Nieuw Thools gemeentehuis wordt grote hap Moerdijk met sausje Veere Bout roept op klachten stankoverlast te melden Budelpack groeit naar 1200 arbeidsplaatsen 'Men hecht blijkbaar aan de plaatselijke afdelingen' Kijken naar modern en flexibel; eenvoudig en functioneel Nieuwbouw schip bleek op diverse terreinen voordeliger PvdA vangt bot op voorstel beter strooibeleid Vrijdag 29 december 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Een Thoolse delegatie heeft drie recent gebouwde ge meentehuizen in Zutphen, Moerdijk en Veere bezocht om zich beter te kunnen voorbereiden op de keuze voor een nieuw gemeentehuis in Tholen. Het rapport dat een adviesbureau uit Zierikzee maakt over de komende vesti gingsplaats is vertraagd. Volgens gemeentesecretaris S. Nieuwkoop verschijnt dat begin volgend jaar, maar hij wil zich niet vastleggen op de maand januari. „Er moe ten nog reacties op allerlei zaken uitgewerkt worden en de kwaliteit staat voorop. Het moet een gedegen rapport worden, dat uitmondt in de keuze van een vestigings plaats voor het nieuwe gemeentehuis", zegt Nieuwkoop. Vaart erachter Duurzame bouw Onrustiger Toekomstgericht Niet kopiëren Thools model Stad Tholen wordt het ergst belaagd Het aantal klachten over stankoverlast van varkensstallen is het afgelopen jaar gedaald, maar inwoners moeten vooral blijven klagen als ze last hebben van onwelrie kende geur uit de intensieve veehouderijbedrijven. Die oproep deed raadslid J.P. Bout (CDA) in de commissie gemeentelijke ontwikkeling. Volgens A.P. Kornaat (Pv dA) heeft klagen geen zin zolang de veehouders zich houden aan de voorschriften. Wethouder K.A. Heijboer zei zich te zullen inspannen om de stankoverlast zoveel mogelijk te beperken. De PvdA wil dat de glad- heidsbestrijding tussen ge meente, waterschap en provincie beter op elkaar afgestemd wordt. Dat kan kosten besparen, maar tot nu toe krijgt M.A.J. van der Linde weinig respons van het college. Dat bleek in de commissie gemeen telijke ontwikkeling. Beetje scherp Wandelroute rond het Rammegors Handicap PvdA Ontzilten De Thoolse delegatie in het gemeentehuis van Zutphen. De excursie naar Zutphen, Moerdijk en Veere noemt Christenunie-fractie voorzitter P. van Belzen .hartstikke nuttig voor de oriëntatie.' Het eerste voorbeeld valt echter voor meerdere partijen af. „Zutphen is geen optie voor Tholen, al zijn er wel onderdelen bruikbaar", zegt raadslid P.K.M. Stouten van de VVD. Het gemeente huis daar is aangepast aan de oude stadskern, waar geen parkeerruimte is. Meer de situatie zoals nu in Sint- Maartensdijk, terwijl alle fracties juist goede parkeergelegenheid als één van de kernpunten hebben genoemd voor het nieuwe gemeentehuis. Overigens spreekt Van Belzen de artistieke vormgeving in Zutphen wel aan. „Het uitgangspunt van architect Thomas Rau uit Amsterdam was ,in gesprek met' en dat komt wel goed uit de verf", vindt Van Belzen. Stouten vond de grote, centrale hal in Zutphen wel mooi. „Maar het gaat hier om een stad van 34.000 inwoners die een dure architect heeft aange trokken. Alles zit ook op een klein plekje; het is nogal bekrompen. Geen ideale situatie voor de nieuwbouw op Tholen. De entree vind ik niet zo ide aal voor rolstoelgebruikers. Verder werkt de publieksbalie er niet zo goed. Als iedereen kan zien wie er naar sociale zaken gaat, vind ik dat niet zo prettig. Maar het bezoek was goed. We hebben hiermee een stuk er varing opgedaan", aldus Stouten, die de excursies naar Moerdijk en Veere niet kon meemaken. D66-raadslid J. van den Donker was onder de indruk van Moerdijk. „Dat gemeentehuis sprak me - wat kan toorruimte betreft - enorm aan. Een heel modem en flexibel concept. Het klantafwerkingssysteem vind ik daar prima. De medewerkers zitten er in één grote ruimte, die door kastwan den is verdeeld. Alleen zit er ook een theaterzaal bij en die opzet maakt het tot een duur geheel van zo'n 36 mil joen gulden. Dat is teveel. Veere is ook functioneel en lang niet zo groot. De eenvoud daar had ook wel wat. Ik vind het ook belangrijk, dat zowel Moerdijk als Veere de bouw van het nieuwe gemeentehuis vrij snel voor elkaar hadden. Dat spreekt me ook wel aan. Als de stuurgroep bij elkaar komt, hoop ik dat er knoopjes doorge hakt kunnen worden, want de 26 mil joen die we als maximum hebben aangegeven is prijspeil 2000, dus hoe later het wordt, hoe meer het gaat kosten", zegt Van den Donker. Zijn conclusie is, dat het nieuwe ge meentehuis van Tholen een mix wordt van de drie voorbeelden die be keken zijn. „Je moet van alle drie op een rijtje zetten wat absoluut niet moet en eveneens de drie beste pun ten van elk naar voren halen", vindt Van Belzen. „En zoveel mogelijk vaart erachter zetten, want anders wordt het weer duurder!" Van Zutphen heeft de CU-ffactievoorzitter in elk geval geleerd, dat de toeganke lijkheid voor gehandicapten goed moet zijn. Voor SGP-fractievoorzitter M. Dijke springt Veere eruit. „Daar kan ik wei nig minpunten aan ontdekken, behal ve dan de wat traditionele bouw. Maar het gemeentehuis van Veere heeft veel meer ruimte dan de andere twee en kan ook gemakkelijk uitbrei den. Bovendien is er een goede kli maatbeheersing." Dat laatste aspect spreekt ook mevr. E. Frigge-Hoge- steeger bijzonder aan. „De milieube- sparende maatregelen zijn opvallend in Veere. Het gemeentehuis is duur zaam gebouwd met gebruikmaking van verschillende subsidies op dit ter rein. Aan de buitenkant zou je het niet zeggen, maar binnen is het een func tioneel gebouw. De raadzaal is voor meerdere doeleinden geschikt. De ar chitect is er heel kunstzinnig te werk gegaan, zonder overdreven luxe. Er is sprake van een doelmatige opzet met een goede publieksbalie. Het ge meentehuis van Veere ziet er leuk uit", aldus de VVD-ffactievoorzitter. Ze kreeg met honderd andere dames (raads- en statenleden en leden van vrouwenverenigingen) een rondlei ding van burgemeester mevr. A.C. de Bruijn. Door werkzaamheden was mevr. Frigge niet in de gelegenheid de excursie van de Thoolse gemeente lijke delegatie mee te maken. Haar fractiegenoot Stouten ging naar Zutphen mee, zodat de liberalen de zer dagen alleen Moerdijk nog moe ten bezoeken. Dijke heeft ze alle drie gezien en overal wel goede dingen aangetrof fen. „Het is niet verkeerd geweest dat we deze gemeentehuizen hebben be zocht. Als je zo'n belangrijke beslis sing moet nemen, is het goed dat je wat gezien hebt. Anders is het alleen maar papier en tijdens zo'n bezoek doe je toch een hoop indrukken op." Als hij een pluspunt moet noemen, is dat bij Zutphen de energiezuinige aanpak met zonneboilers, in Moerdijk de goede visie op de indeling van het gebouw en in de Veere de ruimte. Minpunten zijn voor de SGP-fractie voorzitter de niet zo aantrekkelijke vormgeving van Zutphen (,maar dat is een persoonlijke smaak'), terwijl hij het gemeentehuis van Moerdijk nogal groot acht voor Tholen. „We hebben drie totaal verschillende gebouwen gezien", zegt PvdA-voor zitter M.A.J. van der Linde. „Het is een stuk ervaring datje meeneemt bij de verdere besluitvorming. Zutphen heeft een prachtig, mooi gebouw. Ar chitectonisch heel fraai in een histori sche omgeving, maar het gemeente huis is weinig flexibel. Moerdijk is meer een kantoortuin, een praktisch gebouw, maar een beetje grijzig. Door het open karakter van het kan toor lopen er altijd mensen rond en dat werkt niet altijd prettig. Het is er wat onrustiger dan in een apart kan toor, waar twee mensen zitten te wer ken. Het Interpolis-idee (het uiterst moderne kantoor van de Tdburgse verzekeraar zonder vaste werkplek ken-red) wordt in Moerdijk het meest benaderd. De wensen van de mede werkers vormen een belangrijke fac tor bij zo'n keuze. We moeten in elk geval streven naar een flexibeler situ atie dan in Sint-Maartensdijk." Het gemeentehuis in Veere is volgens Van der Linde een vrij traditioneel kantoor. „Het idee dat erachter zit, hoe de ambtenaren met de burgers willen omgaan spreekt wel aan. De publieksbalie staat daarbij centraal. In Zutphen vond ik de aparte balie van de sociale dienst een misser. Je moet de plannen tevoren goed uitwerken om dat soort situaties te voorkomen", vindt de PvdA-fractievoorzitter. Ove rigens was hij over de vormgeving van architect Thomas Rau, die na Zutphen nu ook het gemeentehuis op Schouwen-Duiveland ontwerpt, en thousiast. „Over smaak valt niet te twisten, maar het functionele is het voornaam ste", zegt CDA-fractievoorzitter M.A. van Beek. Hij is in Moerdijk en Veere geweest, terwijl zijn partijge noot J. Bout naar Zutphen is geweest. „We moeten de positieve dingen uit de drie voorbeelden in het Thoolse plan zien te verwerken." Voor Van Beek komt dat in het kort neer op de vloeren van Moerdijk en de kantoren van Veere. „Van de buitenkant vond ik Moerdijk niet zo mooi: een beetje vreemde bouw met moderne vormge ving. Binnen was het echter prachtig en functioneel. Een mooie hal met een centrale balie, waar goed geïn strueerd personeel zat. Het kwam zeer goed georganiseerd over. De kantoor tuinen zijn een nadeel voor mensen zoals ik die zich niet goed kunnen concentreren. Wie daar last van heeft, moet in aparte ruimten kunnen wer ken. Het gemeentehuis in Moerdijk is luxueus, modem en mooi, maar het doet wat kil aan", vind de CDA-frac- tievoorzitter. Hij constateerde in Domburg, waar het gemeentehuis van Veere staat, ook een zeer moderne vormgeving aan de buitenkant. „De centrale hal is er klei ner als in Moerdijk, maar in tegenstel ling tot die Brabantse gemeente zie je in Veere traditionele kantoren met drie of vier mensen in een aparte ruimte. Daar voel ik me persoonlijk meer thuis. Daarom moeten we in goed overleg met het personeel een keuze maken. Hoe stellen we ons de ideale werkplek voor? Waar kan men het meest prettig en gemakkelijk wer ken? Ik vind wel, dat we een toe komstgerichte keuze moeten maken, want welke taken hevelt het rijk nog meer over aan de gemeenten. Flexibi liteit is dus nodig. Een voorbeeld Het gemeentehuis van Moerdijk. daarvan is de vloer in Moerdijk met kabelgoten voor de automatisering. In het gemeentehuis van Veere zag ik een gewone vloer. Ik wil voorkomen, dat er over vijf jaar weer hak- en breekwerk nodig is. Daarom pleit ik voor een goede investering die meer mag kosten, als het maar toekomstge richt is", aldus Van Beek. Bèhalve b. en w„ de fractievoorzitters en de drie sectorhoofden maakte ook een vertegenwoordiger van de onder nemingsraad de excursie mee. In Zutphen was dat L. Quist van de afde ling burgerzaken (hij is secretaris van de o.r.), in Moerdijk en Veere was G.D. Roeland van de afdeling volks huisvesting present. Hij zit namens de o.r. ook in de projectgroep nieuw bouw gemeentehuis. Roeland heeft van zijn collega Quist vernomen, dat Zutphen niet het voorbeeld is waar Tholen zich aan moet spiegelen. „Er is meer over het proces van de nieuw bouw gesproken, terwijl het de o.r. vooral gaat om de werkruimten en die hebben we daar weinig gezien. In de beide andere plaatsen zijn die wel ge toond en daar waren we ook het meest benieuwd naar. Veere is meer traditioneel met drie vleugels, zoals we die in Sint-Maartensdijk ook heb ben. Moerdijk heeft een ander con cept met kantoortuinen. Op persoon lijke titel zeg ik: het concept Moerdijk is vrij leerzaam. Dat idee kunnen we als basis benutten, maar we moeten het gemeentehuis daar niet zomaar kopiëren op Tholen. We moeten het aanpassen aan onze wensen en ver langens. Met meer verplaatsbare wan den misschien dan nu in Moerdijk. Er is in elk geval grotere flexibiliteit no dig dan we nu in Sint-Maartensdijk hebben." Roeland vindt, dat de volle dige o.r. - op de vertegenwoordigers van de brandweer en gemeentewer ken misschien - naar Moerdijk zou moeten. „Het was niet meer dan een vluchtig bezoek, waar je globaal wat ideeën opdoet. Je moet zoiets zelf toch gezien hebben en 1 or-lid vind ik daarom een te smalle basis. In januari bespreken we, hoe we ons nog verder gaan verdiepen in de materie. Dan be raden we ons over de plussen en min nen van de drie bezochte gemeente huizen. Ik vond het een leerzame excursie; heel interessant." De o.r. brengt advies uit aan b. en w. over de bouw van het nieuwe ge meentehuis. „We overwegen om ook een mening te geven over de vesti gingsplaats. Daarom moeten we ook rekening houden met medewerkers die buiten onze gemeente wonen, met de uitstraling die zo'n gebouw geeft en met bezoekers van elders", aldus Roeland. Aan een ambtenaar die in Steenber gen woont, zou dan in het besluitvor mingsproces nog meer belang ge hecht worden dan aan een inwoner van Stavenisse? „Burgers, de klanten, zijn belangrijk, maar hebben niet on ze prioriteit als o.r.", zegt Roeland. „De plaats waar het nieuwe gemeen tehuis komt, is voor de medewerkers overigens geen uiterst gevoelig punt. Als o.r. hebben we vrij mandaat, maar we houden wel voeling met onze ach terban en we beraden ons over het raadplegen van de collega's. Over de vestigingsplaats is nog geen stand punt bepaald", zegt Roeland. Gemeentesecretaris Nieuwkoop wil het in eerste instantie bij het bezoeken van de drie gemeentehuizen in Zutphen, Moerdijk en Veere laten. „Als er behoefte is aan nog meer be zoeken, kan dat in de stuurgroep be sproken worden. We hebben nu ver schillende voorbeelden gezien, hoe gemeentehuisplannen in de praktijk zijn vertaald. Zo'n praktische voor stelling is belangrijk voor het kiezen van een eigen, Thools model. Dat was ook de achtergrond van deze excur sie: eruit halen wat bij ons past." Het betrof hier recent gebouwde ge meentehuizen in gemeenten van 20 tot 40.000 inwoners. In zijn vorige werkkring bij de gemeente Moerdijk maakte Nieuwkoop deel uit van zo wel de stuurgroep als de projectcom missie die de bouw begeleidde. Drie weken zat hij nog in het nieuwe ge meentehuis. Hij hoopt die ervaring nuttig te kunnen aanwenden in de Thoolse situatie. Bovendien is de se cretaris in plan Buitenzorg bezig met de bouw van een nieuw huis, dat in het voorjaar gereed zal zijn. „Dat is mijn derde woning en elke tijd stelt zijn eigen eisen. Dat geldt ook voor het gemeentehuis, waarvoor de vesti gingsplaats de bepalende factor is. Dan pas kiezen we de architect. Wie weet, wat voor schitterende ideeën er uit het rapport van het adviesbureau uit Zierikee komen. Begin volgend jaar hopen we daarover meer te we ten", aldus de Thoolse gemeentese cretaris Nieuwkoop. Het gemeentehuis van Veere. De daling van het aantal klachten kan volgens het rapport verschil lende oorzaken hebben: burgers zijn moe geworden van het klagen, ze hebben aanvaard dat stankover last er nu eenmaal bijhoort of de stank is afgenomen omdat de var kenshouders hun bedrijfsvoering hebben aangepast. Drs. A.L. Piet (ChristenUnie) wil de van het college weten of er spra ke was van klaagmoeheid. Het was Bout die hier op insprong. „Ik hoop niet dat er klaagmoeheid op treedt. We hebben nog steeds een groot probleem met stankoverlast van varkensbedrijven. Ik hoop dat de mensen in godsnaam blijven klagen zodat we weten waar de stank vandaan komt." Volgens E. Frigge-Hogesteeger (VVD) wordt er nog steeds ge klaagd over de stank uit de var- kensmesterijen. „De stad Tholen wordt het ergst belaagd. Elke stank is er een te veel." Zij riep het college op om controle op de bedrijven te blijven uitoefe nen. „Het gaat steeds om zes var kenshouderijen. Houd deze in de gaten. Voer een lik-op-stuk beleid. Stank is een ontzettende overlast. Het tast het leefgenot aan. Ik pleit voor een harde hand." Kornaat schudde zijn hoofd. Hij wees erop dat hij wel elke dag kan klagen omdat hij in de buurt van een varkensstal woont. „Maar de geuremissie is gewoon wettelijk toegestaan. Het ligt maar net aan de windrichting of je er last van hebt." Maar Frigge vond dat burgers moe ten blijven klagen als ze vinden dat ze last hebben van de stank. P.W.J. Hoek (SGP) vond dat ze te ver ging. „Als u blijft klagen terwijl de varkenshouders zich aan de voor schriften houden, dan schiet u met spek." Frigge meende uit de rapportage op te kunnen maken dat de daling tussen het eerste en het tweede kwartaal veroorzaakt is door een extra controle van de gemeente op de naleving van de voorschriften. Het raadslid had uit de toelichting begrepen dat er nog geen stekken waren gestoken. Hij had het voorstel al ongeveer een jaar geleden gedaan. En las nu in de stukken dat het 'wen selijk is dat er enige afstemming komt'. „Dat is wel erg mager als je daar bijna een jaar op moet wachten. Het was de bedoeling om na te gaan of het goedkoper kan als je het sa men doet." Wethouder K.A. Heijboer lichtte toe dat er eind november overleg is ge weest met het waterschap en dat daar wel over een strooischema is gespro ken en over het opslaan van zout. Chef W.A. Blaas legde uit dat de Hoek betwistte dat. „Dat zou mo gelijk de oorzaak kunnen zijn, maar dat weten we niet." Ook Heijboer wees erop dat de be drijven voldoen aan de voorschrif ten uit de milieuvergunning. „De overlast wordt bepaald door de windrichting. Scherpenisse heeft bij zuidwestenwind geen last van het bedrijf buiten het dorp, maar komt de wind uit het noordoosten, dan hebben ze het zitten." Hij zei het roerend met Bout en Frigge eens te zijn als het gaat om klachten over stankoverlast onder de knie te krijgen, maar wees er op dat de gemeente geen 'wapens' heeft om de stankuitstoot aan te pakken. Hij lichtte toe dat hij als bestuurder een keer een zitting heeft meegemaakt van een com missie over stankcontouren, maar dat hij de tweede bijeenkomst niet was uitgenodigd „Ik denk zelf dat ik een beetje scherp ben geweest. De stankcommissie is opgeheven en daar heb ik nooit bericht over gekregen." Bout nam geen gas terug. Hij was het wel eens dat de stank beter de ruiken was als de wind draaide, maar wees erop dat het niet alleen van de windrichting afhangt. „Als er geventileerd wordt, dan ruik je de stal. Na een kwartier is het weer over. Dat is wel het moment om te bellen. Ik ruik het zelf ook. Het is niet normaal watje dan ruikt." Kornaat kende het verschijnsel. Het gebeurt volgens hem 's avonds of 's nachts. „Het is beter dat ze het om een uur 's nachts doen dan overdag." Maar volgens Heijboer is dat tijdstip niet te bepalen. "Ventileren moet soms eerder als de temperatuur in de stallen te hoog wordt." provincie en het waterschap voor de buitenwegen op andere tijden strooi en dan de gemeente. „Ze strooien preventief. Eerder dan wij in de be bouwde kommen. De gemeente strooit later. Dat kan omdat de tem peratuur in de woonkernen hoger ligt." Van der Linde had liever gezien dat er gesproken was over zaken waar samengewerkt kan worden, bijvoor beeld bij de inkoop van strooizout. Volgens Heijboer gaat het college het inkoop- en aankoopbeleid tegen het licht houden. Volgens hem kan dit punt daar dan bij betrokken worden. „Het overleg met het waterschap was oriënterend. We moeten kijken hoe het waterschap erop regaeert." VERVOLG VAN VOORPAGINA Budelpack heeft de overname van twee Unilever-bedrijven afgerond. Het gaat om Lever Fabergé (André- lon shampo) in het Nederlandse Bodegraven en Talavera in Spanje. „We zetten als strategische partner van Unilever de productie in beide fabrieken voort", zegt Nieuwkerk. „Het personeel en de onderne mingsraden van beide vestigingen hebben zich achter de overname geschaard." De sterke autonome groei van be staande vestigingen en de overna mes van Unilever zullen de jaarom zet verdubbelen tot 325 miljoen gulden in 2001. De werkgelegen- De wandelroute rond het natuurge bied Rammegors bij Sint-Philipsland wordt op 25 januari officieel in ge bruik genomen door gedeputeerde L. Coppoolse, voorzitter J. Lilipaly van het nationaal park Oosterschelde en regiohoofd mevr. M. Stouten van Staatsbosbeheer. 'Dolen door Tholen' heet de route die door de samenwer king van diverse instanties - waaron der de natuurvereniging Tholen - tot stand is gekomen. Het overlegorgaan nationaal park Oosterschelde betaalde de aanleg. Ter gelegenheid van de in gebruikname is er een bijeenkomst in manege Vosmaer aan de Zeedijk/Hol- laereweg te Oud-Vossemeer. heid binnen de Budelpackgroep zal volgend jaar groeien tot ruim 1200 arbeidsplaatsen. Het Poortvlietse verpakkingsbedrijf vertienvoudigde haar omzet in de afgelopen tien jaar. Budelpack is de grootste en snelst groeiende contractverpakker in Eu ropa en bedient belangrijke merk- aanbieders in consumentenproduc ten. Het bedrijf heeft geen eigen merken. „De behoefte van grote fa brikanten om het complete produc tie- en verpakkingsproces van kleine en middelgrote volumes uit te beste den, groeit snel. Door volumes van concurrerende merkartikelen op de zelfde productielijnen te vervaardi gen, kunnen we onze kosten verla gen", aldus Nieuwkerk. VERVOLG VAN VOORPAGINA Zijn eigen partij gaat in januari het tijdpad uitstippelen voor de verkie zingsprocedure. „Eerst levert de plaatselijke kiesvereniging een lijstje in met de eigen kandidaten. Die acht lijstjes komen bij het bestuur van de gemeentelijke kiesvereniging. Dan gaat er een gezamenlijke lijst terug naar de plaatselijke kiesverenigingen, waarbij de leden hun keuze kunnen bepalen. Het resultaat daarvan komt naar de vertrouwensvergadering, die een bindend advies geeft aan de alge mene ledenvergadering, die tenslotte de kandidatenlijst definitief vaststelt." De SGP is de enige partij met nog acht plaatselijke afdelingen. De vor ming van één afdeling in de gemeente Tholen zit er nog niet in. „Kennelijk VERVOLG VAN VOORPAGINA Wat misschien niet zo vanzelfspre kend is, is dat Corellen Verkamman net zo volwaardig schipper is als haar man. Zelf is ze niet afkomstig uit een schippersfamilie en ze ging 4,5 jaar geleden 'in zee' met haar echtgenoot. Toch behaalde ze alle benodigde papieren, zowel voor het varen van een schip, als voor het on dernemerschap. „Vroeger lagen de taken inderdaad vaak anders. Maar er zijn veel dingen veranderd in de binnenvaart. Je bent niet zozeer schipper, maar 'binnenvaartonder- nemer'. Het is allemaal veel com plexer geworden en dan is het beter dat je met z'n tweeën bent. Ik kom zelf van de wal en dus kan ik de er varing van mijn man (die hiermee opgegroeid is) niet inhalen. Maar er zijn genoeg taken voor mij over. Wil je up-to-date blijven, dan moet je samen kennis opbouwen en bijhou den. Zeker als het gaat om compu- hecht men aan die plaatselijke afde lingen. Ik juich die betrokkenheid ook toe en gelukkig hebben we een vrij trouwe achterban, al wordt de meele vendheid in verschillende afdelingen toch wat minder. Maar de SGP heeft een trouw kiezerskorps en de betrok kenheid naar het grondvlak toe is groot", zegt voorzitter Duvekot van de gemeentelijke kiesvereniging. Qua zeteltal is de PvdA met vijf raadszetels evengroot als de SGP. De een beeld van de toekomst te schet sen. De kenmerken van deze tijd zijn schaalvergroting, vercommer cialisering en nieuwe technische mogelijkheden. We hebben het grondig onderzocht en toen bleek nieuwbouw op diverse gebieden voordeliger uit te pakken. Een nieuw schip behoudt langer zijn waarde. Je hebt er de eerste jaren minder onderhoud aan. Bovendien heb je een schip dat aan alle eisen voldoet. Ook wat het milieu betreft. Je hoeft dus niet eerst van een ouder schip 'iets te maken'." Het casco van de Hollare werd in het Roemeense Orsova gebouwd. De afbouw (met behulp van familie partijstructuur is echter met één afde ling in de gemeente Tholen wat door zichtiger. De procedure kan eenvou diger verlopen en daarom wordt er ook later mee begonnen. „Vooijaar 2001", zegt fractievoorzitter M.A.J. van der Linde. „Dan komt er een bij eenkomst van de fractie en het be stuur waarin we terugkijken en voor uitkijken. Onze mensen zitten nu te prakkizeren, wat ze zullen doen. Zelf weet ik het nog niet of ik stop of ik doorga. Als je er - zoals ik - drie raadsperiodes op hebt zitterl, kun je stoppen. Maar ik verklaar dat/getal re dan meteen het maximum laad vermogen bereikt. Een ander han digheidje is dat zout zand kan wor den ontzilt tijdens het varen. Via een geperforeerde slang wordt zoet wa ter door het zand gespoeld. Het schip kan ook worden gebruikt voor het afvoeren van verontreinigd slib of baggerspecie. Daarvoor is in het woongedeelte, de stuurhut etcetera een overdrukinstallatie aangebracht die zorgt dat de luchtdruk binnen groter is dan buiten. Zo kunnen eventuele gevaarlijke stoffen niet naar binnen komen. Alle vertrekken moeten ook van airconditioning zijn voorzien. Corellen Verkamman en haar man zien duidelijk toekomst in de bin nenvaart. „Anders hadden we dit natuurlijk niet gedaan. Er lijkt veel niet heilig, anders breng je jezelf maar in een moeilijk parket. En conti nuïteit speelt ook een rol." Een extra handicap voor de PvdA is de afwezigheid van wethouder I.C. Moerland, die met ziekteverlof is. Hoe lang duurt dat nog, komt hij deze lopende zittingsperiode nog terug en zo ja, wanneer en is hij bij de raads verkiezingen van 2002 nog kandi daat? „In de politiek zitten mensen en daar heb je mee te maken", zo legt Van der Linde zijn afwachtende hou ding wat dat betreft uit. „Maar voor onze fractie is de afwezigheid van Moerland lastig. Je mist zijn inbreng in zowel het college als bij ons. Na de zomervakantie moeten we wat de kandidatenlijst betreft knopen door hakken", aldus de PvdA-fractievoor zitter. J. Bakker is de nieuwe directeur van Budelpack Poortvliet. P. Ingelse wordt vice-president van Budelpack International. tergebruik en dat soort dingen", zegt Corellen. Overigens vindt zij het ook gewoon erg leuk om achter het roer te zitten. „Dat is een goed gevoel. De wereld is anders als je op het water bent. De dingen zien er anders uit." Natuurlijk is niet alles rozengeur en maneschijn. „Ieder vak heeft zijn voor- en nadelen. Een vrouw heeft misschien sneller behoefte aan so ciale contacten. Maar je weet waar je aan begint en het is ook erg be langrijk dat je allebei liefde hebt voor je vak. Je hart moet erin zit ten", aldus de schippersvrouw. Zorgvuldig wogen zij en haar man af of het rendabel was om nog een nieuw schip te laten bouwen. „We waren op zoek naar iets anders en eigenlijk maar bij toeval kwam nieuwbouw op ons pad. Je probeert en vrienden) gebeurde op de werf van De Gerlien-van Tiem in Druten. Het schip is zeer modern, uitgerust met veel computergestuurde onder delen. De hoofdmotor levért 1200 pk en het schip meet 1600 ton (ver gelijk dat maar eens met het eerste scheepje van Giljam Leendert Ver kamman uit de vorige eeuw). De Hollare heeft één groot ruim met dubbele wanden (een beun, vandaar de benaming beunschip). De Holla re vervoert hoofdzakelijk (nat) zand, afkomstig uit de Westerschel- de. Dat kan direct onder een zuiger worden geladen. Ondanks de enor me hoeveelheid water die daarbij meekomt, kan het schip daardoor niet zinken. Het water wordt weg gepompt en kan vrij weglopen. Het ruim kan volledig met zand worden geladen en daarmee heeft de Holla- werk voor de beunschepen te ko men", zegt Corellen. De aanleg van een tweede Maasvlakte en de Betu welijn zijn factoren die daarbij vol gens haar een rol spelen. Ook het feit dat het vervoer over de weg steeds problematischer wordt, lijkt de binnenvaart in de kaart te spelen. Ook de afvoer van vervuild slib lijkt voor de toekomst een goede markt. Een aardige typering van de schip per kan ze wel geven: „Hij verenigt het knusse van het leven aan boord met de onbedwingbare neiging er opuit te trekken. Hij is internatio naal georiënteerd. Hij heeft han delsgeest. Als hij thuis is, wil hij weg. Is hij in den vreemde, dan wil hij naar huis. Hij is een individu alist, maar met gemeenschapszin. Hij is schipper in de binnenvaart. Binnenvaartondernemer."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 9