'Ik zag de kinderen bezig, toen ging het bloed weer kriebelen' 'De dijken op Tholen hebben facelift nodig' Verburgh Voor waterberging moeten alle spelregels vooraf duidelijk zijn Controle op uitgangen en vluchtwegen in februari Klaarovers voor nieuwe bushalte Oud-Vossemeer Ijsbanen worden massaal bezocht tijdens half weekje vorst Boeren doen alleen op basis van vrijwilligheid mee 'Niet iedereen met een stijve nek heeft meteen meningitis' 'Waterdamp vormt het risico' Donderdag 25 januari 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Voor de 7-jarige Wendy Poot uit Stavenisse is het de eer ste keer dat ze op echte schaatsen staat. Vier jaar geleden waren het nog dubbele ijzertjes, maar nu glijdt ze moeite loos met haar kunstschaatsen de ijsvloer op van de baan onder de Stoofdijk. „Kom," roept ze naar haar moeder die geen rust wordt gegund. Wendy is niet het enige kind dat de smaak van het schaatsen te pakken heeft gekregen. Massaal trokken liefhebbers vanaf woensdag naar de ijs banen op Tholen en Sint-Philipsland. Door de grote druk te leed de ijsvloer bijna overal schade; er ontstonden scheuren en gaten. Sommige ijsbanen sloten tijdelijk, maar de pret was er niet minder om. Veel geleden Nooit meegemaakt Nieuwe leden Lijst horeca is uitgebreid tot dertig Lege flessen L. Sauter wil beheer met schapen Rapport bloemdijken b.u. Antv/erpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat - Hi-end audio, (speciale luisterruimte - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Een opslag van overtollig regenwater in de lager gelegen delen van de gemeente Tholen mag alleen gebeuren na dat alle belangen van de agrarische sector zorgvuldig zijn meegewogen. Daarbij is het zaak dat vooraf alle ge volgen voor de grondgebruiker goed geregeld zijn en niet naderhand gesteggel over compensatie nodig is. Voorwaarde is dat er genoeg grond in de voorraadpot zit om de betrokkenen schadeloos te stellen. Ook moet de buffer te allen tijde in boerenhanden blijven en niet be heerd gaan worden door natuurorganisaties, zodat de be treffende grond gebruikt kan blijven worden voor bij voorbeeld het inscharen van vee. Regeling Bestemmingsplan Regelmatig spoelen Via longen Ouders van Oud-Vossemeerse kin deren die de Rehobothschool in Stavenisse bezoeken, zal gevraagd worden als verkeersbrigadier te willen optreden bij de nieuwe bus halte aan Onder de Molen. Als de kinderen 's middags met de bus naar huis komen, moeten ze de drukke provinciale weg oversteken. In een gesprek tussen 3VO, ge meente, politie en ouders is afge sproken dat belangstellenden ge zocht zullen worden die vervolgens officieel tot klaarover worden op geleid. Zolang die er niet zijn, is de ouders gevraagd zelf toezicht te houden bij aankomst van de bus, en met de kinderen naar de oversteek plaats richting de Molenweg te gaan om daar over te steken. On dertussen bekijkt de gemeente wel ke voorzieningen er eventueel no dig zijn. De halte zelf is overigens een zaak van de provincie. Binnenkort gaat de gemeente daarmee praten over de nieuwe halte, zei wethouder K.A. Heijboer maandagavond in de commissie gemeentelijke ontwik keling op een. vraag van J.P. Bout (CDA) en E. Frigge-Hogesteeger (VVD). Bout was benaderd door verontruste ouders. „Mensen vin den het een gevaarlijke situatie. De bus moet op de doorgaande weg stoppen. Dat is geen verstandige zaak. Op de Grindweg in Tholen wilde men dat eerst ook doen, maar wij hebben toen als commissie ge zegd dat de halte naast de weg moest komen te liggen. Dat is ge beurd. Wat is het beleid nu?" Ook Frigge kaartte de zaak aan. „De bushalte ligt op een ongelukkige plek; vlakbij een verkeershobbel. Mensen vinden het gevaarlijk." Bij de gemeente zijn eveneens klachten binnen gekomen over de nieuwe bushalte, zei de wethouder. „We zullen die klachten op een rijtje zet ten en zo gauw mogelijk bij de pro vincie neerleggen." J.C. Koopman (SGP) vond de bus halte aan de oostzijde van de Pro- vincialeweg in Sint-Maartensdijk (voor de richting Stavenisse en Sint-Annaland) ook gevaarlijk. Hij wees erop dat de busreizigers altijd de weg over moeten steken en dat er geen inspraak is geweest in de plannen. Dat laatste sprak Heijboer tegen. Er is volgens hem juist uit voerig over de plaats van de nieuwe halte met de provincie overleg ge voerd. „Deze plaats is gekozen om dat die het dichtst bij de rotonde ligt. Het verkeer rijdt daar langza mer." Net als raadslid M.A.H. den Haan (PvdA) onlangs, klaagde Koopman over het uitblijven van de fietsen stalling bij de nieuwe haltes. „De bushalte is verplaatst. Eerst waren er geen bushokjes en nu is er nog geen fietsenstalling." Heijboer gaf toe dat het wat lang duurt, maar het kon zijn dat het met de levering van de stallingen bij de provincie tegen zit. J. van de Boom uit Stavenisse naast het halfgeopende deurtje wor- uit moest zijn angst overwinnen, zegt hij donderdagmiddag. „Ik zag de kinderen bezig, toen ging het bloed weer kriebelen. Maar omdat ik 62 moet worden, begon ik te twijfelen. Ik heb angst voor mijn botten. Die worden brozer als je ouder wordt. Maar verder ben ik gezond." Van de Boom is een uur bezig en is over zijn angst heen. „Je moet er gewoon niet aan denken." Het ijs is van redelijke kwaliteit, zegt hij. Maar als er steeds meer kinderen bij de verslaggever komen staan, begint het ijs te kraken. Dat gebeurt overal waar veel mensen bijelkaar staan. Voorzitter L. Moerland van Een dracht Bindt vindt het ijs 'niet al te best.' De baan is woensdagmiddag om twee uur opengesteld. „Toen zijn er al scheuren in gekomen en kwam er op verschillende plekken water doorheen. We hebben eigen lijk te weinig vorst gehad." De ijsclub heeft dit jaar geen water op de baan hoeven pompen. Het heeft zoveel geregend dat de baan vanzelf vol kwam te staan voordat het kwik onder nul zakte. De sfeer volle lampjes zijn dit jaar niet opge hangen. „Het snoer is verrot. Het was te gevaarlijk. Nu hangen er een paar bouwlampen." De ijsclub heeft bij de aanleg van het wandelpad langs de watergang en het dorpsbos gedaan gekregen dat de zijkanten van de baan wat opgehoogd werden. Op die manier ontstond er een kom waarin het wa ter beter bleef staan en het ook voor het publiek aantrekkelijker werd. „Daar hebben we veel gemak van. Het is een reuze baan zo." Niet-leden van de vereniging beta len drie gulden entree. Willy Ver maas verkoopt warme chocolade melk vanuit de caravan die bij de ingang staat. Op een klein briefje den schaatsen te koop aangeboden. Het loopt niet alleen storm op de ijsbaan, ook bij haar koek-en-zopie is het druk. Rond vier uur zijn de chips uitverkocht. Ze wacht op nieuwe aanvoer. Maar er zijn ook nog pennywafels en Mars. Van schaatsen krijg je trek. Behalve dat Willy snoep en drinken verkoopt, zorgt ze ook voor de opvang van verkleumde kindertjes. „Die kun nen hier binnen even bijkomen als ze het te koud hebben gekregen," wijst ze op een klein meisje dat in een deken is gehuld. Jaap de Rijke (56) en zijn nicht Nellie Smits-de Rijke (50) schaat sen al jaren samen. Schoonrijden of overrijden. „Het gaat lekker," zegt De Rijke. „Het ijs is goed hard, maar er zitten wel veel scheuren in. Dat is elk jaar wel zo. Als er veel mensen op staan, zakt het water er onderuit." Vooral woensdagavond heeft het ijs veel geleden, zegt hij. „Toen kwa men er heel veel mensen van andere dorpen. Het was geen doen, zo druk. In een mum van tijd stond er water op als er een krootje bij elkaar had gestaan. Het was ook nog een beetje gevaarlijk met hardrijders er bij." Hoeveel jaren ze samen schaatsen, weten ze niet precies. Nellie: „Het ging van begin af aan goed. We zijn ook van dezelfde lengte. Dat maakt veel uit. Een lange en een korte naast elkaar, dat gaat niet." Jaap leerde nog schaatsen op de gracht rond het oude slot. „Ik woon de in het Bos. Voor de ramp kon je nog op de vest rond het kasteel. Eerst met de prikslee, later op de schaatsen. Nu gaat dat niet meer." Behalve schaatsen, bewijzen ook sleetjes goede diensten op het ijs, zoals hier op de baan in Stavenisse. De vriendinnen Lieneke van Haaf- ten en Leona van der Graaf hebben ook de schaatsen ondergebonden. Wat er nou zo leuk aan is? „De sfeer, het is gezellig. Het komt niet vaak voor dat je kan schaatsen. Je ziet veel bekenden. Ook van andere dorpen,"zegt Lieneke die op het Calvijncollege zit in Krabbendijke. Leona zit op de vestiging in Tholen. Beiden hebben geluk. Door verga deringen en kennismakingsbezoe ken van de basisscholen hebben ze eerder vrij van school gekregen. Lieneke heeft 'een soort hockey schaats met een skeelerschoen', zegt ze over de kunstschaats met kunststof, gladde, glimmende op bouw. Leona heeft kunstschaatsen. Ze leren samen 'overrijden'. Het ijs is goed, zegt Leona: „Er zitten wel bobbels in en er zijn wakken ingere den." Mevrouw J. Oosdijk is met haar twee zonen op de ijsbaan. Eentje met schaatsen, eentje zonder. De 12-jarige Marco is degene die schaatst. De 8-jarige Jan Kees houdt het voor gezien. „Gisteren was het ijs beter. Toen scheen ook het zon netje. Het ijs is nog wel goed, maar er zijn veel wakken." Voor Marco en Jan Kees was het alweer vier jaar geleden dat ze op de schaatsen ston den. Op natuurijs wel te verstaan, want vorig jaar hebben ze nog op een kunstijsbaantje geschaatst tij dens een kinderfeestje. De ijsbaan in Scherpenisse ging woensdagmiddag open. Volgens voorzitter M. Bolier van de ijsclub was het toen al buitengewoon druk, maar werd het donderdagmiddag en vrijdagmiddag en -avond nog druk ker. Hij schat dat er woensdag zo'n 400 mensen gebruik maakten van de ijsbaan, donderdag 700 en vrijdag wel 1000 liefhebbers. En dit ondanks het feit dat het ijs niet goed van kwa liteit was. „Het was gewoon slecht. Op één plek was het 6 of 7 centime ter dik, op andere plekken maar 3 centimeter. Dat heb ik nog nooit meegemaakt." Bolier vermoedt dat er veel luchtbellen in het ijs zaten, het zogeheten 'bom-ies'. Drie jaar geleden is het terrein geë galiseerd. „Toen waren er stukken van 70 centimeter diepte naar 10 tot 15 centimeter. Als er dan veel men sen op een stuk stonden van 70 centi meter, dan klapte het ijs. Dat is nu niet gebeurd. Wel zijn er gaten in ge reden, maar die hebben we afgezet." Om het ijs tijd de gunnen zich te her stellen en om ongevallen uit te slui ten, sloot het bestuur de baan op woensdagavond en donderdagavond. „We durfden het niet aan om 's avonds open te gaan. Als er dan ie mand in een gat terechtkomt en die breekt een been, dan zijn wij verant woordelijk. Op deze manier hebben we de baan ook gespaard voor de volgende dag." Toen donderdag avond al duidelijk werd dat de dooi zou doorzetten, besloot het bestuur om de baan vrijdagmiddag en vrij dagavond open te stellen. „Toen heb ben we het ijs gewoon rot laten rij den. Mensen hebben toch nog lekker kunnen schaatsen." Zaterdag was de baan voor iedereen open en werd er geen entreegeld meer gevraagd. Toen stond er al be hoorlijk wat water op de baan en werd er ook niet meer geveegd. Toch wordt er nog geschaatst. De zusjes Anja Hage-Agterdenbos uit Poort vliet en Lianne Agterdenbos uit Tho len hebben een plek uitgezocht op de ijsbaan waar het ijs nog redelijk is. Zonder gaten en scheuren. Lianne is bedreven op de ijzers en leert haar zus overrijden. „We zijn naar Scher penisse gekomen omdat het ijs hier betrouwbaar is. En ik woon in Poort vliet," zegt Anja die nog niet echt te spreken is over haar vorderingen. „Ik moet het nog leren." De ijsclub telt nu zo'n 900 leden, maar het zijn er volgens de voorzitter wel eens 1100 geweest. „Dat komt omdat mensen verhuizen en er al een paar jaar geen ijs is geweest.'We hebben er nu ook weer wat nieuwe leden bij gekregen." De brandweer gaat in februari bij zo'n dertig horecagelegenheden samen met het bureau SBOD be kijken hoe het is gesteld met de uitgangen, vluchtwegen, blusmid delen, de stoffering en de versie ring. De lijst van zestien cafés, res taurants en dorpshuizen die op 11 januari in de commissie algemeen bestuur en welzijn werd gepresen teerd, is inmiddels uitgebreid tot dertig, zegt brandweercomman dant J. de Feijter. Dinsdagavond waren de eigenaren en uitbaters van deze gelegenheden uit genodigd op het gemeentehuis voor een voorlichtingsbijeenkomst, maar slechts 8 personen maakten daar ge bruik van. „Dat is een derde. Dat viel ons wat tegen. Er waren er ook die zich afgemeld hadden en die een in formatiemapje toegestuurd krijgen." De Feijter leidde de avond en vertelde onder meer wat de resultaten zijn van de bliksemcontroles bij een aantal ho recagelegenheden, kort na de ramp in Volendam. „Omdat er veel punten zijn om na te lopen en het niet overal dik in orde is, heeft het college beslo ten een extern bureau in te huren zo dat de mensen voor de zomer weten waar ze aan toe zijn." De commandant legde uit hoe de brandveiligheid in de regelgeving is ingebed. Daar komen verschillende zaken bij kijken, zoals bouwbesluit en bouwverordening, brandweer, ar- bowetgeving, drank en horeca, mi lieuvergunning en volkshuisvesting. Vooral het bouwbesluit met de bouw verordening nemen een belangrijke plaats in. Daarover kregen de bezoe kers aparte bijlagen mee naar huis. Bij de toepassing van het bouwbesluit wordt gekeken maar de uitgangen, vluchtwegen, blusmiddelen, stoffe ring en versiering van de ruimtes waar veel mensen samenkomen. Andere zaken zoals de opstelling van stoelen in grote zalen (dorpshuizen) worden geregeld in de gebruiksver gunning. Die vergunning bevat voor waarden voor het gebruik van het ge bouw en geen bouwkundige eisen. „Bijvoorbeeld dat er geen kratten met lege flessen voor een nooduitgang mogen staan." Het onderzoek richt zich eerst op de horecagelegenheden, zegt De Feijter. „Daar komen veel mensen en ze wor den 's avonds gebruikt. En er is vaak sprake van verminderde zelfredzaam heid vanwege alcoholgebruik." Als deze ronde klaar is, worden ook andere bedrijven en instellingen zoals scholen en kerken bezocht. De Feijter schat dat er uiteindelijk zo'n 150 over een gebruiksvergunning moeten beschikken. De avond werd volgens De Feijter als positief ervaren. „Er is wel zorg om de veelheid van regels. Men veron derstelt dat we alles maar weten, werd er gezegd. Zo is het niet altijd." De gemeente Tholen, staatsbosbeheer en de provincie moeten de han den ineenslaan om Tholen fraaier en leefbaarder te maken. Dat kan door de dijken zodanig te gaan beheren dat er een grotere plantenrijk- dom ontstaat. Dat stelt L. Sauter van de natuurvereniging Tholen in het blad van de natuurliefhebbers. De mogelijkheden om door middel van een uitgekiend beheer bloemdijken te maken, moeten worden op genomen in het nieuwe bestemmingsplan buitengebied. Volgens Sauter wordt er te weinig gedaan om de dijken aan een geva rieerde vegetatie te helpen. Als er niet actief wordt ingegrepen, zullen de dijken verruigen en zullen brand netel en braam er de boventoon gaan voeren. 'Om een duidelijk signaal af te geven, laat de beheersgroep van de natuurvereniging samen met de stichting landschapsverzorging Zee land op de Broeksedijk (in Oud-Vos- semeer) zien hoe het ook kan. Hier wordt al een paar jaar jaarlijks ge maaid en het maaisel weggevoerd. Hier verschijnen op dit moment spontaan bloemdijkplanten. Wat in de Zak van Zuid-Beveland kan, is op Tholen kennelijk onmogelijk. Het verkrijgen van een gevarieerde vege tatie is zogezegd een pure luxe. Toch vertoont de opbouw van het land schap in de Zak en dat op Tholen een duidelijke verwantschap.' Sauter somt op welke typen dijken er, uit ecologisch oogpunt, op Tho len voorkomen en beschrijft wat er nodig is om de diversiteit in planten te vergroten. 'Naast maaien (en af voeren) is het begrazen door onder meer schapen een optie. Het gevolg hiervan is dat de vegetatie ver schraalt. De voedingsstoffen worden afgevoerd. Deze vorm van beheer schijnt volgens staatsbosbeheer dus danig duur te zijn dat hiervoor geen geld is, terwijl nota bene een paar jaar geleden een schitterend beheers plan voor de dijken van staatsbosbe heer is gemaakt.' Er zou volgens Sauter in dit plan ge bruik worden gemaakt van schapen om de dijken kort te houden. Nu dit niet gebeurt, zullen volgens hem bloemdijkelementen op Tholen ver loren gaan. Wat er voor in de plaats komt, zijn bramen en brandnetels en struweel. Het enige lichtpuntje hier van is de 'lange fluitenkruidlinten in het vroege voorjaar.' Het nieuwe bestemmingsplan moet volgens Sauter een handvat bieden om het tij te keren. 'Met de verande rende functie van natuur en land schap moeten de diverse overheden toch inzien dat de dijken een facelift kunnen gebruiken.' Sauter nodigt be trokken instanties uit om in mei de bloemdijken in de Zak van Zuid-Be veland te bezoeken. Het rapport over de bloemdijken van de gemeente is volgende week klaar. Dat zei wethouder W.C. van Kempen maandagavond in de commissie ge meentelijke ontwikkeling op een vraag van E. Frigge-Hogesteeger (VVD). Het was aanvankelijk de be doeling dat het rapport van het RBOI in de commissie van 19 februari zou worden besproken, maar wegens ziekte van een ambtenaar wordt dat uitgesteld tot maandag 5 maart. Advertentie, LM. Die conclusies trok gespreksleider Rinus van 't Westeinde dinsdag middag aan het eind van een bij eenkomst waarin leden van de ZL- TO-afdeling Tholen in discussie konden gaan met een viertal staten leden over waterberging in de ver dere toekomst. „De spelregels moe ten vooraf duidelijk zijn. Alles, ook de compensatie, dient op voorhand geregeld te worden." De bijeenkomst vond plaats in het kader van het Zeelanddebat, een reeks van discussies waarin de toe komst van de provincie besproken wordt. Plaats van handeling is tel kens de Zeelandtruck, een ingerich te vrachtwagen die als mobiel praathuis dient. De truck was dit maal gestationeerd op het bedrijf van E. Hage, de voorzitter van de ZLTO-afdeling Tholen. De politiek was vertegenwoordigd door de sta tenleden mevr. H.A. Polderman- Martin (VVD), mevr. M.B. de Kos ter (PvdA), mevr. J.G. Smit (Groen Links) en J. van de Merbel (CDA). De organisatie was in handen van de pr-werkgroep van de ZLTO-raad Zeeland. Namens de ZLTO-Tholen onderstreepte E. Hage het belang van de discussie. „Waterberging is gemakkelijk te regelen vanachter de bestuurstafel, maar de land bouwsector heeft er veel zorgen over." Klimaatveranderingen nopen tot be zinning over de berging van water in de toekomst. De bodem daalt en er is een groter aanbod van oppervlak tewater uit het binnenland, mede veroorzaakt door steeds toenemende neerslag in West-Europa. Ook de stijging van de zeespiegel is van in vloed. Om calamiteiten zoals in 1998 in de toekomst te voorkomen, moet de waterberging geregeld wor den. De provincie denkt aan opslag in de Weihoek, het laagste deel van het eiland en daarom bij uitstek ge schikt om als reservoir te dienen. Uit het betreffende gebied waren de landbouwers D. Hage en L. Hof land aanwezig. Kernpunt in de dis cussie was volgens gespreksleider Van 't Westeinde of de betrokken boeren willen meewerken aan de plannen. Hofland was daarover heel duidelijk. „Ik moet er beter van worden, anders ga ik niet weg. Als je weg moet, is de financiële com pensatie doorgaans heel mager." Landbouwer J.L.C. Mol, tevens da- gelijks-bestuurslid van waterschap Zeeuwse Eilanden, benadrukte dat de betrokken grondgebruikers op vrijwillig^ basis aan het project moeten willen meewerken. Onteige ning is taboe. „Het gaat om een ge meenschappelijk probleem, waar zij de dupe van zijn." Volgens statenlid Polderman zijn boeren als D. Hage en Hofland nu al de dupe. Bij de ca lamiteit van 1998 kwam hun grond onder water te staan. Ruim 80 hecta re van hun grond liep destijds onder. Juist daarom is het volgens haar zaak om de waterberging goed te re gelen. „Niemand hoeft er slechter van te worden. We moeten een win- win-situatie kunnen creëren." Mol wees in dit verband op de wet tegemoetkoming schade (WTS) van het ministerie van landbouw, natuur beheer en visserij. Deze regeling werd in 1998 bij de wateroverlast van toepassing verklaard, maar staat nu ter discussie. De kans dat boeren in de toekomst op de WTS een be roep kunnen doen, is klein. Daarom is het volgens Mol noodzaak om de gevolgen van waterberging goed te regelen. Voormalig dijkgraaf I.C. Hage uit Oud-Vossemeer pleitte voor het vergroten van waterlopen, in combinatie met het verdubbelen van de bestaande gematdcapaciteit. De extreme regenval van 1998 zorgde ook in de landbouw voor veel ellende. De lager gelegen Weihoek liep al snel onder water. Volgens Hage zou die aanpak een groot deel van het probleem al kun nen oplossen. „Ik wil wel eens uit gerekend zien wat die oplossing kost. Ik denk dat die niet duurder is dan de plannen voor waterberging in laag gelegen polders." Hage zag de opvang van overtollig hemelwater liever in natuurgebieden plaats vin den. „De schade in natuurgebieden is minder dan bij grasland zoals in de Weihoek." In dit verband werd een mogelijke opvang in de Scherpenissepolder besproken. Deze polder is groteri- deels als natuurgebied aangewezen. Volgens E. Hage maakt dat gebied, vanwege de toekomstige zoute bio toop, geen kans. Achterliggende ge dachte van de wateropvang is het hergebruik van regenwater voor landbouw en fruitteelt. Brak water is daarbij uit den boze. Ook voojj de veeteelt in de Weihoek is brak water zinloos, stelde D. Hage. „Koeien eten twee maanden niet van gras dat onder water heeft gestaan." Waterberging kan alleen gereali seerd worden door wijziging van het bestemmingsplan, meenden Mol en ook J. de Jager uit Anna Jacobapol- der. De Jager wees de statenleden nogmaals op de waardedaling van grond die wordt aangewezen als mogelijke waterbuffer bij calamitei ten. „Daarin ligt een belangrijke taak van de overheid. Er moet een vervangende mogelijkheid zijn om elders grond te beboeren. Alleen op die manier kan de waterkaart wor den gerealiseerd." Ook Mol wees de politici op hun verantwoording.' „We hebben met veel factoren te maken. Gemeente, waterschap en provincie moeten er samen uitko men. Uitgangspunt is dat de mensen in het waterbergingsgebied hun be drijf moeten kunnen blijven uitoefe nen." VERVOLG VAN VOORPAGINA In' de twee gevallen in Stavenisse en Poortvliet was men er vrij snel bij en het gaat, volgens de laatste informatie die de GGD-arts heeft, dan ook weer redelijk goed met de beide patiënten. „Gelukkig is de meningococ-bacterie heel gevoelig voor antibioticabehandeling. Zelfs de oudste vorm van penicilline helpt tegen deze bacterie." Volgens Van Dijk is de besmettingskans bij de meningococcenziekte heel klein, omdat zoveel mensen de bacterie al bij zich dragen. „Als er toch eens een epidemie uitbreekt, dan zie je vaak dat dat gebeurt bij mensen die een zware lichamelijke inspanning verrichten en langere tijd bij elkaar in een ruimte zitten. Het kwam bijvoorbeeld nogal eens voor bij militairen na een zware exercitie." De School met de Bijbel uit Sint- Annaland (waar de Poorvlietse op school zit) heeft een brief aan de ouders uit doen gaan. Daarin staat dat er volgens de behandelend ge neesheren en de huisarts nog geen reden is een speciale maatregel voor de school te laten gelden. Ou ders wordt wel verzocht goed op de symptomen van hersenvliesont steking te letten. Overigens waar schuwt GGD-arts Van Dijk dat niet iedereen die een beetje stijve nek heeft, meteen aan meningitis hoeft te denken. „Als je echt de mening ococcenziekte hebt, merk je dat wel. Je voelt je heel ziek, hebt zwa re hoofdpijn en hoge koorts. In het laatste stadium (wat heel gevaarlijk is) treedt bloedvergiftiging op. Dan verschijnen er rode puntjes op de huid die je niet meer weg kunt drukken. In zo'n geval moet men echt snel naar het ziekenhuis." Van Dijk kan niet zeggen dat er een trend zit in het voorkomen van de meningococcenziekte. „In Zeeland praat je (en dat zeg ik wel met een slag om de arm) jaarlijks over zo'n tien tot twintig gevallen. Daarom was het wel opmerkelijk dat er nu in zo'n relatief klein gebied als Tholen ineens twee gevallen tege lijk opdoken. We hebben dan ook een onderzoek gedaan naar de acti viteiten van de betreffende men sen, maar we hebben geen relatie gevonden. We gaan er dus vanuit dat het puur toevallig is", aldus Van Dijk. VERVOLG VAN VOORPAGINA douchekop groter is dan vijf meter. Want- is die minder, dan doet het probleem zich niet voor", aldus de voorlichter. Dat de gemeente in middels werkt aan een beheersplan voor de binnensportaccommodaties waarin ook extra preventiemaatre gelen aan de orde zijn, is puur toe val. „Zo'n plan wordt 1 november wettelijk verplicht." De gemeente trof dinsdagmorgen meteen maatregelen, maar kon richting gebruikers niet veel doen omdat ze zelf ook onvoldoende in formatie had, licht Bakx toe. 's Middags werd een brief opgesteld met informatie over de veteranen- ziekte, hoe te handelen als de ver schijnselen zich voordoen en het telefoonnummer van de GGD Zee land (0113-249349) waar nadere informatie is te krijgen. Die werd in ruime aantallen bij de gebruikers van de gymzaal bezorgd. De GGD informeerde de huisartsen, 's Mor gens zijn alle douches tien minuten lang doorgespoeld met water war mer dan 6Q graden. Dat moet af doende zijn om de bacterie te be strijden, maar voor de zekerheid is het woensdagmorgen herhaald. Overigens heeft de gemeente - in verband met de veiligheid van de medewerkers - eerst contact opge nomen met de Arbo-Unie. De toe gepaste methode bleek voldoende veilig. De bacterie wordt verspreid via damp. Door tegen de douche koppen pvc-buizen te zetten waar door het water naar de afvoerput stroomt, werd dampvorming voor komen. Het hete water - op de vloer werd ongeveer 67 graden ge meten, dus in de douchekop lag de temperatuur een stuk hoger - is voldoende om de bacterie te doen verdwijnen. Vandaag wordt op nieuw bemonsterd en de uitslag daarvan wordt eind volgende week bekend. Naar verwachting kunnen de douches vanaf 5 februari weer gebruikt worden. Hoewel momen teel geen ziektegevallen bekend zijn, is het volgens de gemeente niet uit te sluiten dat gebruikers be smet zijn geraakt. Vandaar dat een brief hierover is verspreid. Het voorval is voor de gemeente aan leiding om installaties die» daarvoor in aanmerking komen, voortaan re gelmatig te spoelen. „Het gaat {laarbij om situaties waar de af stand van de warmwaterbron tot de De veteranenziekte is in 1976 ont dekt op een congres van Ameri kaanse oud-militairen. De legionel- la-bacterie komt in zeer lage aantallen gewoon voor jn de bo dem en in het (leiding)water, en vormt pas een probleem als ze zich heeft kunnen vermenigdvuldigen. Dit gebeurt vooral in water met een temperatuur tussen 25 en 55 gra den Celsius én als het water lange re tijd stilstaat. Overigens vormt het drinken van water geen risico. Besmetting vindt plaats via de lon gen; de bacterie verspreidt zich via piepkleine waterdruppeltjes in de lucht (die dan wel moet worden in geademd). De bacterie is niet over draagbaar van de ene mens op de andere. Luchtbevochtigers, dou ches, whirlpools en sauna's kunnen als besmettingsbron fungeren. Niet iedereen wordt na besmetting ook werkelijk ziek, een groot deel van de infecties verloopt waar schijnlijk zonder klachten, staat in de brief die de 'gemeente heeft ver spreid. Bij wie ziek wordt, kan het beeld variëren van een milde tot een snel verslechterende ernstige longontsteking. De ziekte begint met een snel opkomende hoofd pijn, spierpijn en een ziek gevoel, gevolgd door longontsteking met koorts boven de 39 graden. De pa tiënt hoest en is soms kortademig. Een aantal patiënten heeft last van braken en diarree. Wie van de dou ches in de gymzaal te Oud-Vosse meer gebruik heeft gemaakt en ge noemde ziekteverschijnselen heeft, kan het beste contact opnemen met de huisarts. De veteranenziekte is met de juiste antibiotica meestal goed te behandelen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 5