Provincie Zeeland Zeelanddebat Statenvergadering Ambulanceregio moet samenwerking zoeken Opnieuw bezwaren tegen Van Balkom Slechte structuur oorzaak oneffenheden bij baggeren lOfficiële Mededelingen i Donderdag 1 februari 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 5/2001 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Vrijdag 9 februari, aanvang 10.00 uur, vergaderen Provinciale Staten (PS) van Zeeland. Zoals gebruikelijk is de vergadering openbaar. Wie wil kan een plekje zoeken op de publieke tribune van de Statenzaal, Abdij 10 in Middelburg. Bevolkingscijfers 2000 Commissievergadering Diversen Zeegroente snijden natuurmonument Oosterschelde Voorontwerp Landschapsveror dening Zeeland 2001, intrekking/wijziging aantal artikelen van de Provinciale milieu verordening Zeeland Verkeer en Vervoer Bekendmaking Méér of andere posten onontkoombaar Traumahelikopter Gat haven Sint-Philipsland zou dicht zijn Roergaten V.d. Munnik heit voor nieuwbouw van Lievensberg Abdij Nieuws Regiobijeenkomst De Zeelandwijzer, het Internetde- bat, themabijeenkomsten en be zoek aan de regiobijeenkomsten zijn mogelijkheden om ideeën over de toekomst van Zeeland kenbaar te maken. Deze openba re bijeenkomsten staan in het teken van het Zeelanddebat, maar zijn ook bedoeld om regio nale zaken te bespreken. De eer ste regiobijeenkomst was op 16 januari in Terneuzen, de tweede op 24 januari in Goes. De laatste regiobijeenkomst, voor de fegio Walcheren, wordt op 31 januari 2001 gehouden in de burgerzaal van het stadhuis van Vlissingen. De aanvangstijd is 19.30 uur, gespreksleider is de heer J.C.Th, van der Doet. Activiteiten De Zeelandtrailer staat op zaterdag 3 februari van 10.30 tot 15.00 uur in Vlissingen op de Boulevard bij de Zeevaart school. Van 10.30 uur tot 13.00 uur zijn de heren A.J.G. Poppe- laars, I. Ovaa, C.P. Polderman en C. van Beveren aanwezig. Vanaf 13.00 uur zijn mevrouw C. Kos ter, de heer G.R.J. van Heuke- lom, mevrouw C. Stuurwold- Vermeer en de heer G.H. Bos man aanwezig. Op 10 februari is het de beurt aan Goes. De trailer staat dan op de Oostwal van 11.00 uur tot 15.00 uur. Stichting Het Klaverblad Zeeland/WAO Platform organi seert op 7 februari een debat over de WAO in de Vroone te Kapelle. Deze bijeenkomst vindt plaats in het kader van het Zee landdebat. In het ochtendgedeelte komt de WAO problematiek in 2001 aan de orde. 's-Middags richt het pro gramma zich op de WAO in 2030. Aan de hand van een lezing, gericht op de toekomst en aan de hand van stellingen kun nen de aanwezigen in kleine groe pen in discussie gaan over de toekomstvisie met betrekking tot de WAO. Stichting Het Klaverblad Zeeland/WAO Platform maakt van de gegevens van deze dag een bundeling. Deze impressie over de visie op de toekomst van de WAO wordt aangeboden aan de Provincie. Tijdens de slotbijeen komst van het Zeelanddebat, op 17 februari in Kamperland, zal het Klaverblad ook aanwezig zijn om een toelichting te geven op deze impressie. De toekomst van de zorg in Zeeland is het thema van het debat dat Scoop organiseert om vanuit de zorg bouwstenen te leveren voor het Zeelanddebat. De resultaten worden als agenda voor de toekomst van de zorg gepresenteerd, met enkele con crete richtlijnen voor uitvoering. Debatleider is prof.dr.. A.J.P. Schrijvers, hoogleraar algemene gezondheidszorg, verbonden aan het Universitair Medisch Centrum Utrecht. Hij staat bekend om zijn doorbrekende stellingname en zal de deelnemers uitdagen hun mening te geven. Dat gebeurt aan de hand van stellingen over onder andere centralisatie/decen tralisatie, schaalvergroting, priva tisering en solidariteit, mantel zorg, arbeid en zorg. Voorbeelden van vragen in het debat 'De toekomst van de zorg in Zeeland': Wat is nodig aan zorgverlening in de komende decennia? Voor een hartoperatie naar België? Mag je mantelzorg weigeren? Moet je zelf thuiszorg op maat inhuren? Deelname van uit zorginstellingen, patiënten-/ consumentenorganisaties en gebruikers is verzekerd. Iedere inwoner van Zeeland is potentieel gebruiker en is daarom van harte welkom om mee te praten over de toekomst van de zorg in Zeeland. Het debat wordt gehouden op 14 februari 2001 in de Scoopera, Achter de Houttuinen 8, Middel burg. De zaal is om 19.00 uur open, het debat begint om 19.30 uur. Informatie: Scoop, Corry Verburg- Abrahamse: 0118-682574 of Jan Franse, hoofd sector Zorg: 0118-682570. Zeelandwijzer De nota Zeeland in discussie en de Zeelandwijzer kunnen worden aangevraagd bij het informatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9, Middelburg, tel. 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 uur tot 12.30 uur en van 13.30 uur tot 16.30 uur. De Zeelandwijzer is ook te vinden op de website van het Zeeland-debat, www.zeelanddebat.nl Het eerste voorstel dat bespro ken wordt is de inrichting van de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land. Deze stichting wordt ge vormd door samenvoeging van de Stichting Monumentenwacht Zeeland, het Bureau Provinciaal Museumconsulent, de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland en het Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland. De realisering van een stichting cultureel erfgoed is als beleids voornemen opgenomen in het beleidsprogramma 1999-2003. De stichting moet een centrale plaats innemen in het krachten veld van het Zeeuws cultureel erf goed. Het is de bedoeling dat de stichting een eerste aanspreek punt wordt en zich ontwikkelt tot een kenniscentrum op haar ge bied. Het hoofddoel van de stich ting is het bevorderen van activi teiten die gericht zijn op behoud, beheer, toegankelijkheid en ont sluiting van het cultureel erfgoed. Voor de inkomsten is de stichting voornamelijk aangewezen op sub sidies van het Rijk en de provin cie. Voor 2001 wordt van de pro vincie een bijdrage van bijna twee miljoen gulden verwacht. Zeeuwse Schaapskudde De stichting Zeeuwse Schaaps kudde heeft verzocht om een hogere subsidie. De inkomsten lopen terug als gevolg van lage prijzen van de schapen en lam meren.De stijging van de kosten zit voornamelijk in de salariskos ten van de herders. Op diverse manieren wordt gewerkt aan het verbeteren van de financiële positie. De gemeente Borsele en Natuurmonumenten hebben ervaringen opnieuw worden beke ken. De commissie staat los van de al dan niet verplicht in te stel len onafhankelijke rekenkamer. Aanpassing formatie Door allerlei veranderingen van taken en uitbreiding van werk zaamheden, onder andere op het vlak van de Zeelandpromotie, zijn er een aantal wijzigingen in de personeelsformatie. Per saldo gaat het om uitbreiding met vier volledige banen, waarvan een incidenteel. De Staten worden gevraagd in te stemmen met de wijzigingen en de wijze waarop de financiering plaats vindt. Informatie De volledige agenda en bijbeho rende stukken van de vergade ring van Provinciale Staten liggen ter inzage bij het Informatiecen trum van de provincie Zeeland. Informatie kan ook worden ver kregen via de website van de provincie, www.zeeland.nl hun bijdrage reeds verhoogd. Gedeputeerde Staten (GS) zijn van mening dat de schaapskudde een 'bovenregionale' functie heeft op het gebied van natuurbeheer, educatie en toerisme. Momenteel wordt nog gesubsidieerd op basis van de loonkosten van de herders tot een maximaal bedrag van 35.100,- per jaar (begro ting 2000). Voor dit jaar wordt 15.000,- extra uitgetrokken. Voor de ko mende jaren stellen GS voor de subsidie te baseren op het exploi tatietekort zodat de stichting wat meer ruimte krijgt voor eigen invulling. Muskusratten De bestrijding van muskusratten is door de provincie gedelegeerd aan de waterschappen. Het dage lijks bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft verzocht om een aanvulling op de tot nu toe verstrekte subsidie voor de uitvoering van de bestrijding. Om mpt name in Zeeuwsch-Vlaan- deren de populatieomvang terug te dringen is het aantal bestrij ders uitgebreid. Dat heeft tot gevolg dat de loonkosten even eens gestegen zijn. Aangezien de provincie verantwoordelijk blijft voor de bestrijding van muskus ratten vinden GS dat de extra kosten niet geheel voor rekening van het waterschap moeten komen. Zij stellen voor een een malige bijdrage van een half mil joen gulden toe te kennen voor de periode 1999-2003. Commissie van Onderzoek De in te stellen commissie zal zich bezig houden met het onder zoek van de jaarstukken en onderzoek naar de prestaties en effecten van het provinciale beleid. In de commissie zijn alle fracties vertegenwoordigd. Voorlopig worden geen leden van buiten Provinciale Staten be noemd. De wenselijkheid van externe leden zal na opgedane Zeeland heeft er vorig jaar 3.009 inwoners bij gekregen. Het totaal aantal inwoners per 1 januari 2001 komt daarmee op 374.875: 185.710 mannen en 189.165 vrouwen. Dat blijkt uit de voorlopige cijfers, zoals de zeventien gemeenten die aan de provincie hebben verstrekt. De grootste groei komt door het vestigingsoverschot: er kwamen 2.314 mensen meer in Zeeland wonen dan er vertrokken. Het geboor teoverschot ligt op 695. In totaal werden 4.369 kinderen geboren: 2.246 jongetjes en 2.123 meisjes. Er overleden 3.674 mensen: 1.858 mannen en 1.816 vrouwen. Schouwen-Duiveland is de gemeente met het grootste vestigingsover schot: 504. Als Walcheren als één regio wordt bezien is daar de groei het grootst; het vestigingsoverschot komt er op 732. Een aantal gemeenten, waaronder Terneuzen, kreeg te maken met een vertrekoverschot. In Terneuzen vertrokken 94 personen meer dan er kwamen wonen. De daling in het inwonertal moet onder meer worden verklaard doordat de asielzoekers niet bij de tellingen worden betrok ken. Middelburg heeft het grootste aantal inwoners van Zeeland: 45.437; Sluis-Aardenburg het kleinste: 6.561. De commissie 28 Luchtvaartwet vergadert op vrijdag 2 februari in het provinciehuis, Abdij 6, Middelburg. Aanvang 09.45. uur. Op de agenda staan de kostenverantwoording begroting 2000, het jaarverslag van de commissie, stand van zaken min 3 bkl operatie, wijziging instellingsbesluit commissie 28, behandeling van ingeko men/uitgaande brieven en mededelingen vliegveldbestuur. De volledige agenda en bijbehorende stukken van de commissie liggen ter inzage bij het Informatiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118- 631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecen trum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. De vergadering van Provinciale Planologische Commissie welke gepland was op 1 februari a.s., gaat niet door. Van dinsdag 6 t/m vrijdag 9 fe bruari 2001 verstrekken gemeen ten, gelegen aan de Oosterschel de, zolang de voorraad strekt, aanvraagformulieren voor een seizoensontheffing voor het snij den van zeegroente in het natuur monument "Oosterschelde-buiten- dijks". Een toelichting en een kaart van de schorgebieden waar met een ontheffing zeegroente gesneden mag worden zit bij het aanvraag formulier. Er worden maximaal 300 onthef fingen verlèend. Informatie kan worden ingewon nen via tel. 0118-631988, dhr. H.S. Zandstra van de directie Ruimte, Milieu en Water. Gedeputeerde staten hebben op 23 januari 2001 het voorontwerp vastgesteld van de Landschaps verordening Zeeland 2001 alsme de de intrekking/wijziging van een aantal artikelen van de Pro vinciale milieuverordening Zee land. Om juridisch technische redenen wordt de regeling uit de Provin ciale milieuverordening Zeeland met betrekking tot de borden ver vangen door een landschapsver ordening. Inhoudelijk treden er nauwelijks veranderingen op. De belangrijkste wijzigingen in de voorontwerp-Landschapsveror dening Zeeland 2001 ten op zichte van de Provin-ciale milieu verordening Zeeland zijn: Naast borden, vlaggen en span doeken zijn nu overige objecten expliciet aan de verordening toe gevoegd. de vrijstelling voor borden t.b.v. de verkoop van agrari sche producten is verruimd. Tot slot is de bevoegdheid die in de Provinciale milieuveror dening Zeeland aan gedepu teerde staten was gegeven om de vrijstellingen uit te breiden geschrapt. Het voorontwerp ligt van 1 febru ari 2001 tot en met 28 februari 2001 ter inzage bij de Directie Ruimte, Milieu en Water, Groenewoud 1, Middelburg, werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren (voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer P. Carol, tel: 0118-631101) bij de gemeen tesecretarieën van alle Zeeuwse gemeenten op werkda gen tijdens de openingsuren en bij alle openbare Zeeuwse biblio theken tijdens de openingsuren. Een ieder kan tot en met 28 fe bruari 2001 schriftelijk of mon deling op de inhoud van het voorontwerp reageren bij gede puteerde staten van Zeeland! postbus 6001, 4330 LA Middel burg (0118-631726, 0118- 631171 of 0118-631101). Gedeputeerde Staten van Zee land maken bekend dat zij op 23 januari 2001 de dienstrege ling 2001 heeft vastgesteld van alle buslijnen die conneXXion binnen de provin ciegrenzen van Zeeland uit voert alsmede de volgende provinciegrensoverschrij- dende interlokale buslijnen: - lijn 104 traject Vlissingen - Ouddorp v.v. - lijn 131 Middelharnis - Zierikzee v.v. - lijn 133 traject Westenschou- wen - Oude Tonge v.v. - Interliner lijn 395 Rotterdam - Renesse v.v. Deze dienstregeling gaat in op 28 januari 2001 en beslaat de periode uiterlijk tot en met 31 december 2001. De vastgestelde dienstregeling van conneXXion ligt vanaf 31 januari 2001 tot en met 13 maart 2001 ter inzage op het bureau voorlichting vaq de provin cie Zeeland, Abdij 9, te Middel burg, op werkdagen van 9.30- 12.30 uur en van 13.30-16.30 uur (telefoon 0118-631400). Voor het inzien van de dienst regeling buiten kantooruren, het krijgen van een mondelinge toe lichting of het kopiëren van de ter inzage gelegde stukken, kunt u zich wenden tot de heer C. Lin- denberg (telefoon 0118-631616) of de heer F. Chervet (telefoon 0118-631644). Op aanvraag bij hen wordt u een folder toegezon den met betrekking tot de be zwaar- en beroepsmogelijkheden tegen dit besluit. Op grond van de Wet personen vervoer juncto de algemene wet bestuursrecht kunnen belangheb benden tegen de beslissingen binnen zes weken na de dag waarop dit is bekendgemaakt bezwaar maken. Het bezwaarschrift moet worden gericht aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. In het bezwaarschrift neemt u ten minste op: - uw naam; - uw adres; - de datum; - tegen welke beslissing u be zwaren maakt en waarom; - uw handtekening. Gelijktijdig met of na indiening van het bezwaarschrift kunt u, bij een spoedeisend belang, een ver zoek doen tot het treffen van een voorlopige voorziening. Een zodanig verzoek dient te worden gericht tot de Voorzitter van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven, Postbus 20021, 2500 EA Den Haag. In verband met de behandeling van het ver zoek om voorlopige voorziening wordt een bedrag aan griffierecht geheven. Omtrent de hoogte daarvan, de wijze waarop en de termijn waarbinnen u dit dient te betalen krijgt u na indiening van het verzoek bericht van de grif fier van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. In spreidingsplannen voor ambu lancezorg wordt voortaan een strakkere aanrijtijd gehanteerd. De provincies hebben dat met el kaar afgesproken. Dit kan gevol gen hebben voor de plekken waar ambulances gestationeerd worden; mogelijk moeten 'er zelfs posten bijkomen. De provincie Zeeland heeft de regionale ambulancevoor ziening (rav) gevraagd om meer aandacht voor regionale samen werking. Zeker voor de gemeente Tholen is dat van belang. Tholen behoort formeel niet tot het werkgebied van de rav in oprichting, omdat voor ambulancehulpverlening wordt samengewerkt met West-Bra bant. Maar de ambulancedienst boven de Oosterschelde - die ook Tholen en Sint-Philipsland bedient - is één van de partners in de rav. Het voortvarend aanpakken van samenwerking is, al dus de provincie, zeker voor ons ge bied van belang. De gezamenlijke provincies hebben afgesproken dat bij (spoedeisende) medische hulpverle ning interregionale samenwerking meer aandacht moet krijgen. Voor Zeeland gaat het niet alleen om sa menwerking met andere provincies, maar ook met Vlaanderen. Gedepu teerde staten vragen het bestuur van de rav om samenwerking in al haar vormen positief te benaderen en zelf het initiatief te nemen indien dat no dig mocht zijn. Een ander aspect is de aanrijtijd. Het vorig jaar vastgestelde provinciaal ambulancehulpverleningsplan han- t^rt als uitgangspunt de richtlijn om binnen vijftien minuten na het ver strekken van een opdracht ter plaatse te zijn. In de door het kabinet vastge stelde nota 'Met zorg verbonden' wordt een andere norm geformuleerd: vijftien minuten vanaf het tijdstip van de melding bij de alarmcentrale (de zogenaamde 13-minutengrens). Op deze aangescherpte norm willen de provincies voortaan de regionale am bulanceplannen baseren, hoewel ze zich ervan bewust zijn dat daardoor standplaatsen verschoven zullen moe ten worden of zelfs nieuwe gecreëerd. Ze willen niet dat lopende ontwikke lingen vertraging oplopen doordat de ambulancesector de resultaten af wacht van het landelijke onderzoek naar de knelpunten in deze sector. Indien mogelijk zou de rav beide za ken moeten verwerken in het ambu lanceplan waaraan momenteel wordt gewerkt, vindt de provincie. Zij is ook benieuwd naar de verwachte knelpun ten bij de inzet van huisartsen in de spoedeisende medische hulpverle ning, gezien het tekort dat in Zeeland dreigt. Hoever staat het met de defini tieve totstandkoming van de rav-Zee- land, is ook een vraag van g.s. Van de minister van volksgezondheid willen gedeputeerde staten weten, met ingang van wanneer traumaheli kopters 24 uren per dag inzetbaar zul len zijn. Nu mogen ze 's nachts niet vliegen in verband met milieuhinder, maar het kabinet is al tot de slotsom gekomen dat regelgeving en techni sche belemmeringen voor nachtinzet weggenomen moeten worden. Dit naar aanleiding van de cafébrand in Volendam in de oudejaarsnacht. Volgens g.s. heeft de traumahelikop ter zijn meerwaarde al duidelijk be wezen. In een gebied als Zeeland is het eerder regel dan uitzondering dat een ziekenhuis dat een gekwalificeerd en getraind traumateam kan leveren, op 100 km zit van de plaats waar zo'n team nodig is. Over de weg is dan - in een ideale verkeerssituatie - al gauw 45 tot 55 minuten nodig om ter plek ke te geraken. Een helikopter over brugt die afstand een heel stuk sneller. Zeeland vraagt de minister ook te kij ken naar een ruimere inzet van heli kopters uit het buitenland (voor Zee land: Brugge). De haven in Sint-Philipsland is na het uitbaggeren en klachten over oneffenheden vorige week geëga liseerd. Of de bodem nu overal op dezelfde hoogte ligt is nog niet duidelijk, maar de gemeente gaat samen met het bestuur van de koninklijke schippersvereni ging Schuttevaer rond de tafel om de kwestie te bepreken. Dat zei wethouder K.A. Heijboer onlangs in de commissie gemeentelijke ontwikkeling op vragen van P.W.J. Hoek (SGP) en E. Frigge- Hogesteeger (VVD). Heijboer legde uit dat er niet die per is gebaggerd dan in het bestek stond, namelijk 2 meter. Dat er eerder sprake was van anderhalve meter, berust op een onjuiste weer gave in de begroting, zo lichtte hij toe. „Dat is een aanname geweest van een tijd geleden. Hoe dat in de stukken is terecht gekomen, weet ik niet. Het is een fout van mij dat ik dat genoemd heb." De diepte van twee meter was no dig om verontreinigde grond weg te kunnen halen. „De structuur van de grond was slecht en moeilijk om te verwerken. Met de bak werd op de juiste diepte gegrepen, maar er bleef soms 30 centimeter grond onder aan de bak hangen." Heij boer vergeleek dat met zware klei grond op een akker die geploegd moet worden en waarvan de struc tuur slecht is. Ook dan blijft er klei hangen, in dit geval aan de ploeg- schaar, zo lichtte hij toe. De gemeente liet een peiling uit voeren. Daarna is de bodem egaal gemaakt. Het is nu de vraag of er opnieuw metingen moeten worden verricht, zo zei hij. In ieder geval komt er deze maand nog een ge sprek met Schuttevaer. Hoek wilde weten of het gat in de havenbodem dat door de schippers was geconstateerd, ook is hersteld. „Dat is juist de plek waar schepen kunnen liggen. Nu dat gat er is, kan dat niet en dat verkleint de ca paciteit van de haven." Frigge wilde weten wie de kosten moet betalen van het effenen van de havenbodem. Volgens Heijboer zijn die kosten voor rekening van de aannemer die het werk uitvoer de. Afdelingschef W.A. Blaas wil de van Hoek weten waar het gat precies ligt. Hoek probeerde aan te geven waar dè geul door de schip pers is gemeten en Heijboer legde uit dat dit gat gedicht zou moeten zijn na de egalisatiebeurt van vori ge week. Volgens A P. Kornaat (PvdA) is het met het blote oog niet te zien of deze put gedicht is. Hij was zelf gaan kijken bij de werkzaamheden en zag dat er water in de put stond. „Het is zinvol als u met laag water en oostenwind eens gaat kijken." Frigge wilde dat de wethouder toe zegde dat de gemeente gaat kijken bij de door Kornaat geschetste om standigheden. Hoek vroeg zich af of het niet beter was geweest om een andere methode te gebruiken voor het uitdiepen van de haven: met een sleepboot die een dreg ge bruikt. Heijboer noemde dat een perfecte methode en had die ook besproken met de aannemer tij dens zijn bezoek aan de haven. „Maar voor die methode staat er te weinig water in de haven van Sint- Philipsland. De schroef maakt te veel gaten in de bodem. Er ont staan roergaten. Ook bij de metho de die nu gebruikt zijn, maar die zijn weer dichtgemaakt." Frigge bedrukte da| het karwei goed afgemaakt moet worden. An ders is het maar half werk, zo stel de ze. Heijboer beloofde de zaak alsnog te bezien en het met Schut tevaer te bepreken. De afstand tussen de varkensstal van Van Balkom en de iets verderop gelegen woning aan de Bram Groenewegeweg te Poortvliet is voldoen de. „Door een veldmeting en een controle met ons geautomatiseerd sys teem - onder andere gevoed m«tt gegevens van het kadaster - hebben we alle zorgvuldigheid in acht genomen", zei ambtenaar A. Schipper van de gemeente onlangs bij de Raad van State. Daar vochten zes inwoners de door de gemeente verleende milieuvergunning aan. De vergunning voor aanpassing van eerdere gevallen hoett de varkens- het bedrijf (een uitbreiding met 1300 varkens die twee jaar geleden al is ge realiseerd) is al eerder vernietigd door de Raad van State en daarom nam het gemeentebestuur in november 1999 een nieuw besluit. In de nieuwe ver gunning is rekening gehouden met de uitspraak van de Raad van State, én met de ontwerp-vergunning en be zwaren die daartegen zijn ingediend. Ook procedureel is alle zorgvuldig heid in acht genomen en daarom kun nen, wat de gemeente betreft, de be langhebbenden niet in hun belangen geschaad zijn. In het beroepschrift van de bezwaar makers gaat het met name om de af stand tussen het bedrijf en de woning én over de berekening van de stank overlast. De afstand was aanvankelijk op 180 meter gesteld en bedroeg in de nieuwe vergunning 238,81 meter. Een verandering zonder enige motivering, vond A.K.M. van Hoof van Het Groe ne Schild, die de bezwaarmakers ver tegenwoordigde. Zelf had hij de af stand ooit op 175 meter becijferd. Schipper zei dat het kadaster de posi ties heeft bepaald. Ten aanzien van de stankhinder is de indeling in categorie IV - met een geldende afstand van minimaal 196 m - door de bezwaar makers niet bestreden. De invloed van varkensstallen in de buurt - door Van Hoof eveneens aangevoerd - over schrijdt volgens de gemeente even min de geldende norm. De geurcir- kels van de bedrijven van Van Balkom en van Welvaarts en Van Strien overlappen elkaar niet. Een uitspraak van de Raad van State met betrekking tot de stal van Van Genugten aan de Zwarteweg te Poort vliet is in het nadeel van de gemeente uitgevallen. Evenals in soortgelijke '1 mester géén extra bodemonderzoek voorde milieuvergunning te laten uit voeren. zoals de gemeente had geëist. Ook moet de gemeente binnen acht weken met nieuwe normen komen ten aanzien van de stankoverlast van de brijvoerinstallatie. Op dat punt kreeg C.P. de Rijke, die al jaren klaagt over stank van dit bedrijf, gelijk. Zijn bezwaren met betrekking tot geluids overlast werden eveneens gehono reerd. De Raad van State paste op dit punt de voorschriften in de vergun ning aan, zodat ze voor het hele be drijf gelden. Morgen slaat oud-burgemeester H.A. van der Munnik de eerste paal van de nieuwbouw van ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. Van der Munnik was van '88 tot '96 voorzitter van de raad van toezicht van het ziekenhuis. De heistelling zal de komende weken 35 palen bo ren aan één kant van de zuidvleugel en 32 aan de andere kant. Boven en óver de zuidvleugel (waarin onder meer de intensive care en de kinder afdeling zijn ondergebracht) wor den nieuwe verpleegafdelingen ge bouwd, die eind van dit jaar klaar moeten zijn. In 2002 en de eerste helft van 2003 wordt de hoogbouw van Lievensberg gerenoveerd en in de tweede helft van 2003 volgt re novatie van de zuidvleugel. De tota le kosten van de verbouwing bedra gen 62,5 miljoen gulden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 15