Kerkdienst ontwikkelt zich en het is niet gek als die drie uren duurt" 'Bewerk aspirant raadsleden voor plaatsen gedenkteken oud-strijders' Werkloosheid Tholen daalt maar matig Nuis bij carnaval Klaas en Conny Bom-Roggeband zendelingen in Nicaragua 55 Bestuur Vomi-Zeeland gaat in Haestinge op verkiezingstoer Uitverkochte voorstelling van Muis en Leeuw Kunstroute meer voor kinderen Donderdag 15 februari 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Nicaragua, een Midden-Amerikaanse staat met veel ar moede en een bewogen historie. Sinds twee jaar werkt de uit Tholen afkomstige Conny Roggeband, samen met haar man Klaas Bom, vanuit de zending van de Samen- op-Weg-kerken in dit land waar van oorsprong de Katho lieke Kerk een sterke positie heeft. Armoede Machtsstrijd De Thoolse leden van de vereniging oud militairen Indiegangers (Vomi) moe ten bij de aspirant gemeen teraadsleden gaan pleiten voor een gedenkteken voor de gesneuvelden in het voormalig Nederlands In- dië. Die oproep deed voor zitter F. Smoorenburg van de Vomi-Zeeland donder dag tijdens de contactmid dag in Haestinge in Sint- Maartensdijk. Voor het plaatsen van een plaquette was vorig jaar geen meer derheid in de Thoolse raad te vinden. Nu richt de Vo mi haar pijlen op de ko mende verkiezingen in 2002. De Vomi wil ook gaan meedoen aan de para de voor oud-strijders in België. Pinkstertik Parade indrukwekkend Speldenprikken Wennen Hamsters in bosjes en schapen tot hun enkels in het water Boze reacties ouders Jeugd SPS Muis en Leeuw welstandscommissie. De straten Onlangs gingen Klaas en Conny Bom voor in de ochtenddienst van de Gereformeerde Kerk in Tholen. Na afloop vertelden ze belangstel lenden aan de hand van dia's over hun werk. Het echtpaar is twee maanden met verlof in Nederland waar ook hun eerste kind geboren zal worden. Daarna (ergens in maart als alles goed gaat) staat het vlieg tuig naar Managua weer gereed. Het echtpaar Bom is uitgezonden door de Samen-op-weg-Kerken naar een land waar vrijwel iedereen al katholiek was. „De zending van uit protestantse kerken heeft heel lang Latijns-Amerika links laten liggen, omdat het al katholiek was. Maar aan het begin van de vorige eeuw kwam de zending toch op gang en toen hebben de protestantse kerken een soort verdeling gemaakt. Daarbij kregen de baptisten Nicara gua toebedeeld", vertelt Conny. „Er is ook een Engelse kuststrook en daar zitten al wel heel lang Hern hutters (Moravische kerk). Wij zijn ook niet zozeer op zendingsmissie gestuurd. Evangelisatie gebeurt enorm veel in Nicaragua, maar daar zijn de kerken zelf actief genoeg in. Wij zijn in eerste instantie als do centen uitgezonden." Het echtpaar Bom werkt voor het in terkerkelijk centrum voor theologie en sociale studies (CIEETS), opge zet door 35 verschillende evangeli sche en pinkstergemeenten. Klaas Bom geeft theologie, terwijl zijn vrouw sociale wetenschappen do ceert. De universiteit zit in een voor Nicaraguaanse begrippen aardig pand, maar nog steeds ziet het er 'niet geweldig uit. Airconditioning ontbreekt en voor een land waar het kwik overdag vaak tussen de 35 en 40 graden uitkomt, zou dat geen overbodige luxe zijn. Hoewel, het gros van de inwoners van Nicaragua zou al blij zijn met een degelijk huisje. „Het is een van de armste landen van Latijns-Ame rika. Er is veel werkeloosheid. Lang heeft het land in oorlog ge leefd en daarna werd het niet veel beter. Rampen zoals recent de ork aan Mitch teisterden het land", ver telt Conny. „Er zijn veel krotten wijken waar huizen gebouwd worden van alles wat men maar kan vinden. Een enkele is van stenen, maar veel zijn er van golfplaten, hout en karton. De hoofdstad Ma nagua heeft heel veel inwoners, maar je ziet er geen flats, vanwege het aardbevingsgevaar. Het lijkt ei genlijk helemaal niet op een grote stad. In 1972 werd de stad verwoest en er is eigenlijk geen stadshart meer. Er is geen riolering, geen stromend water en geen elektrici teit. Er is ook geen stadsplanning of De werkloosheid onder ouderen daalt niet zo hard als bij jongeren, blijkt uit cijfers van het arbeidsbureau Zeeland. De groep van 55 tot 59 jaar die zon der werk zit, is zelfs toegenomen in 2000. Maar ook vanaf 35 jaar is er een veel minder sterke daling zicht baar dan bij met name de groep 20- tot 24-jarigen. Begin dit jaar waren er in Zeeland 9375 werklozen en dat is een daling van ruim tien procent met 1 januari 2001In het laatste kwartaal van 2000 steeg de werkloosheid wel iswaar, maar veel minder dan in de zelfde periode in voorgaande jaren. Tholen telt 497 werklozen en dat is een daling van 13 (2,5 procent) ten opzichte van 1 januari 2000. Daarmee behoort Tholen tot de gemeenten in de regio van arbeidsvoorziening Zee land (waaronder ook Goeree-Over- flakkee valt) waar de werkloosheid het minst is gedaald. Vlissingen spant wat dat betreft de kroon met een stij ging van 1,5 procent. Sas van Gent zag het aantal mensen zonder baan met slechts 1 procent afnemen en Veere met 2 procent. Maar de overige gemeenten doen het (heel wat) beter dan Tholen. Goedereede telde ruim een derde minder werklozen dan be gin 2000. Maar ook Goes (-26,5 pro cent), Kapelle (-25,5 procent) en Bor- sele (-25 procent) werkten heel wat mensen van de wachtlijst weg. Direct na zijn benoeming was het nog een vraagteken of hij zich aan het carnaval zou wagen, maar de Oud-Vossemeerse carnavalsvereni ging De Vlooicntrappers meldt nu in het programma, dat burgemeester W. Nuis de sleutel overhandigt aan prins Weijte. Dat gebeurt zaterdag 24 fe bruari om 12.49 uur, waarbij de uit de ChristenUnie afkomstige Nuis de tra ditie van zijn CDA-collega H.A. van der Munnik overneemt. Direct daar na is er dan de optocht met aanslui tend het vlooiencircus en de prijsuit reiking. Zaterdagmiddag was de eerste activi teit met een ballonwedstrijd aan de Molenweg, waar in de zaal van Elon warme chocolademelk en koeken werden genuttigd, 's Avonds volgde in Hof van Holland het dweilbandfes tival. Zaterdag a.s. wordt het pro gramma vervolgd met voetbal en een carnavalsmis in de Willibrorduskerk, waaraan een dweilband medewerking zal geven. Dinsdag gaan de prins en zijn gevolg naar de vrouwenbond, vrijdag 23 februari naar peuterspeel zaal de Pluus en de basisscholen, waarna 's avonds de lampionoptocht plaatsvindt met daarvoor de uitreiking van de gevelprijs. Daarna is het pol- derkoaitjesbal en zaterdagavond 24 februari heet dat het woaidaehenbal. ,Ut is 't ouwe in 't eihe' in Oud-Vos- semeer, aldus de Vlooientrappers. zijn na een regenbui modderpoelen en iedereen plant maar een bouwsel neer zoals hij dat goed vindt. De ar moede krijgt hier een gezicht, om dat mensen ook niet meer de moei te doen erdets van te maken. Heb je net iets opgebouwd, wordt het on der je handen weer afgebroken. Zo voelen ze het." Nicaragua ligt tussen Costa Rica in het zuiden en Honduras in het noor den. Het is in oppervlakte de groot ste staat van Midden-Amerika (130.000 vierkante kilometer), maar qua inwonertal is het de kleinste (4,8 miljoen). De historie is bewo gen. De eerste kolonisatie door de Spanjaarden vond plaats in 1523. Het land was na Spanje eigendom van Mexico, van de federatie van centraal Amerika, en werd in 1838 volledig zelfstandig. In 1934 ensce neerde generaal Somoza van de na tionale garde de moord op een libe raal oppositielid, Augusto C. Sandino. Na frauduleuze verkiezin gen werd Somoza president en re geerde twintig jaar lang als dictator waarbij hij zichzelf sterk verrijkte. Hij werd in 1956 vermoord, maar zijn zoons zetten de dynastie voort tot 1979. Er was sterke oppositie te gen het bewind, maar pas na de gro te aardbeving in 1972 (waarbij in ternationale hulpbijdragen in de zakken van de Somoza's verdwe nen) werd de oppositie verspreid onder alle lagen van de bevolking. Twee oppositiegroepen werden ge vormd, de FSLN (ook wel Sandinis ten genoemd) en de UDEL onder leiding van krantenuitgever Cha- morro. Toen die laatste in 1978 werd vermoord, kwam de bevolking in opstand. Men sloot zich aan bij de Sandinisten en die overwonnen de Somoza's. De verenigde staten wilde echter geen geslaagde revolu tie van het volk in midden-Amerika en steunde in het geheim contrabe wegingen tot aan 1990 toe toen het Irangate-schandaal aan het licht kwam. Met geld van aan Iran ver kochte wapens, bleken de contra's in Nicaragua gefinancieerd te wor den. Nadat Sandinist Daniël Orthe- ga in 1984 tot president werd geko zen, volgde weduwe Chamorro hem in 1990 op. In 1996 won liberaal en anti-communist Arnoldo Aleman de verkiezingen en hij is nog steeds president. Maar behalve machthebbers en le gers, speelde ook de kerk een be langrijke rol in het dagelijks leven van de Nicaraguanen. „De Katho lieke Kerk is heel machtig in Nica ragua. De kardinaal is dan ook zo'n beetje de machtigste man in het land. De kerk heeft ook politiek veel macht. Wie een beetje hoge Smoorenbrug blikte terug op het afgelopen jaar. Dat was een vrij bijzonder jaar, zo zei hij, omdat in Zeeland alle wensen voor het plaatsen van een gedenkteken voor de gevallen kameraden waren ver vuld. „Behalve, helaas op Tholen. De nieuwe burgemeester is wel op onze hand, maar is gebonden aan het raadsbesluit. Dat terugdraaien is jammerlijk mislukt." Het Vomibestuur hoopt dat er bij de komende verkiezingen een an dere wind gaat waaien in het ge meentehuis, maar wil niet passief afwachten. „Ik roep u op om aspi rant gemeenteraadsleden te bewer ken. Geef uw stem aan een lid die positief staat tegenover ons verlan gen om een gedenksteen te plaat sen. We hebben er niks aan als u stemt op iemand die tegen ons was." Volgens Smoorenburg gaat de tijd dringen. „We zijn allemaal 65 plus, om het maar zo maar eens te zeg gen. We hebben de meeste boter hammen op," zei hij tegen de 30 aanwezige oud-Indiëgangers (som migen met hun echtgenote) die de zeventig ruim gepasseerd zijn. Elk jaar vallen er leden af. Bij de aan vang van de bijeenkomst werd een minuut stilte in acht genomen voor de overleden oud-strijders. „We mogen niet aan politiek en gods dienst doen, maar het afgelopen jaar hebben we in Middelburg, op Noord-Beveland, op Schouwen- Duiveland en bij Hansweert pla quettes geplaatst. Nu Tholen nog als enige gemeente in Zeeland," aldus Smoorenburg. Hij riep de leden ook op aanwezig te zijn bij de dodenherdenking op vier mei. „Dan kunnen de mensen zien dat het bij u leeft en gaan de ogen open: ja, er waren nog veel oud-strijders bij." functie wil, moet de zegen van de Katholieke Kerk hebben. Deze kerk is ook vele malen rijker dan de pro testantse", vertelt Conny. „Er is veel vijandschap tussen de prote stantse en katholieke kerken. De protestanten ergeren zich aan de macht van de katholieken." De Katholieke Kerk doet in Nicara gua dan ook weinig aan de bestrij ding van de armoede en bouwde zelf een aanzienlijk rijkdom op. De protestantse kerken (voornamelijk baptisten, evangelische en pinkster- groepen) zijn vaak armoedig. Net als de mensen op straat. „Je ziet veel karretjes met magere paarden ervoor. Men probeert er iets mee te vervoeren om wat geld binnen te krijgen. Het openbaar vervoer be staat voor een deel uit mensen die een auto hebben en tegen betaling anderen meenemen en er zijn ook veel afgedankte Amerikaanse schoolbussen", vertelt Conny. „Er is veel straathandel. Als je met je auto voor een stoplicht staat, probe ren ze je van alles te verkopen. Van water tot stickers, sigaretten en zoetwaren." Het land zit in de put. Nadat de or kaan Mitch in 1998 ook in Nicara gua hevig had huisgehouden (10.000 doden) besloten een aantal landen om eind 1999 de schuld van Nicaragua kwijt te schelden. „Vijf ennegentig procent van bevolking leeft in extreme armoede. En vijf procent leeft in extreme rijkdom. Dat is een heel schrijnende tegen stelling. Heb je in de steden armoe de huisjes, krottenwijken, in de heuvels - op plaatsen waar het 't koelst is - staan enorme villa's met grote hekken er rond en bewakers op het terrein." Conny en haar man wisten niet wat hen te wachten stond toen ze uitgezonden werden. De armoede was een schok voor hen. „Het leven speelt zich op straat af. Wassen en koken gebeurt buiten", zegt de oud-Thoolse. Wat haar ook opviel, was dat de man een merkwaardige rol speelt in de samenleving. „Cultureel wordt hij veel hoger gewaardeerd dan de vrouw, maar heel vaak is hij een af wezige. Meer dan eens komt het voor dat een man twee gezinnen heeft. Maar hij zorgt er niet voor. De vrouwen werken vaak en moe ten ook voor het gezin zorgen. Daar komt ook nog eens bij dat er veel mishandeling binnen het gezin is ten opzichte van kinderen en vrou wen. Dat zijn allemaal ook redenen waarom vrouwen zich aangetrok ken voelen tot de kerk. Die preekt (zeker de protestantse) een andere houding. En vrouwen hopen dat als hun man tot bekering komt, hij zich ook anders zal gaan gedragen. En gelukkig is dat in veel gevallen ook zo." Het geloof is voor de inwoners van Nicaragua iets van het dagelijks le ven. „Je ziet veel uitingen van ge loof in het leven vain alledag. Op de markt zie je beeldjes van Jezus in de kraampjes staan bij de katholie ken. De protestanten hebben dan bijvoorbeeld weer bordjes waarop een tekst staat die om een zegen van God vraagt. De mensen zijn er zich ook altijd van bewust dat een plan maken voor de toekomst niet vanzelfsprekend is. Ze zeggen er altijd bij: 'Als God wil, zullen we dit of dat doen'." Alle protestantse kerken in Nicara gua hebben een 'pinkstertik' zoals Conny dat noemt. „De pinksterbe weging slaat erg aan in dit land. Het is de hardst groeiende kerk. Alle kerken evangeliseren overi gens. Dat doen ze op alle denkbare plaatsen. Daarbij vinden ze vooral een grote geluidsinstallatie belang rijk, wantje moet per slot van reke ning gehoord worden. Ik weet zelfs van kerkjes van tien mensen die toch van die grote boxen hebben gekocht", vertelt de zendelinge. Overigens heeft ze veel waardering voor de inzet van de Nicaraguanen in de kerk. „De mensen zijn er heel actief in de gemeente. Men gaat niet alleen op zondag, maar iedere dag naar de kerk. Bijna iedere avond is er een dienst die telkens door een andere groep binnen de gemeente wordt voorbereid. Het grappige is ook dat hier in Neder land de 'nevendienst' bedoeld is voor de kinderen. Maar in Nicara gua heeft iedere leeftijdsgroep zijn eigen nevendienst. Na zingen, ge bed en een korte preek, gaat ieder een naar zijn eigen nevendienst om verder te praten. Uiteindelijk komt iedereen dan weer bij elkaar en vertelt wat er in de diverse groepen is besproken. Iedereen mag ook zijn eigen bijdrage leveren. Een aansprekende tekst bijvoorbeeld. Tijdens de contactmiddag van de Vomi mogen de dames schieten op een afbeelding van een hert. Dat gebeurt blind, dat wil zeggen dat niet bekend is waar de roos zich bevindt. Met aanwijzingen van voorzitter F. Smoorenburg beproeft hier mevr. M. de Graaf-van Hemert haar geluk, terwijl naast haar mevr. Kaashoek-van Zetten toekijkt. De vereniging telt in Zeeland on geveer 625 leden en geeft acte de presence op het jaarlijkse défilé op 5 mei in Wageningen waar de ca pitulatie van Duitsland wordt ge vierd. „Het Zeeuwse peloton is al tijd het grootst. Dat moet ook dit jaar weer zo zijn. Het evenement kent zijn weerga niet. De parade voor Prins Bernhard is twee kilo meter lang, maar daar merk je niks van op die dag." Nieuw is dat de Vomi nu ook over weegt om over de landsgrenzen te gaan. Op 21 juli wordt in Brussel een militaire parade gehouden voor de Belgische koning waar ook alle oud-militairen van België in vertegenwoordigd zijn. „Waar om lopen er geen Nederlandse oud-strijders mee? Het is een bij zonder indrukwekkende parade. Vorig jaar deden er nog twee man uit de Eerste Wereldoorlog mee* Waarom zouden we die traditie niet voortzettenGezien het Euro pa van volgend jaar als de grenzen helemaal wegvallen en er straks misschien geen koningen meer zijn, hebben we gemeend een ver zoek te richten om mee te doen. Het gaat er tenslotte niet om waar je hebt gestreden. We vragen wat jullie daarvan vinden." Vanuit de zaal kwam geen reactie. Het bestuur polst op alle regiobij eenkomsten de mening van de le den. De andere afdelingen hadden volgens Smoorenbrug toegestemd. Het bestuur vraagt ook vrijwillgers om namens de Vomi op ziekenbe zoek te gaan. Voor het bestuur is het volgens de voorzitter ondoen lijk om de leden in het ziekenhuis of thuis op te zoeken. Zeker ook gezien de afstanden in de provin cie. „U kunt er gerust in slobber trui of spijkerbroek naar toe om namens de vereniging een bloeme tje of fruitmandje te brengen." Hetzelfde geldt voor ljft bezoek aan een begrafenis of crematie, zei hij. „We worden wel eens verzocht om erewacht te staan. Dat is ge zien onze leeftijd een probleem. Nabestaanden weten vaak niet of dat kan. Wilt u met Vomi-eer be graven worden, maak het dan ken baar aan uw naasten. We maken het regelmatig mee dat achteraf gezegd wordt: was mijn man of vader maar met een erewacht be graven. Maar dan is het te laat." Als oud-militairen ontvangen de leden van het ministerie gratis de Legerkoerier (landmacht), Alle Hens (marine) en de Vliegende Hollander (luchtmacht). „Er is ons gevraagd of we dat nog op prijs stellen. Het ministerie denkt na tuurlijk hoe minder klanten, hoe meer we in de knip houden. Als u deze bladen niet meer wilt ontvan gen, dan krijgt u daar niks voor te rug. In plaats daarvan zouden ze f. beter 2 of 3 vrij vervoerkaartjes kunnen geven voor de trein." We hebben nog zo veel te goed. Blijf het blad maar ontvangen. Ook al leest u er niet in, dan heeft de mu ziek er nog wat aan als oud pa pier." Smoorenburg noemde het een van de speldenprikken die het ministe rie uitdeelt aan houders van een veteranenpas. Een ander voorbeeld is dat de veteranen voortaan zelf een postzegel moeten plakken op een aanvraag voor een vrij ver voerkaarde met de trein. Volgens Smoorenburg zijn er in Nederland zo'n 100.000 pashouders die dat treffen. „Honderdduizend maal 80 cent is 80.000 gulden. Dat gaat te rug in de zak van de minister. We krijgen er niks voor terug. Wij zijn als oud-strijders minder waard dan 80 cent." Tijdens de contactmiddag worden er loten verkocht en is er voor de dames en de heren een schietwed strijd met een luchtbuks. Je weet nooit hoe een kerkdienst zal verlopen. Die ontwikkelt zich meer. Het is beslist niet gek als een dienst drie uren duurt." Het instituut waarbij het Neder landse zendelingenpaar werkt, draait volledig op buitenlandse gel den. Er zijn opleidingen theologi sche vorming, landbouwontwikke ling, pastoraal en toerustingswerk voor kerken, universitaire opleidin gen bedrijfs- en computerkunde (het populairst) en de theologische faculteit waar het echtpaar Bom werkt. Die laatste faculteit wordt met Nederlands geld gefinancierd. Ook heeft het instituut een krediet bankje waar startende ondernemers tegen lage rentes een beginkapi taaltje kunnen lenen. Gezien de situatie van de vrouwen in Nicaragua, is één van de pro gramma's van het instituut speci fiek op vrouwen gericht. En dat is bijzonder, omdat vrouwen niet ge acht worden te gaan studeren. „Het is overigens sowieso niet gewoon te studeren. Zeker geen theologie. Want wie dominee wil worden, hoeft die opleiding niet te hebben. Roeping van de Geest is genoeg", vertelt Conny. Hoewel de protestantse kerken in Nicaragua niet gereformeerd zijn, zijn er weldegelijk verbanden. „Om maar eens een voorbeeld te noemen: men viert de dag van de reformatie als een feestdag. En de mensen waren heel verbaasd dat wij dat in Nederland niet doen. Men dacht dat wij daar een groot feest van zouden maken. Maar ook wat betreft het centraal stellen van de bijbel en het priesterschap van de gelovigen, zijn de protestantse kerken in Nicaragua wel gerefor meerd", meent Conny. Zij en haar man hadden best moeite om te wennen. Hun positie als buitenlan der is ook niet altijd even gemak kelijk. En toch heeft het echtpaar het goed naar zijn zin in het Mid den-Amerikaanse land. „We heb ben in principe voor twee keer twee jaar een contract. Maar dat is vrij open. Waarschijnlijk zouden we wel langer kunnen blijven als we willen. Maar dat weet ik nog niet. Dat zien we tegen die tijd wel. Het hangt af van of je denkt nog iets nuttigs te kunnen doen. We zijn nu bezig om extra eigen men sen op te leiden die ook les kunnen gaan geven. Als die er genoeg zijn, heeft men ons wat dat betreft niet meer nodig." In elk geval blijft het echtpaar in Nederland totdat hun eerste baby is geboren. „In principe moeten we half maart weer terug. Dan moet Klaas weer les gaan geven. Maar ik weet niet of dat zal lukken. We ver wachten de baby deze week, maar het kan net zo goed nog twee we ken duren." Toch zullen ze graag teruggaan. „Het is best moeilijk, zeker als je al die armoede ziet. Maar het werk is heel bevredigend en we hebben er nu in elk geval nog heel veel zin in." Stemmen van lezers Wat betekent anno 2001 een (huis)dier voor de mens. Wordt er dan echt zo weinig bij stilgestaan, dat wanneer je een dier aanschaft, je er dan ook voor dient te zorgen? Als volwassenen weet je dat toch en als kind moet je dat toch ge leerd zijn? Via mijn werkzaamheden met en voor dieren word ik nogal eens ge beld met vragen of opmerkingen in verband met dieren. Een voor beeld: vorige week belde er ie mand op die een hamster gevon den had op straat. Er was door een persoon geprobeerd om zes ham sters kwijt te raken aan willekeuri ge mensen. Toen dat niet lukte, had de betrokkene ze maar in de bosjes gegooid. Wat gaat er in de ze mensen om; hebben die geen gevoel? Worden die opgevoed zon der respect voor dieren? De beest jes hebben helemaal geen overle vingskans. Eerst moeten ze de kou weerstaan en dan de katten. Ik kan voor zo'n handelswijze maar één woord vinden: walgelijk. Een dag later word ik gebeld, of er eens naar schaapjes in Stavenisse gekeken kan worden. De dieren zouden tot aan hun enkels in het water staan. Ze hadden geen droog plekje om op te staan, laat staan te liggen, 's Winters staan de dieren in het water en 's zomers kunnen velen geen druppel water vinden. Dit zijn maar een paar voorbeel den van de vele die ik helaas kan geven. Het voorjaar komt eraan. Ik - en gelukkig velen met mij - houd mijn hart weer vast voor alle die ren die gekocht en net zo gemak kelijk weer weggedaan zullen wor den. Ik kan en mag niet zeggen wat u wel en niet moet doen met dieren, maar zij kunnen niet voor zichzelf opkomen en daarom doe ik het. J. Sinterniklaas, Tulpstraat 8, Sint-Maartensdijk. In de bomvolle zaal van de Stove te Stavenisse gaven Muis en Leeuw, (bekend van hun programma voor Omroep Zeeland) woensdagmiddag een voorstelling voor de Thoolse schooljeugd. Toch ging dat niet zonder problemen. Er kwamen veel meer mensen opdagen dan er kaar ten beschikbaar waren. De organi serende stichting Uit op Tholen stond voor een groot probleem, want ook na veel schuiven, passen en meten, moesten toch nog zo'n dertig kinderen naar huis gestuurd worden. Men vond het onverant woord om nog meer publiek in de zaal toe te laten. Dat leverde boze reacties op van ouders en begelei ders van de teleurgestelde kinderen. Vooral Stavenissenaren voelden zich benadeeld omdat anderen wel de voorstelling bij konden wonen en zij niet. In de voorverkoop zijn er 203 kaarten verkocht. Een verkoop punt in Stavenisse was er niet. Om dat de toeloop massaal was, waren er aan de zaal nauwelijks kaarten te krijgen. „Ons werd een slechte or ganisatie verweten. Daar zijn we niet blij mee", zegt voorzitter E. de Jonge van Uit op Tholen. „Wij heb ben er echt alles aan gedaan om het in orde te krijgen." De kinderen die wel in het gelukki ge bezit van een kaartje waren, ge noten van de voorstelling. Muis en Leeuw bezitten de gave om met heel weinig middelen een fantasti sche voorstelling op te bouwen. De kinderen hingen aan hun lippen en zelfs de kleinsten zaten vol aan dacht te luisteren. De Stichting Uit op Tholen heeft onmiddellijk een poging onderno men om Muis en Leeuw ook voor het volgend seizoen te contracteren, maar dat muisje heeft misschien nog een staartje, want het is niet he lemaal zeker of Muis en Leeuw het volgend seizoen nog in deze vorm zullen bestaan. Mocht dat echter wél zo zijn, dan zijn ze graag bereid om opnieuw de Thoolse jeugd te komen vermaken. Onder de belangstellenden waren ook de F2- en F3-pupillen van voet balvereniging SPS. Die konden snel naar binnen, want de jeugdcommis sie had (naar eigen zeggen) van te voren de kaartjes gereserveerd. De commissie spreekt van een 'fantas tische middag' met veel zingen en dansen waarbij de ouders ook nog eens vroeger geleerde liedjes ten gehore konden brengen. Stemmen van lezers Muis en Leeuw, hartelijk bedankt voor de leuke middag die jullie onze kinderen hebben bezorgd. Ja, wij hadden geluk. Onze kindjes konden er met hun vriendjes nog net tussen gepropt worden. Maar wat zonde van al die andere moeders die onver richter zake terug naar huis konden met heel verdrietige kinderen. Stichting Uit op Tholen heeft een waardeloos stukje organisatie ge toond. Er werd, tot op de dag van de uitvoering, geadverteerd dat kaarten voor Muis en Leeuw verkrijgbaar waren bij de VVV in Sint-Maartens dijk, Dieleman in Tholen en aan de zaal. Maar wat bleek? Aan de zaal waren nagenoeg geen kaarten te ver krijgen. Er was zelfs van tevoren geen verkooppunt in Stavenisse, ter wijl het daar toch te doen was. Maar ja, wat willen we ook, Stavenisse. Dus wij mensen van Stavenisse kre gen gewoon geen kans, want een mogelijkheid voor telefonische re servering was ook niet vermeld in de advertentie. Dan zullen we het al he lemaal niet hebben over de mensen van buiten ons dorp, die kwamen met de wetenschap .kaarten aan de zaal!' Dus, stichting Uit op Tholen, als jul lie voortaan nog eens zoiets organise ren, doe dat dan met wat kindvrien delijkere mensen die zich kunnen voorstellen, wat het is om een kind zwaar teleur te moeten stellen. De mensen rondom Muis en Leeuw en de mensen van de Stove hebben werkelijk hun best gedaan om ons een geweldige middag te bezorgen. Maar - en wij geloven dat we dan na mens heel veel ouders en kinderen spreken - stichting Uit op Tholen: bedankt voor alle stress en ellende van deze middag. Jullie hebben een sterk staaltje onkunde laten zien. Be dankt. Caroline Dorst en José van der Jagt uit Stavenisse. De Kunstroute in Tholen-stad wordt ook dit jaar weer gehouden, maar de ze keer zitten er meer activiteiten voor kinderen in, zoals een vossenjacht (in samenwerking met stichting Stad). De Kunstroute wordt door de Kunst kring Tholen georganiseerd op zater dag 28 en maandag 30 april. Het de finitieve programma is nog niet bekend, maar wel is zeker dat in de Gasthuiskapel gouden en zilveren sie raden van Jo den Haring uit Antwer pen te zien zijn. In de tuin worden beelden geëxposeerd van Corry Ha genaars uit Bergen op Zoom. De route zal nauwelijks afwijken van vorig jaar. Alleen het onlangs geopen de onderkomen van de Wereldwinkel in de Bakstraat is nieuw. Daar zullen quilts te zien zijn van zes Thoolse da mes die zich 'Van zessen klaar' noe men. Toneelvereniging Rederijkers kamer Eendracht is ook weer present en in de hal van het voormalige stad huis zal deze keer een gevarieerd mu ziekprogramma worden gebracht. Verder zitten er nog wat verrassingen in het vat, maar die zijn nog niet hele maal rond, aldus bestuurslid Sarien Bout-Sakko van de Kunstkring. Conny Bom-Roggeband was samen met haar man even weer terug in de kerk van haar geboorteplaats in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 3