'Het meest opvallende hier is de ouderhulp, die is echt geweldig' Zangers en musici samen in OVM-avond 10 tot 50% STEUTEL Provincie teleurgesteld in uitblijven van plan nieuwbouw de Schutse Controle niet afgestoken vuurwerk op nieuwjaarsdag 'yiü IV 5> AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Met 60 km/u naar Stavenisse Budelpack zoekt kantoren in W.-Brabant Avond voor echtparen met H. Binnendijk Eendrachtbode 2x op vrijdag uitverkoop Donderdag 21 december 2000 57e jaargang no. 5 UITVERKOOP korting di 19 december 9.00 DELSCHER Gerrit Coldeweijer (41) vestigingsleider De Schalm in Stavenisse De niéuwe vestigingsleider Gerrit Coldeweijer van De Schalm in Stavenisse heeft er deze maand op school twee leerlingen bijgekregen. Het aantal kinderen van de openbare school is daarmee op 98 gekomen. „Ik hoop nog zo dat ik dit jaar de 100 haal," zegt hij, „dat zou een mooi getal zijn." Coldeweijer zit al 20 jaar in het onder wijs. Hij gaf les aan moeilijk lerende kinderen in Bergen op Zoom waar hij het laatste jaar de fusie begeleidde tus sen drie scholen voor speciaal onderwijs. Hij was toe aan een nieuwe uitdaging. Het werd De Schalm. Via zijn vrouw en de gemeentelijke instuif in de jaren tachtig kent hij Tholen goed. Invaller Directeur Den Hertog: ik ben nog positief De nieuwbouw van zorgcentrum de Schutse in Sint-An- naland heeft geen positief advies van de provincie gekre gen omdat het bestek nog niet klaar is en de kosten nog niet definitief zijn. Daardoor konden gedeputeerde staten van Zeeland dinsdag geen groen licht geven aan het col lege voor zorgverzekeringen (cvz). En omdat de provin cie per 1 januari niet meer over dit soort zaken gaat, moet het zorgkantoor Zeeland en het college voor zorg verzekeringen volgend jaar de plannen beoordelen. PvdA, WD en CU willen sneller opruimen De gemeente gaat op nieuwjaarsdag in alle woonkernen gevaarlijk vuurwerk opruimen. Het niet afgestoken vuur werk wordt meegenomen. Op 2 januari wordt de overige rommel door een veegploeg van de gemeente verwij derd. Ook zal het bureau Halt op die dag jongeren aan het werk zetten die zich niet hebben gehouden aan de af spraken over het afsteken van vuurwerk. Deze week Volle Vossenkuil bij tweede kerstconcert Voorzitter Ad Verhees van Oud-Vossemeer's Muziekvereniging (OVM) kon een volgepakte Vossenkuil zaterdag welkom heten bij het tweede kerstconcert dat de muziekvereniging in haar bestaan organiseerde. Het werd een avond met muziek én zang, want ook interkerkelijk jeugdkoor Polyhymnia liet van zich horen. BEW. EX. ^odeU^S^ Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. In de toekomst wordt de provinciale weg vanaf de Nijverheids weg in Sint-Maartensdijk tot aan Stavenisse een zogenaamde erftoegangsweg en dan zal daar niet harder gereden mo gen worden dan 60 km/u. Nu geldt die snelheidsbeperking alleen voor het weggedeelte tussen de beide pas aangelegde rotondes bij de smalstad, zo hebben gedeputeerde staten be sloten. Mettertijd zullen snelheids- beperkende maatregelen worden ge troffen op deze doorgaande weg naar Stavenisse. Ook komt er dan langs de wegkanten een onderbro ken witte streep en wordt de marke ring in de as van de weg verwijderd. Budelpack is voor de Europese hol dingmaatschappij op zoek naar kan toorruimte in West-Brabant. Direc teur A.A. Nieuwkerk heeft dat meegedeeld aan het college van b. en w., dat onder leiding van burgemees ter W. Nuis een bezoek heeft gebracht aan de onderneming. Aan de Paas- dijkweg in Poortvliet is het ruimte probleem volgens Nieuwkerk on houdbaar geworden. Aangezien ook Bouman-Potter nog steeds geen toe stemming krijgt voor de bouw van een nieuw magazijn, kan Budelpack de bestaande opslagruimte van de woonboulevard niet in gebmik nemen voor huisvesting van de technische dienst. Het Poortvlietse verpakkings bedrijf onderzoekt momenteel de overname van de naaste concurrent in Duitsland: Klöckner Pentapack uit Duisburg. Zie verder pagina 23. In gemeenschapscentrum Meulvliet wordt op 2 februari een echtparen- avond georganiseerd met als spre ker Henk Binnendijk (bekend van de EO). Het thema van de avond is 'Man/vrouw éénheid in verscheide nheid'. Binnendijk zal aan de' hand van een bijbellezing nader ingaan op dit onderwerp. Verder is er deze avond gelegenheid voor samenzang en kan men persoonlijke vragen kwijt. De muzikale begeleiding wordt verzorgt door Anne Joke Ve ga en Marja van de Meeren. De echtparenavond begint om acht uur. De komende twee weken zal de Eendrachtbode niet - zoals gebrui kelijk - op donderdag verschijnen, maar op vrijdag. De verschij ningsdata zijn dus 29 december en 5 januari. De sluitingstijd voor ad vertenties is in deze twee weken woensdagmiddag vier uur. Fami lie-advertenties kunnen tot uiter lijk donderdagochtend twaalf uur worden aangeleverd. op de gehele collectie o o.a. 2 SHIRTS VOOR 129,- o z Melka Ledüb Brixon O O O tr DC O ye&AkL Advertentie I.M. Grote Markt I I - I 3 Goes Advertentie I.M. Gerrit Coldeweijer leest voor aan een groepje kinderen voor de kerststal in het recreatielokaal van De Schalm. In De Schalm zijn ouders druk in de weer om het recreatielokaal, de gang en de hal klaar te maken voor de kerstmarkt. Ze lopen in en uit bij Coldeweijer. Ze zetten thee en kof fie. De deur naar zijn kantoor staat open. Op 1 december is hij begonnen op de school. Veel kan hij er nog niet over vertellen. „Het meest opvallen de tot nu toe is de ouderhulp hier. Dat is echt geweldig. Ze moeten er toch voor naar school komen. Dat is heel fijn. Daar heb je als school heel veel aan." De ouders verzorgen de kerstmarkt, de schoolbibliotheek, helpen bij han denarbeid en buitenschoolse activi teiten en assisteren de kinderen tij dens de computerlessen. Op een groot kartonnen bord aan het raam is te lezen dat er met een sponsorloop voor het opknappen van het school plein al een bedrag van 6748,05 gul den is opgehaald. Ook een actie van de ouders. In zijn vorige school was die ouder hulp minder, zegt Coldeweijer. Hij vertelt over zijn ervaringen in het speciaal onderwijs en wat hij daar van kan gebruiken in het reguliere basisonderwijs. In dit geval de kin deren van De Schalm die vanwege het kleine aantal in vier groepen zijn verdeeld (twee klassen in een lo kaal). Behalve Coldeweijer zijn er nog vier leerkrachten die dus dubbe le klassen leiden. Coldeweijer volgt D. van Kapel- Hampel uit Willemstad op. Ze was drie jaar hoofd van De Schalm en is nu aangesteld op een grotere basis school in Oude Tonge. Hij heeft vooral leidinggevende taken. „Maar twee ochtenden in de week ga ik de taken van de leerkrachten verlichten. Dan neem ik klas vijf en zes mee naar het documentatielokaal. Ik kan alle vakken geven, maar 's morgens doen we vooral de basisvaardighe den taal en rekenen." Coldeweijer zal zijn ervaring als re medial teacher inzetten. „Kinderen bij wie de ontwikkeling niet goed gaat, kan ik extra helpen. Ik hoop daar mijn sporen in verdiend te heb ben en die kennis hier te gebruiken," zegt Coldeweijer die nog altijd goe de contacten onderhoudt met de mlk-school De Driemaster (voor heen Agnes en De Scheldetuin) in Bergen op Zoom met 450 leerlingen verspreid over drie gebouwen. De leerlingen daarvan komen uit de hele regio West-Brabant, inclusief Tho len. „Ik zat in de stuurgroep om de verhuizing en de afstemming tussen de scholen te begeleiden. Ik kreeg meer managementtaken en was daar één dag voor vrijgemaakt van lesge ven. Dat beviel me en ik kreeg nu de kans om nog wat anders te gaan doen want ik zit al twintig jaar in het speciaal onderwijs. En is dat na twintig jaar nog leuk? Het was nu een kans om van baan te verande- De situatie in het onderwijs is erg veranderd, zegt Coldeweijer. Nu zit het onderwijs te springen om leer krachten. Maar toen hij in 1980 met zijn diploma op zak van de pedagogi sche academie kwam, lagen de banen niet voor het oprapen. Integendeel. „Ik viel toen af en toe eens in. Ik kreeg een baantje als invaller en deed ook nog wat aan onderwijs voor an derstaligen. Op die manier rolde ik er steeds verder in, maar ik had nog nooit in het speciaal onderwijs les ge geven. In januari werd dan gekeken welke onderwijzers er uit zouden val len. Ik stond toen steeds onderaan. Degene die het laatst is begonnen, gaat het er het eerst uit. De minuten- dans werd dat genoemd. In De Driemaster had ik, toen ik wegging, een hele veilige positie." Na twintig jaar was het dan ook een vreemde gewaarwording toen Colde weijer op 1 december op De Schalm een zieke leerkracht verving en de kinderen vroeg om hun rekenboek te pakken. „Je vraagt waar ze de dag daarvoor waren gebleven en ze gaan aan de slag. In het speciaal onderwijs moet je het boek laten zien aan de kinderen en zeggen op welke bladzij de ze moeten zijn. Bijvoorbeeld blad zijde 24, een twee en een vier. Ook waar ze op de pagina moeten begin nen. Je moet ze echt om de twintig minuten een nieuwe impuls geven. Meestal komen deze kinderen niet hoger dan het niveau uit groep zes. Aan aardrijkskunde en geschiedenis kwamen we niet eens toe. En dat zijn juist ook vakken die ik leuk vind." (voordat Coldeweijer in 1980 een vaste aanstelling kreeg studeerde hij een tijdje geschiedenis voor het mid delbaar onderwijs). Op de vestiging van De Driemaster waar Coldewijer les gaf, zitten ruim 160 leerlingen. Handenbindertjes noemt hij ze. Vergelijkbaar met De Veste in Tholen. Ze hebben veel aan dacht nodig. Leren moeilijk. Verto nen volgens Coldewijer gedragspro blemen. „Die zijn toegenomen. Sommige kinderen hebben een onge luk gehad, zijn hyperactief of hebben bij de geboorte problemen gehad. Het gaat er steeds meer om structuur en veiligheid te bieden. Veel minder om ze iets te leren, zoals vroeger." ZIE VERDER PAGINA 5 Directeur D. den Hertog is zeker niet uit het veld geslagen. „Op zich is er niets bijzonders aan de hand en ik ben nog steeds positief", zegt hij. „De provincie kan formeel niet ad viseren, maar blijft eveneens posi tief, zo heeft men mij laten weten. Een volgende partij - het zorgkan toor - buigt zich er nu over en mis schien is dat nog wel voordeliger voor ons. In elk geval niet nadeliger en ik zie dan ook geen vertraging. Voor ons maakt het niet uit", aldus Den Hertog. De provincie constateert echter 'met teleurstelling' dat de datum van 1 oktober ruimschoots is overschre den. Volgens de directeur van de Schutse was dat al maanden geleden te voorzien. „Het opzetten van een nieuwbouwplan vergt gewoon veel tijd. Een bouw in twee fasen, over leg met constructeurs, e.d„ dat kost de nodige tijd. We kunnen niet eer der dan februari/maart tot aanbeste ding overgaan." De provincie wilde de nieuwbouw van de Schutse nog graag regelen, want 31 december loopt de over-, gangswet verzorgingshuizen af. Te vens zal de formele werkingsduur van het plan ouderenzorg 1997-2000 op die datum eindigen. Daarnaast zal ook de advies- en financierings structuur op 1 januari a.s. worden gewijzigd. Vooruitlopend daarop, heeft de provincie de Schutse daar om 25 april al nadrukkelijk gewezen op het insturen van het definitieve bouwplan, aanbesteed en wel. „We roepen al anderhalf jaar dat ze tijdig volledige en geen halve plan nen moesten insturen, maar deson danks is het niet gelukt. Wij hebben het ook zien aankomen." ZIE VERDER PAGINA 7 Dat deelde wethouder K.A. Heij boer van openbare werken dinsdag avond mee in de commissie ge meentelijke ontwikkeling. PvdA, VVD en CU hadden moeite met de ze werkwijze. Zij vonden dat er te laat wordt op geruimd. M.A.J. van der Linde (Pv dA) informeerde naar de maatrege len. Hij had het college eerder gevraagd of ze de proef van vorig jaar met het opruimen van het vuur werk wilde herhalen. Heijboer legde uit dat er in de ge meentelijke informatierubriek een dringend beroep zal worden gedaan op de 'pretmakers' om de rommel zelf op te ruimen. Ook de horeca wordt opgeroepen om de troep op te ruimen. Jongeren die bij het afste ken van vuurwerk over de schreef gaan, zullen door bureau Halt inge zet worden op dinsdag 2 januari. „Op 1 januari gaan we met onze mensen overal controle uitvoeren. Het niet afgestoken vuurwerk wordt ingezameld." Van der Linde begreep niet waarom het beleid van vorig jaar niet wordt voortgezet. Toen werd op nieuw jaarsdag al een begin gemaakt met het verwijderen van restanten vuur werk. „Vorig jaar ging het nog mak kelijk." Hij kreeg steun van E. Frigge-Ho- gesteeger (VVD). Ze zei dat het be ter was om het meteen op te ruimen en niet een dag te wachten. Maar volgens Heijboer staat in de voorgestelde methode wel degelijk het veiligheidsaspect voorop. Drs. A.L. Piet (CU) begreep niet waarom de jongeren pas op 2 janu ari worden gestraft. Heijboer her haalde dat de gemeente en Halt op twee januari gelijktijdig aan de slag gaan. Piet vond dat er volgend jaar weer op 1 januari opgetreden moet worden. „Het experiment van vorig jaar was goed. We betreuren het dat u dat nu anders gaat doen." Ook Frigge vond dat de jongeren meteen de volgende dag aan het werk moeten worden gezet. Maar Heijboer zei dat hij de afspra ken met het bureau Halt niet kon doorbreken. Hij beloofde in februari de zaak te zullen bespreken om nieuwe afspraken te maken voor de volgende jaarwisseling. Sandra van der Reest schittert op promsconcert in Sint-Philipsland Bas de Man beste snertkoker van Tholen Jacht ligt ook op Tholen heel gevoelig EN VERDER... Jan Goossens 25 jaar verbonden aan Schelde college Sint-Maartensdijk Tresi Barros begint paranormale praktijk in Anna Jacobapolder Drukke dagen voor Thoolse dirigent Peter Wildeman Auto reed bij Tholen 134 km/u, terwijl eigenaresse in casino zat Vosmeer zakt na verlies naar de onderste regionen HEBT U IETS GOEDS GEDAAN, VERGEET HET EN DOE IETS BETERS Dit nummer bestaat uit 32 pagina's Het koor mocht de avond openen met negen liederen, waaronder het sfeervolle 'One thousand candles' en 'Let's join in celebration'. Polyhymnia staat onder lei ding van Hannie Droogers-Vogel en wordt begeleid door een zeskoppig combo. Een mooi moment in het optreden was het nummer 'And there was light' waarbij een kaars werd aangestoken. De choreografie en de lichteffecten waren fraai. Al met al zette Polyhymnia een optreden weg dat in de smaak viel bij het publiek. Na de pauze sprak erevoorzitter Bram Hommel van OVM een kerstgroet uit. Hij vroeg op zijn beurt Bram van Westen en Cees de Leeuw van de tribune om het zelfde te doen. Dirigent René Hendrickx gaf tekst en uitleg bij de werken die OVM ten gehore bracht. Nummers als 'Dingdong, merily on high', 'Every valley' en 'The little drummerboy' met als 'little drummer' Dirk van Driel. OVM besloot haar optre den met het bekende popnummer 'Do they know it's Christmastime'. Samen met Polyhymnia sloot OVM de avond af met het lied 'Gloria in excelsis Deo'. In zijn dankwoord wenste voorzitter Verhees het publiek, en de zangers en de muzikanten, prettige dagen toe. Het publiek kreeg bij de uitgang nog een aan denken mee. In gepaste kleding voert OVM het tweede kerstconcert in haar bestaan uit.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1