Kritiek van bewoners Hogeweg op hangplek bij begraafplaats Schooljeugd bindt gladde ijzers onder 'Deel van Thoolse jeugd is niet meer controleerbaar' AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Wethouder Ravensteijn ziet nieuwe gezichtspunten voor verdeling van erfenis -bit i K-'i Betalen aan het waterschap in zes termijnen via incassosysteem Bromfietser en fietser gewond na botsing op Vossemeersedij k Film Poortvliet in Terugkieke Donderdag 18 januari 2001 57e jaargang no. 9 Buurtbewoners van het trapveld aan de Hogeweg in Sint- Maartensdijk vrezen voor overlast als er een jongeren- ontmoetingsplek komt (JOP). Ze vinden dat een JOP niet vlakbij een openbare begraafplaats thuishoort. Het colle ge heeft het voorstel om er een hangplek voor de jeugd te maken donderdagavond teruggenomen na kritiek door een meerderheid van de commissie algemeen bestuur en welzijn. B. en w. moeten eerst maar eens overleg gaan voeren met de buurtbewoners en ook kijken naar een an dere plek in de smalstad. Wethouder R. Ravensteijn nam het in een vurig pleidooi op voor de jongeren. College neemt voorstel over jongerentmoetingsplek smalstad terug Erg ongelukkig Politiechef H. Radojewski spreekt zorg uit Inbraken Deze week Schaatsen vervangt gymles De Luijster Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het waterschap Zeeuwse Eilanden biedt met ingang van het belastingjaar 2001 de mogelijkheid om in zes in plaats van twee termijnen te betalen. Alleen worden de bedragen dan wel automatisch geïncasseerd en het mi nimumbedrag per termijn is 40 gul den. De gemeente Tholen is in 1999 met automatische incasso begonnen, maar dan in acht termijnen en zonder mini mumbedrag per termijn. „Dat loopt voortreffelijk. Tussen de 65 tot 70% van de inwoners maakt gebruik van die mogelijkheid", zegt sectorhoofd middelen F.W. Keur. Bij de gemeente gaat het om een gecombineerde aan slag van afvalstoffenheffing, onroe rende zaakbelasting, rioolrechten en eventueel ook hondenbelasting. Wie per acceptgiro betaalt, dient de eerste helft voor 31 mei en het tweede deel voor 31 juli over te maken. Via auto matische incasso krijgt men veel lan ger de tijd om te betalen. Het waterschap Zeeuwse Eilanden gaat geen grote actie voor automati sche incasso voeren. „Het liefst hand haven we de betaling in twee termij nen, dat is administratief toch het gemakkelijkste. Maar voor 3000 mensen hebben we op hun verzoek een betalingsregeling afgesproken en dat kan voortaan alleen via automati sche incasso. Als er meer mensen zijn die de combi-aanslag voor verontrei nigingsheffing, ingezetenenomslag, gebouwd en ongebouwd in zes ter mijnen willen betalen, moeten ze dat telefonisch aanvragen. Alleen op ver zoek biedt het waterschap die moge lijkheid. We hanteren zes maandelijk se termijnen vanaf 31 maart tot en met 31 augustus", aldus voorlichter A. van der Wel van Zeeuwse Eilan den. Per acceptgiro moet bijvoorbeeld in twee termijnen van 31 maart en 31 mei betaald worden of op 31 juli en 30 september, afhankelijk van de dag tekening van de aanslag. Voor de combi-aanslag is dat veelal eind fe bruari. Een 16-jarige Thoolse bromfietser en een 18-jarige fietser zijn woensdag morgen gewond geraakt bij een bot sing op de Oud-Vossemeersedijk tus sen Tholen en Oud-Vossemeer. Omstreeks acht uur reed de bromfiet ser over het onderaan de dijk gelegen fietspad, komende uit de richting van Oud-Vossemeer. Van de tegenoverge stelde kant naderde de fietser uit Ber gen op Zoom. Doordat de Tholenaar niet voldoende rechts hield, botste hij frontaal op zijn tegenligger. Bij de botsing raakten beide bestuurders ge wond. De fietser werd met verwon dingen aan hoofd, rug en benen over gebracht naar ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. Ook de bromfiet ser moest daar naartoe met hoofd wonden. De fiets en de brommer raakten bij het ongeval total loss. Omroep Zeeland zendt vrijdagavond aansluitend op de nieuwsuitzending van zes uur in het programma Terug kieke een veertig jaar oude film uit over Poortvliet, getiteld 'Van akker tot bakker.' De opnamen werden des tijds gemaakt in het kader van de aanpak van de commissie werkgele genheid eiland Tholen om de econo mie nieuw leven in te blazen. Door de mechanisatie in de landbouw kwamen steeds meer arbeidskrach ten vrij en een ontwikkeling van plaatselijke, ambachtelijke bedrijven tot industriële ondernemingen met veel meer personeelsleden, zou daar voor een welkome vervanging zijn. Behalve opnamen uit Poortvliet zijn er ook beelden te zien van de lagere technische school in Sint-Maartens dijk. Programmamaker Antheunisse heeft voor het uitspreken van de be geleidende tekst contact gehad met E.Ph. Nieuwkerk uit Poortvliet, die destijds niet alleen een koekfabriek had aan de Paasdijkstraat, maar ook betrokken was bij de commissie werkgelegenheid en de uitvoering van het thema 'Tholen, wat wil je.' Momenteel is een kleine werkgroep Tholen 2005 bezig over de toekomst van het eiland en burgemeester Nuis heeft een beleidsplan voor 2020 in het vooruitzicht gesteld. Terugkieke wordt vrijdagavond elk heel uur na de nieuwsuitzending herhaald op omroep Zeeland. Waterschap betaalt gemeente. In terne kosten die de gemeente maakt bij subsidies op grond van de stimu leringsregeling overstorten en aan sluitingen, zal het waterschap Zeeuwse Eilanden voortaan gaan vergoeden. Bij al afgerekende pro jecten,gebeurt dat echter niet meer. De gemeente is al ongeveer twee jaar bezig met het voorbereiden van de jongerenontmoetingsplaats. Er was 20.000 gulden nodig om het trapveld voor de jeugd aan de rand van het dorp geschikt te maken. Er zou een soort tuinhuis worden ge plaatst. Er zouden afspraken wor den gemaakt met de jongeren over gedragsregels. Alles stond op de rail maar de commissie haalde er een fikse streep door. De voornaamste kritiek was dat het college geen overleg heeft gevoerd met omwonenden. Die zaten nu juist op de publieke tribune en maakten gebruik van het spreek recht om hun bezwaren kenbaar te maken. Mevr. M. Hoek-Hartog zei dat ze dicht bij het trapveld woont en dat er vaak een hels lawaai ge maakt wordt met auto's. Jongeren zetten volgens haar de autoradio aan. Dat gebeurt ook op zondag. „Het ergste nog is dat het bij een begraafplaats is. Dat hoort zo niet. Op een begraafplaats heerst toch rust. Daar moet je toch in stilte af scheid kunnen nemen. Ik vind dit ontzettend erg." Ook bewoner en begrafenisonder nemer A. Aarnoudse maakte be zwaar tegen de komst van de JOP. „Er is al overlast. Dat zal alleen maar erger worden. Het gaat tot 's avonds 11, 12 uur door met brom mers en auto's met de radio aan. Er is nooit iemand bij om er op toe te zien." Volgens de omwonenden worden er ook bierkratten gebracht en ge haald. „Als buren kunnen we dit niet accepteren." Aarnoudse wilde ook weten wie de schade betaalt als er aan de aula en de begraafplaats vernielingen plaatsvinden. Volgens hem zijn op de deur van de aula al namen gekrast. M.A.E. Velthuis (PvdA) vroeg aan de insprekers of ze wel eens met de jongeren hadden gesproken. Me vrouw Hoek had dat niet gedaan, zei ze. Aarnoudse wel. „Je moet voorzichtig zijn anders slaan ze je tegen de aarde. Als je wat zegt, dan zeggen ze dat ze hun vader wel ha len. We zijn hier niet in gehoord." Ook buurtbewoner H. Geluk zei be zwaar te hebben tegen de komst van de hangplek. „Er is niet nagedacht over de begraafplaats. Nu weten jul lie de reactie." De commissielden schrokken van de bezwaren van de omwonenden. Velthuis: „Jongeren erbij betrekken is een goede zaak, jammer dat er niet met de omwonenden is gespro ken. Er had meer bereikt kunnen worden. Het is logisch dat er geen kabaal gemaakt mag worden als er een plechtigheid is. We staan echter wel achter het initiatief dat er een plek voor jongeren komt." P.K.M. Stouten (VVD) vond dat dit probleem eerst maar opgelost moet worden. Hij noemde het een slechte zaak dat er niet verder is overlegd tussen betrokkenen. „Het is ook treurig dat als de jeugd iets wil, het dan twee jaar duurt voordat er iets komt. Het probleem van de begraaf plaats is vrij fors. Hoe houdt u dit onder controle? Neem eerst contact op met de buren." J. van den Donker (D66) was erg blij met het voorstel, zo zei hij en herinnerde eraan dat jeugd- en jon gerenwerk met de jongeren af zou spreken dat er geen overlast wordt veroorzaakt bij de begraafplaats. P. van Belzen (CU) had ook twijfels over de plaats van de JOP bij de be graafplaats. „Ér wordt nu al gezegd dat er klachten zullen blijven ko men. Kijk eens naar een andere plek die minder gevoelig ligt bij de be volking want deze zal problemen blijven oproepen." M.A. van Beek (CDA) zei het voor stel wel te willen steunen, maar dan alleen als er strikte voorwaarden ko men waar de jeugd zich aan moet houden. Na een jaar moet volgens hem de zaak opnieuw worden beke ken. M.J. Klippel (SGP) zei voorstander te zijn van een JOP, maar vond de plaats bij de begraafplaats 'erg on gelukkig'. „De overlast zal niet minder worden. Controle wordt een moeilijke zaak. Kijk naar een ande re lokatie." Wethouder R. Ravensteijn nam het op voor de jongeren. „Elke andere plaats zal door omwonenden erva ren worden als overlast. De jonge ren hebben voor deze plek gekozen en ze zijn al van een andere plek weggegaald omdat ze er overlast veroorzaakten. We moeten niet te genover elkaar staan; jongeren en buurtbewoners moeten met elkaar praten. Dat is ook met de horeca in Tholen gebeurd. Geef ze het voor deel van de twijfel. Laat ze toe on der restricties. Het is een proefpro ject. Na een jaar of eerder al, kunnen we de zaak bekijken. Dit is met de politie besproken. Die heeft toegezegd dat er meer toezicht zal worden gehouden zover het in haar vermogen ligt. Als je niets doet, blijven het probleemjongeren." ZIE VERDER PAGINA 3 De politie van Tholen heeft geen vat meer op een deel van de Thoolse jeugd. Dat zei politiechef H. Radojeweski donderdagavond in de com missie algemeen bestuur en welzijn bij de presentatie van het werkplan voor het politieteam Tholen. De aanpak van de jeugdoverlast staat ech ter wel bovenaan de lijst. Volgens Radojewski gaat het om jon geren tussen de 14 en 20 jaar die in Tholen, Sint-Maartensdijk en Sint- Annaland voor overlast zorgen. Maar ook in Oud-Vossemeer zijn er proble men. Ook daar is de jeugd moeilijk bereikbaar. „Een deel van de jongeren in niet meer controleerbaar. Het gaat daarbij niet alleen om allochtone jon geren van de tweede generatie. Het gaat om jongeren die ook problemen in huiselijke kring veroorzaken. Daar worden we regelmatig bijgeroepen. Maar een deel is niet meer beheers baar." Volgens Radojewski zijn er in Oud- Vossemeer ook problemen met jon geren. „Er wordt heel vaak gezegd dat de politie daar niet zou komen. We zijn er heel vaak geweest, maar het lost niks op. Er moet met de jeugd gesproken worden." Hoe dat gaat gebeuren, werd niet duidelijk. In het werkplan wordt gesproken over het betrekken van de jeugd bij ver schillende activiteiten. De politiechef gaf toe dat er tijdens de jaarwisseling een inschattingsfout is gemaakt. De politie was ervan uit gegaan dat het afsteken van vuur werk in de nacht van zaterdag 31 de cember op zondag 1 januari zou plaatsvinden. „De jaarwisseling is door de jeugd vervroegd naar de za terdag, terwijl we de capaciteit voor namelijk in de jaarwisseling hebben gestopt." De dag ervoor gingen bijna alle ruiten van het bushokje in Stavenisse aan diggelen, zo wist P.K.M. Stouten (VVD) te melden. „Dat wordt gedaan door jongeren die op zondag geen vuurwerk mogen afsteken. Hoe is dit te controleren? Het is niet gebeurd." Van de 60 overtreders heeft de politie Tholen er 34 aangehouden. Radoj- weski noemde het wrang dat het vooral om kleine kinderen gaat, ter wijl de grote jongens die vernielingen verrichtten buiten schot zijn gebleven. In het werkplan staat de aanpak van de jeugdcriminaliteit bovenaan. De overlast die de jeugd veroorzaakt, vindt plaats bij hangplekken, horeca gelegenheden, sportaccommodaties en op schoolroutes. Die overlast moet beperkt worden. De politie wil weke lijkse controles uitvoeren in de avond- en nachtelijke uren en in de weekends bij de hangplekken die in het plan ook 'lummelplaatsen' wor den genoemd. Er zal onder meer sa mengewerkt worden met de gemeen te, bureau Halt, ZCAD, openbaar ministerie, winkeliersverenigingen, vervoersmaatschappijen, scholen, ho reca, jongerenorganisaties en het bu reau slachtofferhulp. Radojeweski prees de opstelling van de cafébazen: „Die verdienen een pluim; 90 procent van de horeca werkt keihard mee. We moeten met zijn allen investeren." Het was P. van Belzen (CU) opgeval len dat de politie er niet naar streeft het aantal woninginbraken te vermin deren, maar op gelijke hoogte te hou den. Maar dat betekent volgens de po litiechef toch een teruggang omdat landelijk het aantal stijgt. „Als we het aantal stabiliseren, hebben we al heel wat bereikt. We doen ook aan nazorg en preventie, het hang- en sluitwerk. ZIE VERDER PAGINA 3 Wethouder R. Ravensteijn gaat proberen de gemeenteraad over te ha len de door de vereniging Van 't Hof -Quist voorgestelde verdeelronde uit de erfenis van wijlen mevr. Van 't Hof toch over te nemen. Dat is de uitkomst van een gesprek tussen Ravensteijn en de vereniging, dat volg de op de vergadering van de commissie algemeen bestuur en welzijn die de voorstellen van de vereniging torpedeerde. Wethouder R. Ravensteijn heeft dins dagmiddag een gesprek gehad met het dagelijks bestuur van de vereni ging Van 't Hof-Quist uit Oud-Vosse meer over de impasse die is ontstaan over de verdeling van de erfenis van 665.405 gulden. De meerderheid van de raadscommissie algemeen bestuur en welzijn wil namelijk niet meewer ken aan de voorgestelde tweede ver deelronde, waarbij vier verenigingen totaal 25.876 gulden zouden krijgen. „Dat geld krijgen ze nu niet, maar ik zal trachten met nieuwe gezichtspun ten de raadscommissie alsnog op an dere gedachten te brengen, al zal dat niet eenvoudig zijn", zegt Ravenste ijn. Welke nieuwe gezichtspunten hij ziet, wil de wethouder nog niet kwijt. „We proberen er in de raadscommis sie op terug te komen, want het advies is niet positief ontvangen door het be stuur van de vereniging Van 't Hof- Quist." Volgens Ravensteijn is er niet over alternatieven gesproken om de raadscommissie tegemoet te komen. Alleen de vier verzoeken en het plan voor de skeelerbaan zijn aan de orde. „Het was een uitstekend gesprek, waarin een aantal misverstanden uit de wereld geholpen zijn. Een aantal kritische opmerkingen uit het verle den - ook van de vereniging - zijn be-' sproken. Het was zeer verhelderend." De wethóuder sprak dinsdagmiddag ook nog met voorzitter L. v.d. Lugt van speeltuinvereniging de Vossen- tuin over de commotie die is ontstaan over de juiste besteding van 30.000 gulden uit de eerste verdeelronde van de erfenis. „De speeltuinvereniging is volop bezig om in april alles klaar te hebben. Samen met de burgemeester ben ik uitgenodigd voor een bezoek aan de Vossentuin en die uitnodiging hebben we van harte aanvaard", aldus wethouder Ravensteijn. Zie ook pa gina 7. Jan Vroegop zorgt met 55-jarig jubileum bij koor VZOS voor een unicum Weggaan uit beschermd Calvijncollege is geen bezwaar voor leerlingen Nieuwe snoezelbadkamer verpleeghuis Ten Anker in gebruik genomen Scherpenisse groeit het hardst met 58 inwoners, Sint-Annaland en Stavenisse leveren in Sint-Philipslander hoort 30 maanden cel eisen voor sek sueel misbruik van dochter Gemeente gaat extra controleren op de veiligheid van bedrijven Hoop op heemkundekring Tholen na hoge opkomst begin historische cursus Zeeuws voorzitter Laban pleit voor betere relatie Thoolse duivenclubs OMHELS NIET WIE JE KAN VERSCHEUREN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Het wintert al een kleine week en dat zal de schaatsliefhebbers deugd doen. De gladde ijzers kunnen toch nog uit het vet. In Sint-Philipsland werd de ijsbaan op de Tramput dinsdagmiddag al benut. De leerlingen van basisschool De Luijster hielden er onderlinge wedstrijden en vermaakten zich prima onder een prachtig zonnetje. In Oud-Vossemeer, Scherpenisse en Stavenisse gingen de banen woens dagmiddag open. De scholen waren vrij, dus was er meteen een goede belangstel ling. De Luijster kon dankzij de vorst van de nood een deugd maken. Gymlessen kunnen sinds de kerstvakantie niet gegeven worden, want De Wimpel is door de verbouwing niet beschikbaar. Dus toog de hele school dinsdag naar de ijsbaan om te bewegen. De baan lag er goed bij, zij het dat onverlaten in het weekeinde al een gat in het ijs hadden gemaakt. De kinderen vermaakten zich al schaatsend, glijdend of sleeënd prima op de ijsvloer. Naast het onderwijzend personeel waren er ook heel wat ouders om een hand je toe te steken. En de kinderen uit de hogere groepen toonden zich best bezorgd voor de kleintjes. Voor de groepen 3 tot en met 8 werden wedstrijden georganiseerd. Met pylonen was een baantje uitgezet dat twee keer gereden moest worden. Na afloop kregen de kinde ren warme chocolademelk, of wie dat liever had, appelsap. Uitslagen jongens: groep 3/4: L Timmy Arkesteijn. Groep 5/6: IJeroen Verwijs, 2. Dennis Moerland, 3. Frank den Engelsman. Groep 7/8: 1. Stephan v.d. Peet, 2. Jeroen van Starkenburg, 3. Maurice Feleus. Uitslagen meisjes: groep 3/4: 1. Carlijn Bomas, 2. Marja Boersma, 3. Caro Neele. Groep 5/6: 1. Renate Hagenaars, 2. Gabi v.d. Ree, 3. Amanda van Leerdam. Groep 7/8: 1. Ellen Visser, 2. Sarina Moerland, 3. Marloes v.d. Est. Voor de ijsbaan in Sint-Annaland waren de zeven graden vorst van dinsdagnacht on voldoende. Woensdagmorgen moest het bestuur van de ijsclub vaststellen dat het ijs niet sterk genoeg was. „Het moet acceptabel zijn", zegt bestuurslid D. Hage. Boven dien is men voorzichtig, want met meer vorst in het vooruitzicht wil men de baan niet voortijdig kapot laten rijden. V Sint-Philipsland had dinsdag de primeur, maar vanaf gisterenmiddag kon er ook op de ijsbanen in Scherpenisse, Oud-Vossemeer en Stavenisse geschaatst worden. f rröAW 4 Het trapveld waarop de jongerenontmoetingsplek zou moeten worden aangelegd, ligt vlak bij de begraafplaats in Sint-Maartensdijk waarvan links de aula nog is te zien.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1