Brandweer in actie voor drie branden 'Wel leuk om terug te zijn, maar ook vreemd: het is hier te luxe' Meer specialisten nodig, maar dan geconcentreerd in medische centra Uitbreiding en vernieuwing Lievensberg is in 2004 gereed Uitstel betaling voor RMI 25 mille voor een redschaar en spreider Donderdag 8 februari 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 In Sint-Annaland, Poortvliet en Bergen op Zoom De vrijwillige brandweer van Sint-Maartensdijk, Sint- Annaland, Stavenisse en Tholen is in actie gekomen voor een drietal branden in Poortvliet, Sint-Annaland en Bergen op Zoom. Bij Budelpack verdween de in neon verlichting uitgevoerde naam op het pand, in Sint-Anna land een hooischuur en in Bergen op Zoom brandde kok- kelbedrijf Shellfish uit. Hooischuur Neonverlichting „Het is wennen. Wel leuk om weer terug te zijn, maar ook vreemd. Dit is hier veel te luxe," zo re ageert korporaal Kevin Meijer uit Sint-Maartens dijk. Net terug uit Bosnië na een verblijf van drie maanden als onderhouds monteur/chauffeur op de basis Bugonjo, met 500 militairen de grootste Ne derlandse compound sinds het begin van de vredes operaties in het gebied. Meijer maakt deel uit de technische dienst van het 44e pantserinfanteriebatal- jon van SFOR 9. (Stabili zation Force). Met zijn 18 jaar is hij de jongste van het peloton uit Havelte dat uit 54 militairen bestaat. Kevin Meijer (18) uit Sint-Maartensdijk onderhoudsmonteur in Bosnië Klein kaliber Ziekenhuizen zullen in de toekomst meer maatschappij en patiëntgericht moeten gaan werken. En het aantal spe cialisten moet drastisch toenemen, betoogde Tweede- Kamerlid drs. S. Buijs vrijdagmiddag in ziekenhuis Lie vensberg in Bergen op Zoom. Hij zei dat de politiek meer geld zal uittrekken voor de kleine ziekenhuizen in ons land. Professor dr. P.A.M. Vierhout daarentegen zei dat de ontwikkelingen op medisch gebied zullen leiden tot een concentratie van specialisten in zogenaamde kerncentra, met daaromheen klinieken voor kort verblijf en dagbehandeling. In Bergen op Zoom sloegen de oud voorzitters van de raad van toezicht H.A. van der Mun nik en C.J. de Wit symbolisch de eerste paal voor een in grijpende modernisering van het ziekenhuis. Meer specialisten Hightech centra Concentraties Minder bedden Twee pilsjes Onverwacht Ontwikkelingsplan voor Thoolse natuur Met negen vrijwilligers assisteerde de blusploeg Tholen maandagmor gen van half acht tot drie uur bij de grote brand in Bergen op Zoom. De vermoedelijk in het magazijn be gonnen brand werd omstreeks half zeven ontdekt. Er werd groot alarm geslagen en twaalf brandweerwa gens spoedden zich naar het indus trieterrein aan de Van Konijnen- burgweg. Voorbij General Electric Plastics ligt Shellfish. De produc tieruimte brandde helemaal uit. Dat ging gepaard met een behoorlijke rookontwikkeling. Vandaar dat er ook een ademluchtwagen aanwezig was voor de aanvoer van nieuwe flessen met perslucht. De Tholena- ren losten een ploeg uitgebluste Bergse brandweerlieden af. „Met vier mensen hebben we nog bin- nenaanvallen uitgevoerd", vertelt bevelvoerder Johan Nieuwenhuy- zen. „We zijn ook nog op het dak geweest. Omdat er een Bergse brandweerauto kapot ging, zijn we langer gebleven dan eerst de bedoe ling was. We hebben ons daadwer kelijk kunnen inzetten bij deze gro te brand, zoals we dat eerder ook bij Nedalco (de spiritusfabriek) hebben gedaan. Aan het samenwer kingsverband werkten ook brand weerlieden uit Woensdrecht, Roo sendaal en Halsteren mee met nog een commandovoertuig en een ver bindingswagen." In de nacht van woensdag op don derdag tegen 1 uur brandde vorige week in Sint-Annaland de hooi schuur van de familie Tebbens op de hoek Molendijk/Oudelandseweg uit. Een paar honderd pakken met hooi en stro gingen daarbij verlo ren. De bewoners hoorden platen klappen en ook een buurman werd door de brand gewekt, waarna de brandweer van Sint-Annaland en Stavenisse werden gealarmeerd. De hooischuur stond in lichte laaie. Voor het eerst kwam de nieuwe Sint-Annalandse brandweerwagen daarmee aan bluswerkzaamheden toe en de verdubbelde capaciteit van de watertank (1500 liter in plaats van 750 in de oude wagen) kwam hier goed van pas. Met twee stralen hoge druk richtte Sint-An naland zich eerst op een nabijgele gen schuurtje met een tractor en va ten met olie. Intussen werd bij zaadhandel Van Dijke de pomp aangesloten op de daar gelegen brandkraan. De wagen van Stave nisse stond in de Oudelandseweg, waar vanuit de watergang naast het landbouwbedrijf van mevr. Gunter water werd gepompt. De brand was snel bedwongen, maar het uit elkaar halen van de pakken hooi en stro vergde nog drie uren. Dat moest namelijk met handkracht gebeuren. Tot vier uur 's morgens is de Sint-Annalandse brandweer bezig geweest; Stavenis se rukte een half uur eerder in. Twee jaar geleden brandde er ook een hooiberging bij de familie Teb bens uit. Hoe de brand van vorige week is ontstaan, is nog onbekend. Naar nu pas bekend werd, is er op 10 januari brand geweest bij Budel pack in Poortvliet, 's Morgens om zes minuten over vier rukte de vrij willige brandweer van Sint-Maar tensdijk uit voor brand in de neon verlichting aan de achterkant van het hoofdgebouw. Een vrachtwa genchauffeur die voorbijkwam, ont dekte het vuur en tegelijk waren er ook medewerkers die nog bij Bu delpack II bezig waren, gealar meerd. Met één straal hoge druk werd het vuur bedwongen. Met een ladder tegen de gevel kon de brand weer over het platte dak de brand haard bereiken. Het damwandpro- fiel was aangetast, maar door de tijdige ontdekking en brandbestrij ding bleef de schade beperkt. De brand was vlakbij het archief en de verwarmingsketels. „In de dertien jaar dat ik bij de brandweer zit. heb ik nog nooit een brand in een neon verlichting meegemaakt, dus wat dat betreft was het zeker een bij zonderheid", aldus bevel voeder Jo han Dorst van de brandweer Sint- Maartensdijk. Rampenplan. Het provinciaal coör dinatieplan voor de rampenbestrij ding staat op de website van de pro vincie Zeeland en is te bereiken via de snelkoppeling model rampen plan. Tevens is hieronder ook het model gemeentelijk rampenplan toegankelijk. Hij zou eerst woensdag al voor ver lof terugkomen, maar het Hercules toestel steeg die dag niet meer op uit Split. „Het vliegtuig voor ons had al vertraging toen het was ver trokken uit Eindhoven. In Split bleek dat de piloten te veel vliegu ren zouden maken. Daarom moes ten ze blijven overnachten. Eén toe stel kon wel vertrekken, maar de helft van ons kon wel mee. Ik moest blijven. Dat was balen." Nederland zag er bij aankomst mie zerig en mistig uit. Het valt de kor poraal op hoe rustig en stil het hier is. Hij moet nog even afkicken, merkt hij. In de berm in Bosnië lig gen nog altijd landmijnen. Een grasveldje kun je er beter niet betre den al wordt er werk gemaakt van het opruimen van het gevaarlijke spul. Meijer betrapt zich erop dat hij hier ook enig ontzag voor ber men heeft gekregen en dat hij een onschuldig trapveldje met enig re serve bekijkt. Niet gek dat hij op zijn hoede is. Hij is er in het na-oor- logse Bosnië op getraind goed op te letten. Jarenlang stonden de verschillende bevolkingroepen in het voormalige Joegoslavië elkaar naar het leven. De restanten van de oorlog liggen er nog. Huizen en gebouwen in puin en nog overal landmijnen. Met de wederopbouw is al geruime tijd be gonnen. Het gaat langzaam. In het gebied waar de monteur actief is wonen Serviërs, Kroaten en Bos- niërs. Zelf heeft hij weinig contact met de bevolking. „Het zijn de in fanteristen die contact hebben. Die lopen sociale patrouilles. Ik zorg voor het onderhoud van de infante rie, zeg maar. Ik onderhoud en repa reer auto's, vrachtwagens, kleine tanks en jeeps, maar ook wapens. Daar ben ik in Nederland voor op geleid. In Bosnië is het onderhoud van de aggregaten erbij gekomen. Die zorgen voor de stroom als de Iwwwhwkïiyiimfflwmwwtiwiw.itifiïtlïMtttt.Ylttt..iwi h ri imnniinnn Kevin Meijer kwam later terug voor verlof dan gepland, omdat het Herculesvliegtuig dat hem en zijn collega s op zou halen, vertraging had. elektriciteit uitvalt. Dat gebeurt on geveer om de twee dagen." De noodvoorziening voorziet niet het hele kamp van stroom, maar wel de belangrijke delen van de basis, zo als de commando- of veldpost. Toen het peloton arriveerde, was de basis nog niet gereed. Bugonjo (in het zuidwesten) vervangt een aantal andere kampen en ligt ook centraler om de vredesoperaties uit te kunnen voeren en te ondersteunen. De werkplaats van Kevin bevindt zich in een grote tent, een soort hangar overspannen met zeildoek. Er kun nen tanks en vrachtwagens (vierton- ners) in geparkeerd worden. „Er is werk zat. We voeren onderhouds beurten uit, maar doen ook repara ties. Er gebeuren nogal wat onge lukken. Het gevaarlijkste is daar nu het verkeer. Er wordt door de bevol king nogal hard gereden. Ik heb dat zelf meegemaakt toen ik spullen op moest halen uit een ander kamp in Novi Travnik, een uur rijden met zo'n viertonner over smalle bergwe gen. Vooral de bennen maken het gevaarlijk vanwege de landmijnen. Die kan je dus echt niet in. Als er een tegenligger komt, moet je lang zaam rijden óf helemaal stilstaan. Er wordt gevaarlijk gereden. Men sen halen in in een bocht, er rijden er veel met alcohol op achter het stuur of zonder rijbewijs." Kevin reisde met een sergeant. „Je gaat altijd met zijn tweeën. Met mi nimaal een wapen. Toen we aan het rijden waren naar Novi Travnik werd er onderweg een schot gelost. Je rijdt op een pad door de bergen. Je weet niet waar het vandaan komt. Het klinkt heel hol, maar je schrikt wel." Behalve sleutelen aan het wagenpark is Meijer ook belast met het onder houd en het herstellen van wapens. In legertermen is hij kkw-monteur, klein kaliber wapens. Van pistool tot mortier. Wat er dan zo aan kan man keren? „Er kunnen dingen afbreken, de munitie kan erin blijven steken, de lopen kunnen scheef staan en de richtmiddelen op een wapen moeten soms vervangen worden." Behalve klein kaliber mag Meijer ook onder houd plegen aan de periscoop en de nachtkijker van de YPR, een kleine gepantserde wagen. Zijn werk gebeurt binnen, soms komt hij buiten het kamp. Of loopt hij wacht. Meijer schrok zich een hoedje toen hij voor het eerst wacht liep en er overal geschoten werd. „Je loopt met zijn tweeën, gewapend met een Diemaco, een halfautoma- tisch geweer. En eentje zit er binnen. Er werd op die avond overal in de lucht geschoten. We zijn aan de wachtcommandant gaan vragen wat er aan de hand was. Dat schieten was vanwege de ramadan van de mos lims. Ze schieten zomaar een beetje in de lucht. Er was niets aan de hand, maar je schrikt wel. Er zijn dus nog wel wapens onder de mensen." De militairen zijn er ondergebracht in containers die ingericht zijn als kamers. Er is een raam in gemaakt, er zijn wandjes aangebracht, er staat een kachel en er is een airco. Meijer lingen te werken. Bijvoorbeeld het aantal specialisten moet fors om hoog, want in ons land zijn er per 1000 inwoners de helft minder be schikbaar dan gemiddeld in de Eu ropese unie. Datzelfde geldt voor de huisartsen, zei Buijs (zelf huis arts). Wanneer universiteiten zeg gen dat ze een grotere toevloed van studenten niet aankunnen, moeten we dat simpelweg niet accepteren, vond de CDA'er. Hij pleit dan ook voor het opheffen van de numerus fixus. Het moet er allemaal toe lei den dat de werkdruk afneemt cn dat de patiënt meer keuze krijgt. Want de politiek gaat bouwen aan een gezondheidszorg voor de pa tiënt en wil deze dan ook meer in vloed geven (bijvoorbeeld in bestu ren van ziekenhuizen). Overigens gaf het Kamerlid toe bezorgd te zijn over het ontbreken van een plan - mogelijk zelfs bij minister Borst - om deze omslag te maken. Ziekenhuizen zullen zich meer maatschappijgericht moeten gaan gedragen en de houding in de zorg zal meer cliëntgericht moeten wor den. Besluiten baseren op het veilig stellen van de belangen van maat schappen van specialisten, dat zal in de toekomst niet meer kunnen, aldus Buijs. Die ontwikkelingen zijn in grote lijnen al te vinden in de nota 'Posi tionering algemene ziekenhuizen' van de minister, waarmee een eer dere van tafel is die een maximum van 30 of 40 ziekenhuizen in ons land noemde. Criteria die erin wor den genoemd zijn de bereikbaar heid voor de patiënt en een goede aansluiting op de eerste-lijnszorg. Buijs vertelde dat de fusiebonus voor ziekenhuizen wordt afge schaft. „De Kamer heeft uitgespro ken dat het fusiebeleid juist omge keerd moet worden. Dus komt er extra geld om specialisten te stimu leren ook in kleine ziekenhuizen te werken, en meer geld voor de klei ne ziekenhuizen." Verwijzend naar de commotie die is ontstaan rond de aangekondigde sluiting van een aantal ziekenhuizen (bijvoorbeeld in Zierikzee en Oosterhout) advi seerde Buijs deze ziekenhuizen om, samen met de specialisten, mee te denken over wat er allemaal moge lijk is om de voorziening in stand te houden. „Het aanbod mag niet gaan bepalen hoe de zorg eruit gaat zien", aldus de CDA'er die ook „Te eenvoudig wordt groot vereen zelvigd met kwaliteit. En té eenvou dig ook vraagt men een ziekenhuis met alle mogelijkheden bij elke woonkern van enige omvang." Alge meen directeur mr. T. van den Akker van Lievensberg pakte in zijn wel komstwoord meteen twee actuele thema's bij de kop. Schaalvergroting en fusie waren de afgelopen jaren ac tueel in de ziekenhuiswereld. En an derzijds is er de strijd voor het be houd van kleine ziekenhuizen, bijvoorbeeld in Zierikzee waarvoor zo'n 16.800 handtekeningen zijn in gezameld. CDA'er Buijs kondigde - zij het met de nodige voorzichtigheid - grote veranderingen aan in de gezond heidszorg. Nog deze maand debat teert de Tweede Kamer erover. „Bin nen de politiek heerst nu heel breed de opvatting dat het zo niet langer kan. Ik voorspel dat de vraag meer en meer het aanbod zal gaan creë ren", zei het Goese Kamerlid. Vol gens hem is er in Den Haag een bre de consensus voor méér geld naar de zorg. Maar geld is, aldus Buijs, hele maal het probleem niet. Want de af gelopen zes jaar is er van het budget bijna zes miljard gulden niet uitgege ven. Toch is de Goesenaar tevreden over de bereidheid van minister Zalm van financiën om twee keer per jaar te kijken of er extra geld naar de zorg kan. Voor de nieuwe kabinets periode moet, wat hem betreft, niet tevoren het bedrag begrensd worden dat voor de zorg beschikbaar komt. De bureaucratie in de gezondheids zorg moet verdwijnen, stelde Buijs. Het moet niet meer kunnen dat - zo als in het geval van Lievensberg - er acht jaar verloopt tussen het indienen van een renovatieplan en het verle nen van de vergunning door de mi nister; ziekenhuizen zouden meer vrijheid moeten krijgen op dit ter rein. In de optiek van de CDA'er moet de minister niet meer voor elk detail verantwoordelijk zijn, maar voor drie hoofdlijnen: kwaliteit, be taalbaarheid en bereikbaarheid (dat wil zeggen een goede spreiding van voorzieningen door het land). „Meer prikkels in het stelsel zouden wense lijk zijn, maar dan moet wél eerst de schaarste opgelost zijn." Er zou geïnvesteerd moeten wor den in mensen om in de zorginstel- Oud-hurgemeester H.A. van der Munnik heeft er plezier in om de 'eerste paalvan de uitbreiding van ziekenhuis Lievensberg te boren. voor het Bergse Lievensberg een goede toekomst ziet weggelegd. Dat er zo weinig opleidingsmoge lijkheden in ons land zijn voor me disch specialisten, is te wijten aan de politiek, zei professor Vierhout klip en klaar in zijn betoog. „Maar er komt verbetering, men ziet het ein delijk in", aldus de hoogleraar en al gemeen chirurg uit Enschede (van oorsprong Vlissinger), die tevens clubarts is van voetbalclub FC Twen te. Bij het door Buijs bepleite af schaffen van de numerus fixus plaatste hij een kanttekening: „De huidige medische faculteiten leiden in het eerste jaar 2000 studenten op. Met veel moeite kan dat naar 2400, maar het zouden er 3000 moeten zijn." Ook de door het Kamerlid ge noemde 40 ziekenhuizen nuanceerde Vierhout: „Er komen 40 ziekenhuis eenheden." Hij schetste de ontwikkelingen in de medische techniek, die gericht zijn op een exacte diagnose en therapie met minimale beschadiging van het weefsel (bijvoorbeeld kijkoperatie). „Het is niet meer: hoe groter de snee, hoe groter de chirurg." De compute risering zet nu ook in de ziekenhuis zorg door. Nieuwe technieken die volgens Vierhout in hightech centra toegepast moeten worden en niet in 'achteraf ziekenhuisjes'. Dure opera ties weliswaar, maar ook een kortere opnameduur van patiënten, stelde de professor, die het een grote fout noemde om de regionale ziektekos tenverzekeraars de baas te laten zijn. De veranderende maatschappij werkt er volgens Vierhout aan mee datje in de toekomst een ander soort dokters zult krijgen. Generalisten zijn nauwelijks meer in zes jaar tijd op te leiden, dus ontstaan concentra ties van gedifferentieerde specialis ten. „In kemcentra met daaromheen pilot-ziekenhuizen, centra voor kort verblijf en dagbehandeling. En dan kan de politiek hoog en laag sprin gen", aldus de hoogleraar. Specialis ten zullen in toenemende mate alleen nog naar kerncentra gaan, om in gro tere clusters te werken. „Want het is een interessant vak, het mooiste dat er is. Dat er dan getwijfeld wordt aan onze maatschappelijke betrokken heid!" Vierhout sprak zijn tevreden heid uit over het afschaffen van de budgettering: „We worden niet meer gestraft als we mensen helpen." Hij schetste hoe patiënten het hele land door gaan om een specialist naar hun keuze te vinden. En hoe er in ons land operatiekamers leeg staan om dat er geen personeel is, terwijl pa tiënten ondertussen naar Duitsland gaan om geholpen te worden. Dat ontwikkelingen soms vanzelf plaats vinden, illustreerde hij met een voor beeld van Duitse traumahelikopters die veertien jaar geleden gingen vlie gen en met hun patiënten naar het medisch centrum Twente in Ensche de kwamen. „Dat ontstaat gewoon en komt helemaal niet omdat dokters dat willen." Goed georganiseerd is alles niet, concludeerde Vierhout uit het feit dat het ziekenhuis in Vlissingen geen cardioloog weet te krijgen en er de roep klinkt dat Zierikzee open moet blijven. Nu zowel de ziekenhuizen in Bergen op Zoom als Roosendaal uit breiden, zit het erin dat die in de toe komst één kerncentrum worden, voorspelde de hoogleraar. Die uit spraak werd hem, gehoord de reac ties, niet door alle aanwezigen in dank afgenomen. Adjunct-directeur drs. J.M.L. Ensing ging nog kort in op de verbouwing van Lievensberg. Hoe voor renovatie werd gekozen omdat destijds voor nieuwbouw 83 vierkante meter per bed als norm gold en men dat te wei nig vond. Aanvankelijk was een in vestering van bijna 83 miljoen becij ferd, uiteindelijk zal de verbouwing 62,5 miljoen vergen. De functie re creatie voor de patiënt werd uit de begroting geschrapt. Via fondsen werving gaat het ziekenhuis daarom proberen een overkapping van de binnentuin te financieren. Het streven is om de verbouwing in 2004 gereed te hebben. Vanaf het na jaar van 1999 worden delen van de polikliniek - zoals de functie-afde ling - en de laboratoria vernieuwd. Deze weken zijn de palen geboord voor de nieuwbouw die boven en over de zuidvleugel komt (met daar in onder meer kinderafdeling en in tensive care). Daarin worden drie verpleegafdelingen 'gehangen'. De kamers met zes bedden maken plaats voor ruimten met één, twee of drie bedden en eigen sanitair. Het plan voor deze ingrijpende vernieuwing is ingediend toen de Thoolse burge meester Van der Munnik voorzitter was van de raad van toezicht 1988- 1996) en onder diens opvolger C.J. de Wit (1996-2001) werden de pro cedures doorlopen. Beide heren mochten daarom de officiële hande ling verrichten, ook al omdat huidig voorzitter P. Zevenbergen verhinderd was. Van der Munnik klom in de ca bine van de bouwkraan, terwijl De Wit in een bakje omhoog ging en een fles champagne stuksloeg tegen een heipaal. deelt de kamer met een maat van Fi lippijnse afkomst, uit Tilburg. Er staan elf blokken die met elkaar zijn verbonden door middel van een overkapping. Zo is er een overdekt straatje ontstaan. De containers wor den door de militairen een beetje spottend chaletjes genoemd. „Per blok is er een schotelantenne en een televisiekamer. Daar is het dringen. Je moet dan ook nog uitmaken naar welk programma er gekeken gaat worden. Er zijn jongens die hebben een draadje naar het toestel in hun kamer getrokken, maar het beeld wordt dan steeds slechter." Uitgaan gebeurt op het kamp zelf dat vlakbij het dorp Bogonjo ligt. Er is een bar waar per persoon twee pils jes genuttigd mogen worden ('two can rule,' vrij vertaald twee is ge noeg). Er is muziek. „Een keer zijn we uit geweest. Met vijf man, waar van twee bewapend. We zijn in Bo gonjo, ongeveer net zo groot als Tholen, gaan eten bij een aardig Ita liaans restaurant. Het eten was goed en het kostte heel weinig." In het gebied heerst een landklimaat. Het kan er heel koud zijn. De laagste temperatuur die Kevin er meemaakte, was twintig graden onder nul. „Maar die kou valt wel mee. Er staat bijna geen wind. Dat was alleen de eerste twee weken. Daarna werd het 5 tot 6 graden boven nul. Het weer was heel goed. Ook de bevolking zei dat. Het was de eerste keer in twintig jaar dat er geen sneeuw lag. Het heeft maar één nachtje gesneeuwd en dan ligt er meteen 30 centimeter. Maar dat was na een paar dagen weer weg." De basis staat rond een fabriekshal. Die was in aanbouw maar door de oorlog nooit afgemaakt, laat staan in gebruik genomen. Het is verboden terrein voor SFOR. Ook hier geldt dat er mijnen kunnen liggen. Werden de mijnen aanvankelijk door de ex plosieven opruimingsdienst van het Nederlandse leger opgeruimd, nu doen de mensen dat zelf nadat ze er voor opgeleid zijn. Meijer moet soms ook als chauffeur op pad. Een keer reed hij een wagen vol met schoolmeubilair naar een dorpje in Servië, op zo'n 250 kilo meter van Bogonjo. „Tafels, stoelen en bankjes. Alles gloednieuw. Toen we er aankwamen, stond de deur open, maar we moesten het door het raam naar binnen gooien. Er waren op dat moment geen kinderen maar degenen die de spullen in ontvangst namen, waren erg vijandig. Dan heb je 250 kilometer gereden en dan krijg je zoiets. Dan denk je: waarom kom ik hier?" Voordat Meijer naar Bosnië ging, kreeg hij een cursus van twee weken in de Harskamp waarin hij juist werd voorbereid op dergelijke situaties. In de les worden de soldaten geleerd wat ze moeten doen als ze bijvoor beeld onverwacht voor een wegver sperring komen te staan. Meijer vindt dat hij goed is voorbereid op zijn uitzending. Na het Schelde college (metaaltech niek) in Sint-Maartensdijk ging hij naar het Baroniecollege in Breda voor een oriëntatiejaar voor het le ger. Hij wilde BBT-er worden, be roepsmilitair voor bepaalde tijd, maar was nog te jong om de leger- kleuren te dragen. Na dat jaar teken de hij voor een 2,5 jarig dienstver band en ging naar Assen voor de algemene militaire opleiding. Daar was plek voor een chauffeur en kkw- er. Voor het laatste volgde hij een op leiding in Soesterberg. De uitzen ding kwam nog vrij onverwacht. „Ik kwam na de opleiding in Havelte. Daar hoorde ik dat het peloton uitge zonden zou worden. Ik hoefde niet mee, maar wij zouden anders met vijf man achterblijven. Dan weet je ook niet watje moet doen. Zodoende kon ik mee." In zijn vrije uurtjes op de basis be steedt Meijer zijn tijd aan fitness en aan e-mailen pf telefoneren met zijn ouders, zusje, vriendin en vrienden. Een e-mail versturen gaat snel maar is niet altijd gemakkelijk omdat er voor 500 militairen slechts zeven computers beschikbaar zijn. Het nadeel van het leven op een kluitje met zoveel mensen noemt Meijer het gebrek aan privacy. „Dat mis je daar wel. Je bent altijd met zijn tweeën op een kamertje, je zit 24 uur bij elkaar. Het zijn altijd dezelde mensen waar je mee te maken hebt. Je hoort vaak dat er ruzie is, maar daar hebben wij gelukig geen last van. Als dat gebeurt moet je dat echt uitpraten, want andere gaat het niet goed." Kevin is de jongste van het peloton. „Maar dat zien ze niet aan me. Ze schatten me op 20, 21 jaar." Volgen de week gaat hij weer terug voor drie maanden. Zijn contract loopt in 2002 af. Binnen die periode zit er niet nog een uitzending in. „Er moet steeds een jaar tussen zitten, maar voor mij hoeft het ook niet meer. Ik wil wel bij defensie blijven. Een betere baas kun je niet hebben. Het liefst stap ik over naar de luchtmacht in Woens drecht. Lekker dicht bij huis." Aan RMI Holland in Bergen op Zoom, waar een tiental Tholenaren werken, is uitstel van betaling ver leend. Er wordt gesproken met een gegadigde om het in financiële moei lijkheden verkerende bedrijf over te nemen. De ABN AMRO heeft een boedelkrediet verleend aan de produ cent van vlinderkleppen, schuifafslui- ters en fittingen, zodat het onderhan den werk en de goed gevulde orderportefeuille zo optimaal moge lijk verwerkt kunnen worden. Eind 1999 kocht RMI nog de failliete Mid delburgse gieterij, waarna de Bergse gieterij-activiteiten werden overgehe veld naar de Zeeuwse hoofdstad. Al langere tijd werden met diverse partij en gesprekken gevoerd over de over name van de machinefabriek van RMI in Bergen op Zoom. Dat proces duurt echter langer dan gedacht en gehoopt was, waardoor een aantal crediteuren hun geduld verloren heb ben, maakt directeur A. Vriesendorp duidelijk. „Door uitstel van betaling wordt de noodzakelijke rust gescha pen om de in gang gezette gesprekken goede voortgang te geven. Kwaliteit gaat voor snelheid. We zijn vol ver trouwen dat er een oplossing komt zoals destijds voor de gieterij Middel burg, waar nu ook een heel gezond bedrijf draait.' Werk zat dus bij RMI, maar geen geld. „Liquiditeit is iets anders dan omzet", zegt Vriesendorp. „Het is een hele lastige materie, want het gaat ook om grote bedragen." De direc teur wil niets kwijt over de overne mende partij of die in de buurt van Bergen op Zoom ligt of daar heel ver vandaan in verband met het risico van concentratie van activiteiten, zoals destijds in Middelburg. RMI is eigen dom van een participatiemaatschap pij- Uit een onderzoek van het ingeni eursbureau SAVE naar de basiszorg bij de Thoolse brandweer, is geble ken dat elke brandweerauto uitge rust moet worden met een basisset redgereedschap. De groep Tholen is volgens de begroting aan de beurt om zo'n set te krijgen. Het gaat om een redschaar en -spreider met een pompaggregaat, bedoeld voor het kunnen openknippen en -spreiden van autowrakken waarin slachtoffers bekneld zitten. Kosten voor de set bedragen ruim 25.500 gulden. En dat is iets meer dan de 25 mille die er voor gereserveerd was in de be groting. In de komende vier jaar moeten de overige blusgroepen aan de beurt komen voor vervanging of uitbreiding van het redgereedschap. Over de keuze van het materiaal heeft een werkgroepje zich gebogen, bestaande uit brandweerlieden. De Thoolse landbouw is bezig een landbouwontwikkelingsplan (LOP) te maken, de natuurvereniging Tholen wil een natuurontwikkelingsplan voor onze streek (NOP). Dat zei voorzitter G. Westerweel woensdagavond op de ledenvergadering van de natuurver eniging Tholen in Meulvliet. Met dat plan in de hand zou de gemeente, het waterschap Zeeuwse Eilanden en staatsbosbeheer de ontwikkeling van een 'ecologische structuur' op Tholen kunnen bevorderen. Westerweel vindt het maken van een plan van belang omdat het aanwijzen van waardevolle dijken (voor bloem- dijken) bijvoorbeeld te traag gaat. „Er zijn wel wat dijken aangewezen en het waterschap heeft ook strepen ge trokken voor het water. Maar een en ander is nooit in een plan neergelegd bij de gemeente. Zo'n plan zou in een bestemmingsplan moeten zitten. Niet alleen moet er een landbouwontwik kelingsplan komen, maar ook een plan voor de ecologische structuur." Volgens Westerweel is het plan van de vereniging al kenbaar gemaakt op ambtelijk niveau, maar het bestuur is van plan het officieel in te dienen bij de gemeente. „We willen er vaart ach ter zetten. Het LOP voor de landbouw is nog niet klaar. Als dat klaar is wil len we in gesprek treden. Maar omdat het zo lang duurt, willen we zelf stek ken steken en bij de gemeente aan kloppen. We wachten niet langer af." Westerweel zei het te betreuren dat de natuurvereniging niet betrokken is in het plan voor de landbouw. „Op zich is het spijtig dat we het plan niet met elkaar maar naast elkaar moeten ma ken. Communiceren vooraf maakt de planvorming soepeler. Het gaat ons erom welke gebieden met elkaar zijn te verbinden om zo de natuur te ver sterken."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 3