"jat m 'Maddy ei hoed heluusterd' 'Politie zie je bij vuurwerk toch niet' elijk nieuws Kerken rekenen op gezond verstand van Thoolse jeugd Wateroverlast Hoe laat is het? Het is leest als Bob nuchter Un i&Do// Mevr. M. Hage-v.d. Velde 50 jaar organiste in N.H.-kerk Tholen Vrijdag 29 december 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Zonnebloem viert kerst Kerst plattelandsvrouwen Opnamestop kleuters Keurslagerij J.A. Geilings Kerstzangavond Den Braber beste visser Het liefst was ze er maar stilletjes aan voorbij ge gaan, maar iemand die al vijftig jaar organiste is, komt daar niet zo vanaf. Vandaar dat de 65-jarige Maddy Hage-v.d. Velde zaterdagavond tijdens een kerstconcert in Tholen werd gehuldigd in de Ne derlandse Hervormde kerk. Ze kreeg een onder scheiding van de landelijke vereniging voor kerkvoog dijen in de Nederlandse Hervormde Kerk. Toepasselijk Met ambulance De meeste kerken in Tho len nemen geen bijzondere maatregelen om op oude jaarsdag, zondag 31 de cember, overlast van vuur werk tegen te gaan. Ze rekenen op het gezonde verstand van de afstekende jeugd. Op oudejaarsdag mag vanaf tien uur 's mor gens vuurwerk worden af gestoken. In een aantal kernen van Tholen begint dan de eerste kerkdienst. Gemeente doet niets Millenniumdip Enschede van lezers Met belangstelling heb ik het inge zonden stukje van de heer C. Neele in dit blad gelezen. Jammer dat hij zijn meningen niet op de inspraak avond van 4 december j.l. naar vo ren heeft gebracht. Neele twijfelt of ze een volgende keer Sint-Phi- lipsland droog kunnen houden, omdat het onder het maaiveld ligt. Wat dat betreft heb ik zelfs geen deskundige nodig om Neele gerust te kunnen stellen. Sint-Philipsland ligt niet onder, maar ruimschoots boven het maaiveld. Het maaiveld van 'Plan Noord' en De Luijster I' ligt aan de lage kant en daarom is er bij overvloedige regen water overlast. Met welke stromingen een grote hoeveelheid water naar beneden komt, is onvoorspelbaar. Dat hebben we begin dit jaar in Frankrijk gezien. Zelfs de weer kundigen hadden dat niet aan zien komen en de overlast was enorm. Weersvoorspellingen en statistie ken, zoals Neele die beschrijft, zijn weliswaar belangrijk, maar niet bruikbaar om een deel van de in woners van Sint-Philipsland van wateroverlast af te helpen. Sinds februari 2000 is er met ambtenaren van het waterschap Zeeuwse Eilan den en de gemeente Tholen onder handeld om de ingangen van het dorp op een deskundige manier af sluitbaar te maken, te weten de bergingssloot aan de westzijde van het dorp, de duiker onder de Luijs- terlaan, de duiker onderdoor de Rijksweg bij Buitenlust, en de buis die uitmondt aan de Zuiddijk bij P. Voorwinden. Als dat straks is uit gevoerd is het aannemelijk dat het dorp Sint-Philipsland met een pomp van betrekkelijk weinig ca paciteit droog gehouden kan wor den. Moeten we er nu niets aan doen, en weer maar lijdelijk af wachten totdat 'Plan Noord', in clusief de begraafplaats en andere straten weer overstromen? Dat kan een waterschapsman als Neele niet bedoelen. J. Kempeneers Mosselkreekstraat 12 4675 BP Sint-Philipsland ✓"f Stemmen van lezers Bijna is het op de wereldklok weer een jaartje later en ligt het veelbe sproken millenniumjaar ook weer achter ons. Maar hoe laat is het nu werkelijk? Waarom ik daarover na denk? Omdat er zoveel verschrik kelijke dingen op deze wereld ge beuren die volgens mij aangeven dat het echt 'al heel laat is'. Soms bekruipt me dat gevoel heel hevig en verlang ik te leven zonder krant, televisie, radio etc. Elke dag opnieuw zoveel ellende voor m'n ogen en m'n oren, onvoorstelbaar zo erg! En hoe pijnlijk ik dit alles ook er vaar, die oorlogen, hongersnoden, aardbevingen, overstromingen, vluchtelingenellende: het gebeurt wél! En mijn ogen ervoor sluiten, betekent alleen maar oppervlakkig heid, domheid en/of angst voor de realiteit. Want ik maak wel deel uit van die wereld waarop dat alles ge beurt. Al droom ik van een andere wereld, een wereld waar plaats is voor iedereen. Als ik nu zie en hoor hoe liefde loosheid en onrecht steeds meer toenemen, ook onder christenen, dan is het net of ik een stem hoor die aan mij vraagt: Zit er wel olie in je lampje? Een zeer actuele vraag, want het is later dan wij denken. Mevr. P.J. Gaakeer Verdiweg 399 Amersfoort. VERVOLG VAN PAGINA 2 De kerstmiddag van de Zonnebloem in het Holland Huis is een geslaag de bijeenkomst geworden. Na een welkomstdrankje las voorzitter Nel van Vliet een gedicht voor over het jaarthema 'Samen'. Na het zingen van kerstliederen werd het kerstdi ner opgediend, waarbij er keus was uit kalkoen of tongfilet. Tussen het eten door werden door de gasten en vrijwilligers gedichten voorgelezen en kerstliederen gezongen. Me vrouw Hage uit Sint-Maartensdijk las het kerstverhaal. Na de koffie met wat lekkers gingen alle aanwe zigen voorzien van een kerststukje huiswaarts. Mede dankzij een aantal sponsors kon de Zonnebloem deze bijeenkomst organiseren. Op 13 januari staat de volgende ac tiviteit gepland, de toneeluitvoering van Sint Joseph in Oud-Vossemeer. In Scherpenisse bakt Oranjever. Prins Willem Alexander ze op zaterdag 30 december weer bruin. U kunt ze afhalen vanaf 8 uur aan de keuken van het Holland Huis. Voor de inwoners van Scherpenisse die slecht ter been of ziek zijn, brengen we ze graag thuis. Tel. 662341 of 06-54945666. Advertentie I.M. Zestig plattelandsvrouwen hebben in het Holland Huis het kerstfeest gevierd. Na de opening en een wel komstdrankje las de voorzitter het kerstevangelie. Hierna liet iedereen zich het diner goed smaken. Tussen door werd een gedicht voorgedra gen en bracht het eigen koortje on der leiding van Jaap Wesdorp sfeer volle kerstliederen ten gehore. An nie Hage las een kerstverhaal en de avond werd besloten met het samen zingen van 'Ere zij God'. De fami lie Slager en de heer Wesdorp kre gen als dank voor hun inspanningen een kerststuk aangeboden. Het gebouw bleek prima om te zin gen, de klank was mooi. De kerk was half gevuld met belangstellen den. Leen Heijboer begeleidde de koren, die samen begonnen met 'In to my heart' - op het orgel, terwijl Jaap de Graaf de samenzang bege leidde. Ds. N. den Ouden uit Tholen verleende zijn medewerking aan de ze avond. De Kon. Julianaschool voert per 1 april noodgedwongen een leerlin genstop in. Eind maart zal groep 1 het maximale aantal van 35 kinde ren tellen. Nieuwe kleuters kunnen tot aan de zomervakantie geen volle week naar school komen, maar moeten voor anderhalve dag terecht bij onderwijsassistente Joke van 't Hof. De school mag twee extra lo kalen bouwen, maar moet wachten tot de oude kleuterschool (die nu de bibliotheek en de peuterspeelzaal herbergt) is afgebroken. De groei van het leerlingental is dermate, dat het schoolbestuur inmiddels met de gemeente praat over het versneld re aliseren van een derde nieuw lokaal. De groei en de klassenverkleining leiden er toe, dat na de zomervakan tie een nieuwe leerkracht zal aantre den. Juf Annemieke Steenbeek uit Sommelsdijk, die nu nog studeert aan de Driestar in Gouda, is inmid dels benoemd. In het bestuur van de Kon. Juliana school is P.J. Florijn de opvolger van P. van Vossen, terwijl A.M. Noorthoek de plaats zal innemen van P. Voorwinden. Diens functie van algemeen adjunct is overgeno men door P. Huijser. Penningmees ter W.C. Kempeneers wordt gewoon bestuurslid en draagt zijn functie per 1 januari over aan G. Moerland. Tholen, Vossemeersepoort 13 St. Philipsland, Voorstraat 28 Voor aanbiedingen zie de advertentie onder plaatselijk nieuws Tholen Advertentie I.M. Poortvliet Het gemengd koor VZOS en het mannenkoor DEV, beide uit Sint- Annaland en geleid door Rinus van Gorsel, verzorgden vrijdag een kerstzangavond in de N.H. kerk. A.M. den Braber heeft de boutwed strijd gewonnen van zeehengelclub De Makreel. Hij sprokkelde zater dag 1880 punten bij elkaar. Albert van Kolthoorn werd tweede met 1010 punten; 3. Jan van Moort 810 p; 4. Jarco Verwijs 500 p; 5. Thijs Geuze 410 p. Advertentie I.M. „Geen interview. Nee, sorry. Ik be grijp het best vanuit uw standpunt, maar ik wil er gewoon zo weinig mogelijk ruchtbaarheid aan geven." Mevr. Hage is resoluut als ze een na der gesprek over vijftig jaar op de orgelbanken afwijst. Toch komt ze er niet zo eenvoudig vanaf. Want tij dens het kerstconcert in de Grote Kerk in Tholen, werd ze in het zon netje gezet. In deze kerk is ze name lijk al vanaf haar vijftiende jaar offi cieel in dienst als organiste. Een bijzonder jeugdige leeftijd en een zeldzaam lange staat van dienst. Tij dens het kerstconcert werd mevr. Hage dan ook toegesproken door voorzitter A. van Elsacker van de kerkvoogdij. Hij memoreerde het feit dat mevr. Hage ook al voor haar officiële benoeming regelmatig het orgel tijdens erediensten bespeelde. „Een situatie uit nood geboren. Het is bepaald geen kleinigheid als je als meisje van vijftien plotseling voor zo'n opdracht geplaatst wordt. Maar als u toentertijd al de nuchterheid had die u nu ook heeft, zal dat voor de omstanders wellicht meer bijzon der geweest zijn dan voor uzelf. Een nuchterheid die je als organist ook hebt", aldus van Elsacker. Hij haal de een anekdote aan waarbij het or gel het al tijdens het voorspel van de eerste psalm begaf. „Gelukkig kon er uit de koorkerk nog een orgel worden gehaald en zonder verdere ophef of zenuwen (althans niet zichtbaar) ging u hier voor in de kerk verder op 'het orgeltje van de zang' zoals we dat hier noemen." De kerkvoogdij-voorzitter vertelde ook nog van een misverstand waardoor mevr. Hage rustig door bleef spelen, terwijl de ouderling van dienst (Van Elsacker zelf) al achter het catheder stond om enkele mededelingen te doen. Mevr. Hage had dat niet door en bleef maar spelen. „Iedereen, be halve de organiste, had inmiddels door wat er aan de hand was en ge noot van deze onverwacht lachwek- Het echtpaar Hage-v.d. Velde bewondert de fiets die de jubilerende organiste kreeg van de kerk en haar kinderen. Rechts zoon Jaap Hage. kende situatie. Ook de ouderling lachte, maar meer als de bekende boer met kiespijn. Uiteindelijk be steeg een gemeentelid de trap naar het orgel en daarna werd het snel stil." „Voor u is orgelspelen veel meer dan het maken van muziek. Het is van belang, naast de preek en alles wat er in de dienst gebeurd. En te recht, want het doet mensen iets als er op het orgel een treffende toepas sing wordt gespeeld, bijvoorbeeld na een doopbediening of bij het uit gaan van de kerk. Dan kan het orgel spel als het ware een voortzetting zijn van de verkondiging van het Woord", zei Van Elsacker. „Het is mij in de afgelopen jaren regelmatig opgevallen dat predikanten in de consistorie tegen ons als kerkenraad opmerkten (als zij het orgelspel na de dienst hoorden): 'De organiste speelt een mooie toepassing op de preek'. Of zoals één van de (hier aanwezige) oud-predikanten het op merkte in plat Thools; 'Maddy ei hoed heluusterd'." Het jubileum is voor mevr. Hage geen afscheid. Ook na 50 jaar blijft zij achter het orgel zitten tijdens de erediensten. „Ik wens u toe, dat u ook voor de toekomst de kracht en de lust mag ontvangen om met de u geschonken, muzikale gaven op het orgel uw bijdrage te leveren aan de erediensten in onze gemeente. Dat het mag zijn tot eer en verheerlij king van de Heere die u deze talen ten heeft geschonken", aldus Van Elsacker. Maar, zoals Van Elsacker opmerkte, geen vijftigjarig jubileum zonder herinnering. De voorzitter van de kerkvoogdij riep mevr. Hage dan ook naar voren om de onder scheiding goud met briljant in ont vangst te nemen. Aansluitend brach ten de kleinkinderen Niek en Anne een muzikale hulde aan oma Hage en ook het bejaardenkoor uit zorg centrum Ten Anker (waarvan mevr. Hage sinds jaar en dag vaste orga niste is) bracht een lied ten gehore. Tot slot van de huldiging zong het kerkkoor Immanuël de jubilaris toe met het eerste vers van psalm '121. De hele gemeente volgde met het vierde vers van diezelfde psalm. Behalve mevr. Hage werd ook haar echtgenoot C. Hage voor het voet licht gehaald. Dat gebeurde zelfs nog voor de huldiging van zijn vrouw. „Een woord van dank voor de jaren waarin u de tuin rondom de kerk heeft verzorgd. U deed dat de afgelopen jaren als een soort combi- natietaak met het schoonhouden van de kerk. U gaf aan het wat rustiger aan te willen doen en dat respecte ren wij. Het is fijn dat u als schoon maker van de kerk (tegenwoordig heet dat met een mooi woord 'interi eurverzorger') nog beschikbaar blijft. Want, zoals u zelf zei: 'Je mö toch nog wat te doen ebbe'. Daar is de kerkvoogdij het helemaal mee eens en we zijn er mooi mee gehol pen", aldus Van Elsacker. „Eigenlijk is het voor u een jubileum en een af scheid. Een afscheid omdat u stopt als tuinman en een jubileum omdat u inmiddels al weer tien jaar lang de kerk schoonmaakt." Hage kreeg van de kerkvoogdij een enveloppe met inhoud. Ook mevr. Hage kreeg een cadeau, maar moest daar nog even op wach ten. Na de zangavond in de kerk, volgde namelijk nog een receptie in verenigingsgebouw De Wingerd. Van de kerkvoogdij en van de naaste familie kreeg mevr. Hage een fiets aangeboden en daarmee was ze zichtbaar verguld. Haar zoon, Jaap Hage, sprak haar kort toe. „Het or gel is een prachtig instrument om de gemeente mee te begeleiden. Na tuurlijk wilden wij vroeger liever dat ma drummer was geworden, maar dat is er nooit van gekomen. Mis schien nog eens een leuke aanvul ling tijdens de diensten", prikkelde Hage de aanwezigen. „Ik heb zelf nog orgelles gehad, tot wanhoop van Paul Heijboer, maar ben daar toch vrij snel mee gestopt." Zoon Hage memoreerde de tijd dat het hele ge zin (woonachtig in Sint-Maartens dijk) elke zondagmorgen naar Tho len reed om daar ter kerke te gaan, de rest van de dag bij oma door te brengen en 's avonds wederom naar kerk te gaan. „Pa is 23 jaar ambu lancechauffeur geweest. Ik herinner me dat we soms in de ambulance naar kerk gingen, als pa weekend dienst had. Eens moesten we er bij Poortvliet uit, omdat er een ongeval was gebeurd en de ambulance moest uitrukken. Daar stonden we dan. Moeder en kinderen buiten langs de weg. Hoe we thuis zijn gekomen, weet ik niet meer. Maar wel weet ik dat we altijd naar kerk zijn geweest. Weer of geen weer." Jaap Hage wist zich ook de uren nog te herinneren die ze op het orgel doorbrachten bij het straalkacheltje. „Soms, als het een erg droge zomer was, moesten we het orgel met een plantenspuit bevochtigen, aldus Hage jr. „Maar de combinatie van 50 jaar organiste, een eigen winkel en 23 jaar ambu lancechauffeur heeft ons wel geleerd om niet zomaar op te geven. Jullie hebben ons ook bijgebracht dat we dat in Gods kracht mogen doen." Als lid van het zangkoor Immanuël droeg mevr. A. van de Sande .vervol gens nog een zelfgemaakt gedicht op mevr. Hage voor. De jubilaris werd ook nog toegesproken door voorzitter Bos van datzelfde koor. Deze bedankte haar, maar ook diri gent I. Riedijk, dirigente M. Klaver- Wessels van kinderkoor Samuël en ds. N. Den Ouden voor hun bijdrage aan het kerstconcert van Immanuël. Tot slot kwam mevr. Hage zelf aan het woord. „Ik had gevraagd om al les stil te houden, maar toen het voorstel kwam om er tijdens dit kerstconcert op de 23e december aandacht aan te geven, kon ik me daar wel in vinden. Mijn gedachten gaan terug naar thuis. Naar het sa men zingen en muziek maken, met name op de zondagavonden. Ieder een hartelijk bedankt", aldus de ju bilerende organiste die op haar eigen verzoek het lied "k Wil u, mijn God, mijn dank betalen' liet zingen. En natuurlijk begeleidde ze dat zelf op het orgel. „Achteraf ben ik blij dat het zo gegaan is. Ik ben echt ver rast", wil mevr. Hage toch nog wel kwijt tegen de verslaggever. Scriba L.G. Eerland van de Oud- Gereformeerde Gemeente in Ne derland in Stavenisse ziet oude jaarsdag zeker niet met angst en beven tegemoet. Om halftien 's morgens begint de eerste dienst, vervolgens om 14.00 uur en om 18.00 uur. „Onze kerk staat aan de rand van het dorp. Zeker in de och tend en de middag verwachten we geen overlast. Doorgaans is het in Stavenisse rustig. Op oudejaarsdag beginnen de jongeren zo rond een uur of twaalf met het afsteken van vuurwerk. Dat duurt dan tot 's nachts een uur of een." Uiteraard herkent ook hij de plaag geesten. „Maar die kiezen door gaans het centrum van Stavenisse als afsteekterrein. Dat hebben we al eens eerder gemerkt. Dan gaat er iemand van de kerk in die buurt naar buiten en vraagt de afstekers of ze willen stoppen. „We zeggen dan dat we kerk hebben." Eerland denkt niet dat de diensten verstoord zullen worden. Van de politie verwacht hij in dat geval niet veel. „Die zie je hier nauwe lijks. Het zou natuurlijk wel helpen als die bijvoorbeeld tussen 's avonds zes en acht extra zou pa trouilleren." De Gereformeerde Kerk in Anna Jacobapolder wordt vertegenwoor digd door Piet van de Reest. Zelf woont hij in St.-Philipsland. „Hoe we tegen vuurwerk bij de kerk moeten optreden wordt besproken in de kerkenraad. Wij hopen dat de jeugd zich netjes zal gedragen, 's Ochtends verwachten we weinig last. Dan slapen de meeste jonge ren nog." In St.-Philipsland is volgens Van de Reest het afsteken van vuurwerk populair. „Normaal gesproken hoor je de hele dag dat er vuurwerk wordt afgestoken. We verwachten echter niet dat de kerkdiensten daardoor zullen worden ver stoord." Van de gemeente hoeven de kerken weinig heil te verwachten. Burge meester W. Nuis kondigde eerder aan geen maatregelen te nemen. Hij kan volgens de algemene plaat selijke verordening wel gebieden aanwijzen waar het afsteken van vuurwerk is verboden. Volgens de gemeentewoordvoerder gebeurt dat niet. Wel wordt ingegrepen als er sprake is van overlast. Daarvan is in Tholen geen definitie gemaakt. „Iedereen die een hekel heeft aan vuurwerk kan de politie bellen dat er sprake is van overlast. Iedereen in Tholen weet ook dat oudejaars dag op zondag valt. Logisch dat het De Bloemenhal verkoopt het meeste vuurwerk van de Thoolse verkooppunten. gemeentebestuur aan de afstekers vraagt dat niet te doen in de buurt van kerkgebouwen." Verder legt het gemeentebestuur de vuurwerkafstekers geen strobreed in de weg. „Het mag op zondag", leest een van de ambtenaren de re gels er nog eens op na. „De burge meester mag bepaalde gebieden aanwijzen waar het verboden wordt. Maar dan moet daarbij een bijzondere reden worden opgege ven." Daarvan is in Tholen tot dusverre geen sprake. Maar elke predikant weet dat het afsteken van een Chi nese rol voor de deur van de kerk de bezoeker tenminste afleidt. Ds. P.C. Hoek van de Hervormde Ge meente in St.-Annaland is daarvoor niet bang. Zijn kerk staat in het centrum van het dorp en om 10.00 uur en 18.00 uur zijn er diensten. „Ik ga er vanuit dat de jeugd in ons dorp zijn gezonde verstand ge bruikt. We nemen geen extra maat regelen en in noodgevallen staat de koster paraat." Een aantal Tholenaren die naar hun mening wordt gevraagd wil het niet hardop zeggen, maar vindt de aan dacht voor het onderwerp óverdre ven. Dat geldt vooral de aandacht die de SGP-fractie tijdens de com missie algemeen bestuur en wel zijn op de vuurwerkafstekerij ves tigde. „Als je laat merken dat je bezorgd bent voor verstoring van onze erediensten, lok je dat mis schien juist uit", zegt iemand die 'beslist niet' met zijn naam in de krant wil. Ds. A. van der Zwan, die zowel in Oud Vossemeer als in Tholen dien sten leidt, heeft over verstoringen 'zelfs niet nagedacht'. Ook hij heeft het over het gezonde verstand van de jeugd en wijst er op dat met name Tholen veel kerkelijk gezin de jongeren telt. Die zullen het wel uit hun hoofd laten om de diensten te verstoren, is zijn uitgangspunt. Zeker voor de diensten die 's mor gens om tien uur beginnen heeft hij geen angst. „Een aantal mogelijke vuurwerkliefhebbers is zaterdag avond uit geweest. Die slapen om die tijd nog." Voorzorgsmaatregelen neemt de dominee zeker niet. „De koster een oogje in het zeil laten houden? Die mevrouw is zeventig jaar. Die maakt liever de dienst mee." In Scherpenisse zorgt dominee J. Lohuis voor de preek. Hij schreef over de mogelijke overlast een stukje in de Kerkbode. Hij ver wacht geen problemen. Hij is te vens consulent in St.-Maartensdijk. Daar geldt wat Lohuis betreft het zelfde. Dat neemt niet weg dat er ook in de diverse kernen van Tholen stevig zal worden afgestoken. Het ge meentebestuur heeft zes verkoop vergunningen afgegeven. In totaal mag daar voor bijna 5000 kilo vuurwerk worden opgeslagen. De grootste vuurwerkverkoper op het eiland is De Bloemenhal in Tholen met een opslagvergunning voor 2000 kilo. Eigenaar H. Jansen merkt op dat de voorverkoop min der uitbundig is dan vorig jaar. Naar zijn indruk zijn daarvoor twee argumenten aan te wijzen. „Vorig jaar had je de millennium viering. Die mis je nu. Ook ligt de vuurwerkramp in Enschede bij de meeste mensen nog vers in het ge heugen." Ook Jansen kreeg na die ramp con trole. „Ik heb iemand gezien die kwam kijken of we aan de voor waarden voldeden. Nee. Bepaald streng kon je dat niet noemen. De man keek een beetje rond. Een Sprinklerinstallatie (een bluswater systeem) hoeven we niet te heb ben." Jansen denkt dat de ramp in En schede mensen afschrikt vuurwerk te kopen. Aan de andere kant wbrdt dat weer goedgemaakt door de drempels die België heeft opge worpen tegen de aanschaf van zwaar vuurwerk (zoals spektakel vuurwerk) dat in Nederland niet mag worden verkocht. De Belgen eisen bij de aanschaf daarvan een uittreksel van de Kamer van Koop handel, een BTW-uittreksel of be wijs van vrijstelling daarvan en een legitimatie. De Eendrachtbode onderzocht of het de kopers uit Nederland inder daad moeilijker werd gemaakt en toog naar het Belgische Kapellen. Uit de verhalen in de dagbladpers en via tv-journaals werd gemeld dat de nieuwe scherpere regelgeving in België gemakkelijk was te omzei len met valse uittreksels en BTW- bewijzen. „Dat kon alleen in de be ginperiode", aldus een vuurwerk verkoper in een van de Kapel lense bedrijven. „Na die publicaties zijn er op ons ook strengere controles gekomen." De beroemde Chinese rollen kun nen slechts worden gekocht na overhandiging van een uittreksel van een Nederlandse Kamer van Koophandel. De koper moet kun nen aantonen dat hij degene is die op het uittreksel staat vermeld. Zo niet, dan moet hij een volmacht to nen van de eigenaar of directeur of vennoot van het bedrijf. Geen BTW-nummer? In Nederland is een aantal branches vrijgesteld van BTW. In die sectoren kan geen BTW worden verlangd en ook niet teruggevorderd. Die vrijstelling willen de Belgen nu zwart op wit hebben. Er worden duplikaten gemaakt van het uittreksel, van de vrijstelling en van de legitimatie. Die gaan bij het bestelformulier. De koper van het in Nederland verboden vuurwerk krijgt een vrachtbrief mee waarmee hij het vuurwerk in België mag ver voeren. Wat er verder gebeurt, daar staat de Belgische verkoper buiten. Niet zelden wordt een koper door politie, douane of marechaussee gepakt. Het vuurwerk kan worden ingeleverd en de dader krijgt een boete die kan oplopen tot enkele duizenden guldens. „Dat is gunstig voor de handel in Tholen", ervaart Jansen. „Die maatregelen schrikken de mensen af om in België nog vuurwerk te kopen." Uit de cijfers van het Korps Lande lijke Politie Diensten (KLPD) blijkt dat er aan de grenzen met België 'flink minder' vuurwerk in beslag wordt genomen. Tot 16 december nam justitie 173.000 kilo illegaal vuurwerk in beslag. Vorig jaar om die tijd was dat 400.000 kilo. L. Tichem van boekhandel Diele- man in Tholen mag 300 kilo vuur werk opslaan. „Voldoende", vindt hij. De voorverkoop is begonnen. Maar de aantallen zijn minder dan vorig jaar. Hij wijdt dat aan de mil lenniumwisseling. „We draaien nu ongeveer net zo als in 1998." Een soortgelijk beeld meldt Pascal van Geloven, eigenaar van de I&W in Scherpenisse. Ook voor hem is 300 kilo het maximum dat hij in huis mag hebben. De groothande laar waar hij de spullen koopt, hoeft doorgaans geen tweede keer langs te komen. „We verkopen het meeste siervuurwerk. Wat luxere pakketten." Bouwmarkt Muller-Franke in St.- Maartensdijk, vergunning voor de opslag van 1000 kilo, heeft bij monde van woordvoerder Franke geen klachten over de verkoop. „Wel wat minder in de aanloop dan vorig jaar. Toen had je het millen nium, nu heb je Enschede", geeft hij als reactie. Heel anders klinkt Astrid de Ronde in Oud-Vossemeer. Ze mag 300 ki lo vuurwerk in voorraad hebben en heeft dezelfde verkoopervaringen als in 1998. Over Enschede zit ze, zo klinkt het althans, echt in. „Maar elke dag gebeurt er iets verschrik kelijks. Kijk maar naar de tv. Dat had je twintig jaar geleden niet zo erg. Toen zou een ramp als in En schede heel Nederland hebben aan gegrepen. Toen hadden de Neder landers de aankoop van vuurwerk waarschijnlijk massaal geboycot." Dat dit nu niet is gebeurd, wijt ze aan het egoïsme van de mensen. „Iedereen leeft voor zichzelf. Heel de wereld is veranderd. Het is voor al droevig voor onze kinderen. Kijk maar eens wat er in 's-Hertogen- bosch gebeurd is na de dood van een voetbalsupporter. Waar zijn we eigenlijk mee bezig", vraagt ze zich af. Nee. Ze heeft nooit overwogen met de vuurwerkhandel te stoppen. Niet dat ze de winst nodig heeft, maar vooral om haar dorpsgenoten die graag een rotje laten knallen, niet in de steek te laten. „Ik kan in mijn eentje de wereld niet veranderen. Maar dat we een droevige tijd tege moet gaan, dat kan ik u wel vertel len." Bij bouwmarkt Weggemans in St.- Annaland heeft woordvoerster Car- la niet zo over Enschede nage dacht. Het gaat goed met de voorverkoop, meldt ze. „Enschede is toch een heel eind uit de buurt. Vooral de jongere generatie houdt zich met dat soort rampen niet zo bezig", denkt ze. Weggemans mag 1000 kilo vuurwerk opslaan en heeft aan die hoeveelheid door gaans genoeg. Dominee J. de Goei tenslotte, pre dikant van de Hervormde Gemeen te Rehoboth in St.-Maartensdijk, is niet bang voor overlast. „We heb ben 's ochtends, maar ook 's avonds om zeven uur een dienst. De kans dat je in de kerk vuurwerk hoort, is 's avonds groter. Maar doorgaans komen de jongeren daarmee niet iri de buurt van ons gebouw."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 3