m fVERJflflLsp=1 u Fietspad langs de Tholenseweg 3,5 meter breed en vrijliggend Tonnen appels waardeloos na brand in Vossemeerse koelcel ipS rVxx'i Concessies Yroonstede moeten provincie paaien Assuradeur Van Dijke neemt Donken over Uw. ogen,.* onze zorg 'Rottig uit de hoek komen' Gemeente geeft subsidie voor jeugdmonitor 'Vlet brandweer is belangrijk' v 7> - Snelheidsbeperking en smallere rijbaan voor autoverkeer Dankzij snel ingrijpen brandweer blijft fruitloods behouden Leidsters peuterspeelzalen 'oud' XJ X J Donderdag 7 december 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 B. en w. wijzigen bouwplan Sint-Annaland Het gemeentebestuur van Tholen komt met concessies om bestemmingsplan Vroonstede in Sint-Annaland als nog door de provinciale planologische commissie (ppc) te krijgen. De ppc is zeer kritisch over de ontwikkeling van de nieuwe woonwijk tegenover de sportvelden om dat er teveel huizen komen en er aan de verkeerde kant begonnen wordt. Altijd in de buurt Verjaal De multimedia pecialist de regio V dwarsprofiel Tholenseweg S--Ox\ T o Het fietspad langs de Tholenseweg tussen Halsteren en de afslag naar de Thoolse brug komt aan de noordkant en wordt 3,5 meter breed. Het wordt een tweerichtingen fietspad en komt vrij te liggen van de rijbaan. De rijbaan wordt versmald tot 5,5 meter en er gaat een maximum snelheid gelden van 60 kilometer per uur. Op die manier wil buurgemeente Bergen op Zoom de veiligheid voor de fietsers verbeteren. Knelpunten Kids tegen geweld Een brand die vrijdagmiddag uitbrak in een loods van fruitteler A.C. de Rooij aan de Patrijzenweg in Oud-Vos- semeer, heeft ertoe geleid dat meer dan 220 ton appels en peren onbruikbaar zijn geworden. Een wand van één van de vier koelcellen werd verwoest door het vuur. Hoewel omwonenden er jongelui hebben zien rondlo pen, zijn er volgens politiechef H. Radojewski geen con crete aanwijzingen dat de brand zou zijn aangestoken. Isolatie Fusie in Thoolse verzekeringswereld Assurantiekantoor Van Dijke in Poortvliet neemt per 1 ja nuari de verzekeringsportefeuille en de bancaire activitei ten van W.A. Donken uit Scherpenisse over. „Ik ben er best blij mee, want het is een knappe portefeuille met ette lijke honderden klanten", zegt Hans van Dijke. Hij werd door de 56-jarige Donken zelf benaderd met de vraag of hij interesse had. „Uit de jarenlange contacten met klanten is me wel gebleken dat de cultuur van het Poortvlietse kantoor het beste overeenkomt met onze werkwijze. We hebben ook behoorlijk wat klanten samen. Dit komt dus best wel goed uit", zegt Wim Donken. Belastingaangiftes Gezamenlijke klanten Bomen en wateroverlast Sluisweg achteruit Wachtlijst Bel voor een gratis oogmeting door vakbekwame specialisten De gemeente wil aan de kant van de Zoetwaterweg beginnen, de pro vincie vindt dat er eerst op de be staande bebouwing moet worden aangesloten. Er ligt inmiddels al een nieuw busstation en ook de Dorpsweg is verlegd met een slin ger en van een drempel voorzien. De huizen laten echter op zich wachten. Op 22 november is er ambtelijk overleg geweest in Middelburg, waarbij volgens b. en w. 'gezocht is naar mogelijkheden om het bestem mingsplan zoveel mogelijk over eind te houden.' Als knelpunten zijn daarbij de capaciteit besproken, de faseringsregeling, economische uit voerbaarheid, de duurzaamheids principes in het gebied dat be grensd wordt door de schuur van P. Snoep, de begraafplaats en de wo ning van G. Moerland aan de F.M. Boogaardweg. Ook de ligging van dit gebied is volgens b. en w. een knelpunt. Het ambtelijk overleg heeft dinsdag geleid tot wijziging van het bestem mingsplan door b. en w. Deze gewij zigde opzet wordt in de loop van ja nuari door de ppc besproken. Bij een positieve reactie van de ppc zal de procedure voor definitieve vaststel ling van bestemmingsplan Vroonste de worden opgepakt, aldus b. en w. Bij navraag wil de gemeente inhou delijk niet op de wijzigingen in gaan. „We zijn razend benieuwd naar de opstelling van de ppc, waaraan we met handen en voeten gebonden zijn. De gemeente pro beert de ppc in elk geval tegemoet te komen", aldus een woordvoer der. Het vreemde van de gang van za ken is dat de ppc na zes jaar met be zwaren komt. Want al in 1994 is de eerste hoorzitting over Vroonstede gehouden. Zes jaar lang hebben ambtenaren van de gemeente en medewerkers van het stedebouw kundig adviesbureau RBOI aan de plannen gewerkt, waarover toch vooroverleg met instanties als pro vincie en waterschap is geweest. Een woordvoerder van de provincie wijst echter verwijten van de hand, dat Middelburg de zaak op het laat ste nippertje tegenhoudt. „De ge meente heeft een nieuwe versie van Vroonstede ingestuurd en die is zo als gebruikelijk door de subcom missie gemeentelijke bestemmings plannen van de ppc beoordeeld." Het college van b. en w. is van plan om deel te gaan nemen aan de 'jeugdmonitor Zeeland'. Dit project wordt georganiseerd door het Zeeuw se welzijnsorgaan Scoop. In de jeugdmonitor worden van diverse in stellingen onderzoeksresultaten met betrekking tot de jeugd verzameld. Door deze gegevens te combineren tot één bestand, komt er een hoeveel heid informatie vrij die als onderbou wing kan dienen bij te nemen beslis singen, denken b. en w. Het dagelijks gemeentebestuur vindt het dan ook een nuttig instrument en wil het pro ject met'maximaal 27 cent per inwo ner (ruim 6000 gulden) per jaar me definancieren. Voorwaarden zijn er wel. Het project duurt negen jaar, maar na drie jaar is er een evaluatie en dan kan dat leiden tot beëindiging van de subsidie. Ook moeten bijna alle Zeeuwse gemeenten meedoen. Behalve een gebruikelijke prijscom pensatie, zal de 27 cent het maximum zijn. Ook mag de jeugdmonitor niet leiden tot extra kosten voor de ge meenten doordat de GGD, RPCZ en RMC - die door de gemeenten gesub sidieerd worden - meedoen aan het project. De commissie algemeen be stuur en welzijn brengt dinsdag ad vies uit over het voorstel. Brandweercommandant J. de Feij- ter staat positief tegenover het voor stel van de reddingsbrigade uit IJ- muiden om de drie vletten die de brigade in Tholen heeft gestatio neerd, door de gemeente over te la ten nemen. De blusgroepen van Tho len, Sint-Annaland en Stavenisse beschikken over zulke reddingsbo ten, al worden ze niet vaak ingezet. „We vinden het best belangrijk om ze te houden. Ze worden wel niet ingezet om te blussen, maar om ie mand van een boot te halen, zijn ze handig. In een waterrijke gemeente als de onze is het een must om vlet ten te hebben. Al is het maar om duikers te vervoeren." De Feijter moet het aanbod nog met het college bespreken, zo zei hij donderdagavond desgevraagd. De vrijwilligers waren bijeen voor de onderscheiding van M. Moerland uit Stavenisse. Onlangs werd de burgerzaal ge bruikt om de brandweerlieden voor te lichten over de voor- en nadelen van airbags en gordelspanners in auto's. Een vertegenwoordiger van Inotech (autoschadebranche) uit Nieuwegein legde uit hoe de veilig heidssystemen werken en waar de brandweerlieden rekening mee moeten houden als ze hulp verlenen bij ongevallen. „Er doen ook nogal wat wilde verhalen over de ronde. Door voorlichting te geven probe ren we dat tegen te gaan." VERVOLG VAN VOORPAGINA hij leven' wilde zingen. Dat gebeur de ook. Speciaal voor Kees was Sinterklaas naar het gemeentehuis gekomen. Nadat iedereen Moerland geluk had gewenst stapte de goed heiligman met zijn pieten binnen. Tot grote vreugde van Kees, die ei genlijk op de soos in Ons Huis sin terklaas zou vieren. Volgens de sint was hem al weken bekend dat Moerland een lintje zou krijgen, maar had het ook aan een zijden draadje gehangen. „Koningin Bea trix had een brief geschreven met alleen maar goeds over u. Dat klopt in grote lijnen wel, maar een aantal dingen staan er niet in. Zoals het feit dat Merien overal altijd in de buurt was en altijd maar wou blus sen." De sint zei nadrukkelijk dat hij niet voor de brandweerman was geko men maar voor diens zoon Kees. Hij had een cadeautje meegebracht en ook voor de drie andere kleinkin deren Vera, Tom en Laura (afwe zig). Ook hier nam Kees de regie over en vroeg de aanwezigen om een sinterklaasliedje te zingen. Moerland wordt in Stavenisse opge volgd door de 40-jarige Johan van Dijke. De nieuwe postcommandant is elf jaar lid van de blusgroep en is bovendien na het vertrek van Moer land de oudste spuitgast in Stavenis se. In de vacature van Moerland moet nog voorzien worden, maar Van Dijke heeft er goede hoop op dat die snel zal worden ingevuld. De blusgroep Stavenisse is, na de laatste aanwinst van vier jonge le den, volgens Van Dijke binnen de Thoolse brandweer een jonge club met een gemiddelde leeftijd van 30 jaar. De burgemeester nam daarna het woord weer en richtte zich tot me vrouw Moerland-Letzer en de ove rige leden van het gezin. „U moest uw man en uw vader vaak missen. We hebben veel waardering voor echtgenotes zoals u, die zo naast hun man staan. Zo normaal is dat niet. We bedanken u voor al die uren dat u en uw kinderen hem heb ben afgestaan. U stond als één blok achter hem." De Feijter feliciteerde Moerland met de onderscheiding en vertelde dat hij een brief had gekregen van de reddingsbrigade (geen grapje) waarin de gemeente wordt voorge steld om de vletten over te nemen. Moerland bedankte op zijn buurt de burgemeester en het gemeentebe stuur. „Ik sta hier met een mond vol tanden. Ik vind het heel fijn en ben er wel even stil van geweest. De Feij ter kwam maandagavond op de ka zerne om het nummer van de vlet te noteren. En mijn vrouw moest van avond gaan thuiswachten. Ik ben er zeer gelukkig mee. Ik bedank het korps van heel Tholen voor al die ja ren dat we samen gewerkt hebben. Ik kon wel eens rottig uit de hoek ko men, maar er is nooit iemand kwaad gebleven. Het was een mooie tijd in de brandweer. Net als Geuze uit Tholen zeg ik dat je wel een beetje gek moet wezen om in de brandweer te zitten; je moet er voor 100 procent achter staan." Zijn zoon Kees nam toen de regie over en vroeg of iedereen 'Lang zal De specialist voor de particuliere en klein zakelijke markt Computers, netwerken, printers, faxen. Zaktelefoons, telefoon centrales. Beeld en geluid. Molendijk 3-4,4695 BB St. Maartensdijk, Tel. 0166 - 66 23 15 ELECTRO WORLD. DE WERELDZAAK DIE JE KENT Advertentie. I.M. ti r V >V -00. v -0\ O 11 ;0S —O X\;i '\x 'O-X V V êf U. 00 5,S0m 0 0 5o 3,50m §w g|n 00 Tl* 6,10m Ö,?5m 3,9Öm fsjOPSO 10.75m vrfie strook fietspad i2 fïcmifigenl Schets van het dwarsprofiel van de Tholenseweg met fietspad aan de noordkant en de versmalde rijbaan aan de zuidkant. bij de Nieuw Bijmoerseweg/Jan- nelandsweg en de Noorderkreek- weg. „Het stond helemaal niet op de prioriteitenlijst. Maar het ern stige ongeluk met de jongen uit Tholen begin oktober heeft de zaak versneld. Janssen is er erg van geschrokken. Hij heeft zich dat aangetrokken, zegt hij. Het is in een commissie besproken en de geluiden uit de gemeenteraad wa ren positief, zo zei Janssen." Fietsers krijgen een breed pad van 3,5 meter met in het midden een onderbroken streep. Tussen het fietspad en de rijbaan komt een vrije strook van 75 centimeter. Volgens het plan wordt deze strook licht verhoogd. De rijbaan wordt smaller. Het zui delijke deel van de weg, dat nu nog fietsstrook is, moet rijbaan worden. Om te kijken of de funde ring van de weg op deze plaats voldoende is, worden metingen verricht. Binkhorst: „De uitslag Dat blijkt uit het ontwerp-plan dat de werkgroep Tholenseweg Veilig woensdagmiddag kreeg te zien op het gemeentehuis van Bergen op Zoom. Twee leden van de werk groep, H. de Wit uit Sint-Maar- tensdijke en I. Binkhorst uit Tho len, kregen tekst en uitleg van wethouder G.A.A.J. Janssen van ruimtelijke ontwikkeling (waaron der verkeer en vervoer vallen) en technisch ambtenaar P. Bogers. De Wit: „We wilden graag weten wat er gaat gebeuren en hebben gevraagd of de gemeente ons uit leg wilde geven. Onze indruk is positief. Ze willen er echt werk van maken. De tekening kwam op tafel met de afmetingen van het fietspad en de rijbaan. De breedte van het fietspad, 2 keer 1,75 meter, valt ons reuze mee. Zo breed als ze daar komen, zo breed zijn ze ner gens in Bergen op Zoom." Het fietspad wordt aan de noord zijde aangelegd. Tussen de rotonde daarvan wordt eind december al verwacht. Als die ondergrond niet goed is, dan is dat een probleem want dan wordt het werk veel duurder." In de Thoolse gemeenteraad werd het plan overwegend positief ont vangen. Het aanleggen van een gescheiden fietspad wordt door al le fracties als een verbetering ge zien, maar niet als de ideale oplos sing. Ideaal zou zijn twee vrij liggende fietspaden. Die me ning is ook de werkgroep toege daan. De Wit: „Dat vinden wij ook, maar dat is niet haalbaar. Janssen zei twee fietspaden ook beter te vinden. Maar daar is grond voor nodig en dan moet er onteigend worden. Dat is te duur. Er is geen geld voor en het duurt ook te lang." Enkele knelpunten zijn nog het in passen van de bushaltes op de rou te en de aansluiting op de rotonde in Halsteren. Zo wordt nog geke ken waar de fietsers bij de rotonde over moeten steken. De meeste fietsers vervolgen de Tholensweg naar de Halstersweg en maken geen gebruik van het vrijliggende fietspad langs de Nieuw Bijmoer- seweg. 1 Ook komend vanaf de Noorder- kreekweg, moeten de fietsers de Tholenseweg oversteken. Verkeer van rechts is er weinig. Bekeken wordt of er een voorrangssituatie (voor verkeer komend vanaf de Noorderkreekweg) van kan wor den gemaakt. De gemeente gaat subsidie verlenen aan het project 'Kids tegen geweld'. Dit project wordt georganiseerd door de stichting Tegen zinloos ge weld. Kinderen kunnen een 'Kids- tegen-geweld-team' opstellen. Deel name kost 65 gulden per kind. De provincie Zeeland heeft besloten per deelnemend kind 25 gulden te betalen, met een maximum van 50.000 gulden. Dat betekent dat de gemeenten 40 gulden per kind op moeten hoesten. Gezien de actuali teit van het onderwerp en de bijdra ge van de provincie, vinden b. en w. van Tholen dat ze niet achter kun nen blijven. Het college stelt voor een maximum van 1000 gulden subsidie beschikbaar te stellen. Dat is voldoende voor vijf teams van vijf kinderen. De gemeente zal de scholen op de hoogte stellen van de mogelijkheid om mee te doen. De commissie algemeen bestuur en welzijn adviseert dinsdag over het voorstel. In de hoek van de loods richten brandweerlieden hun stralen op het vuur in de hoek. Patrijzenweg veel mensen te kij ken. Met het oog op de verzekering wordt er bij branden een nauwkeu rig onderzoek naar de oorzaak uit gevoerd, vertelt de politieman. Daarbij wordt altijd met meerdere mogelijkheden rekening gehouden. Tot nog toe blijft onduidelijk hoe het vuur in de Vossemeerse loods is ontstaan. Er werd op het moment van de brand niet gewerkt. En in de koelcellen ligt geen elektrische be drading. Brandweercommandant J. de Feijter vertelt dat de eerste mel ding er een was van een buiten- brand. Het vuur woedde aan de noordkant van het gebouw - de kant van de Hiksedijk - en was in het donker al van verre als esn oranje gloed waar te nemen. Om vijf voor vijf vrijdagmiddag werden eigenaar De Rooij en de brandweer gealarmeerd door om wonenden. De blusgroep Tholen was als eerste ter plaatse. De Feijter: „Een Sint-Philipslandse brandweerman op weg naar huis kwam er langs. Hij kon de alarm centrale veel informatie geven over de juiste plaats en de soort brand. De centralist speelde die door naar de inmiddels uitgerukte wagen van Tholen. Deze conclu deerde daaruit dat het een middel- brand betrof en alarmeerde een tweede bluswagen." Sint-Anna land rukte zodoende al rond vijf uur uit. Ondanks het slechte weer, het regende volop, stolden op de Door het snelle arriveren van de tweede blusgroep kon de brandhaard meteen van verschillende kanten aangepakt worden. Aan weerskanten buiten werden stralen ingezet, maar ook van binnenuit ging men het vuur te lijf. Het voorste deel van de loods bleef rook- en vuurvrij. Helemaal achterin stonden brandweerlieden zowel op de begane grond als in de nok om zo in de brandhaard te spui ten. „Eigenlijk is het bijzonder dat we het vuur in dat hoekje hebben kunnen houden", zegt De Feijter. Er waren vier koelcellen gevuld met 220 tot 240 ton fruit (voornamelijk appels, een klein gedeelte peren). De wand van één cel brandde volledig uit, mét de koelapparatuur, en daar bleef het bij. De Feijter: „De verze- keringsdeskundige zei dat in de meeste gevallen een dergelijke loods tot de grond toe afbrandt." De wind stond zodanig dat de huizen tegen over en aan weerskanten van de vrij staande loods geen gevaar liepen. Rond zes uur werd het sein 'brand meester' gegeven, maar daarmee was het werk nog niet gedaan. Om er ze ker van te zijn dat in de koelcellen nergens de isolatie was blijven smeulen waardoor het vuur opnieuw zou kunnen oplaaien, werd met be hulp van een heftruck al het fruit eruit gereden door De Rooij en zijn zoon. „Bovenin was het behoorlijk heet geworden, de kratten met appels bleven roken", aldus de comman dant. Stukje bij beetje kon de brand weer de wanden vervolgens controle ren. Dat karwei duurde tot ongeveer kwart over tien. Inmiddels is duidelijk dat niet alleen de koelapparatuur in de uitgebrande cel verwoest is. „Alle machines zijn uitgevallen en daardoor is het koelre- gime onregeld", vertelt De Rooij. Dat houdt in dat de kwaliteit van al het bewaarde fruit - slechts een deel werd door de brand voor consumptie ongeschikt - snel en sterk achteruit gaat. Daarom is de beslissing geno men om op korte termijn alles af te voeren, aldus de gedupeerde fruit kweker. In de snel veranderende financiële Sint-Philipsland en in West-Bra- wereld wilde de Scherpënissenaar niet nog eens in 2001 allerlei nieu we dingen gaan leren. „Ik zit nu dertig jaar in het vak en als één manszaak moet je toch overal van op de hoogte zijn. De hele markt verandert. Technische ontwikkelin gen zoals de automatisering, nieu we financiële producten, de regelge ving voor de assurantiebemidde lingen, alles wijzigt in een steeds sneller tempo. En ik wil juist op een wat lagere snelheid verder. Daarom ben ik zelf gaan zoeken naar een ge schikte opvolger en dat is Van Dij ke." Donken blijft zijn bedrijf in de Kerkstraat te Scherpenisse echter aanhouden. „Ik specialiseer me in de particuliere belastingaangiftes, zodat ik nog aanloop van mensen houd en dat is leuk. Bedrijfsadmini straties doe ik echter niet. Aange zien je in de fiscale sfeer veel vra gen krijgt, zal ik met Van Dijke gaan samenwerken om mijn klanten goed van dienst te kunnen zijn." De belastingaangiftes voor particu lieren spitsen zich toe op de eerste drie maanden van het jaar. „Als ik daarnaast nog iets wil doen, moet dat ook iets zijn wat ik leuk vind. Misschien wel vrijwilligerswerk. En ik kan nu ook gemakkelijker op vakantie naar mijn dochter in Zwit serland." Donken werkte per 1 december ze ventien jaar zelfstandig na daarvoor dertien jaar bij de Rabobank te heb ben gewerkt. Met de Goudse verze keringen als kern van de portefeuil le, had hij klanten op heel Tholen en bant. In de loop der jaren had hij kleine assurantieportefeuilles in Sint-Philipsland, Oud-Vossemeer en Stavenisse overgenomen. Zijn klanten waren voornamelijk parti culieren, middenstanders en land bouwers. „Sommige dingen komen op je af", zegt Hans van Dijke. „Donken wil de afbouwen en in zo'n mooi assu rantiekantoor dat de mensen goed kennen, had ik best wel interesse. Je denkt na en komt tot een deal. Er zit een overlap van werkzaamheden in en dat is de verzekeringsportefeuil le, maar daarnaast ook een stuk nieuw terrein voor ons en dat is de spaarbank." Het agentschap van de ASR-bank en de Amev-bank (beho rende tot het Fortis-concern) gaat van Donken ook over naar Van Dij ke. Bij de fusiebesprekingen bleek, dat er nogal wat gezamenlijke klanten zijn. „Mensen die bij ons een ZLM- autoverzekering hebben en bij Don ken andere verzekeringen sloten. Een groot deel van de klanten ken nen we dus al." Het Poortvlietse verzekeringskan toor heeft vijf medewerkers in dienst. „In verband met ziekte en de overname van de portefeuille van Donken hebben we op korte termijn een tijdelijke kracht nodig, want ik haal met deze fusie wel een berg werk op mijn hals. Maar dat regelen we wel. Op zich ben ik er immers best blij mee. Het zou kunnen dat deze ontwikkeling volgend jaar tot personeelsuitbreiding gaat leiden", aldus Hans van Dijke. Sint-Philipsland VERVOLG VAN PAGINA 2 P.W.J. Hoek (SGP) wilde maandag avond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling weten of er bomen worden aangeplant op het terrein naast de Tramput. De bomen zijn er gerooid. De vraag was bestemd voor wethouder K.A. Heijboer van open bare werken, maar die zat in De Wimpel bij de gebiedsvergadering van het waterschap. Daar werd ge sproken over de maatregelen tegen de wateroverlast. Hoek zei het te betreuren dat de ver gadering van beide commissies sa menvielen. „Het bestrijden van de wateroverlast is een wezenlijk onder deel. Daar waren we graag bij ge weest." Hij vroeg zich af of de verga deringen van de gemeente en het waterschap niet op elkaar afgestemd zouden kunnen worden. Wethouder W.C. van Kempen, die Heijboer verving, zei dat hij de vraag over de aanplant van bomen door zou geven aan zijn collega. Het afstem men van vergaderdata leek Van Kem pen geen gemakkelijke zaak. „De da ta staan voor een heel jaar vast. We zouden wel een afschrift kunnen stu ren om doublures te voorkomen, maar we kunnen niet in de voeten van een ander treden." De Sluisweg gaat hard achteruit, meldde J. de Jager maandagavond in dorpshuis de Wimpel tijdens de ver gadering van de gebiedscommissie van het waterschap. Dhr. Dalebout van Zeeuwse Eilanden antwoordde dat er binnenkort een onderzoek naar de kwaliteit van de weg wordt inge steld en de bedoeling is om de verbe tering volgend jaar aan te pakken. De Jager vroeg ook aandacht voor het afkalven van de schorren bij de hollestelle. Het Zeeuwse Landschap is de eigenaar, maar het waterschap heeft mogelijk ook een verantwoor delijkheid. Volgens De Jager kun je beter preventief wat doen voordat de afslag van de schorren grote vormen aanneem. VERVOLG VAN VOORPAGINA jarigen in Tholen en daarvan be zoekt 48 procent een peuterspeel zaal. Over heel Zeeland is het ge bruik 56 procent. De peuters die wel naar een speel zaal gaan, staan onder de hoede van relatief oude leidsters, zo blijkt uit het onderzoek. De gemiddelde leef tijd is 42 jaar. Ruim 45 procent van de leidsters is tussen de 40 en 50 jaar en bijna twintig procent is 50 jaar of ouder. Ook blijken de peuter speelzalen maar over weinig forma tieplaatsen te beschikken. Tweeder de van de speelzalen moet het doen met een budget voor minder dan één fulltime baan. Scoop concludeert dat de peuterspeelzalen het moeilij ker zullen krijgen. Dat komt aan de ene kant doordat ruim dertig pro cent van de leidsters geen passende vooropleiding heeft en aan de ande re kant door de toenemende maat schappelijke aandacht voor de voor- en vroegschoolse educatie voor de ontwikkeling van jonge kinderen. De eisen aan de leidinggevenden zullen hoger worden, denkt Scoop. Er zit veel verschil in de ouderbij dragen voor peuterspeelzalen. Een vaste bijdrage wordt door 66,7 pro cent van de Zeeuwse peuterspeelza len gehanteerd (ook in Tholen). De rest hanteert een inkomensafhanke lijke bijdrage. De hoogte van het vaste bedrag varieert sterk van 28 gulden tot 62,50 gulden per maand voor twee dagdelen per week. Ge middeld is de Zeeuwse ouder ƒ49,23 kwijt om zijn kind twee dag delen bij de peuterspeelzaal onder te brengen. In de afgelopen vijfjaar is de vaste ouderbijdrage met ge middeld meer dan 25 procent toege nomen. Dat heeft ertoe geleid dat bijna driekwart van de peuterspeel zalen met een vaste ouderbijdrage op jaarbasis meer dan 500 gulden vragen. Bij de inkomensafhankelijke bijdra ge wordt in vrijwel alle gevallen uit gegaan van het netto maandinko men van het huishouden. Maar de gehanteerde categorieën verschillen onderling flink. Zo is bij een peuter speelzaal de grens voor de laagste inkomenscategorie 1700 gulden, terwijl die bij een andere 3000 gul den is. De drempel voor de hoogste schaal varieert van 2800 tot 6000 gulden per maand. De gemiddelde bijdrage per maand varieert per peu terspeelzaal van ƒ27,50 tot ƒ60,-. De gemiddelde bijdrage per maand voor de laagste inkomens komt neer op ƒ38,74 en voor de hoogste inko mens op ƒ97,03. De wachtlijsten voor peuterspeelza len worden steeds kleiner. Stonden er in 1990 nog 1400 kinderen die de minimumleeftijd hadden bereikt op een wachtlijst, nu zijn dat er nog maar 567. Er staan wel al 1500 peu ters ingeschreven die nog te jong zijn om al naar de speelzaal te.mo gen. Dat aantal vertoont een gestage stijging. Verhoudingsgewijs is Tho len in het Zeeuwse een middenmo ter met 31 kinderen op de wachtlijst (8,5 procent van het aantal kinderen dat een peuterspeelzaal bezoekt), estig kinderen zijn alvast aange- ld. In totaal zijn er 686 2- en 3- "NT i I Waarom xoti u met minder genoegen nemen 1 1 j i i 2 .ofu n 1 it Grote Kerkstraat 5-13 Steenbergen Telefoon (01671563385 Advertence I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 7