rvü Legionellabesmetting in douches gymzaal schrikt Oud-Vossemeer op Meningitis ontdekt bij twee Tholenaren Veste Tholen dicht nadat mensen door het ijs zakken Stavenisse massaal tegen 60 km op Provincialeweg AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Vader twee jaar gevangenis voor ontucht dochter Ten Anker krijgt 250.000 gulden voor nieuwe flat Drugsvangst in de Broekseweg Vergunningen lamsoor/zeekraal Gemeente gaat vaker spoelen na positief resultaat routinecontrole Donderdag 25 januari 2001 57e jaargangjifluia Waarschuwingen voor fout parkeren Gebruikers van de gymzaal in Oud-Vossemeer zijn dins dagmiddag per brief door de gemeente geïnformeerd over de veteranenziekte. In de douches in het gebouw is de bacterie Legionella pneumophila aangetroffen, die deze actute infectie van de luchtwegen kan veroorzaken. Medewerkers van de gemeente hebben de bacterie in middels verwijderd. Vandaag worden watermonsters ge nomen en tot de uitslag daarvan bekend is, 5 februari, blijven de doucheruimten afgesloten. De gymzaal was maandagavond en dinsdagmorgen verboden terrein, maar kan sindsdien weer normaal worden gebruikt zon der dat er gevaar bestaat voor de volksgezondhied. Van ziektegevallen onder recente gebruikers van de douches is de gemeente niets bekend. Niet leuk Al bijna 700 handtekeningen binnen Gelijke voorziening Geen verband tussen ziektegevallen Deze week IJsplezier is voor velen een echt belevenis. Bovendien iets dat in ons land niet zo vaak en zeker niet zo lang voorkomt. Dus als het dan een keer vriest en de vaarten en ijsbanen liggen dicht, dan staan de mensen al snel op de schaats op het ijs. Soms een beetje te snel. Voor wat betreft de ijsbanen die maar op een dun laagje water gebaseerd zijn, is dat niet zo'n probleem. Maar voor wa terpartij als de Vest in Tholen, ligt dat anders. Wie daar door het ijs zakt, loopt wel degelijk risico onder het ijs terecht te komen. Zaterdagmiddag sloten politie en gemeente de Vest, omdat een aantal mensen door het ijs was gezakt. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De 45-jarige A.K. uit Sint-Philips- land is veroordeeld tot 30 maanden gevangenisstraf waarvan 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en onder aftrek van het korte voorarrest. De Middelburgse recht bank gaf die straf gisteren voor het plegen van ontucht met zijn jongste dochter (inmiddels 21 jaar), waaraan K. zich tussen 1985 en 1993 bij her haling schuldig heeft gemaakt. De officier van justitie had dertig maan den geheel onvoorwaardelijke cel straf geëist. De raadsman van K. vond die eis veel te zwaar en pleitte voor elektronisch toezicht gedurende een bepaalde periode, gecombineerd met een therapeutische behandeling. De advocaat vond de basis van de aanklacht ook smal omdat die zijns inziens uitsluitend op de lezing van de dochter was gebaseerd. De recht bank vond de ontucht echter groten deels wettig en overtuigd bewezen en wilde niet verder gaan dan van de 30 maanden 6 maanden voorwaarde lijk te maken. Ten Anker heeft een bezwaarschrift bij de provincie Zeeland ingetrok ken omdat er een groter bedrag in het vat zit. Gedeputeerde staten had den eerder geweigerd om 160.000 gulden beschikbaar te stellen voor een éénmalige bijdrage in de kosten Van zorginfrastructuur van het te re aliseren woonzorgcentrum. Direc- ifeur M.P. Heijboer had tegen die af wijzing op 20 september protest aangetekend. „De provincie geeft nu echter een positief advies aan het college van zorgverzekeringen om een bijdrage van 250.000 gulden te verlenen voor de ombouw van de Ten Ankerflat tot woonzorgcen trum", verduidelijkt Heijboer. Met 90 mille meer kostte het hem weinig moeite om het bezwaarschrift in te trekken. „Niet dat 250.000 gulden voldoende is, want voor een recre atiezaal met kantoor voor zorgverle ning is nog veel meer nodig", aldus de directeur van Ten Anker. De sloop van de bestaande Ten An kerflat en nieuwbouw van een groter woonzorgcomplex bij het Thoolse zorgcentrum laat echter nog wel even op zich wachten. Zowel wat planologie als qua grondverwerving betreft, is die zaak nog niet rond. De woningstichting Beter Wonen neemt de bouw voor zijn rekening, maar die heeft nog geen akkoord met de buren, de gebruikers van de voorma lige lhno-school de Oesterschelp. Een 39-jarige Tholenaar en een 20- jarige Tholenaar zijn in de nacht van zaterdag op zondag in een politiecel gestopt, nadat er harddrugs waren ontdekt. De politie hield om twee uur op de Broekseweg tussen Oud-Vos- semeer en Sint-Annaland een perso nenauto aan met maar liefst zeven in zittenden. Bij het onderzoek werd een zakje amfetamine in de auto aan getroffen. Vijf twintigers, onder wie twee vrouwen, werden na verhoor naar huis gestuurd. Bij twee mannen van 39 en 20 jaar werd huiszoeking gedaan en bij de jongste van de twee trof de politie nog 70 gram speed aan. Het onderzoek duurt nog voort. Gedeputeer staten van Zeeland wil len evenals vorig jaar 300 ontheffin gen verlenen voor het snijden van zeegroente op de schorren langs de Oosterschelde. Het gaat om totaal acht plaatsen met een gezamenlijke oppervlakte van circa 120 ha. De aanvraagformulieren met daarbij be horende toelichting en kaart zijn vanaf dinsdag 5 februari verkrijgbaar bij het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk. Via de voorlichtingsrubriek Abdijnieuws zal de provincie de aandacht vestigen op de mogelijk heid om zo'n vergunning voor lams oor en zeekraal aan te vragen. Vijftien waarschuwingen heeft de politie gegeven voor fout geparkeer de auto's. Hierop wordt extra gecon troleerd, maar in eerste instantie zon der dat het geld kost, ook al staat de auto op een trottoir of te kort bij een hoek. In Tholen zijn drie waarschu wingen uitgedeeld voor auto's die in de Hoogstraat, Eendrachtsweg en de Oudelandsepoort op het trottoir ston den. Poortvliet spande de kroon met vijf gele bonnetjes achter de voor ruit. In Sint-Maartensdijk werden vier waarschuwingen gegeven, in Sint-Annaland twee en in Scherpe- nisse één. De heren Verhage en Havermans van gemeentewerken spoelen de douches door in de Oud-Vossemeerse gymzaal. In opdracht van de gemeente contro leert Delta Nutsbedrijven elk half jaar de waterleidingen in alle binnen sportaccommodaties. In heel het land worden drukbezochte openbare gele genheden extra onderzocht sinds twee jaar geleden een epidemie uit brak op de West-Friese Flora in Bo- venkarspel. Die eiste enkele tiental len dodelijke slachtoffers. De routinecontrole in Oud-Vossemeer is begin januari uitgevoerd. Watermon sters worden tien dagen op kweek gezet alvorens de uitslag bekend wordt. Maandagmiddag om half vijf kreeg de gemeente een telefoontje dat de legionella-bacterie was aange troffen in de douches van de Vosse- meerse gymzaal. „We hebben met een de GGD in Goes gebeld, maar dat kantoor was toen al verlaten", vertelt gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx. „Meer dan de accommodatie sluiten konden we op dat moment dan ook niet doen." De gebruikers van de gymzaal wer den ingelicht dat ze voorlopig niet terecht konden, maar dat verliep niet vlekkeloos. Jeugdvoorzitter Kees Heijboer van voetbalvereniging Vos meer kreeg een telefoontje van be heerster A. Rommers. „We huren de zaal van december tot en met februari twee uren op maandagavond voor de jeugd, maar hebben er nog geen ge bruik van gemaakt omdat de groepen momenteel te groot zijn." De club gebruikt de kleedruimten en douches ook op zondag als er meerdere senio renelftallen thuis spelen. Niet alleen voor eigen teams, maar ook voor de tegenstander. De eerstvolgende twee weekeinden zal de club een andere oplossing moeten vinden. „We horen wel wanneer we er weer in mogen. We moeten voor de sleutel toch bij de beheerster zijn", zegt Heijboer. Ook Spido was maandag al op de hoogte. De gymvereniging gebruikt de zaal op maandagmiddag, dinsdag morgen en -avond, woensdagmiddag en -avond, donderdagavond en vrij dagavond. Secretaresse Carolien Fa se plakte op de buitendeur een papier met de tekst 'Dinsdag geen gym'. En leidster Ina Smulders ging alle loden af van de 55-plusgroep die gewoon lijk op dinsdagmorgen gymt. Dou chen doen de gymnasten eigenlijk nooit in het getrouw. „We hebben al zo vaak gezegd dat de douches bijna nooit gebruikt worden. Het water is ook vaak koud", zegt mevrouw Smulders die het een goede zaak vindt dat er gecontroleerd wordt. „Ik vind wel dat de gemeente geheimzin nig doet. Een paar weken geleden moesten we ook al een dag uit de zaal blijven omdat er iets ontsmet moest worden. De beheerster kreeg een bus met rommel die ze ergens op moest smeren. Niemand wist waar voor het was." De majoretten van muziekvereniging OVM oefenen eens per maand op een maandag avond in de gymzaal. Afgelopen maandag was dat niet het geval. Om hen zo goed mogelijk te informeren, heeft het bestuur besloten een door de gemeente opgestelde brief verge zeld van een eigen schrijven bij ieder lid te bezorgen, vertelt bestuurslid Marina Geuze. Andere vaste gebrui kers zijn Vössemeers Volleybal 2000 en natuurlijk de drie basisscholen voor de gymlessen. Schoolleider H. Westerweel van de Die Heenetrechtschool kreeg maan dag het bericht te horen en drukte zijn collega's op het hart om niet naar de zaal te gaan. Op dinsdag gebruikt de school die overigens niet. Daarom werden de leerlingen aanvankelijk niét geïnformeerd. „Je wilt geen pa niek zaaien als dat niet nodig is." Tben bleek dat diverse ouders, die óver de besmetting hadden gehoord, met vragen naar de school kwamen, ging er alsnog een briefje met de leerlingen mee. Daarin stond onder meer dat bericht zou volgen als de gymzaal weer gebruikt kon worden. Dat was in feite dinsdagmiddag om twaalf uur al het geval, maar daarvan was Westerweel niet op de hoogte. Met de bovenbouw gebruikt hij 's zo mers de douches weieens, maar voor de rest van het jaar nooit. „Wij moesten van de buurman - Die Heenetrechtschool - horen wat er aan de hand was", vertelt directeur P.W. Soffers van de Sint Anthonius- school. „Dat is een heel vreemde zaak en ik ga daarover dan ook de gemeente bellen." Op dinsdagmid dag en vrijdag maakt de school ge bruik van de gymzaal. Een alterna tief ziet de directeur niet zo gauw. „De kinderen vinden het meestal niet leuk als de gymles niet doorgaat. Maar het is nu ook geen temperatuur om buiten wat te doen." Zijn collega C.L. van Dis van De Ark weet dins dagmiddag nog helemaal van niks. Hij verbaast zich daarover, want maandagmiddag was hij tot half zes in Vossemeer op school. Ook hij gaat de gemeente bellen. „Die blijft wat mij betreft in gebreke. Je moet met zoiets toch de nodige voorzichtig heid in acht nemen." De Ark maakt op maandag en donderdag gebruik van de zaal. K 1IN 5 Inwoners van Stavenisse zyn tegen het veranderen van de doorgaande Provincialeweg vanaf Sint-Maartensdijk in een erftoegangsweg waar maar 60 kilometer per uur mag worden gereden. Gisteren waren er in nauwelijks een halve week, al bijna 700 handtekeningen verzameld door de stichting actief Stavenisse. Volgens wethouder K.A. Heijboer zal het echter zo'n vaart niet lopen met de invoering van een ander type weg. „De actie loopt als een trein," zegt ini- van Stavenisse zeer nadelige gevol- tiatiefnemer en voorzitter Ph. de Rijke van de stichting. „Het preciese aantal weet ik niet omdat er drie inlever- adressen zijn, maar de respons is groot." Niet alleen Stavenissenaren reageren op de actie, ook inwoners uit Sint-Maartensdijk die regelmatig in Stavenisse moet zijn en leden van de watersportvereniging die buiten de gemeente wonen, zegt De Rijke. De Rijke wist niet wat hij hoorde toen zijn vrouw het bericht in deze krant voorlas over de voorgenomen ver keersmaatregel „Ik dacht dat ze me in de maling nam." Een gevoel van on geloof. Zo is het bij veel Stavenisse- naars gegaan, zegt De Rijke. „Er spelen economische maar ook emotionele belangen mee. Er zijn hier in het dorp bedrijven die straks langer onder weg zijn. Maar ook een taxibe drijf als Buuron heeft gereageerd. Die heeft 66 chauffeurs in dienst en komt ook deze kant op. Dat kost de bedrij ven gewoon geld." De Rijke had het voor zichzelf ook al becijferd. Hij werkt bij Philip Morris in Bergen op Zoom. „Alleen al voor mijn werk rijd ik 440 keer per jaar over die weg. Straks doe ik daar 3 mi nuten langer over, maal 440. Reken maar uit. Niemand die het betaalt." De maatregel moet gaan gelden van af de twee rotondes bij Sint-Maar tensdijk. In de brief die de stichting zaterdag is gaan rondbrengen schrijft de stichting: ,De meeste mensen van ons dorp gebruiken deze weg dage lijks om naar hun werk te gaan. Maar ook het openbaar vervoer gebruikt deze route. Wanneer deze niet harder dan 60 km per uur mag, zal het open baar vervoer zeker overwegen of de route met alternatief vervoer moet worden afgedekt of erger nog: moet komen te vervallen gezien de extra tijd die het in beslag neemt. Wij zijn van mening dat dit voor de toekomst gen zal hebben.' De stichting wil dat de verbinding met Sint-Maartensdijk geschikt blijft voor 80 km per uur. „De provincie heeft de plicht om er voor te zorgen dat er een gelijke voorziening is voor alle woonkernen. In ieder geval moet de provinciee een maximale inspan ning doen. Sommige mensen noe men de maatregel a-sociaal." Volgens Heijboer zal het echter zo'n vaart niet lopen. Hij reageerde maan dagavond op een vraag van E. Frig- ge-Hogesteeger (VVD) die de kwes tie aankaartte tijdens de rondvraag. Heijboer noemde de actie voorbarig. Hij wees erop dat de provincie nog steeds bezig is om ervoor te zorgen dat er een fietspad tussen Stavenisse en Sint-Maartensdijk komt. „Er vindt op dit ogenblik een herziening van de plannen plaats. Als er ingestemd wordt met het tracé, dan gaat men verder met de grondaankoop. Als er een gescheiden fietspad komt, dan moet dit allemaal nog besproken worden in het kader van het project duurzaam veilig. Het nut van een handtekeningenactie zie ik nu niet in. Er zijn nog veel vraagtekens." De Rijke is het daar niet mee eens. „De wethouder kan de actie prema tuur vinden, maar wij willen een sig naal afgeven. Dat doet de provincie ook. Het is net als met een baby; als hij niet schreeuwt, wordt hij een uur later pas gevoed." De actie zou tot 27 januari lopen, maar duurt wat langer. „We zouden zaterdag alle huisdeuren aan doen, maar kwamen niet aan het buitenge bied toe. Daar hebben we dinsdag zo'n 70 voordeuren gehad. Er zijn mensen die de lijst vast willen hou den omdat ze nog familie op bezoek krijgen. Die moet ook tekenen, zeg gen ze." Op elke lijst is plaats voor vier handetekeningen. Het is de be doeling dat de stichting de handteke ningen aanbiedt aan gedeputeerde Hennekeij. Twee Tholenaren zijn vorige week en de week daarvoor in het zieken huis opgenomen met meningococcenziekte (in de volksmond nekkramp genoemd). Het gaat om een inwoner uit Stavenisse en een scholiere uit Poortvliet. Volgens de GGD bestaat er geen verband tussen de twee ziek tegevallen en moet er dus vanuit gegaan worden dat het toeval is dat er twee mensen in zo'n klein gebied de meningococcenziekte krijgen. Het is volgens GGD-arts E. van makendheid hebben", aldus Van Dijk nog steeds een algemene mis vatting dat er maar één ziekte van de meningococ-bacterie afkomt. Die ziekte wordt 'nekkramp' ge noemd (naar het stijf worden van de nek), maar is in feite hersen vliesontsteking. „Nekkramp is een te grove benaming voor de me ningococcenziekte. Je hebt diverse soorten meningococcen die alle maal een andere graad van ziek- Dijk. „Bovendien heeft een groot deel van de mensen die bacterie al tijd bij zich in de keel. Maar men wordt er lang niet altijd ziek van. Dat gebeurt eigenlijk alleen bij een verminderde weerstand. Bij voorbeeld bij zware lichamelijke inspanning en in de winterperio de." /II VERDER PAGINA 5 Dirigent Izaak Riedijk doet na veertig jaar gedwongen een stapje terug Scheidend jachtopzichter Toon de Wit is zelf niet dol op jagen Judotoernooi Katame Waza groeit uit jasje, maar men wil in Haestinge blijven EN VERDER... Sint-Annalands echtpaar bedwelmd door koolmonoxide Boeren willen alle spelregels op papier voor ze meewerken aan waterberging Jack-Russellpuppy's bekijken via webcam Scherpenissenaren Media maken hype rond Tholen en vallende Mir Vloerpeil nieuwbouwplan Graefnisse Sint-Philipsland moet hoger WAAR DE GEIT SPRINGT, SPRINGT HET GEITJE Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Het was vrijdag en zaterdag al behoorlijk druk op de Vest in Tholen. Menigeen had de schaatsen uit het vet gehaald en voor de kleinsten bewezen ook de sleetjes goede dienst. Maar officieel was de baan nog niet open. Het ijs was nog niet dik genoeg en dat zat er (met een dooiperiode in het vooruitzicht) ook niet echt in. Toch stoorden velen zich daar niet aan en er werd lustig gezwierd, geraced en gestoeid op het ijs. Toch liep dat voor een aantal inwoners niet zo best af. Diverse mensen zakten door het ijs. Toen de politie daar lucht van kreeg, besloot men de baan te sluiten. De gemeente zette waarschuwingsbordjes weg aan de waterkant. Overigens liet niet iedereen zich door deze waarschuwing tegen houden. Ook de ijsbaan van Scherpenisse was niet zo lang open als men had gewild. Woensdag- en donderdagavond moest men sluiten omdat de kwaliteit van het ijs te slecht was. Toen bleek dat de dooi in zou zetten, heeft men de baan vrijdag (ook 's avonds) en zaterdag openge steld zodat men nog even zou kunnen rijden. De ijsbaan in Sint-Annaland was donderdag en vrijdag open, maar haalde de zaterdag niet. In Stavenisse kon men vanaf woensdagmiddag op een matige baan terecht. !p -raattiaÉÉiiatly*» t Zolang het kon, was het dolle pret op het ijs. Hoewel, alle begin is moeilijk en dat ondervond ook Anne Verhage die hier met haar vader oefent. -k—i-4-4

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1