'Aparte wethouder landbouw is nodig' Scaldis Naturalis bouwt centrum bij kinderboerderij aan Kastelijnsweg Consument wil verhaal horen over teelt van aardappelen en bloemzaad 'ZLTO werkt te luxe, het zou minder kunnen' Landbouwplan nog wat later Informatie- en bezoekersruimte nationaal park Oosterschelde Dertig mille voor omleiding Thoolse Vest TUIN- EN SERREMEUBELEN Donderdag 14 december 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Brussel steunt landbouw steeds minder Groen èn liberaal Vrouwen Voor 1 gulden Het Gors Van Nieuwenhuijzen bekritiseert organisatie De ZLTO wil de contributie voor de leden verhogen. Dat zou echter niet hoeven als de landbouworganisatie wat soberder te werk zou gaan. Ook de voorbereiding van het landbouwontwikkelingsplan voor Tholen (lop) kan met minder mensen toe. Dat betoogde J. van Nieuwenhuijzen uit Sint-Philipsland woendagavond tijdens de algemene ledenvergadering van de ZLTO-afdeling Tholen in de Wellevaete in Sint-Annaland. Hij stond alleen in zijn kri tiek. Veel geld in gestoken De afstand tussen de boer en de consument zal steeds groter worden. Toch zal de landbouwsector moeten pro beren de kloof tussen de producent en de gebruiker zo veel mogelijk te dichten. Op Tholen kan dat door de teelt van aardappelen en bloemzaad te promoten. De consu ment wil er een verhaal van de streek bij horen. De macht van de voedselindustrie zal toenemen. Verder zal de boer zijn ogen en oren te kost moeten geven om in te kunnen spelen op de ontwikkelingen in eigen land, in Europa en de rest van de wereld. Dat was de boodschap van de Vlaamse landbouwjournalist ir. J.F. van Outryve tijdens de algemene ledenvergadring van de ZLTO-afdeling Tho len woensdagavond in de Wellevaete te Sint-Annaland. Kip kerrysaus Thoolse landbouw moet kloof tussen grond en mond' zien te dichten Ton voor project met waterbeheer Droomwereld Bungeejumpen KUNSTSTOF - TEAK - ALUMINIUM outs Co. Wouts Co. tuinmeubelen Het belang van de akkerbouw wordt kleiner. Volgens de Vlaamse ir. J.P. van Outryve is de akkerbouw achteruitgegaan en kan deze sector al leen overleven als de boeren er andere zaken bij gaan doen. Dat zei hij woensdagavond op de ZLTO-bijeenkomst in de Wellevaete in Sint-An- naland op een vraag van J. Mol uit Sint-Maartensdijk. Outryve vindt het verder ook nodig dat er een wethouder van landbouw komt. Mol wilde weten wat Van Outryve u naar de markt, maar elke dag vindt van de teruggang in de kennis over de akkerbouw als jongeren op andere plaatsen hun heil zoeken. Van Outryve schetste een somber beeld voor de Thoolse akkerbou wer. Aan graan valt bijna niks meer 'te verdienen, zo zei hij. Suikerbieten kunnen alleen lucratief zijn vanwe ge de quota en bij de aardappelen zijn de boeren heel erg afhankelijk van de verwerkende industrie. „Het wordt moeilijk om je te spe cialiseren in de akkerbouw. In Vlaanderen produceren de akker bouwers al jaren vollegrondsgroen- te voor de veiling of voor de diep vriesindustrie. Brussel stimuleert allerlei sectoren, maar niet de ak kerbouw. De grote akkerbouwvel- den liggen tenslotte in Frankrijk en niet hier." Het zette een kleine domper op het betoog van Van Outryve die in zijn inleiding beweerde wel kansen te zien voor de Thoolse landbouwsec tor. Mol noemde de uitleg van de Vlaamse landbouwjournalist zelfs pessimistisch. Hoe Van Outryve denkt over groene energie, brand stof uit landbouwgewassen, zo wil de Mol vervolgens weten. Van Outryve vond het een goed idee, maar zei dat de gewassen die er geschikt voor zijn (zoals kool zaad) niet hier verbouwd zullen gaan worden. „Daar zijn de bedrij ven te klein voor. Het kan wel in Duitsland en Frankrijk. Als ze het daar produceren, kunnen wij hier blijven doen wat we willen. De Fransen mogen brandstof produce ren, ik ga er op rijden." Volgens L. den Oude uit Sint-Phi lipsland is er op Europees niveau niet veel te verwachten van de Ne derlandse minister van landbouw. Die kijkt volgens hem alleen maar naar natuur en milieu. „We zijn af hankelijk van de Franse en Duitse ministers van landbouw." Volgens Van Outryve moet men daar ook weer niet te veel van ver wachten, want bijvoorbeeld ook de Italiaanse minister van landbouw is van de groene partij, zo zei hij. „Nederland is groen èn liberaal. U wilt beschermen. U wilt meer markt en meer overheid. Dat zijn twee ui tersten. Die dubbele zaak speelt uw minister goed uit. Vroeger hadden we een landbouwbeleid, nu een plattelandsbeleid. Sommige secto ren zullen er tussenuit vallen. De overheid wilt dit, maar wie zegt dat de markt dat pikt? Het is geen con sequente visie. Het opheffen van negatieve punten mis ik. Ze duwen krijgt u meer papieren om in te vul len. Nederland wil tien jaar vooruit lopen. Maar als u voouitloopt, gaan anderen u onderuit halen. Dat ge beurt nu bij het diermeel dat uit de veevoeders moet." Van Outryve zei dat de Thoolse ak kerbouwers blij mogen zijn dat Ne derland nog een landbouwminister heeft. „In België is die al afge schaft. Na de dioxinecrisis is er een andere regering gekomen. Geen landbouwminister meer hebben, is nog erger. Boeren moeten een aan spreekpunt hebben. Ook in de ge meenten. U moet een schepen (wet houder) van landbouw krijgen. Of heeft u die al? Nu zijn het in Vlaan deren schepenen van leefmilieu en landbouw." In de Thoolse politiek is de landbouw in het college met twee wethouders ruim vertegen woordigd: akkerbouwer K.A. Heij- boer van openbare werken en fruit teler W.C. van Kempen van ruimtelijke ordening. Consulente K. Hoek van het ar beidsbureau vertelde dat het ar beidsbureau samen met de ZLTO een cursus start voor vrouwen van agrariërs die een baan buiten het be drijf willen. Het project is opgezet in Noord-Brabant naar aanleiding van de sanering in de varkenshou derij. „Uit onze contacten is gebleken dat er meer belangstelling voor is. Het wordt verder uitgewerkt door Odyssee, voorheen Ons Erf." Op 15 januari wordt er in Kapelle een voorlichtingsbijeenkomst over ge houden. Het landbouwontwikkelingsplan Tholen (l.o.p.) is nog niet klaar. De ZLTO-afdeling Tholen had ge dacht het plan woensdagavond tij dens de najaarsvergadering in De Wellevaete in Sint-Annaland te kunnen presenteren. Maar voorzit ter E. Hage zei dat dit niet gehaald kon worden. Op 6 december is het laatst over het plan gesproken, zo lichtte hij toe. „We vorderen wel, maar zijn er niet in geslaagd het rond te krijgen. De zorgvuldigheid waarmee we het plan willen opstellen, vergt meer tijd dan we ons hadden voorgesteld. We moeten een broedende kip niet storen, ook al zijn we erg nieuws gierig naar de resultaten. En wat in het vat zit verzuurt niet. Ik hoop dan ook dat het steeds beter wordt." De mensen van het Gors die de kinderboerderij beheren. Staand v.l.n.r.: Lizet Ista uit Tholen, Peter Rijstenbil uit Scherpenisse, Kees Nelisse uit Sint-Maartensdijk en René de Ruiter uit Stavenisse. Vooraan houden Ad Evers (links) uit Rucphen en Saskia Suijkerbuijk uit Roosendaal de tekening van het informatie- en bezoekerscentrum vast. Aannemingsbedrijf Van Houte is begonnen met de aanleg van de fun dering voor het multifunctioneel centrum bij kinderboerderij 't Lam- soortje aan de Kastelijnsweg in Sint-Maartensdijk. Snelheid was gebo den om te voorkomen dat de subsidies niet verloren zouden gaan. Het karwei moet in mei klaar zijn. De kosten van het project zijn inmiddels opgelopen tot ruim een half miljoen gulden, maar volgens bestuurslid mevr. E. Frigge-Hogesteeger is dat bedrag bijna helemaal bij elkaar. „Door middel van sponsoring en zelfwerkzaamheid zullen we ook het laatste gaatje nog dicht zien te krijgen." Naast de stichting platform leef baarheid platteland Tholen en de stichting kinderboerderij/heemtuin 't Lamsoortje is er voor de exploita tie van het multifunctioneel cen trum nog een derde stichting opge richt. Scaldis Naturalis is de naam van deze stichting, waarvan leraar O. Huiskamp uit Tholen voorzitter is, VVD-raadslid E. Frigge-Hoge steeger uit Oud-Vossemeer secreta ris en Christen-Unieraadslid P. van Belzen uit Tholen penningmeester. J. Schaart uit Sint-Maartensdijk en F. Goossen uit Anna Jacobapolder zijn bestuurslid. Daarmee is de kin derboerderij vertegenwoordigd en het platform. Van Belzen en Goos sen zijn als onafhankelijke be stuursleden aangezocht. De bedoe ling is om het bestuur uit te breiden tot zeven leden door nog twee afge vaardigden van de toekomstige ge bruikers op te nemen. Dat zijn het nationaal park Oosterschelde, het Zeeuws biologisch museum, Staats bosbeheer, natuurorganisatie IVN, waterschap Zeeuwse Eilanden, ge meente Tholen, natuurvereniging Tholen, de politie, de kinderboerde rij en het platform. In totaal twaalf verschillende instanties vormen de inrichtingscommissie, die zich gaat buigen over de milieu- en natuure- ducatieve opzet die het gebouw moet gaan uitstralen. Medio mei moet het multifunctio neel centrum klaar zijn. Het plat form trekt zich dan terug, omdat de nieuwe stichting Scaldis Naturalis het beheer voert. Volgens mevr. Frigge was de derde stichting nodig omdat de kinderboerderij wilde dat er voor het gebouw een aparte be- heerstichting zou komen. De grond is allemaal eigendom van de ven nootschap onder firma camping de Muije, die het perceel voor twintig jaar gratis in pacht heeft uitgegeven aan de kinderboerderij. Op het nota riskantoor Knook en Schot is een overeenkomst gesloten, waarbij Scaldis Naturalis voor het symboli sche bedrag van 1 gulden voor een periode van zeventien jaar ondererf pacht krijgt van het stuk grond waarop het centrum gebouwd wordt. Dit is gebeurd met instem ming van eigenaar J. Bakker van camping de Muije. „We zijn heel blij dat het project hiermee weer een stap dichterbij komt", zegt mevr. Frigge. „De laat ste bijdrage die we ontvingen, was 100.000 gulden van het nationaal park Oosterschelde, dat een infor matie- en bezoekerscentrum in het pand wil inrichten. Naast die ton gaven ze nog 30.000 gulden voor de inrichting. Het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij had al 164.000 gulden toegezegd en via Europese subsidies kwam nog eens 105.000 gulden binnen. Verder kwamen er subsidies van de provin cie Zeeland, de gemeente Tholen, de Rabobank Sint-Annaland en Bruynzeel keukens en kasten." M.J. Giljam uit Scherpenisse maak te het ontwerp voor het multifunc tioneel centrum van 17x17 meter, waarvan de kosten eerst geraamd werden op 285.000 gulden, exclu sief btw. De bestrating en riolering komen daar nog bij. Houtskelet- bouw met een constructie van sta len spanten vormen de basis. Het gebouw wordt opgetrokken uit zwarte vurenhouten delen met een halfsteens rode baksteenmuur. Met meranti kozijnen, zinken goten en rode dakplaten moet het gebouw goed passen in de Muijepolder. Het gebouw bestaat uit een grote educatieve ruimte, een winkeltje, kantine, keuken, entree/garderobe en nog een ruimte boven. „We zijn nog aan het onderhandelen met alle partijen of ze de inrichting voor ei gen rekening willen nemen", zegt mevr. Frigge. „De natuurvereniging richt in elk geval al vijf panelen zelf in. De 12-15 verstandelijk ge handicapten van het Gors die dage lijks op de kinderboerderij werken, kunnen van het multifunctioneel gebouw gebruik maken om koffie te drinken en te eten. Bovendien kan het centrum als dagopvang fun geren om te knutselen wanneer het weer zodanig is, dat er buiten niet gewerkt kan worden. Niet alleen uit Goes, ook uit Sint-Philipsland, Sint-Maartensdijk en van het ge zinsvervangend tehuis de Annewas uit Sint-Annaland werken er men sen op de kinderboerderij", aldus mevr. Frigge. Van Nieuwenhuijzen reageerde tij dens de rondvraag op de begroting 2001 van de afdeling en de voorge nomen verhoging van de contribu tie door het hoofdbestuur. Uit de cijfers blijkt dat bestuurskosten van de afdeling voor volgend jaar op 20.000 gulden zijn begroot. Ze ma ken ongeveer de helft uit van de to tale begroting van 41.000 gulden. Er is een tekort van 1400 gulden, zo lichtte penningmeester J. de Jager toe. Er komen minder inkomsten uit contributie omdat het aantal le den terugloopt. Dat betekent auto matisch dat de bijdrage van de ZL TO aan de afdeling ook minder wordt. Van Nieuwenhuijzen wilde een toe lichting op de cijfers voor de be stuurskosten. Voorzitter E. Hage wilde dat graag doen. Hij zei het be stuur 'transparant' wil opereren. De bestuursleden ontvangen 50 gulden voor elke vergadering die ze bijwo nen. De voorzitter krijgt een vast bedrag van 4000 gulden per jaar, evenals de ambtelijk secretaris. Over de contributieverhoging is het laatste woord nog niet gezegd, zo zei Hage. Half november is er in Tilburg overleg gevoerd over het wijzigen van de contributie. „Voor sommige sectoren was dat behoor lijk ingrijpend. We hadden het idee dat er werd doorgewalsd naar de vergadering van 30 november voor de definitieve vaststelling. De kring Zeeland heeft bezwaar ge maakt tegen de manier waarop er met de leden wordt omgegaan. De teneur was dat de leden meer tijd wilden om mee te kunnen discus siëren, en betere informatie. Het hoofdbestuur is een bereidwillige zondaar gebleken. Ze heeft een volledig inzicht gegeven in het ver mogen van de ZLTO. Uiteindelijk zijn we goed geïnformeerd, maar er is toen geen besluit genomen. Het voorstel moet eerst in eigen kring besproken worden. Wij kun nen u nog geen standpunt geven, dat kan pas na de bestuursvergade ring van 13 december." De uitleg was voor Van Nieuwen huijzen aanleiding om te beweren dat de ZLTO op een luxe manier functioneert. Hij zei zich daarbij te baseren op het feit dat er in de aard appelwerkgroep van de ZLTO steeds drie functionarissen van de ZLTO aanwezig zijn. Ook bij de jaarlijkse bijeenkomsten van de vakgroepen zitten volgens hem 10 Van Outryve was drie jaar geleden ook al op Tholen om de ZLTO-leden toe te spreken. Afgelopen zomer, op 11 juli, bezocht hij verschillende be drijven op Tholen en kwam eind au gustus nog eens terug omdat hij tij dens zijn eerste bezoek vergeten was een filmpje in zijn fototoestel te ste ken. Door het bezoek aan de streek kent hij nu elke snelheidscamera, zo zei hij. „Van elke flitspaal heb ik thuis wel een bon liggen." Met deze anekdote had Van Ourtyve de aan dacht van de 60 belangstellenden te pakken. Van Outryve is een begena digd causeur die zijn serieuse inlei ding doorspekt met vermakelijke de tails, vergelijkingen en verwijzingen. Hij zou komen vertellen over de ster ke en zwakke kanten van de land- en tuinbouw op Tholen en over de vei ligheid van voedsel. Zijn betoog bleek echter veel breder van opzet. Van Outryve gaf een kijkje in de keuken van de Brusselse politiek, schetste de ontwikkelingen in de sec tor uitvoerig en hield de Thoolse landbouwers een spiegel voor. Kern van zijn betoog is dat de kloof tussen de producent en consument - 'tussen gras en glas, tussen grond en mond' - steeds groter wordt. „We gaan naar een landbouw toe die ver der van de consument afstaat. Het is een illussie dat die kloof vanzelf kleiner wordt. De boer zal een grondstof gaan produceren waar de voedselindustrie voedsel van zal ma ken. We weten niet wie wat waar doet. De verwerking wordt steeds belangrijker." Van Outryve wees erop dat de land bouwsector in Nederland en Vlaan deren in sterk verstedelijkte gebie den ligt. Dc boer produceert er voornamelijk voor inwoners van grote steden zoals Amsterdam, Rot terdam, Brussel en Parijs. En die be steden steeds minder tijd aan het ko ken. Werd in de jaren vijftig nog anderhalf uur in de keuken doorge bracht om een maaltijd op tafel te zetten, nu is dat volgens de spreker 20 minuten en zal dat straks voor een hoofdmaaltijd slechts 6 minuten gaan bedragen. Op die ontwikkeling moet de boer inspelen, zo zei hij. De landbouwsector moet volgens Van Outryve veel alerter zijn. „We hebben drie zaken gemist. Dat was de opkomst van de koelkast, de mag netron en nu de wok. We produceer den boter en bewaarden dat op de boerderij in een koele ruimte. In de stad hadden de mensen toen al een koelkast. Maar met de boter die zij in de koelkast bewaarden, konden ze 's morgens geen brood smeren. De bo terham ging kapot. Wij, boeren, von den dat de roomboter zuiver moest blijven. Maar de industrie maakte er margarine van en toen was het wel goed te gebruiken." De magnetron staat volgens Van Outryve symbool voor de individu alisering v.an de samenleving. Niet iedereen hoeft meer precies op de zelfde tijd aan tafel te verschijnen voor het warme eten. Degene die laat komt, zet zijn bord in de magnetron en schuift met een hete hap aan tafel, zo schilderde hij het veranderde eet patroon. En de wok - 'een pan op het vuur' - gaat volgens hem nog een stukje ver der. „De wok speelt goed in op de huidige maatschappelijke tendens. Met een wok kan iedereen aan tafel iets anders eten. Ingevroren kip met béamaise saus, kip met kerrysaus, kip met tomatensaus, enz. De diep vriesindustrie speelt hierop in." Volgens Van Outryve wordt de weg van de boer naar de consument niet korter. „Behalve in het weekend, want dan heeft men onder invloed van kookprogramma's op de tv meer tijd voor het koken. De kloof tussen boer en bord is een groot probleem. Voor consumenten is het moeilijk te weten waar het voedsel vandaan komt. De producent weet niet waar zijn voedsel naartoe gaat. Toen ik aan een melkveehouder vroeg waar zijn melk voor gebruikt wordt, zei hij voor boter en kaas. Maar de toe passingen zijn legio geworden." Op deze ontwikkelingen zal de boer volgens de adjunct hoofredactuer van het weekblad Boer en Tuinder van de Belgische Boerenbond, in moeten spelen. Volgens hem zijn er drie mogelijkheden. De (Thoolse) boer zal verder moeten kijken dan zijn eigen lapje grond en zich meer moeten richten op de consument. ne. Volgens Van Outryve bestaat er op dit vlak een grote tegenstelling tussen Noord- en Zuid-Europa. „De zuidelijke landen benadruk ken dat zij juist baat hebben bij ka zen met bacteriën en schimmels. De noordelijke landen zijn super- hygiënisch. Daar kan Portugal of Griekenland niet aan beantwoor den. Maar de consumenten zijn niet rationeel. Ze willen een nulri sico als het om voedsel gaat, ter wijl ze wel de kicks zoeken door bijvoorbeeld te gaan bungeejum- pen." In dit verband haalde hij ook het ri sico aan van de mobiele tefefoons die de wereld veroveren terwijl er groot verzet is tegen genetisch ge manipuleerd voedsel. „Uit Engels onderzoek is gebleken dat als je een gsm naast een regenworm houdt, de worm net als in een mag netron begint te koken. Ik sprak er eens over met iemand van Green peace die actie voerde tegen het genetisch gemodificeerd voedsel en die zei me dat hij de gsm nodig had om actie te kunnen voeren." Tot slot riep Van Outryve de boe ren op de streek niet af te sluiten.' Op die manier kan er ingespeeld worden op de veranderingen. Tho len kan volgens hem baat hebben bij een multifunctionele landbouw. De sectoren zouden zich verder kunnen differentiëren en innover en. Het toerisme kan meer gaan be tekenen. „Uw consumenten liggen buiten Tholen. Blijf op de hoogte wat er in Europa gebeurt en de hele wereld. Er zijn geen grenzen meer. Overal zijn verschillende modellen van produceren mogelijk. Daar moet u een weg in zien te vinden." tot 12 bestuurders. „Ik vraag me af of het niet met 5 tot 6 man af kan. Ook het landbouwontwikkelings plan (lop) is toch een luxe manier van werken. Er zijn 30 tot 40 men sen bij betrokken. Er wordt veel geld ingestoken. Ook door provin cie en gemeente, maar het zou wel iets minder kunnen. Het is te ge makkelijk om de verhoging van de kosten via de contributie bij de le den te leggen." Volgens Hage staat de kwaliteit van de bestuurders voorop en niet het aantal. Daarin gaf hij Van Nieuwen huijzen gelijk. En bij de vergaderin gen moet volgens hem doelmatig heid voorop staan. „Onze afdeling werkt zoveel mogelijk met porte feuillehouders en naar vakgebied. De luxe van de lop? Dat nemen wij toch niet zo waar. Wie meedoet, doet dat op basis van een vergoe ding. Het is een flink aantal, maar iedere stem is belangrijk." Hij wees er verder op dat de medewerkers van de ZLTO in Zeeland zwaar be last en soms zelfs overbelast zijn. Hage zei niettemin blij te zijn met de opmerkingen van de jonge ak kerbouwer. „We hebben veel aan dacht voor de jeugd. En willen de jongeren ook oproepen om met ideeën te komen." In de begroting 2001 van het wa terschap Zeeuwse Eilanden staat de nieuwbouw van de werktuigen- loods in Sint-Maartensdijk nog niet vermeld. Dat is opmerkelijk, om dat er dit jaar al voorbereidingen zijn geweest voor de verkoop van de bestaande werktuigenloods op het Havenplein in Sint-Annaland. Daarvoor waren ook verschillende gegadigden, maar er moet eerst duidelijkheid komen over eventu ele bodemverontreiniging. De ge gadigden waren daar beducht voor en schreven naar de zin van het wa terschap te laag in. Wel in de begroting 2001 staat de tweede fase van de omleiding van de Thoolse Vesten. Deze optimali-, satie van het peilbeheer vergt 30.000 gulden. Natuurvriendelijke oevers worden aangelegd aan de Kruytenburgse- dijk (2e fase) bij Poortvliet, de Hik- sekreek bij Oud-Vossemeer en langs de parallelweg te Tholen. Bij de sector wegen wordt een stu die aangekondigd naar ongevallen op fietspaden, een studie naar de verkeerssituatie in het middenge bied van Tholen, studies in het ka der van het beleidsplan bermbeheer en een studie naar parkeren en re creatie. In Sint-Philipsland wordt een ge biedsgerichte norm voor het ge wenste grond- en oppervlaktewater- regime vastgesteld. Er komt verder een studie naar de meest optimale situatie voor de afvalwaterbehande ling op Sint-Philipsland. Opties zijn het afvalwater blijvend behandelen in de zuivering Sint-Philipsland of een persleiding aanleggen naar de installatie in Tholen. Het college van b. en w. wil een ton van de gemeenteraad hebben om een adviesbureau te betalen dat een deel van het werk gaat doen voor een waterbeheersproject waaraan de gemeente Tholen samen met onder meer het waterschap en andere ge meenten deelneemt. De tijd dringt (vanwege het verstrijken van tijdsli mieten voor subsidies) en ook de werkdruk bij sommige gemeenten is erg hoog. Vandaar dat een advies bureau een deel van het werk moet gaan doen. B. en w. willen om de kosten te dekken 65 mille en 30 mille gebruiken die op de investe ringsplanning van dit en volgend jaar staan voor baggerwerken in respectievelijk Tholen en Sint-Phi lipsland. Volgens b. en w. kunnen die baggerwerken nog wel enkele jaren wachten. De eerste is om 'kleine handelscir cuits' op te zetten. Om zelf de pro ducten op kleine schaal af te zetten en te verwerken (streekeigen produc ten). Volgens Van Outryve zijn dat de ambassadeurs voor de hele land bouwsector en kan deze werkwijze bijdragen aan de beeldvorming van de sector. „Dat is zeer belangrijk. Ik heb er alle waardering voor, maar het is niet voor iedereen weggelegd." Ook de biologische landbouw schaarde hij onder deze categorie. De tweede is dat de boer veel meer zal moeten doen om de consument het gevoel te geven dat hij een goed product koopt en consumeert. Hij noemde dat de Zweedse methode. „Ik kocht in Londen een stukje kalfs vlees uit Zweden met een internet adres op het zakje. Thuis zocht ik het op en ik zag de boer, de boerin en de kinderen bezig op de boerderij. Het gaf een goed gevoel. Daar werd met zorg en liefde het kalfje opgekweekt waar ik nu het vlees van at, zo dacht ik." Ten derde is traceerbaarheid van het voedsel van belang. De producent houdt bij hoeveel meststoffen en be strijdingsmiddelen hij heeft gebruikt (voor akkerbouwers het KPA-certifi- caat, kwaliteit product akkerbouw). Volgens Van Outryve een rationele benadering waar de consument op zich geen belangstelling voor heeft. „Hij is er alleen in geïnteresseerd als er iets misgaat. Niet in de traceerbaarheid. Die informatie laat hem koud. Hij zit in een droomwe reld en wil een goed gevoel. Zo wil de consument ook een verhaal van Tholen. Dat kan hier heel goed met aardappelen en bloemzaadteelt. Daar kan een verhaal van de streek aangehangen worden." In Europees verband is multifunc tionele landbouw nu het tover woord. Het gaat volgens Van Outry ve niet alleen meer om voedsel productie maar ook om aandacht voor de 'leefbaarheid van het platte land, natuur en dierenwelzijn.' Het draait ook niet langer meer om de voedselzekerheid (is er voldoende?) maar om de voedselveiligheid (het moet gezond zijn). In dit opzicht is Nederland volgens Van Outryve koploper. „Hier moet het product veilig zijn voor mens, milieu en de dieren. Het volledige productiepro ces moet veilig zijn. In Amerika ligt dat anders. Daar bestralen en was sen ze elk ei, en doen er een was- laagje omheen. Dat is voor een Amerikaan genoeg. Wij streven er naar om elk onderdeel in het hele proces salmonellavrij te krijgen. Dat lukt nooit. In Europe geld,' de ethiek veel meer dan in Amerika. We hebben een emotionele benade ring. Amerikanen zijn ontwortelde Europeanen. Wij zitten met de wor tels in de grond. In de Griekse en de Romeinse cultuur. Daarom verschil len wij van visie." Van Outryve zette ook vraagtekens bij de grote onrust die steeds ont staat over de veiligheid van het voedsel. Dioxine in kippen, salmo nella in eieren en nu de gekkekoei- enziekte. „Nog altijd wordt 95 pro cent van de ziekte uit voedsel verzoorzaakt door onzorgvuldig omgaan met het voedsel in de keu ken of tijdens de distributie. We houden vaak te lang verse produc ten buiten de ijskast." Op Europees niveau worden ook afspraken gemaakt over de hygië- 1000 m2 showroom Hele jaar geopend Vakkundig advies Alle bekende merken op voorraad Gratis thuisbezorgen binnen 15 km. Grote collectie houten-, kunststof- en serremeubeien OPENINGSTIJDEN: ma 13.00-18.00 u. dit/mdo 9.0O-18.00 u. vr (koopavond) 9.00-21.00 U. za 9.00-17.00 u. tuinmeubelen Parallelweg 42 (achterzijde station) Bergen op Zoom, tel. 0164-241662 Bezoek onze website www.wouts-tuinmeubelen-bergen op zoom.nl Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 7