Dwalende bestuurders filosoferen over weg Oester- naar Philipsdam Activiteitencentrum voor gehandicapten Zilveren bruiloft levert plas met dubbeltjes op ONDERTITELING IN PORTUGAL? Weggemans sticht een bouwmarkt in Tholen ///fc HEIJNEN Steenpoorte weg als hoofd gemeentewerken 1150 protesten Stavenisse tegen 60-kilometerweg Raadsspreekuur Waarschuwingen fout parkeren Lamsoor/zeekraal Thoolse recreatie heeft te maken met dubbele gezinsverdunning Krina Vroegop wordt verrast bij folderen Donderdag 1 februari 2001 57e jaargan: 999 E-TECHNOLOCIE „Je kunt beter naar een doolhof gaan dan naar Tholen." Mevr. drs. N. Ginjaar-Maas, oud-staatssecretaris van on derwijs en gespreksleider bij het Zeelanddebat in Goes, hield van duidelijke uitspraken. Zwart of wit. Ook gede puteerde G.J. van Zwieten van ruimtelijke ordening be kende altijd op Tholen ie verdwalen. „Vanaf de Oester- dam moet je linksaf of rechtsaf, maar je kunt niet rechtdoor." Wethouder K.A. Heijboer had wel een oplos sing voor die problemen. „Als u eens meer op Tholen zou komen!" Lege bussen Boer ondergewaardeerd Ook plan voor woonvoorziening op Tholen De Schutse uit Kesteren heeft vergevorderde plannen om op Tholen een dagactiviteitencentrum voor verstandelijk gehandicapten te stichten. Hiervoor zijn al 20 aanvragen. Daarnaast is Siloah uit Goes van plan om een voorzie ning voor beschut zelfstandig wonen voor minimaal 8 gehandicapten op Tholen te beginnen. Beide projecten samen bieden werk aan 12 mensen. Op bedrijventerrein Welgelegen 3000 m2 Deze week HEIJNEN CAMPINGSCHOTELS VOOR EEN WERELDVERBINDING HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. L.T. Steenpoorte treedt met ingang van vandaag, donderdag 1 februari, terug als sectorhoofd gemeentelijke ontwikkeling bij de gemeente Tho len. Hij heeft om gezondheidsrede nen ontslag gevraagd uit die functie. Leen Steenpoorte werd hoofd ge meentelijke ontwikkeling als opvol ger van ir. Van Veen. Hij is nu met ziekteverlof en het zal nog wel even duren voordat hij terug is. Daarna gaat hij een nog nader te bepalen in houdelijke functie in de gemeente lijke organisatie vervullen. De ge meenteraad is maandagavond achter gesloten deuren ingelicht over deze verandering. W.A. Blaas, afdelings chef openbare werken, neemt Steenpoorte tijdelijk waar. Hij deed dat vorig jaar ook al toen het hoofd gemeentelijke ontwikkeling onge veer twee maanden met ziekteverlof was. B. en w. zijn van plan via een landelijk personeelsbureau een ex terne kracht aan te trekken tot het moment dat er definitief in de vaca ture kan worden voorzien. De afde ling gemeentelijke ontwikkeling is de laatste jaren al veel geplaagd door ziekte, mutaties en het inwer ken van nieuwe mensen, terwijl er o.a. door de varkensbedrijven en nieuwe bestemmingsplannen een grote werkdruk was. Financieel be tekent het ook een aderlating voor de gemeente, die straks twee hoof den gemeentelijke ontwikkeling moet betalen. Ook op de afdeling middelen is een chef teruggetreden. Wegens verschil van inzicht is J.A. van Akkeren van af 1 januari geen afdelingschef fi nanciën en belastingen meer. Ook voor hem wordt er bij de gemeente naar een passende functie gezocht. P.C.M. van den Kieboom, afde lingschef sociale zaken, neemt de functie van collega Van Akkeren tij delijk waar totdat er een nieuwe chef op financiën is benoemd. De stichting actief Stavenisse heeft 1150 handtekeningen verzameld te gen het aanwijzen van de provincia le weg naar Sint-Maartensdijk als erftoegangsweg waar een maximum snelheid van 60 kilometer gaat gel den. De provincie wil de doorgaan de weg (80 km) wijzigen, maar daar is massaal protest tegen gerezen in het dorp. „Afgezet naar het aantal gezinnen hier, is dat een hoge sco re," zegt voorzitter Ph. de Rijke van de stichting. Op de drie inlever- adressen in het dorp druppelen nog steeds getekende formulieren bin nen. De termijn van inleveren liep op 27 januari af. De stichting heeft echter besloten dat er nog steeds handteke ningen ingeleverd kunnen worden. De Rijke kan op dinsdag 13 februari de stapel adhesiebetuigingen inleve ren bij verantwoordelijke gedepu teerde Hennekeij in Middelburg. „Tot die tijd laten we de actie maar doorlopen, al verwacht ik niet veel handtekeningen meer. Wij zijn dik tevreden." Uit het contact met de provincie is De Rijke gebleken dat de weg niet zomaar binnen korte termijn veran derd zal worden. „Er is me uitge legd dat het allemaal niet zo'n vaart loopt en dat het nog heel lang kan duren voordat hier een erftoegangs weg van wordt gemaakt. Dat staat nog niet vast. Maar ik heb gezegd dat er voor ons wel iets vast staat en dat is dat we het er niet mee eens zijn. Het is een breed opgezet sig naal." Burgemeester W. Nuis komt in het eerste kwartaal met een voorstel bij de raadscommissie algemeen be stuur en welzijn of er in de gemeen te Tholen al dan niet een raads spreekuur wordt ingevoerd. Hij heeft daarover inmiddels informatie gekregen van de gemeente Borsele, zo vertelde de burgemeester maan dagavond op vragen van raadslid mevr. E. Frigge-Hogesteeger. De politie toog dinsdag in de vroege ochtend op pad om te controleren op parkeergedrag. De dienders lie ten diverse waarschuwingsbriefjes achter in onder meer de Hoogstraat in Tholen, de Julianastraat in Sint- Annaland, de Kerkstraat in Scher- penisse en het Kerkplein in Poort vliet. In het bericht over de vergunningen voor het snijden van zeegroenten werd vorige week dinsdag 5 febru ari vermeld. Dat moest echter dins dag 6 februari zijn. Op die dag kan men terecht in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Zie ook Abdij- nieuws in deze krant. Recreatie-ondernemer K. Saris uit Tholen en het Thoolse WD-statenlid mevr. Polderman-Martin in gesprek tijdens het Zeelanddebat. 'Moeten de verbindingen in en naar Zeeland verbeterd worden' is één van de thema's in het Zeelanddebat en dat werd woensdagavond in Goes ook behandeld door de ruim veertig deelnemers, onder wie de Thoolse statenleden mevr. H.A. Polderman- Martin en J. v.d. Merbel, wethouder Heijboer en de recreatie-onderne mers H. Zwikker van camping de Pluimpot en K.B.M. Saris van de Speelmansplaten. De laatste pleitte voor een rechtstreekse verbinding tussen de Oester- en Philipsdam en daar speelde gespreksleider mevr. Ginjaar op in. Statenlid Van Wave- ren merkte op, dat met bordjes de verdwaalproblemen al een eind op gelost zouden zijn. Wethouder Heij boer wist echter, dat er voor zo'n rechtstreekse verbinding van Oester- naar Philipsdam al stippellijnen op de kaart stonden. (In het categorise- ringsplan wegen in het kader van duurzaam veilig - red). „De provin cie zal dat moeten uitwerken, maar dan zal eerst de A4 bij Steenbergen er toch moeten zijn." Dat was gedeputeerde Van Zwieten wel met hem eens, want die had eer der betoogd dat het doortrekken van de A4 van Dinteloord naar Bergen op Zoom ook wel degelijk een Zeeuws belang was. Het verkeer van en naar Zeeland wilde hij namelijk niet via noord-zuid-verbindingen over de Zeelandbrug en stormvloed kering leiden, maar via de A58 van Vlissingen naar Bergen op Zoom. Tegen de dwarsverbinding door het eiland Tholen had hij daarentegen geen bezwaren. Mevr. Ginjaar peil de bij handopsteken de meningen en de meerderheid van de ruim veertig aanwezigen bleek voor een recht streekse verbinding van de Oester- naar de Philipsdam te zijn of in elk geval een betere bewegwijzering. De minderheid wilde geen dwars- doorsnijding van het eiland. Nadenken over goed en flexibel openbaar vervoer was ook één van de discussiepunten. Het huidige bussysteem is achterhaald, was een conclusie van één van de vijf dis cussiegroepen in Goes. „Over het openbaar vervoer is decennia lang niet nagedacht", zei statenlid Wiersma. „We moeten niet al het geld in lege bussen blijven steken, maar op een slimme manier op de behoeften aan openbaar vervoer in spelen", was de mening van gede puteerde Van Zwieten. De dorpsge meenschappen moeten bij dat beleid betrokken worden, werd op gemerkt. Eén van de conclusies was ook, dat we in Zeeland moeten accepteren dat er kleine kernen blijven zonder al te veel voorzieningen. Of er 20 huizen meer gebouwd worden, helpt niet voor het voorzieningenni veau. Burgemeester Mandos van Borsele was ook de mening toege daan dat niet elk dorp moet groeien. „Ook gemeentebesturen willen een mooie gemeente hebben en niet al leen maar groeien. Leefbaarheid, kwaliteit, ruimte en landschap spe len ook een rol." Statenlid en oud-gedeputeerde ruim telijke ordening mevr. Nederhoed- Zijlstra had toch de ervaring dat ge meentebesturen tegen de grenzen zitten te drukken en dan komt de waarde van het landschap toch ter discussie te staan. „Groei is immers leuk voor bestuurders omdat meer inwoners ook meer salaris en meer roem opleveren", zo hield één van de deelnemers gedeputeerde De Kok voor. Wethouder Heijboer merkte op, dat het provinciaal bestuur bij het ont wikkelen van beleid rekening dient te houden met de wensen van de ge meenten. Los daarvan moet ook de provincie zelf kwaliteitscriteria ont wikkelen, zo werd ook opgemerkt. Het spanningsveld tussen groei en natuur en landschap kwamen vaker aan de orde tijdens het Zeelanddebat. „We jagen (jonge) mensen nu de pro vincie uit omdat er geen werk is. Als je hier wilt wonen, moet er ook werk zijn, o.a. op het gebied van de infor matietechnologie", vond burgemees ter Mandos. „Die hoogwaardige werkgelegenheid wil iedereen, maar je moet eerst de bulk hier hebben", zei gedeputeerde Van Zwieten. „Daarvan moet je wel de negatieve gevolgen oplossen. Transport en in dustrie hebben consequenties voor de open ruimte. Je moet ook niet verge ten dat de economische bloei die we nu hebben, maar tijdelijk is." Mandos verwacht positieve effecten van de Westerscheldetunnel. „Die verdub belt de arbeidsmarkt in Zeeland." De economische bloei gaat nu al niet op voor de landbouw. „Die sector wordt erg ondergewaardeerd", zo werd gezegd. „De producten worden niet goed betaald, terwijl anderen drie keer per jaar op vakantie gaan naar het buitenland. Boeren begin nen een mini-camping of een var- kensschuur omdat ze niet anders kunnen." Volgens H. Zwikker kiezen mensen altijd het goedkoopste pro duct en geldt dat ook in de land bouw, maar volgens anderen gaat dat veranderen en wordt er bewuster ge kozen. ZIE VERDER PAGINA 3 Allerlei plaatsen en panden zijn de revue al gepasseerd, maar een de finitieve keuze is nog niet gemaakt. „Naast een ruimte hebben we ook land nodig, want vooral de volwas senen willen we dieren en planten laten verzorgen", zegt dhr. J. Bouw van de Schutse. Hij zoekt het liefst iets aan de rand van een woonkern om directe contacten met andere voorzieningen te kunnen onderhou den. De dagopvang schept werk voor 7 a 8 activiteitenbegeleiders. Het activiteitencentrum is bedoeld voor thuiswonende kinderen en volwassenen. „We geven antwoord op een hulpvraag", zegt Bouw, die inmiddels 20 aanvragen uit Tholen en Sint-Philipsland heeft gekregen. Siloah heeft gesprekken gevoerd met ouders en de stichting Beter Wonen over een woonvoorziening met 24-uurs-zorg voor verstande lijk gehandicapten. „We hebben 11 vestigingen", zegt directeur J. Hoek man. „Dagbesteding, logeerhuizen en pedagogische thuiszorg. We werken nauw samen met de Schut se uit Kesteren, die aan de Gerefor meerde Gemeenten in Nederland verbonden is, en met Adullam, waarvan de achterban uit de Oud Gereformeerde Gemeente en het Gekrookte Riet uit de Nederlandse Hervormde Kerk afkomstig is. Si loah is de stichting gehandicapten zorg Gereformeerde Gemeenten." Hoekman geeft aan dat ouders zijn instelling benaderd hebben om op Tholen een woonvoorziening en dagbesteding van de grond te krij gen. „Het grootste deel van de ge handicapten woont nu nog thuis, maar door de aard-van de handicap of de leeftijd van de ouders is dat op den duur thuis niet meer te doen. Maar die mensen willen zo dicht mogelijk in hun eigen omgeving blijven. We overleggen met Beter Wonen en de gemeente over be staande gebouwen of nieuwbouw." Siloah heeft o.a. vestigingen in Voorthuizen, Urk, Capelle a/d IJs- sel, Tricht, Bodegraven en Rijssen. „Als we in Tholen beginnen, is er voldoende belangstelling nodig om continue zorg te kunnen bie den. Voor 24-uurs-zorg heb je mi nimaal 8 bewoners nodig, waar voor 3 a 4 personeelsleden in volledige dienst nodig zijn. Afhan kelijk van het niveau van de ge handicapten kun je bij die perso neelsbezetting geen 11 bewoners verzorgen. Dan heb je weer een tweede groep nodig. De huisves ting kan echter nog wel even du ren. De bedoeling is om de dagbe steding dit jaar nog te realiseren", aldus Hoekman. Op bedrijventerrein Welgelegen in Tholen komt een bouwmarkt van 3000 m2 met 100 parkeerplaatsen. Initiatiefnemer is Hans Weggemans uit Sint-Annaland, die daar behalve een bouwbedrijf ook een Fixet bouwmarkt heeft. Tholen wordt zijn tweede vestiging met een groter assortiment dan in Sint-Annaland, maar ook die winkel houdt hij aan. Gedeputeerde staten van Zeeland ga- op stapel staan. „Die mensen moeten ven dinsdag groen licht voor het plan, nadat eerder b. en w. al een positief signaal hadden gegeven. „We willen nu zo snel mogelijk met de bouw be ginnen", zegt bedrijfsleider M. van Meel (32), die vier jaar bij Fixet Sint- Annaland werkzaam is' en reikhal zend uitkijkt naar zijn nieuwe winkel. „We zijn er al een paar jaar mee be zig en hebben dit gedegen voorbe reid. Overal hebben we rondgekeken in Nederland en we willen een goede bouwmarkt neerzetten met service en kwaliteit. Dat heeft ons groot ge maakt in Sint-Annaland en dat willen we ook in Tholen gaan doen. Overi gens komt daar wel een geheel nieuw concept, dat werkgelegenheid biedt aan 10 mensen. We kennen de markt goed en de trek naar Bergen op Zoom is alleen te doorbreken door iets heel groots te doen. En wij gaan dat bewijzen in Tholen!" Van Meel wijst op de diverse bouw plannen met vele honderden wonin gen die in Tholen en Oud-Vossemeer allemaal verven, behangen en een tuin aanleggen. De bouwmarkt Tho len zal naast het bekende complete assortiment ook alles op het gebied van tuinieren gaan leveren. Daarnaast nog luxe badkamers en sanitair, in- bouwkasten en schuifwanden." Weggemans is niet over één nacht ijs gegaan. „We hebben een markton derzoek gehouden, waarbij alle be staande winkelvoorzieningen in onze branche op het eiland en daarbuiten zijn meegerekend. Mede door de goede verbindingen verwachten we dat onze nieuwe bouwmarkt een zuigkracht zal uitoefenen op het om liggende gebied, dus zowel het eiland Tholen als Halsteren en Nieuw-Vos- semeer. In onze vestiging Sint-Anna land zal misschien wat te merken zijn omdat nu 5% van onze vaste klanten uit Tholen komt, maar ook die bouw markt blijft volop draaien", aldus be drijfsleider Van Meel. ZIE VERDER PAGINA 9 Inspecteur Coppoolse uit Poortvliet hangt na 35 jaar politiepet aan de wilgen Pastoor Wiertz die veel tijd stak in het samen kerk worden, vertrekt na 11 jaar Generaal kampioenschap in duivenrayon is een Thools onderonsje EN VERDER... Scheidend schoolleider Frank Kousemaker van Ter Tolne hield van een goede sfeer Thoolse ambtenaren naar Itawa voor stageproject over milieubeleid en burgerparticipatie SGP wil een sterke defensie, maar ziet Nederland niet als wereldwijde politieman Verbouwing Wimpel loopt op schema Henk Hagenaars nieuwe trai ner bij Tholense Boys SMART EN GELUK HANGEN MEER AF VAN WIE WE ZIJN, DAN VAN WAT ONS OVERKOMT Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Ze kreeg het even Spaans benauwd. Na een paar huizen folderen werd Krina Vroegop-van Dijke uit Sint-Maartensdijk teruggeroepen door een vrouw die haar een envelop in haar handen duwde en zei dat ze overal goed moest kijken. Keer op keer vond ze bij de brievenbussen zakjes en kaarten met dub beltjes en dubbeltjes, pakjes, briefjes en andere attenties. In twee dagen tijd 136 gulden en 35 cent, een doosje snoep en een flesje parfum. Haar kinderen Janneke (17) en Eelco (15) hadden het plannetje bedacht. Zij wilden hun moeder verrassen op haar zilveren huwelijksdag en brachten ruim 300 briefjes rond op de route die hun moeder wekelijks loopt met reclame folders voor Droogers Verspreidingen uit Oud-Vossemeer. 'Onze moeder brengt al bijna drie jaar door weer en wind de folders bij u thuis. Op dinsdag 23 januari is ze 25 jaar getrouwd. Omdat ze al heel lang dubbeltjes spaart, leek het ons leuk om hier iets mee te doen. Wilt u 22 januari een kleine attentie bij de voordeur leggen in de vorm van dubbeltjes of iets dergelijks. Geheimhouding is gewenst.' Janneke: „Ze vindt altijd wel geld op straat en is er een sport van gaan maken. Zo zijn we op het idee gekomen." Het briefje sorteerde effect. Krina: „Er hingen kaarten met de letters K en L. Van Krina en Lauran (mijn man) beplakt met dubbeltjes, een doosje met snoep met dubbel tjes erop, in plastic rolletjes met dubbeltjes, maar ook een vijfje en de eerste dag een tientje. Het werd een hele berg. Ergens schaamde ik me een beetje. Ik voelde me echt lopen. De mensen zullen nog gaan denkeri dat ik een zielig fi guur ben. Verre van dat. Op een adres lagen er 25 dubbeltjes op de stoep. Die heb ik allemaal op zitten rapen. Toen miezerde het ook nog een beetje. Ik durfde bijna niet op of om te kijken." De eerste dag kwam Krina met 524 dub beltjes, een stuiver, een tientje en een flesje parfum thuis. In totaal 62,45 gulden. Krina brengt inmiddels bijna vier jaar folders rond op maandag en dinsdag bij 830 adressen, ongeveer tweederde van het dorp. „Als ik iets vind, raap ik het op. Ik vind nogal eens een dubbeltje. Vorig jaar nog een cent en 35 Spaanse pesata's. Maar ik neem ook zegeltjes mee, of lege bierflesjes voor het statiegeld. Voor de grap heb ik het vorig jaar eens bijgehouden. Het was 12 gulden. Het is een soort sport geworden." Ook via de post kreeg Krina felicitaties van de klanten waar ze folders in de bus duwt. Dertien kaarten ontvingen ze, waarvan 5 met dubbeltjes. Eentje bleek te zwaar. Daar zat strafporto op. Maar het mag de pret niet drukken. Op dinsdag vond ze 462 dubbeltjes, twee tientjes, een vijfje en een rijksdaalder. In totaal 136 gulden en 35 cent. Ze was er niet op voorbereid. Maar zo gauw de eerste folders verspreid zijn, ontstaat er ruimte in haar tas. Daar stopte ze de grote attenties in, kartonnen vellen of kaarten. Ook het doosje met '25 dubbeltjes, 25 vlaggetjes en 25 uitspraken over de liefde.' Voor de dubbeltjes had Krina een ander plekje. „Er zit een gat in de voering van mijn jas. Daar kon ik ze mooi in doen." Krina was verrast door de vele attenties, maar ook ontroerd. „Dat de kinderen dat zo voor mij verzonnen hebben." Een van de afzenders verwoordde het zo: 'Wat leuk dat de kinderen zo om je denken, mensen aansporen om aandacht aan hun moeder te schenken.' Krina (45) en Lauran (47) Vroegop-van Dijke vierden dankzij hun kinderen Janneke en Eelco een bijzondere zilveren bruiloft.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1