Thoolse middenstanders piekeren niet over openstelling op zondag voor kerst Centrale keuken is 160 mille duurder Kaarsen en halogeenlampen zijn gevaarlijke brandhaarden Verburgh Donderdag 21 december 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Een op de tien supermarkten in ons land is de zondag voor kerst zeker open. Een groot aantal winkeliers laat de beslissing open of dicht afhangen van wat de concur rentie gaat doen. Dat blijkt uit een onderzoek van het vakblad Distrifood. Daaruit blijkt ook dat winkeliers niet staan te springen om een vrije kerstzondag op te geven. De winkeliers vinden dat ze gedurende de andere dagen van de week voldoende uren open zijn. Supermarkteige naren die wel hun deuren openzetten, worden volgens het onderzoek 'gedreven door een zucht naar extra om zet'. In Tholen blijven alle winkels op zondag gesloten. Niet dat ze veel keus hebben, want volgens een woord voerder van de gemeente heeft de gemeenteraad enkele jaren geleden besloten geen ontheffing voor de zondag te verlenen. Gemeentelijke verordening laat verkopen in winkels op zondag niet toe Snoep Respect Jaarlijks vallen er in Nederland doden en gewonden bij brand. Meer dan de helft van deze doden en gewonden valt bij woningbranden. Gemiddeld iedere week is er een dode te betreuren en zijn er meer dan tien gewonden. Brandpreventiemaatregelen hebben het aantal doden ge stabiliseerd, maar de laatste jaren is er een stijging van het aantal gewonden. Dat blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Instituut voor Brandweer en Rampenbe strijding NIBRA in Amsterdam. Het NIBRA deed het onderzoek in 17 gemeenten naar ongeveer 500 branden en komt tot de conclusie dat vooral het werk in de keu ken zorgt voor een groot aantal branden. Onachtzaam handelen, noemt het NIBRA dat. Op de ijsbaan Eigen dagopvang Keuken Overname LHBB Rookmelder Tachtig keer Op zolder Glas water Antwerpsestraai 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom - tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computers, netwerken, systemen op maat. - Hi-end audio, speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Mensen zijn zich vaak niet van de gevaren bewust, of onderschatten die De woordvoerder verwijst naar de winkeltijdenwet en naar de winkel tijdenverordening. „Uit de redactie van die regels blijkt dat de gemeen teraad heeft besloten vijf dagen per jaar ontheffing van de winkeltijden wet te verlenen. Die vijf-dagenre- gel is gebaseerd op de behoefte van de winkeliers. Die behoefte meten we af aan de signalen die we van de ondernemers krijgen. Daaruit bleek toen dat er geen behoefte bestaat aan meer dan vijf ontheffingsda- gen. In die verordening wordt de zondag niet expliciet genoemd. Wel Hemelvaartsdag en dergelijke. Dat betekent dat de zondag sowieso niet voor een ontheffing in aanmer king komt." Uitgaande van de tekst, geeft de woordvoerder toe, kan wél een ontheffing verleend worden als eerste kerstdag op een zondag valt. „Met die mogelijkheid is bij het vaststellen van de regels kennelijk geen rekening gehou den." P. Oerlemans, bedrijfsleider van de Albert Heijn supermarkt in stad Tholen, denkt er niet over de zon dag voor kerst open te gaan. „We blijven dicht. Het heeft voor het winkelend publiek geen enkele zin om op zondag levensmiddelen te kopen. De versproducten, zoals vlees en groenten, zijn toch van za terdag. Dus de klanten schieten er niets mee op." Afgezien daarvan, zegt Oerlemans, is het ook een principekwestie. „Er werken bij ons dertig mensen. Die willen ook thuis zijn." Hij maakt zich geen zorgen over de - naar zijn indruk - enkeling die 'over de brug' naar de supermarkt gaat. Van meer belang zijn, wat hem betreft, de vrijdag en de zaterdag vóór de feestdagen. Oerlemans verwacht topdrukte. „Het wordt een leuk gekkenhuis", lacht hij. Om lang wachtende klan ten aan de kassa's zoveel mogelijk te voorkomen, heeft hij een aantal inpakkers in dienst genomen. Men sen die bij het afrekenen helpen met het inpakken van de bood schappen. Oerlemans verwacht aan de kassa wachttijden van zeven tot acht mi nuten. „Dat lijkt heel erg veel, maar is het natuurlijk niet. We proberen de mensen het wachten zo aange naam mogelijk te maken. Mis schien gaan we ze trakteren op snoep." Eigenaar M. Moerland van de C1000 in Tholen kan over de open stelling op zondag voor kerst kort zijn. „Natuurlijk zijn we dicht." Het onderzoek van Distrifood is volgens hem vooral toegespitst op de situatie in grotere steden. „Daar ligt het misschien anders. Wij heb ben er geen seconde over nage dacht." Moerland wil de grote toe loop opvangen door op donderdag en vrijdag langer open te zijn. „De mensen hebben de hele week de tijd om kruidenierswaren in te ko pen. Wij blijven langer open voor de verkoop van verse producten. Vlees, groenten en brood." Moer land verwacht dat het heel druk wordt. J. de Koster van de Meermarkt in Stavenisse is zondag voor kerst ge sloten. Hij verwacht op zondag geen enkele klant. Met zijn veertien personeelsleden wil hij genieten van een aantal vrije dagen. Hij is absoluut niet bang dat koopkracht blijvend wegvloeit naar supermark ten in Steenbergen of Bergen op Zoom. „Gelukkig hebben de inwo ners van Tholen principes. Ik denk dat er meer koopkracht wegvloeit als de Thoolse supermarkten wél open zouden zijn op zondag." De Koster verwacht vrijdag en zater dag voor kerst een enorme drukte. Hij heeft zich er goed op voorbe reid, zegt hij. „We zetten zoveel mogelijk artikelen klaar. Desnoods werken we een nachtje door. De winkel staat in elk geval stampvol." Normaal werkt De Koster op zater dag met vijf medewerkers. Nu zul len dat er tien zijn. De Spar supermarkt in Scherpenis- se gaat 'absoluut niet open', zegt woordvoerster mevrouw Moerland. Afgezien van religieuze overwegin gen vindt ze dat het winkelend pu bliek door de week voldoende tijd heeft om de boodschappen in huis te halen. Aan het onderzoek van Distrifood heeft ze weinig bood schap. „Misschien dat supermark ten met veel personeel zich dat kunnen permitteren. Wij zijn een kleine zaak met vier man perso neel. Mijn man en ik werken ook zes dagen van de week in het be drijf. Voor ons is de zondag heilig." Mevrouw Moerland verwacht wel extra drukte in de dagen ervoor. „Dan blijven we wat langer open. We blijven werken tot we klaar zijn." De twaalf medewerkers van de Plusmarkt Klippel-Roggeband in Oud-Vossemeer hoeven zondag evenmin terug te komen. „Het is geen kwestie van niet open durven zijn. Maar volgens mij mag de win kel op zondag niet open." J. Rogge band heeft er ook geen enkele be hoefte aan. „Maar het is een vorm van valse concurrentie dat het vijf kilopieter verder wel mag. Geluk kig is er meer in het leven dan het wegvloeien van koopkracht." De supermarkteigenaar heeft geen onderzoek gedaan. Hij is er van overtuigd dat de bevolking op Tho len op zondag geen boodschappen doet. „Ik vermoed dat als je wel open gaat, je dat zelfs klanten kost." Roggeband vindt het overigens 'be spottelijk' dat één op de tien supers wel open gaat. „Er is tijd genoeg om in te kopen. De mensen kunnen nu al beginnen met conserven en toast en dergelijke in huis te halen. Vaak is het kerstmenu nu al bekend. Dan kun je vast gaan inkopen. De verse producten koop je dan op za terdag." In Oud Vossemeer zijn geen extra personeelsmaatregelen genomen. „We werken zonodig wat langer door. We stoppen als we klaar zijn." Spar Van Tilborg uit Sint-Maartens dijk is de zondag voor kerst pot dicht. Ook hij doet dat uit respect voor zijn klanten. „Je woont in een dorp waar veel inwoners een be paalde overtuiging hebben over het inrichten van de zondag. Dan kun je het gewoon niet maken om open te zijn." Afgezien daarvan is hij er van over tuigd dat ook de 'Eén op de Tien van Distrifood' weinig of geen baat bij hun beslissing hebben. „De kos ten, vooral door het aantrekken van personeel, zijn hoger dan de op brengsten." Hij gelooft niet in extra omzetten op die dag. Dat geldt wel voor de zaterdag er voor. „Dan zetten we het dubbele om", weet Van Tilborg haast zeker. Donderdag doet hij al veel voor werk. Vrijdag verwacht hij de grootste drukte. Ook op zaterdag wordt het aantal hulpen uitgebreid, van elf man naar veertien of vijftien medewerkers. Van Tilborg zorgt voor minimale wachttijden bij de kassa's door er inpakkers bij te zet ten. „Ik gok op een wachttijd van maximaal tien minuten." Om de tijd te doden laat hij een aantal thermosflessen met koffie aanruk ken. „Dan schenken we de achter sten in de rij een kopje koffie en ho pen dat ze op die manier de wachttijd gezellig doorkomen." Ook in Sint-Annaland is de super markt Cl000 gesloten. Eigenaar A. Gunter: „Punt één: het merendeel van de klanten wenst openstelling op de zondag voor kerst niet. Punt twee: de consument heeft een volle week om boodschappen te doen. Dat is toch een behoorlijke perio de." Wel waarschuwt Gunter voor negatieve ontwikkelingen als de zondagssluiting alleen in Tholen structureel wordt. „Dat is een na deel in de toekomst." Voorlopig vindt Gunter 'het einde zoek' als hij ook op zondag open zou moeten. „We zijn nu tachtig uur in de week open. Dan heeft de consument toch tijd zat om in te ko pen. Voor de versheid van het pro duct hoef je het ook niet te doen. Want wat zaterdag vers is, is zon dag een dag ouder." De Sint-Annalandse supermarkt heeft ongeveer 50 medewerkers op de loonlijst. Gunter verwacht niet dat hij extra mensen moet inhuren. Hij gaat ervanuit dat zijn klanten een goed inkoopprogramma ma ken. „De gourmetschotel voor de kerst kun je ook eerder afhalen en in de diepvries zetten. Datzelfde geldt voor afbakbrood. Het gaat op de laatste dag vooral om de aan koop van groenten en fruit." De vakbond CNV zegt dat de koop zondag voor kerst erg gevoelig ligt bij het personeel van de supermark ten. De vakcentrale heeft de consu menten opgeroepen om op 24 de cember geen boodschappen te doen. Er is volgens de vakbond geen enkele maatschappelijke noodzaak om de winkels die dag te openen. Bij FNV Bondgenoten zijn het vooral de kleine zelfstandigen die klagen over de hoeveelheid koopzondagen. Zij vinden dat hun sociale leven hen wordt ontnomen. Het winkelpersoneel dat lid is van de FNV is evenmin gelukkig met de openstelling op zondag. Het vreest ook op 31 december de klos te zijn. VERVOLG VAN VOORPAGINA Volgens de provincie zijn er .din gen onderschat.' Het feit dat de lan delijke bouwstichting LHBB de ge bouwen van de Schutse overneemt, heeft niet voor vertraging gezorgd. „De LHBB doet veel bouwprojefc- ten en ze kennen wat dat betreft het klappen van de zweep. Wij hebben daar ook goede ervaringen mee", aldus de provincie-woordvoerder. Nu moeten nieuwe mensen van het zorgkantoor en het cvz zich over de plannen gaan buigen, terwijl de provincie soortgelijke aanvragen uit Bruinisse en Colijnsplaat wel heeft goedgekeurd, zij het dat er nog een aardige bezuigingsronde toegepast moet worden. „Een hele nieuwe procedure bij het zorgkan toor en de cvz duurt heel wat langer dan bij de provincie, maar wij schatten in, dat we over pijplijnpro jecten als deze van de Schutse toch nog advies mogen uitbrengen", al dus de woordvoerder. Met het uitblijven van de goedkeu ring worden ook een drietal hete hangijzers doorgeschoven: doorbe rekening van de hogere btw (19 in plaats van 17,5%), (bouwkundige) gevolgen van aanbieding van het product dagverzorging en de meest doelmatige wijze van maaltijdvoor ziening. G.S. vinden dat het cvz en het zorgkantoor daar maar over moeten oordelen. De Schutse raamt de kosten van de btw-verhoging alleen al op 183.365 gulden op een totale investering van 14.959.297 gulden. Daarin zit bijna zes ton voor de bouw in twee fasen: er wordt eerst een gedeelte gesloopt voor er nieuwbouw kan komen, waarna de tweede fase plaatsvindt. „Voor de zorg en de wachtlijst is een twee fasenbouw echter niet goed", zegt Den Her tog. „We zouden dan immers van 76 naar 48 of zelfs 35 plaatsen moeten terugzakken. Daarom heeft een 1 fasenbouw onze voorkeur. Dan heb je geen overlast van de bouw en hoeven de bewoners maar één keer te verhuizen. Bij het zorg kantoor hebben we daarom een ver zoek ingediend voor tijdelijke huis vesting op de ijsbaan. De leden vergadering van de ijsclub is daar mee inmiddels akkoord gegaan en wij vinden dat de meest verant woorde oplossing.' De semi-permanente huisvesting zou door meerdere tehuizen benut kunnen worden, waardoor de kos ten worden gedeeld. Voor de ijsclub is het bijkomend voordeel, dat het terrein dan tegelijk verhard is en dat komt goed uit voor de latere skeelerbaan. Alleen zou er dan wel eens een seizoen niet geschaatst kunnen worden, als het tenminste wil vriezen. De begroting van de stichtingskos- ten geeft aan, dat de nieuwbouw van de Schutse 15.330.388 gulden gaat kosten, wat een overschrijding is van 371.091 gulden. Dan zijn er al bezuinigingen doorgevoerd, want eerder zou de bouw ruim negen ton duurder uitvallen. Met een indexe ring van de kosten zou de over schrijding van 2,5% overbrugd kunnen worden, zo hield directeur Den Hertog de provincie voor. De twee beddenliften zijn in de bezui nigingsronde al vervangen door één lift. Het Sint-Annalandse zorgcentrum wil graag ook geld hebben voor dag opvang, waardoor ouderen langer in hun eigen woning kunnen blijven. Via de zogenaamde kassiers-con structie werd dit product geleverd door Ten Anker in Tholen. Met in gang van 1 januari a.s. gaat de Schutse dat zelf doen ter bestrijding en voorkoming van wachtlijsten in de zorg. Bij het zorgkantoor is dat al bekend. De Schutse had de provin cie met klem verzocht voor de dag opvang 455.951 gulden beschikbaar te stellen, maar dit wordt nu ook doorgeschoven naar het zorgkantoor en het cvz. Een derde nog onopgelost probleem is de keuken. De provincie wil niet verder gaan dan een zogenaamde satellietkeuken, waarin geen vol waardige warme maaltijden bereid kunnen worden, zoals nu het geval is. Er is gekeken naar een centrale keuken in het psychiatrisch zieken huis Vrederust tussen Halsteren en Bergen op Zoom, maar volgens de Schutse kost die oplossing 160.000 gulden per jaar meer, mede gezien de afstand van 25 km. En dat is nog zonder de gevolgen voor de warme maaltijdvoorziening. De gemeente Tholen zou daarvoor meer moeten gaan betalen. Bij centralisatie zou het ook onmogelijk worden om ac tiviteitenprogramma's rondom de maaltijdvoorziening te organiseren, wat de visie ten aanzien van zorg op maat in de weg zou staan. De kos tenverhogingen kunnen niet betaald worden en de Schutse noemt het on verantwoord wanneer dat ten koste zou gaan van de zorg. Inmiddels is bekend geworden, dat Vrederust geen centrale keuken zal bouwen. Directeur Den Hertog wijst erop, dat in Rotterdam geble ken is, dat grootschalige keukens niet haalbaar zijn wegens de trans portkosten. De Schutse heeft in no vember daarom een dringend be roep op de provincie gedaan om geld voor een compactkeuken be schikbaar te stellen. De directeur haalde daarbij nog de regels aan, dat een satellietkeuken niet hoeft, wan neer de mogelijkheid van een ver vangende centrale maaltijdvoorzie ning ontbreekt. De provincie is wel akkoord met de overname van de Schutse door de landelijke bouwstichting LHBB, die ook al eigenaar is van het naastgele gen woonzorgcomplex de Vroonhof in Sint-Annaland. Als afkoop boek waarde van het bestaande pand wordt 1.197.000 gulden betaald en de provincie verstrekt ook nog 1.680.000 gulden als eenmalige bij drage in de investeringskosten. De overdracht van de Schutse aan de LHBB vindt déze maand nog plaats. Directeur Den Hertog hoopt voor 31 december nog bijna drie miljoen gulden van de provincie te ontvangen. De subsidie van vier ton voor de verpleegafdeling is inmid dels ontvangen. Wanneer er geen éénmalige bijdrage van de provincie komt, kan ook het afgesproken ta rief van gemiddeld 1247 gulden per verzorgingsplaats per maand wor den gehandhaafd, aldus directeur Den Hertog in zijn brief aan de pro vincie. J. Bosters, directeur van brandbestrij- dingsbedrijf Bosters-Van Wezel in Oud-Vossemeer, weet er nog twee O's bij te vertellen. „Onvoorzichtig en On doordacht. Die drie O's zorgen voor de meeste branden. Je moet maar eens kijken strakjes hoeveel mensen weer een brandende kaars op de venster bank zetten. Een plek waar het altijd een beetje waait en je zult zien - als je er even niet op let - dat er een stuk gor dijn tegen de kaars wappert. Dan is het handig als je een brandblussertje bij de hand hebt." Bosters vindt dat de meeste mensen veel te weinig aan preventie doen. „Niet omdat ik zelf materialen ver koop. Maar doordat ik brandbestrij- dingsles geef op bedrijven, hoor ik wat mensen thuis doen om te voorko men dat er brand uitbreekt. En wat er in huis is om, als de nood aan de man komt, maatregelen te nemen. Dat is doorgaans erg weinig." De meeste mensen hebben er eigenlijk geen geld voor over. „Ze zijn zich ook te weinig bewust van de gevaren. Toch, als je ziet wat er allemaal kan gebeuren, moeten de mensen er beter over gaan nadenken." Bosters ziet het de komende feestda gen weer gebeuren. Gezellig gourmet ten. Maar dan valt het brandende pitje met petroleum per ongeluk over het tafelkleed. Of het is te vol en lekt. „Dat begint als een klein vlammetje. Maar de paniek is doorgaans groot. En niemand weet dan onmiddellijk wat er moet gebeuren. Terwijl het van tevo ren klaarleggen van een flinke natte doek vaak wonderen doet." Wat Bosters wel merkt, is dat veel werknemers die de door de Arbo-wet verplichte cursussen brandveiligheid volgen, ook thuis alerter zijn. Hij ver wacht dan ook op wat langere termijn dat Nederland er veiliger op wordt. Alleen dat ongeluk in dat kleine hoek je. Daar is nog maar weinig kruid te gen gewassen. „Want wat gebeurt er als je slaapt? Als je geen rookmelder hebt, verbrand je. En als je wel een rookmelder hebt, maar je slaapkamer staat in lichterlaaie? Dan is het fijn als je kunt communiceren. Je zou je gsm bij wijze van spreken op je nachtkastje moeten leggen." Elke brand voorkomen, zeggen de deskundigen, dat kan niet. Daarvoor zijn er volgens het NIBRA te veel ver oorzakers. Menselijk handelen is in 61 procent van de branden de grootste boosdoener. Dan gaat het om brand stichting, spelen met vuur, roken, on voorzichtigheid, vooral bij het koken en het onoordeelkundig gebruik van apparatuur. Veel branden (15 procent) worden veroorzaakt door falende ap paratuur. Met name de wasdroger, maar ook de wasmachine, tv-toestel- len en computers zijn oorzaken van brand. Een derde oorzaak van belang zijn schoorsteenbranden, branden tij dens reparaties, branden in de meter kast en branden door verwarmingske tels. Nog steeds ontstaan er branden door kinderen die met vuur spelen. Bosters waarschuwt dat mensen, als het gaat om hun veiligheid, prioritei ten moeten stellen. En als het gaat om brandbestrijdingsapparatuur of het ne men van maatregelen om brand te voorkomen, niet voor een dubbeltje op de eerste rij moeten willen zitten. Een brandwerende deken kan bij het ontstaan van een keukenbrand een heel goed eerste hulpmiddel zijn. „Maar een goede deken kost 150 gul den." Ook zijn bedrijf merkt dat er steeds meer rookmelders worden gekocht. „Alleen het vernieuwen van het batte rijtje wordt vaak vergeten. Daarom is het beter een rookmelder te kopen die op het lichtnet wordt aangesloten en het ook blijft doen als de stroom uit valt. Maar dan ben je wel enkele hon derden guldens kwijt." Ook een draagbaar blusapparaat is volgens Bosters een goed middel tegen kleine, pas begonnen brandjes. „Bijvoorbeeld als de vlam in de pan is geslagen en je hebt geen blusdeken. Of als iemand smeulende sigarettenpeuken in de prullenbak heeft gegooid. Dat is met een brandblussertje snel en doel treffend aan te pakken." Bosters wil vooral dat mensen nadenken bij wat ze doen. Door nadenken kan veel el lende worden voorkomen. Het NIBRA constateert in zijn onder zoek dat bij 44 branden die door men selijk handelen waren ontstaan, 69 slachtoffers zijn gevallen. Twee bran den die door met vuur spelende kinde ren waren ontstaan, eisten vijf slacht offers. Bij 21 branden die door 'onachtzaam koken' waren ontstaan, waren 25 slachtoffers te betreuren. Uit het onderzoek blijkt dat slechts drie procent van de Nederlanders beschikt over een blusdeken. De Thoolse brandweer rukte dit jaar tot nu toe tachtig keer uit, zegt brand weercommandant J. de Feijter. „Tot dusverre is dat ruim onder het jaar lijks gemiddelde van honderd keer. Maar ik ben met die uitspraak erg voorzichtig, want het jaar is nog niet om." Ook hij vreest die brandende kaarsen vlak bij een wapperend gor dijn. Maar ook de vitrage die te dicht bij een halogeenlamp hangt. „Die lampen worden enorm heet en kunnen net zo gemakkelijk brand veroorzaken als een kaars." De Feijter vindt de kersttijd en de jaar wisseling niet specifiek drukkere tij den. „We zijn wel eens bang dat men sen de gevaren onderschatten. Vandaar dat we blijven waarschuwen voor kaarsen en ook voor vuurwerk." Dat laatste geldt dan met name voor woningen met rieten daken. „Die ei genaren letten vaak vanzelf ook goed op. Die blijven tijdens de jaarwisse ling nooit binnen. Ze kijken altijd twee kanten uit. Naar het vuurwerk en naar het dak. Maar in de negentien jaar dat ik hier werk, heb ik nog nooit voor brand in een rieten dak hoeven uitrukken." In Tholen verschilt het brandrisico overigens niet van wat elders in Ne derland wordt ervaren, zegt De Feijter. Ook hij heeft last van loze meldingen. En ook in Tholen komt het voor dat er brand is in een bedrijf en dat niemand weet wat er ligt opgeslagen. „Dan be perken we ons tot het van een afstand blussen. Daarvoor is het leven van een brandweerman te kostbaar." De Feijter zou willen dat alle bedrij ven op Tholen bekend zouden maken wat er wordt geproduceerd of ver werkt en welke stoffen daaraan te pas komen. „Helaas kun je dat niet af dwingen. Gaat het om chemicaliën, dan is het gemakkelijker. Dat is via de voorwaarden in de milieuvergunning te achterhalen." Hij is een voorstander van het aanleggen van rookmelders. Ook door particulieren. Het aantal rookmelders is de laatste jaren naar zijn indruk toegenomen. Dat meet hij onder meer af aan het aantal loze mel dingen. „Dan komen we en dan blijkt dat de hogedrukreiniger of de stoom- cleaner wat .veel stoom heeft gepro duceerd. Dan weet je in elk geval dat de installatie werkt." De Feijter is blij dat ook steeds meer Tholenaren het nut van die melders inzien. Wat hem betreft, hoeft het geen dure installatie te zijn. „Je hebt er al twee voor 25 gulden." Hij wijst op Anna Jacobapolder waar dit jaar een grote brand heeft gewoed. Zeven procent van de branden, zegt het NIBRA-onderzoek, begint op zol der. „Dat was daar ook", weet De Feijter. „Er waren daar kinderen al leen thuis. Die speelden op zolder. Plotseling ging de rookmelder af. De kinderen renden naar de buren. Die hebben 112 gebeld. Er was uiteinde lijk veel schade, maar gelukkig waren er geen mensenlevens mee gemoeid." Volgens het NIBRA heeft 91 procent van de Nederlandse bevolking geen rookmelder. Hoe hoog dat percentage op Tholen is, is nooit onderzocht. De Feijter heeft de indruk dat er in elk geval steeds meer komen. Hij heeft 82 vrijwilligers tot zijn beschikking om op het alarm van een rookmelder te reageren. „We zijn goed bezet en voldoen aan de zorgnormen van het ministerie. We hebben vijf uitrukpos- ten en elke post heeft 16 vrijwilli gers." Het probleem met de vrijwilli gers begint als ze niet in Tholen werken. „Dan heb je bij een brand die tussen 's morgens zeven uur en 's avonds zes uur uitbreekt, een pro bleem om de wagen voldoende be mand te krijgen. Maar dat is niet spe cifiek voor Tholen. Dat is een landelijk probleem." Dat betekent dat De Feijter, die vol gend jaar hulp krijgt van nog een be roepsbrandweerman, bij het aanne men van vrijwilligers nadrukkelijk kijkt naar de plaats waar hij of zij werkt. Voor iemand die buiten Tholen werkt, is het haast niet mogelijk op tijd bij een brand te zijn. Of de vrij willigers rond kerst en nieuwjaar ex tra in actie moeten komen, is volgens De Feijter nog maar de vraag. Hij be ziet de komende periode die vooral wordt gekenmerkt door kaarsen, veel keukenactiviteiten en de open haard, nogal nuchter. Wat schoorsteenbrandjes betreft hoeft de brandweercommandant zich vol gens G. Hameeteman van schoor- steenvegersbedrijf Flakkee niet onge rust te maken. Flakkee onderhoudt ongeveer 1500 schoorstenen op Tho len en Hameeteman heeft de indruk dat de eigenaren zich goed bewust zijn van de gevaren van teveel creo soot (houtvetafzetting) in de schoor steen. „Vooral bij inzetkachels in de open haard moet je oppassen. Het klinkt misschien raar, maar als je zo'n kachel tempert, dan is de kans op een schoorsteenbrand het grootst. Maar veel eigenaren van open haarden laten de schoorsteen eenmaal per jaar ve gen." De Feijter kan niet zeggen of Thole naren zoveel aandacht hebben voor hun sfeermaker. „We zijn dit jaar tweemaal bij een schoorsteenbrand geroepen. Misschien hebben anderen wel geluk gehad." Hij is het met Bos ters eens dat de bevolking veel kan doen om de narigheid van een brand binnen de perken te houden. Het aan schaffen van een brandblusser is er daar één van. „Maar de grootste brand is met een glas water te blus sen. Als je de brand maar tijdig ont dekt." Een blusdeken, een blussertje in de keuken, de eerste klap is wat De Feijter betreft een daalder waard. „Want denk erom dat met een tempe ratuur van gemiddeld 600 graden een brand heel snel kan gaan." Bosters: „Als de brandweer Tholen tachtig keer is uitgerukt, betekent dat dat er statistisch gezien 800 branden zijn geweest. Veel branden zijn dus zelf al gedoofd. Daar komt de brand weer niet aan te pas. Een garagebe drijf dat een uitlaat last en brand krijgt, heeft dat vaak snel onder con trole met een C02-blusser" De Feijter gaat zich volgend jaar toe leggen op wat hij noemt de 'prepara- tieve sfeer'. Daarmee wordt bedoeld dat de nieuwe man (de vacature mag worden opgevuld, maar de kandidaat is er nog niet) in kaart gaat brengen wat er op Tholen kan misgaan. „Ken nis hebben van wat er zich in bedrij ven, in loodsen en kantoren bevindt. Nu zijn we niet volledig op de hoogte. We moeten weten wat er in een be drijf aan de hand is." Advertentie I.M. i¥S SS In de dagen direct voor de kerst, hoeven de klanten van Albert Heijn hun boodschappen niet zelf meer in te pakken. Om lange wachttijden aan de kassa zoveel mogelijk te voorkomen, worden er inpakkers opgetrommeld. Schoorsteenbrandjes zijn vaak de oorzaak van grotere branden. Een schone schoorsteenpijp is dan ook van belang.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 7