Kritiek op onderhoud van staatsbosbeheer Scheidend jachtopzichter mag op reis Liedje van kleindochter en cadeaus van koren maken dirigent sprakeloos Beerput schatkamer vol met informatie Kaalslag in groenstroken 'De Pluimpot is een rotzooitje Waterschap meet sloten in Sint-Philipsland Koppejan blijft nog een jaar bij Emergo trainen Koersballen Einde drift voor Toon de Witbegin van de jacht Han van Vossen Izaak Riedijk neemt na 40 jaar afscheid van zangers Subsidie voor boek over visserij EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Buizerds Jeugd Het Zeeuws jachthoornkorps blies zaterdag in het Hol land Huis te Scherpenisse einde drift voor jachtopzichter Toon de Wit uit Poortvliet. Na veertig jaar legt hij zijn beroep neer als buitengewoon opsporingsambtenaar en beheerder van de jachtvelden rondom zijn woonplaats. Horloge Aimabel mens De emoties waren groot voor dirigent Izaak Riedijk. Za terdagavond nam hij afscheid van vier van de zes koren die hij de laatste jaren onder zijn hoede had. Veertig jaar was Riedijk dirigent, maar hij moet zijn grote passie om gezondheidsredenen voor het grootste deel laten vallen. De Grote Kerk in Tholen was gevuld met genodigden en koorleden. Op de receptie die volgde, kreeg dat muisje letterlijk nog een staartje. Verrassing Stukje sterven Plattegrond Romeinse boerderij bij Poortvliet Wie het over een beerput heeft, trekt meestal zijn neus op. Wanneer een beerput dan wordt gekarakteriseerd als een schatkamer vol met informatie, lijkt dat de omge keerde wereld. Maar de 45 deelnemers aan de geschiede niscursus van de Zeeuwse Volksuniversiteit werden er onlangs in het gemeentehuis van Sint-Maartensdijk stil van. Zo boeiend sprak provinciaal archeoloog drs. R.M. van Dierendonck over de betekenis van beerputten voor het onderzoeken van het verleden van Tholen en Sint- Philipsland. Rode zegelsteen Ongebreideld Verjaal heeft de ideeën in huis! Mooi licht is wonen! Donderdag 8 februari 2001 Het beheer van dijken en natuurgebieden door staatsbosbeheer kan be ter. Dat was te teneur op de ledenvergadering van de natuurvereniging Tholen onlangs in Meulvliet in Tholen. J. Polderman uit Sint-Maar tensdijk kaartte de kwestie aan. Hij wees op de Ruigendijk bij de smal- stad die volgens hem slecht wordt onderhouden. De bomen zijn er gerooid, maar er is een diepte-investering moeten doen. nog niets voor in de plaats gekomen. Ook wordt de dijk niet meer begraasd door paarden of schapen, zo zei hij tijdens de rondvraag. Volgens voorzitter G. Westerweel is er geen duidelijk beheersplan voor de dijken. „Het is een groot probleem. Het is nu een hap-snapbeleid. Ieder een rommelt maar wat aan. Op deze manier kun je ook geen bepaald type dijk ontwikkelen. Er moet meer sa menwerking komen tussen de ge meente en staatsbosbeheer." Polderman vond dat vooral in het na tuurgebied De Pluimpot het beheer ernstig tekort schiet. „Staatsbosbe heer maakt er een rotzooitje van. Er wordt gesnoeid en ze laten alles zo maar liggen. Het lijkt net of er een doosje lucifers is uitgekapt." C. Luysterburg van de roofvogel werkgroep wees erop dat staatsbos beheer het uitdunnen van de bosjes in de natuurgebieden uitbesteedt. „Het werk wordt niet op ecologische ma nier uitgevoerd." Westerweel zei dat de ervaringen met de beheerder 'niet zo best' zijn, maar wees erop dat het ook een kwestie van geld is. „Dijkbeheer kost wel het een en ander. Maar het is wel moge lijk met geld van de provincie." Volgens hem is er van elke dijk wel een bloemdijk te maken. „Maar zo lang er gezegd wordt dat dijken niet zo'n grote waarde hebben, staat er ook niet veel tegenover en wordt er ook niet veel aan gedaan. Je zou juist Nu is het net als met het armoedegat in de sociale zekerheid: je wordt niet beter, maar je wordt ook niet slech ter." Dat staatsbosbeheer beperkt is bij het uitvoeren van onderhoudswerk, komt volgens Westerweel dat de overheid te weinig financiële middelen be schikbaar stelt. „Staatsbosbeheer kan ook geen leden hebben, zoals natuur monumenten of het Zeeuws land schap. Misschien ben je daar wel be ter mee af want die kunnen gebieden aankopen als er weer veel geld van de leden binnenkomt." Dat staatsbos beheer gerooide bomen en takken in de gebieden laat liggen, is volgens Westerweel wel goed voor het aan trekken van kleine dieren en planten. De vogelwerkgroep zag het aantal torenvalken vorig jaar teruglopen. Er waren 90 jonge dieren, maar dat waren er 17 minder dan in 1999. Ook telde de werkgroep het aantal jonge kiekendieven (onder meer in de Rammegors en de Pluimpot). Dat waren er 33. Er broeden ook sper wers op het eiland, maar een van de nesten bleek te zijn verstoord. In de buurt van Tholen is een nest met buizerds gevonden in een boom. Een jong werd in juni dood aange troffen, waarschijnlijk nadat het dier volgens Luysterburg uit het nest is gewaaid. In Sint-Philipsland worden de water lopen en daarbijbehorende waterwer ken opgemeten om de waterbeheer sing verder te verbeteren. Het karwei moet in december klaar zijn. Het ei land Tholen komt pas volgend jaar aan de beurt. Het meten moet daar be gin 2003 klaar zijn. Totaal gaat het om 3400 km waterlo pen in het gebied van waterschap Zeeuwse Eilanden. Tot en met de kleinste details worden de gegevens digitaal verwerkt. De omvangrijke klus is Europees aanbesteed. Het was moeilijk door één bedrijf uit te voe ren. Op Sint-Philipsland is de combi natie Geomij uit Posterholt, Globe uit het Belgische Zandhoven en iV-Infra uit Papendrecht actief. In de loop van de tijd kan er veel ver anderen in het waterlopenstelsel. Ver smallingen doordat de beplanting de overhand neemt of door slibaanwas. Dat komt de doorstroming niet ten goede. Om het integraal waterbeheer te optimaliseren, is het van belang om zoveel mogelijk informatie te hebben over de waterlopen. Zo worden naast de breedte en diepte ook dwarsprofie len. rietkragen, betuining, slibaanwas en taluds allemaal in kaart gebracht. Duiveland heeft de primeur van het meetwerk, waarmee Zeeuwse Eilan den één van de voorlopers is op dit gebied. De gegevens kunnen ook ge bruikt worden om onderhoud op maat uit te voeren. Het grootschalige on derzoek kan ook illegale wijzigingen aan het waterloopstelsel aan het licht brengen, alsmede illegale lozingen. De gemeente laat de groenstroken in de woonkernen regelmatig snoeien. Dat gebeurt door de Betho. Soms gaat de snoeischaar of kettingzaag wat verder en worden struiken tot de grond afgeknipt of gezaagd. Volgens E. Frigge-Hogesteeger (VVD) vindt er echter op dit ogenblik een kaalslag plaats in Oud-Vossemeer en Scherpe- nisse. Dat zei ze onlangs tijdens de rondvraag in de commissie gemeen telijke ontwikkeling. Vooral in Oud-Vossemeer bij het dorpsbos aan de Marehoekstraat is er zo drastisch gesnoeid dat 'er niks meer over is van het groen.' „Zelfs berkenbomen zijn afgezaagd. Het is gewoon een kaalslag." Ze wilde we ten of er wel overleg is met de Betho over het snoeiwerk. Volgens afdelingschef W.A. Blaas is er wel degelijk overleg en voert de Betho het werk uit in opdracht van de gemeente. „Het Thoolse bosplant soen wordt om de zoveel jaren terug gezet. Dat loopt weer uit." Volgens Blaas is er ook niet afgesproken dat er van de normale manier van werken zou worden afgeweken. De seniorenteams van Emergo boeken de laatste weken geen beste resultaten. Tóch is er goed nieuws voor de korfballers van de club uit Sint-Maartensdijk. Trainer/coach Frank Koppejan uit Zevenbergen blijft namelijk nog een jaar, zo is hij met het bestuur overeengeko men. De eerste keus van Emergo verloor in de zaalcompetitie met 12-7 van Oranje Zwart/Hoekse Waard. Hoewel de Thole- naren de laatste weken wat beter draaien in klasse R5c, openden ze niet goed. Via 1-1 liep de thuisploeg uit naar 5-1 en dat kwam Emergo ondanks een 5-2 ruststand niet meer te boven. In de tweede helft ging het aanvankelijk gelijk tegen elkaar op, maar de ploeg uit Mijnsheerenland stond de rood-zwarten niet toe om dich terbij te komen. Het duel eindigde in 12-7 en voor Emergo scoorden Gerrie Antho- nisse (2x), Jaco van Heemskerk (2x), Jaco van Dis, Irene Farla en Marco v.d. Hoek. Een week eerder was DSO uit Klundert ook te sterk: 11-16. De Brabanders kwa men in Meulvliet al gauw 0-4 voor, maar bij de rust stond het 6-8. Maar de hervat ting liep niet goed en pas toen het 6-13 stond, konden de Tholenaren wat terug doen. Kristian van Heemskerk (4x), inval ler Jaco van Heemskerk (3x), Gerrie An- thonisse, Jaco van Dis, Irene Farla en Jes sica de Rijke troffen doel voor Emergo. Hoewel ACKC uit Giessen tegen Emergo 2 steeds een voorsprong nam, wisten de Tholenaren keer op keer langszij te ko men. De Hollanders kwamen 2-0 voor, Emergo liep naar 4-5 uit en op slag van mst werd het 5-5. Bij 9-9 in de tweede helft plaatste ACKC een demarrage en daarop hadden de rood-zwarten geen ant woord meer. De gelukkigste ploeg won zodoende met 13-11. Aan Thoolse kant troffen Leo Overbeeke (4x), Renate Breu- re (2x), Jaco Rip (2x), Maddy Muis, Jos Oostdijk en Annemiek Slootweg doel. Een week eerder tegen Voltreffers brak zwak aanvalsspel de ploeg uit Sint-Maar tensdijk op. Na een 1-4 ruststand liepen de Oosterhouters simpel uit naar 4-11. Arie Jansen (3x) en Leo Overbeeke scoor den voor Emergo. Dat Emergo A tegen Ventura Sport met een dame minder speelde, was in de eerste helft nauwelijks te merken dankzij de ge toonde inzet. Door voor steun onder de korf te zorgen, creëerden de rood-zwarten zelfs kansen en zo stond het 4-4 bij de rast. Na de hervatting vervloog de hoop op een goed resultaat echter. Ventura Sport liep eenvoudig uit naar een 8-5 winst. Voor Emergo scoorden Marcel de Frel (4x) en Jaco van Heemskerk. Tegen Voltreffers boekten de Tholenaren een week eerder een monsterscore: 21-9. Daarvan nam Jaco van Heemskerk negen treffers voor zijn rekening. Emergo D trad met enkele F-spelers aan tegen Voltreffers. Niettemin kreeg het team volop kansen en benutte er daar in de eerste helft één van. Na de hervatting kwamen de Oosterhouters tot twee keer toe van een achterstand terug en zodoende werd het spannend. Uiteindelijk trokken de Tholenaren aan het langste eind (2-3) door treffers van Anke Vroegop (2x) en Pascal Farla. In het eerdere duel tegen Keep Fit had Emergo een speler minder en verloor met 2-7. De F-jeugd van Emergo boekte een moei zame 3-4 overwinning tegen Springfield. De ploeg uit Hoeven bleek gevaarlijk en leidde bij de rast met 3-2. Na de hervat ting draaiden de Tholenaren de rollen om en pakten de punten. Chantal Bentvelsen (2x), Sander Aarden en Hilbert Poot scoorden. De strafworpen waren met 13- 15 voor Emergo. Tegen Vios uit Willem stad boekten de rood-zwarten een 5-4 overwinning. Emergo C kwam zaterdag niet in actie en verloor een week eerder met 4-5 van DSO. Programma zaterdag: Emergo-Ventu ra Sport 3 16.50 u, Emergo 2-Korbatjo 3 15.40 u. Jeugd: Emergo A-DSO 14.30 u, Emergo C-Springfield 13.30 u, Emer go D-Juliana 12 u, Emergo F-Schelde- vogels 12.45 u. De uitslagen van de wedstrijden van: Tholen-stad: 1 N. Moerkerken en M. van den Houten 37 p; 2 mevr. F. Schel- linger en wisselende partner 33 p; 3 mevr. D. Pigmans en mevr. Y. Verkam man 26 p; 4 L. Soomers en J. Geuze 25 p; 5 mevr. C. Praat en J. Bal 15 p; 5 mevr. R. Burrows en D. Schellinger 15 P- Meulvliet: 1 mevr. G. Melching en mevr. R. Vroegop 40 p; 2 mevr. L. Verschoor en W. Schot 36 p; 3 mevr. J. Bos en mevr. B. Schot p; 4 mevr. T. Soomers en J. Vroegop 23 p; 5 B. Melching en W. Bijl 21 p. Oud-Vossemeer: 1 mevr. C. Lindhout en F. Schoep 34 p; 2 mevr. D. van Dijke en mevr. C. van Mierlo 33 p; 3 mevr. N. Schoep en mevr. L. van Poortvliet 19 p; 4 mevr. A. Bosters en W. Lindhout 18 p; 5 mevr. M. v.d. Zande en A. van Dijk 12 p. Sint-Maartensdijk: I mevr. L. Ver schoor en J. v.d. Klooster 48 p; 2 W. Bijl en A. Leemreijze 27 p; 3 mevr. M. Bijl en mevr. M. Dane 23 p; 3 mevr. S. Wolse en mevr. C. van Mierlo 23 p; 5 mevr. L. v.d. Klooster en mevr. T. Goode 22 p; 6 mevr. G. Verwijs en C. van Gorsel 20 p. Voorzitter Gerrit Blauwendraad spelt Toon de Wit de gouden medaille van de jachtopzichtersvereniging op, voor 40 jaar lidmaatschap. In een goed gevuld Holland Huis was menig jager, drijver, (oud)poli- tieman en collegajachtopzichter op komen dagen om Toon en Bep de Wit de hand te drukken. Na een wel komstwoord door secretaris Wim van Doorn van wbe De Liniedijk - waarbij De Wit in dienst was - werd de scheidend jachtopzichter toege sproken door voorzitter Daan van Doorn van De Liniedijk. „Veertig jaar is geen kleinigheid. Zeker niet als je het vergelijkt met het normale, werkzame leven. Dit is een hobby en daarom een bijzondere prestatie. He lemaal als je ziet hoe de jacht zich heeft ontwikkeld. Bij je 25-jarig ju bileum was de ommekeer al zicht baar. Toon er is al zoveel over je ge zegd en na alles wat er in de krant heeft gestaan, valt daar weinig meer aan toe te voegen", aldus Van Doorn. „Maar we hebben in die veertig jaar zoveel met elkaar ge sproken en ik ken je van dichtbij. Er zijn een paar woorden die typerend zijn voor Toon de Wit. Hij is ten eer ste accuraat. Zowel wat het weren van stropers uit het jachtgebied be treft, als ook richting grondgebrui kers. En als er een drift uitgezet moet worden, doet hij dat ook altijd nauw gezet. Verder is Toon heel betrokken. Bij de familie Van Doorn, maar ook bij de jacht, het jachtveld en alle mensen die daarbij betrokken zijn. Hij is ook emotioneel aangaande de dingen waar hij mee bezig is. Zeker als er iets niet goed gaat of niet eer lijk." Van Doorn merkte op dat de 'combi natie' Bep en Toon al meer dan 40 jaar betrokken is bij de familie Van Doom. Mevr. De Wit was namelijk huishoudster bij de toenmalige bur gemeester Van Doom (vader van de twee broers die nu het jachtgebied beheren). „Ik denk dat ik als kleine jongen er verantwoordelijk voor ge weest ben dat Toon en Bep zich net jes gedragen hebben tot aan hun hu welijk. Want als ze gingen fietsen naar de Zuiddijk, dan ging ik mee. En ik lag natuurlijk altijd tussenin", grapte Daan van Doom. „Als zo'n dienstverband er al zo lang is, ga je zaken vaak vanzelfsprekend vinden. Maar aan alles komt een einde en voor het jachtopzichterschap van Toon de Wit is dat einde vandaag gekomen. De familie Van Doom is jullie dankbaar voor alle inzet:" Van Doom memoreerde nog dat De Wit bij zijn 25-jarig jubileum een gou den horloge kreeg met de opmer king dat hij bij 40 jaar een gouden band erbij zou krijgen. „Maar Toon dacht dat hij dat toch'niet zou halen, dus kocht hij er zelf maar een." Daarom gaf de voorzitter van De Li niedijk de scheidend jachtopzichter en zijn vrouw een enveloppe met in houd 'om eens lekker van op reis te gaan'. Voorzitter Bram van Nieuwenhuij- zen van de overkoepelende wildbe heereenheid Tholen/Sint-Phi lipsland karakteriseerde De Wit als een man van weinig woorden. „En dat is ook goed. Een jachtopzichter moet niet te veel praten, maar actief zijn in het veld", aldus Van Nieuwenhuijzen. „Je bent weliswaar emotioneel, maar je kunt je goed beheersen. Ook als je onrechtmatigheden constateert. Je hebt goede contactuele eigenschap pen en bent wat men noemt een 'ai mabel mens'. Een fijne en betrouw bare vent." Van Nieuwenhuijzen vulde de gift van De Liniedijk aan. „Dan kun je misschien toch nog wat langer in dat betere hotelletje blij ven." Emiel van Dongen werd voorgesteld als sprekende namens de 'drijvers- bond', ofwel de vaste groep drijvers van De Liniedijk. „Toon heeft veel met ons te stellen gehad. Hij zat al tijd bij ons in de bus als we naar het jachtveld reden. Maar wij dachten meer aan onderlinge geintjes dan aan het jachtveld. Tenminste, totdat we er aankwamen, want dan werd het anders. Toon moest ons aansturen en af en toe mopperde hij wel eens, maar het is nooit vervelend gewor den." Van Dongen gaf De Wit letter lijk een 'gouden handdruk' met daar in eveneens een financiële bijdrage. Voorzitter Gerrit Blauwendraad van de jachtopzichtersvereniging Zee land hield het kort. „Ik heb je leren kennen als een betrokken man bin nen onze vereniging. Als lid en lange tijd als voorzitter van de afdeling." Blauwendraad speldde De Wit ver volgens de gouden medaille van de vereniging op. Hij merkte daarbij op dat er niet veel jachtopzichters zijn die daarop kunnen bogen." De Wit was er zeker trots op. „Ik weet nog als de dag van gisteren dat ik aangesteld werd. We hebben een prachtige tijd gehad. In de winter maanden was ik vaak onrustig, zeker als het waaide. Dan ging ik eropuit om stropers te betrappen. In al die tijd heb ik tien geweren uit het veld gehaald en dat is toch een behoorlijk aantal. We hebben altijd goed con tact gehad met de familie Van Doorn. Er is heel wat gebeurd en velen zijn ons ontvallen. Onze gedachten gaan dan ook naar hen uit. Maar zo gaat het in het leven. Bedankt voor het vertrouwen dat u in mij heeft ge had", aldus De Wit die zijn opvolger Han van Vossen ook nog een goede raad meegaf: „Veel sterkte en wijs heid in het jachtveld. Wees alert en doe wat aan de wildschade als de boeren daar melding van maken." Toen De Wit en Van Vossen naast el kaar stonden om de felicitaties in ontvangst te nemen, blies het jacht hoornkorps nog einde drift voor De Wit en begin van de jacht voor Van Vossen. De Wingerd was er voor ontruimd. Alle stoelen en tafels gingen aan de kant om de in totaal 300 gasten te kunnen bergen. De koorleden van Canticum en Immanuël uit Tholen, Laudate Dominum uit Stavenisse, Met Hart en Stem uit Sint-Maar tensdijk en Sursum Corda uit Krab- bendijke dronken op de verdieping van het hervormd verenigingsge bouw koffie. Daar werd Riedijk ook toegesproken door onder meer A. Zuiddam die namens Canticum, Laudate Dominum en Immanuël sprak. „We wilden je een mooi ca deau geven als afscheid. En daarom hebben wij dat als drie koren samen gedaan", zei Zuiddam die een pak ketje aan Riedijk gaf. Toen die het (onder het toeziend oog van zijn vrouw) openmaakte, kwam er een computermuis uit. Daar moest de dirigent even van slikken, want hij heeft helemaal geen computer. Dit cadeautje moest dus wel een voor bode van iets anders zijn. „Het ech te cadeau dat hier bij hoort, vonden we toch net iets te groot en te kost baar om hier mee naartoe te nemen. Dat willen we thuis bij je komen in stalleren. Je belt maar voor een af spraak", aldus Zuiddam. Van Sur sum Corda kreeg Riedijk een gouden zakhorloge. De scheidend dirigent had het er zichtbaar moeilijk mee, zoals eerder die avond tijdens het afscheidscon cert ook al. „Zo'n bijzonder af scheid, daar ben ik jullie onuitspre kelijk dankbaar voor. Het heeft allemaal wel een paar traantjes ge kost, maar dat is niet erg. Ik wil jul lie allemaal bedanken voor de vele goede jaren die we samen hebben gehad", aldus Riedijk. Het scheelde overigens niet veel of het hele feest was niet doorgegaan. Tijdens de laatste repetities (donderdag) moest de dirigent namelijk ziek naar huis. De volgende dag was het nog niet over, maar zaterdag was hij toch weer op de been. Het afscheidsconcert werd gehou den in de Grote Kerk in Tholen. Ds. De Goei uit Sint-Maartensdijk ver zorgde de opening en sluiting. Op de avond waren al de koren van Riedijk (behalve het bejaardenkoor tje van Ten Anker) aanwezig. Canti cum uit Tholen zong Psalm 122 in een bewerking van J.P. Sweelinck en 'Cantate Domino' van H.L. Hassler. Samen met Immanuël en Laudate Dominum zong dat koor ook nog 'Psalm 19' en 'Daughter of Zion'. Tot slot kwamen ook Sursum Corda en Met Hart en Stem erbij. Alle koren zongen samen 'Schepper en Koning', 'God onze vaad'ren', 'Zie op mij Heer', Psalm 89, Psalm 138 en 'Ambrosiaanse lofzang'. Muzikale begeleiding was er van de groep Ars Musica onder leiding van Paul Heijboer uit Tholen. Van dat alles wist Riedijk af. Hij dirigeerde immers zelf de koren. Maar op deze avond (waarop Rie dijk ook nog eens 70 jaar werd) waren er ook nog twee verras singsoptredens. Het eerste was een gelegenheidskoor, samengesteld uit leden van de huidige (en vroe gere) koren van Riedijk. Zij zon gen - onder leiding van Riedijks zoon Mario - vrij moeilijke stuk ken en dat verbaasde de scheidend dirigent. „Dat jullie deze muziek in hebben kunnen studeren, had ik nooit kunnen denken. Ik wist dat mijn vader het mensen kon leren. Ik wist niet dat ik dat ook zou kun nen, maar ik heb het gedaan. En ik wist ook niet dat Mario dit kon. Heel mooi." Wat voor Riedijk nog mooier was, was het liedje 'Hoger dan de blauwe luchten' dat klein- Izaak Riedijk met zijn kleindochter Joëlle die een liedje voor hem zong. dochter Joëlle voor haar opa zong. De zoon aardt naar zijn vader. Wat betreft de liefde voor het dirigeren, maar ook wat betreft emoties. „Wij zijn twee heel emotionele mensen, dat is vanavond maar weer gebleken. Pa (of zoals ik wel eens zeg 'Sjakie'), het afscheid is niet gemakkelijk. Je stopt welis waar niet helemaal, maar toch. Een moeilijk, maar wijs besluit. Ik weet wat het is om even alleen te zijn met de muziek. Als ik naga wat dirigeren voor mij betekent, dan weet ik dat dit voor jou een beetje sterven is." Mario Riedijk haalde zoals hij zelf Zo'n beerput werd in 1999 aange troffen bij de opgravingen in de Ver- brandestraat in Tholen, waar ook het talud van een dijk van de uit 1220 daterende 1500 gemetenpol- der boven water kwam. In die pol der is voor het grootste deel de stad Tholen gevestigd. De archeoloog maakte duidelijk, dat beerputten informatie geven over de mensen die er gewoond hebben, wat ze aten en wat voor huisraad ze hadden. „Er was toen immers nog geen vuilnisophaal dienst, dus er ging van alles in de beerput. Je kunt er meer* over de cultuur te weten komen, of er arme of rijke mensen hebben gewoond. Keukeninventaris is daarbij van be lang, voorwerpen van glas of tin. De herkomst van potten en pannen kan op die manier duidelijk worden. In een beerput kun je botten, zaden en pitten terugvinden. Ook wat voor ambacht er beoefend werd, is op die manier te achterhalen." Van Dierendonck noemde informa tie uit de archeologie een waarde volle aanvulling op historische bronnen. Hij liet dia's zijn van de opgravingen bij Klein Ferré, de landbouwgrond van de familie Van Daaten aan de Postweg tussen Tho len en Poortvliet, waar restanten van een Romeinse boerderij zijn aangetroffen. Behalve scherven kwam er een prachtige rode zegel steen (een gem) uit de grond met daarop een geit die een zuil omver stoot. De leider van het toenmalige onderzoek wilde de resultaten van de opgravingen lange tijd niet af staan, maar daarin komt nu lang zaam verandering. Van Dieren donck zei desgevraagd te hopen, dat resultaten nog eens op eeri tentoon stelling in de gemeente Tholen te kunnen laten zien. Van de Romeinse boerderij aan de Postweg is een bijna complete plat tegrond beschikbaar. Het daar ge vonden aardewerk duidt erop, dat er een zestigjarige bewoning is ge weest. De boerderij is door brand verwoest. Vermoedelijk is in die omgeving nog een tweede en een derde boerderij geweest. Over archeologie op Tholen is vol gens Van Dierendonck bitter weinig geschreven. „Maar de opgravingen aan de Verbrandestraat hebben aan getoond, wat voor archeologische schatkamer Tholen kan zijn. De bo dem kan nog aanzienlijke verrassin gen bevatten. Goede dingen moeten we daarom bewarén. Bij wegenaan leg is er al veel ongebreideld ten prooi gevallen aan welvaart en wel zijn. Ja, vlakbij Tholen zou het Pompeï van Nederland kunnen lig gen, wanneer het verdronken land van Reimerswaal - de vierde stad van Zeeland - in tact was gebleven. Nu is dat gebied systematisch leeg gehaald voor een paar potjes op de schoorsteen en dat is echt doodzon de. Men gaat nu een monument voor de verdronken dorpen oprich ten maar het grootste monument - Reimerswaal - is verloren gegaan. Laten we alles eens mooi laten zit ten. Over 100 tot 200 jaar is de ar cheologie mogelijk zover dat we met grondradar en chemische ana lyse kunnen bekijken wat er alle maal in de grond zit." Van Dierendonck had nog een ad vies voor het gemeentebestuur van Tholen. „De hollestelle op de Ru- moirtschorren bij Anna Jacobapol- der is de enige buitendijkse holles telle in Zeeland. Het zou de gemeente sieren, wanneer ze die hollestelle als monument zouden aanwijzen", aldus de provinciaal archeoloog. De provincie is bereid 17.000 gul den subsidie te geven voor de uit gave van een boek over de Zeeuw se visserij door de vereniging tot bevordering van de Zeeuwse vis- serijbelangen Zevibel. Het gaat om een documentaire uitgave op basis van interviews met oude en jonge beroepsvissers, ook uit Tho len. Zowel oude als moderne vor men van visserij komen aan bod. Uit de mossel- en oestersector worden meerdere vissers aan het woord gelaten omdat deze van groot belang is voor Zeeland. Ge durende een groot deel van de vo rige eeuw wordt het vissersleven beschreven. Mevr. Gees R. Gme- lich Meijling-van Hemert uit Ka- pelle is de auteur. Gelet op de bre de opzet van het boek en de ruime tijdsperiode die het bestrijkt, spre ken gedeputeerde staten over een belangrijk document voor de Zeeuwse visserijsector. Zevibel had gevraagd om de onkosten en arbeidsuren van de auteur/foto graaf te subsidiëren. Gedeputeer de staten willen tot maximaal 40% of 17.000 gulden gaan, onder de voorwaarde dat ze tien exempla ren krijgen voor de provinciale collectie. Zevibel heeft voor het restant een subsidieverzoek inge diend bij de Maurits van Katten- dijke stichting. Pak even uw zakboekje THOLEN 14, 21 en 28 feb. Woensdagmid dagclub Thjos, jeugdhonk 14-16 u. 8 feb. Informatie-avond over borst voeding, Stoofstraat 8, 20 u. 9 feb. Klaverjasavond, kantine Tho- lense Boys. 11 feb. Jam-sessie, café The Sixties, 15 u. 13 feb. Plattelandsvrouwen over de euro. 14 en 21 feb. Schooldammen en schaken, Meulvliet 13.30 u. 19 feb. Districtsbijeenkomst water schap, Meulvliet 19.30 u. 21 feb. Oecumenisch avondgebed, Ichtuskerk, 19.30 u. 21 feb. Jubileumviering NCVB/ Passage 50 jaar, Het Visnet, 19.45 u. OUD-VOSSEMEER 13, 20 en 27 feb. Koersballen Anbo, Vossenkuil 14 u. 20 feb. Brabantse koffietafel en car naval AVB, Vossenkuil. 21 feb. Bingo Anbo, Vossenkuil 14 u. 24 feb. Carnavalsoptocht. SINT-ANNALAND 16 feb. Alg. ledenvergadering Smash '76, kantine Rabobank 19.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 8 feb. Bijeenkomst VOMI, Haes- tinge 13.30 u. 10 feb. Toneelstuk 'Een bredere kijk dan de Schilderswijk' door PJZ, Haestinge 19.30 u. 15 feb. Vergadering comm. alg. be stuur en welzijn, gemeentehuis 19.30 u. 19 feb. Vergadering comm. ge meentelijke ontwikkeling, gemeen tehuis 19.30 u. 20 feb. Vergadering comm. midde len, gemeentehuis 19.30 u. 26 feb. Vergadering gemeenteraad, gemeentehuis 14 u. SCHERPENISSE 8 feb. Inloopavond speelterrein Ma luslaan, Holland Huis 19.30-21 u. BERGEN OP ZOOM 9 feb. Show Tineke Schouten, De Maagd, 20.15 u. 10 feb. Opera II Trovatore, De Maagd, 20.15 u. 11 feb. Orgelconcert, St. Gertru- diskerk, 16 u. 21 feb. theaterconcert BZN, De Maagd, 20.15 u. +film+++film+++film+++film+ ROXY I: Cast away - do en ma t7m wo 20 u„ vr en za 20.30 u„ zo 16 en 20 u. Dinosaur (Ned. gespr.) - za, zo en wo 14 u. ROXY II: Art of war - do, ma en di 20 u„ vr en za 18.45 en 21.30 u„ zo 16 en 20 u. Plop in de wolken (ned. gespr.) - za, zo en wo 14 u. Bedazz led - speciale voorpremière wo 20 u. CINEMACTUEEL: Vertical limit - do, ma en wo 20 u„ vr en za 18.45 en 21.30 u„ zo 16.15, 18.45 en 21.30 u. The Grinch - za, zo en wo 14 u. What women want - do en ma t/m wo 20 u„ vr 18.45 en 21.30 u„ za en zo 14, 18.45 en 21.30 u. Dinosaur (Ned. gespr.) - za en wo 14 u„ zo 16.15 u. Unbreakable - vr en za 18.45 en 21.30 u„ zo 16.15, 18.45 en 21.30 u„ di en wo 20 u. Plop in de wolken (Ned. gespr.) - zo en wo 14 u. Verrassingsvoorpremiere: do 20 u. Dancer in the dark - ma en di 20.30 zei 'mooie'jeugdherinneringen op. „Ik weet niet anders, of er werd ge zongen. Jij hebt mij geleerd te hou den van de muziek waar jij ook zo van hield. Andere kinderen van mijn leeftijd luisterden naar pop muziek, maar ik niet. Ik vond de muziek van Sweelinck mooi. De stem is het mooiste instrument. Dat vind jij ook en qua muzieksmaak lijken wij op elkaar. En ik durf ge rust te stellen dat jij je talenten hebt gebruikt. Ik weet dat je het moeten stoppen ervaart als een stukje aftakeling, maar je kunt er trots op zijn zolang op deze manier met je koren te hebben gezongen." ELECTRO WORLD. DE WERELDZAAK DIE JE KENT Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 13