Familie Moerland woont al 46 jaar met plezier in Noors houten huis Bushokjes moeten het ontgelden bij overgang naar nieuw millennium VOLG IE EIGEN POLITIESERIE IN ZWITSERLAND Uitbaggeren haven tot commotie schip Uitbaggeren haven leidt tot commotie schippers 3 Of, 6 Tholen groeit 121 inwoners Vossemeerse erfenis maakt 4 van de 7 clubs blij Politiefeestje in jagershut ///t HEIJNEN Kassa voor de politie met 136 boetes voor te snel rijden Assistente voor voorlichter Bakx Vrijdag 5 januari 2001 57e jaargang no. 7 Raamsdonksveerse brengt Scandinavische rampwoningen in kaart „Mijn persoonlijke cirkel is rond. De watersnoodramp is mijn vroegste jeugdherinnering en nu woon ik sinds ruim een jaar zelf in een Noorse woning." Janny Lock uit Raamsdonksveer was op slag verliefd op het huis, toen ze het voor het eerst zag, vertelt ze. Inmiddels doet ze onderzoek naar alle Scandinavische woningen die na de watersnood in ons land zijn gebouwd. Om er een boek over te schrijven. In Stavenisse sprak ze met de fa milies Moerland, Smits en Wesdorp, bewoners van het eerste uur van de roodbruine houten huizen. Schuttevaer teleurgesteld in g> Het uitbaggeren van de haven van Sint-Pl volgens de afdeling Noord-Zeeland van de schippersvereniging Schuttevaer niet goed Er is in de bodem van de haven door de sc een gat gemeten. Tijdens de algemene leder donderdag in de Wimpel drong het bestuur der R. Ravensteijn aan op overleg. Dat he plaatsgevonden. Voorzitter A.W. Beurkens 1 ling is teleurgesteld in de gemeente. Wetl Heijboer deelde gistermiddag mee dat het or ze maand nog zal plaatsvinden. Gat goed te zi Schuttevaer teleurgesteld in gemeente Het uitbaggeren van de haven van Sint-Philipsland is volgens de afdeling Noord-Zeeland van de koninklijke schippersvereniging Schuttevaer niet goed uitgevoerd. Er is in de bodem van de haven door de schippers zelf een gat gemeten. Tijdens de algemene ledenvergadering donderdag in de Wimpel drong het bestuur bij wethou der R. Ravensteijn aan op overleg. Dat heeft nog niet plaatsgevonden. Voorzitter A.W. Beurkens van de afde ling is teleurgesteld in de gemeente. Wethouder K.A. Heijboer deelde gistermiddag mee dat het onderhoud de ze maand nog zal plaatsvinden. Gat goed te zien Het inwonertal van de gemeente Tholen is vorig jaar met 121 gegroeid. Op 31 december waren er 23.738 Thole- naren (11.853 mannen en 11.885 vrouwen), aldus de voorlopige cijfers van het bureau burgerzaken van de ge meente. Bijkeuken Deze week Ook geldautomaat vernield met vuurwerk HEIJNEN CAMPINGSCHOTELS VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECH NOLOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Janny Lock (links) wil alles weten over de Noorse woningen, zoals die waarin de familie Moerland uit Stavenisse al vanaf de bouw woont. „Over het uitbaggeren van de haven is nogal wat commotie ontstaan. Een aantal schippers heeft het beke ken en heeft metingen verricht. We willen graag een gesprek met wet houder Heijboer en het liefst nog voor nieuwjaar want nu zijn de schippers er nog," zo drong Beur kens tijdens de vergadering aan bij wethouder Ravensteijn. Die zou de boodschap overbrengen, maar het overleg heeft nog niet plaatsgevonden, zo zei Beurkens gistermiddag. „Ik ben de dag na de vergadering door Ravènsteijn ge beld. Die zei me dat het niet door kon gaan omdat er geen ambtenaren bij konden zijn. Die hadden atv-da- gen. Ik heb erop aangedrongen om het dan zonder ambtenaren te doen. Ravensteijn wilde er zelf ook graag bij zijn. Met twee wethouders had het toch ook gekund? Maar nee, er moesten ambtenaren bij voor de verslaglegging. Ik ben daar ontzet tend in teleurgesteld. Nu zijn bijna al lp QrhinnprQ wppr vprtrnkkpn uit zaamheden om de h gewenste diepte te 1 Volgens bestuurslic Schuttevaer is er e van 80 centimeter lengte van 20 mete van 6 meter. „Maai de hele haven kunn er al schepen in de 1 der de schepen kor ken." Met vijf man hebt zelf de diepte van d „Met een roeiboot ten, we hebben eei naar de kant en reie de haven met c drooggelopen, was te zien." Over hoe i oordeeld door de sc wel of geen geva. zich niet uit. Dat overal even gelijk dient ctaat volpen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. „Over het uitbaggeren van de haven is nogal wat commotie ontstaan. Een aantal schippers heeft het beke ken en heeft metingen verricht. We willen graag een gesprek met wet houder Heijboer en het liefst nog voor nieuwjaar want nu zijn de schippers er nog," zo drong Beur kens tijdens de vergadering aan bij wethouder Ravensteijn. Die zou de boodschap overbrengen, maar het overleg heeft nog niet plaatsgevonden, zo zei Beurkens gistermiddag. „Ik ben de dag na de vergadering door Ravènsteijn ge beld. Die zei me dat het niet door kon gaan omdat er geen ambtenaren bij konden zijn. Die hadden atv-da- gen. Ik heb erop aangedrongen om het dan zonder ambtenaren te doen. Ravensteijn wilde er zelf ook graag bij zijn. Met twee wethouders had het toch ook gekund? Maar nee, er moesten ambtenaren bij voor de verslaglegging. Ik ben daar ontzet tend in teleurgesteld. Nu zijn bijna alle schippers weer vertrokken uit de haven. En er is ook nog geen af spraak gemaakt." Tijdens de vergadering heeft Beur kens bewust geprobeerd aan te stu ren op een gesprek tussen Schutte vaer en de wethouder, zo zei hij. „Als ik het onderwerp vrij had gela ten, dan waren de schippers op tafel gesprongen," zo zegt hij over de on vrede die is ontstaan over de werk zaamheden om de haven weer op de gewenste diepte te brengen. Volgens bestuurslid F. Kosten van Schuttevaer is er een gat gemeten van 80 centimeter diep over een lengte van 20 meter en een breedte van 6 meter. „Maar we hebben niet de hele haven kunnen meten omdat er al schepen in de haven lagen. On der de schepen konden we niet kij ken." Met vijf man hebben de schippers zelf de diepte van de haven gepeild. „Met een roeiboot zijn we gaan me ten, we hebben een lijn gespannen naar de kant en reien uitgezet. Toen de haven met oostenwind was drooggelopen, was het gat al goed te zien." Over hoe dit gat wordt be oordeeld door de schippers (kan het wel of geen gevaar), laat Kosten zich niet uit. Dat de bodem niet overal even gelijkmatig is uitge diept, staat volgens Kosten echter wel als een paal boven water. Wethouder Heijboer zei gisteren dat er zal geprobeerd worden deze maand nog een afspraak te maken met Schuttevaer. „Na het uitbagge ren van een haven wordt er door rijkswaterstaat of door de gemeente een peiling verricht. Dat is hier ook gebeurd. Over de resultaten kan ik nog geen uitspraak doen." De Thoolse politie heeft de kas van het rijk weer aardig kunnen spekken met snelheidscontroles in Tholen, Poortvliet, Scherpenisse en Sint- Annaland. Daarbij werden 136 be keuringen uitgeschreven. Aan de Ten Ankerweg in Tholen werd woensdag van half twaalf tot half twee gecontroleerd. In totaal passeerden er 320 voertuigen waar van er 22 de maximumsnelheid overschreden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 82 km per uur, ter wijl 50 km per uur hier de limiet is. Van twee tot drie uur vatte de radar wagen post aan de Krokkeweg. Daar passeerden in die tijd 65 voer tuigen. Of men zag de politie-auto goed staan, of er werd heel braaf gereden, want er werd slechts één overtreding gesignaleerd. Deze be stuurder reed 88 km per uur en dat is 8 km te hard. Een dag eerder werd er tussen elf en een uur gecontroleerd op de Post weg te Poortvliet. Een drukke weg waar in deze tijdsspanne 802 voer tuigen passeerden. Daarvan reden er veertig harder dan de wettelijk toe gestane limiet van 80 km per uur. Ook in Sint-Annaland was het raak. Van half twee tot kwart over vier controleerde de politie aan de Vei- lingweg. Van de 320 bestuurders die de radarwagen voorbijkwamen, werden er 73 op de bon geslingerd voor het overschrijden van de limiet van 50 km per uur. De 28-jarige Monique Tukker- Hommel uit Bergen op Zoom is dinsdag begonnen als tweede voor lichter van de gemeente Tholen. Daarmee krijgt Perry Bakx, die meer dan twintig jaar de éénmans- post heeft vervuld, de al langer ge wenste assistentie. Mevr. Tukker, wier ouders afkomstig zijn uit Oud- Vossemeer, werkte tot voor kort bij de Rabobank in Oud Gastel. Naast een meao-opleiding heeft ze een aantal communicatie-cursussen ge volgd. Bij de gemeente Tholen zal zij zich voornamelijk bezighouden met het opzetten van een intranet en de ontwikkeling van een gemeente lijke website. Daarnaast zal zij als vervanger optreden van dhr. Bakx. Monique Tukker is twintig uren in dienst van de gemeente Tholen en is daar op dinsdagmiddag, donderdag en vrijdag aanwezig. Van de 665.405 gulden die inclu sief de rente 2000 nog beschikbaar is van de erfenis van mevr. Van 't Hof-Quist, willen b. en w. 25.876 gulden besteden. Voetbalvereni ging Vos-meer krijgt het grootste bedrag van 9908 gulden, de Oud- Vossemeerse muziekvereniging ontvangt 7968 gulden en dertien cent. Zowel de stichting Jong Vos- maer als de stichting katholiek on derwijs Oud-Vossemeer kunnen elk een aanmoedingspremie van 4000 gulden tegemoet zien. De Oranjestichting, peuterspeelzaal de Pluus en ijsclub Eendracht (skee- lerbaan) vallen buiten de boot. Het bestuur van de vereniging Van 't Hof-Quist, dat is gevormd uit Vos semeerse verenigingen en stichtin gen, heeft b. en w. advies uitgebracht over de zeven subsidieverzoeken. Donderdagavond moet de raadscom missie algemeen bestuur en welzijn nog eens advies aan het college uit brengen, voordat de gemeenteraad een beslissing neemt. De voetbal vereniging vroeg bijna 14 mille, maar trainings- en wedstrijdmate rialen die niet specifiek voor jeugd leden zijn, komen niet in aanmer king. Jong Vosmaer wilde bijna 12 mille, maar krijgt er maar 4. De Sint Anthoniusschool had 7442 gulden gewild voor speeltoestellen, maar b. en w. gaan niet verder dan 4 mille. Overigens moeten de school en de jeugdsoos aantonen, dat ze zelf ac ties hebben ondernomen om het ontbrekende geld bij elkaar te krij gen. Dan pas wordt de aanmoe dingspremie betaald. De Thoolse politie hield woensdag middag een nieuwjaarsbijeenkomst in de jachthut van jachtopziener Han van Vossen te Sint-Annaland. Dat was een gezellig samenzijn met de vrouwen en kinderen erbij ter versterking van de binding van de Thoolse politiegroep. Via het Noorse Rode Kruis zijn na de watersnoodramp 326 houten huizen aan ons land geschonken, waarvan er 19 in Stavenisse gebouwd werden. Ook in bijvoorbeeld Nieuw-Vosse- meer (25) en Halsteren verrezen er, in Sleeuwijk, Raamsdonksveer en Stel lendam. „Daar zijn er al dertien van de zestien afgebroken. Ook is meer dan de helft van de huizen inmiddels met steen ommuurd", vertelt Janny Lock. Ze weet ondertussen precies waar al deze woningen - die ze beti telt als 'kleine, vergeten monumen ten' - staan. Op één na dan, want de 326e is al sinds de schenking zoek. „Het was destijds een heel getouw trek tussen gemeenten, want iedereen wilde ze hebben." De Brabantse verzamelt overal infor matie over deze typische huisjes. Ze zocht in het archief van het ministerie van volkshuisvesting, in de archieven van door de Ramp getroffen gemeen ten, in boeken en kranten. En ze be zoekt zoveel mogelijk bewoners van het eerste uur. Dat levert verhalen op en foto's. „Overal word je allerharte lijkst ontvangen, het verbaast me ge woon." In de woning van de familie Moerland-Geluk aan de Koning Haakonstraat in Stavenisse zit me vrouw Lock aan tafel met twee volle ordners en een fotoalbum voor zich. Het album toont onder meer de - groene - woning waarin ze zelf woont ('Die is nog vrijwel helemaal in de originele staat'). In de ordners zitten de gegevens die ze inmiddels uit de diverse plaatsen verzamelde. Ze gaat naar buiten om de huizen op foto en video vast te leggen. Dat van de fami lie Moerland is bijzonder, want er zit een wit bordje aan de voorgevel dat de hoogte van het water tijdens de Ramp vermeldt: 3,26 meter. „Door dat bordje is ons huis in de loop der jaren het meest gefotografeerd van al lemaal", vertelt de inmiddels 83-jari- ge J. Moerland. „In de beginjaren kwamen er regelmatig bussen vol No ren hier kijken. Die maakten dan een reisje naar ons land en wilden de ge schonken woningen zien." Moerlands gezin betrok de woning in 1954. „Op 5 mei", herinnert zijn 78- jarige vrouw zich nog goed. „Het was allemaal modder, want bestraat was er nog niets en het regende zo veel." Het huis van het gezin achter de Stoofdijk was door het water weg geslagen. „We hadden helemaal niets meer, alles was weg. Daarom kwa men we voor zo'n woning in aanmer king", zegt Moerland. „Wat moet je met zo'n houten huis, zeiden sommi gen tegen ons. Maar we hebben er al tijd met plezier gewoond", vult zijn vrouw aan. Het huis kregen ze - dat was tenslotte een schenking van Noorwegen - maar voor de grond en het fundament moest betaald worden. „Omdat het een schenking was, mocht er geen huur gevraagd wor den. Sommige gemeenten losten dat op door een bijdrage voor grond en fundamenten te vragen", vond Janny Lock uit. In Stavenisse hield de ge meente er twee aan zichzelf. „Onder meer voor de politieman. Die woon de naast ons, op de hoek", aldus Moerland. Hij laat een grote ingelijs te foto zien van een Noorse fjord. Op een plaatje staat een rood kruisje, met de tekst 'Geschenk van het Noorse volk door bemiddeling van het Noor se Roode Kruis'. „Die foto hoort bij het huis. In het contract dat destijds is opgemaakt, staat dat ze in het huis moet blijven indien dat verkocht wordt." Tegenwoordig ligt de lijst op zolder, maar in 1954 was mevrouw Moerland er blij mee: „Dan had je tenminste iets om aan de muur te hangen." Oorspronkelijk hadden de woningen maar één toegangsdeur. Daarachter een halletje en de trap naar boven. Een kleine woonkamer met daarach ter een slaapkamer, een grote woon keuken en een kelder. En op zolder vier vertrekken. „Voor die tijd best een grote woning", zegt mevrouw Moerland. Het gezin woonde er met vier kinderen comfortabel. Inmiddels is er het nodige aan hun huis verspij kerd. De slaapkamer beneden is bij de voorkamer getrokken en één tus sendeur (naar de hal) is dichtge maakt. Ook is er een bijkeuken aan gebouwd met een achterdeur. En het schrootjesplafond is vervangen door platen (door de droogte kwamen er naden in het plafond). De oorspron kelijke ramen (met vier ruiten) zijn vervangen door dubbel glas en alles is geïsoleerd. Het vele hout vergde vanzelfsprekend heel wat onderhoud en dat hield Moerland goed bij. „Vroeger verfde ik de buitenkant ie der jaar, nu gebeurt dat om de twee of driejaar. Het afgelopen jaar heb ik al le planken zelf nog geschuurd", ver telt de krasse 83-jarige. Hij is er blij mee dat de woningen vrijstaand zijn, steeds met vijf meter tussenruimte. De familie Moerland verloor, zoals gezegd, have en goed door de water snood van die eerste februari 1953. De verschrikkingen van toen staan in het geheugen gegrift. Zeventien van hun naaste familieleden verdronken (in Stavenisse verloren 153 inwoners het leven). Zelf werden ze met de eerste boot die het getroffen dorp aandeed, meegenomen naar Yerseke. Na enkele dagen kwamen ze in Ber gen op Zoom terecht, vervolgens in Den Haag en uiteindelijk in Huizen. Ze waren in 1954 de eerste bewoners van een Noors huis en hun straat werd in augustus van dat jaar offi cieel geopend door de Noorse koning Haakon VII in eigen persoon. De vorst bezocht toen de woning van Moerlands tante, mevr. M. Moer- land-Fierens. ZIE VERDER PAGINA 7 De groei komt volledig op het con to van de natuurlijke aanwas, want er was in 2000 een geboorteover schot van 129: er werden 347 kin deren (164 jongens en 183 meis jes) geboren, terwijl er 218 inwoners overleden (124 mannen en 94 vrouwen). En op de eerste dag van het nieuwe jaar zijn gezin nen in Anna Jacobapolder, Sint- Philipsland en Sint-Annaland al weer verblijd met de komst van een kindje. De meeste kinderen (37) werden in februari geboren, maar ook in april, mei, augustus, oktober, november en december lag het aantal geboorten boven de dertig. De piek van de overlijdens lag in januari en februari met re spectievelijk 26 en 27 sterfgeval len. Doordat er meer Tholenaren naar elders vertrokken dan er mensen in de gemeente kwamen wonen, was er in 2000 een klein vertrekover- schot van acht. Er vertrokken 726 inwoners (348 mannen en 378 vrouwen), terwijl zich 718 mensen in Tholen vestigden (367 mannen en 351 vrouwen). Maart, juni en augustus waren topmaanden voor nieuwkomers, augustus en septem ber staan bovenaan wat het aantal vertrekkers betreft. Het totaal be keken liep het inwonertal alleen in de maanden januari, juli en sep tember terug. Met een groei van 50 was mei de topmaand voor Tholen. De bevolking was op 31 december als volgt over de plaatsen verdeeld (met tussen haakjes de toe- of af name): Tholen 6659 (+47), Sint- Maartensdijk 3472 (+23), Sint-An naland 3443 (-37), Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder 2594 (+33), Oud-Vossemeer 2543 (+24), Scher penisse 1716 (+45), Poortvliet 1691 (-9) en Stavenisse 1631 (-6). Joke Imandt uit Tholen geeft kapsalon Ten Anker uit handen Koster C.P. Uyl zorgt al 25 jaar graag voor Gereformeerde Gemeente in Sint-Annaland Klein Zieltje is groot geworden, maar speelt nog op de rommelpot in Tholen EN VERDER... W. van 't Hof geeft aluminiumbedrijf over aan zijn kinderen Peuterspeelzaal De Pluus in kwart eeuw van bouwvallig pand naar brandweerkazerne In Tholen relatief veel vuurwerkovertreders via Halt aan het werk gezet Sportjaaroverzicht 2000 Reisduif exposeert in nieuw onderkomen HET HEMD IS NADER DAN DE ROK Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De afgelopen jaarwisseling heeft behal ve veel plezier, ook weer de nodige rot tigheid opgeleverd. Elk jaar weer vin den ook diverse Tholenaren het nodig vernielingen te plegen, vaak met behulp van vuurwerk. Vuurwerkvandalen bliezen zo bushokjes op aan de Haven in Sint-Maartensdijk, de J.F. Kennedystraat in Oud-Vossemeer en de Van der Lek de Clerqplein in Stavenisse. In die laatste plaats werd ook een boom uit de tuin van de Nederlandse Hervormde kerk vernield. In Sint-Philipsland zijn de geldautomaat van de Rabobank aan de Schoolstraat en diverse brievenbussen door vuurwerk beschadigd. In de Cornelis Fran- kenstraat te Oud-Vossemeer werd voor het tweede achtereenvolgende jaar de telefoon cel opgeblazen. „Er wordt zo gemakkelijk vernield, kenne lijk is dat inhaerent aan onze samenle ving", zegt de chef van de Thoolse politie, Hans Radojewski. „Men vindt het nodig om rond de jaarwisseling telefooncellen, bushokjes en brievenbussen vol te proppen met vuurwerk. Het aantal meldingen daar over is vertienvoudigd en betreft een lange re periode dan 31 december/1 januari, na melijk tussen kerst en nieuwjaar. Er zou eens een discussie op gang gebracht moe ten worden, wat jongeren - en ook de chris telijke jeugd wil ik daarbij zeker betrekken - tussen 16 en 22 jaar allemaal uitspoken. Men denkt dat alles maar kan. We hebben geen mensen voor een zognaamd zero tole- rance-beleid, waarbij niets meer geaccep teerd wordt. Je rijdt al van het een naar het ander als de meldingen zo dicht op elkaar komen en men onderschat de afstand die de politie moet afleggen. Van Tholen naar Sint-Annaland kost toch twintig minuten. We hebben heel veel energie gestoken in de overlast van de horeca in Tholen en dat staat nu op de rails. Onze eenheid bestaat momenteel echter maar uit 14 mannen en 1 vrouw. Na de zomervakantie komt er een vrouw bij die nu stage loopt in Goes. Ik verwacht daarna nog meer versterking en dat kan ook niet anders om onze taken te kunnen uitvoeren. Bovendien hebben we de toezegging dat alles ten aanzien van de wijkzorg - inclusief de posten in Sint- Maartensdijk en Sint-Annaland - door gaat", aldus Radojewski. Medewerkers van de gemeente vegen de vuurwerk- en glasresten op die getuige zijn van de vernieling van het bushokje aan de Haven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 1