het kruispunt Paasdijkweg/Zwar- teweg/Engelaarsdijk/Bram Groene- wegeweg vond dinsdagmorgen rond kwart over elf een autobotsing plaats met alleen materille schade. Ko mend uit de richting Scherpenisse reed een 55-jarige automobilist over de Engelaarsdijk. Op het kruispunt verleende hij geen voorrang aan een 73-jarige Thoolse automobilist. Met een gemiddelde van 2.85 en de hoogste serie van 10 caramboles was C. Nagelkerke één van de bete re spelers in de onderlinge competi tie van biljartvereniging Tolrust. Ook A. Burgers speelde ruim boven zijn gemiddelde. M. Hage zette de kortste partij van 19 beurten op zijn naam. De uitslagen: M. Hage-W. Bijl 10-7,68; M."Uyl-L. Bijl 8,28- 10; M. Hage-L. Bijl 10-9,25; G. de Jonge-J.Uyl 5,59-10; J. Uyl-C. Na gelkerke 4,74-10; M. Uyl-A. Bur gers 8,97-10; C. Bal-G. de Jonge 8,70-10; C. Bal-L. Bijl 8,26-10. De provincie betaalt over 2000 een onderhoudssubsidie van 1682 gul den aan de Nederlandse Hervormde kerk. Dit is gebaseerd op 20% van de totale onderhoudskosten van 8410 gulden die vorig jaar aan dit monument zijn uitgegeven. Dirk van Oeveren, gespeeld door Aad Broekhuizen, is een druk za kenman met heel veel vergaderin gen. Zo begint het komisch blijspel met een knipoog dat leden van de plattelandsvrouwen en landbouw- vereniging Ons Voordeel zaterdag 3 maart om acht uur in 't Ouwe Raed 'uus opvoeren. Dirks vrouw Ada (Corrie van Kempen) zou ook wel wat meer om handen willen hebben, maar huishoudster Lena (Saar Scherpenisse) maakt zich daar erg druk om. Wat zijn die vergaderin gen van Dirk en die feestjes van Ada, zoals pas nog bij vriendin Elly (Ellen Hage)? Een heleboel 'toe standen' zijn er ontstaan en een of andere vreemde Frans (Henny Bun- gener) ziet een extra ontmoeting met Ada wel zitten. Tuinman Flipse (Kees Droogers) doet bij huize Van Oeveren ook meer dan alleen schoffelen en dan is er nog een ei genaardige tante (Martie Lindhout). Als dan ook nog ene Karen de Vries (Riet Hage) verschijnt, wordt het een hele bende in huize Van Oeve ren. Hoe dat allemaal afloopt en voor wie de 'Bonbons in luxe ver pakking' - zoals de titel van het blij1 spel luidt - zijn, zal zaterdagavond 3 maart in 't Ouwe Raed'uus klip en klaar worden. V Sint-Philipstand De fractie van de VVD wil inzage in het dossier van de gemeente over de haven. E. Frigge-Hogesteeger vroeg daar maandagavond naar in de com missie gemeentelijke ontwikkeling. Zij is benieuwd naar de bestekken van het werk. Bij de voorbereiding zijn er verschillende hoogtes ge noemd voor het uitbaggeren van de getijdehaven. Dat zou eerst anderhal ve meter zijn, later bleek dat 2,5 me ter te bedragen, zo zei ze. Frigge wilde in de stukken nagaan hoe het verschil is te verklaren. Dit ondanks het feit dat wethouder K.A. Heijboer al eerder verklaarde dat de anderhalve meter een foute vaststel ling was. Hoewel het volgens de wet houder niet de gewoonte is om ook bestekken ter inzage te leggen, stem de hij.- na overleg met chef A.W. Blaas - toe. P.W.J. Hoek vroeg naar het overleg met schippersvereniging Schuttevaer over het kwarwei en de maatregelen die genomen worden om schade aan de havenbodem te voorkomen. Heij boer legde uit dat afgesproken is dat er een bord komt waarop staat dat er een uur voor en een uur na hoogwater niet in- en uitgevaren mag worden. B. en w. hebben voor de varkensstal van Van Rijsingen aan de Zuiddijk 78 een nieuw besluit genomen in verband met door de Raad van State vernietigde voorschriften in de mi lieuvergunning. Zo mogen tarwezet- meel en groenteresten zowel in ge kookte als in ongekookte vorm opgeslagen worden. De opslag van deze bijvoeders alsmede van de aardappelstoomschillen in de brij- voerbunkers dient op een zodanige wijze te gebeuren, dat geen stank overlast kan plaatsvinden. Een 49-jarige inwoner reed zater dagmiddag omstreeks 13.40 uur op de Zeelandweg Oost in Steenbergen naar huis, toen hij plotseling rook onder de motorkap vandaan zag ko men. Na gestopt te zijn, opende de automobilist de motorkap, waarna de vlammen eruit sloegen. De auto brandde geheel uit. Bij het onder zoek bleek de politie, dat de wagen niet verzekerd was. Daarom werd er tegen de bestuurder proces-verbaal opgemaakt. Water is vrijdag het thema van de projectavond in de Koningin Julia naschool. Van 18.45 tot 21.00 uur is iedere belangstellende welkom om het leerlingenwerk te bekijken: pro jectboekjes, tekeningen, werkstuk ken, handwerkartikelen, e.d. Om 19.15 uur en 20.00 uur is er een dia presentatie van J. Kempeneers over de watersnoodramp van 1953 en over de wateroverlast in 1998. Daarvan is ook een tentoonstelling ingericht. De vader van meester Bakker heeft voor scheepsmodellen gezorgd. Behalve kijken, kan men ook nog koffie drinken en cake eten, gebakken door verschillende ou ders. Op de raadsagenda van maandag middag a.s. staat een brief van J.M. Steyn en A.W. Beurkens over de zeer slecht onderhouden begraaf plaats aan de Zijpestraat. De beide inwoners hebben raadslid A. Piet erbij gehaald, die op zijn beurt W.A. Blaas, chef openbare werken, uitnodigde voor een inspectie. Die was zeer onder de indruk van de zeer slechte staat van onderhoud. Ambtenaar H. Jopse en directeur Kuys van de Betho namen vervol gens met Steyn, Beurkens en Piet de tekortkomingen bij het onder houd en de beschadigde grafmonu menten door. De twee inwoners uit ten in de brief aan de raad hun grote waardering voor de manier waarop alles direct is aangepakt, al heeft het herstel van de grafmonumenten zijn tijd nodig. Steyn en Beurkens zitten echter nog met het punt, dat bij het delven van graven, soms grond op een bestaand graf wordt gestort als er geen lege plaats be schikbaar is. B. en w. zeggen toe, zorgvuldiger om te gaan met het tij delijk opslaan van de uitkomende grond. In bijzondere gevallen en op verzoek van de nabestaanden wordt de mogelijkheid geboden om de grond af te voeren en naderhand weer aan te voeren. De manuren, alsmede de kosten van de tractor en de minigraver worden dan echter wel doorberekend. Anders zouden de grafrechten verhoogd moeten worden. Vartaf 22 februari 2001 is Klantenservice op werkdagen van 8:00 'tot 20:00 uur bereikbaar. En op zaterdag van 9:00 tot 13:00 uur. Met deze service wil DELTA nog beter bereikbaar zijn. Wethouder R. Ravensteijn moest vorige keer het voorstel intrekken na kritiek vanuit de commissie die het advies van de vereniging Van 't Hof-Quist niet wilde volgen. Alleen VVD en CDA waren bereid om vier indieners te honoreren. „We zijn het met u eens dat we een groot project moeten zoeken. Het college heeft dat goed in de oren geknoopt. Laten we deze keer het advies aanhouden en daarna afspraken maken met de vereniging over het vervolg," zo probeerde hij de wind uit de zeilen te halen bij de meerderheid van de commissie. Het college beweert dat de raadsle den alleen een voorkeur hebben la ten blijken voor een groot project en dat er niet is geprotesteerd toen vo rig jaar bij de ronde voor 1999 klei ne bedragen werden besteed. Ook zouden de raadsleden er geen be zwaar tegen gemaakt hebben om in de toekomst deze werkwijze te vol gen. Maar met die uitleg van de notulen nam M.A.E. Velthuis (PvdA) geen genoegen. „Het geheugen is selec tief, er gebeuren soms vreemde din gen mee. In de notulen van de raadsvergadering van april 2000 wordt gezegd dat we iets groots voot ogen hebben. Maar dat we wel akkoord zijn gegaan met versnippe ring in dat jaar. In december 1999 meldde de Eendrachtbode dat er een unaniem advies was voor de skee- lerbaan. Toen ik dat las en naast de uitleg van het college legde, voelde ik me niet prettig behandeld." Volgens E. Frigge-Hogesteeger (VVD) is er wel gezegd dat het geld 'het liefst' aan één project ten goede moest komen. „Maar dan moet het er wel zijn. Een skeelerbaan is een te smalle basis. We moeten als ge meente, zij aan zij met de vereni ging, iets bedenken." Frigge fantaseerde over een jonge renontmoetingsplaats bij het gym nastieklokaal, gecombineerd met een basketbalveld. Zij vond duide lijkheid nodig. „We moeten blijven zoeken en als het niet lukt dan aan elke vereniging een klein bedrag schenken en het grootste deel van de erfenis bewaren voor een groot project." J. van den Donker (D66) zei zich een 'klein beetje gechanteerd' te voelen. „Er is gepleit voor één pro ject. Dat voorstel voor een skeeler- baan is heel sympathiek. Schiet het maar voor uit de gemeentekas, dan krijgen we het later terug. We moe ten de erfenis veilig stellen. Er is niks voor jongeren in Oud-Vosse- meer. Nu er wel iets kan, moeten we het ook doen. De fout is hier ge maakt, bij het verwijzen van kleine bedragen. De tendens in de raad is dat er één groot project moet ko men. Hier heeft de gemeente een zware rol. Die heeft de erfenis ge kregen. Dat kun je niet aan ama teurs overlaten, al bedoel ik dat niet persoonlijk," zo keek hij naar J. Hommel en J. Egberts van de ver eniging op de publieke tribune. „Dank u wel," zei de laatste op de opmerking van de D66-er. P. van Belzen (ChristenUnie) was ook in de notulen gedoken en had daarin gelezen dat 'ook het college de voorkeur gaf aan een groot pro ject'. De opzet van de verdeling zou, volgens de commissie (4-1-2000) anders moeten. Hij herinnerde eraan dat het college bij de verdeling een sturende taak heeft. En dat het om de hoofdlijnen gaat. „Het gaat mij er niet om dat de verenigingen niet mee mogen snoepen. Als er geen zwem bad kan, dan hebben we de voorkeur voor een ander groot project." Van Belzen vond dat het college te soepel met de aanvragen omgaat. „U mag verder, mits u met de vereniging af spraken maakt over een groot project voor het volgende jaar." M.A. van Beek (CDA) zei het colle ge ook nu weer te steunen. „De raad heeft toegezegd ook veel belang te hechten aan het advies van de ver eniging. Wel wordt de speelruimte bij de verdeling kleiner. Wij opteren voor één of meerdere grote projec ten." Volgens Ravensteijn zitten het colle ge en de raad op een lijn, maar wekt het woord voorkeur misverstanden op. Hij putte uit notulen uit 1996 waarin staat dat er gezocht zal wor den naar een groot project. „Maar zolang dat er niet is, gaan we kijken wat we wel op de rails kunnen zet ten. En in de geest van het testament moet dat voor de jeugd zijn." Volgens de wethouder geven de no tulen niet precies weer welke lijn er nu precies gevolgd moet worden. „Maar ik zal bij de volgende ronde de gevoelens van de commissie overbrengen aan de vereniging. Ik wil met klem verzoeken om de ver enigingen niet in de kou te laten staan. Er zijn verwachtingen ge wekt. Bovendien het grootste deel van de erfenis blijft in stand. Het project moet multifunctioneel zijn. Alleen een skeelerbaan is onvol doende." De PvdA vond dat er geen nieuwe oproep aan de verenigingen gedaan moet worden om voorstellen in te dienen. ChristenUnie was het daar mee eens. D66 maakte een voorbe houd. M. Dijke (SGP) zei dat zijn fractie geen activiteiten op zondag zal steunen. terhoofd gaan krijgen." M.J. Klippel (SGP) en M.A.E. Vel thuis (PvA) hadden kritiek op de gevoerde procedure. Volgens hen zou er al in november met de com missie over deze zaak worden ge sproken. Nu stond het alleen ter kennisneming op de agenda, zei Klippel. Velthuis was het met hem eens. De taken van het regionaal indicatieorgaan Tholen (RIO) worden uit gebreid. Het RIO neemt het adviseren van de wet voorzieningen gehan dicapten van de gemeente over. Het indienen van de aanvragen blijft nog dit jaar bij de gemeente. Over het overhevelen van dit onderdeel wordt overleg gevoerd. De vier RIO's in Zeeland moeten van het rijk gaan samenwerken. Tholen zou aan kunnen haken bij het RIO in de Oosterschelderegio. De gemeente was door het rijk ver plicht een indicatieorgaan op te richten. Nu wil de overheid de ta ken van de organen verbreden. Dat kan door de indicatiestelling (die bepaalt of mensen in aanmerking komen voor verzorging en verple ging) te verbreden door adviezen te geven over voorzieningen voor ge handicapten. De werkgroep gehan dicaptenbeleid Tholen is op de hoogte gesteld van de verandering. De commissie algemeen bestuur en welzijn ging daar donderdagavond mee akkoord, maar PvdA en SGP vonden dat de raadsleden er veel te laat over worden ingelicht. De VVD waarschuwde voor de kosten. Het college wil vooralsnog alleen het advieswerk van de wet voorzie ningen gehandicapten overhevelen. De aanvragen doet de gemeente zelf nog om een vinger in de pap te houden, zo legde wethouder K.A. Heijboer uit. In iedere geval dit jaar nog. De gemeente kan in deze periode bekijken wat de (financiële en personele) gevolgen zijn van de overheveling. Het RIO mag 450 adviezen gaan uitbrengen. Dat kost 268 gulden per advies. In totaal bedragen de kosten voor 2001 dan 120.600 gul den. Dat is 15.600 gulden meer dan wat in de begroting voor het RIO is opgenomen. Aanvulling is echter mogelijk uit de pot voor de WVG. Volgens E. Frigge-Hogesteeger (VVD) rijzen de kosten van het RIO de pan uit. „Het mag geen wa- Volgens wethouder K.A. Heijboer was er sprake van tijdnood. De protocollen die voor de advisering moeten worden opgesteld, nemen veel tijd in beslag. En volgens hem kon het ook niet meer in de com missie besproken worden omdat op 1 januari een deel van de WVG over moest gaan naar het RIO. Volgens Klippel was het wel mo gelijk geweest in de vergadering van de commissie op 11 januari. De dag ervoor was de werkgroep ingelicht. Maar Heijboer zei dat het daarvoor te kort dag was. Klip pel: „We hebben toch allemaal een e-mailadres. Het had best ge kund." Heijboer deelde mee dat het minis terie ernaar streeft om RIO's sa men te laten gaan. Naast Tholen zijn er voor de Oosterschelderegio, Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen. Voorzitter A. Verbree neemt het initiatief. Hij liet in de PZC weten dat hij Tholen welkom heet, maar dat dit nog niet voldoende is. Vooral voor ouderen is de loopaf stand naar de bushaltes te groot, zo schrijft de Anbo regio Tholen in een brief aan de gemeenteraad. De ou- derenorganisatie protesteert tegen de nieuwe dienstregeling en ver plaatsing van haltes naar de randen van de woonkernen. De Anbo meldt daarnaast vier grieven: 1. het niet rijden tijdens vakanties van lijn 109; 2. het niet rijden op woensdag van lijn 109; 3. knippen in de routes; 4. het inzetten van kleinere bussen. De ouderenorganisatie vindt, dat er te weinig naar de wensen van de con sument wordt gekeken. „Het gaat er alleen maar om wat de vervoerders uitkomt", aldus mevr. C.H. v.d. Meeberg-v.d. Burgt. Ze vindt dat er eerst met de ouderen gepraat moet worden, voordat er een nieuwe dienstregeling wordt gemaakt. De brief staat op de agenda voor de raadsvergadering van maandagmid dag. De basisscholen op Tholen moeten schoner. B. en w. moeten kijken of er extra geld voor het schoonmaken vrijgemaakt kan worden. Die bood schap kreeg het college donderdag mee van de commissie algemeen be stuur en welzijn. Het college wil wachten tot het ministerie met geld over de brug komt, maar volgens de raadsleden duurt het te lang voor dat het rijk bijspringt. Nu worden de scholen 'minimaal verantwoord' schoongehouden. Het aantal uren dat schoonmakers heb ben om de lokalen te poetsen is on voldoende, zo had de bovenschool se directeur namens de openbare scholen in de gemeente het college voorgehouden. Een lage uurprijs, gecombineerd met zwaar werk, zorgt bovendien voor verloop onder het personeel. Onderwijzers en ou ders steken vaak een handje uit om de scholen schoon te houden. De commissie was eensgezind. Alle fracties pleitten er bij het college voor om naar extra geld te zoeken om de hygiëne voor de kinderen de waarborgen. M. Dijke (SGP) „Als het onderwijzend personeel ook mee moet helpen, dan zijn we ver keerd bezig." M.A.E. Velthuis (Pv dA) vond dat het zo niet langer kan. „Maar u houdt de hand op de knip omdat er misschien geld van het rijk komt." E. Frigge-Hogesteeger (VVD) zei op twee gedachten te hinken. Komt er meer geld voor het openbaar on derwijs, dan is de gemeente ver plicht ook het bijzonder onderwijs meer te geven zonder dat dit geld voor het schoonmaken gebruikt hoeft te worden. Daar voelde ze niets voor, zo zei ze. Ze stelde voor hct-geld dan te oormerken, maar dat kan volgens de grondwet niet. J. van den Donker (D66), jarenlang docent in het voortgezet openbaar onderwijs, had dezelfde bezwaren. Hij zou het liefst geen extra geld willen zien omdat het bijzonder on derwijs het dan ook krijgt en het 'rücksichtslos' aan andere doelein den kan besteden. „Het moet toch maar, ondanks het onrecht." P. van Belzen (ChristenUnie) vond ook dat het college niet moet wach ten tot er extra middelen komen. „Minimaal verantwoord schoon, daar koop je niks voor. Hygiëne op school is een hoofdzaak. Pak de bron aan en ga op zoek naar extra middelen." M.A. van Beek (CDA) schoof de schuld op de regering en zei dat de problemen zich evengoed in het bij zonder onderwijs voordoen. Hij ge loofde er niet in dat het rijk met ex tra geld zal komen. Wethouder R. Ravensteijn zei niet te willen vooruitlopen op de beslis sing van de staatssecretaris om de scholen meer financiële armslag te geven. „We houden de vinger aan de pols. Als er een negatief signaal komt van het rijk, dan moeten we onze verantwoordelijkheid nemen." Maar dat lost volgens Dijke het probleem niet op. „Het kan nog wel jaren duren voordat het rijk beslo ten heeft geld te geven." Dat von den ook de andere raadsleden. Ze vonden dat het college uit moet re kenen wat het gaat kosten en het voorstel dan opnieuw aan de com missie voorleggen. „Geef mij het geld maar dat de aannemer krijgt voor het onder houd van de sloten, dan ben ik zelf de dupe als het niet goed ge beurt." A. van der Wel uit Tholen pleitte op de districtsvergadering van het waterschap Zeeuwse Ei landen voor verbetering omdat het huidige systeem te wensen over laat. Volgens gezworene J.L.C. Mol uit Sint-Maartensdijk kan het allemaal nog wel door de beugel. „Of je er nu een 9 of een 6 voor geeft, met allebei ga je over." Van der Wel had een heel ander cijfer in zijn hoofd. ,We praten over een 4, dus het kan beter!" M.J. Stoutjesdijk uit Tholen kaartte maandagavond in Meulvliet het on derhoud van de sloten aan. Hij was benieuwd, wat de basis is voor het opmeten van alle waterlopen. J.A. Dees uit Tholen. sectorhoofd water beheer bij Zeeuwse Eilanden, ver wees naar de profielen zoals die destijds bij de ruilverkaveling vast gelegd zijn. Mol 'erkende, dat door zware tractoren de sloten eerder smaller dan breder geworden zijn. Om een goede waterafvoer te garan deren, moet Stoutjesdijk nogal eens de vork hanteren omdat er proppen groen in de sloten blijven zitten. Hij vroeg zich af, welke eisen het wa terschap aan de aannemer stelt, met name wat de kwaliteit van de bo dem betreft. „Vroeger moest de bo dem dood zijn, maar die tijd ligt ver achter ons", antwoordde C. van Dijke uit Sint-Annaland, districts hoofd waterbeheer. „Of het nu in ei gen beheer gebeurt of door een aan nemer, de kwaliteitseisen zijn hetzelfde: kort afmaaien, dus niet kaal" Mol benadrukte, dat een vrije door gang van het water een primaire eis is. „Door propvorming stroomt het water niet goed door", vond Van der Wel. In de tussensloten signal eerde hij een te hoge waterstand. „Mijn drainage staat altijd onder water. We zijn achteruit gegaan sinds de wateroverlast van 1998. Er moet versneld gebaggerd worden om de problemen op te lossen en er is een ander systeem nodig: maai korven in plaats van klepelen."Stoutjesdijk was ook voorstander van maaikorven, waar bij de boeren dan wel het groen uit de sloten op hun land krijgen. Van Dijke gaf toe, dat het voorkomt dat er groen achterblijft. Wanneer er in augustus onderhoud in de sloten wordt uitgevoerd, kun je in oktober weer aangroei hebben. „En je moet ook niet vergeten, dat we sinds 1998 met natte omstandigheden zit ten. De hoofdwaterlopen moeten echter vrij zijn, bij de secundaire waterlopen is dat minder belang rijk." Mol legde uit, dat bij het delfplan een schema van 8 jaar toegepast wordt. „Sommige sloten zullen om de zes jaar gebaggerd moeten wor den, andere om de tien jaar. Daarom meten we binnenkort alle sloten op om flexibler te kunnen optreden." Hij wees erop, dat de landbouw ver deeld is over het systeem van sloot- onderhoud. „Tholen wil klepelen, Walcheren wil maaikorven. De landbouw zit niet op één lijn. Met een bus vol boeren komen we er nog niet uit; daarom doet het water schap het zelf maar. De commissie waterbeheer gaat erover praten en vervolgens komt er een voorstel in de algemene vergadering van het waterschap", aldus Mol. Van der Wel benadrukte het grote belang van goed onderhoud. „Er is immers maar één ramp voor een boer en dat is water!" E. Hage uit Scherpenisse vond del ven op maat prima, maar hij wees erop, dat gecertificeerde bóeren niet met glas of ander afval uit slo ten opgescheept kunnen worden. Een uniforme strook van 3 meter met betaalde akkerranden zou vol gens Mol de oplossing zijn. Water schap, provincie, natuurorganisa ties en jagers staan daar achter. Hoofdingeland J.M. Aarnoüdse uit Oud-Vossemeer, die de districtsver gadering leidde, wees er echter op, dat er dan overleg tot in Brussel no dig is, want om land met subsidie braak te laten liggen, moeten er het vorige jaar wel producten hebben gestaan. I.C. Hage uit Oud-Vosse- meer vond die teeltvrije zone van 3 meter een goed idee. Hij begreep niet, wie daar tegen kon zijn. „La ser (een onderdeel van het ministe rie van landbouw - red.)", ant woordde Mol. „Want die kan die stroken niet gemeten krijgen. Men wil liever grote stukken braaklig gend land." Chr. Koopman uit Sint-Maartensdijk had nogal wat klachten over het del ven gehoord. De een wordt ontzien, de ander krijgt de specie op zijn land. „Wie is er nu de baas: het wa terschap of de boeren?" Volgens Mol dienen de grondgebruikers volgens de regels de specie te ontvangen en als dat op meerjarige gewassen te recht komt, is daar een schaderege ling voor. Van Dijke vulde aan, dat het waterschap zich flexibel opstelt. „Het is niet meer zoals vroeger, toen de delfmachine op rupsbanden alles tegelijk deed. We komen nu terug wanneer er nog suikerbieten of bloemzaden op het land staan en met onze mobiele kranen kan dat ook. Een sloot aan de Noordhoekseweg in Poortvliet is bij het delven overgesla gen omdat er verontreinigde specie klasse 3 is aangetroffen. Eerst moet het windscherm bij de boomgaard van L. Hoek gekapt zijn, voordat we daar aan de slag kunnen", vertelde Van Dijke. J.J. van Houdt uit Scherpenisse on derstreepte nog eens de voordelen van akkerranden van 3 meter. „Als daar een redelijke vergoeding tegen over staat, is alles opgelost. Er wordt nu teveel langs elkaar heen gewerkt. Er is meer samenwerking nodig", zei Van Houdt. Bij de tafels van de Christelijke Gereformeerde vrouwenvereniging in de Visstraat in Tholen ging het voetje voor voetje. De verkoping van de christelijke vrouwenvereniging Dorcas in Tho len is gisterenmiddag druk be zocht. Om half drie stond het zaal tje van het kerkgebouw van de Christelijk Gereformeerde Kerk in de Visstraat vol met kopers. Op de tafels lagen handwerkspuilen, wenskaarten, speelgoed, boeken en een uitgebreid assortiment met opgemaakte bakjes en groendeco- raties. Ook werden er oliebollen, gebak, koffie, cake, slaatjes en snacks verkocht. Vooral de zelfge maakte artikelen doen het goed, zegt presidente G. MoUvan de vrouwenvereniging. De opbrengst van de verkoping, die voor de 22ste maal werd gehouden, is be stemd voor de kerk, de zending en andere goede doelen. Zo wordt ook elk jaar tijdens de jaarverga dering een collecte gehouden die door de vereniging tot een bepaalcT bedrag aangevuld wordt. Dit jaar is de bijeenkomst op 22 maart. De opbrengst gaat naar de Bond te gen het vloeken. De heer Scherpe nisse uit Meliskerke komt dan over de activiteiten van de bond spreken. De vereniging telt ruim 130 leden. Schrijver, regisseur, acteur en mi- mespeler Wim Burkink treedt vrij dagavond 2 maart om kwart over acht op in het Holland Huis te Scherpenisse. Uit op Tholen organi seert deze voorstelling in samen werking met de bibliotheken, waar bij uitzondering ook kaarten ver krijgbaar zijn. Wim Burkink schreef meer dan 40 kinderboeken en wordt veel uitgenodigd om op scholen en in bibliotheken door het hele land met kinderen te komen praten, spe len, zingen en filosoferen. Inmid dels 75 jaar geworden, besloot Burkink een comeback te maken met optredens in kleintheaters, kunstkringen en bibliotheken, maar nu als verteller. 'Spots' is de titel van zijn programma met vrolijke, absurde, een tikkeltje ironische en vooral relativerende verhalen. Advertentie I.M. Leerlingen van de Oosterscheldeschool in Scherpenisse bezoeken de nieuwbouw aan de Langeweg.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 11