'Het huwelijk kostje een rib uit je lijf en je moet ervoor bloeden' 'Na zeventig kilometer kreeg ik enorme kramp' ^>1 CVS» Vossemeerse gymzaal is legionellavrij Henk Binnendijk op drukbezochte echtparenavond: College negeert commissie bij verdeling van erfenis Budelpack verpakt euro's met 80 man in Lelystad ■^DdëlbuSS- AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Vier weken cel voor mishandelen van automobilist Auto's botsen bij Vrouwendij k Weer ziektegeval door meningococ De feestzaal van gemeenschapscentrum Meulvliet zat vrijdagavond propvol. Henk Binnendijk (bekend van de Evangelische Omroep) sprak op een echtparenavond over het thema 'Man/vrouw, eenheid in verscheiden heid'. Met veel humor doorspekt, probeerde Binnendijk te schetsen waar het in het huwelijk om gaat. Testament Van 't Hof-Quist geraadpleegd B. en w. houden vast aan de eerder voorgestelde verde ling van de Vossemeerse erfenis aan vier verenigingen/ stichtingen tot een totaalbedrag van 25.876 gulden. Het college negeert daarmee het negatieve advies van de meerderheid van de raadscommissie algemeen bestuur en welzijn, die geen 'kruimelwerk' wil, maar de 665.405 gulden aan één of meerdere grote projecten - een skee- lerbaan bijvoorbeeld - wenst te besteden. Donderdag avond 15 februari kan de raadscommissie algemeen be stuur en welzijn duidelijk maken of ze vasthoudt aan het eerder ingenomen standpunt of bezwijkt voor de druk van het college. Budelpack heeft een miljoenenopdracht gekregen van de Nederlandsche Bank (DNB) om euro's te verpakken in vier verschillende uitvoeringen. Hiervoor zijn inmiddels tachtig mensen aan de slag gegaan in het pakhuis van DNB in Lelystad. Deze week Afzien bij toertocht op Weissensee Het was min veertien graden bij het vertrek. Het ijs zat vol scheuren, 's middags stak er een koude wind op, maar zes Tholenaren reden donderdag de 200 kilometer van de alter natieve Elfstedentocht op de Oostenrijkse Weissensee zonder al te veel problemen uit. De een deed er net zeveneneenhalf uur over, de ander meer dan elf. De een zag meer af dan de ander. Maar niemand van hen had deze ervaring willen mis sen. Donderdag 8 februari 2001 57e jaarg^ng-nu.-t2~^\ BEW. EX. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland, Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een 24-jarige Tholenaar en een 34- jarige man uit Bergen op Zoom moe ten vier weken het gevang in. Het tweetal mishandelde in april vorig jaar op de Postweg in Tholen een 45- jarige automobilist die hen aansprak op hun rijgedrag. De politierechter in Middelburg hield er bij de strafmaat rekening mee, dat beide mannen een strafblad hebben. Het tweetal reed op de bewuste dag met hoge snelheid op de brommer naast elkaar op de weg, en ging niet opzij om de automobilist te laten pas seren. Nadat dit hem tóch was gelukt, stopte de 45-jarige een eindje verder om de bromfietsers op hun gedrag aan te spreken. Het kwam tot een handgemeen, getuigen zagen dat het tweetal op een gegeven moment zelfs op de automobilist ging zitten. Pas toen een voorbijganger er zich mee bemoeide, hield het tweetal op met slaan. De automobilist moest zich met verwondingen aan het gelaat on der doktersbehandeling stellen. De officier van justitie vond dat de auto mobilist weliswaar niet helemaal vrijuit ging, maar dat de beide ver dachten een veel groter aandeel had den in het incident. Gezien de uit spraak, deelde de rechter die mening. De legionellabacterie is verdwenen uit de douches in het gymlokaal te Oud-Vossemeer. Analyse van de op donderdag 25 januari genomen watermonsters (overigens uitge voerd door waterleidingmaatschap pij Noord-West-Brabant) heeft dat uitgewezen. ISinds dinsdag kunnen de douches weer gebruikt worden en daarvan zijn de gebruikers van het gebouw schriftelijk op de hoogte ge steld. Om herhaling te voorkomen, zullen de leidingen voortaan weke lijks minimaal tien minuten lang doorgespoeld worden met water van 80 graden. Na een routinecontrole begin dit jaar werd bekend dat de bacterie - veroorzaker van de vetera- nenziekte, een acute infiectie van de luchtwegen - in het Vossemeerse ge bouw was aangetroffen. Diezelfde dag en de ochtend erna werd het ge bouw gesloten gehouden, daarna was de zaal weer voor de gebruikers toegankelijk. Medewerkers van de gemeente spoten de leidingen door met heet water, wat voldoende is om de bacterie - die zich via waterdamp verspreidt - te doen verdwijnen. Op het kruispunt Postweg/Vrouwen- dijk/Kettingdijk tussen Tholen en Poortvliet zijn maandagmiddag rond vier uur twee auto's tegen elkaar ge botst. Naast wat pijnklachten van de inzittenden leverde dat fikse materië le schade op. Het ongeluk gebeurde toen een 84-jarige Thoolse automo bilist die vanaf de Vrouwendijk rechtdoor de Postweg wilde overste ken naar de Kettingdijk, geen voor rang gaf aan een van rechts uit de richting Poortvliet komende auto. De witte Mercedes werd in de flank ge raakt, waardoor de linkerzijde zwaar beschadigd raakte. De 57-jarige be stuurder uit Tholen had een pijnlijke rug. Zijn vrouw klaagde over hoofd pijn en zijn dochter had een pijnlijke hand. De 84-jarige bestuurder van de andere auto kwam met de schrik vrij. De wagen was aan de gehele voorzij de ontzet. De Thoolse politie maakte proces-verbaal op. Wederom is op Tholen een geval van meningococcenziekte ontdekt. De inwoner van Scherpenisse (de GGD had nog geen exacte gegevens) is de vierde persoon in enkele weken tijd die in het ziekenhuis wordt opgeno men met wat in de volksmond vaak ten onrechte 'nekkramp' wordt ge noemd. De meningococcenbacterie (in diverse varianten) zit bij één op de vijf mensen in de keel en veroor zaakt daar meestal hooguit een neus- verkoudheid. Maar soms (vooral bij verminderde weerstand) wordt ie mand ernstig ziek. „Dat kan variëren van de klassieke hersenvliesontste king (met als kenmerk een stijve nek) tot een bloedvergiftiging waar bij zelfs helemaal geen stijve nek hoeft op te treden", aldus GGD-arts L. van den Berg. De GGD houdt Tholen scherp in de gaten, maar on derneemt nog geen bijzondere actie, zoals het vaccineren van de bevol king. Het is wel bijzonder dat het bij de drie eerste Thoolse patiënten (al lemaal weer thuis) om exact hetzelf de type meningococ ging (de iets minder vaak voorkomende C-va- riant) en dat het zowel kinderen als een oudere betrof (terwijl meestal jongeren de ziekte krijgen). De GGD overweegt wel extra voorlichting over de meningococcenziekte. Henk Binnendijk tijdens de pauze in gesprek met bezoekers en A. van de Sande (rode stropdas) die in het organiserende comité zit. Wie vlak voor het begin van de avond maar hij typeerde de instelling die er nog de zaal in wilde, kwam al pal achter de deur stoelen tegen. Hoewel de opstelling van de tafels en stoelen nog wel wat minder ruim had kunnen zijn, was Meulvliet met 220 belang stellenden helemaal vol. Na het wel komstwoord door Adri van de Sande, samenzang en gebed begon Henk Binnendijk met het lezen van een stuk uit Genesis 2 over de schepping van Eva. Omdat de eerste man Adam al leen was, haalde God in zijn slaap een rib uit Adams lichaam en maakte daar Eva van. „Wat me opvalt, is dat God begon met één mens. Maar hoewel God van heel de schepping tot dan toe had gezegd dat het goed was, vond Hij het niet goed dat Adam alleen was. God bracht die twee bij elkaar. En Adam herkent zichzelf als hij zegt: 'Dit is been van mijn been en vlees van mijn vlees'. Die eenheid is bepa lend voor het huwelijk", aldus Bin nendijk. „De man heeft er dan ook net zoveel belang bij dat het met zijn vrouw goed gaat, als dat het met hem zelf goed gaat. En natuurlijk geldt dat ook andersom. Adam herkent zichzelf in Eva. Je vrouw liefhebben is dan ook jezelf liefhebben." Nooduitgang Maar de problemen binnen huwelij ken zijn vaak niet van de lucht. Bin nendijk beweerde niet dat een christe lijk huwelijk geen problemen kent, moet zijn bij man en vrouw. „Er zijn mömenten dat er onenigheid komt. Het is dan zaak niet tegenover elkaar te staan, maar naast elkaar om samen een tegenover jullie staand probleem aan te pakken. Je kunt natuurlijk wel op je rechten gaan staan als man of vrouw, maar daar bouw je geen hu welijk op", hield Binnendijk zijn ge hoor (van jong tot oud) voor. De spreker brak een lans voor het hu welijk. Ook ten opzichte van het sa menwonen. „In feite begint samen wonen al op een verkeerde voet. Je leeft wel samen, maar met de nood uitgang open. Met de gedachte dat je zo uit elkaar kunt als het niet goed gaat. Maar trouwen betekent de deu ren op slot doen en met je rug tegen de muur zeggen: 'Wij gaan er wat van maken'. Overigens gaan er vijfmaal zoveel mensen die samenwonen uit elkaar dan dat er huwelijken stran den", zei Binnendijk. „Trouwen is niet vrijblijvend. Het kost je wat. Je moet een flink stuk van je vrijheid in leveren. Daar word je niet minder van, maar het hoort er wel bij. En als je wilt dat je vrouw het goed heeft, zoek je als man naar mogelijkheden om je vrouw zich te laten ontwikke len. In een huwelijk gaat het erom er voor elkaar te zijn." Binnendijk wees erop dat zoiets geen klein offer vraagt. „Het huwelijk kostte Adam een rib uit zijn lijf. Hij moest ervoor bloeden. Wat dat betreft is het huwelijk een prachtige afbeel ding van wat Jezus Christus voor ons heeft gedaan. In de bijbel wordt hij de bruidegom genoemd en de gemeente zijn bruid. Jezus moest er ook voor bloeden. Aan het kruis op Golgotha. En wie er niet voor wil bloeden, moet niet trouwen", merkte de spreker op. Hij vond ook datje eigenlijk niet mag spreken van een huwelijk sluiten, maar een huwelijk openen. „Men zegt wel eens: Ja, na veertig jaar hu welijk is de verliefdheid overgegaan in liefde. Natuurlijk moet er verdie ping plaatsvinden, maar het is wel de gelijk de bedoeling dat u na 40 jaar nog net zo verliefd bent op uw man of vrouw als toen u net getrouwd was." Verschillen Toch lopen er vele huwelijksbootjes op de klipppen, ook in christelijke kringen. En al gaat men niet altijd uit elkaar, dan nog kan een huwelijk slecht zijn. Binnendijk noemde de bij bel daarin 'heel eerlijk'. Hij haalde in dat verband het huwelijk aan van Izaak en Rebecca. „Die twee zijn uit eindelijk zover uit elkaar gegroeid, dat Rebecca haar blinde man bedriegt met zijn eigen zoon. Ze zet Jakob aan om net te doen of hij zijn oudere broer Esau is om zo de zegen van zijn vader te krijgen die bedoeld was voor de eerstgeborene. Als je zover komt, kun je toch moeilijk van een goed hu welijk spreken", aldus Binnendijk die daarmee kwam bij het tweede deel van het thema, namelijk 'verscheiden heid'. „Izaak en Rebecca waren heel verschillend. Izaak was enig kind van een bejaarde vader en moeder. Door zijn vader op een altaar gelegd om aan God geofferd te worden. Wie weet hoe dat Izaak psychisch heeft beïnvloed? Hij was een flegmaticus waarvan staat dat hij vaak het veld in ging om te peinzen. Rebecca was heel anders. Veel levendiger, initiatiefrij ker, zelfbewuster. Die verschillen zijn gaandeweg het huwelijk op gaan bre ken. Dat is nu ook nog aan de orde." Binnendijk nam bij dit onderwerp gekscherend nog een jong (nog niet getrouwd) paartje op de korrel. Zij kwamen wat te laat binnen en kwa men zodoende pal voor het podium te zitten. „Sorry dat ik jullie moet heb ben, maar dan had je maar op tijd moeten komen", grapte Binendijk die vroeg naar de verschillen tussen de jongen en het meisje. „Nu vind je die verschillen nog heel mooi. Maar dat kan later omslaan in irritatie. Als de liefde verdwijnt, gaan verschillen lei den tot irritatie. Er zijn ook mensen die denken: 'Als we getrouwd zijn, is dat het eerste dat ik aan hem of haar ga veranderen.' En dat is een grote misvatting. Met die instelling mag je het huwelijk niet ingaan. Je bent toch bij je volle verstand als je trouwt? Je hebt toch tijd gehad om te ontdekken hoe iemand in elkaar steekt? Je trouwt met iemand zoals die is. En natuurlijk veranderen we allemaal ge durende ons leven. Maar dat maakt het ook weer boeiend. Ik vind het heerlijk dat mijn vrouw zo anders is dan ik. En dat ondanks het feit dat ik wel eens tegen God zeg dat het alle maal veel gemakkelijker zou zijn als mijn vrouw op dit of dat punt net als ik zou denken. Maar God blijft dan eerst stil en dan is het net of Hij na een tijdje tegen me zegt: 'En jij dan?' Getrouwd zijn, betekent een dienende houding aannemen. En het mooiste is datje partner dan ook gaat dienen." ZIE VERDER PAGINA 5 B. en w. voeren aan dat er ver wachtingen zijn gewekt naar de zeven verenigingen en stichtingen die verzoeken hebben ingediend. De meerderheid van de raadscom missie gaf 11 januari echter aan, dat vorig jaar al duidelijk was ge maakt dat slechts éénmalig ak koord werd gegaan met een ver snipperde verdeling van de erfenis. Het college houdt de commissiele den voor, dat bij het bekend maken van de verdelingsronde 2000 in mei van dat jaar, niemand heeft geprotesteerd „Tegen deze han delwijze is op geen enkele wijze bezwaar geuit." B. en w. hebben de notulen van de commissievergadering er nog eens op nagelezen. „Daaruit blijkt niet, dat de commissie duidelijk heeft gesteld dat de erfenis aan één groot project zal moeten worden besteed. Verschillende commissie leden hebben wel aangegeven dat hun voorkeur daar naar uitgaat. Uit de notulen valt tevens niet op te maken, dat men in de toekomst niet meer akkoord zal gaan met een verdeling van de erfenis zoals die in 2000 en 1999 heeft plaatsge vonden." Het college constateert, dat 'de ge meente niet nadrukkelijk uitge sproken heeft dat een verdeling van de gelden op de manier zoals in januari is voorgelegd, éénmalig zou zijn.' Notaris B. en w. hebben het testament van mevr. Van 't Hof-Quist er nog eens op nageslagen. Daarin staat o.a. dat de gemeente Tholen tot enige en algehele erfgenaam is be noemd. De nalatenschap dient aan gewend te worden ten bate van de gemeenschap Oud-Vossemeer en in het bijzonder voor voorzienin gen op het gebied van sport en re creatie voor de jeugd. 'Ik verzoek het gemeentebestuur van Tholen mijn nalatenschap bij voorkeur aan te wenden voor de aanleg van een zwembad te Oud-Vossemeer. Mocht dit echter financieel niet haalbaar zijn of om andere redenen niet uit voerbaar zijn, dan mag het voor an dere voorzieningen op het gebied van sport en recreatie - mits speci aal ten behoeve van de gemeen schap Oud-Vossemeer - worden ge bruikt.' ZIE VERDER PAGINA 5 „Alleen de zeer speciale machines die we,hiervoor ontwikkeld hebben, vormen al een miljoeneninveste ring", zegt directeur P.R. Ingelse van Budelpack-on-site. Dit is een nieuwe afdeling van het Poortvliet- se bedrijf die buiten de eigen vesti gingen van Budelpack verpakkings opdrachten uitvoert. „Wegens de veiligheidseisen konden we dit kar wei niet in Poortvliet uitvoeren", vertelt Ingelse, die vorig jaar zomer de opdracht kreeg van DNB-direc teur Wellink. „Het is een heel leuk project, dat zes maanden voorberei ding heeft gevergd. De kennis en leiding komt uit Poortvliet, maar in en rond Lelystad hebben we het grootste deel van de benodigde mensen ingeleend. Het is een hele grote order, de grootste van het jaar zelfs. Dus 2001 wordt een goed jaar voor Budelpack, want in Poortvliet hebben we het ook druk." In Lelystad worden A-pakketten sa mengesteld voor de winkeliers, met daarin telkens twee rollen van de zes hoogste euro-denominaties en de B-pakketten met 10 rolletjes van 1 en 2 eurocent. Verder de consu mentenpakketten met 32 euromunt jes. Vanaf eind deze maand zullen ook de 14 miljoen euro-kits (Zalm zakjes) ingepakt worden die alle Nederlanders vanaf de tweede week van december gratis kunnen afha len. „Het kost veel tijd voor onze men sen om binnen in de bunker te ko men en er ook weer uit te komen", zegt Peter Ingelse. „De veiligheids eisen zijn streng. Veel controle dus, o.a. met detectoren. Er mag geen muntje het pakhuis uit voordat de officiële uitgifte plaatsvindt." Eind dit jaar zullen de zes opslaghallen van DNB in Lelystad 1,9 miljard euro-munten herbergen. SFOR-soldaat Kevin Meijer vindt het wel leuk om met verlof te zijn, maar het is in Nederland te luxe Zuster Emma de Koning werkte bij franciscanessen in de ouderenzorg Combi Isolatie verruilt Staveni'sse na twintig jaar voor Tholen EN VERDER... Duidelijk sprake van normver vaging bij Thoolse jongeren, concludeert concept-jeugdnota Deel Thoolse bouwbedrijven de dupe van grondgebrek Ruim 1,8 miljoen van staats secretaris voor Grote Kerk Oud-burgemeester Van der Munnik slaat eerste paal bij Lievensberg Vosmeer-trainer Havermans heeft er geen plezier meer in SCHULD HEEFT IN IEDERS BOEZEM EEN PLEKJE Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Leen van Driel, Leen Menheere, Henk Westerlaken, Chris Koopman en Re- my Potappel uit Sint-Maartensdijk en Ron Brouwer uit Sint-Philipsland vol brachten de tocht. Die bestaat uit 12 ronden van 16,7 kilometer op een meer dat op ongeveer 1000 meter hoogte ligt tussen de Alpen en de Dolomieten. Bij gebrek aan ijs in Nederland wordt daar een alternatieve tocht gereden voor toerrijders en wedstrijdrijders. Schaatsliefhebbers uit onze streek namen er vakantie voor op om mee te doen. Sommigen hebben ervaring opgedaan met de Friese Elfstedentocht, voor anderen is het de eerste keer dat ze zo lang op de schaatsen staan. Oefenen op natuurijs was hier nauwelijks mogelijk, maar het Rammegors blijkt menig schaatser soelaas te bieden, ook al was de tijd dat het natuurge bied dicht lag, kort. Om de conditie op peil te houden is hardlopen, fietsen en skeeleren favoriet. Maar ondanks de training die bij niemand optimaal was, haalden ze de eindstreep. Met stijve spieren, bevroren vingertoppen, een dikke knie of een kromme schaats. Zie verder ook pagina 17. Chris Koopman, Leen Menheere, Leen van Driel en Henk Westerlaken (v.l.n.r.) hebben zich goed beschermd tegen de winterse kou op de Weissensee.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1