Jongeren vegen straten schoon als alternatieve straf bij Halt 'Het zorgen doe ik graag, maar de spanning blijft altijd aanwezig' Broekh WEElc Warme decembermaand heeft toch winters einde Relatief veel, en jonge, vuurwerkovertreders betrapt in Tholen Pastoor Wiertz is vertrokken Hangplek van 20.000 gulden St.-Maartensdijk Kees Uyl 25 jaar koster Gereformeerde Gemeente Sint-Annaland Vrijdag 5 januari 2001 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 December Heemkundekring Philippuslandt vraagt 1500 gulden subsidie De nieuwjaarsdienst in de Gereformeerde Gemeente van Sint-Annaland had voor de 52-jarige C.P. Uyl een extra tintje. Het was meer dan alleen de eerste dag van een nieuw jaar. Niet minder dan 25 jaar was hij in functie als kos ter en dat liet ouderling J. van Vliet niet ongemerkt voorbijgaan. Met goede woorden, een aantal boek werken en nog een boe- kenbon werd de waarde ring voor koster Uyl tot uitdrukking gebracht. De temperatuur is het heetste hangijzer De Thoolse politie heeft 36 jongeren bekeurd wegens het voortijdig afsteken van vuurwerk. Van hen kozen er 29 voor een alternatieve straf via bureau Halt. Dins dag gingen ze aan de slag: in Tholen en Sint-Maar tensdijk werden brand weerkazernes opgeruimd, brandweerauto's gewassen en straten ontdaan van het vuurwerkafval uit de oude jaarsnacht. Schokkende beelden Warm en zonnig, maar geen witte kerst Veel wind Lichte vorst Groene kerst Kwakkelen Race tegen de klok Jeugdverenigingen De Pluumpot Onder het toeziend oog van brandweerman Han Hage vegen jongeren die via Halt gestraft worden voor het te vroeg of illegaal afsteken van vuurwerk, de Haven in Sint-Maartensdijk schoon. om hen ervan te doordringen dat ze fout zijn geweest. De jongeren tot 16 jaar moesten vier uren wer ken, die van 16 en 17 jaar zes uren. Twee jongelui waren al eer der met Halt in aanraking geweest inzake vuurwerk en zij kregen nog eens twee uren extra werkstraf op gelegd. Op oudejaarsdag knalde het, on danks dat het zondag was, al bij tijds in verschillende plaatsen. Ook nu was de politie op de been. Bij tachtig 'afstekers' werd gecon troleerd of hun rotjes, vuurpijlen e.d. legaal waren. Vier rotjes met een buitenlandse opdruk - en dus illegaal vuurwerk - werden inge nomen, maar proces-verbaal is niet opgemaakt. Temperatuur Gemiddelde temperatuur 5,1 Gemiddelde maximum temperatuur 7,1 Gemiddelde minimum temperatuur 3,2 Hoogste maximum temperatuur 13,9 (8) Laagste maximum temperatuur -0,8 (26) Hoogste minimum temperatuur 11,2(12) Laagste minimum temperatuur -3,9 (22,24) Aantal uren zonneschijn 54,5 Aantal ijsdagen 2 Aantal vorstdagen 10 Aantal vorsturen 131 Dagen lichte vorst (0 tot -5 C°) 10 Koudegetal -6,2 Neerslag Aantal dagen met neerslag 21 Aantal dagen met neerslag v.a. 10 mm 2(3,15) Aantal dagen met hagel 3 Aantal dagen met sneeuw 5 Aantal dagen met ijzel 1(24) Hoogste etmaalsom 15(3) Totaalsom 73,6 Atmosfeer Gemiddelde luchtdruk 1008 Hoogste luchtdruk 1022(19) Laagste luchtdruk 989(27) Laagste luchtvochtigheid 70(16) Dagen met onweer 2(14,15) Aantal dagen met weerlicht - Aantal dagen met mist - Gemiddelde windsnelheid 5,2 Hoogste windsnelheid 26,4(13) De getallen tussen haakjes zijn de data. St.-Philipsland Pastoor W. Wiertz droeg op nieuw jaarsdag zijn laatste mis op in de Oud-Vossemeerse Sint Willibrordus- kerk, de kerk waarin hij bijna tien jaar geleden tot diaken werd gewijd. De priester is aan de slag gegaan in zijn nieuwe parochies, in Breda en Teteringen. In zijn laatste dienst kreeg het afscheid nauwelijks aan dacht (wel werd er na afloop nieuw jaar gewenst en samen koffie gedron ken), want op 28 januari wordt er nog uitgebreid stilgestaan bij het vertrek van de uit Zuid-Limburg afkomstige Wiertz. Hij werkte naast Oud-Vosse- meer ook in Tholen, Halsteren en Le pelstraat (waar hij woonde). In afwachting van de benoeming van een opvolger, die een half jaar op zich kan laten wachten, hebben de vier parochiebesturen een tijdelijke oplossing gezocht. Pastor Baijings uit Wouw zal voor vijftig procent in de regio werkzaam zijn. Daarnaast steekt emeritus-pastoor J. Stuijk uit Rucphen een handje toe, waardoor er wekelijks in alle vier parochies een eucharistieviering kan worden ge houden. Stuijk gaat als hoofdverant woordelijke fungeren binnen het pas toresteam, dat verder bestaat uit de pastoraal werksters G. Verlijsdonk en F. Graafmans (laatstgenoemde gaat eveneens vertrekken). Zondag 28 ja nuari wordt er 's morgens om elf uur eerst een mis opgedragen in de Quiri- nuskerk te Halsteren. Om twee uur begint in de Antoniuskerk te Lepel straat een afscheidsbijeenkomst. Eerst is er een officieel gedeelte, daarna kan iedereen persoonlijk afscheid nemen van pastoor Wiertz. De heemkundige kring Philippus landt in oprichting wil 1500 gulden subsidie van de gemeente Tholen. B. en w. staan daar welwillend te genover, maar het college wil eerst advies van de raadscommissie alge meen bestuur en welzijn, die don derdagavond om half acht bijeen komt in het gemeentehuis. Doelstelling van de kring is het le vend houden van de historie van het eiland Sint-Philipsland door middel van studie, het organiseren van acti viteiten en het uitgeven van publica ties. De lokale, eigen, historische identiteit moet herkenbaar blijven. Na een dia-avond op 9 november hebben zich 70 mensen aangemeld. Verder worden oud-inwoners bena derd door het voorlopige bestuur, dat uit zeven mensen bestaat. Het lid maatschap bedraagt 25 gulden, do nateurs betalen een tientje per jaar. Op grond van de subsidieverorde ning is het mogelijk om pas begin nende verenigingen een startsubsidie te geven. Volgens de normale proce dure moet daarvoor echter voor 1 april een verzoek worden ingediend voor het volgende jaar, dus 2002. De 1500 gulden die is gevraagd, heeft betrekking op notariskosten, folder- en verzendkosten, alsmede de kosten van de dia-avond. Philip puslandt heeft ook gevraagd om één van de gemeentelijke gebouwen te mogen gebruiken voor het houden van vergaderingen. Verder wil men in bijvoorbeeld dorpshuis de Wim pel een archiefkast plaatsen, maar b. en w. gaan op die twee onderdelen niet in. B. en w. zijn bereid om 20.000 gul den beschikbaar te stellen voor het maken van een jongerenontmoe tingsplaats aan de Hogeweg te Sint- Maartensdijk. Aanleiding hiervoor was een conflict op 24 augustus 1999 tussen jongeren die zich in de speeltuin in de Rozenstraat bevon den en omwonenden. De politie moest ingrijpen omdat de jongeren de speeltuin onveilig maakten. Deze groep wil nu een eigen plek waar zij ongestoord en zonder anderen tot last te zijn, elkaar kunnen ontmoe ten. Uit een enquête onder 34 jon geren is gebleken, dat het meren deel (23) heeft gekozen voor de combinatie hang-doeplek, het liefst bij het trapveld aan de Hogeweg. B. en w. denken dat de overlast hier wordt beperkt. Er komt een zes hoekpaviljoen met een gepotdek- seld dak. In eerste instantie wordt de jop voor drie jaar geplaatst. Mocht blijken dat de hangplek werkt, dan kan alsnog tot definitieve inpassing worden besloten. Er wordt een protocol gemaakt met ge dragsregels voor de jongeren. Advertentie I.M. „Zolang ik de gezondheid krijg, hoop ik dit werk vol te houden, want het zorgen doe ik graag", ver telt Kees Uyl. „Met dit kerkenwerk heb je er een huishoudentje bij, zeg ik wel eens." Hij was 27 jaar toen hij begon. D. den Haan bereikte in 1976 de leeftijd van zeventig jaar en toen vond hij het welletjes. Der tig jaar had hij het kosterschap ver vuld. Zijn schoonzoon P. Dekker viel altijd in, maar die wilde Den Haan toch niet opvolgen. „Diaken P. Hage sprak me toen aan, of dit werk niets voor mij was. Ik vroeg even bedenktijd om het met mijn vrouw te overleggen en het was goed. Ik wist van toeten noch bla zen, maar zonder inwerktijd ben ik in 1976 direct begonnen. In 1977 kregen we nieuwe verwarming en dat was voor mijn werk een verbe tering. Maar als je de verhalen van vroeger hoorde over kachels aan maken, dan was dat natuurlijk een heel wat andere tijd. Nu program meer je op zaterdagavond de com putergestuurde verwarming voor een hele week. In het begin moest mijn vrouw 's middags nog naar de kerk om de verwarming aan te doen wanneer er 's avonds catechisatie was. In de loop der jaren is er heel wat verbouwd. Ik heb de kerk zien veranderen vanaf de vloer tot aan de nok. Vorig jaar is er nog een in grijpende verbetering uitgevoerd met o.a. dubbel glas." En ook al doet Kees Uyl zijn kos terschap nu al 25 jaar, helemaal zonder zorgen doe je dit werk niet. „De spanning blijft. Heb ik niets vergeten? De eerste huwelijksbe vestiging die ik als koster had, was de knielbank verkeerd opgesteld. De eerste kerkganger maakte me daar gelukkig op attent. Later heb ik het meegemaakt dat een predi kant vlak voor de dienst om appel sap vroeg in plaats van water. Dan zit je met een probleem. Wanneer diezelfde man dan nog eens komt, weet je natuurlijk wat je te doen staat." Uyl gaat drie kwartier voor de dienst van huis om te zorgen dat al les gereed is voor de kerkdienst. „Je hebt een vaste regelmaat, maar van alle werkzaamheden is de tem peratuur wel het heetste hangijzer. Het is of te warm of te koud. Het is een beetje aftasten. Op huisbezoek spelen ze de klachten nogal eens door en dan stel ik de verwarming een halve graad bij. Je moet als koster altijd maar goed luisteren, maar wat de temperatuur betreft, ben ik na 25 jaar gemakkelijker ge worden. Nieuwe kozijnen en dub bel glas betekenden voor de energie ook een verbetering, want in een De vuurwerkoverlast op 28, 29 en 30 december was volgens de poli tie beduidend minder dan voor gaande jaren. Toch werden op Tholen en Sint-Philipsland nog 36 overtreders (waarvan één niet in Tholen woont) in de kraag gevat, terwijl er in heel de Oosterschel- deregio (met Schouwen-Duive- land en Noord- en Zuid-Beveland erbij) zestig mensen in de fout gingen. Een flink aandeel van on ze gemeente dus. De politie con troleerde extra, in burger. Zo lie pen er op een gegeven moment in Oud-Vossemeer wel tien politie mensen tegelijk rond. Terwijl vo rig jaar vooral jongeren van 15 tot en met 17 jaar betrapt werden, wa ren dit keer de meeste overtreders jonger: 23 waren 12, 13 of 14 jaar oud. Zes waren onder de twaalf jaar (de jongste was negen) en zij kwamen niet in aanmerking voor een werkstraf. In overleg met de ouders volgt voor hen via Halt een leerstraf. Eén jongere van boven de 18 kreeg een boete van 110 gulden. Het bij de jongelui aange troffen vuurwerk is in beslag ge nomen en wordt vernietigd. Voordat de jongeren dinsdag aan de slag gingen, kregen ze eerst een videofilm te zien. Daarop werd de behandeling in het Rot terdamse Dijkzigtziekenhuis ge toond van verwondingen veroor zaakt door vuurwerk. Het waren af en toe behoorlijk schokkende beelden. Mevrouw M. Karman van Halt sprak de jongelui tijdens hun corvee ook individueel aan Het zat er wel heel dicht bij, maar ook dit jaar was er geen echte witte kerst, al was het staartje van december wei winters. De gemiddelde tem peratuur in december bedroeg 5,1 graden en dat is vrij hoog voor de tijd van het jaar. Dat komt omdat in de eerste 17 dagen hoge temperaturen zijn gemeten, tot zelfs 13,9 graden, terwijl 4,3 graden normaal is. De laatste twaalf dagen van december waren winters met sinds lange tijd ook wat sneeuw. De hoeveelheid neerslag bleef met 73,6 mm dicht bij het gemiddelde van 70 mm. De zon deed het met 54,5 uren uitstekend verge leken bij de 42 uren die we normaal mogen verwachten. De wind blies gemiddeld met 5,2 meter per seconde (18,7 km per uur) en dat is maar iets minder dan de 5,5 meter per seconde die we normaliter krijgen. Met de laatste maand van het jaar brak de eerste maand van het nieuwe metereologische jaar aan. December begon met twee zeer zachte dagen en zette de trend van november voort. De temperatuur liet zich er niets aan gele gen liggen dat we al in de eerste win termaand waren beland. Het kwik steeg tot waarden die voor eind okto ber gelden. Op één december bleef het tot de middag droog. Daarna volg de regen en een temperatuur van on geveer dertien graden. Zaterdag 2 de cember deed daar niet voor onder met 12,4 graden en de zon liet zich af en toe nog zien. Zondag was het overdag droog, maar in de vroege uurtjes viel er nog voldoende nattigheid wat bij de avondaftapping 15 mm neerslag opleverde. De dagen die volgden bleef het zacht, maar op maandag 4 december passeerde een nieuwe sto ring met wat regen. Deze depressie was overigens minder actief dan zijn voorganger. De temperatuur deed een stapje terug naar zo'n 9 graden en er stond een stevige zuidenwind. Dit an ti-winterweer duurde onverminderd voort. Dinsdag 5 en woensdag 6 de cember was het bewolkt met af en toe een flauw zonnetje. Tegen de avond klopte woensdag een nieuwe storing aan de deur met wederom regen. Vrij dag de 8e was een bijzonder zachte dag. In de nacht liep de temperatuur op naar 14,8 graden. Ook de zon kwam af en toe weer tevoorschijn. Nieuwe storingen kwamen dicht in onze omgeving. Dat leverde een aan tal dagen veel wind op. In het week einde van 9 en 10 december werd overminderd zachte lucht aangevoerd met temperaturen van ruim 11 gra den. Maandag 11 en dinsdag 12 de cember volgde veel bewolking met regen en motregen. Dat leverde weer 8,6 mm neerslag op. De temperatuur deed er nog een graadje bovenop tot 13,4 graden. In de nacht van dinsdag op woensdag nam de wind flink toe met in de vroege ochtend zelfs korte tijd een zuid westerstorm met wind kracht 9 en uitschieters naar 10. Over dag nam de wind wat af, maar het bleef stevig doorwaaien. De tempera tuur bleef met 13 graden onvermin derd hoog. Donderdag 14 december was een buiige dag met regen, verge zeld van hagel en enkele klappen on weer. Ook op vrijdag vielen er nog buien, eveneens met hagel. Na weken lang in zacht weer te hebben vertoefd, stroomde koelere lucht onze omge ving binnen. Dat leverde temperatu ren van onder de tien graden op. Een depressie in de buurt van Zweden zorgde voor instabiel weer. Door het relatief warme Noordzeewater ont stonden er veel buien die donderdag avond weer 8 mm regen opleverden. De wind was inmiddels gedraaid naar het noordwesten en wakkerde flink aan. De dagen hierna bleef het onbe stendig met af en toe veel bewolking met wat regen. Tussen de bedrijven door liet de zon zich wel zien. Op zondag 17 december kregen we te maken met de eerste vorst van het seizoen. Dat is op zich niets bijzon ders voor december. Het werd 1,1 graden onder nul. Dat mooie, droge winterweer hadden we te danken aan een hogedrukgebied dat boven Zwe den lag. Later trok dit naar het mid den van Europa. De vrij krachtige wind kwam uit oostelijke richtingen, waardoor koudere lucht werd aange voerd. Het voelde veel kouder aan dan het in werkelijkheid was. Dins dag 19 december begon zonnig, maar de bewolking nam al snel toe en de zon verdween. De dagen ema bleven in het teken van kouder weer'met in de nacht lichte vorst, afhankelijk van de bewolking. Woensdag was een droge dag met redelijk wat zon. Don derdag was ook heel zonnig met lich te vorst in de nacht. Om zeven minu ten over half drie 's middags bereikte de zon haar zuidelijkste breedte (bo ven de Kreeftskeerkring) en was de astronomische winter een feit. Ook vrijdag 22 december was een prachti ge dag met veel zon. In de nacht zak te de temperatuur nog wat verder naar 3,9 graden onder nul. Zaterdag mocht ook nog in de rij van fraaie da gen worden gezet. Zondag 24 december veranderde het weer. Zachtere lucht drong met veel bewolking binnen vanuit het zuiden. Vanuit het noorden drong koudere lucht zich op. Het gevecht tussen de ze verschillende luchtsoorten speelde zich boven Nederland af. Dat gaat al tijd gepaard met nattigheid. In onze regio bleef het lang droog, maar zon dagmiddag viel er toch neerslag in de vorm van ijzel. Later ging die ijzel over in sneeuw zodat de kerstnacht veelbelovend was. Maar een witte kerst werd het niet. Dat komt name lijk omdat voor een witte kerst mete orologisch de regel geldt dat er dan zowel op eerste als op tweede kerst dag om negen uur 's morgens een aaneengesloten sneeuwdek van ten minste 1 cm moet liggen. Daar zijn wij in Tholen niet aan toegekomen. In het noorden en oosten van het land maakte men daar meer kans op. De temperatuur steeg wat tot één graad boven nul. In de nacht kwarh het weer dicht bij het vriespunt (of net eronder). Maandag 25 december - eerste kerstdag - was het overwegend droog met af en toe een glimpje zon. De noordoostenwind nam flink toe tot kracht 5 a 6. Voor het gevoel was het dan ook koud, al bleef het kwik boven het nulpunt. Op tweede kerst dag was er weinig verandering te merken. Het was een grijze, grauwe dag met een temperatuur die de hele dag onder nul bleef. En dat beteken de de eerste ijsdag (24 uren onder het vriespunt). Woensdag 27 december werd er nog zo een met overdag wél langdurige sneeuwval. De laatste dagen van december bleef het 'kwakkelen' zoals men zegt. We bleven in het overgangsgebied van warmere en koudere lucht zitten. Overdag waren de temperaturen net boven nul en 's nachts rond het vriespunt. De kans op neerslag (soms in de vorm van sneeuwbuien) bleef groot. Op woensdag 27 december kwam vanuit het zuiden een gebied met sneeuw opzetten. Er viel een pak van een aantal centimeters en dat gaf de natuur een fraai aanzien. In de nacht van woensdag op donderdag ging de temperatuur omhoog tot bo ven het vriespunt. De wind draaide naar het zuidwesten en nam flink toe tot kracht 6. Dat kwam door een la gedrukgebied boven Engeland. In de loop van donderdag drongen winter se buien met sneeuw en hagel door tot onze omgeving. Deze weerssitu- atie bleef tot aan oudejaarsdag be staan. Zaterdag 30 december waren er regenbuien, gemengd met natte sneeuw. De wind bleef krachtig en in buien werden stoten van kracht 8 ge meten uit het noordwesten. Oude jaarsdag werd nog mooi, droog en zonnig onder invloed van een rug van hogedruk. Na de middag begon de bewolking echter al weer toe te ne men op de nadering van een nieuwe depressie met rond middernacht (in Sint-Philipsland) regen en een toene mende zuidenwind. Na de jaarwisse ling is het een stuk zachter geworden met stijgende temperaturen (zo'n 8 graden). „In 25 jaar heb ik de kerk van de vloer tot de nok zien veranderen zegt zilveren koster Kees Uyl. betrekkelijk oud gebouw als het on ze lag dat voorheen moeilijker." Koster Uyl heeft heel wat kerken raadsleden zien komen en gaan, maar zelf bleef hij 25 jaar de sta biele factor in de Gereformeerde Gemeente van Sint-Annaland. „In een kwart eeuw is de kerkenraad al drie keer ververst. In ben begon nen bij de ouderlingen Joh. Elen- baas en M. v.d. Klooster. De laat ste jaren zijn er veel mutaties geweest. Ouderling G.D. Roeland zit er nu het langst: sinds 1990, toen hij als diaken begon. P. van Lit stopte vorig jaar als ouderling en werd opgevolgd door diaken J. van Vliet. Naast de al langer zit tende diaken Joh. Kaashoek zijn J.W. van Driel en M. Elenbaas re cent tot diaken gekozen, waarmee de kerkenraad na verschillende vacatures weer compleet is. Maar een eigen predikant hebben we - zolang onze gemeente bestaat - nog nooit gehad." Uyl heeft de kwart eeuw koster schap mede kunnen volmaken doordat hij in de loop der jaren steun kreeg. „Wanneer je in je een tje elke zondag drie diensten moet vervullen, is dat een zware belas ting. Zeker als je een gezin hebt met drie opgroeiende kinderen. Het is een hele zondag dan een race tegen de klok. Als je gezond bent, kun je heel veel aan, maar eind jaren tachtig ben ik zelf nog al ziek geweest. Gerekend over een periode van vijftien jaar ben ik tachtig keer in het ziekenhuis ge weest, dus dat is nogal wat. En we hebben het thuis best moeilijk ge had, ook met de gezondheid van mijn vrouw. Dat je dan dit werk toch 25 jaar hebt kunnen doen, stemt tot dankbaarheid. Het be stuurslidmaatschap van de SGP- kiesvereniging en het lidmaat schap van de zendingscommissie heb ik af moeten stoten, maar als koster ben ik mogen doorgaan. Dit dankzij het feit dat we de taken hebben kunnen verdelen, want ie der wat doen, dat is veel beter dan één man alles. In de beginperiode had je niet eens de tijd om ziek te zijn. Dan moest je met 39 graden koorts nog drie keer naar de kerk. En buiten de diensten om moet je er met de tijd ervoor en erna toch een uur bijrekenen. Negen jaar heb ik samen met mijn vrouw het ge bouw ook nog schoongehouden, daarna nam Wim Heijboer dat met zijn vrouw over en daar heb ik geen omkijken meer naar. Geluk kig is het onderhoud eenvoudiger geworden. Had je van de wanden vroeger een stofzuigerzak vol met kalk, door gipsplaten is dat onge mak nu voorbij. De vloerbedek king is ook comfortabeler dan de tegels van vroeger met openingen in de vloer bij de cv-buizen. Naast schoonhouder is Heijboer ook nog een tijd hulpkoster geweest. Nu doet Anne de Boer dat en dat werkt buitengewoon. De één heeft 's zondags twee keer dienst, de an der één keer. Aansluitend dan ook de activiteiten in de week." Het kosterschap blijft namelijk niet beperkt tot de zondagse eredien sten. Ook doordeweeks zijn er vaak activiteiten, zeker in de winter. Op maandagavond vergadert de ker kenraad, dinsdagavond zijn er cate chisaties, woensdagavond komt de vrouwenvereniging bij elkaar, op donderdag- en vrijdagavond komen de drie jeugdverenigingen bijeen. En dan is er tussendoor soms nog een kerkdienst. In het verenigings gebouw zijn er ook wel vergaderin gen van de SGP. De ruimte wordt tevens benut om verjaardagen te vieren. „In de winter is het elke avond prijs. De hele week ben je in touw. Bij verjaardagen is het even instructie geven en dan nog contro leren, maar de bediening doet de familie zelf." De 300 leden tellende Gerefor meerde Gemeente van Sint-Anna land heeft een prima accommoda tie. De kerk heeft een capaciteit van 360 zitplaatsen, zodat er altijd plaats is. „Vroeger moesten er met de kerstdagen stoelen bijgezet wor den, maar dat is voorbij." Koster Uyl heeft een plaats op de achterste bank, met licht en geluid bij de hand. „Tijdens de samen zang moet ik een andere microfoon aanzetten zodat de luisteraars via de kerktelefoon niet de voorganger horen. Als ik geen dienst heb, doe ik die handeling nog alsof ik wel in functie ben. Dat is een automatis me. Trouwens als ik 'gewoon' naar de kerk ga, weet ik niet waar ik moet gaan zitten." Kees Uyl is niet alleen koster, hij is ook korter. Die ene letter verschil staat voor zijn functie bij timmer fabriek de Pluumpot in Sint-Maar tensdijk, waar de Sint-Annalander al dertig jaar werkzaam is. „Van oorsprong ben ik metaalman en met vele klasgenoten ben ik des tijds bij Goedhart begonnen. Ik kreeg echter last van eczeem en moest wat anders. Eerst heb ik grondwerk gedaan bij Van Eijk, maar een zwager zat bij de Pluum pot en via hem ben ik bij de tim merfabriek gekomen, al had ik eerst niets met hout uitstaande. Maar nu maak ik al bijna dertig jaar kozijnen korter. En het opval lende is, dat er van de meer dan 25 collega's twee koster zijn. Bijna waren het er drie geweest, maar Jos Guequièrre - de koster van de Maartenskerk in Sint-Maartensdijk - is overgestapt naar aannemer Van Prooijen. Sinds 1 januari is Jan Polderman koster van de Her vormde Gemeente Sint-Annaland geworden, dus nu telt de Pluum pot toch weer twee kosters. En we wonen allebei nog in de School straat ook, vlakbij elkaar. Zolang ik de gezondheid krijg, hoop ik het nog vol te houden", aldus de zilveren koster Kees Uyl van de Gereformeerde Gemeente Sint- Annaland. m Lu v X vui

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2001 | | pagina 11