Weinig middenstanders kerstmarkt baart de stichting wel enige zorgen Proef met Thoolse witlofzaden door extreme droogte mislukt Volop muziek in de taxatie van panden Passanten ondertekenen lijsten Amnesty in Tholen Website weer in de lucht Binnenkort weer hulpgoederen naar Salard in Roemenië Donderdag 14 december 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 De kerstmarkten schieten op Tholen als paddestoelen uit de grond. In Tholen houdt Step jaarlijks een kerstmarkt in Meulvliet, in Stavenisse houdt het jonge renkoor Clarity een verko ping in kerstsfeer in een boerenschuur. Op steeds meer scholen worden der gelijke markten gehouden en vrijdag en zaterdag is er zelfs een 'mega-kerst- markt' in de veilinghallen in Sint-Annaland. Om pu bliek te blijven trekken, overweegt Step volgend jaar het evenement op de Markt in Tholen te houden. Schotse rokken Evenement van Step volgend jaar misschien op de Markt in Tholen Miniatuur ploegen Dure maand Zigeuners Krant oproken i Mogelijk schrijfmiddag Wereldwinkel Tijdens de fakkelwake van Amnesty International vrij dagavond in de Kerkstraat in Tholen zijn door voorbij gangers bijna 100 handtekeningen gezet om te proteste ren tegen het schenden van mensenrechten in Brazilië, Guatemala, Bangla Desh en Soedan. De passanten plaat sten hun handtekening op verschillende lijsten. Dit jaar waren er zeven fakkeldragers, drie meer dan vorig jaar. Alle zeven zijn betrokken bij de Wereldwinkel Tholen. Veel drukker Waterschapsheffing gebouwd naar f3,36 Het waterschap Zeeuwse Eilanden matigt de voorgestel de verhoging van de tarieven 2001, maar door de grote waardestijging van onroerend goed in de afgelopen ja ren, zit er mogelijk volop muziek in de inkomsten. „Wanneer de eventuele extra opbrengsten door de hoge re taxatiewaarde maar goed zichtbaar zijn, is het een evenwichtig voorstel", zei de Sint-Annalandse hoofdin geland M.A. van Beek. „Maar je moet die extra inkom sten wel oormerken!" Verontreinigingsheffing V Onderzoek zuivering Verhogingen 2001 Nadat de website van de Eendracht- bode enkele weken niet bereikbaar is geweest, zijn we vanaf vandaag weer 'in de lucht'. Een wisseling van pro vider heeft ons ertoe bewogen om het meteen een stuk eenvoudiger te ma ken voor de bezoekers. De homepage is nu te vinden op ons eigen domein: www.eendrachtbode.nl of www.een- drachtbode.com. De e-mailadressen zijn onveranderd gebleven, dus voor redactionele zaken redactie@een- drachtbode.nl, voor administratieve aangelegenheden admin@eendracht- bode.nl en voor advertenties ad- vert@eendrachtbode.nl. Vanaf van daag is ook het nieuws (in het kort of compleet in pdf) weer te bekijken. Pak even uw THOLEN 20 dec. Kerstplayback Thjos, jeugd honk 14-16 u. 20 dec. Oecumenisch avondgebed, Ichthuskerk, 19.30 u. 20 dec. Kerstviering plattelands vrouwen, NPB-gebouw 19 u. 21 dec. Kerstdiner Ten Anker. 23 dec. Kerstzangavond Immanuel, N.H. kerk 19 u. OUD-VOSSEMEER 16 dec. Winterserietocht w.s.c. Vos meer, Hof van Holland, 9 u. 16 dec. Kerstconcert OVM m.m.v. Polyhymnia, Vossenkuil 20 u. 16 dec. Kaartavond v.v. Vosmeer, kantine 20 u. 18 dec. Volkskerstzang, N.H. kerk 20 u. 20 dec. Kerstviering ouderen, Vos senkuil, 14.30 u. SINT-ANNALAND 18 dec. Kerstfeest plattelandsvrouw en, Wellevaete, 17 u. 23 dec. Thoolse kampioenschappen tafeltennis, Wellevaete, 9 u. 23 dec. Kerstbingo WHS, kantine 18 u.' SINT-MAARTENSDIJK 15 dec. Kerstklaverjastoernooi de Pendelaars, café Smerdiek 20 u. 16 dec. Verkoop kerststukjes, hal Rehobothkerk 10-13 u. 16 dec. Kerstzangavond in Maar tenskerk, 19.30 u. 19 dec. Kerstmiddag Anbosoos, Maartenshof, 14 u. 20 dec. Kerstdiner, Maartenshof. 22 dec. Kerstklaverjassen, kantine Smerdiek 20 u. 23 dec. Volkskerstzang i.s.m. Euter pe, Haestinge. POORTVLIET 22 dec. Alg. ledenvergadering SPS met bingo, kantine 19.30 u. SINT PHILIPSLAND 14 dec. Kerstviering plattelands vrouwen. Rozeboom 19.30 u. 19 dec. Kerstdiner, De Rozeboom. 22 dec. Kerstzangavond VZOS, De Wimpel, 19.30 u. 29 dec. Huis-aan-huis oliebollenac tie V.Z.O.S. BERGEN OP ZOOM t/m 7 jan. Aquarellen Piet van Leuven, Rietpen Galerie. 14 dec. Russische staatsopera, De Maagd, 20.15 u. 15 dec. Nits theaterconcert, De Maagd, 20.15 u. 15 dec. Optreden Flat Out, De Stoelemat, 21 u. 16 dec. Kiev Koor, orthodox kerst concert, De Maagd, 20.15 u. 16 dec. Weihnachtsoratorium Toon kunstkoor, Gertrudiskerk 20.15 u. 16 en 17 dec. Kerstmarkt in Mar kiezenhof, za 11-17 u., zo 12-17 u. 16 dec. t/m 7 jan. Ijsbaan op de Grote Markt. 17 dec. De Notenkraker, familie ballet, De Maagd, 14.30 u. 17 dec. Kerstconcert Del Segno, De Stoelemat, 14 u. 23 dec. Bridge-vereniging A la Carte organiseert een Champagne Drive, zaal Bellevue, 19.45 u. +film+++film+++fllm+++film+ ROXY I: Charlies's Angels - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16 en 20 u. Plop in de wolken (ned. gespr.) - za, zo en wo 14 u. ROXY II: Meet the parents - do en zo t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u. Dinosaur (Ned. gespr.) - za en wo 14 u., zo 14 en 16 u. CINEM'ACTUEEL 1-2-3: The cell - vr en za 21.30 u., zo 18.45 en 21.30 u., ma t/m wo 20 u. Plop in de wolken (ned. gespr.) - za en wo 14 u., zo 14 en 16.15 u. Char lies's Angels - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.15, 18.45 en 21.30 u. Dinosaur (Ned. gespr.) - vr 18.45 u., za 14 en 18.45 u., zo 14 en 16.15 u., wo 14 u. The Grinch - do 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za en zo 14, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. Verrassingsvoorpremière: do 20 u. Dogma - ma 20.30 u. No one less - di 20.30 u. 'k:. LfiVl-4.'. L-di&iL-Jiiiss i I Advertentie I.M. Dat zegt voorzitter J. van 't Hof van de stichting Thoolse evenementen en promoties (Step) zaterdag in Meul vliet terwijl er in de foyer een kleine rij bezoekers staat om een toegangs kaartje te kopen. „We proberen elke keer wat nieuws te brengen. Mis schien kunnen we het volgend jaar eens buiten proberen op de Markt. Je wilt je toch onderscheiden. Je bent daar dan natuurlijk wel helemaal af hankelijk van het weer, maar je trekt dan misschien weer meer mensen." Niet dat Van 't Hof ontevreden is over de vijfde kerstmarkt in Meulvliet, maar de verzadiging ligt wel op de loer. Bovendien waren er volgens hem weinig middenstanders uit Tho len. „Dat baart ons enigszins zorgen. Alleen de Bloemenhal en Foto Tho len zijn er. Dat valt ons tegen. Aan de andere kant staan er wel meer vereni gingen en stichtingen. Dat is ook pri ma, want we willen niet alleen com mercieel zijn." De ruilbeurs van pokémonkaarten wordt druk bezocht. Hij duurt van 10 uur tot twaalf uur, maar om half drie zitten er nog steeds kinderen aan een tafel te onderhandelen over de ruil waarde van hun kaarten. In totaal be zochten volgens Van 't Hof ruim 1000 mensen de kerstmarkt. „Daar zijn we toch erg blij mee. Dat is hetzelfde aantal als de laatste 2 a 3 jaar. De re acties van standhouders was dat ze het best leuk hebben gevonden. Dan moeten wij het ook leuk vinden, vind ik. Het heeft ons ook zeker gesterkt in de gedachte dat de formule aan blijft slaan." Dit jaar zijn er in de sportzaal 48 plaatsen uitgegeven. De entree in de zaal oogt ruimer. Niet omdat er veel minder kramen staan, maar omdat het (nieuwe) podium voor de muzikanten een stuk kleiner is. Dinsdag was het nog sinterklaas avond, maar dat belet de kerstman vier dagen later niet om aan de kleine kinderen presentjes uit te delen. Ze kijken de kerstman met grote ogen aan. Met baard en in het rood gesto ken, lijkt hij wel wat op de goedhei ligman uit Spanje. Niet alleen de kerstman loopt er rond in zijn speciale pak. Ook twee mannen met een doe delzak lopen niet in hun dagelijkse kleren. Ze hebben Schotse rokken aan, maar vallen meer op door de mu ziek. Sommige bezoekers steken er hun vingers voor in de oren, anderen vinden het prachtig. De kerstmarkt trekt vooral 's middags publiek. De ochtend verloopt erg rus tig, zo valt rond twee uur aan menig kraampje te beluisteren. „Het begint nu pas een beetje te komen," zegt Da nielle Dees van de Bloemenhal. „Het is rustig geweest, maar wel gezellig. Het had wel al wat drukker mogen zijn, maar het is natuurlijk geen bra derie." De kraam van de Bloemenhal is gevuld met kerststerren, cyclamen en Kaapse viooltjes, met kaarsen en lichtjes en mos om kerststukjes te ma ken. Nieuw is de grote stand van Sardonos Promoties uit Steenbergen. Het be drijf voor ontbijtservice, catering en verhuur van tenten, tafels en servies goed, wil de vleugels op Tholen uit slaan. Er zijn twee tafels gedekt in kerstsfeer, compleet met passend ta felkleed, borden en (wijn)glazen, ser vetten en bestek. Ook staan er grillo vens en brandt er een 'open haard' om de sfeer te verhogen. Volgens Jenny Ardon van het bedrijf is de belangstelling redelijk goed. Sardonos biedt kerst hors d' oeuvre aan, fondue compleet, gourmet en steengrill en speciale hors d' oeuvres (met vis, vlees of de luxe). De prijzen zijn 'exclusief statiegeld hapjes- schaal'. „We hebben een overzichte lijke stand. Ruim opgezet met een tent. Mensen kunnen zelf de tafels aankleden. We hebben al verzoeken gehad van een aantal mensen waar van de kinderen communie moeten doen." Bij de Thoolse afdeling van de vogel vereniging Vogelvreugd kunnen be zoekers raden hoeveel zebravinkjes er in de kooi zitten. Tellen lukt niet, want de vogels blijven maar eventjes zitten. Steeds vliegt er een stel op om elders weer neer te strijken. Judith Ti- chem uit Tholen was een van de 240 deelnemers die naar het aantal raadde. Het waren er 42. Ze won een koffie zetapparaat. Achter de stand van de schoonheids pecialiste zit A. Huysmans uit Steen bergen. Hij verkoopt zelfgemaakte miniatuurploegen. Ook voor hem is het de eerste keer dat hij op de kerst markt staat. Hij heeft al vier van de een-scharige ploegen verkocht. Huys mans was veertig jaar landbouwsmid. „Of er belangstelling is? Jawel, van boeren en landarbeiders die met deze ploegen hebben gewerkt. Vroeger werd er alleen met paarden geploegd. Later met trekkers. De meesten ruim den hun spullen op." De verkoop gaat niet hard, vindt hij. „Belgen kopen gemakkelijker dan Nederlanders. Die kijken niet op de laatste stuiver en hebben ook meer in teresse." Marcel Huysmans uit Scher- penisse houdt zijn grootvader gezel schap. Marcel doet metaaltcchniek aan het Schelde college maar waagt zich niet aan het maken van ploegen. „Hij knutselt veel aan fietsen," zegt zijn opa. Bij de kraam van de Rabobank Tho len konden bezoekers reisgidsen in zien, aan een prijsvraag meedoen en goulashsoep proeven. Zo'n 150 be zoekers vulden de vragenlijst in (over welk gerecht of product uit welk land kwam). De meesten struikelden over de herkomst van pils en vulden Bel gië in, maar dat moest Tjechië zijn. De klederdracht kwam uit Hongarije. M.C. Hoek uit Sint-Maartensdijk won de eerste prijs: een weekend of midweek voor zes personen naar een bungalowpark. Daarnaast waren er nog twee reischeques. De kraam van Elly Breure uit Scher- penisse is bedoeld om cursisten te werven. Ze heeft twee tafels gehuurd. De ene is gevuld met servetten met 350 verschillende afbeeldingen. De andere met wenskaarten en andere vormen van huisvlijt. Ze laat zien welke technieken er worden gebruikt bij het maken van servetten, maar ook de nieuwste techniek wordt gede monstreerd. Daarbij gaat het om het mat maken van glas waardoor er een bepaald effect ontstaat. „Vanochtend was het heel rustig. Nu pas begint het te lopen. Nu zou het moeten gebeuren. Maar er komen ook steeds meer kerstmarkten. Scho len zijn er ook mee begonnen. Men sen kiezen waar ze naar toe gaan. Ze gaan ze niet allemaal af." De dames J. Lobbezoo en A. Duyster van Woord en Daad afdeling Noord en Zuid-Beveland proberen cd's en muziekcassettes te verkopen. Voor de kinderen is er drop. Hard gaat het niet. Integendeel. „Het is een heel kal me markt," zegt mevrouw Duyster uit Krabbendijke. „We staan hier heel mooi, maar ik heb het idee dat de mensen geen cd's zoeken. Het is meer kijken dan kopen in deze dure maand." Ook voor Woord en Daad is de Thoolse kerstmarkt een primeur. Mevrouw Lobbezoo wist ervan via haar zus die in Sint-Maartensdijk woont. „Als je het niet probeert, weet je niks." De grootste wens is om ie mand te vinden die per maand 45 gul den overmaakt om zwerfkinderen in een ontwikkelingsland te steunen. „Ik wil graag een adoptiekind kwijt, maar de mensen lopen voorbij," zegt mevr. Duyster. De middag was wel wat drukker, maar het lukt niet om finan ciële steun te vinden voor een van de kinderen. Bij de stand van Step kunnen kinde ren tot twaalf jaar kerststukjes maken. Ruim honderd jonge bezoekers gaan aan de slag met dennetakken, kaarsen en andere attributen. Het is de eerste keer dat kinderen werkstukjes kunnen maken op de kerstmarkt van Step. Een felle lamp verlicht de tafel terwijl even verderop Anita Kouwcnhovcn zich klaarmaakt om op te treden op het podium midden in de zaal. Het terras zit dan al goed vol. Eind december vertrekt weer een vrachtauto met hulpgoederen en levensmiddelen naar Salard in Roemenië. Al acht jaar is Actie hulp Roemenië, opgezet door de familie Noom uit Scherpenisse, hier actief. Het voornaamste pro ject is de instandhouding van het bejaardentehuis Filadelfia, daar naast wordt de bouw van een baptistenkerk ondersteund. En bij het laatste bezoek, in oktober, bleek dat ook de zigeuners in deze West-Roemeense plaats hulp goed kunnen gebruiken. Door de hitte en de enorme droogte - het was in 150 jaar niet zo erg ge weest - is deze zomer alles op de ak kers verdord en verdroogd. Vanwege de droogte en de hoge kosten was in het voorjaar al veel land helemaal niet ingezaaid. Waar dat wél gebeur de, is 40% van de gewassen ver brand, kreeg de familie Noom te ho ren. De komende winter wordt dan ook met zorg tegemoet gezien, want het leven wordt duurder door de in flatie en de inkomsten vallen lager uit. Vooral oude mensen en grote ge zinnen hebben het moeilijk in de Transsylvaanse stad. In mei werden 25.000 witlofzaden verdeeld onder verschillende tuin ders, maar de droogte deed de proef mislukken. Alleen in de tuin van Fi ladelfia, waar beregend kan worden, was het gewas volgroeid. Daar de grond zo hard als beton was, moest er ook beregend worden om de wor tels uit de grond te kunnen halen. In het tehuis Filadelfia was men vo lop bezig witte kool - het hoofd- voedsel voor de winter - te verwer ken tot zuurkool. De snijmachine die enkele jaren geleden werd ge schonken door de Schutse te Sint- Annaland, bewees daarbij goede diensten. De gesneden kool gaat in een plastic ton, met zout en om de zoveel lagen reepjes witte wortel (die erg bitter is) voor de houdbaar heid. Ook hele kool gaat ertussen, waarvan later de bladeren gebruikt worden voor 'kaposta': in een kool blad wordt rijst gerold en dat geheel wordt gekookt in olie. De armoede in het plaatsje blijft on veranderd voortduren. In augustus reisde een groep Thoolse vrijwilli gers erheen om de elektrische instal latie aan te leggen in de baptisten- kerk. De materialen werden uit Nederland meegenomen en kwamen zonder problemen de grens over. De Roemeense overheid keurde het werk naderhand en sprak haar waar dering erover uit. Alleen de kabel van de straat naar binnen kan het kerkgenootschap dit jaar bekostigen, er is geen geld om andere materialen te kopen. Een Thools transport nam in oktober lichtarmaturen en gordij nen mee. Verder zal een Thoolse aannemer spoedig beginnen met het maken van buitenkozijnen. Tijdens hun bezoek toonde de fami lie Noom zowel in het bejaardente huis als na de wekelijkse kerkdienst dia's van hun Bunyan-reis. Dat werd op prijs gesteld, omdat de Schotse evangelist Bunyan (1628-1688) ook voor deze mensen zeer bekend is. De Tholenaren gingen in op een ver zoek van de zigeunerkerk om daar te komen, weliswaar een afdeling van de baptistenkerk, maar men is liever op zichzelf. Ze komen nu twee jaar samen (twee keer in de week en twee keer op zondag) in een huisje dat als gebedshuis wordt gebruikt. Onder de zigeuners is momenteel een geestelijke opleving merkbaar, V aldus de familie Noom. Ze overhan digde bijbels in het Hongaars, ge schonken door de GBS, en knutsel materialen. Ook een elektronisch orgel, dat nog in voorraad was, is aan deze mensen geschonken en in middels in hun kerk geplaatst. De familie Noom werd getroffen door een ontmoeting met twee blin de zigeunermeisjes, zusjes van 13 en 15 jaar oud. Namens hen werd ge vraagd om de bijbel op cassette bandjes te mogen ontvangen. Op de terugreis naar Scherpenisse wisten ze dat bij vrienden in Boedapest te regelen. Ze bezochten de meisjes ook thuis in al hun armoede. Ze zijn gedwongen de hele dag doelloos in een kamertje te zitten, want in Roe menië zijn er geen voorzieningen om wat te leren als men blind is. Ge lukkig voor het tweetal kwamen nogal eens andere zigeunerkinderen op bezoek om bijvoorbeeld met hen te zingen. Er wonen veel zigeuners in Salard. Ze proberen op het platteland werk te vinden als los arbeider; in de landbouw of op andere wijze. „We zagen onder meer een man, vrouw en kinderen bezig met het graven van een sleuf langs de straat, voor de aanleg van een aardgasleiding. De vrouw kapte de bodem los met een pikhouweel en de kinderen gooiden de losse grond op de kant", vertelt mevrouw Noom. Tijdens een rust pauze werd een van de kinderen naar het nabijgelegen postkantoor gestuurd. Het kwam terug met een vel krantenpapier, waarvan de vrouw een reepje afscheurde, daar tabak inrolde en deze sigaret op rookte. Ook eten deden ze op de kant van de sleuf; het middagmaal bestond uit enkele hompen brood en wat water. De armoede onder de zi geuners is groot, stelde de familie Noom vast. De zigeunerkerk en de twee blinde meisjes komen, wat hen betreft, bij de bestaande hulpprojecten van Ac tie Hulp Roemenië. Een financiële bijdrage is dan ook welkom op reke ning 34.02.31.777. Verder houdt de familie Noom zich aanbevolen voör kleding, schoenen, dekens, fietsen, elektronische orgels e.d. Voor le vensmiddelen zijn nieuwe wettelijke voorschriften van kracht geworden met betrekking tot de samenstelling. Lijsten van toegestane producten zijn bij familie Noom verkrijgbaar. Net als vorig jaar was de wake voor de Gasthuiskapel. Tegen de muur van het monument hing de vlag Amnesty Waakt. Op een tafeltje la gen de petitielij sten tegen het mar telen van (politieke) gevangenen en kinderen, tegen het oppakken van mensen die kritiek uiten op hun re gering en daarvoor achter de tralies verdwijnen (vakbondslieden en journalisten) of helemaal verdwij nen. Jan Nanning: „Van sommige jonge ren die langskwamen, hoorden we dat er op school ook aandacht is ge schonken aan de rechten van de mens (elk jaar op 10 december wordt de ondertekening van de uni versele verklaring van de rechten van de mens herdacht - red.) De meeste mensen kwamen wel even kijken. Sommigen liepen stug door. Soms waren mensen wat terughou dend met het zetten van hun handte kening. Die zijn bang dat ze daar last mee zullen krijgen. Wij schrij ven zelf ook veel, maar hebben daar nooit problemen door gekregen. Wie wel echt last hebben van hun acties zijn degenen die zich inzetten in de landen waar de mensenrechten worden geschonden. Die hebben het hard te verduren. Het zijn die groe pen die wij een hart onder de riem steken. Als Amnesty, dat wereld wijd opereert, heb je de kracht om de mensen ter plekke te ondersteu nen. Hier op een veilige plek kun je actie voeren. Daar vergt het veel moed om op te treden." Nanning is te spreken over de wake. Vorig jaar waren er vier mensen die met een fakkel de actie ondersteun den, nu zeven. „Een flinke toename, maar wel allemaal betrokken bij de Wereldwinkel." Vorig jaar werd het idee geopperd om een Thoose afde ling van Amnesty International op te richten. „Die gedachte leeft nog steeds, maar er zijn nog te weinig mensen die er de schouders onder kunnen zetten. Als afdeling krijg je nogal wat taken. Als de groep te klein is, kun je het niet bijbenen. Wel kunnen we misschien in de We reldwinkel een maandelijkse schrijf middag of -avond gaan houden." In de winkel in de Bakstraat is het vol gens Nanning veel drukker gewor den na de verhuizing in november uit de Stoofstraat. „We willen twee vrijwilligers winkeldienst laten draaien. Voor een uitgebreid praatje over onze producten is nauwelijks tijd meer." In eerste instantie wilde het water schap de omslag gebouwd (voor huiseigenaren) met ƒ3,68 per 5000 gulden verhogen. Op dit mo ment is dat 3,55. Hoofdingelan den in de commissie middelen en verschillende gemeentebesturen waaronder die van Tholen teken den protest aan omdat ze die ver hoging veel te fors vonden. Hoek man sprak zelf over 'enige commotie en weerstand.' „We hebben interessante weken gehad. Nominaal ging het om een paar tientjes, maar een procentuele ver hoging van 30% is inderdaad enorm." „Een hogere taxatiewaarde en een hogere aanslag werkt dubbelop", bracht Van Beek naar voren in de commissie middelen. Het dage lijks bestuur kwam dan ook met een gewijzigd voorstel, waarin de 3,68 met negen procent werd verlaagd tot 3,36. Ten opzichte van dit jaar betekent dat een da ling van ruim vijf procent. Het waterschap gaat daarbij uit van een waardestijging van het onroerend goed van 25% en een aantal hoofdingelanden noemde dat 'geen realiteit.' Zo geeft de ge meente Kapelle een waardestij ging van 43% aan en de gemeente Tholen 36%. „Als het gemiddelde 35% is, haalt het waterschap 2 miljoen gulden binnen die u bij dit gewijzigd voorstel kwijt speelt", zei drs. G.R. Heerebout. „Het wa terschap spaart voor ons en dat vind ik niet prettig. Ik kan zelf wel sparen. Ik ben bang, dat we gauw 2 miljoen gulden teveel in nen. Een tarief van ƒ3,03 per 5000 gulden onroerend goed zou een trendmatige verhoging zijn." Gezworene J. Hoekman ontkende dat het waterschap een spaarbank zou zijn. „Dat voornemen hebben wij niet en de rente zou ook tegen vallen. Gezien het democratisch karakter van deze algemene verga dering zullen wij onze positie ook niet misbruiken." Hoekman zegde toe om een aan zienlijk hogere opbrengst te be trekken bij de beraadslagingen over de voorjaarsnota 2001. In het eerste halfjaar zal ook de nieuwe kostentoedeling 2002 besproken worden. Het dagelijks bestuur kon de ta riefsverhoging matigen door een greep van 2,2 miljoen gulden te doen uit de reserve traditionele ta ken. Dit bedrag heeft betrekking op de vorige woz-taxatiekosten van het onroerend goed. „Die taxatiekosten van acht miljoen gulden vielen ons zwaar tegen, maar ze waren lager dan die bij de gemeenten", aldus Hoekman. Bij de heroverweging van de ta riefswijzigingen werd ook de ver ontreinigingsheffing minder ver hoogd: 4,2%% in plaats van de eerdere 4,5%. Per vervuilingseen heid wordt het tarief ƒ109,40 in plaats van eerder ƒ109,75. Dit is mogelijk door 130.000 gulden uit de reserve te halen. Ook op de verontreinigingsheffing komt ge zworene Hoekman terug bij de voorjaarsnota 2001. Van Beek vond het een evenwich- tig voorstel en daarmee verwoord de hij maandagavond de mening van de overgrote meerderheid van de algemene vergadering. Van der Maas ging nog verder en deelde complimenten uit voor het .recht zetten van het tarief gebouwd.' „Beter ten dele gekeerd, dan ten hele gedwaald", zei de Noord-Be- velandse hoofdingeland. Heerebout pleitte nog voor het te rugbrengen van de reserves tot aanvaardbare proporties. Hoek man noemde dat lastig. „Als er een reservepost teruggaat, dan gaat de ander ook en die post kan dat soms niet hebben. De inkom sten ramen we voorzichtig. Bij de voorjaarsnota hebben we daarop meer zicht." Heerebout stelde vast, dat de re serve traditioneel beheer van 7 naar 14 miljoen gulden gaat, ter wijl de reserve kwaliteitsbeheer net aan de rand zit. Daarom was hij tegen de verlaging van de ver ontreinigingsheffing, maar de an dere tarieven moeten volgens de Bevelandse hoofdingeland gelijk matiger zijn. Uit de woorden van Hoekman proefde hij echter een serieuze poging om bij de voor jaarsnota 2001 de reserves te ver lagen. Dieleman meende, dat door priva tisering van de zuiveringstaak la gere tarieven mogelijk zijn. Hij pleitte in dit verband voor een ex tern onderzoek omdat de eigen diensten werk zullen willen be houden. De dijkgraaf erkende het probleem. „Bij andere water schappen leeft dit ook en daarom is er een bedrijfsvergelijking aan de gang. Zijn onze kosten hoger of lager dan anderen? Ik sluit niet uit, dat de unie van waterschappen daarvoor een extern bureau in schakelt. In de commissie water beheer zal ik daarover meer infor matie geven", zei Gosselaar. Bij de wijziging van de legesver ordening pleitte Heerebout voor het kostendekkend maken van de leges. Hoekman wilde dat ook wel, maar hij was voor een gelei delijke doorvoering, want sommi ge zaken liggen gevoelig. Het onderbrengen van het archief van het voormalig waterschap Schouwen-Duiveland bij het Zeeuws archief in Middelburg stuitte op bezwaren van vier hoof dingelanden van dat eiland. De dijkgraaf hield om financiële re denen aan centralisatie vast, maar er moet nog gesproken worden met het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland. De omslag ingezetenen van het waterschap gaat in 2001 van 94 naar 98 gulden per wooneenheid. De omslag ge bouwd van ƒ3,55 naar ƒ3,36 per 5000 gulden economische waarde. De omslag onge bouwd stijgt van 114,68 naar ƒ118,92 per ha en de veront reinigingsheffing gaat omhoog van 105 gulden naar ƒ109,40 per vervuilingseenheid. Met zo'n olijke kerstman willen deze bezoekertjes van de kerstmarkt in Tholen wel even op de foto. Een snijmachine uit De Schutse komt in het tehuis Filadelfia goed van pas om de witte kool te verwerken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 12