Controle brandveiligheid bedrijven in Tholen nog niet bij de brandweer Zelfstandig wonen en op de hoogte blijven 'Situatie Thoolse boeren is zeker niet rooskleurig' Tholen pilot nieuwe bedrijvigheid in polder Vergunningsregels staan in onleesbaar bouwbesluit VlK Kr ft? ^QdelbOS^ AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Zeelanddebat landbouw over waterberging Stukken weg van waterschap naar gemeente Vrouw rijdt met auto in de sloot Tholenaar rijdt in gestolen auto Jacoba de Wilde wordt 100 jaar Donderdag 11 januari 2001 57e jaargangjno. 8 BIBLIOr/y, bew. ex. k Helpende Handen in Scherpenisse Volendam beheerst nog steeds het nieuws. Nadat in de oudejaarsnacht een café uitbrandde waardoor er (tot nu toe) tien doden en 131 gewonden zijn gevallen. De brandveiligheid van met name horecabedrijven staat in eens bij alle instanties hoog op de agenda. Horeca is er overal en ook in Tholen hebben de gebeurtenissen in Vo lendam hun effect gehad. Er zal waarschijnlijk verande ring komen in de controle op brandveiligheid. Deur naar buiten Typisch Nederlands Afblazen gezinsstudiedag doorbreekt de traditie Alsof het symbolisch is voor de situatie waarin de boe ren zich momenteel bevinden. De gezinsstudiedag van de ZLTO die al tientallen jaren wordt gehouden, zal dit jaar niet plaatsvinden. De ontwikkelingen rond het land bouwontwikkelingsplan en de vorming van een telersor ganisatie voor aardappelen vergen zoveel tijd van de landbouwbestuurders dat de gezinsstudiedag ervoor moest wijken. Hoewel het hier in de regio nog iets beter gaat dan op sommige andere plaatsen in Zeeland, staat de Thoolse boer er ook niet rooskleurig voor. Contractteelt Stimuleringsbijdrage 20 mille van provincie Via een streekplanherziening wil de provincie het ge bruik verruimen van vrijkomende agrarische bebouwing op het platteland. Zo krijgt dat platteland een impuls nu het de agrarische sector economisch minder voor de wind gaat. Nadrukkelijk houdt de provincie daarbij de kwaliteit van het landschap in het oog. Tholen wil bij de invoering van de systematiek - bekend als nieuwe econo mische dragers - pilotgemeente zijn en krijgt daarom een extra stimuleringsbijdrage van 20.000 gulden. Deze week In bijbelse termen gesproken, behoort ze al een hele tijd tot de 'zeer sterken'. Jacoba de Wilde-Tichem uit Scherpenisse hoopt zaterdag haar honderdste verjaardag te vieren. Een mijlpaal in een veelbewogen leven. Zelf kan de eeuwelinge het ook maar nauwelijks geloven. Ze is een echte Scherpenissense en ze woont dan ook nog steeds in dit dorp, zelfstandig in haar huisje aan de Langeweg waar ze zich via de krant nog dagelijks op de hoogte houdt van het wereldgebeuren. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De truck van het Zeelanddebat staat dinsdagmiddag bij ZLTO-af- delingsvoorzitter E. Hage aan de Gorishoeksedijk te Scherpenisse. Eerder konden inwoners op de Markt in Sint-Maartensdijk met leden van provinciale staten pra ten over de toekomst van Zeeland. De georganiseerde landbouw wil voor het Zeelanddebat op drie the ma's dieper ingaan en daarover ook in de toekomst blijven discus siëren: afvalwater/lozingen, wa ter/waterberging en vitaal platte land/agrarisch natuurbeheer. In Scherpenisse is water/waterber ging het gespreksonderwerp. Ac tueel gezien de overlast na'over vloedige regenval enkele jaren geleden én de aanwijzing van buffers door de rijksoverheid. Tus sen twee en drie uur kunnen ZL- TO-leden op het erf van Hage de Zeelandtruck bezoeken. Daarna is er een half uur gelegenheid om het bedrijf te bekijken. Tussen half vier en half vijf discussiëren be stuurders van ZLTO-raad en ZL- TO-afdeling met statenleden over het thema. De werkgroep landbouw en le vensbeschouwing organiseert van af de tweede helft van januari huiskamergesprekken voor men sen uit de agrarische sector en an dere plattelandsbewoners. 'Hoe houd ik en hoe houden wij ons hoofd boven water' is het thema waar in drie bijeenkomsten groep jes van zo'n acht personen over spreken. Wie wil meedoen, kan contact opnemen met mevr. C.M. van Nieuwenhuijzen-Vogelaar in Sint-Philipsland via telefoonnum mer 0167-572427. Het waterschap Zeeuwse Eilanen heeft het beheer en onderhoud van een aantal weggedeelten overge dragen aan de gemeente Tholen. Die overdracht heeft te maken met het verleggen van de bebouwde- komgrens, waardoor de betreffen de stukken weg binnen de be bouwde kom zijn komen te liggen. Het gaat in Poortvliet om 42 meter van de Stoofstraat; in Tholen om 220 meter van de Gemaalweg (in clusief sloten), 250 meter Postweg (met sloot aan zuidzijde) en 150 meter Luchtenburgseweg (inclu sief sloot aan noordoostkant); en tenslotte in Sint-Philipsland om 51 meter van de Oostdijk met de sloot aan de oostkant. Voor een symbo lisch bedrag van één gulden krijgt de gemeente de weggedeelten te vens in eigendom, behalve het stuk van de Gemaalweg dat op de zee dijk ligt. Een 25-jarige Thoolse automobilis te is maandagmorgen gewond ge raakt bij een eenzijdig ongeval op de Broekseweg tussen Oud-Vosse- meer en Sint-Annaland. De vrouw reed omstreeks kwart over zeven over de Broekse>veg toen' ze, vlakbij de afslag naar de Bartelmeetweg de macht over het stuur verloor als ge volg van een opgevroren wegdek. Ze raakte in de berm en belandde uiteindelijk in de sloot. De bestuur ster moest met onderkoelingsver- schijnselen naar ziekenhuis Lie- vensberg worden overgebracht. Haar auto raakte bij het ongeval to taal vernield. Op de Langeweg in Dreischor is zondagmiddag een 31-jarige Tho lenaar aangehouden op verdenking van autodiefstal. De man reed in een auto die op nieuwjaarsdag werd gestolen in Roosendaal. De politie stelde de Tholenaar in ver zekering. De afdeling Flakkee/Schouwen/ Tholen van Helpende Handen ge handicaptenzorg van de Gerefor meerde Gemeenten houdt zaterdag een contactbijeenkomst om kwart over twee in het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Schoolstraat in Scherpenis se. Er wordt een bijbels verhaal ver teld en de gehandicapten die pas ja rig zijn geweest, krijgen een cadeautje. Na de pauze worden de aanwezigen ontspannen bezigge houden. Alle gehandicapten met hun ouders/verzorgers zijn welkom (ook van buiten de Gereformeerde Gemeenten). De middag duurt tot kwart over vier. Bij café Havenzicht van het echtpaar De Man, zwaaien alle deuren in de vluchtrichting open en dat is dus naar buiten. Van kerstversieringen zoals dennetakken wil De Man (zelf 23 jaar brandweerman geweest) in zijn zaak niets weten. ook die vergunning moeten worden aangepast. Het bouwbesluit is vrij recent aange past. Daarbij zijn de oude categorieën van gebouwen veranderd. Er zijn er nu nog negen (naast woningen) en dat zijn gebouwen voor: bijeenkomsten, cellen, gezondheid, industrie, kanto ren, logies, onderwijs, sport en win kels. De horeca is geen aparte catego rie meer, maar valt onder de bijeenkomstgebouwen. Voor die ge bouwen geldt dat iedere aanwezige persoon minstens 3,3 vierkante meter vloeroppervlak ter beschikking moet hebben en vijf vierkante meter 'ge bruiksoppervlak'. Dat bepaalt dus ook meteen het maximum aantal mensen dat er in een (horecagelegen heid mag zijn. Volgepropte zalen kun nen er bij een calamiteit toe leiden dat er mensen onder de voet gelopen worden en dat niet iedereen tijdig de uitgang kan bereiken. Over die uitgangen staat ook het één en ander in het bouwbesluit. Daarbij wordt onderscheid gemaakt tussen bestaande panden en nieuwbouw. Bij een nieuw te bouwen horecagelegen- Drie wettelijke bepalingen zijn van belang bij de vaststelling of een ge bouw brandveilig is of niet. Ten eerste is dat het bouwbesluit. Dit is een wet die landelijk alle verplichte eisen met betrekking tot nieuwbouw en be staande panden regelt. Het stuk (de tekst is via de website van het minis terie van vrom te downloaden) is ech ter zo taai en zo ambtelijk geschreven, dat je er maar weinig mee kunt. Het staat vol NEN-normen, algemene omschrijvingen en bepalingen met vele uitzonderingen. Toch kan de aan dachtige lezer er wel het een en ander uithalen dat bruikbaar is. Het tweede document dat telt, is de bouwverorde ning (laat u niet in de war brengen) die wordt vastgesteld door de ge meenteraad. Daarin worden aanvul lende bepalingen opgenomen. De vereniging van Nederlandse gemeen ten heeft een modelverordening opge steld die door 95 procent van de ge meenten letterlijk wordt overgeno men. Tenslotte is er nog zoiets als een 'gebruiksvergunning'. Die wordt na de bouw afgegeven en meldt dat het pand in overeenstemming met de er op rustende bestemming wordt ge bruikt. Als een bedrijf uitbreidt, of van werkzaamheden verandert, zal heid mag de afstand van een wille keurige plaats in de zaak tot aan een uitgang naar een vluchtroute (buiten) niet meer dan twintig meter bedragen. Bij bestaande panden is dat veertig meter. Als die afstand groter is, moe ten er meer uitgangen komen. De deuren van de uitgangen moeten mi nimaal zestig centimeter breed zijn en bij bestaande zaken moet dat een hal ve meter zijn. Een ander punt is de draairichting van de deur. Het bouw besluit gaat ervanuit dat een deur nooit tegen de 'vluchtrichting' in draait. Dat betekent dat de toegangs deuren naar buiten open zouden moe ten gaan. Overigens blijkt dat ook weer niet altijd verplicht. Als het tota le vloeroppervlak dat van de bewuste uitgang gebruik moet maken meer is dan 125 vierkante meter, dan moet de deur verplicht naar buiten opengaan. Als de ruimte kleiner is, mag de deur naar binnen draaien. Bij bestaande bebouwing ligt die grens op 200 vier kante meter. De ruimtes waar het bouwbesluit over spreekt, betreffen bij de horeca die delen van het pand waar normaal gesproken mensen ver blijven, dus bijvoorbeeld kasten, kel ders en voorraadhokken tellen daarbij niet mee. Er zijn in Tholen niet veel gebouwen, en zeker niet in de horeca, op te noe men waarvan de deuren naar buiten opengaan. Toch zijn ze er wel. De toegangen van de gemeenschapscen tra bijvoorbeeld. Maar ook het drukst- bezochte café van Tholen, Haven zicht in Sint-Annaland en het jongste café, The Sixties in Tholen. Uitbater B. de Man van Havenzicht vindt zijn bedrijf zeker brandveilig. „We heb ben twee brandhaspels en twee blus sers. Ik heb zelf 23 jaar in de brand weer gezeten, dus ik weet waar het om gaat. Ik ben zelf ook niet zo weg van die kerstversieringen waarmee nu in Volendam die zaak in brand is ge vlogen. Bij mij komen er geen kerst takken in. Die zijn binnen twee we ken kurkdroog en dan hoef je er bij wijze van spreken maar tegen te bla zen, of ze vliegen al in brand. Ook guirlandes vind ik niets. Er zijn best leuke versieringen te bedenken die minder brandgevaarlijk zijn", aldus De Man. Hij wil echter zeker niet het beschuldigende vingertje naar de uit bater van Het Hemeltje in Volendam wijzen. „Dat is typisch Nederlands. We gaan meteen op zoek naar een schuldige. De uitbater is fout geweest, de burgemeester zou zelfs af moeten treden. Het is gewoon heel erg wat er gebeurd is. Maar dit soort dingen ge beuren. Het is zeker niet de eerste keer. In een horecavakblad stond een lijstje van grote horecabranden. Sinds 1971 zijn die vier keer voorgekomen: het Zilveren Zeepaard in Eindhoven, Polen en Casa Rosso in Amsterdam en pension Vogel in Den Haag. En bij sommige daarvan zijn veel doden ge vallen. Wat is er gebeurd in Volen dam? Natuurlijk kun je zeggen dat die uitbater die versiering niet had moe ten ophangen. Maar kun je voorzien dat er vuurwerk wordt afgestoken in je zaak? Je kunt - als het erg druk is - niet alles in de gaten houden." ZIE VERDER PAGINA 7 Ruim de helft van de akkerbouwers (ook die in Zeeland) verdiende de af gelopen jaren minder dan het wette lijk minimumloon. Stijgende lasten en juist wegzakkende prijzen zijn de oorzaak van de malaise in de land bouw. In het bijzonder de aardappel teelt staat onder grote druk. De Zeeuwse boeren moeten dan ook ver enigd worden in een 'telersorganisatie voor aardappelen'. Het Zeeuws agra risch jongerenkontakt (ZAJK), de producentenorgani satie aardappelen (POA) en de zuidelijke land- en tuin bouworganisatie (ZLTO) namen het voortouw om te komen tot deze te lersorganisatie die ervoor moet zor gen dat de boeren een vuist kunnen maken naar de afnemers van aardap pelen. In naam lijkt er weinig verschil met de POA, maar die heeft een heel andere functie. „Het belangrijkste werk van de POA is een prijsinforma tiesysteem. Boeren die er lid van zijn, geven door voor welke prijs en onder welke condities ze aardappelen ver kocht hebben. Andere boeren die nog zaken moeten doen, kunnen dan via een toegangscode bellen en krijgen de transactielijsten toegefaxd", legt af delingsvoorzitter E. Hage van de ZL TO uit. „De telersorganisatie moet er voor zorgen dat we betere prijzen krijgen voor onze producten." Hage doet het probleem uit de doe ken. „Dat zit hem met name in de contractteelt van (frites-)aardappelen. In hoofdzaak zijn er maar vier grote afnemers meer van die aardappelen. De fritesindustrie heeft veel grondstof nodig en de boeren telen die over vloedig. Meer dan nodig is. Daarbij komt ook nog eens concurrentie van over de landsgrenzen. De grote afne mers zijn vrijwel allemaal internatio nale concerns die ook in andere lan den actief zijn. Nu zijn de boeren verdeeld en worden ze vaak tegen el kaar uitgespeeld qua prijs. En dat is een slechte zaak", aldus Hage. De problemen spelen zich dus voor namelijk af in de contractteelt, aldus Hage. De afnemer maakt een af spraak met de boer voor een bepaalde periode. Neem bijvoorbeeld een con tract voor drie jaar. Er wordt uitge gaan van een opbrengst van veertig ton per hectare. Een derde daarvan wordt in een vaste periode geleverd tegen een vaste prijs. Nog een derde wordt tegen een gemiddelde bodem prijs verkocht, gerekend over een lan gere periode dan de week van leve ring. Die prijzen worden bepaald op regionale beurzen in Goes, Mid- denmeer, Emmeloord, Zeewolde, Leeuwarden en Drenten. Als de aard appelen meer opbrengen dan ver wacht, dan is 75 procent van die meeropbrengst voor de boer en een kwart voor de afnemer. Voor het res terende derde deel van de 40 ton per hectare plus alles wat er extra wordt geoogst (er kan immers gemakkelijk meer dan 40 ton worden geteeld), heeft de afnemer een koopverplich ting voor een gemiddelde prijs over een door de afnemer zelf gekozen pe riode. ZIE VERDER PAGINA 7 „De voortrekkersrol die wij willen vervullen, ligt op het juridische vlak", legt wethouder W.C. van Kempen uit. „Daarbij gaat het erom hoe bestaande situaties in de regelgeving ingepast kunnen worden en welke problemen je daarbij tegenkomt." De provincie en andere gemeenten kunnen daar in de toekomst hun voordeel mee doen. De systematiek moet in de bestem mingsplannen buitengebied opgeno men worden. Een werkgroep waarin rijk, provincie, waterschappen, ge meenten, georganiseerde landbouw, kamer van koophandel en natuurbe schermers vertegenwoordigd waren, heeft zich over de planologische koers voor het platteland gebogen. ZIE VERDER PAGINA 2 Kaderinstructrice Adrie Boot-Mangold al 40 jaar in het Rode Kruis Ook Sint-Philipslanders mogen mee met buurtbus Anna Jacobapolder Bluesmuzikanten willen scheuren met de versterkers open EN VERDER... Thoolse industrie en beleggers teleurgesteld in jaar 2000 Inwoners Oud-Vossemeer ongerust over gevaarlijke situaties bij nieuwe bushalte Groot industrieterrein Auvergnepolder van de baan Trainer Johan Sulkers van SPS naar WHS en Pim Potappel aan de slag bij Smerdiek ZOALS HARDE APPELS DOOR HET LIGGEN ZACHT WORDEN, VERZACHT OOK DE TIJD HET HARDE GEMOED Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Tholen telt met mevr. De Wilde meegerekend momenteel vier 100-jarigen, drie vrou wen en één man. Volgens cijfers van het centraal bureau voor de statistiek waren er vo rig jaar 1006 eeuwelingen in Nederland, waarvan 835 vrouwen. De dames mogen dan spreekwoordelijk het zwakke geslacht vormen, in levensverwachting overtreffen ze de mannen glorieus. Overigens is het aantal honderdjarigen de laatste jaren enorm toege nomen. In 1950 waren er in Nederland dertig mensen van honderd jaar of ouder. In 1965 waren dat er 100 en vijftien jaar geleden waren er al 500 Nederlanders die een eeuw leefden. Het CBS voorspelt dat er in 2020 ongeveer 2000 mensen in ons land de honderd jaar gepasseerd zullen zijn. Verbeterde medische technieken en moderne me dicijnen zijn volgens het CBS de oorzaak van de langere levensverwachting van de mensen. De meeste eeuwelingen verblijven in een verzorgings- of verpleegtehuis. Maar een en keling houdt nog vast aan de eigen woning. Zo ook mevr. De Wilde die dat ook zo lang dat nog gaat, vol wil houden. Zie verder ook pagina 3. Mevrouw J. de Wilde-Tichem woont naar haar zin aan de Langeweg in Scherpenisse. Haar dochters Chr. de Wilde (rechts) en G.J. Raap-de Wilde flankeren haar, met daarachter zoon L. de Wilde met zijn vrouw C. de Wilde-Hengstmengel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1