Echtpaar bedwelmd door koolmonoxide In Graefnisse veel aandacht voor water, maar vloerpeil moet hoger Provincie Zeeland Zeelanddebat Zeeland en ontwikkelings samenwerking Nieuwbouwwijk in Sint-Philipsland met 77 duurdere woningen Donderdag 25 januari 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Op het nippertje ontdekt door huisarts Op het nippertje is het echtpaar J. v.d. Houten uit Sint- Annaland gered van een fatale koolmonoxidevergifti ging. Door het ontbreken van voldoende zuurstof is een gasstel tijdens het eten koken CO gaan produceren, waardoor eerst de vrouw en vervolgens de man be dwelmd raakten. De man had toen echter huisarts A. v.d. Berge al gewaarschuwd, die ramen en deuren open zette en het echtpaar liet overbrengen naar het ziekenhuis. Eind deze week mag het paar waarschijnlijk weer naar huis. Hartinfarct Drie controles snelheid leveren 83 boetes op Rhythm and blues Hof van Holland Kamerlid en marinier spreken bij Calvijn over vredesmissies Hoger vloerpeil Inwoners voorrang Betaalbaar Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 4/2001 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10-39 infocentrum@zeeland.nl Commissies Spreekuren gemeentelijke herindeling Zeeuwsch-Vlaanderen Uitgangspunt voor het waarin de trends zijn aa aan de toekomst van Zeelan teland, Zoet en Z vormen de bat' is een Discussienota e mede inhoud zullen geven ma's Milieu en Economie, Stad en en Bestuur en Organisatie en van het debat. De koolmonoxide werd vorige week woensdagmiddag ontdekt in de huurwoning van Beter Wonen op de hoek van de Zuidstraat/Klooster straat. Mevr. v.d. Houten had eten gekookt en tijdens het eten voelde ze zich niet lekker. Ze ging op de bank liggen. Omdat beiden ook hartpatiënt zijn, belde dhr. Van de Houten voor de zekerheid de dokter. Hij deed ook de deur van het slot, zodat de arts erin kon. Daarna ging hij naar boven om spullen van zijn filmhobby op te ruimen, waarmee hij voor het eten bezig was geweest. Bij dat opruimen voelde ook hij zich niet lekker: op zijn knieën ging Van de Houten de trap af, waarna ook hij bedwelmd raakte. De huisarts had al snel door wat de oorzaak zou kunnen zijn en zette deuren en ramen open. Twee ambu lances en de brandweer werden ge- Op de Krabbenkreekweg tussen Oud-Vossemeer en Sint-Philips- land is dinsdagmorgen tussen elf en twaalf uur een snelheidscontro le gehouden. Van de 141 geregis treerde voertuigen reden er maar 3 harder dan de toegestane 100 km. Heel wat meer automobilisten lie pen tegen de lamp in de Priester- meetpolder, de provinciale weg tussen Sint-Annaland en Oud- Vossemeer. Daar passeerden tus sen zeven en tien uur 's morgens 313 voertuigen, waarvan er 48 harder reden dan de toegestane 80 km. Op de Oesterdam zijn zondagmid dag 32 automobilisten verbali- seerd omdat ze harder reden dan de toegestane 100 km. Tussen 14.20 en 16.55 uur passeerden 381 voertuigen de radarcontrole. Rond tien uur zaterdagavond staat in café Hof van Holland in Tholen een muzikaal optreden gepland van een aantal doorgewinterde mu sici. Gitaarvirtuoos Eugéne den Hoed uit Bergen op Zoom - vol gens sommigen vergelijkbaar met Jan Akkerman - is er één van. Ver der toetsenist Roland Bakker, bas- gitarist Foy Stultz (begin jaren ze ventig actief in The Pride of Texas), drummer Eric Hoeke (zoon van boogiewoogie- en rhythm-and-blues-specialist Rob Hoeke) en zanger Rolf van Gendt. Het repertoire zal voor het grootste gedeelte bestaan uit rhythm and blues. Het optreden is gratis toe gankelijk. Stultz was eerder present op de bluessessies die Jos Rijnkels van Stikkie Djoo organiseerde in The Sixties in Tholen. Zelf tekent hij voor jamsessies in de bar Poeh- Poeh, bij camping de Bergse Hoe ve te Bergen op Zoom. Komende zondagmiddag wordt daar, vanaf een uur of vier, de laatste sessie gehouden. Overigens betekent dat niet dat dergelijke sessies in de toekomst niet meer in deze con treien gehouden zullen worden. „Daar werken we momenteel met zijn allen aan", meldt Rijnkels. alarmeerd. De brandweer rook be halve een spruitjeslucht ook wat an ders en na metingen werd de kool monoxide aangetoond. Bij het prikken van bloed in ziekenhuis Lie- vensberg te Bergen op Zoom werd dat bevestigd. Het echtpaar werd op genomen op de afdeling intensieve zorg omdat beiden ook een hartin farct hadden gekregen. Zaterdag mochten ze naar een gewone kamer en inmiddels herstellen ze zodanig, dat het echtpaar eind deze week naar verwachting naar Sint-Annaland te rug mag. Uit het onderzoek bleek, dat er geen ventilatie was in de woning. Alle roosters waren dicht. De ongeveer twintig jaar oude cv-ketel in de bij keuken (die heeft geen twee pijpen met ventilatierooster zoals bij de moderne hr-ketels) heeft de zuurstof weggetrokken, waardoor het gasstel tijdens het eten koken CO is gaan produceren. „Het is ontzettend goed afgelopen", zegt commandant Bram van Iwaarden van de vrijwillige brandweer Sint-Annaland. Hij rukte voor het eerst met de nieuwe brand weerauto uit, maar aangezien de luidspreker kapot bleek te zijn, ge beurde dat zonder sirene. Ook bij het gaslek aan de Veilingweg, vrij dag, was dat euvel nog niet hersteld. Tweede Kamerlid mr.dr. J.T. van den Berg en voormalig marinier M.W. Aarnoudse uit Tholen spre ken op uitnodiging van de SGP- studievereniging Calvijn over vre desmissies. Dat gebeurt vrij dagavond 26 januari om half acht in de aula van het Calvijncollege in Tholen. .Nederland wereldwij de politie-agent?' is het gespreks thema. Vredesmissies zijn na de opgave van de moslimenclave Se- brenica in voormalig Joegoslavië door Nederlandse militairen in op spraak gekomen. Uitzendingen naar Kosovo en recent naar Iritrea houden het onderwerp in de actu aliteit. Kamerlid Van den Berg zal naar voren brengen, welke afwegingen er gemaakt worden voordat beslo ten wordt om een vredesmissie uit te voeren. Wat voor nut hebben dergelijke missies? Is het wel no dig en wat zijn de gevolgen voor de betrokken partijen? Aarnoudse heeft werkelijk deelge nomen aan zo'n vredesmissie in Bosnië en hij vertelt hoe de prak tijk is. Iedere belangstellende voor dit onderwerp is vrijdagavond 26 januari welkom. De nieuwe wijk Graefnisse aan de westkant van Sint-Phiiipsland moet tot en met 2006 ruimte bieden voor 77 woningen. Op de presentatie van het plan, dinsdagavond in De Wimpel, kwamen zo'n zestig belangstel lenden af. Met vragen over de verkeersintensiteit, de kavelgrootte en de waterberging. Als er niemand bezwaren indient, kan het nieuwe be stemmingsplan over een jaar onherroepelijk zijn. De wijk wordt ont wikkeld door Stienstra uit Heerlen, die ook de Oud-Vossemeerse wijk Welhoek laat bouwen. Het bestemmingsplan Graefnisse (de naam verwijst naar één van de schorren die eind vijftiende eeuw als Sint-Philipsland werden inge polderd) ligt ten noorden en westen van de Plataanstraat en Esdoornhof. Stienstra heeft daar grond gekocht die behoorde bij de boerderij Bouw- lust. Middeldure en dure koopwo ningen worden vooral in de nieuwe wijk gerealiseerd omdat goedkope re er genoeg voorhanden zijn. Ook woningen voor ouderen komen er, terwijl onderzoek heeft geleerd dat in het dorp tevens meer huurwonin gen gewenst zijn. Door de Een- drachtstraat te verlengen wordt de hoofdontsluiting van de wijk ge creëerd. Deze straat sluit na een aantal bochten aan op de Plataan straat (en loopt door naar de Es doornhof). Waar nu de Krabben- kreekstraat een haakse bocht maakt, wordt een langzaamverkeersweg aangelegd de wijk in. Om die cen trale as zijn een aantal hofjes ge dacht met 15 tot 20 geschakelde woningen. Waar de Eendrachtstraat de wijk ingaat, is aan de noordkant een appartementengebouw van drie of vier verdiepingen gepland met 11 tot 15 appartementen voorouderen. Ten noorden van dit complex komt een flinke vijver met groen. Dit ver laagd aangelegde park moet tevens dienen als buffer bij overvloedige regenval. Het zal in de verdere toe komst nog fors uitgebreid worden en dan is er ten noorden daarvan een volgende fase met nog eens der tig woningen (tot 2009) voorzien. Aan de westkant komen ruimere percelen met vier hofjes van vier of zes vrijstaande huizen. De noorde lijkste woningen (tevens de laatste bouwfase) komen zowat ter hoogte van de Schelpkreekstraat. De be doeling is om de bouw met de hui zen aan de westrand te beginnen. In dit bestemmingsplan is ook de bouw van vier huizen opgenomen aan de Zuiddijk, waar nu nog de loodsen van firma Fase staan. De detailhandel van J. Verwijs wordt gehandhaafd, maar wanneer het be drijf als zodanig zou ophouden, wil de gemeente ook daarvoor het liefst een woonbestemming. Tot 2003 worden 49 huizen gerealiseerd en daarna tot 2006 nog eens 28. Er blijft in het dorp nog één plek over voor stedelijke vernieuwing, name lijk het voormalige postkantoor aan de Wilhelminastraat. Hier zouden vijf woningen kunnen komen, maar dat wordt mogelijk meegenomen in de actualisering van het bestem mingsplan Kom. A. van Aalst van stedebouwkundig bureau RBOI lichtte het plan Graefnisse toe. De waterhuishouding krijgt veel aandacht in het nieuwe plan. Het hemelwater wordt niet op het riool geloosd, maar via goten in de stra ten naar de waterpartijen en sloten in de wijk geleid om richting de Luijsterkreek afgevoerd te worden. Ook worden daartoe zogenaamde infiltratie-transportstroken gereali seerd, holle groenstroken waaron der drainage loopt die het overtolli ge water moet afvoeren. De riooloverstort bij de Eendrachtstraat wordt in noordwestelijke richting verlegd en voorzien van een duik- schot. De bestaande sloot langs de huidige bebouwing blijft gehand haafd. Oevers van sloten en water partijen worden veilig gemaakt voor kinderen door ze een flauw talud te geven. Over de waterhuishouding is zeer intensief met het waterschap overlegd. L.J. Otte, zelf in deze sector werk zaam, waarschuwde tegen het te vlak aanleggen van de straten bij de IT-stroken. „Als er sneeuw en ijs ligt en dat gaat smelten, moet pias vorming achterwege blijven en moeten de goten het smeltwater snel kunnen afvoeren", zei hij. Op Het zuidelijkste deel van het toekomstige Graefnisse had in 1998 te lijden van het vele water. Het lage perceel was vroeger een karreveld en werd daarna vanwege de drassigheid alleen als weiland gebruikt de vraag van dhr. Van de Velde of in de wijk gewoon auto's op straat ge wassen kunnen worden, werd be vestigend geantwoord. „Maar het is ook een opgave voor de bewoners om met het milieu rekening te hou den", zei Van Aalst. Het hemelwa ter zal gewoon over de straten naar de IT-stroken lopen en dat verhoogt in de winter de kans op gladheid, werd als een nadeel van dit systeem onderkend. J. Kempeneers ging uitvoerig in op de waterbeheersing in de nieuwe wijk. Sinds de overlast in delen van het dorp na de zware regenval eind 1998 dringt hij bij de verschillende overheden aan op maatregelen, en met succes. Nu waarschuwde hij de plannenmakers om lering te trekken uit het verleden. De peilhoogte van 50 cm boven NAP die in het be stemmingsplan wordt genoemd - door Kempeneers geïnterpreteerd als de vloerhoogte van de woningen - leidt volgens de Sint-Philipslander tot een ashoogte van de straten van 15 cm +NAP. Hij noemde vier stra ten in de omgeving op die hoger lig gen en desondanks in 1998 onder liepen. Een vloerpeil van minimaal 85 cm +NAP en een ashoogte van 50 cm +NAP zijn volgens hem no dig om de toekomstige bewoners te vrijwaren van vochtproblemen. Te gelijkertijd vroeg hij om bij het bouwrijp maken van Graefnisse me teen het regenwater in de wijken De Luijster I en II af te koppelen, zodat dit niet langer in het riool terecht komt. Om vervuiling van de sloot langs de westrand - door de rioolo verstort - te voorkomen, zou Kem peneers die liever vervangen door een riool. Zijn vraag of de capaciteit van gemaal De Luijster na gereed komen van de wijk toereikend zal zijn, werd door Van Aalst bevesti gend beantwoord. Verder vroeg Kempeneers aandacht voor het pro bleem dat bij het bouwrijp maken de grond vaak zo hard wordt dat ze niet langer waterdoorlatend is. In de hele wijk gaat een snelheid gelden van 30 km/u. Per woning wordt er gerekend met één parkeer plaats o.p eigen grond en een halve in de openbare ruimte. De wijk krijgt veel groen en bomen, er is ruimte voor een speelterreintje en een jongerenontmoetingsplek. Som mige aanwezigen waren ongerust dat het erg druk wordt in aangren zende straten zoals de Plataanstraat (bij de school). De Eendrachtstraat wordt de hoofdontsluiting, werd ge zegd en daar verwachten de plan nenmakers dan ook de stroom via de Gladiolenstraat naar de Luijsterlaan. Een extra ontsluiting naar de Zuid- dijk werd afgewezen omdat die rela: tief smalle straat daarop niet bere kend zou zijn. Wél zegde wethouder Van Kempen toe te bekijken hoe mettertijd het bouwverkeer van en naar de wijk geleid kan worden. Namens projectontwikkelaar Stiens tra vertelde A.J.L. Sistermans een en ander over diverse modellen te bou wen woningen. Voor de wijk is een becldkwaliteitsplan gemaakt, om dé samenhang te bevorderen. Met dB verse voorschriften zal bij de bouw rekening gehouden moeten worden. Sistermans zei dat met de gemeente is afgesproken, dat inwoners van Sint-Philipsland voorrang krijgen bij de aankoop van een woning of een kavel. Een gedeelte wordt uitgege ven voor particuliere bouw, de rest gebeurt projectmatig. Sienstra huurt daar een aannemer voor in en maakt ook gebruik van een makelaar uit de regio. In het derde kwartaal van dit jaar hoopt men met de verkoop te kunnen beginnen en de kavelgrootte zal variëren van 450 tot 1000 vier kante meter. Een inzicht in de grondprijs heeft Sistermans nog niet: „We kennen alle kosten nog niet, dus daarvan is nog niets te zeg gen." Ook over de manier waarop kavels worden toegewezen, gaat men nog met de gemeente overleg gen. Mevrouw Den Haan vond het maar niks dat de gemeente dit pro ject had uitbesteed aan een project ontwikkelaar, omdat die volgens haar slechts de eigen portemonnee wil spekken. Maar er is niets uitbe steed, reageerde wethouder Van Kempen. „Bovendien is het in deze tijd heel gebruikelijk dat gemeente en projectontwikkelaar samenwer ken." Zowel P. Kreeft als J. Ligtendag drongen aan op het bouwen vail huizen die voor de gemiddelde Sint- Philipslander - die niet boven-mo- daal is - betaalbaar zijn. Kleinere kavels zouden wenselijk zijn, ook om te voorkomen dat mensen van buiten Sint-Philipsland ermee aan de haal gaan. „Ik vind het plan, denk ik, duur", aldus Ligtendag. Ambtenaar G. Kooiker lichtte de di verse bepalingen in het bestem mingsplan toe en gaf aan, welke ter mijnen er gelden in de procedure die gevolgd moet worden. Komen er geen bezwaren, dan kan Graef nisse over een jaar onherroepelijk zijn. En anders kan het nog wel drie jaar duren. Het voorontwerp-be stemmingsplan ligt nog tot 30 janu ari voor iedereen ter inzage in het gemeentehuis. Op 19 februari wordt het besproken door de adviescom missie gemeentelijke ontwikkeling. Abdij De provincie Zeeland wil mensen betrekken bij het werk en beleid op het gebied van internationale samenwerking. In het verleden investeerde de provincie alleen in voorwaarden voor ontwikkelings samenwerking, tegenwoordig wordt ook directe hulp geboden. In Bangladesh financiert de pro vincie een deel van het onderwijs- en kredietprogramma van Brac, een particuliere ontwikkelingsor ganisatie. Het COS Zeeland (Centrum voor internationale samenwerking) en de NOVIB (Nederlandse Organisatie voor Internationale Ontwikkelings samenwerking) voeren de komen de jaren in opdracht van de pro vincie voorlichtings- en educatie activiteiten uit. Op allerlei plaatsen vinden ten toonstellingen plaats over het project 'Zeeland Bangladesh'. Op dinsdag 30 januari wordt in de Zeeuwse Bibliotheek een lezing gehouden. Het thema van deze avond is Goede Voor nemens: Zeeland en ontwikke lingssamenwerking. De avond wordt geopend door gedeputeer de L. Coppoolse met een toelich ting op de beleidsvoornemens van de provincie. Verder vertelt een ontwikkelingswerker uit Bangladesh het praktijkverhaal. Toegangskaarten a 10,- zijn verkrijgbaar bij de klantenservice van de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7 Middelburg, tel. 0118-654250. De opbrengst van de toegangskaarten zal ten goede komen aan een van de projecten van Brac. Donderdag 25 januari is er een extra vergadering van de Statencommissies Verkeer en Vervoer en Ruimte, Milieu en Water. De vergadering begint om 19.00 uur en wordt gehouden in het provinciehuis, Abdij 6, Mid delburg. In deze gezamenlijke vergadering komen de inspraak reactie van de provincie op de T rajectnota/Milieu-eff ectrapporta- ge Verbinding Roosendaal - Antwerpen (VERA) en het onder zoek naar de kansen voor multi- modaliteit van de Zoomas aan de orde. De Zoomas (een 15 kilo meter brede strook van Tholen tot Antwerpen) biedt veel moge lijkheden voor vestiging van inter nationaal georiënteerde be drijven. De aanleg van een spoor weg langs de Schelde Rijnverbin ding achten Gedeputeerde Staten niet wenselijk omdat daardoor met name de mogelijkheden voor ontwikkeling van bedrijvigheid en aan te leggen insteekhavens in de Kreekrakpolder worden ge blokkeerd. De agenda en de bij behorende vergaderstukken lig gen ter inzage bij het Informatie centrum van de provincie, Abdij 9, Middelburg. Op donderdag 1 februari 2001 vergadert de Provinciale Plano logische Commissie. In deze bijeenkomst worden de inspraak reactie van de provincie op de Trajectnota/Milieu-effectrapporta- ge Verbinding Roosendaal - Antwerpen en de multimodaliteit van de Zoomas besproken. De vergadering is openbaar en vindt plaats in het kantoor van de directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middel burg. De agenda en de bijbeho rende vergaderstukken liggen ter inzage bij het Informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, Middel burg. Met het oog op de komende gemeentelijke herindeling in Zeeuwsch-Vlaanderen houdt gedeputeerde van bestuurlijke organisatie, mr.drs. A.J.G. Poppelaars spreekuur in de regio. Het spreekuur is bedoeld voor iedereen die iets heeft op te merken, of te vragen over de op handen zijnde herindeling van hun gemeente. Woensdag 24 januari is het laatste spreekuur in 't Hart van Sluis, Groote Markt 9, Sluis. De gedeputeerde is daar aanwezig van 19.30 tot 21.00 uur. Eerder waren er al spreekuren in Axel en Kloosterzande. De stand van zaken rondom de herindeling en informatie kunt u ook vinden op de website van de provincie, www.zeeland.nl. Nieuws Regiobijeenkomsten De Zeelandwijzer, het Internet- debat, themabijeenkomsten en bezoek aan de discussiebijeen komsten zijn mogelijkheden om ideeën over de toekomst van Zeeland kenbaar te maken. De openbare bijeenkomsten staan in het teken van het Zeelanddebat, maar zijn ook bedoeld om regio nale zaken te bespreken. De eer ste regiobijeenkomst was op 16 januari in Terneuzen. De volgende regiobijeenkomsten worden gehouden op: 24 januari 2001 in Hotel Goes, A. Fokkerstraat 10 te Goes voor de regio Noord- en Zuid- Beveland/Tholen/Schouwen Duiveland. Als gespreksleider zal mevrouw N. Ginjaar-Maas optreden. •31 januari 2001 in de burger zaal van het stadhuis van Vlis- singen voor de regio Walcheren. Gespreksleider is de heer J.C.Th, van der Doef. De bijeenkomsten beginnen om 19.30 uur. De Zeelandtrailer staat op zaterdag 3 februari van 10.30 tot 15.00 uur in Vlissingen op de Boulevard bij de Zeevaartschool. Op 10 februari is het de beurt aan Goes, de trailer staat dan op het Oostmolenpark van 11.00 uur tot 15.00 uur. Op woensdag 24 januari, vanaf 19.30 uur, zijn voor een gesprek over de toekomst van Zeeland in de recreatiezaal woonzorgcom plex Dijkstede te Heinkenszand de Statenleden D.J. Holtkamp, H. van Geesbergen, G.R.J. van Heukelom en M. Wiersma aan wezig. Zeelandquiz De Grote Zeelandquiz test uw kennis van de provincie. Het laat ste thema is bestuur en organisa tie. Stuur uw oplossing voor 10 februari 2001 naar: Quiz Zeeland debat, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Onder de goede inzenders worden tien boeken verloot. BESTUUR ORGANISATIE De volgende verkiezingen van Provinciale Staten zijn in: 2002 2003 2004 De provincie Zeeland heeft: 37 Statenleden 41 Statenleden 47 Statenleden Er zijn op dit moment in Provin ciale Staten: acht fracties negen fracties tien fracties Het college van Gedeputeerde Staten bestaat, behalve uit een voorzitter en een griffier, uit: 2 leden CDA, 2 leden PvdA, 2 leden SGP 2 leden PvdA, 2 leden SGP, 2 leden WD 2 leden WD, 2 leden CDA, 2 leden PvdA De functie van' griffier bij de pro vincie is vergelijkbaar met die van: voorzitter van een bestuur secretaris van een gemeente kassier Bij de herindeling in Zeeuwsch- Vlaanderen wordt uitgegaan van het terugbrengen van het aantal gemeenten tot: drie vier vijf Het aantal gemeenten in Zeeland is: 30 21 17 De voorzitter van een waterschap heet: watervoogd dijkgraaf ingeland De drie waterschappen in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn per 1 januari 1999 gefuseerd tot: waterschap Vlaanderen waterschap Zeeuws-Vlaanderen waterschap Bezuiden de Westerschelde De oppervlakte van Zeeland be staat uit: een derde water, twee derde land de helft water, de helft land drie kwart water, een kwart land De opcenten op de motorrijtui genbelasting komen ten goede aan: de gemeenten de provincie het rijk De veerdiensten over de Wester schelde zijn in eigendom en be heer bij: de provincie het rijk het havenschap Zeeland Sea ports Aandeelhouders in de N.V. Westerscheldetunnel zijn: het rijk, de provincie, de ge meente Terneuzen, de ge meente Borsele het rijk, de provincie de provincie, de gemeente Terneuzen, de gemeente Borsele, DELTA Nutsbedrijven Zeeland werkt samen met Oost en West-Vlaanderen in de: Noordzee-Alliantie Euregio Scheldemond het Scaldia-Consortium Het Provinciale beleidsprogram ma voor 1999-2003 heet: Over de Drempel Voorwaarts mars! Strategische Visie De vorige quiz ging over zoet en zout water. De vragen en de juiste antwoorden ziet u hieronder. - Zoute kwel is: het onder de dijk doorkomen van zeewater. - Het zoute oermoeras op Schou- wen-Duiveland heet: Prunje. - De Deltawerken zijn bedoeld om: de kans op een stormvloed terug te dringen. - Moerneren is: het weggraven van veen vanonder een kleipak- ket. - Een aalgoot is: een overzet- plaats voor jonge paling. - Het verdronken dorp Valkenisse ligt: in de Westerschelde ter hoogte van Waarde. - Een waterkonijn is een andere naam voor: een muskusrat. - Zeekraal is: een plant. - De Schelde ontspringt in: Le Catelet. - Een weel is: een restant van een oude dijkdoorbraak. - De kreken van Ouwerkerk en Schelphoek op Schouwen-Duive- land zijn: een gevolg van de watersnoodramp van 1953. - Het verwateren van mosselen gebeurt in: zout water. - Zout water is: zwaarder dan zoet water. - Het Kanaal Gent-Terneuzen dateert van: 1827. - Het is de bedoeling een door laat voor het Veerse Meer aan te leggen om: de kwaliteit van het water te verbeteren. Onder de inzenders die alle vijf tien vragen goed hadden zijn tien boeken verloot. De boeken zijn begin deze week aan de win naars verzonden. Zeelandwijzer De nota Zeeland in discussie en de Zeelandwijzer kunnen wor.den aangevraagd bij het informatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9, Middelburg, tel. 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 uur tot 12.30 uur en van 13.30 uur tot 16.30 uur. De Zeelandwijzer is ook te vin den op de web-site van het Zeelanddebat, www.zeeland- debat.nl.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 17