„Haast niemand weet hoeveel het Rode Kruis kan doen" 'Mensen zouden opener moeten zijn over donatie van organen' Nekkramp is geen correcte benaming Thoolse vrijwilligers wachten voorstellen nieuwe directeur af Voorlichting Leeftijdsgrens Politiemonitor gaat van start Kinderen gaan op vakantie bij Thoolse gezinnen Donderdag 15 februari 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 De vrijwilligers van het Thoolse Rode Kruis werken als paarden. En met plezier. Iets doen voor anderen. Je dienstbaar en nuttig maken voor Tholenaren en Sint Phi- lipslanders die hulp nodig hebben, staat hoog in het vaandel. De meeste activiteiten lopen, zeker in dit jaar van de vrijwilliger, als een trein. Zoals de ondersteuning bij evenementen, het onbetaalde vrijwilligerswerk en de jaarlijkse ronde met de collectebus. Meer p.r. Vrijwilligers betalen Belangstelling jeugd Een gevoelig en teer onder werp, noemt H. Brinkman van ziekenhuis Lievensberg de donatie van organen en weefsel. Als voorzitter van de donatiecommissie pro beert de oud-inwoner van Sint-Maartensdijk er - sa men met de andere leden van de commissie - in het Bergse ziekenhuis draag vlak voor te krijgen. De drie jaar geleden ingevoer de wet op de orgaandonatie heeft nauwelijks geleid tot een toename van het aantal donoren, weet hij. H. Brinkman voorzitter van donatiecommissie ziekenhuis Lievensberg Hoornvliezen Donatieformulier Academisch ziekenhuis Misverstanden over meningokokkenziekte In de periode vanaf begin januari is op Tholen bij vier mensen meningokokkenziekte vastgesteld. Onderzoek door de GGD heeft aangetoond dat er geen sprake is ge weest van nauw contact tussen deze mensen. Op dit mo ment is er voor de GGD dan ook geen reden om speciale maatregelen te treffen. Het is volgens de gezondheids dienst wel belangrijk dat de Tholenaren alert blijven op symptomen die bij deze ziekte kunnen horen. Omdat er over meningokokkenziekte volgens de GGD vaak veel onduidelijkheid bestaat, heeft de dienst de onderstaande informatie opgesteld om vragen of ongerustheid te voor komen. Huidbloedinkjes Vaccinatie En dan komt er een nieuwe direc teur bij Rode Kruis Nederland die het soms wat anders ziet. Jan Post, voormalig Philipstopman, vindt dat vrijwilligers betaald moeten worden. Sommige activiteiten worden gehonoreerd met een tien tje per week. Dat moet vijftien gulden worden, zei hij onlangs in NRC Handelsblad. De beloning omhoog, de gemid delde leeftijd naar beneden, wil Post. Hij vindt 52 jaar te hoog. Ook de fondsenwerving is volgens de nieuwe directeur niet meer van deze tijd. Met name de collectebus voldoet niet meer. Gireren is sim peler. Wat eveneens anders kan in de fondsenwerving is de betaling. Post denkt aan sponsoring van het werk of een betaalde EHBO- dienst tijdens de carnavalsdagen. „We onderzoeken in hoeverre we kunnen gaan factureren. Mis schien kunnen we onze kennis verhuren aan afnemers die bereid zijn daarvoor te betalen", wijst hij op de ANWB. „Die heeft een ver- enigingspoot en een betaalde af deling." Post waarschuwt wel dat wanneer het gaat om vrijwilligerswerk er heel goed moet worden opgelet welke zaken betaald worden en welke niet. Hij weet ook dat vrij willigers zich moeilijk laten beta len. En Nederland telt 700.000 van die barmhartige Samaritanen. Daarvan werken er 36.000 voor het Rode Kruis. Tholen telt 120 geregistreerde vrijwilligers en nog eens 230 zo genoemde 'freelance vrijwilligers. Die laatste groep biedt hulp op be paalde onderdelen van het werk. Zoals het collecteren. Voorzitter H. Moerenhout van de afdeling Tholen en Sint Philips- land telt al 150 collectanten en nog eens tachtig mensen die zich bezighouden met bloeddonatie. Tholen heeft niet te klagen over het aanbod aan vrijwilligers, zegt Tinie de Vos. Het is onder andere haar taak om vrijwilligers te wer ven en ze signaleert dat het ver loop onder de Thoolse garde ge ring is. „Hooguit drie tot vijf per jaar. Maar daar komen dan weer nieuwe mensen voor in de plaats." De Vos en Moerenhout worden bijgestaan door Han Kurvers. Hij is de oudste in het gezelschap en houdt zich bezig met het welfare- werk, de vakantieprojecten en de Rode Kruisbus. Samen met de vrijwilligers werken ze keihard om het kruiswerk op Tholen ge stalte te geven, maar, zo is de er varing, het leeuwendeel van de in woners weet amper af van de mogelijkheden die het Rode Kruis biedt. Een van de eerste zaken die moeten worden geregeld is dan ook een p.r.-medewerker, vindt Moerenhout. „Die bus zou veel meer kunnen rijden als de mensen ons beter wisten te vinden", is zijn overtuiging. Zelf houdt hij zich bezig met het 'in kaart bren gen van de hulpvraag'. Dat ge beurt samen met de Stichting Net werk Vrijwilligers Zorgsector Tholen. Moerenhout zit in het be stuur van de stichting en het Rode Kruis is er een onderdeel van. „De stichting beheert een centraal meldpunt. Alle hulpvragen die er zijn, komen bij het meldpunt bin nen. De medewerkers verwijzen de bellers door naar de instelling die voor hen geschikt is." Naast het Rode Kruis zijn ook de Neder landse Patiëntenvereniging en de stichting De Zonnebloem bij het Netwerk aangesloten. Moerenhout wil de Tholenaren graag vertellen wat het Rode Kruis allemaal kan betekenen. Zo als hulp voor alle dag. Je hoeft niet zwaar ziek in bed te liggen. Ook wanneer kleine ongemakken bepaalde handelingen verhinde ren, kan het Rode Kruis worden ingeschakeld. Vrijwilligers bezoe ken ouderen, chronisch zieken of mensen met een handicap. Ze zor gen dat je de deur af en toe eens uitkomt door uitstapjes en excur sies te organiseren. Of ze nemen je mee naar handwerken of naar muziek. Op Tholen zijn er welfare-activi teiten in Tholen-stad, Sint-Maar tensdijk, Stavenisse en Sint-Phi- lipsland. Dan zijn er de mensen van de tele fooncirkels. Liefhebbers worden elke dag gebeld. Even bijpraten en vragen hoe het gaat. Vrijwilligers halen en brengen mensen die moeilijk ter been zijn thuis op met aangepast vervoer. De Rode-Krui- zers helpen mensen die aan vakan tieprojecten meedoen. Zowel in binnen als buitenland. Het Rode Kruis zorgt voor een belangrijk deel voor de kosten. Of er is tijde lijke oppashulp nodig. Bijvoor beeld bij mensen waar de familie, de buren of de vrienden al veel werk verzetten. Dan kunnen dié even een paar uur iets anders doen. In Poortvliet, vertelt Kurvers, is het de bedoeling een nieuw zorg centrum in te richten. „Dan kan daar, in samenwerking met de De dames van de welfare (hier aan het werk in woonzorgcentrum Maartenshof te Sint-Maartensdijkbrengen met hun vrijwilligerswerk veel geld in het laadje van het Rode Kruis. De nieuwe landelijk directeur Jan Post vindt dat ze daarvoor betaald moeten worden. Zonnebloem, de thuiszorg worden geconcentreerd. Het Rode Kruis heeft er al zes vrijwilligers voor. De Zonnebloem al twee." De plannen moeten nog wel met het bestuur van het Rode Kruis wor den besproken. Zo kan de vrijwilligersorganisatie nog wel even doorgaan. Directeur Post weet het allemaal en is bere trots op zijn vrijwilligers. Alleen zijn ideeën slaan in Tholen nog niet allemaal aan. Moerenhout kan zich wel iets voorstellen bij een verschil tussen betaald en niet-be- taald vrijwilligerswerk. Hij vindt evenwel dat betalen en vrijwilli ger moeilijk is te combineren. „Bij ons voelen vrijwilligers zich schuldig als ze iets krijgen. Wij sturen de 120 geregistreerde vrij willigers een verjaardagskaart. We houden een nieuwjaarsreceptie en geven een bloemetje aan jubilaris sen. Onlangs zijn we met z'n allen uit gaan eten. Sommige vrijwilli gers hadden daar wat moeite mee." Van het verdwijnen van de collec tebus moet Tinie de Vos al hele maal niets hebben. „Dat gaat op Tholen en Sint-Philipsland uitste kend. Het gaat juist om het per soonlijke contact tussen de gevers en de collectant. Een praatje aan de deur met iemand die je kent. Dat werkt veel beter dan een giro betaalkaart", weet ze zeker. „Je moet ook geen inwoner van Poort vliet als collectant in St. -Anna- land aanstellen. Die kent de men sen niet allemaal." Volgens De Vos is er op Tholen al eens een proef gedaan met het versturen van acceptgirokaarten. „Hoeveel er precies is binnengekomen, weet ik niet meer. Maar het bedrag was beduidend lager dan de 11.000 tot 12.000 gulden die we gemiddeld per jaar met de collectebus opha len." Toch laat Moerenhout het idee om met name commerciële instellin gen te laten betalen als er hulp van het Rode Kruis wordt gevraagd, niet los. „Het laten betalen van hulpdiensten bij evenementen zou wat mij betreft wel kunnen. Bij voorbeeld de inzet van Rode Krui sers bij sportevenementen zoals een wielerronde. Als je de afgelo pen jaren bekijkt, nemen onze kosten voor het leveren van die diensten toe." Moerenhout gaat 'op districtsniveau' praten over het betalen van die diensten per dagdeel en per persoon. Zelf denkt hij aan 25 of dertig gulden. „Kijk eens naar zo'n zeven dorpentocht. Daar zijn vrijwilligers de hele dag in touw. We moeten ze opleiden, hun kennis up to date houden. Daar moeten docenten voor wor den ingehuurd. Materialen aange schaft, kleding worden gekocht, noem maar op. Binnenkort kunnen de vrijwilli gers kleding komen passen. Moe renhout: „Dat betekent voor 120 vrijwilligers een onkostenpost van circa 40.000 gulden." Een deel van dat geld wordt door de contri buanten van het Rode Kruis be taald. Gemiddeld vangt de instel ling twee tientjes per contribuant. Dat komt per jaar neer op 30.000 tot 32.000 gulden. Moerenhout, zelf hoofd zorg bij een verpleeghuis op Flakkee, zou de informatie over het Rode Kruis graag meer naar buiten brengen. Hij zoekt voor de Thoolse instel ling 'bestuurlijke vrijwilligers'. „Ze moeten inzicht hebben in coördineren en 'overstag' kunnen denken. We hebben nu zeven be stuursleden. Eigenlijk een tekort van twee." Het gesprekstrio waar- Nederlanders kunnen zich vanaf hun achttiende laten registreren in het nationale donorregister en daarmee aangeven óf en voor wel ke organen of weefsels ze donor willen zijn. Anders dan in België, waar iedereen die overlijdt in prin cipe donor is. „En als iemand gere gistreerd staat, zijn we in voorko mende gevallen afhankelijk van de nabestaanden of orgaandonatie kan plaatsvinden. Want slechts heel in cidenteel praat iemand er vóór zijn overlijden over", zegt Brinkman. Ziekenhuizen hebben een taak bij het terugdringen van het tekort aan donororganen en -weefsels. In ons land wachten ruim 1300 mensen op een orgaantransplantatie en nog eens 500 op een weefseltransplan tatie. „Hoewel er vanuit de meeste godsdiensten en levensbeschou wingen nauwelijks bezwaren zijn, heeft het nog wel met taboes te ma ken. Mensen zijn vaak bang om met dit soort vragen geconfron teerd te worden. Men praat er niet makkelijk over", weet Brinkman, die de gevoelens van mensen over dit onderwerp respecteert. Maar hij zegt het te betreuren dat er in onze maatschappij niet opener over ge sproken wordt. Door het onder werp 'orgaandonatie' op middelba re scholen aan te snijden, of mensen er binnen hun relatie of ge zin over te laten nadenken, zou dit kunnen verbeteren met een groter aanbod van donoren als gevolg. „Via een stuk bewustwording kun je in gesprek komen en een bewus- In de kamer van H. Brinkman in het Bergse ziekenhuis herinnert een tekening van de houten molen in Sint-Annaland aan Tholen. ken buiten het normale operatie programma te regelen. Het be treffende orgaan wordt zo snel mo gelijk gebracht naar het ziekenhuis waar het geïmplanteerd moet wor den. „Meestal is dat een acade misch ziekenhuis zoals in Rotter dam." Bij weefseltransplantie (huid, bot/ peesweefsel, hoornvlies, hartklep, bloedvaten) is er meer tijd, 24 tot 36 uren na overlijden. In de regel komt een team van BIS naar het ziekenhuis om het weefsel uit te ne men. Deze instelling slaat dat op tot het moment dat het nodig is. „Re cent is bijvoorbeeld aan de zieken huizen een brief gestuurd met daar in de vraag om extra aandacht voor weefseldonatie en dan met name huid. De rampen in Enschede en Volendam hebben de behoefte daaraan fors doen stijgen", zegt Brinkman. De afgelopen zes jaar was het aan tal orgaandonaties in Lievensberg stabiel, gemiddeld twee per jaar (in 1998 één en in 1999 nul). De weef seldonaties laten een stijging zien van vijf in 1998 naar 14 in 1999 en 18 vorig jaar. Dat laatste komt vol gens Brinkman mede doordat in het ziekenhuis een medewerker van het pathologisch anatomisch laborato rium bevoegd is om hoornvliezen te verwijderen voor transplantatie. Dit weefsel wordt onder meer gebruikt bij staaroperaties. Momenteel bekijkt de overheid of in ziekenhuizen specifieke donatie functionarissen aangesteld kunnen worden. Het moet er, met de al ge nomen maatregelen, toe bijdragen dat het tekort aan donoren wordt te ruggedrongen. De stichting orgaan- en weefsel donorvoorlichting geeft een folder uit met een blanco donorverkla ring erin. Men kan er ook een al in het donorrregister opgenomen be sluit mee wijzigen. De folder is verkrijgbaar bij huisarts of apo theek. De stichting heeft ook een infolijn met als nummer 0900- 8212166. Op internet is de stich ting bereikbaar op www.donor- voorlichting.nl te keuze maken." Een sticker in zijn kamer vermeldt de wervende tekst 'Don't take your organs into Heaven. Heaven knows we need them here'. Omdat iedere overleden een poten tiële weefseldonor is, is het de be doeling dat in Lievensberg, wan neer een patiënt overlijdt, de arts die de lijkschouwing doet altijd een donatieformulier invult. Aan de hand van dat formulier wordt vast gesteld of iemand al dan niet ge schikt is als donor, welke beperkin gen er zijn en of er al dan niet toestemming is verkregen voor or gaan- of weefseldonatie. Pas dan kan de donatievraag gesteld wor den. Hoewel invulling wettelijk verplicht is, gebeurt het niet altijd. „Een arts of specialist heeft soms de moed niet om met nabestaanden over donatie te beginnen op zo'n emotioneel moment", legt Brink man uit. Artsen in opleiding (die tijdens hun stages veelal schouwingen doen) worden door de commissie bijgeschoold cn over de procedure ge'töfoi meerd| doel het aantal ingevulde fornmlie het interactief trainen in het bege- van de familie bij het stellen donatievraag onderdeel van ve Brinkman - die ar met orgaando ren te verhogen. In 1999 werden er natie in Lievensberg te maken heeft in Lievensberg 81 ingevuld en vo- cn leidinggevende is van het cluster hart- co vaatziekten, longziekten, intensive care üC') etf hanbewaking - maken anesthesist C.P.M. Zo mers, oogarts FlipseMuit Tho len l. pastor JStaps cn IC-verpleeg kundige mevr. A. van Kooien deel uit van de donatie-commissie. Transplan attecoördi nator mevr. Van Kruiswijk van de egto Rotter dam en mevr. Jansen van de stich ting Pro Donor te Leiden zijn eraan tar steeg dat naar 149. De ge- f êns \vör<%n via de computer sta- isch verwerkt. Overigens is de commissie enigszins bezöfgd over' de uitvoering van het donatiebeieid, omdat vanaf begin dit jaar het aan tal arisen in opleiding beperkt is De aandacht zal daarom (neer ge richt moeten worden op de medi sche staf. - Controle op de formulieren is één taak van de commissie, maar ze toegevoegd, doet meer. Zo heeft ze een stimule rende rol ten aanzien van de des kundigheid op dit terrein, ook rich ting de medische staf. Ze stemt interne cn externe activiteiten op elkaar af. Ën ze rëgèlt een aparte scholing vóór verpleegkundigen van de afdeling intensive café bij Eurotransplant, waar bijvöorbëêld De procedure rondom donatie van organen of wefefsel is in een proto col precies Vastgelegd. Brinkman legt uit dat met name bij orgaando- natie cr zeer snel gehandeld moet worden omdat polsslag en ademha ling nog aanwezig moeten zijn (hersendood). Wanneer iemand volgens de criteria (één daarvan is leeftijd) geschikt is als donor, wordt via de Nederlandse trans plantatiestichting het donorregister geraadpleegd. Staat iemand daar in, dan worden de nabestaanden geïnformeerd óf wordt hen toe stemming gevraagd. Vervolgens volgt aanmelding bij Eurotrans plant (voor orgaandonatie) of Bio Implant Service (BIS, voor weef seldonatie). In het eerste geval regelt de trans plantatiecoördinator de zaak ver der, zoals overleg met specialisten en bekijken van de weefseltypering van donor en ontvanger. Voordat een patiënt naar de operatiekamer (OK) gaat voor uitname van het or gaan (hart, lever, long, nier, al vleesklier of darm) wordt door de nabestaanden, onder begeleiding van de pastor, afscheid genomen. „Vaak een heel moeilijk moment", aldus Brinkman. Als liaison is hij het aanspreekpunt om dit soort za- Bij orgaandonatie geldt als criteri um dat de donor 'hersendood' moet zijn. Bovendien zijn er enke le leeftijdsgrenzen. Die zijn (in ja ren) verschillend voor: Hart (0-65) Longen (0-60) Lever (1 maand-70) Pancreas (5-55) Nieren (0-75) Hoornvliezen (2-80) Huid (20-80) Hartkleppen en grotere arteriële vaten (1-65) Bot- en peesweefsel (17-55) De identiteit en de doodsoorzaak van de donor moeten bekend zijn. Bij overlijden mag de donor geen bloedvergiftiging hebben, geen kwaadaardige gezwellen en niet seropositief zijn. Daarnaast zijn er nog per orgaan en weefsel ver schillende contra-indicaties. Die zijn opgenomen in twee landelijke protocollen die overigens momen teel herzien worden. schuwt er voor dat het bestuurslid maatschap geen erebaantje is. De Vos schat dat ze naast haar dage lijks werk bij een bank, zeker vijf tien tot twintig uur per week voor het Rode Kruis bezig is. Kurvers spreekt over 'elke avond en in het weekeinde'. Moerenhout zelf heeft de tel niet kunnen bijhou den. Naast bestuursleden zit het Thool se Rode Kruis te springen om zie kenverzorgers, chauffeurs, ver pleegkundigen en docenten. Ze zullen hard moeten werken, maar daar ook veel voldoening voor te rugontvangen. Jan Post spreekt van een 'kolossale ervaring'. „Ik kom als mens veel meer tot mijn recht. Het is een ontdekking." Kurvers lacht. Hij is bezig met het opzetten van jeugd en jongeren werk. Niet om ze te laten sporten of kamperen maar om ze te leren met anderen om te gaan. „Ze iets over te laten hebben voor je naas te. Boodschappen doen voor oude ren. Klusjes uitvoeren bij iemand die het zelf niet meer kan. Ook in het weekeinde." Moerenhout vindt belangstelling kweken bij de jeugd van groot belang. Hij ziet lang zaam maar zeker de ooit zo ge roemde mantelzorg verdwijnen. De zorg van kinderen voor ouders. Voor buren of mensen in de directe omgeving. „Een deel van de jeugd trekt weg van het eiland. Dan be staat er straks geen mantelzorg meer. Dan zijn de mensen op het Rode Kruis aangewezen. Daarop moeten we ons nu al voorberei den." Tholen is ingedeeld bij het district Oosterschelde. Dat telt volgens woordvoerder Cor van der Werve circa 10.000 leden. „Wij onder steunen de afdelingen met advie zen en leveren hulp bij evenemen ten." Ook binnen het district ontmoet hij bij vrijwilligers wei nig enthousiasme als het onder werp beloning aan de orde komt. „Een vergoeding wordt niet aan vaard. Hooguit éls die in de pot mag voor de vrijwilligersdag." Van der Werve vreest dat het niet gemakkelijk zal zijn de vrijwilli- gerspopulatie te verjongen. „De meesten zijn half in de veertig. Jonge mensen binden zich niet graag aan een vereniging", is zijn ervaring. Jan Post roept ondanks zijn verjongingsdrift toch oudere leidinggevenden op hun kennis en kunde in dienst te stellen van het Rode Kruis. „Als ik nu 's morgens uitkijk over mijn tuin op het land goed van Frits Philips bij Eindho ven, waar mijn vrouw en ik de buitenkans hadden een stuk grond te kopen, denk ik: Dat kan toch niet het einde zijn? Ik moet iets nuttigs doen voor de maatschap pij-" De landelijke, tweejaarlijkse politie monitor is van start gegaan. Het bu reau Intomart houdt onder 60.000 Nederlanders een onderzoek naar de bevindingen op het gebied van cri minaliteit en onveiligheid. Het on derzoek (in opdracht van de minis ters van justitie en binnenlandse zakën) wordt ook in Zeeland gehou den. In onze provincie zijn de telefo nische enquêtes inmiddels begon nen. De inwoners worden, verdeeld over de hele provincie, steekproefs gewijs uitgekozen. Via de politiemo nitor wil men erachter komen welk deel van de bevolking het afgelopen jaar slachtoffer werd van criminali teit zoals inbraak en diefstal. Verder worden er vragen gesteld over buurt problemen, gevoelens van onveilig heid, het functioneren van de politie en preventiegedrag. Doordat het de vijfde keer is dat het onderzoek wordt gehouden, kan men zowel re gionaal als landelijk trends signale ren. In die zin is het een belangrijk hulpmiddel voor justitie, politie en openbaar bestuur. De stichting Europa kinderhulp ver zorgt ook dit jaar weer vakanties voor kansarme kinderen. Zowel uit Nederland als uit Duitsland, Frank rijk, Oostenrijk, Engeland, Ierland en de voormalige Oostbloklanden komen kinderen drie weken naar een Nederlands gastgezin om een vakantie te houden die ze normaal nooit zouden krijgen, omdat de thuissituatie dat niet toestaat. Ook in Tholen worden weer gastgezin nen gezocht. Wie belangstelling heeft, kan contact opnemen met de Thoolse medewerkster, mevr. M. Bakker, tel. 0166-612327. Cursus over somberheid. De GGZ westelijk Noord-Brabant organiseert vanaf 5 maart de cursus 'In de put, uit de put' voor mensen die last heb ben van terugkerende periodes van somberheid of 'nergens zin meer in hebben' (milde depressieve klach ten). Die klachten kunnen uitlopen op een echte depressie. De deelne mers mogen nog niet in dat stadium zijn beland en ook nog geen behan deling hebben gehad of onder be handeling zijn. In de cursus van 12 bijeenkomsten (geleid door een arts en verpleegkundige van het Riagg) leert men vaardigheden om depres sieve gevoelens te overwinnen. Voor meer informatie tel. 0165-562622. De meningokokbacterie komt bij één op de vijf mensen voor in de neus- en keelholte, zonder dat men daar ziek van wordt. Deze mensen verspreiden de bacterie bij het hoesten of niezen. Zoals de menin gokokbacterie in de neus- en keel holte blijft, is er niets aan de hand. Integendeel, iemand die de bacterie bij zich draagt, bouwt daardoor ge leidelijk afweer op tegen die bacte rie. Iemand kan echter ziek worden wanneer de bacterie kans ziet om door de beschermende slijmvlie- slaag in de neus- en keelholte te dringen en zo in het bloed terecht komt. Dan kan er een hersenvlies ontsteking (ook wel meningitis of nekkramp genoemd) of een bloed vergiftiging (sepsis) ontstaan. De reden waarom dat gebeurt, is nog niet duidelijk. Iemand kan dus al tijd ziek worden, ook wanneer er geen contact is geweest met een pa tiënt in de omgeving. De kans om na een eventuele besmetting ziek te worden, is zeer klein. Meningokokkenziekte is de juiste verzamelnaam voor de twee ziekte beelden die door de meningokok bacterie kunnen worden veroor zaakt. In Nederland krijgen per jaar ongeveer zevenhonderd mensen verschijnselen van meningokok kenziekte. Meestal zijn dat jonge kinderen, waarschijnlijk omdat zij minder afweer hebben opgebouwd dan volwassenen. Meningokokkenziekte kan min of meer sluipend, maar ook heel plot seling beginnen. Meestal begint het met koorts. Daarnaast kunnen de volgende verschijnselen optreden: spierpijn, koude rillingen, misse lijkheid en braken, gevolgd door hoofdpijn (vooral bij het buigen van de nek - nekstijfheid). Wanneer er sprake is van een sepsis komen daar nog enkele verschijnselen bij, namelijk rode vlekjes op de huid (zogenaamde huidbloedinkjes) en sufheid. Bij zeer kleine kinderen zijn de ziekteverschijnselen soms moeilijk te onderscheiden van andere ziek ten. Zuigelingen drinken slecht, kunnen grauw zien en slaperig zijn. Ook kunnen ze prikkelbaar zijn. Dat valt op doordat ze ongewoon huilen, vooral bij het wisselen van de luier of doordat ze onwillekeuri ge schokjes van het lichaam verto nen. Met name huidbloedinkjes zijn zeer karakteristiek voor een sepsis. Deze kunnen voorkomen op de romp, ar men en benen en zijn in het begin één tot twee millimeter groot. Later kunnen deze rode puntjes met el kaar vervloeien tot grotere vlekken. In tegenstelling tot andere vormen van huiduitslag, verdwijnen deze rode vlekjes niet wanneer men ze probeert weg te drukken met de vingertoppen of met een dik glas. In de volksmond worden de ziekte verschijnselen die bij meningokok kenziekte voorkomen vaak 'nek kramp' genoemd. Dat kan tot misverstanden leiden, omdat men ervanuit zou kunnen gaan dat bij meningokokkenziekte altijd sprake moet zijn van hoofdpijn en nekstijf heid. Dat is niet het geval. Bij een bloedvergiftiging (sepsis) kunnen deze verschijnselen afwezig zijn of pas heel laat optreden. Er zijn verschillende soorten me- ningokokbacteriën. Er bestaat nog geen werkzaam vaccin dat tegen al deze varianten beschermt. Er is wel een vaccin tegen enkele specifieke typen die meestal in het buitenland voorkomen, bijvoorbeeld in Afrika. Kinderen worden in Nederland te genwoordig wel gevaccineerd te gen hersenvliesontsteking die ver oorzaakt wordt door de bacterie haemofilus influenza type B (HIB- vaccinatie). Dit vaccin biedt wel bescherming tegen deze vorm van hersenvliésontsteking, maar niet te gen meningokokkenziekte. Zolang volledige vaccinatie tegen meningokokkenziekte nog niet mo gelijk is, blijft snelle herkenning van deze ziekte van levensbelang. Wanneer iemand in het gezin de eerder beschreven ziekteverschijn selen krijgt of wanneer men de situ atie niet vertrouwt, doet men er goed aan de huisarts te bellen. Dat moet men altijd onmiddellijk doen als er rode vlekjes op de huid ko men die niet weg te drukken zijn. Voor meer informatie over de me ningokokkenziekte kan men con tact opnemen met de afdeling in fectieziekten van de GGD Zeeland, telefoon 0113-249456.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 13