'We hebben ontzettend veel te danken aan Cornells Vermuyden' 'ilk I fv a Haven Tholen is geschikt voor laadplek containers Straatvegen op nieuwjaar loont moeite, kost 7 mille Van ondergoed tot dakpannen op verkoping van Gereformeerde Gemeente in Nederland -Ü^ooelboSS- AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Fietspad naar Stavenisse 2002 Tholen valt buiten treintaxi BBC op Tholen voor radioprogramma over waterbouwkundige Donderdag 15 februari 2001 57e jaargangjuö;Jl3 Majoor Boshardt in Oud-Vossemeer De Engelse journalist en presentator Gerald Main van de BBC radio is verbaasd als hij uit het raam kijkt van de boerderij Huize Vermuyden aan de Kettingdijk in Tho len. „Het is precies hetzelfde als in onze streek. Het land is vlak en je kunt er heel ver zien." Main maakt een uit zending over de geschiedenis van het gebied ten noorden van Cambridge in Oost-Engeland. Daar ligt het Fenland dat in de zeventiende eeuw drooggelegd is door Cornelis Vermuyden uit Sint-Maartensdijk. Via Marinus Bierens uit Ovezande kwam hij terecht in Huize Vermuyden bij Mieke Bierens en ontmoette daar onder meer akkerbou wer Nico Vermue, een nazaat van de waterbouwkundige. Nationale held Schuttevaer pleit voor havenfeesten Gemeente vindt onverwacht veel vuurwerk Het effect van het opruimen van vuurwerk op nieuw jaarsdag door de gemeente is moeilijk te meten. De ge meente vond op nieuwjaarsmorgen tijdens een inspectie evenwel ongeveer 80 liter aan onafgestoken materiaal. Dat was onverwacht veel. Het loont de moeite om de straten voortaan na de jaarwisseling te vegen, maar dan is er meer personeel met veegmachines nodig om alle woonkernen van vuurwerkresten te ontdoen. Deze week Recordopbrengst van 17.500 gulden voor de Schutse in Resteren Het weer lokte U BEW. EX. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De provincie geeft een fietspad op Schouwen-Duiveland de voorrang omdat de procedures voor aanleg van het fietspad Sint-Maartensdijk/Stave- nisse te lang duren. „We hopen de zo mer van 2002 te halen", zegt ir. J.G.M. Bakx van de provincie. In de recent verschenen bestuursrapportage gaan b. en w. van Tholen nog uit van uitvoering in 2001. maar dat kan niet gehaald worden. „Het duurt allemaal wat langer en dat vereist zorgvuldig heid", zegt Bakx. Gedeputeerde J. Hennekeij ging een paar jaar geleden persoonlijk met een aantal grondeige naren praten om het plan vlot te trek ken, maar dat had toen geen direct succes. Een aantal boeren wil het fietspad liever aan de andere kant van de weg in plaats van aan de kant van hun bedrijfsgebouwen. De provincie zag daar geen heil in, want dan zou den fietsers de weg moeten overste ken. Volgens Bakx worden er op meerdere punten nu planwijzigingen doorgevoerd. De belangrijkste daar van is een tweede ontsluiting achter de schuur van D. Vermaas. Deze was bang, dat hij fietsers zou kunnen aan rijden wanneer hij met zijn land bouwwerktuigen van het erf het fiets pad zou oversteken. De provincie heeft begrip voor die gevaren en legt westelijk van de schuur een tweede ontsluiting aan. „Daar kun je fietsers beter zien aankomen", zegt Bakx. „Daardoor wordt het wel duurder, maar wij hechten aan goede plannen. De besprekingen zijn ook vriendelijk en constructief. Ik krijg positieve be richten en na het voorleggen van de planwijzigingen aan de betrokkenen, gaan we over tot taxaties", aldus ir. Bakx, coördinator wegenbouwprojec ten van de provincie Zeeland. De landelijk bekende majoor A.M. Boshardt van het Leger des Heils komt donderdag 1 maart naar Oud- Vossemeer. Dan is ze te gast op de jaarvergadering van vrouwenvereni ging Wees een zegen van de Christe lijk Gereformeerde kerk. Majoor Boshardt werd heel bekend door haar rondleiding van de huidige koningin Beatrix door de rosse buurt van Am sterdam, waarbij Beatrix een ver momming droeg om niet herkend te worden. In Oud-Vossemeer komt de majoor vertellen over haar leven en werk. Daarbij is er ook gelegenheid om vragen te stellen. Iedere belang stellende is om half acht welkom in de Voorhof aan de Molenstraat. De toegang is gratis en de collecte is voor het Leger des Heils. Ds. A. van der Zwan verricht de opening. Vanaf 1 januari 2002 rijdt de treintaxi niet meer naar Tholen. Dat hebben de Nederlandse Spoorwegen en Transvi- sion - het bedrijf dat landelijk de treintaxi exploiteert - besloten. De af stand van het NS-station naar Tholen is te groot en dat criterium is cruciaal. Treintaxi's dienen weer op tijd terug te zijn op het station om ervoor te zor gen dat de wachttijden niet boven het maximum van 10 minuten uitkomen. Handhaving van die kwaliteit staat voorop. De NS heeft het gemeentebe stuur van Tholen hierover ingelicht. Behalve Tholen vallen ook Lepel straat, Huijbergen en de Kladde af. Engeland heeft vorig jaar veel last ge- nis ontmoette van Marinus Bierens had van water. Delen van het land kwamen blank te staan door rivieren die buiten hun oevers traden. In het toeristische York liepen de straten vol. „Het waren de ergste overstromingen van de laatste dertig jaar. Maar in de Fens bleef het droog. Natuurlijk is het daar ook nat, maar net zo nat als hier op Tholen. Wij hebben ontzettend veel te danken aan Vermuyden. Het afwateringssysteem dat hij heeft aan gelegd, doet zijn werk nog steeds. Nu we een serie maken voor radio Cam bridgeshire over de lokale geschiede nis kom je niet om Vermuyden heen. We spraken met kinderen op de lage re school in het Fenland en dan blijkt dat iedereen weet wie Cornelis Ver muyden is." Om te zien waar Vermuyden vandaan kwam, besloot Main van de gerenom meerde publieke omroep (British Broadcasting Corporation) naar Tho len te gaan. In feite naar de wortels van het Fenland waar hij zelf ook in woont. Dat kon nadat Main een ken- uit Ovezande wiens opa op de boer derij in Tholen heeft gewoond. Bie rens werkte vijftien jaar geleden als groepsleider in een tehuis voor ver standelijk gehandicapten in Cam bridge. Hij maakte er vrienden en zocht hen vorig jaar juli op. „Met de man van mijn collega uit het tehuis reden we met de trein dwars door het gebied, de Fens, naar Kings Lynn. Hij doet iets in de journalistiek in Cam bridge en kent Main. Hij begon in de trein zelf over Vermuyden. Ik vertelde toen dat onze familie op Huize Ver muyden in Tholen woont en dat we langs de vrouwelijke lijn ook nog ver want zijn aan Vermuyden. De BBC kreeg daar in december via hem lucht van. Zo is er contact gelegd. De reden dat er zoveel aandacht voor Vermuy den is, komt door de recente overstro mingen. Allerlei rivieren overstroom- dem, behalve die in de Fens. Nota bene in het laagst gelegen gebied van het land was de afwatering goed." Main wordt woensdagmiddag ver welkomd door Marinus, zijn nicht Mieke Bierens en huidige bewoner van de boerderij, Nico Vermue uit Poortvliet en de verslaggever van de ze krant die in 1999 een bezoek bracht aan het Fenland. In de keuken van de monumentale boerderij pakt Main zijn opnameapparatuur uit. „Vroeger hadden we een vrachtwa gen voor onze spullen nodig, maar nu kan alles in dit doosje met trucjes," wijst hij op een klein kartonnen doos je waar hij een microfoon en een draagbaar cassetterecordertje uithaalt. Mieke biedt de gasten koffie met een Zeeuwse bolus aan en legt aan Main uit dat het streekproduct erg zoet is. Main vertelt dat de radio zes weken lang aandacht besteedt aan de ge schiedenis van de streek. Een deel van de serie gaat over het drooggelegde veenland. „We praten er met mensen over hoe het landschap daar is ge maakt. Dat er ook mensen tegen de drooglegging waren. Hoe het land schap door de ingreep van Vermuy den veranderde. Maar in feite is het hier op Tholen allemaal begonnen." Main noemt de geschiedenis van Ver muyden boeiend. Hij wil weten hoe de landmeter hier heeft geleefd, wat voor opleiding hij heeft genoten, waarom hij in 1621 naar Engeland is gegaan. Wat er met hem is gebeurd nadat hij naar London verhuisde en in de adelstand werd verheven). „Er zijn nog veel raadsels rond deze man." Bierens is bibliothecaris op de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg en heeft zich goed voorbereid. Hij legt uit waar Vermuyden is geboren en tot welke familie (van regenten, la ge adel) hij behoorde. De vraag waar om Vermuyden naar Engeland ver trok nadat hij hier meehielp als land meter aan het bedijken van schorren en slikken in Zeeuws-Vlaanderen en Vlaanderen, is niet eenduidig te be antwoorden. Hij zou weggegaan zijn omdat er hier niet zo veel werk meer was op dat moment, maar Bierens lanceert een interessante theorie. „De Nederlanden waren in een onafhanke lijkheidsoorlog verwikkeld met Span je. Van 1609 tot 1621 was er een be stand. Het was aannemelijk dat Vermuyden, gezien zijn achtergrond officier zou worden. Het is opvallend dat hij net voor het einde van het 12- jarige bestand in 1621 naar Engeland gaat. Misschien wilde hij niet mee doen aan de oorlog." Het is Main opgevallen hoeveel Tho len lijkt op het landschap in zijn eigen streek van Cambridge. „Hier is het net als bij mij thuis. De Fens is een product van Vermuyden. Hoe zag het landschap er hier toen uit en zou hij het nog herkennen als hij het nu zou zien?" Bierens legt uit dat het land schap er rond 1600 anders uitzag, maar dat er toen ook al landbouw werd bedreven, alleen op veel kleine re kavels. En dat er veel meer sloten waren om het water af te voeren. En dat die tijdens de herverkaveling zijn opgeruimd om plaats te maken voor grotere sloten en watergangen waar door de akkers ook vergroot konden worden en de boeren het beter kunnen bewerken. ZIE VERDER PAGINA 7 Het vervoer van goederen in containers zal toenemen. De gemeente Tholen kan hier op inspelen door in de haven van Tholen een laadplek voor containers aan te leggen. Thoolse bedrijven die hun producten in containers verschepen, hoeven dan maar naar de haven te rijden om hun vracht af te zetten. Binnenvaartschepen nemen de vracht dan mee. Dat is een van de aanbevelingen van Schuttevaer Noord-Zeeland aan de gemeente Tholen. Om de band tussen de haven en de bevolking te verstevigen ziet Schuttevaer wel wat in een jaarlijks havenfeest in Tho len, Sint-Annaland, Stavenisse of Sint-Philipsland. Het aantal goederenstromen dat per ter. Daarnaast wordt gewerkt aan een container plaatsvindt van of naar Tho len en Sint-Philipsland is momenteel relatief laag. Maar de koninklijke schippersvereniging Schuttevaer gaat ervan uit dat dit zal toenemen. ,In dat geval ligt het voor de hand een contai neropstapplaats te realiseren aan de Schelde-Rijnverbinding. Hier varen reeds tientallen containerschepen per dag langs. Deze schepen geven aan sluiting op ongeveer vijftig terminals in de zeehavens en het Europees ach terland. Het realiseren van een contai neropstapplaats als onderdeel van een bestaande lijndienst kan tegen relatief lage kosten geschieden. De haven van Tholen biedt in beginsel ruimte voor het realiseren van zo'n opstapplaats.' Volgens secretaris P.M. Faasse van de afdeling Noord-Zeeland van Schutte vaer, gaat het om bijladen van sche pen die naar Rotterdam of Antwerpen gaan. „Als de containers van Thoolse bedrijven hier ingenomen worden door de schepen, dan hoef je met je vrachtwagen niet zo ver te rijden naar de havens van Rotterdam of Antwer pen voor verdere verscheping. Op die manier wordt het wegverkeer ook ontlast." Schuttevaer verwacht dat het netwerk van containerlijndiensten een grotere rol gaat spelen in het vervoer over wa- netwerk van regionale overslagcentra. Die zijn duidelijk een slagje groter dan de laadplek die Schuttervaer bij Tholen voorstaat. Schuttevaer vindt dat de gemeente Tholen actiever moet zijn om de bin nenvaart in te schakelen bij het aan- en afvoeren van goederen uit of naar de gemeente. Zo zou het vervoer over water van landbouwproducten (waar de havens hoofdzakelijk op dreven) teruggebracht kunnen worden. Schut tevaer denkt daarbij aan granen, vee voeder, bieten, kunstmest en zout. Ook zouden schepen ingezet kunnen worden voor de afvoer van huisvuil en bedrijfsafval. Verder zou de vereni ging willen dat de gemeente een over slagpunt aanlegt voor zand, grind en andere bouwstoffen. Voor de verdere toekomst zouden er ook containers bijkomen en goederen die op pallets vervoerd worden. De havens zouden ook beter benut kunnen worden voor de recratie en andere vormen van vrijetijdsbeste ding, zo schrijft Schuttevaer. „Om de band tussen havens en eilandbevol king te verstevigen zou eenmaal per jaar een havenfeest kunnen worden gerealiseerd.' ZIE VERDER PAGINA 5 Voor 2002 worden de kosten ge raamd op 7.188,80 gulden. Dat staat in de evaluatie van het straatvegen na de jaarwisseling van 2000-2001. De commissie gemeentelijke ontwikke ling buigt zich er maandagavond om half acht over. Op nieuwjaarsdag hebben twee man van de buitendienst een inspectie ge houden in alle woonkernen en daar de plekken bezocht waar het meeste vuurwerk werd afgestoken. Omdat het die nacht flink geregend had, was het onafgestoken materiaal al on schadelijk geworden. Niettemin werd ongeveer 80 liter aan niet ontstoken vuurwerk opgeraapt. Op dinsdag 2 januari is er 16 manu ren aan het opruimen van restanten vuurwerk besteed. Ongeveer 35 jon geren deden daar aan mee in Tholen en Sint-Maartensdijk als werkstraf via het bureau Halt. Om de straten goed schoon te maken zijn per woonkern twee medewerkers van de buitendienst nodig. In Tholen- stad zelfs vier. Het personeel zou dan ongeveer vier uur moeten vegen. In totaal komt dat op 16 man personeel. Dat kost de gemeente 4.988,80 gul den. De inzet van twee kleine veeg machines voor pleinen en andere gro te oppervlakten kost 1700 gulden. Het aan- en afvoeren van de veegma chines komt op 500 gulden wat het totaal op bijna 7200 gulden brengt. De manier waarop tot nu toe is ge werkt, wordt in de evaluatie 'een druppel op een gloeiende plaat' ge noemd. Wil het opruimen echt iets voorstellen, dan is meer personeel en materiaal nodig. Maar dat moet nu al geregeld worden omdat het moeilijk is het personeel daar voor vast te leg gen. Ook het inhuren van veegma chines moet vroegtijdig gebeuren omdat ze anders niet meer beschik baar zijn. Oud-Thoolse Conny Rogge band en haar man als zendelingen in Nicaragua Rode Kruis gaat met nieuwe directeur ook veranderingen tegemoet Opener spreken over orgaan- en weefseldonatie, vindt voorzitter Brinkman van donatiecommissie EN VERDER... Brandweerjongens trots op de nieuwe Tholen 65 en 66 Oud-Indiëgangers willen aspirant raadsleden gaan bewerken voor gedenkteken Scherpenissenaren willen geen trapveldje in nieuwbouwwijk H.J. Boers uit Oud-Vossemeer vraagt octrooi aan op zijn babykolkenzuiger SPS vergeet te scoren tegen koploper, WHS ziet kans op titel verloren gaan WAT DE KOE EET, ZUIGT HET KALF Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Als er een dagactiviteitencentrum van de Schutse uit Reste ren op Tholen komt, dan kan de instelling op ruime steun rekenen. Tenminste als dat af te lezen is aan de opbrengst van 17.500 gulden van de verkoping zaterdag in de Vossen- kuil in Oud-Vossemeer van de Gereformeerde Gemeente in Nederland. Boeken en dakpannen doen het goed. „Hier hadden we niet op gerekend," zegt mevrouw J. van Poort- vliet-Aarnoudse van het Schutsecomité van de Gereformeerde Gemeente in Nederland uit Oud-Vossemeer. „Het is een gigan tisch bedrag. We doen het nu voor de tiende of elfde keer. Meestal brengt het tussen de 10.000 en 14.000 gulden op, maar dit hebben we nog nooit meegemaakt." De kosten moeten nog wel van het bedrag af, maar dan nog is het volgens Van Poortvliet een hoge score. Vooral de verkoop van christelijke boeken liep goed. Het was het tweedejaar dat er een boekenstand was ingericht. Van veel artikelen gaat het volle bedrag naar de Schutse, van andere artikelen een deel. Zo was een derde deel van de opbrengst van de boeken voor het tehuis voor verstandelijk en lichamelijk gehandicapten in Kesteren be stemd, die vergevorderde plannen heeft om op Tholen een cen trum op te richten. „Er zijn ontzettend veel boeken verkocht. Dus een heel groot bedrag van de opbrengst komt uit de boe kenverkoop. Dat tikt wel door." De verkoping werd zoals gewoonlijk heel erg goed bezocht. Tussen tien en half een kwamen de bezoekers in groten getale naar de tafels met een breed assortiment aan artikelen: van on dergoed tot dakpannen. Van boeken tot karnemelk, van gereed schap tot gerookte makreel, van wenskaarten tot brood en ge bak, van slaatjes tot bloempotten, van plantjes tot kinderspeelgoed, van pyama's tot nassi en bami. Mevr. M. Aamoudse: ,,'s Ochtends is het altijd het drukst. Voet je voor voetje gaan ze langs de kramen. Heel veel spullen zijn zelfgemaakt. Er zijn mensen die wachten met boodschappen doen en hier hun spullen kopen. Ze leven ernaar toe." De kopers brengen zelf vaak de spullen in, legt mevr. Van Poortvliet uit. „Ze geven een paar artikelen voor de verkoping en kopen ze als het ware later hier weer terug. Maar de verko ping is niet alleen op deze dag. Er wordt het hele jaar door ver kocht. Mensen kunnen altijd spullen bestellen. Maar het zijn niet alleen maar kerkmensen die hier naar toe komen, hoor. Ook andere mensen uit het dorp komen hier kopen en mensen van buitenaf. Dat is natuurlijk heel fijn." Om twee uur is de tafel met het gebak leeg. Ook de nasi en de bami en bijna alle zuivelproducten zijn uitverkocht. De haring en de makreel zijn weg. Nieuw is het beschilderen en beplak ken van dakpannen voor de jeugd. Het vervangt het sjoelen. Het comité heeft zestig gebruikte dakpannen gekregen om door de jongens en meisjes te laten bewerken. In een hoek van de zaal zitten de kinderen ijverig te schilderen en te plakken. Voor elke pan moeten ze vijf gulden betalen. Vijftig pannen zijn al ver kocht. De voorbeschilderde dakpannen zijn dan al lang uitver kocht. Ze waren er met tekst (Welkom) of zonder. Hoe het komt dat er zoveel publiek op de verkoping is afgeko men, kan mevr. Van Poortvliet niet zeggen. „Het weer lokte ook wel. En het is bij velen bekend." Of ook het plan van de Schutse om op Tholen een activiteitencentrum te beginnen een rol heeft gespeeld? „Nee, dat geloof ik niet. Ik heb dat niet van de men sen bij de tafels gehoord." Het beschilderen van dakpannen tijdens de verkoping, was een groot succes. BBC-verslaggever Gerald Main interviewt mevr. M. Bierens en Marinus Bierens (met baarden Nico Vermue in de keuken van Huize Vermuyden aan de Kettingdijk in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1