Natuurlijke aanwas van 95 inwoners Postbesteller is al kwart eeuw organisator collecte in smalstad Poortvlietse Hans Geelen wordt held van de maand bij Het Beste Kunstroute eind april In Vossemeer wordt veel op touw gezet M. van Houdt (49) krijgt gouden speld Nederlands Astmafonds Voor het bij Gorishoek uit de sloot redden van drie kinderen Lobby fracties voor behoud van het CWI Donderdag 14 december 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Thools vertrekov er schot heel stuk lager Teveel gedronken Bout wint bout Prijzen winkelactie Slechte wegen Subsidie filter WiltU vrijblijvend advies? Sint op Rieburch Bouw Hartogsweg Bijl beste visser Hoogste serie Bijl Garage Oostdijk Van de Weteringh leidt Ze worden niet vaak uitgereikt, de gouden vlinderspeld jes van het Nederlands Astmafonds. Maar woensdag kreeg de 49-jarige Maarten van Houdt uit Sint-Maartens dijk de onderscheiding omdat hij een kwart eeuw collec teorganisator in de smalstad is. Zijn vrouw Saar van Houdt-van Vossen (45) werd verblijd met een horloge voor haar steun gedurende de afgelopen 25 jaar. In 1975 haalden de collectanten onder Van Houdts leiding 496,08 gulden op, dit jaar was het 1205,40 gulden. „We willen elk jaar meer hebben," zegt Van Houdt. Postbesteller Geld tellen Alsof het nog geen opwinding genoeg geeft om drie kin deren te redden. Hans Geelen uit Poortvliet haalde 11 augustus jongstleden drie kinderen vanonder een bolder kar die ondersteboven in een sloot was gerold. Gisteren ontving hij daarvoor een cheque van 1000 gulden en de titel 'Held van de maand'. Die waardering kwam van het bekende tijdschrift Het Beste. Instrument Meer dan honderd videobanden verkocht Meer dan honderd exemplaren van de dorpsfilm over Oud-Vossemeer zijn al aan de man gebracht. De stichting Vosmeer 2000 kan dan ook tevreden zijn over haar initia tief om door het jaar heen allerhande activiteiten vast te leggen die in het dorp plaatsvonden. Een kleine twee uur videobeelden leverde dat op. De bijna honderd belang stellenden die vrijdagavond in de Vossenkuil de première bijwoonden, gaven regelmatig in woord en gebaar een blijk van herkenning of instemming als een bepaalde per soon of een bekend plekje op het witte doek verscheen. Heintjesdorp Meneer 2000 In de eerste elf maanden van dit jaar is het inwonertal van de gemeente Tholen met 95 gestegen. Dit is uitsluitend te danken aan de natuurlijke aanwas, want tegenover een geboortenoverschot van 112 staat een ver- trekoverschot van 17 mensen. Overigens ligt het geboortenoverschot bijna 9% lager dan over dezelfde periode in 1999. Het vertrekoverschot valt zelfs bijna 84% lager uit dan vorig jaar dankzij een forse groei van het aantal vestigingen Van januari tot en met november wer den in Tholen 314 kinderen geboren (153 jongens en 161 meisjes) en er overleden 202 inwoners (117 mannen en 85 vrouwen). Van elders kwamen 654 mensen in de gemeente wonen, terwijl 671 inwoners Tholen de mg toekeerden. Op 30 november telde het bureau burgerzaken van de gemeente 23.712 Tholenaren: 11.832 mannen en 11.880 vrouwen. Het aantal geboorten is ten opzichte van vorig jaar praktisch gelijk geble ven, want toen werden in dezelfde pe riode 311 kinderen geboren. Daarmee volgt Tholen niet de landelijke trend, want het Centraal Bureau voor de Statistiek sprak over de eerste zes maanden van een geboortegolf, die in verband wordt gebracht met de gun stige economische omstandigheden. Het aantal sterfgevallen lag in Tholen vorig jaar aanmerkelijk lager (188) dan in 2000, zodat het geboortenover schot toen een stuk hoger uitkwam. In 2000 werden in februari de meeste kinderen geboren (37), in januari en september de minste (19). Overleden in mei slechts 7 inwoners, in februari waren dat er 27. In januari was er zelfs een sterftcoverschot. Het vertrekoverschot is in 2(XX) maar een fractie meer van dat in 1999 (104), dankzij 16% meer vestigingen van elders en iets minder vertrekken. De meeste nieuwkomers (77) kwa men in juni naar Tholen, de minste (27) in april. Met 91 vertrekkers was augustus een topper, tegen 37 in fe bruari en april. Slechts vijf van de elf maanden gaven een vestigingsover schot te zien (februari, maart, mei, ju ni en november). Door dit alles liep het inwonertal van Tholen terug in januari (-42), juli (-6) en september (-11) en groeide in fe bruari (27), maart (20), april (3), mei (50), juni (30), augustus (2) en no vember (22) terwijl in oktober het sal do op nul uitkwam. VERVOLG VAN PAGINA 2 De politie hield in de nacht van vrij dag op zaterdag omstreeks 3.40 uur een 46-jarige man aan in de Jacoba van Beierenstraat omdat hij teveel gedronken had. Uit de controle bleek, dat hij twee keer de toegesta ne hoeveelheid alcohol had ge bruikt. De man kreeg een rijverbod van vier uren. i F. Bout heeft met ruime voorsprong de boutwedstrijd van de Ooster- scheldevissers gewonnen. Slechts zeven van de 43 deelnemers vingen zaterdag een visje. 1. F. Bout 210 p 2. J. Nelisse 155 p 3. C. Koole 125 p 4. M. van Houdt 100 p 5. R. van Poll, J. van Hemert en Govert v.d. Rhee elk 50 p. In clublokaal café Smerdiek worden 30 december tus sen twee en vier uur de vergunnin gen 2001 uitgereikt aan de hengel- sporters. De hoofdprijs van 500 gulden tij dens de winkelactie van midden standsvereniging Smalstad is ge wonnen door mevr. A.J. Heij- boer-Murre van de Parallelweg. Mevr. W. Pot-Geluk van de Groene- weg won de tweede prijs van 250 gulden. Bijl uit de Bloemenlaan was blij met de derde prijs van 150 gulden. Vijftig gulden ging naar C. Moerland, J.F. Geuze, M.P. Koop man, J. Uijtdewillegen, De Rooy en Leny Potappel. Een prijs van 40 gulden was er voor J. Schot, Fruik, A.M. Wielaard, fam. Bijnagte, L. van Houdt, Merlijn uit Bergen op Zoom, Jantine van de Rhee, M. van Tiggele en Yolande Geluk uit Tho len. De prijzen van 25 gulden waren voor P. Stoutjesdijk, P. op den Brouw, C. v.d. Boogaart, A. Antho- nisse, Rick Mol, fam. Joppe, Bijl, W. van Akkeren, Dennis van Houdt, Wesley Withagen, J. v.d. Velde en opnieuw J. Uijtdewillegen, C. van Zetten, weer J. v.d. Rhee en Mirelle van Houdt. Verder uit Scherpenisse A. Slager, Herman Teerlink en M. de Viet, uit Stavenisse Anja Smits en uit Sint-Annaland A. van Lam- Hoofdingeland J.L. Noom uit Scherpenisse heeft in de commissie algemeen bestuurlijke zaken van het waterschap Zeeuwse Eilanden aan dacht gevraagd voor de slechte toe stand van de polderwegen als ge volg van de aanleg van de twee rotondes. Van de zijde van het dage lijks bestuur werd geantwoord, dat de kosten van het opknappen in principe voor rekening van de pro vincie zijn. De provincie subsidieert het water- Uw brede financiële dienstverlener voor sparen, reizen, effecten, verzekeringen, consump tieve financieringen, hypotheken, ja voor alle financiële diensten. Belt u voor een afspraak. Wij zijn u graag van dienst, ook's avonds. U kunt ook dag en nacht gebruik maken van onze geldautomaat. Rabobank Tholen Markt 13 Tel. 0166-609200 schap Zeeuwse Eilanden met een bedrag van 34.413 gulden voor de helofytenfilter aan de Oudelandse- weg. Dit is een kwart van de kosten, die totaal 137.654 gulden hebben gedragen. Hierin zit ook de aanvul ling met rietbeplanting, die nog 1588 gulden vergde. Het sinterklaasfeest is op de Rie burch gevierd met pepernoten, ca deautjes, pietengym en toneelstuk jes, zowel 's morgens als 's middags. De verschillende zwarte pieten en de vele leuke surprises maakten het tot een gezellige dag. Scherpenisse J. van de Ouderaa wil aan de Har togsweg zijn huis uitbreiden en een garage bouwen. De plannen zijn in strijd met bestemmingsplan buiten gebied, waarin de grond voor land bouwdoeleinden dient. Een tweede probleem is, dat de garage binnen tien meter uit de erfgrens komt en de maximale hoogte 35 cm te bo ven gaat. Al die knelpunten willen b. en w. oplossen, want de plannen voldoen aan de provinciale richtlij nen voor burgerwoningen, zodat via een artikel 19 procedure alles kan doorgaan. De gemeenteraad beslist er maandagmiddag over. De boutwedstrijd van de Zeebaars is zaterdag gewonnen door J.C. Bijl. Aan de Annavosdijk bij Sint- Annaland vingen de 34 deelnemers maar 3,875 kilo vis. De uitslag: 1. J.C. Bijl 710 p 2. A. v.d. Hoek 575 p 3. W.J. van Popering 555 p 4. A. Munter 365 p 5. J. v.d. Broek 360 p 6. H. van Tiggele 315 p 7. D. West dorp 245 p 8. H. Dijke, W. van As, M. Hage, K.J. de Graaf en H. Hoe- beke, allen 150 p. Poortvliet W. Bijl maakte in de competitie van biljartvereniging Tolrust een gemiddelde van 3,33 en een hoog ste serie van 13 caramboles. C. Bal had maar 18 beurten nodig om zijn tegenstander M. Hage op achter stand te zetten. In de eerste helft van de onderlinge competitie moe ten nog enkele wedstrijden worden gespeeld. Daarna wordt het nieuwe gemiddelde uitgerekend voor de tweede competitiehelft, waarbij maar de helft van de verhoging of verlaging telt. De uitslag: C. Bal- M. Hage 10-7, M. Uijl-C. Bal 5,67-10, W. Bijl-A. Schot 10-7, J. Uijl-M. Uijl 8.21-10, G. de Jonge- Chr. Bal 7.88-10, M. Uijl-A. Schot 6.66-10, W. Bijl-C. Bal 10-8.70. Advertentie I.M. De gemeenteraad beslist maandag middag over de bouw van een ga rage/berging bij de woning van A.A. van Nieuwenhuijzen aan de Oostdijk. Het plan is in strijd met het geldende bestemmingsplan bui tengebied, maar volgens b. en w. past de bouw binnen de richtlijnen van de provincie. Via een artikel 19 procedure kan het karwei daarom toch doorgaan. In de damcompetitie van DSVF gaat J. v.d. Weteringh sr. met 10-19 aan kop voor A. Slager met 11-16 en J. v.d. Velde met 10-15. G. v.d. Velde volgt met 10-9, J. den Braber 8-7, J. Noorthoek 6-6, J. v.d. Wete ring jr. 10-6, A. v.d. Wetering 8-4, W. Drenth 5-2 en R. Backer 8-2. Uitslagen bekerronde: A. Slager-J. v.d. Velde 1-1, J. v.d. Velde-A. Sla ger 902, J. v.d. Weteringh sr-J. Noorthoek 2-0, A. v.d. Weteringh- G. v.d. Velde 0-2, R. Backer-J. den Braber 0-2. M. van Houdt (midden) en zijn vrouw S. van Houdt-van Vossen krijgen van regiopromotor HKoopman van het Nederlands Astmafonds een gouden speld en een horloge voor hun werk voor de jaarlijkse collecte. Volgens regiopromotor H. Koop man van het Astmafonds komt het niet vaak voor dat iemand de gou den speld krijgt. Hij is verant- wwoordelijk voor het rayon West- Brabant (gedeeltelijk) en Tholen met 80 organisatoren zoals Van Houdt. „Ik doe dit werk nu acht jaar, maar ik heb er nog maar drie of vier uitgereikt. Het gebeurt heel weinig want er zijn maar weinig mensen die het zo lang volhouden." Landelijk gezien zijn er 3200 men sen zoals Van Houdt. Zij zorgen er voor dat er elk jaar in hun woon plaats of wijk een collecte wordt gehouden voor het Astmafonds. Ze zoeken collectanten, verzegelen de collectebussen, verspreiden raam biljetten, tellen het geld en zorgen dat de opbrengst bij het hoofdkan toor in Leusden terecht komt. Op Tholen zijn jaarlijks zo'n 100 col lectanten en zeven organisatoren voor het Astmafonds in de weer. Koopman: „Het is steeds goed be mand en we hebben hier altijd een goede opbrengst. Het landelijk ge middelde bedraagt 1,30 gulden per persoon. Op Tholen ligt het gemid delde met 1,80 gulden hoger. Dit jaar hadden we zelfs in alle plaatsen meer." De belangstelling voor het werk van het Astmafonds neemt toe, zegt Koopman. „Vroeger deed men ast ma en bronchitis af met dat het een familiekwaaltje was. Maar tegen woordig hebben veel meer mensen last van de luchtwegen door bij voorbeeld luchtvervuiling. Daar ge ven we ook informatie over. Per dag krijgen we gemiddeld 80 telefoon tjes op het bureau in Leusden. Het werk neemt toe. Achttien jaar gele den waren er 8 vrijwilligers zoals ik die bij de organisatoren langs gin gen. Nu zijn het er 46 in heel Ne derland. Over Van Houdt hebben we nooit geen klagen gehad, want er waren altijd voldoende collectan ten," lacht Koopman. De jubilaris is postbesteller. Door zijn werk (vorig jaar ook al 25 jaar), weet hij steeds collectanten te vin den. Van Houdt: „Ik ken en zie veel mensen. Een week voor de collecte pas vraag ik of ze willen collecte ren. Niet te vroeg, want dan blijken ze later soms niet te kunnen. Dit werkt het beste. Het lukt altijd wel om 8 collectanten te vinden. Mijn vrouw is al die jaren reserve en helpt ook mee met het tellen van het geld hier in huis. Dat doen we sa men met de collectanten voor de verantwoording. Het is ook altijd gezellig." Van Houdt kwam via zijn vader en zijn werk bij de PTT bij het Astma fonds terecht. „In 1975 was Haver- hoek directeür van het district Ber gen op Zoom van de PTT. Die had een kind dat astmatisch was. Die sprak mijn vader erover aan. Of we wilden collecteren. Het leek hem wat voor mij. Mijn vader stimuleer de dat ook. We deden thuis al veel voor het Groene Kruis. Zoals het uitgeven van materiaal als de wijk zuster er niet was. Zodoende ben ik erbij gekomen." De collecte van het Astmafonds vindt altijd in de eerste helft van de maand mei plaats. In totaal zijn er 26 collectes per jaar in de gemeente Tholen. Er wordt een vergunning voor - verleend, maar de collecte moet afgerond zijn binnen de week die ervoor staat. Van Houdt zegt dat de collectanten meestal na enkele jaren stoppen. „Vijf a zes jaar is lang voor een col lectant. Acht jaar is echt een uitzon dering. Ze stoppen omdat ze er geen zin meer in hebben of omdat ze ook al andere collectes lopen." In 1975 haalden de collectanten in 'Held van de maandHans Geelen neemt de cheque en oorkonde in ontvangst van mevrouw Billiau van Het Beste. Rechts zijn vrouw en dochtertje. Die vrijdagavond in augustus zal van de dijk, de sloot in. Geelen Geelen nooit meer vergeten. Samen met zijn vrouw Marie-José gaf hij zijn dochtertje Emmy een paar skee lers. Die moesten op een mooi plekje worden uitgeprobeerd en dat werd Gorishoek, bij camping De Pluimpot. Daar zag hel echtpaar de 10-jarige Nander van Zwol uit Albergen die een bolderkar trok met daarin zijn 2- jarige broertje Dries en de twee half zusjes Jacqueline (4) en Liselotte (5). Op een helling in het dijkpad hield de jongen de bolderkar niet meer en die reed met de drie andere kinderen erin V sprong in de sloot en al graaiend haalde hij de kinderen vanonder de kar, terwijl zijn vrouw de bemodder- de kleuters aan de kant trok. In het kort is dat het verhaal. Toen Erik van Gorsel uit Tholen dit ver haal in de Eendrachtbode las, besloot hij Geelen bij Het Beste te nomine ren als 'Held van de maand'. „Het is een rubriek die we sinds oktober 1999 hebben. Ze staat alleen in de Nederlandse editie", zegt redactrice Catherine Billiau die de prijs over handigde aan Geelen. Maar het ini tiatief is in het buitenland zo goed ontvangen, dat het ook in diverse an dere landen zal worden toegepast. Het principe is heel simpel. De le zers kunnen Het Beste tippen over iemand die zij een held vinden. „Dat hoeft niet per se iemand te zijn die een ander gered heeft, maar bijvoor beeld ook iemand die een heel goed initiatief heeft opgezet om hulp te verlenen aan mensen in nood. Of een kankerpatiëntje dat een website maakt voor andere kinderen", zegt Sophie van der Nolk, eveneens re dactrice op het kantoor Amsterdam. „We kijken ook zelf de kranten door of we een geschikt verhaal zien. Maar het is leuker als de lezers zelf hun helden aandragen. Het is ook een stukje lezersbinding." Geelen was verrast dat hij was uit gekozen om 'Held van de maand' te worden. Het is ook niet iets waar hij op zat te azen. „Ik beschouw wat ik gedaan heb niet als een verdienste van mezelf. God heeft ervoor ge zorgd dat wij op het juiste moment op de juiste plaats waren. En ik ben dan alleen maar een instrument dat God heeft gebruikt om die kinderen uit het water te halen." Heel blij was Geelen met de bedankbrief en het fotootje dat hij van de ouders van de kinderen Van Zwol kreeg. Geelens verhaal komt nu ook in Het Beste. Dat wil zeggen, de Neder landse editie. Uitgever Readers Di gest brengt Het Beste in diverse lan den uit. „De Vlaamse en Neder landse editie lijken vrij veel op el kaar, maar rubrieken zijn anders", zegt Catherine Billiau. Zij gaf bloe men aan mevr. Geelen en de redder zelf kreeg behalve de cheque ook nog een oorkonde. de smalstad 496,08 gulden op. Van Houdt houdt er een overzicht van bij. In 1980 was de opbrengst 553,15 gulden, vijf jaar later 1071,40 gulden, in 1990 1078,51 gulden en vijfjaar geleden 1049,75. Een lichte teruggang dus. Van Houdt herinnert zich 1989 als een slap jaar. Toen vonden de collectan ten nog geen 900 gulden in de bus sen. Een verklaring kan hij er niet voor vinden. Wel ligt het eraan of er schoolvakanties zijn waardoor er in woners niet thuis zijn. Het moment dat het geld geteld wordt, is span nend. Van Houdt: „Je bent altijd nieuwsgierig wat het op heeft ge bracht. De collectanten zelf ook. Je wilt toch elk jaar meer hebben." Met de 1205,40 gulden van dit jaar is Van Houdt dan ook tevreden. Zijn echtgenote is ook al die jaren betrokken bij de collecte. „De col lecteweek is altijd een leuke week. We drinken hier samen koffie na afloop en gaan tellen. Zelf heb ik ook regelmatig gelopen. Het is wel vervelend dat sommige mensen niet opendoen als je aanbelt, ter wijl ze gewoon in de huiskamer zitten. Dan hebben ze je zien ko men, maar laten je gewoon staan. Je kan toch ook gewoon zeggen dat je niks wilt geven?" Als er iemand niet thuis is, dan gaan de collectanten meestal nog een keer terug. Van Houdt: „We gaan nog wel een keer terug, maar niet een derde keer." Werd vroeger met groene bussen van de gemeen te gelopen waar Van Houdt dan eerst de wikkel van het Astmafonds omheen moest doen. Nu beschikt hij over de oranje kunststof exem plaren die door Van Houdt 'ram melbussen' worden genoemd. Het geld is vooral bestemd voor onderzoek om problemen aan de luchtwegen te behandelen en te voorkomen. Dit jaar heeft het fonds 6 miljoen gulden binnen ge kregen. Volgens Koopman gaat daar vier miljoen van naar onder zoek. Van Houdt is blij met de gouden speld en het horloge. „We nemen het in dank aan. We willen er ook in de toekomst mee door gaan als we gezond blijven. Het is altijd fijn dat we dit samen hebben kunnen doen. Het is van groot belang dat de collectanten meewerken want ik doe het niet alleen. Zij doen er veel werk voor om het geld op te halen. Ik ben ook dankbaar dat de Heere ons geeft dat we dit werk mogen doen." Alle fracties van de gemeenteraad hebben bij hun Tweede Kamerleden gelobbyd voor het behoud van het centrum voor werk en inkomen in Sint-Maartensdijk (CWI). Zoals be kend wordt het centrum opgedoekt. De gemeente kreeg onlangs steun van de provincie in haar streven het centrum voor Tholen te behouden. In het plan worden bezoekers van het CWI verwezen naar het dichtst bijzijnde kantoor in Bergen op Zoom. Voor de gemeenteraad en het college is dat niet aanvaardbaar. Al le zeilen werden bijgezet om de Haagse politiek te bewegen niet ak koord te gaan met de voorgenomen vermindering van het aantal CWI's. Gisteren werd het plan van de ver anderingsorganisatie SUWI behan deld in de vaste commissie voor so ciale zekerheid en werkgelegenheid van de Tweede Kamer. Wethouder K.A. Heijboer vertelde maandagavond in de commissie al gemeen bestuur en welzijn dat de beraadslagingen op het Binnenhof door een vertegenwoordiger van de gemeente bijgewoond worden. Alle fracties waren vol lof over de slagvaardigheid van het college in deze kwestie. M.A. van Beek (CDA) zei zich te storen aan de op stelling van de huidige regering. „Ze predikt een arbeidszaam leven, maar breekt de instrumenten die daartoe kunnen leiden onder onze handen af," zo schreef Van Beek aan de CDA-fractie van de Tweede Kamer. F van Belzen (ChristenUnie) zei dat hij had vernomen dat zijn partij voor het CWI in Tholen zou stem men. „Als de anderen dat ook doen, dan is het goed," zo zei hij enigs zins uitdagend tegen de andere raadsleden. Verlichtingsactie 't Rijks. Leerlin gen van de scholengemeenschap 't Rijks te Bergen op Zoom kunnen morgenochtend een gele kaart ver wachten als er iets mankeert aan de verlichting van hun brommer of fiets. Ouders delen die uit bij de twee grote toegangen van de school, in het kader van een verkeerseduca- tieproject. Ook de politie contro leert, de laatste week voor de kerst vakantie, op de verlichting. De kunstroute in Tholen-stad wordt volgend jaar op 28 en 30 april gehouden. Tegelijkertijd is er vanaf 27 april een week lang een expositie in de Gasthuiskapel. De opening van die tentoonstelling, waarvoor aan werk is gedacht van een regionaal of landelijk bekende kunstenaar, op vrijdag markeert het begin van de kunstroute. Net als voorgaande jaren exposeren de leden van Kunstkring Tholen twee dagen in een aantal - veelal historische - panden en treden mu ziek- en andere podiumgroepen op. Dit alles concentreert zich in de bin nenstad van Tholen en het bestuur van de Kunstkring wil er graag eventuele plannen van anderen bij betrekken. De kunstroute wordt op koninginnedag afgesloten met een groots concert. Het wapen van de voormalige ge meente Oud-Vossemeer is het eerste beeld van de film, het achttiende eeuwse smidsklokje het laatste, waarbij dan het Zeeuwse volkslied klinkt. Met een woordje van oud burgemeester Van der Munnik aan het begin en burgemeester Nuis aan het einde, is ook de wisseling in het gemeentebestuur van Tholen voor het nageslacht vastgelegd. Filmer Jacq van Mechelen uit Tholen mon teerde in chronologische volgorde de gebeurtenissen die in het dorp plaatsvonden. En scheidde die van elkaar met beelden van straten en plekken. „Een uniek document dat over een aantal jaren van historische betekenis zal blijken te zijn. Dat il lustreert hoeveel er door verenigin gen in het dorp op touw wordt ge zet", aldus Els Frigge die de bezoekers in de Vossenkuil verwel komde namens Vosmeer 2000. Haar stem is ook op de videoband te ho ren, want zij sprak het commentaar in. De toneeluitvoeringen van Sint Jo seph en Rederijkerskamer Een dracht komen aan bod, waarbij de nadruk ligt op het publiek. Het car naval met de overhandiging van de sleutel aan prins Wijte en beelden van de optocht. En dan de wieler ronde waar Leontien van Moorsel pontificaal in beeld verschijnt. Later dat jaar medaillewinnaar op de olympische spelen in Sydney 'maar éérst won ze in Oud-Vossemeer', klinkt de stem van Frigge. De muzi kale uitvoering ten bate van Unicef, die de drie basisscholen gezamen lijk gaven, komt uitgebreid aan bod zodat alle leerlingen te zien zijn. De aubade, spelletjes en vossenjacht op koninginnedag, de avondwandel vierdaagse met heel veel karakteris tieke plekjes, véél mensen en de muziekvereniging. De dorpsbarbe cue in juni en de voetbalwedstrijd van een Thoolse selectie tegen Fe- ijenoord een dag later komen voor bij. Ook de kermis is in beeld ge bracht. En de zevendorpentocht, ringjaarmarkt en het kampioen schap voor dweilbands. Dan volgt de foto- en tekenwedstrijd die Vos meer 2000 zelf organiseerde. De taptoe van OVM en de gezamenlij ke uitvoering van vijf zangkoren zijn uitvoerig belicht (laatstge noemd evenement werd door Wim Fase gefilmd). Het toernooi van ju doclub OVJV, de exposities van de Vogelvrienden en de Zwaluw en de intocht van Sinterklaas ontbreken evenmin. Tenslotte is er een compi latie van straatbeelden en markante plekjes. Bijvoorbeeld de volière aan de Dr. Renesstraat, de kerkgebou wen en het ambachtsherenhuis, brug, molen en gemaal, het markan te PZEM-gebouw aan de Patrijzen- weg, de benzinepomp en het Hein tjesdorp (steeg aan het begin van de Patrijzenweg), bedrijventerrein Kla ver- veld, Botshoofd en de wonin gen aan Raadhuis- en Schoolstraat die op de nominatie staan om te ver dwijnen. Namens Vosmeer 2000 bedankte penningmeester Kees de Koning (voorzitter Kees Plompen was ver hinderd) de inwoners van het dorp voor hun deelname aan de activitei ten in het afgelopen jaar, waarmee de doelstelling van de stichting ge realiseerd werd. Hij noemde met name de gezamenlijke optredens van de scholen en de koren, voor beelden van een samenwerking die niet overal in Tholen zo vanzelf sprekend is. „Een bezoeker van de korenavond zei me na afloop, het fijn te vinden dat er in Oud-Vosse meer meer kan dan er alleen samen wonen." De Koning bedankte de mensen die aan het totstandkomen van de film meewerkten, in het bij zonder Jacq van Mechelen. „Heel wat keren rukte je het afgelopen jaar uit en werd daarmee een beken de verschijning in het dorp. Zwarte piet sprak je bij zijn komst zelfs aan met 'meneer 2000'. Nou meneer 2000, bedankt dat je het jaar 2000 in Oud-Vossemeer op deze manier voor ons hebt vastgelegd." De videofilm is in een oplage van 200 exemplaren vervaardigd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 3