Bord bij ingang haven in Sint-Philipsland Verburg h Zuster Emma de Koning viert in Breda haar gouden professiefeest Geldgebrek speelt door de eeuwen heen 'Goed doortimmerd plan vergrootte kans op bijdrage van Van der Ploeg' Thoolse jeugd kiest het beste boek van 2000 Leerlingen in januari klaar Leutbussen voor carnaval Oud-Vossemeerse werkte voor franciscanessen in de bejaardenzorg 'Geen beperking aan besteding' Grote Kerk Tholen krijgt ruim 1,8 miljoen gulden voor restauratie Donderdag 8 februari 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Tegen invaren schepen bij laag water Binnenschepen die Sint-Philipsland willen aandoen, mo gen pas afmeren als er voldoende water in de haven staat. Dit om te voorkomen dat er gaten in de bodem ont staan. Bij de ingang van de haven komt een bord te staan om de schippers daarop te wijzen. De algemene plaatse lijke verordening moet er voor aangepast worden. Geslaagd dus gefeliciteerd 'Man moet hoofd van het gezin zijn' b.v. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat. - Hi-end audio, speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Vrijdag was het precies een halve eeuw geleden dat Eli zabeth Maria de Koning (72) uit Oud-Vossemeer haar kloostergelofte aflegde. Ze trad toe tot de zusters francis canessen, die in Breda de congregatie 'Alles voor allen' hebben, en werkte vervolgens in de ouderenzorg. Zuster Emma - zoals haar kloosternaam luidt - was één van de acht jubilarissen waarvoor in de kloosterkapel een plech tige mis werd opgedragen. Onder meer haar zus en beide broers waren daarbij aanwezig. Afdelingshoofd Curasao Kanjer in Tholen gered van verval De Grote of Onze-Lieve-Vrouwekerk in Tholen is een van de 'kanjermonumenten' uit de 'nationale keurcollec- tie van bijzondere gebouwen'. Zo omschrijft staatsecre taris R. van der Ploeg van het ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschappen de kerk die ruim 1,8 miljoen heeft gekregen voor restauratie. Het monument is oud, maar hoe lang de kerk er staat is niet precies bekend. En geldgebrek speelde de kerk ook in vorige eeuwen parten, zo blijkt uit de scriptie van Joost Op 't Hoog uit 1990 over de bouwgeschiedenis. Steenbergen Alleen de rente Niet kansloos Stucwerk verpulverd Evangelisatie Dat is de uitkomst van het overleg tussen het bestuur van de konink lijke schippersvereniging Schutte- vaer noord-Zeeland en de gemeen te Tholen naar aanleiding van de commotie die is ontstaan na het uitbaggeren van de haven. Na het uitbaggeren van de haven in december, in opdracht van de ge meente, ontdekten schippers dat er een groot gat in de bodem zat. Ze trokken bij het bestuur van Schut- tevaer aan de bel, die over de kwestie overleg vroeg met de ge meente. De oneffenheden in de bo dem zijn inmiddels weggewerkt. Voorzitter A.W. Beurkens: „Er heeft een kraan in de haven gestaan die de boel gelijk heeft getrokken. Volgens de gemeente is het nu goed. Maar er was door een schip per ook een gat in de bodem ge draaid. Om dat te voorkomen is er afgesproken dat er bij de ingang van de haven een bord komt waar op staat aangegeven dat schepen de haven niet in mogen als er te wei nig water in staat." Voor het plaatsen van het bord zal de algemene plaatselijke verorde ning aangepast moeten worden. Volgens wethouder K.A. Heijboer zal een en ander nog uitgewerkt moeten worden. „Het gaat om het behoud van de havenbodem. Het is voor de toekomst in ieders belang. Daarover hebben we in goede sfeer overleg gehad. Afgesproken is dat er voor het in- en uitvaren van de haven een bepaald peil wordt afge sproken." Tijdens het overleg is ook gesproken over het verzanden van de haven. Dat gebeurt van de plaat aan de oostkant van de haven. De schippers zouden dat willen voorkomen door een dammetje aan te leggen. Beurkens: „De gemeente heeft toegezegd dat in de gaten te houden. Als blijkt dat er teveel zand weggeslagen wordt, dan wil len ze het met keislag tegengaan." Volgens Heijboer is het ingemeten en zal het elk half jaar opnieuw worden bemeten. „Dan zal worden gekeken of er maatregelen nodig zijn of niet." De openbare bibliotheek organiseert ook dit jaar weer de Thoolse kinder jury. Landelijk wordt deze activiteit al voor de veertiende keer gehouden. Alle kinderen tussen de zes en twaalf jaar mogen meedoen. Het is de be doeling dat ze zoveel mogelijk boe ken lezen die in 2000 voor het eerst (in het Nederlands) zijn verschenen. In de bibliotheken zijn die boeken te herkennen aan een roze etiket van de kindeijury. Als afsluiting moeten de deelnemers dan hun eigen top 5 sa menstellen. Ook kunnen er in groepsverband boe ken worden besproken en beoordeeld. Op vaste tijden zijn er besprekingen onder begeleiding van 'leesmoeders'. Die besprekingen vinden plaats tus sen 14 maart en eind april. In de bibli otheek in Tholen gebeurt dat elke woensdagmiddag tussen drie en vijf uur, in Sint-Annaland op maandag middag en/of donderdagmiddag en in Sint-Maartensdijk op maandagmid dag en/of woensdagmiddag. Kinde ren die mee willen doen met de kin derjury, kunnen zich tot 24 februari aanmelden bij de bibliotheken. Dat scholieren aan het einde van een schooljaar hun diploma krij gen, is niets vreemds. Maar het wordt anders als een groep leerlin gen in januari de school verlaat. Toch is dat op het Albedacollege Oude Tonge het geval. Dankzij flexibele programmering van ver schillende vakken kan een flink aantal leerlingen de schoolbanken in Goeree-Overflakkee verruilen voor een baan of een vervolgstudie in het hoger beroepsonderwijs. De volgende Thoolse leerlingen kregen hun diploma ADMINISTRATEUR: Janita Kaas hoek uit Tholen; Miriam Kats uit Sint-Annaland; Hilbert Brinkman uit Sint-Maartensdijk; Glen Huij- zers en Rinie Reijngoudt uit Sint- Philipsland. COMMERCIEEL MEDEWERKER BANKEN EN VERZEKERINGEN: Iwan Geense, René van Oudenaarde, René van der Reest en Rolinca Ver flage uit Sint-Philipsland; Benjamin Bout, Jordy Hage en Walter Quist uit Tholen. Overige Herman Bevelander uit Sint-Maar tensdijk heeft aan de sector econo mie, afdeling stofferen, van het ROC Zeeland het diploma woning stoffeerder behaald. Het is weer februari en dat betekent dat ook het carnaval weer aan de beurt is. Om feestvierende uitgaan ders veilig thuis te krijgen, zet de BBA ook dit jaar weer 'leutbussen' in. Tegen een speciaal tarief (vijf gul den voor de stadsbussen en zeven gulden voor de streekbussen) kan men zich van Bergen op Zoom naar huis laten brengen. Strippenkaarten en abonnementen zijn voor deze bus sen niet geldig. De leutbussen rijden op de zaterdagen 3, 10, 17 en 24 fe bruari en op zondag 25, maandag 26 en dinsdag 27 februari. Er is ook een buslijn Bergen op Zoom-Sint-Anna- land. De opstapplaats voor lijn 108 is V&D en de Noordsingel. Daar kan men om half drie de bus nemen. In de vooravond worden vanaf Tholen ook extra bussen ingezet. VERVOLG VAN VOORPAGINA De verschillen tussen mannen en vrouwen zijn volgens Binnendijk be langrijk. „We hebben te veel de nei ging gehad om die verschillen te ver doezelen. Man en vrouw zijn gelijk, wordt er dan gezegd. Dat is natuur lijk volslagen flauwekul. Iedereen die een beetje goed uit zijn ogen kan kijken, ziet dat mannen en vrouwen niet gelijk zijn. Niet alleen qua uiter lijk, maar ook geestelijk. En die ver schillen mogen best erkend worden. Dat wil dan ook niet zeggen dat vrouwen minder zijn dan mannen", aldus Binnendijk. „Wat wel gevoelig ligt in deze tijd, is dat de man het hoofd van het gezin is. Het is niet zo simpel om dat te beweren. En het is ook helemaal niet eenvoudig daar gestalte aan te geven. Ik kan het ook niet goed uitleggen. Voor iedereen is dat weer anders. Toch denk ik dat het goed is om dat bijbelse principe vast te houden. Want het is Gods bestek. Maar hoofd van het gezin zijn, bete kent wel datje een dienende houding moet hebben. Denk wat dat betreft maar aan Jezus die het hoofd van de gemeente is. Hij zei: 'Ik ben niet ge komen om gediend te worden, maar om te dienen.' Het hoofd van het ge zin maakt ruimte, zodat de andere le den zich kunnen ontplooien." Na de pauze beantwoordde Binnen dijk kort enkele vragen. Die varieer den van 'Neemt u wel eens een bandje van zo'n avond mee om uw vrouw te laten horen' (nee dus) tot een vraag over wat te doen met een tyrannieke vader die zijn gezin naar de knoppen helpt en nergens naar wil luisteren. „Dat zijn heel moeilij ke situaties. En er zijn zeker geen pasklare antwoorden voor. Ik denk wel dat je moet proberen zo lang mogelijk bij je partner te blijven. Daarbij bidden om het geduld en de kracht om het vol te houden. En ver der kun je bidden om andere mannen die op het pad van die vader komen, waar hij achting voor heeft en die hem erop wijzen dat hij de zaak ka pot maakt", aldus Binnendijk, die een half uur later dan gepland af sloot. Tijdens de pauze werd er gecollec teerd ter bestrijding van de onkosten en voor hulp aan de slachtoffers van de aarbeving in India. Die collecte bracht 1700 gulden op. De avond werd besloten met gebed en samen zang onder begeleiding van violiste Annejoke Vega en pianiste Matja van de Meeren. Advertentie I.M. re&w&sar:x,m>____J Ter ere van het 50-jarig kloosterjubileum van zuster Emma de Koning werd bij de feestzaal een paneel opgehangen met een jeugdfoto en prenten van onder meer haar geboortehuis in Oud-Vossemeer. 'Geroepen en gezonden' was het the- meer uit Rotterdam, met wie ze jaar- ma van de dienst. Algemeen overste zuster Felix van de congregatie ging in haar welkomstwoord in op dat ge roepen-zijn van hen die voor het kloosterleven kiezen. De pastor die de kerkdienst leidde, sprak in zijn overweging over 'wat zijn we rijk, wat zijn we arm'. Hierin kwam naast het materiële ook het geestelijke le ven in groepsverband in een klooster aan de orde. De jubilerende nonnen (twee van 50, vier van 60 en twee die zelfs 70 jaar in het klooster zijn) ver nieuwden hun geloften van gehoor zaamheid, soberheid en kuisheid en beloofden naar beste vermogen te le ven naar het evangelie. Bij de eucha ristie en de communie assisteerde ook oud-bisschop Ernst van Breda, die in het klooster woont. Na de kerkdienst was er voor elke ju bilerende zuster een zaal waar gefeli citeerd kon worden. Zuster Emma kreeg daar de gelukwensen van me dezusters, kennissen uit Zundert (waar ze 26 jaar woonde en werkte), natuurlijk haar naaste familie, en een aantal eigen neven en nichten (onder lijks op vakantie gaat). Volgende week is er voor de familie nog een feestelijke dag in het Bredase kloos ter. Ruim zeven jaar woont zuster Emma de Koning (die is geboren op 'de Zwaantjes' even buiten Oud-Vosse- meer aan de provinciale weg naar Tholen) inmiddels in Breda, in het moederhuis Maria Mater Dei van de congregatie. Ze begon daar ook haar kloosterloopbaan, en werkte nader hand elders in Breda, in Princenhage, Hulst en Zundert. Steeds in de oude- renzorg, waarvoor de Vossemeerse werd opgeleid. In Zundert was ze twaalf jaar lang afdelingshoofd in een bejaardenpension. Sinds ze in 1985 stopte met werken, is ze wel nog als vrijwilligster actief. Nu bij voorbeeld nog in De Leistroom, het eigen bejaardenpension van de con gregatie dat naast het moederhuis is gebouwd. De congregatie van de zusters fran ciscanessen is in Breda 175 jaar gele den begonnen. Al die jaren lag de na druk bij de leden ervan op de zorg voor zieken en bejaarden. De zusters stichtten onder meer het Ignatiuszie- kenhuis in de stad, en bejaardentehui zen overal in het land. Bijna alle zijn ze inmiddels afgestoten, want de congregatie vergrijst in een rap tem po en telt nog een paar honderd le den. In het klooster zijn de nonnen inge deeld in groepen, die met elkaar le ven. Ze bidden en eten samen, en zijn ook bij elkaar tijdens de kerkelijke feestdagen en op vetjaardagen. Haar vrije tijd vult zuster Emma met hand werken (als kind had ze naaister wil len worden): haken en kralen rijgen. Ook maakt ze zelf kaarten. Zuster Emma de Koning kwam tij dens de evacuatie in Halsteren in aan raking met de nonnen. Ze bezaten er het bejaardenhuis Sint Elisabeth waar de Vossemeerse huishoudelijk werk deed. De ervaringen daar deden haar ertoe besluiten, zich bij het klooster in Breda aan te melden. Een maand na haar 21e vetjaardag trad ze in. Postu lant wordt dat genoemd en zo iemand wordt voorbereid op het noviciaat, een proeftijd. In die tijd golden nog strenge regels, zo was er het grootste deel van de dag een zwijgplicht; In 1951op de feestdag van Maria Licht mis (2 februari), legde novice Emma de tijdelijke gelofte af en drie jaar la ter volgde de eeuwige gelofte. Contact met de familie was in die tijd beperkt: ze mocht vier keer op een jaar bezoek ontvangen en werd tijdens de maaltijden en bidstonden van haar familie afgezonderd. Graag was de Vossemeerse naar de post van de congregatie op Curasao gegaan, maar haar ouders gaven daar geen toestemming voor. Pas in 1957 mocht zuster Emma voor het eerst het klooster verlaten om één dag haar moeder te bezoeken (haar vader leefde inmiddels niet meer, maar diens begrafenis had ze niet bijge woond). Het was de voorbode van een versoepeling van de kloosterre gels. Want datzelfde jaar werd de ronde kap van het nonnenkostuum vervangen door een sluier. Het aantal 'verlofdagen' werd gestaag uitge breid en op den duur mocht er ook buiten het klooster overnacht wor den. In 1968 maakte het habijt plaats voor 'burgerkleren' en dat jaar kre gen de nonnen voor het eerst een - bescheiden - salaris uitbetaald. Haar eerste vakantie, in de jaren zeventig, bracht de Vossemeerse in Rome door. In de voorbije halve eeuw heeft zus ter Emma dus heel wat zien verande ren. Wat niet is veranderd, is haar be langstelling voor de familie. Iedere neef of nicht - en dat zijn er heel wat - kan met de vetjaardag een kaart van 'tante soeur' verwachten. Haar broers in Oud- en haar zus in Nieuw- Vóssemeer bezoekt ze regelmatig. Op hun beurt komen die eens per jaar - met haar verjaardag in juni - samen in Breda op bezoek. Hoewel over de oorsprong van de kerk niets bekend is, wordt aange nomen dat in het midden van de veertiende eeuw al een kapel heeft gestaan op de plaats waar nu het kerkgebouw is gevestigd. In de fun deringen aangetroffen bakstenen wijzen erop dat er rond 1360 een verbouwing heeft plaatsgevonden. Daarvan rest alleen een onderstuk van de toren die los van het schip heeft gestaan. Bij de brand van 1452 die een groot deel van Tholen verwoestte, is de kerk gespaard ge bleven, maar verkeerde wel in slechte staat. Wanneer er nieuwbouw of restaura tie plaatsvond, is moeilijk na te gaan, maar aan de hand van oc trooien (Philips de Goede) kan af geleid worden dat de kerk rond 1458 is gebouwd. Rond 1510 zijn schip en transept klaar en wordt met de bouw van het koor begon nen. De kerk kent alleen een noord koor, de overige delen - het midden- en zuidkoor - bleven achterwege. Vermoedelijk omdat er geen geld voor was. In 1578 werden alle voorwerpen die aan de rooms-katholieke ere dienst herinnerden, uit de kerk ge haald. Grootscheepse veranderin gen in de bouw vinden daarna niet meer plaats. Wel wordt er een scheiding gemaakt tussen de vie ring (in het schip) en het koorge deelte. In de achttiende eeuw zijn herstelwerkzaamheden nodig om het verdere verval van de kerk te gen te gaan. Dat gebeurt ook in de negentiende eeuw waarbij het zuid koor en de ramen onder handen worden genomen. In de twintigste eeuw vindt de algehele restauratie plaats van 1946 tot 1960. De Grote Kerk is een voorbeeld uit de Bra bantse gotiek en vertoont overeen komsten met de grote kerken in Veere, Hulst, Bergen op Zoom, Den Briel, Dordrecht en Haarlem. De bouwmeester is waarschijnlijk Evert Spoorwater geweest. De toekenning van de subsidie vond plaats in de Sint Gummaruskerk in Steenbergen. Die kerk kreeg 4.879.062 gulden van Van der Ploeg. De Steenbergse kerk is aan zienlijk jonger dan de kerk in Tho len. De Gummaruskerk van bouw meester Pierre Cuypers bestaat nog geen honderd jaar. De Grote Kerk in Tholen is een van de zes projecten in Zeeland die in aanmerking komen voor een finan ciële bijdrage. De andere kanjermo numenten in Zeeland zijn de Neder lands Hervormde kerk en de toren in Kapelle (3.283.426 gulden), de kademuren in Goes (3.266.607 gul den), de vestingwerken in Hulst (2.707.970 gulden), het badpavil joen in Domburg (1.823.583 gul den) en de Oranjemolen in Vlissin- gen (1.034.105 gulden). één of meerdere grote projecten, het geld en de rente worden gebruikt ge durende een reeks van jaren. Het is dan ook de intentie van het bestuur van de vereniging Van 't Hof-Quist om jaarlijks niet meer dan de rente en een klein deel van het bedrag uit te keren, zodat het grootste deel van het kapitaal gereserveerd blijft voor één of meerdere grote projecten." B. en w. trekken uiteindelijk de con clusie dat de voorgestelde verde lingsronde 2000 gehandhaafd moet blijven. „Op basis van de verwach tingen die gewekt zijn, is het rede lijk de aanvragen af te handelen op de voorgestelde wijze." Dat bete kent 9908 gulden voor de voetbal vereniging Vosmeer, 7968 gulden voor Oud-Vossemeer's Muziekver eniging en elk 4000 gulden aan de stichting Jong Vosmaer en de Sint Anthoniusschool. Het college vindt wel, dat met de vereniging Van 't Hof-Quist bespro ken zal moeten worden hoe in de toekomst omgegaan dient te worden met de verdeling van de erfenis. VERVOLG VAN VOORPAGINA Het college heeft de notaris geraad pleegd die destijds het testament heeft afgewikkeld. Volgens hem zijn er geen beperkingen aan de moge lijkheden die de gemeente met be trekking tot de 'besteding van de er fenis ter beschikking staan, mits men blijft voldoen aan de opdracht die aan de erfenis is verbonden, na melijk besteding aan voorzieningen op het gebied van sport en recreatie voor de jeugd van Oud-Vossemeer. „Hieruit valt niet op te maken, dat het geld uit de erfenis aan één pro ject zou moeten worden besteed. Zowel het college als de gemeente raad hebben aangegeven, te opteren voor het besteden van de erfenis aan één of enkele concrete voorzienin gen voor de jeugd van Oud-Vosse meer op niet al te lange termijn. Het is echter niet uitgesloten dat, als de erfenis niet kan worden besteed aan „We zijn blij en dankbaar dat we met deze bijdrage van 1,8 miljoen gulden van het rijk de kerk voor het nageslacht kunnen bewaren. Een gebouw waar we trots op mo gen wezen en waar al eeuwen mensen samenkomen." Dat zegt voorzitter A. van Elsacker van de kerkvoogdij van de Hervormde gemeente in Tholen nadat staatse cretaris Rick van der Ploeg hem woensdagmiddag in Steenbergen een enveloppe overhandigde met de toekenning van een kanjersub sidie van 1.809.287 gulden. In het najaar wil het bestuur beginnen met het opknappen van het dak, de glas-in-loodramen en het stuc werk. Eind 2002 moet het werk voltooid zijn. Het was een plechtige, maar ook een feestelijke bijeenkomst in de Sint Gummaruskerk in Steenbergen waar Van der Ploeg bekend maakte wie in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg kon rekenen op zogenaamde kanjer subsidies voor restaurieprojecten. Zeeland kreeg bijna 14 miljoen gul den toegewezen, waarvan ruim 1,8 bestemd is voor de kruisbasiliek in Tholen. Van Elsacker: „We kregen de vrijdag voor de bekendmaking een uitnodi ging. Dan begint de hoop te groeien. Van der Ploeg lichtte elk project in het kort toe en reikte de subsidie symbo lisch uit in een mooie enveloppe. Hij noemde ook de redenen waarom wij subsidie krijgen. Het moest een beeldbepalend gebouw zijn. Wat ook van belang is, is dat het nog een func tie heeft. Gebouwen die gerestaureerd zijn en leeg blijven staan, gaan er al tijd op achteruit. Onze kerk is nog in functie. Elke zondag zijn er twee diensten met 400 tot 500 mensen. Per jaar worden er zo'n twintig orgelcon certen en koorzangavonden gehou den. We doen mee aan de kunstroute in Tholen en met de braderie en op monumentendag zijn we open." Bij de overhandiging waren drie kerkbestuurders, gemeenteambtenaar W. Fase en vértegenwoordigers van het architectenbureau Rothuizen van Doorn 't Hooft uit Goes aanwezig. Van Elsacker wil dan ook spreken van een gezamenlijk project. De ker kelijke en de burgerlijke gemeente hebben volgens hem de handen ineen geslagen en de zaak, samen met het architectenbureau, grondig voorbe reid. „Dat was ook een voorwaarde. Het moest een compleet plan zijn dat financieel en technisch goed onder bouwd was, met een volledige begro ting." Het subsidiëren van kanjerprojecten is overigens niet nieuw. Het kerkbe stuur had samen met de gemeente al enige jaren geleden een plan voor de Het dak, de glas-in-loodramen en het stucwerk van de Grote Kerk in Tholen kunnen met de gift van Van der Ploeg gerestaureerd worden. Grote of Onze-Lieve-Vrouwekerk gemaakt. Het lag in hoofdlijnen klaar. „In september kregen we'be richt dat we een concreet plan in moesten dienen. De Tweede Kamer had toen beslist dat er 200 miljoen te verdelen was. We hebben toen samen met de gemeente Tholen een gede tailleerd plan gemaakt. Die is budget- houdende gemeente voor de rijks dienst voor de monumentenzorg. De directeur daarvan, professor Assel- bergs, was ook bij de bekendma king." De Grote Kerk is een voorbeeld van de Brabantse gotiek die in de tweede helft van de vijftiende eeuw in onze streek in zwang was, en is een van de 53 projecten die landelijk zijn ge honoreerd. Er werden 121 aanvra gen ingediend voor een totaalbedrag van 340 miljoen terwijl er 200 mil joen te verdelen was. „We wisten dat we niet kansloos waren. Het plan moest zo goed mogelijk doortim merd zijn. We hadden er redelijk hoop op, maar je weet het gezien het aantal aanvragen nooit." De 1,8 miljoen gulden dekt niet alle kosten van de restauratie, zegt de voorzitter. Die is namelijk begroot op 2.584.695 gulden. „Maar wat we nu gekregen hebben, dat is ook het bedrag waar we op konden rekenen. Die verhouding is gebruikelijk." Gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx licht toe dat er voor 2005 door het rijk 21.779 gulden subsidie in het vooruitzicht was gesteld voor het opknappen van de kerk. „Een van de criteria voor de kanjersubsidie is dat het te subsidiëren bedrag zes keer zo hoog zou moeten zijn. Dan kom je al op 130.000 gulden. Met de kan jersubsidie wordt nu 70 procent van de restauratie betaald. Vantevoren moest ook bekend zijn dat het reste rende bedrag voor de restauratie er is. De kerk kan daar met 5 ton uit ei gen middelen en de rest aan lenin gen aan voldoen." De gemeente is blij met de subsidie, maar Bakx vindt wel dat het lang heeft geduurd. „Als je het dossier ziet en weet wat er allemaal is ge daan om er subsidie voor vrij te ma ken, dan hebben we vaak de neus gestoten. Er is veel tijd en energie in gestoken. Eindelijk komt de rijks overheid haar verplichtingen na. Het zijn ook de monumenten die het hardst aan restauratie toe zijn." Van Elsacker zegt blij en dankbaar te zijn met de bijdrage van het rijk. Het geld wordt besteed aan het wind- en waterdicht maken van het gebouw. Een deel van het dak is ver sleten. Het gaat om dakbedekking en leien. Die moeten vervangen worden. Ook de kleinere glas-in- loodramen aan de oostkant van de kerk moeten opgeknapt worden (bij de vorige restauratie begin jaren ne gentig is een groot raam onder han den genomen). Maar ook het stuc werk binnen is aan vervanging toe. „Door het vocht dat binnen is geko men omdat delen van het dak niet goed meer zijn, is het stucwerk ver pulverd. Dat is vooral wat de men sen zullen zien. Als je weer een jaar moet wachten, dan wordt het ge bouw slechter en wordt ook de res tauratie duurder. Dan wordt het een repeterende breuk. Nu kunnen we het kerkgebouw voor het nageslacht bewaren, een gebouw waar we trots op mogen wezen en waar al eeuwen mensen samenkomen." Het is de bedoeling dat het werk zo veel mogelijk in één keer uitge voerd wordt. De Hervormde ge meente heeft in de loop der jaren ook een spaarpot aangelegd voor het opknappen van het monument, maar zoekt nog altijd wel naar geld schieters, zegt Van Elsacker. Hij heeft goede hoop dat het wel rond komt. „Zo tegen de tijd dat het werk begint, zijn de sponors vaak bereid mee te financieren. Door alles in één keer te doen is het voordeliger. Een keer steigers bouwen is goed koper dan drie keer stellingen bou wen." Met de forse financiële injectie van het rijk is de vraag gerechtvaardigd of de kerk meer activiteiten binnen de muren toestaat. Volgens Van Elsacker is de lijn die het bestuur volgt duidelijk. „We zijn graag be reid om medewerking te verlenen, maar er staat altijd voorop dat wat er gebeurt, moet passen binnen de identiteit van onze gemeente. We proberen er wel ruim in te zijn, maar we zoeken er ook altijd de evangelisatie bij. Dat is ons basis principe. We hebben het gebouw gekregen van de Heer om daarmee het evangelie te verkondigen. De basisfunctie van het gebouw is de evangeliserende." De Hervormde gemeente trekt tij dens de zondagse diensten zo'n 400 tot 500 mensen. „We zijn een echte volkse kerk. We hebben leden en een ring van randkerkelijken. Het aantal leden, doopleden, belijdende leden, kinderen etc. bedraagt tussen de 1200 en 1400." Het restauratieproject was het enige Thoolse project dat bij het ministe rie is ingediend. Bakx: „Als er vol gend jaar weer een ronde komt, hebben wij er niets voor om in te dienen. Tenzij de criteria verande ren en de eisen een paar treden lager komen te liggen."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 5