'De wereld ziet er anders uit als je op het water bent' Lijsttrekker van SGP zal eerder bekend zijn Versterkte directie groeiend Budelpack uitverkoop o intratuin TOT 40% KORTING TIJDENS ONZE KERSTOPRUIMING VANAF 27 DECEMBER 2000 eindigt met een witte hoed 'yiL SV 3 AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Burgemeester vestigt zich aan Postweg Tholen Extra controle op vuurwerk Eendrachtbode op vrijdag Schippersechtpaar Verkamman-Laban doopt nieuwe Hollare l Vrijdag 29 december 2000 57e jaargang no. 6 BSBL/O7/y> Liefde voor het vak, het vrije leven, maar ook het harde werken. Je moet er helemaal achterstaan, allebei. Dat vindt schipper Corellen Verkamman-Laban. Jawel, schip per. Want zij is qua opleiding niets minder dan haar man Marco die uit een schippersgeslacht komt. Beide 'binnen- vaartondernemers' zoals ze zich noemen, hielden zater dag trots hun nieuwe schip Hollare ten doop in de thuis haven Sint-Philipsland. Zeeuwse admiraal Eerste man ook kandidaat-wethouder De SGP wil de lijsttrekker voor de gemeenteraadsverkie zingen van maart 2002 eerder bekend maken dan tot nu toe gebruikelijk is. „Om duidelijkheid te scheppen, zowel bin nen als buiten de partij, willen we onze eerste man sneller bekend maken. Het is ook wenselijk dat de lijsttrekker te vens kandidaat-wethouder is", zegt voorzitter J.W. Duve- kot van de gemeentelijke kiesvereniging van de SGP. Onvrede Tholen Bakker volgt Ingelse op in Poortvliet Jan Bakker wordt per 1 januari de nieuwe directeur van Budelpack in Poortvliet. Hij neemt die taak over van Pe ter Ingelse, die promotie maakt en vice-president wordt van de holdingmaatschappij Budelpack international. Tevens wordt er een hoofddirectie gevormd van vier mensen die de sterk groeiende Europese onderneming gaat leiden. Deze week DELSCHER A Schaatsen langs het riet in Rammegors BEW. EX. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 29,95 per halfjaar, 54,85 per jaar, per post 77,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,52 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Burgemeester en mevrouw Nuis vestigen zich per 1 februari 2001 aan de Postweg 3 in Tholen, vlakbij de voorganger van Nuis, H.A. van der Munnik. Ze huren daar de wo ning van Schot jr. bij het gelijkna mige transportbedrijf. „We zijn er heel gelukkig mee, want het is heel vervelend om zeven maanden ge scheiden op te trekken", zegt burge meester Nuis. „Dat is niet leuk voor mijn vrouw. We zien er dan ook* naar uit om ons daadwerkelijk in de gemeente Tholen te vestigen. Het is wel een tussenoplossing, maar een zeer acceptabele. In alle rust kun nen we verder zoeken naar een de finitieve woning." Sinds zijn benoeming per 1 juli ver blijft burgemeester Nuis in hotel de Gouden Leeuw te Scherpenisse. De weekeinden ging hij dan naar zijn vrouw in Ede, maar soms was dat maar kort omdat er nogal eens acti viteiten op vrijdagavond of zaterdag waren die de burgemeester wilde bijwonen. Het echtpaar Nuis was zaterdagavond in Haestinge te Sint- Maartensdijk bij de volkskerstzang, waarna er voor de laatste keer kerst op de Veluwe werd gevierd.„De jaarwisseling wil ik bewust in de gemeente Tholen meemaken, zodat we daarvoor samen in Scherpenisse verblijven. Nog een maandje in het hotel en dan is die periode gelukkig ten einde, want wanneer je in een nieuwe omgeving en een nieuwe functie ook nog eens gescheiden moet optrekken, is dat niet plezie rig. Je zoekt toch naar een even wicht tussen werk en gezin." De burgemeester zegt van de ge meente alle hulp gekregen te heb ben bij het zoeken naar een woning. „We hebben heel veel steun gekre gen, maar er deden zich eerder geen mogelijkheden voor. De markt is buitengewoon schaars. Het vinden van een huis is gewoon lastig. Dat het allemaal wat langer geduurd heeft, kon de gemeente ook niet helpen", aldus burgemeester Nuis. Politiemensen in burger controleren al een week op vuurwerk. Zo pro beren ze de overlast voor de inwo ners te beteugelen. Vuurwerk mag alleen worden afgestoken op oude jaarsdag vanaf tien uur 's morgens, tot twee uur 's nachts op nieuw jaarsdag. De verkoop is beperkt tot 29 en 30 december, en dan uitslui tend aan personen vanaf 16 jaar. Op dat laatste zal door de politie bij de verkooppunten extra worden toege zien. Wordt iemand vóór oudejaars dag in het bezit van onverpakt vuurwerk aangetroffen, dan kost dat deze persoon 110 gulden, ter wijl het vuurwerk in beslag wordt genomen. Steekt hij het af, dan kost dat nog eens 110 gulden. Wie wordt betrapt met een strijker bij zich, krijgt een boete van 170 gulden en wie een vol doosje van deze dingen bij zich «heeft, mag 280 gulden neertellen. Jongeren van 12 tot en met 17 jaar worden in de gelegen heid gesteld om bij het bureau Halt een alternatieve werkstraf te onder gaan. Ook de volgende week zal de Eendrachtbode niet - zoals gebrui kelijk - op donderdag verschijnen, maar op vrijdag, dus op 5 januari 2001. De sluitingstijd voor advertenties is woensdagmiddag vier uur. Fa milie-advertenties kunnen tot ui terlijk donderdagochtend twaalf uur worden aangeleverd. Alle medewerkers van de Een drachtbode wensen u een goede jaarwisseling en een gezond en voorspoedig 2001 toe. G.L. Verkamman staat op het punt de Hollare van zijn zoon Marco (linksbovenaan) en schoondachter Corellen te dopen. Rechts P. Versluis van scheepsmakelaar Veka. Twee flessen champagne zijn er voor nodig om de Hollare te dopen. Vader G.L. Verkamman mag de plechtige handeling verrichten. Hij bindt de fles wat hoger vast om hem tegen de rand van het boeiboord stuk te laten gaan. De fles en de stok waaraan deze hing, stribbelen echter wat tegen waardoor de fles de boot nauwelijks raakt, te rugkaatst en kapotslaat tegen een meerpaal. Het gevolg: boot droog, dhr. Verkamman gedoopt. En dat kan niet, dus wordt een nieuwe fles ge haald. Deze wordt iets lager opgehan gen en na het gebruikelijke afketsen zonder te breken, is het de tweede keer wel raak. De Hollare is officieel van de familie Verkamman. Eigenlijk is de Hollare al in gebruik genomen. P. Versluis van scheepsma kelaar Veka meldt in zijn korte toe spraak dat het schip al drie reisjes achter de rug heeft. De Hollare (een motorbeunschip van 86 meter lang, 9,5 meter breed en 1600 ton metend) is een tweelingbroer van het een maand geleden gedoopte schip Phi- lipskercke van de familie Faasse. De schepen zijn van hetzelfde type en op details na zijn ze dan ook gelijk. Voor G. van Tiefti, van afbouwer De Ger- lien-van Tiem, was de Hollare het elf de casco dat dit jaar werd afgewerkt. Hij spreekt Marco en Corellen met waardering toe. „Met veel respect heb ik gekeken naar hoe jullie de afbouw van het casco hebben gecombineerd met het reizen met jullie andere schip en ook nog het helpen van jullie vrienden Johan en Digna Faasse met het afbouwen van de Philipskercke. Als Corellen Verkamman wat moet zeggen, is ze duidelijk geëmotio neerd. Zojuist is ook nog gememo reerd dat haar ouders 30 jaar ge trouwd zijn. „Het valt niet mee om als je vermoeid bent en er al zoveel ge beurd is, nog iets te zeggen. Ik heb nog niet rustig kunnen denken", zegt de schippersvrouw. „Het is bijna kerstfeest en de Hollare is klaar. Een nieuwe levensreis is voor ons begon nen. Er ligt al veel achter ons en we zijn zover gekomen met de kracht van God en van elkaar. Ook zijn we dank baar voor de hulp van onze ouders en de geweldige vrienden en familie." De broer van Corellen toont zich blij dat zijn zus en zwager van hun kleine schip af zijn en een 'reuzenschip' er bij hebben. Dat kleine schip was de Lena Johan na, of eigenlijk de laatste Lena Johan na, want er waren er nogal wat. De overgrootvader van Marco Verkam man - Giljam Leendert Verkamman (geboren 20 februari 1878) voer al als schipper op het klipperzeilschip de Eben-Haëzer. Het schip (26 meter lang, 4,8 meter breed, 1,65 meter diep en 120 ton groot) werd in 1898 ge bouwd. Er werden vaak, kolen mee vervoerd van het Ruhrgebied naar de Zeeuwse eilanden, voornamelijk naar Tholen en Sint-Philipsland. In 1943 stopte deze Giljam leendert met va ren. Zijn zoon Mattheüs Verkamman (geboren 23 maart 1910) werd in 1935 eigenaar van de klipperaak 4 Gebroeders. Dit schip werd gebouwd in Gouderak in 1991 en was 23 meter lang met een tonnage van 113 en een 44 pk motor die in '47 werd vervan gen door een 80 pk motor. Het schip werd in 1960 gerenoveerd en met 6 meter verlengd. Het kreeg toen een nieuwe naam 'Luctor'. Het mat des tijds 165 ton en de Kromhoutmotor werd vervangen door een 90 pk Mer cedes. Met de Luctor werd lange tijd beurtdienst gevaren tussen Amster dam, Rotterdam, Antwerpen en Brus sel. In 1966 ging Mattheüs Verkam man in Tholen aan de wal wonen. Zijn zoon Giljam Leendert (geboren op 22 november 1938) nam de Luctor over. Het schip werd verlengd naar 38 meter met een maat van 248 ton en een 170 pk Cummingsmotor. De naam werd veranderd in 'Lena Johan na'. Deze Verkamman kocht in 1972 het motorschip Batavier (46 meter, 446 ton en 300 pk Deutzmotor) en doopte dit ook om tot 'Lena Johan na'. Datzelfde gebeurde wederom met de in 1986 aangekochte Jentina V (55 meter, 607 ton met vanaf 1990 353 pk Caterpillarmotor). Vier jaar geleden ging Giljam Leendert Ver kamman in Sint-Philipsland aan de wal wonen. Momenteel vaart hij nog wel, maar nu in dienst van Rijkswa terstaat. De Lena Johanna werd over genomen door zoon Mattheüs Ver kamman (geboren op 28 juni 1970) die er - net als zijn vader - zand en grind mee voer voor de firma De Hoop uit Terneuzen. En nu is dan de 86 meter lange Hollare van stapel ge lopen. Deze keer dus geen Lena Jo hanna meer. „Nee, we wilden een an dere naam. Maar het is best moeilijk om een geschikte te vinden. We hou den van iets met een betekenis, maar veel namen bestaan al, hetzij naar personen genoemd, of met een chris telijke achtergrond. We zochten iets origineels. Vanwege de binding met Sint-Philipsland kwamen we eigen lijk bij toeval op Hollare uit. We zoch ten uit wat er over te vinden was en toen hebben we besloten die naam te kiezen. Hij is kort en duidelijk en er is er maar één van in Nederland", legt Corellen Verkamman uit. Voor alle duidelijkheid: Marinus Hol lare was een Zeeuwse vice-admiraal die in september 1631 een zeeslag in 't Slaak en de Mosselkreek Jeverde met een Spaanse vloot. Deze 'Slag op het Slaak' vond plaats tijdens de 80- jarige oorlog en daarbij zagen een dik dozijn Zeeuwse schepen zich gesteld tegenover zo'n veertig grote en vijftig kleinere schepen van de Spanjaarden. De Spaanse vloot werd desondanks verslagen waarbij ongeveer 4000 krijgsgevangenen werden gemaakt. De buit bedroeg zo'n zestig schepen, wapens, munitie en geld. Hollare was ook al als kapitein onder Jacob van Heemskerk aanwezig bij de zeeslag in de Golf van Gibraltar (1607) en in 1622 belette hij met zijn schepen de Spaanse vloot de doortocht naar Ber gen op Zoom dat zo van bezetting werd gered. ZIE VERDER PAGINA 9 De grootste politieke partij in de ge meente Tholen heeft geleerd van de gang van zaken in 1998. „Bij de vori ge gemeenteraadsverkiezingen kwam onze kandidaatstelling wat warrig over", aldus Duvekot. „Lijsttrekker A. Kersbergen wilde geen wethouder worden, maar trok zich in verband met gezondheidsredenen op het laat ste moment terug. Dat was jammer. Het bestuur van de gemeentelijke kiesvereniging wil daarom in overleg met de vertrouwenscommissie 'een duidelijke man bovenaan zetten.' De SGP heeft nog acht plaatselijke kiesverenigingen die elk hun zegje mogen doen over de kandidatenlijst. Naar gelang hun plaats op dë lijst, krijgen kandidaten punten en vorige keer kreeg de Oud-Vossemeerder Kersbergen de meeste punten, waar door hij lijsttrekker werd. Dat sys teem blijft nog wel in tact, al vind Du vekot, dat kundigheid voorop dient te staan. „Wij houden geen functione ringsgesprekken met de zittende wet houder en de raadsleden, maar het functioneren van de fractie komt wel ter sprake in ons bestuur. Welke kwa liteiten heeft men? Daarnaast is de spreiding over zowel verschillende woonkernen als kerken van belang. Dat speelt nu eenmaal bij onze ach terban, zij het minder dan vroeger. Wie heeft ambities en wie krijgt het vertrouwen? Dat zijn natuurlijk ook twee aspecten. Als M. Dijke als nes tor van de gemeenteraad zijn taak niet voortzet, is er ruimte voor vers bloed en dat zou dan best iemand uit Tholen kunnen zijn", aldus Duvekot. In 1998 was er bij de grootste kiesver eniging Tholen-stad nogal onvrede, dat er geen enkele kandidaat uit Tho len in de raadsfractie kwam, maar wel twee vertegenwoordigers uit Scherpe nisse: Dijke en M.J. Klippel. Overi gens viel de SGP terug van 6 naar 5 zetels (de Christenunie won er 1). „We hopen dat we versterkt en in har monie mogen doorgaan", zegt Duve kot. „Wethouder K.A. Heijboer is aan zijn inwerkperiode bezig en ik hoop dat hij in 2002 verder mag gaan. Klip- pel is waarnemend-fractievoorzitter en meestal loopt dat proces vrij na tuurlijk, dat de waarnemer de nieuwe fractievoorzitter wordt. Ik ben ook be nieuwd hoe de Christenunie het doet onder de nieuwe naam. Verder zou ik het betreuren, als het CDA verder af brokkelt", zo blikt Duvekot alvast voomit naar 2002. ZIE VERDER PAGINA 9 De nieuwe directeur in Poortvliet werkt al sinds 1987 bij het verpak kingsbedrijf. De 34-jarige in 's Gra venpolder woonachtige Bakker had Budelpack II onder zijn hoede, maar krijgt nu de verantwoordelijkheid over alles in Poortvliet, alsmede de diepvriesafdeling in Stellendam en de dit jaar van Unilever overgenomen Andrélon-vestiging in Bodegraven. De sterke groei van de onderneming heeft geleid tot de vorming van twee Europese strategische bedrijfseenhe- den (sbu in het Engels) voor zowel de voedingsmiddelen als de niet-voe- dingsmiddele: food sbu en care sbu. Peter Ingelse krijgt de eindverant woordelijkheid over de voedingsmid delen. Een nog aan te trekken mede werker van buiten Budelpack wordt de eerste man van de Europese een heid niet-levensmiddelen. „Met deze structuur verwachten wij beter tegemoet te kunnen komen aan de marktwensen om fabrieksoverstij- gende afspraken te maken", zegt al gemeen directeur André Nieuwkerk van Budelpack international. Hij maakt duidelijk, dat met deze opzet de onderneming ook klaar is voor de eventuele overname van naaste con current Klöckner Pentapack in Duis burg. De reacties op de aangekondig de samenwerking waren in het algemeen positief. „Felicitaties, maar ook reacties als: jullie worden zo wel erg machtig. De markt vraagt echter zelf om grotere en sterkere partners", aldus Nieuwkerk. Naast de benoemingen van Ingelse en Bakker is er nog een derde be noeming per 1 januari aanstaande. De 49-jarige Chris Moerkerken uit Roosendaal, die sinds 1 juni 1998 bij Budelpack werkt als financieel specialist, wordt evenals Ingelse vi ce-president van Budelpack interna tional. Hij moet op de centen letten in de Europese onderneming, waar van de hoofddirectie bestaat uit Nieuwkerk, Ingelse, Moerkerken en een nog aan te trekken vierde man. ZIE VERDER PAGINA 9 Mevr. M. Hage-v.d. Velde onderscheiden voor 50 jaar orgelspel in Hervormde Gemeente van Tholen Schipper Piet Faasse al 55 jaar lid van Schuttevaer J. Zuidweg uit Anna Jacobapolder maakt hattrick bij de Vredesduif EN VERDER... Apotheek in Tholen opent de deuren en voert 1200 artikelen Kerken niet bang voor verstoren van erediensten door geknal met vuurwerk Nieuw gemeentehuis Tholen wordt grote hap van Moerdijk met een sausje van Veere Legaat van 2 ton aan Smerdiek bijna voor de helft opgeëist door de fiscus Christian van 't Hof wint voor elfde keer het Thoolse kampioenschap tafeltennis, maar vindt het eigenlijk niet leuk meer WEES VOORZICHTIG IN HET BEGIN EN VOLHARDEND AAN HET EINDE Dit nummer bestaat uit 32 pagina's Grote Markt Goes Advertentie I.M. HET GROENE WARENHUIS ii Halsteren Halsterseweg 65a, tel. 0164 683036 www.intratuin.nl Advertentie I.M. 'I'm dreaming of a white Christmas' schalde weer uit menige luidspreker en vele van Neerlands zangtalenten waagden zich aan een uitvoering van 'Jingle Bells', 'Stille nacht' of zelfs het 'Ave Maria'. Op de beelbuis viel de sneeuw met bakken uit de lucht, maar deze keer was er ook buiten een echte witte kerst. Al in de kerstnacht viel er namelijk een klein beetje sneeuw. Later deze week werden dat dikke vlokken. Voor de automobilisten was het pak sneeuw minder prettig, maar de vakantie vierende kinderen hadden er hun plezier mee. Talloze sneeuwpoppen verrezen en sneeuwbal lengevechten werden gehouden. Bijvoorbeeld in Tholen waar de 15-jarige Anita Schot en de 12-jarige Gerco Schot met behulp van een paar jongens een ongeveer drie meter hoge sneeuwman oprichtten in de Koningin Julianastraat ter hoogte van de Abraham Crijnssenstraat. Het gevaarte werd versierd met slingers en denne-appels. De Zeeuwse weerman Jos Broecke bood woensdag geen enkel vooruitzicht op schaat senrijden, maar die voorspelling was op tweede kerstdag in Tholen al bij voorbaat ge logenstraft. Op een dichtgevroren plas in het Rammegors tussen Oud-Vossemeer en Sint-Philipsland trokken drie Sint-Annalanders die dag hun baantjes: Jan Quist, Cent van Dijke en zijn zoon Luud. Quist was ook woensdag op het natuurijs te vinden. Het kraakte weliswaar een beetje en het rijden door de inmiddels gevallen sneeuw beviel hem eigenlijk niet zo, maar de Sint-Annalander kon het niet laten om de gladde ijzers onder te binden. Hoge rietkragen omzomen de vlakte waar een weldadige rust heerste. Quist vindt het een prachtbaan in het natuurgebied. „Als ook de grote plas verderop dichtgevroren is, kun je ronden van wel zo'n zes kilometer schaatsen." Hij werkt in Dordrecht en rijdt daar wekelijks op de kunstijsbaan. Door de sneeuw zal de ijslaag op het Rammegors niet dikker worden, denkt de Sint-Annalander. En als de sneeuw gaat smelten en het water bevriest, is dat evenmin bevorderlijk voor de kwaliteit van de ijs vloer. Maar er is in december op natuurijs geschaatst en dat komt niet zo vaak voor. „Meestal wordt het eind januari." Deze kinderen poseren in de Bierensstraat te Sint-Annaland bij de sneeuwpop voor het huis van de familie Den Engelsman.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1