Jan Vroegop zorgt met 55-jarig lidmaatschap voor een unicum Vloedplanken Klaas van Steeland beschermen Poortvliet bij hoge nood Ook scholen, peuterzalen en kerken krijgen beurt Koor VZOS uit Sint-Annaland huldigt vijf trouwe leden 'Plaats voor JOP niet ideaal' 'Geen camera's in uitgaansleven' Thoolse kantonniers waterschap Zeeuwse Eilanden oefenen Pot Meijerfonds moet van ton meer uitkeren 43 boetes voor te hard rijden Donderdag 18 januari 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Controle bij zestien horecabedrijven De gemeente gaat naar aanleiding van de ramp in Volen- dam controles uitvoeren naar de brandveiligheid in cafés, restaurants, kantines en dorpshuizen. Omdat de gemeente niet over voldoende ambtenaren beschikt om dit werk helemaal in eigen beheer uit te voeren, zal er personeel van buiten worden aangetrokken. Bij zeven horecabedrijven is vorige week dinsdag en woensdag al een bliksembezoek afgelegd. Volgens burgemeester W. Nuis is er geen aanleiding voor het college om zich grote zorgen te maken, zo zei hij donderdagavond in de com missie algemeen bestuur en welzijn. Schuldige ramp Openbaar Meeste bedrijven op lijst in Tholen Onderzoek naar servicepunt GGD Bekeuringen „Je bent de eerste die dit in onze vereniging mag beleven: 55 jaar lid en daarvan nog 37 jaar bestuurslid. Dat is echt een unicum. Het is nog nooit eerder voorgekomen bij VZOS, waar je bovendien een goede steun bent voor de baspartij. Je hebt in die 55 jaar heel veel betekend voor onze zangvereniging." Met die waarderende woorden en een zilveren dasspeld met inscriptie werd de 72-jarige Jan Vroegop gehuldigd door voorzitter Lia Pleune. Het was één van de vijf jubilarissen die donderdag tijdens de le denvergadering van VZOS Sint-Annaland in verenigings gebouw het Trefpunt in het zonnetje werden gezet. Secretaris Blauwe sjaal Nieuwe bestuursleden Koninginnedag Beschermd monument Twee nieuwe brandweerauto 's Domeinnaam van Tholen eist spoed In de steek Naar aanleiding van de ramp in het gemeente volgens Nuis alle mede werking van de eigenaren. „De con clusie is dat er geen aanleiding is tot zorg, maar daarmee mogen we ons geen zand in de ogen strooien. De schuldige van een ramp wordt vaak gelegd bij de overheid. Soms wordt dat erg gemakkelijk gedaan. Maar wij hebben als overheid wel een taak en we moeten ons afvragen op welke terreinen er een aanscherping moet komen op de regels." De raadsleden konden na de uitleg van Nuis reageren. De vragen die ze voor de rondvraag in petto hadden, konden ze nu aan het begin van de vergadering kwijt. De meeste vra gen waren met de uitleg van de bur gemeester echter al beantwoord, zo bleek na een rondje langs de ver schillende fracties. café de Hemel in Volendam heeft het college besloten een bliksembe zoek af te leggen aan zeven horeca bedrijven, zo legde Nuis uit tijdens het extra agendapunt. „We hebben dat gedaan op advies van de brand weer en de afdeling bouwzaken. En daarbij gekozen voor de categorie bedrijven met een mogelijk ver hoogd risico; horecabedrijven waar veel mensen bij elkaar komen." Het college wil snel met de uitge breide controle beginnen. Geen een voudige klus want dat moet volgens Nuis gebeuren met de brandweer wet, de woningwet, de wet milieu beheer en de arbowet in de hand. De collegetafel was vanwege het spoedeisende karakter van het voor stel uitgebreid met brandweercom mandant J. de Feyter en ambtenaren van de afdeling volkshuisvesting, milieu- en bouwzaken. Het college wil niet met het onder zoek wachten tot de tweede be roepskracht van de brandweer is aangesteld. Hij liet weten dat er op dit ogenblik onvoldoende ambtena ren zijn die deze zaak kunnen be handelen. Met het inhuren van ex terne deskundigen wil het college snel aan de controle beginnen. Eind februari moet het karwei klaar zijn. De bedrijven zijn al aangeschreven. Als bij controle blijkt dat de gele genheden niet voldoen aan de ge stelde wettelijke eisen en lokale verordeningen, dan worden de eige naren daarvan schriftelijk op de hoogte gesteld. Binnen een bepaal de termijn moeten eventuele tekort komingen worden verholpen. Er zal steeds een hercontrole vinden. Voordat de controles echter plaats vinden, wordt er voor de onderne mers op 23 januari een voorlich tingsbijeenkomst gehouden in het gemeentehuis. „Maar het gaat niet alleen om de horeca. We zullen later ook naar scholen, peuterspeelzalen, tehuizen en kerken moeten kijken." Bij de bliksembezoeken aan de zeven ho recabedrijven door de brandweer en bouw-en woningtoezicht kreeg de J. van den Donker (D66) pleitte er voor de resultaten van het onder zoek openbaar te maken. Voor de burger is dat belangrijk, zo stelde hij. Van den Donker had naar aan leiding van de vuurwerkramp in En schede gevraagd of het college een lijst wilde maken van bedrijven die met gevaarlijke stoffen werken. „Dat is toegezegd, maar ik heb nog steeds niets gezien. Het moet niet zo zijn dat een burgemeester achter af zegt: ik wist het niet. Dat wil ik voorkomen." Nuis en ambtenaar G.H. Logt bevestigden dat de lijst bestaat, maar over het naar buiten brengen hielden beiden een slag om de arm. Van den Donker wil name lijk dat de lijst openbaar wordt ge maakt. P.K.M. Stouten (VVD) vond dat de controle niet beperkt moet blijven tot de horeca. Hij zag graag alle openbare gelegenheden in de con trole betrokken, zoals jeugdhonken. „Er wordt vaak naar bestuurders ge wezen als schuldige, maar ook het bedrijfsleven en de burgers zelf zijn verantwoordelijk." M.A.E. Velthuis (P.vdA) stelde voor een beeldmerk aan te brengen op panden die na de controle zijn goed gekeurd. Het aanbrengen van zo'n 'keurmerk' noemde Nuis een aardig idee. Het college heeft zestien horecagele genheden aangeschreven voor een controle op brandveiligheid. B. en w. vinden het onderzoek niet alleen in het belang van de veiligheid van de bezoekers, maar ook voor de eigenaar of uitbater van belang, zo stellen ze in de brief. Het college wil 'veiligheids risico's tot een minimum beperken.' „We vertrouwen erop, dat u vanaf he den - indien u zulks al niet deed - alles in het werk stelt de veiligheid van uw bezoekers en personeel optimaal te waarborgen.' Op de lijst van zestien staan zes bedrijven in Tholen. De controle zal in Tholen plaatsvin den bij café Old Friends in de Hoog straat, restaurant Hof van Holland en de Sixties aan de Kaay, de Saloon aan de Markt, sport- en gemeenschaps centrum Meulvliet en het paviljoen De Speelmansplaten aan de Oester- dam. In Oud-Vossemeer bij café de Hoop aan de Ring en dorpshuis De Vossen- kuil aan de Raadhuisstraat. In Sint- Annaland bij café-restaurant Haven zicht en l'Esperance aan de Voor straat en gemeenschapscentrum de Wellevaete aan de Hoenderweg. In Stavenisse bar 't Keeten aan de Kee- tenweg en camping Stavenisse aan de Scheldseweg. In Sint-Maartensdijk partycentrum Haestinge en in Scher- penisse Chinees restaurant Nieuw Ei land Tholen. De GGD-Zeeland vindt dat het ser vicepunt in de Wilhelminastraat in Sint-Maartensdijk voor periodiek gezondheidsonderzoek aan de ei sen voldoet, maar burgemeester W. Nuis twijfelt eraan. Dat werd don derdagavond in de commissie alge meen bestuur en welzijn duidelijk toen hij een vraag van P. van Bel- zen (ChristenUnie) beantwoordde. Het raadslid wilde weten of er al overleg is geweest tussen de ge meente en de GGD over het servi cepunt voor de schoolarts. Ouders en scholen beklaagden zich over het bezoek aan het onderkomen van de GGD in de huurwoning. Belangrijkste kritiekpunten zijn dat het voor de meeste ouders te ver is en de kinderen lessen moe ten missen. Bovendien is het punt moeilijk te vinden en zijn de ruim tes (wacht- en onderzoekkamer) erg gehorig. Volgens Nuis is er ambtelijk over de kwestie gesproken met de GGD. Hij legde uit dat de GGD moest be zuinigen en daarom het werk ge concentreerd heeft op een punt. De gemeente Borsele heeft meerdere servicepunten, maar bekostigt die zelf, zo zei hij. „Als we de voor zieningen op willen krikken dan kost dat extra geld." Van Belzen zei dat de essentie van de discussie over het onderzoeks- punt was of het voldoet aan de ge wenste eisen. „Er is niet veel fanta sie voor nodig om te zien of dit punt voldoet," zei Nuis. VERVOLG VAN VOORPAGINA Het raadslid miste de wijkzorg in het plan. Maar die wordt op het ogenblik opgetuigd, zei Radojewski. „De men sen die daar straks zitten, moeten zelf zeggen wat het belangrijkste is om aan te pakken. Ze moeten diep in de haarvaten van de wijk zitten." Mel dingen uit de wijk zullen ook recht streeks naar de wijkagent gaan, maar omdat er onvoldoende personeel is, lukt dat volgens de politiechef nog onvoldoende. Ook zijn er nog grote problemen in de meldkamer vanwege een verbouwing en zijn de wachttij den 'nog nooit zo lang geweest.' M.A. van Beek (CDA) pleitte voor het inzetten van camera's in uitgaans centra. „Dat wordt steeds meer aan vaard." Maar de chef voelde daar niet veel voor. Volgens hem zijn de kosten hoog en is het ook niet eenvoudig om een verdachte aan te wijzen. „De energie kan nuttiger besteed worden want de beelden moeten de hele nacht bekeken worden." Verder stelde Van Beek voor het poli tiebureau in Tholen de hele dag open te stellen, in plaats van nu alleen de ochtend. Hij kon het niet goed rijmen dat er ook nog wijkbureautjes komen in Sint-Philipsland, Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk. Radojewski legde uit dat het elkaar niet hoeft te bijten. „De steunpunten worden niet con stant bezet. Het is om te voorkomen dat iemand die wat aan wil geven uit die plaats, naar Tholen moet." M. Dijke (SGP) verbaasde zich over het aantal bekeuringen dat de politie wil realiseren voor verkeersovertre dingen. Dat moet stijgen van 5000 in 2001 naar 6000 in 2002. „Ik ben er al tijd van uit gegaan dat de politie er was voor de preventie." Radojewski was het daarmee eens. Hij legde uit dat de politie de cijfers niet zelf ver zint, maar dat die van de officier van justitie komen. „We hebben geen po litieman die langs de weg kan gaan staan en met een gebaar de automobi listen maant om de snelheid te beper ken. Zo zit de wereld niet in elkaar." M.A.H. den Haan (PvdA) wilde we ten hoe de politie denkt over het ver voer van jongeren na sluitingstijd van de cafés. „Dan vindt juist de overlast plaats omdat het een tijdje duurt voor dat ze afgevoerd zijn." Jongeren worden vaak door 'snor ders' vervoerd, maar Radojewski zei dat hij ze niet kent. „Het is heel moei lijk dat vast te stellen. Het kan een ou dere broer zijn of een familid. Ik ben er vaak, maar ik zie ze niet. De be wijsvoering is lastig. Taxibedrijven moeten zelf zorgen dat ze er zijn. Daar willen we wel naar kijken." Bas J.M. Vroegop zingt nu eenmaal graag en dat al 55 jaar. Hij wordt hier omgeven door mevr. J. den Haan-v.d. Jagt (45 jaar lid), mevr. C. Fase- Weijler (40), alsmede de dames A. Geluk-Heijboer en A. Vroegop-den Haan (beiden 30 jaar lid). De voorzitter bewaarde nog goede herinneringen aan eerdere hoogtepun ten voor Vroegop.Je 40-jarig huwe lijksfeest, toen we ,Daar was een juf dat spon' hebben gezongen. En je gouden jubileum bij VZOS, toen je een wandbord hebt ontvangen. Dat is het laatste cadeau dat binnen de zan- gersbond gegeven wordt omdat men er geen rekening mee houdt, dat er ie mand 55 jaar lid kan zijn. We willen je echter toch graag een aandenken geven en daarom hebben we een das speld met inscriptie gekocht." Mevr. Pleune wees op het uitgangs punt van Vroegop, dat mensen een stem gekregen hebben tot Gods eer. „Wanneer je 55 jaar een vereniging trouw bent gebleven, dan duidt dat op saamhorigheid, verdraagzaamheid, gemeenschapszin en teamgeest. Niet ons eigen ik mag overheersen. Je was een echt koorlid", zei de voorzitter. „Ik bewaar ontzettend mooie herinne ringen aan VZOS", zei Vroegop in zijn dankwoord. „55 jaar is ook een groot stuk van mijn leven. We hebben het immers over smaragd, tussen goud en diamant in. Ik ben dankbaar dat ik dit mag beleven. Ik herinner me ook de hele goede verstandhouding in het bestuur. Hopelijk mag ik nog een aantal jaren steun blijven geven aan de baspartij, maar ik hoop toch ook, dat ik daarbij hulp krijg van nieuwe bassen. Hartelijk dank in elk geval voor de waardering en de dasspeld hoop ik nog lang met eer te mogen dragen", aldus Vroegop. Hij werd op zeventienjarige leeftijd lid van het christelijk gemengd zang koor nadat onderwijzer K. Koetsdijk in oktober 1945 de repetities hervatte. Dat was na de Tweede Wereldoorlog. Veel leden die in 1939 bij de oprich ting aanwezig waren, keerden door omstandigheden niet terug, maar er werden veel nieuwe leden ingeschre ven, zodat VZOS toen 60 zangers tel de. In 1947 werd Vroegop bestuurslid met als bijzondere taak bibliothecaris. In 1949 was het aantal leden sterk te ruggelopen tot 27, een dieptepunt voor de Sint-Annalandse zangvereni ging. Na de'aanstelling van J. Ridder hof tot dirigent groeide VZOS weer naar ruim 40 leden. In 1957 werd Vroegop secretaris en daarmee vorm de hij een spil binnen de vereniging. In 1984 stopte hij met het bestuurs- werk. Hoewel hij met zijn 72 jaar ze ker niet het oudste lid van VZOS is, heeft Vroegop onbetwist de meeste dienstjaren bij de zangvereniging. Overigens is meer dan 40 procent van de 44 leden tellende vereniging boven de vijftig jaar en het bestuur vindt dat vergrijzende karakter toch een aan dachtspunt voor de nabije toekomst. Aan de andere kant is een groot aantal trouwe leden een pluspunt voor een vereniging. Een teken ook dat men het goed naar de zin heeft. Dat is het geval bij Aagje Vroegop-den Haan en Annie Geluk-Heijboer, die beiden 30 jaar lid van VZOS waren. Dat jaartal stond op het bloembakje dat de voor zitter hen aanbood. Catrien Fase-We- ijler ontving een oorkonde met een bloembakje voor 40 jaar lidmaat schap. Tegenwoordig krijg je een hangertje voor 40 jaar, maar voorheen gebeurde dat bij het 35-jarig lidmaat schap, zodat mevr. Fase dat aanden ken al had. Jannie den Haan-van der Jagt kreeg bloemen en een sjaal voor 45 jaar lidmaatschap. Vorig jaar be reikte haar man Han die mijlpaal al. „Het is echt bewonderenswaardig dat jullie samen al zolang lid zijn", zei de voorzitter. „Het is ook mijn allerliefst sopraantje, waarmee ik wandel in 't laantje", zo citeerde Han den Haan een liedje van Eddy Christiani. Om dat mevr. Den Haan alle denkbare ju bileumgeschenken al had ontvangen, kreeg ze een blauwe sjaal. Die stond overigens op haar verlanglijstje en uit een inventarisatie van de voorzitter bleek, dat nog wel twaalf trouwe le den die sjaal willen hebben. Mevr. Pleune zegde toe dat in het bestuur te zullen bespreken. Mevr. Geluk zei in een dankwoord dertig jaar met veel plezier en met hart en ziel deel te hebben uitge maakt van VZOS. Ze was blij met de mooie bloempot. Donderdag avond nam ze afscheid als secreta resse. Samen met penningmeeste- resse S.C. Bruijnzeel-Ridderhof was ze periodiek aftredend en beiden waren niet herkiesbaar. De voorzit ter bedankte Saar Bruijnzeel voor tien jaar penningmeesterschap. „Je hebt deze taak tot volle tevredenheid uitgeoefend. ^Mtijd stond je voor VZOS klaar." Ook Annie Geluk werd bedankt voor haar grote inzet gedurende zestien jaar, waarvan ze veertien jaar secretaresse was. „Heel veel werk heb je verzet voor onze vereniging en gelukkig blijf je door gaan met de reizen naar de Doelen concerten, waarvoor in december weer acht bussen naar Rotterdam gingen." De voorzitter bood beide vertrekkende bestuursleden een ca deau aan. Ze riep de leden op om in de vacatu res jongeren te kiezen. Dat lukte en met grote meerderheid werden Janet v.d. Repe en Betty van Poortvliet als opvolgers gekozen. De voorzitter prees zich gelukkig dat Ivo Troost, die vorig jaar in het bestuur kwam, het secretariaat van de zangvereni ging op zich neemt. De overige ta ken moeten nog verdeeld worden. Dineke Fase-Burgers volgde in de kascommissie dhr. Troost op. Dank zij een batig saldo werd de contribu tie gehandhaafd. De ledenvergadering was door de voorzitter geopend met het lezen van 1 Petrus 3 en samenzang van Psalm 105:1 en 5. Bij de bespreking van het programma kwam allereerst de medewerking aan de jubileum avond van kerkkoor Rehoboth uit Sint-Maartensdijk op 17 maart aan de orde. De paaszangdienst is op 7 april gepland. Koninginnedag 30 april is VZOS weer van de partij bij de aubade, maar men wil liever sa menzang van alle aanwezigen aan de Ring in plaats van afzonderlijke optredens van koren en kinderen. De kerstzang staat voor 24 decem ber op de kalender. De activiteitencommissie meldde bij monde van Janet v.d. Repe op 19 mei een uitstapje naar kasteel Haar- zuilen, een rondvaart op de Loosd- rechtse plassen en een tocht langs paleis Soestdijk. De voorzitter bedankte het kosters echtpaar Ina en Piet Vroegop voor alle hulp in de afgelopen jaren. Ze hebben hun taak per 1 januari neer gelegd, maar beiden blijven actief binnen VZOS. Bode Ko Vroegop werd bedankt voor zijn vele werk zaamheden en Coby Heijboer kreeg een bloemetje voor het zetten van de koffie. Jubilaris Jan Vroegop bood zijn medeleden tenslotte nog een drankje aan. Verschillende leden maakten van de rondvraag gebruik om op te mer ken, dat de jaarvergadering zo ple zierig was verlopen. „Dat is inder daad een pluspunt", zei ook dirigent Rinus van Gorsel. „Ik heb het dan ook prima naar mijn zin bij VZOS, al is het instuderen van som mige nummers soms lastig. Maar zolang de sfeer goed blijft, zal het wel lukken." Jan en Koos Heijboer en (rechts met paal) Jan Uijl plaatsen de vloedplanken in de karakteristieke dijkcoupure. Een zeldzaam schouwspel bood de Klaas van Steelandpolder bij Poort vliet onlangs. Hoewel de waterstand in de sloten laag was, stonden toch de vloedplanken in de historische dijkcoupure. Enkele tientallen me ters verder was er eenzelfde beeld te zien bij de Strijenpolder. Een ver bodsbord maakte duidelijk dat de weg naar Strijenham voor alle ver keer was afgesloten. Een ongewoon beeld. „Je moet de vloedplanken een keer controleren in geval van nood", zegt opzichter Rien Vroegop van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Het was 25 jaar geleden dat in de niet dicht kan, zijn de vloedplanken twee Poortvlietse dijkcoupures vloedplanken stonden. Kantonnier Jan Uijl uit Sint-Maartensdijk kon het zich als enige nog herinneren. „Het zal in 1976/1977 geweest zijn, toen de Bescherming Bevolking (BB) de inwoners buiten de be bouwde kommen waarschuwde voor gevaarlijk hoog water. Toen hebben wij hier de vloedplanken ook gezet." Met de in oktober 1986 geopende stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde ligt de tijd van de vloedplanken al lang achter ons, maar ze zijn er nog wel. Twee bij Poortvliet en twee op de Stoofdijk bij de haven van Stavenisse. Die laat ste hebben ook aan functie verloren door de keersluis in de havenmon ding, maar wanneer die onverhoop! er nog. Om in geval van nood dat goed geolied te laten verlopen, be sloot het waterschap Zeeuwse Eilan den om bij Poortvliet te oefenen. Be halve Jan Uijl waren daarvoor ook de kantonniers Koos Heijboer uit Stavenisse, Gerard v.d. Gouwe uit Sint-Philipsland en Jan Heijboer uit Scherpenisse ingeschakeld. Van der Gouwe had zijn kraan meegebracht en dat maakte het werk een stuk lich ter dan in 1976. „Vroeger was het al lemaal handwerk", vertelt opzichter Rien Vroegop. „Er werd wel eens een tractor met voorlader van een na burige landbouwer gebruikt." De dijkopening in de Klaas van Steelandpolder is een beschermd monument. „Het is een oude, ge metselde coupure die destijds met de ruilverkaveling een meter is ver breed. Deze opening zit 600 meter van de buitendijk af en de Klaas van Steelandpolder was bij de ramp van 1953 de enige polder in deze omgeving met een dijkdoor braak", vertelt Vroegop. Het is een kleine, mooie polder. Bij de recente ruilverkaveling had de landinrichtingscommissie er eerst nog plan voor natuurontwikkeling voor, maar bij nader inzien is dat beperkt gebleven tot de Scherpe- nissepolder. Vlakbij de dijkcoupu re in de Klaas van Steelandpolder ligt de buitenbaan van de schietver eniging Nederland en Oranje uit Poortvliet. De vloedplanken in zowel de Klaas van Steeland- als de Strijenpolder moeten de grootste polder van het eiland Tholen - de Poortvlietse- en Mallandpolder - beschermen tegen overstroming. „Maar dan is de stormvloedkering wegens een cala miteit niet gesloten, dus we oefe nen hier echt voor hoge nood", zegt Vroegop. Alles blijkt goed te werken. De sleutel past op het slot van de berg plaats naast de coupure in de Klaas van Steelandpolder, waar alle vloedplanken opgeslagen zijn. Vijf hele en twee halve voor de kleinere coupure en twee keer negen halve voor de grotere dijkopening van de Strijenpolder. In de laatste coupure wordt in het midden een ijzeren paal aangebracht. Zou één vloed plank de totale breedte moeten overbruggen, dan zou die veel zwaarder te tillen zijn. In de Klaas van Steelandpolder zijn de vloed planken duidelijk ouder. Met be hulp van de kraan is binnen een halfuur een hoogte van 1.40 meter bereikt. Het water kan komen, maar Jan Uijl wijst nog op een te kortkoming. „We zouden de vloed planken eigenlijk nog met een wig moeten klem slaan, zodat de plan ken bij hoog water niet kunnen wegdrijven." De kennis blijkt nog volop aanwe zig bij de oudste kantonnier, die dat op deze manier weer doorgeeft aan de nieuwe generatie van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Het nieuwe bestuur van het Pot Meijerfonds moet meer uitkeren dan nu het geval is. Het gemeente lijke fonds heeft ongeveer 100.000 gulden te besteden voor mensen die geen beroep kunnen doen op de algemene bijstandswet, maar kan nauwelijks doelen vinden om het geld daadwerkelijk uit te ge ven. P. van. Belzen (CU) en M.J. Klip- pel (SGP) pleitten donderdag avond in de commissie algemeen bestuur en welzijn voor het verrui men van de doelstelling. Zij von den dat het nieuwe bestuur (met burgemeester Nuis, gemeentese cretaris Nieuwkoop, notaris Schot en diaken mevr. Van Olffen van de Hervormde Gemeente Immanuël uit Tholen) daar nu maar eens werk van moet maken. Van Belzen heeft er wel eens eerder op aange drongen: „Het Pot in de stichting moet niet tot oppotten leiden. Dat is geen juiste bestemming." Klippel vond dat de stichting elk jaar een doel moet zoeken waaraan Zowel in Sint-Philipsland als in Sint-Annaland zijn nieuwe brand weerwagens in gebruik genomen. Vrijdagavond ging dat met een feestje gepaard in Sint-Philipsland, waar de vrouwen en kinderen van de brandweerlieden ook in de vreugde deelden. Zaterdagmiddag gebeurde hetzelfde in Sint-Anna land, waar de kinderen en vrouwen een ritje in de gloednieuwe wagen mochten meemaken. Totaal gaat het om een investering van zo'n I mil joen gulden. De beide brandweer auto's zijn van het Duitse type MAN. De opbouw is gemaakt in Winschoten. Niet alleen motorisch, ook qua uitrusting is er sprake van een verbetering. De oude Iveco in Sint-Annaland was met een volledi ge bemanning moeilijk vooruit te branden, zodat de vernieuwing daar het sterkst merkbaar is. De beide brandweerauto's worden half febru ari officieel overgedragen. Bij controles op de Postweg en de Krabbenkreekweg zijn totaal 43 be keuringen uitgedeeld voor over schrijding van de maximum snel heid. Zaterdagmorgen tussen vijf voor half elf en twaalf uur werd er gecontroleerd op de Postweg tussen Tholen en Poortvliet, waar 80 km toegestaan is. In die periode reden er 34 van de 882 geregistreerde voertuigen te hard. Zondagmiddag tussen kwart voor drie en vier uur was er een snelheidscontrole op de Krabbenkreekweg tussen Oud-Vos semeer en Sint-Philipsland. Hier mag 100 km gereden worden. Van de 145 geregistreerde voertuigen re den er 9 te hard. De hoogst gemeten snelheid was 124 km. De weg naar de elektronische snel weg is geplaveid met obstakels. Dat ondervindt althans de gemeente Tholen. Die is op het ogenblijk be zig om een website te maken met de naam Tholen.nl. De naam 'gemeen te Tholen.nl' is echter al geregis treerd door een bedrijf, Gelders Be heer b.v. De domeinnaam gemeente Tholen.nl. kan de gemeente wel overnemen maar alleen tegen een fiks bedrag. Die kant wil het college niet op, zo lichtte burgemeester W. Nuis donderdagavond toe in de commissie algemeen bestuur en welzijn. „Het bedrijf heeft domein namen van alle gemeenten in Ne derland van a tot z geregistreerd. We kunnen onze domeinnaam al leen maar kopen van deze slimme rik." Er is wel gekeken of er wat aan ge daan kan worden, maar juridisch zijn er geen mogelijkheden om de naam in bezit te krijgen, zo legde hij uit. „De vereniging Nederlandse ge meenten gaat dan ook niet procede ren. Ze maakt geen kans. Wel heeft het bedrijf nu de plicht om door te verwijzen naar ons als iemand zijn website met de domeinnaam ge meente Tholen.nl bezoekt." Om met deze constructie akkoord te gaan, moet er voor 1 februari een raadsbesluit zijn genomen. Dat ver klaarde het spoedeisende karakter van de zaak, zei Nuis. M. Dijke (SGP) wilde weten of dat ook nog geld kost, maar Nuis zei dat dit niet het geval is. het geld besteed kan worden. Hoofd algemeen bestuur en wel zijn A.G. van de Sande blijft be stuurslid. De kersverse voorzitter Nuis ging niet in op het voorstel. Volgens Klippel mag de burge meester echter pas benoemd wor den als hij zich in de gemeente Tholen heeft gevestigd, zo had hij in de stichtingsakte gelezen. Nuis gaat op 1 februari in Tholen wo nen. Dat betekent formeel dat het niet in de raadsvergadering van 29 januari behandeld kan worden. Er ontstond een wat lacherige maar ook wat ongemakkelijk sfeer rond de bestuurstafel. Nuis vroeg zich af of de vier of vijf nachten per week die hij nu in Tholen verblijft, niet voldoende zijn om het toch al in de januarivergadering te behan delen. „Of ik moet mijn komst naar Tholen vervroegen." VERVOLG VAN VOORPAGINA moetje er niet aan beginnen." Van Beek volgde de lijn van Velthuis en pleitte voor overleg met de buurt bewoners. Klippel was voor overleg maar wilde dat het college ook naar een andere stek zoekt voor de groep jeugdigen. De wethouder zei in te zien dat de ligging van de JOP bij de begraaf plaats niet ideaal is. „Maar dat is met de jongeren op te lossen. We moeten ze zelf een stuk verantwoordelijk heid geven en afspraken maken. Geef ze die kans, maar ik betreur het als de omwonenden er niet bij be trokken zijn. Dan mis je draagvlak. Andere plekken geven ook proble men. We blijven er bovenop zitten." Na deze ronde mochten de inspre kers reageren. Aarnoudse zei dat hij 'geen cent vertrouwen heeft in toe zicht van de politie.' „De eerste poli tieman moet daar nog komen. Ze rij den met auto's over het trapveld. Het is ook nog gevaarlijk want de hoofd ontsluiting komt op de Hogeweg uit. Het is een wonder dat er nog nooit iets is gebeurd." Velthuis stelde het college voor het voorstel terug te nemen. Er moet eerst overleg komen met de buurtbe woners, vond ze. Stouten zei voor stander te zijn van de aanleg van de JOP. Dat duurt wegens procedurele kwesties nog vijf maanden. In die tussentijd kan er geproken worden met de buurt en kan er ook naar een andere plek gekeken worden. Van den Donker zei daar geen heil in te zien. „Als je een andere plek wilt en de jongeren willen niet, dan wordt het alleen maar erger." Van Belzen noemde de plek nu 'su pergevoelig'. „Als er bij de start al een. bron van wantrouwen is, dan Ravensteijn probeerde het opnieuw. De wethouder was erg gedreven en stak opnieuw zijn nek uit voor de jongeren. „We hebben al naar een andere plek gezocht. Hier willen ze wat van maken. Als je nu niks doet, laat je ze in de steek. Je geeft ze al een stempel en verder los je niks op. We moeten het begeleiden. En met de buurt praten. Het is te gemakke lijk om te zeggen dat er maar naar een andere plek gezocht moet wor den. Zeg niet meteen: de jeugd maakt er niks van. Nu hebben ze een alternatief. We laten niemand in de kou staan. Ik ga er desnoods zelf naar toe. Er moeten keiharde afspra ken komen. U schuift de problemen verder voor u uit. We hebben er al twee jaar overgedaan." Voorzitter M.A.J. van der Linde noemde het pleidooi van Ravensteijn gloedvol, maar moest constateren dat er onvoldoende steun was voor het voorstel. Alleen VVD en D66 bleken er voor om door te gaan, de anderen willen dat er gezocht wordt naar een andere plek. En dat het col lege de zaak daarna opnieuw in de commissie bespreekt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 3