Maar liefst 167 verzoeken voor plaats in een woonzorgcomplex Onderzoek schoolarts beter in wijkgebouw Steun voor campagne kinderen tegen geweld Vroeg lammetje aan Stoofpad in Stavenisse Aantal woningzoekenden ruim honderd gestegen tot 608 7>ili Vier keer bellen levert auto op Vuurwerk op zondag gevoelig bij SGP-fractie Olympia gaat eeuwfeest vieren Eric Rotte keurt snert in veiling met veel muziek Familie Dorst nog voor kerst verrast Er is grote behoefte aan een plaats in een woonzorgcom plex. Op de lijst van woningzoekenden bij Beter Wonen staan maar liefst 167 aanvragen voor een aanleunwo ning, serviceflat of woonzorgcomplex. Daarvan alleen al 104 in Tholen-stad, waar bij Ten Anker aanleunwonin gen staan en een serviceflat. Voor het laatste complex be staan uitbreidings- en vernieuwingsplannen, maar de woningstichting heeft met de omliggende grondeigena ren nog geen akkoord kunnen bereiken. Bloemenlaan Tholen 283 Leegstand gering Veertien scholen tegen servicepunt smalstad De GGD-Zeeland moet het onderzoek van schoolkinde ren terugbrengen in de wijkgebouwen van de Thoolse woonkernen. Het centrale servicepunt in Sint-Maartens dijk voldoet niet. Voor veel leerlingen en ouders is het te ver en te duur. Bovendien moeten leerlingen er lessen voor verzuimen. Dat is de strekking van de brief aan het college namens veertien Thoolse scholen voor bijzonder onderwijs en voortgezet onderwijs. SGP-fractie twijfelt aan zin van actie Het project van de stichting tegen zinloos geweld moet op Tholen niet beperkt blijven tot 25 kinderen. Als er meer kinderen mee willen doen aan het project 'kids te gen geweld', dan moet het college daar ook meer geld voor beschikbaar stellen en is 1000 gulden te weinig. Deze week Als er rond Kerstmis een lammetje wordt geboren, is dat al erg vroeg, maar bij Dick en Sarina Dorst in Stavenisse kwam woensdagmiddag 6 december al een jong schaap ter wereld. Weliswaar lopen er drie oudere lammeren in de kooi aan het Stoofpad, maar die zijn van gesponsde ooien en dus niet hele maal op natuurlijke wijze geboren. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een nieuwe auto voor zes gulden. Dat gelukje viel Bianca van Hulst uit Scherpenisse op sinterklaasavond in de schoot. Ze won een Mitsubishi via de Staatsloterij show. „Een leuk sin terklaascadeautje", reageert een blije Bianca. De Thoolse belde tijdens de uitzending van het televisieprogram ma naar het aangegeven nummer. „Drie keer kreeg ik een bandje, maar de vierde keer was het raak." Iedere dertig seconden kon iemand zijn naam en telefoonnummer inspreken. „Er werden vijf mensen uitgeloot die Sinterklaas aan de lijn kregen. De eerste won vier boxen. Toen ik een telefoniste kreeg die me vroeg aan de lijn te blijven en vervolgens van Sin terklaas hoorde dat ik een auto had gewonnen, stond ik echt perplex." Bianca hoort nog hoe en wanneer de auto wordt afgeleverd, dus dat is nog even spannend. Zes gulden kost de prijs haar: „Elk gesprek kostte 1,50 gulden en ik heb vier keer gebeld. Dat geld van die telefoontjes komt overigens ten goede aan een kinder ziekenhuis." De Thoolse koopt af en toe een staatslot, deed dat ook nu en keek daarom naar het programma. De SGP wil dat het college een op roep doet aan vuurwerkafstekers om op zondag 31 december rekening te houden met de kerkdiensten. M.J. Klippel (SGP) deed dat verzoek maandagavond aan het college tijdens de rondvraag in de commissie alge meen bestuur en welzijn. Elk jaar vragen b. en w. in de gemeen telijke informatierubriek om bij het afsteken van vuurwerk geen overlast te veroorzaken in de buurt van kerk gebouwen als er een dienst plaats vindt. „Nu zijn er meerdere diensten, niet alleen 's avonds maar ook over dag omdat het zondag is. Wij willen u vragen of u in de oproep wilt opne men om voor de hele dag rekening te houden met de kerkdiensten." Burgemeester W. Nuis was niet op de hoogte van de oproep. Hij zei dat het afsteken van vuurwerk op oudejaars dag wettelijk is toegestaan tussen 10 uur 's morgens en 2 uur 's nachts. En dat hij daar niets aan kon veranderen. Hij lichtte toe dat hij maandag nog overleg had gehad met de politie en brandweer. „Er is toegezegd dat de politie op die zondag aandacht zal schenken aan de omgeving van kerk gebouwen." Gymnastiekvereniging Olympia uit Tholen gaat zaterdag 31 maart 2001 het honderdjarig bestaan vieren. Met ruim 260 leden van 3 tot en met 70 jaar is Olympia één van de grootste verenigingen in Tholen. Er wordt op recreatief, maar ook op wedstrijdni veau geturnd en gesprongen. Peuters, jeugdleden en volwassenen gymmen wekelijks een uurtje in de gymzaal aan de Zoekweg of in sporthal Meul- vliet. Daarnaast zijn er twee turnse- lectiegroepen en een springgroep die regelmatig meedoen aan regionale en soms ook aan landelijke wedstrijden. „We zijn een actieve vereniging met deskundige leiding en een bestuur dat geheel uit vrijwilligers bestaat", zegt bestuurslid Harma Pekelsma-Vugte- veen. De contributie en de gemeen tesubsidie zijn ontoereikend om het eeuwfeest te bekostigen. Daarom is een sponsoractie gestart, waarmee Olympia het eeuwfeest ook finan cieel rond wil krijgen. Kok Eric Rotte, bekend van omroep Zeeland televisie, zit zaterdag in de jury van de eerste Thoolse snertcom- petitie, die van 11.45 tot 12.30 uur in de Sint-Annalandse veiling wordt ge houden. Verder doen Sesamstraat-ac trice Gerda Havertong aan de beoor deling mee, gedeputeerde J.G. van Zwieten, Yvonne van der Wegen (na tionaal kampioen soep maken en ok Dave van den Donk van de Rotter damse snerttram. De vijf juryleden beoordelen de erwtensoep van Bas de Man (Havenzicht), Kees Slager van de gelijknamige slagerij, Henk van Maaren (de Wellevaete), Erik Troost (de Schutse) en uit Scherpenisse Maurice de Coninck (de Gouden Leeuw) en Toon Slager (Holland Huis). De winnaar krijgt een bokaal en iedereen kan de erwtensoep kopen en proeven. De opbrengst gaat naar streekmuseum de Meestoof. De snertcompetitie maakt deel uit van de tweedaagse kerstmarkt van het co mité 525 jaar Sint-Annaland, die vrij dagavond van zes tot tien uur duurt en zaterdag van tien tot vier uur. Er zijn 30 stands van bedrijven en verenigin gen. Diverse muziekgroepen luisteren de kerstmarkt op, maar zaterdag avond komt het muzikale klapstuk: het promsconcert van Accelerando. Er is in Tholen grote behoefte aan woonzorgcomplexen zoals hier in aanbouw op de hoek van de Zuidstraat en de Molenstraat in Poortvliet. Aan de Molenstraat in Poortvliet is in Sint-Philipsland, Maartenshof in een klein woonzorgcomplex met twaalf huizen in aanbouw. De ople vering is in maart/april gepland. Door de vele regen zijn er nogal wat on werkbare dagen geweest, waardoor het karwei is vertraagd. Beter Wonen heeft de twaalf woningen al toegewe zen aan echtparen en alleenstaande ouderen, allemaal uit Poortvliet. De helft van hen verlaat in april een huurwoning van Beter Wonen, de an dere helft komt uit een eigen huis. Voor de naamgeving van het woon zorgcomplex aan de Molenstraat is een prijsvraag uitgeschreven, waar voor 36 suggesties zijn ontvangen. Het blijft nog spannend tot april, want de jury moet zich er nog over buigen. De beoordelingscommissie bestaat uit voorzitter drs. Th.G.A. Westerveld van de raad van toezicht van Beter Wonen, gemeentearchiva ris J.P.B. Zuurdeeg en een nog aan te zoeken toekomstige bewoner van het complex. Het beste idee wordt be loond met 150 gulden. De overige in zenders maken nog kans op een tweede prijs van 100 gulden en drie prijzen van 25 gulden. Tijdens de of ficiële opening zal de winnende naam worden onthuld. Andere woon zorgcomplexen zoals de Rozeboom Sint-Maartensdijk en Elenahof in Stavenisse hebben al een naam en dat gaat nu ook in Poortvliet gebeuren. Naast het complex in de Molenstraat heeft Beter Wonen in Sint-Maartens dijk nog huizen in aanbouw aan de Hogeweg/Oosterscheldestraat. De zeven koopwoningen zijn inmiddels al verkocht; daarnaast is er nog 1 aan gepaste woning voor de verhuur. Aan de Bloemenlaan worden zes huurwo ningen omgebouwd tot vier koopwo ningen, die reeds verkocht zijn. Ge zien dit succes heeft de woningstich ting de bewoners van het andere blok benaderd voor een soortgelijke opzet. Deze metamorfose moet een bijdrage leveren aan de verbetering van de si tuatie in de Bloemenlaan, waar lang durige leegstand de leefbaarheid aan tastte. Met koopwoningen in dit deel van de Bloemenlaan hoopt Beter Wo nen met een grotere eigen verant woordelijkheid van de bewoners de leefbaarheid op te krikken. Al die in aanbouw zijnde huizen ko men pas in de loop van 2001 gereed voor bewoning, zodat het jaar 2000 voor Beter Wonen het eerste jaar wordt in een lange periode, dat er geen woningen opgeleverd worden. Aan de Meerkoetlaan in de Muij- epolder te Sint-Maartensdijk heeft de woningstichting grond gekocht van de gemeente voor de bouw van zeven tot acht levensloopbestendige wonin gen voor de verhuur. De Sterner groep uit Rotterdam is als architect aangetrokken. In ieder nieuw bestem mingsplan wil Beter Wonen graag huizen bouwen en bestaande huurwo ningen in oudere delen van de desbe treffende woonkern verkopen. Dit bij na voorbije jaar had Beter Wonen 82 huurwoningen op de verkooplijst ge zet, waarvan 28 in Oud-Vossemeer, 20 in Sint-Annaland en 15 in Sint- Maartensdijk. In Sint-Annaland wordt volgend jaar aan de Kerkeblokstraat begonnen met de bouw van drie levensloopbe stendige koopwoningen. Ze komen op de plaats waar eerder vijf kleine bejaardenwoningen zijn gesloopt. Bij Beter Wonen waren per 1 novem ber 608 woningzoekenden geregis treerd en dat is ruim honderd meer dan de 486 vorig jaar november. Er staan 209 mensen op de wachtlijst voor een éénsgezinswoning, 167 voor een woonzorgcomplex, 149 voor bejaardenwoningen, 7 voor een bejaardenflat en 76 jongeren voor een kleinere woning. Bijna de helft van de woningzoeken den zoekt een huis in Tholen: 283. Sint-Maartensdijk volgt met 82 aan vragen, Sint-Annaland met 51, Oud- Vossemeer met 35, Poortvliet met 31, Sint-Philipsland met 27, Scherpenis se met 17 en Stavenisse sluit de rij met 16. Daarnaast staan 66 aanvra gers voor meerdere woonkernen op. Door de geringe nieuwbouw - in 2000 heeft Beter Wonen geen enkele woning opgeleverd - is de leegstand heel beperkt. Er stonden per 1 de cember slechts achttien huizen leeg tegenover 36 per 1 juli 1999. Voor het eerst zijn er in de leegstandscij- fers van de woningstichting koop huizen opgenomen. Beter Wonen verkoopt immers op grote schaal huurwoningen en wanneer de be staande huurder die niet wil kopen, komt dat huis bij vertrek van de hui dige bewoner leeg te staan wanneer er geen andere gegadigde voor is. De grootste leegstand is nog steeds in Sint-Maartensdijk, waar 6 huur- en 2 koopwoningen op een bewoner wach ten. Dit is nog exclusief 6 huizen aan de Bloemenlaan die verbouwd wor den tot 4 ruimere koopwoningen, zo als dat bij een soortgelijk blok eerder is gebeurd. In Tholen staan er 2 koopwoningen en 1 huurhuis leeg. In Oud-Vosse meer en in Poortvliet elk 1 huur- en 1 koopwoning. In Stavenisse en in Sint-Annaland elk 1 huurwoning en in Anna Jacobapolder is nog 1 koop woning beschikbaar. Scherpenisse is de enige woonkern zonder leeg stand. Bij de woningstichting zelf staat een interne verbouwing op stapel. Een gedeelte van de werkplaats wordt bij het kantoor getrokken. Dit met het oog op de komst van een politiebureau in het pand van Beter Wonen aan de Haven te Sint-Maartensdijk. De oproep vond gehoor bij de com missie algemeen bestuur en wel zijn. Die drong dinsdagavond met succes bij b. en w. aan om met de GGD te gaan praten over het verbe teren van de situatie. De brief van de scholen kwam na dat een van de ouders van De Kraal in Tholen de directeur van de school verzocht de zaak bij de ge meente aan te kaarten. Zelf had de ouder er al contact over gehad. Di recteur F. Rodenburg van De Kraal raadpleegde collega-directies. Ze besloten een gezamenlijke brief te schrijven over het servicepunt van de gemeenschappelijke gezond heidsdienst Zeeland (GGD) dat is ondergebracht in een huurwoning van de stichting Beter Wonen in de Wilhelminastraat. Rodenburg herinnert het college er aan dat de kwestie al diverse malen is besproken. De klachten zijn niet van vandaag of gisteren. Volgens de veertien scholen is het beter dat er per woonkern een ruimte komt waar het preventief gezondheidson derzoek voor 5- en 13-jarigen door een GGD-arts en verpleegkundige kan plaatsvinden. ,Dit voorkomt onnodig verlies van lestijd voor de kinderen vanwege het heen en weer reizen. Het voor komt dat ouders extra kosten moe ten maken voor het reizen naar een centraal servicepunt en het voor komt dat kinderen niet deelnemen aan het periodieke onderzoek, ter wijl het hier vaak juist de kinderen uit de meer kansarme gezinnen be treft. De ook nu weer geopperde mogelijkheid om deze onderzoeken te doen plaatsvinden in de kruisge- bouwen is zeer voor de hand lig gend,' aldus het directie-overleg Tholen en Sint-Philipsland. Volgens A.P. Kornaat (PvdA) is de ruimte in de smalstad 'nauwelijks een onderkomen te noemen.' Hij pleitte ervoor om het onderzoek te laten plaatsvinden in de scholen (zoals voorheen) of elders een 'be hoorlijke ruimte' te zoeken. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) vond dat er in alle woonkernen een servi cepunt moet komen. „Dit is pu- blieksonvriendelijk. Het gaat om veertien scholen. Laat het onder zoek in elke woonkernen gebeuren. In de school zelf of in het kruisge- bouw." J. van den Donker (D66) vond dat de ouders nu extra kosten moeten maken. Ook hij pleitte er voor om in elke woonkern een onderzoeks ruimte te zoeken. „Dit is echt niks." ZIE VERDER PAGINA Die boodschap kreeg het college maandagavond van VVD, Christen- Unie en D66 in de commissie alge meen bestuur en welzijn. De SGP twijfelt aan de actie. B. en w. willen 1000 gulden beschikbaar stellen voor de campagne van de stichting. De bedoeling is dat er groepjes van kinderen komen die aandacht gaan besteden aan het voorkomen van ge weld. Er is 65 gulden per kind nodig. De provincie betaalt 50.000 gulden aan de actie en keert 25 gulden uit aan elk kind dat in de gemeente deel neemt. Voor de gemeente blijft 40 gulden per kind over. Het college wil de actie ondersteunen door 1000 gul den beschikbaar te stellen. Dat bete kent 25 kinderen, verdeeld over 5 groepen van 5 kinderen. Volgens burgemeester W. Nuis moet de 1000 gulden gezien worden als een handreiking. Volgens hem gaat het niet alleen om het aan de kaak stellen van (zinloos) geweld, waar landelijk zoveel om te doen is. Maar meer om het bestrijden van een be paalde mentaliteit waardoor geweld gemakkelijk kan ontstaan. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) juich te de actie toe. „Ik hoop dat de scho len de handschoen oppakken en dat er niet vijf ploegen komen, maar in elke woonkern een." P. van Belzen (ChristenUnie) vond ook dat er meer teams zouden moeten komen als de belangstelling groter blijkt. „In de brief aan de scholen en verenigingen moeten we aangeven dat we positief zullen reageren als ze mee willen doen. We moeten er de consequen ties uit trekken. Het is een uitdaging voor jongelui om zich te manifeste ren en te laten zien dat je tegen ge weld bent." ZIE VERDER PAGINA 15 Gouden speld Nederlands Astmafonds voor collecte organisator M. van Houdt Adri van der Welle schrijft geschiedenis van apart en gastvrij Sint-Annaland Thoolse voetbalpupil Auke Bovenberg komt op tv in Studio Spaan EN VERDER... Promsconcerten in Sint-Phi lipsland en Sint-Annaland Redder Hans Geelen uit Poort vliet wordt held van de maand in Het Beste Thoolse landbouw moet kloof tussen 'grond en mond' zien te dichten Scaldis Naturalis bouwt cen trum bij kinderboerderij Gehandicapt Noad blijft op 0-0 steken, WHS is van slag WIE WIND ZAAIT, ZAL STORM OOGSTEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's „Daarom is het lam dat woensdag is geboren, eigenlijk echt het eerste", vindt Sarina Dorst. Het beestje loopt rustig bij de moeder in het hok. „Die ooi is een heel makkelijk schaap, je hebt er geen omkijken naar." Het dier heeft altijd maar één lam, terwijl andere er vaak twee hebben. De 6-jarige Joan Dorst en zijn broertje Joost van twee, in blauwe overall, willen best met het lammetje op de foto. Ze vinden het jonge dier wel leuk, maar kij ken er niet echt van op dankzij de drie die al eerder zijn geboren. Daar hebben ze nog namen aan gegeven, maar nu hoeft dat niet meer zo nodig. De jongens hebben ook al een paar schapen van zichzelf. „Ze zijn veel met de dieren bezig. Bijvoorbeeld onze geiten, die wassen ze regelma tig", vertelt hun moeder. Op het bedrijf van Dorst lopen 140 schapen en een honderdtal koeien en kalveren. Als het goed is hebben inmiddels nog twee ooien gelamd en staan er nog twee of drie op het programma. Dick Dorst heeft niet direct een verklaring voor de vroege geboorten; eind juni is een ram bij de ooien geweest. „Maar heb je ze pas in maart of april, dan zijn het net najaarskatjes, dan groeien ze zo goed niet meer." Ook elders in Zeeland zijn er vroege lammetjes, want in de nacht van donderdag op vrijdag werd de eerste geboren in de kooi van de Zeeuwse schaapskudde te Heinkenszand. Joan Dorst toont het vroege lam in de stal aan het Stoofpad, maar zijn jongere broertje Joost kan de fotograaf minder waarderen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1