Verb u ra A*,. Schuiven en pompen moeten overlast van water in de dorpen voorkomen PvdA-fractie uit kritiek op werkwijze ondernemers Traceren is vereiste voor voedselveiligheid Geen alcohol tanken, vindt prijswinnaar Jorian Nieuwe normen nodig in verband met klimaatveranderingen Donderdag 7 december 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Kleine winkels komen in verdrukking De PvdA-fractie is kritisch over de middenstand op Tho- len. Raadslid A.P. Kornaat zei maandagavond in de com missie gemeentelijke ontwikkeling dat de grote super markten door bepaalde acties de kleintjes verdringen. De VVD vindt dat winkeliers klantvriendelijker moeten op treden. ZLTO-voorzitter E. Hage over BSE: „In alle sectoren moeten we onze uiterste best blijven doen om zo transparant mogelijk te produceren en te re gistreren wat we doen. Volledige traceerbaarheid is een vereiste." Dat zei ZLTO-voorzitter E. Hage gisteravond in de Wellevaete te Sint-Annaland tijdens de ledenverga dering van de landbouworganisatie ten aanzien van de BSE-problematiek, beter bekend als de gekke-koeien- ziekte. Het regionaal orgaan verkeersveiligheid heeft onlangs de prijzen voor de beste posters van basisschoolleerlingen uitgereikt. De tekenwedstrijd wordt ieder jaar gehouden en de beste tekeningen worden gebruikt om de ROVZ- kalender mee te maken. Onder anderen Jorian van Duur- en van de Koningin Julianaschool in Sint-Philipsland en William Burgers van het Schelde college in Sint-Maar tensdijk vielen deze keer in de prijzen. Regen viel mee SGP wil protest tegen verhogen van de tarieven door waterschap Welgelegen zorgt voor wateroverlast in polders Tholen en Vossemeer De foto aan de wand in de kleine zaal van dorpshuis de Wimpel te Sint-Phi lipsland herinnert aan de ramp van 1 februari 1953. Maandagavond praat een zware delegatie van 17 bestuurders en medewer kers van waterschap en gemeente met zo'n vijf tien belangstellenden over de aanpak van de water overlast in september 1998. Duidelijk wordt, dat het dorp bij veel re genval volledig geïsoleerd wordt door het water in hoger gelegen polders zo lang mogelijk vast te hou den en pompen in te zet ten om het afvoeren van het overtollig water te versnellen. Kleppen Anna Jacoba Bruintjeskreek Peilbesluit Hester Macrander doet 'Hup' in het Holland Huis Kritiek op niet maaien van sloten Groot deel van betonblokken in dijken vervangen Jarig Juvenaat schenkt 20 mille Steuntje in rug v r specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat. - Hi-end audio(speciale luisterruimte]. - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling In de gymzaal wordt William Burgers met een prijs verrast door Jorian van Duurens winnende tekening siert de kalender van het mevr. Van Leeuwen van het ROVZ. regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland. De problemen met BSE gaan vol gens Hage ook de Thoolse veehou ders veel geld kosten. „Voedselvei ligheid is immers een uiterst actueel onderwerp. De kranten staan er vol van. De problematiek van diermeel in veevoer beheerst op dit moment heel Europa. Het testen van runde ren ouder dan 30 maanden schijnt 200 gulden per dier te gaan kosten. Voorwaar geen geringe problema tiek." Het deed de ZLTO-voorzitter goed, dat er op grote schaal aandacht wordt besteed aan de certificering. Bij veel bedrijven zijn borden ge plaatst die aangeven dat er gewerkt is met het basisregistratie KPA. „Het geeft aan, dat de telers in het kwaliteitsproject akkerbouw regis treren, wat ze aan gewasbescher mingsmiddelen en meststoffen ge bruiken. Deze gegevens staan ter beschikking van de deelnemende afnemers. Doelstelling is om in 2005 negentig procent van de ak kerbouwers als deelnemer te heb ben." De stemming in 2000 is volgens Hage vooral bepaald door de slech te afloop van de oogst 1999. „Uien en aardappelen brachten op het eind van het seizoen bijna niks meer op. Ook dit seizoen begon niet best met lage prijzen voor aardappelen en ui en. Gelukkig is de prijs de laatste De SGP-fractie in de Thoolse raad wil dat het college in een brief aan het waterschap protest aantekent te gen de voorgenomen tariefsverho ging van 10 procent. Raadslid J.C. Koopman kaartte maandagavond de kwestie aan tijdens de rondvraag in de commissie gemeentelijke ont wikkeling. Hij noemde de verhoging van het waterschap fors. En wees erop dat de lasten voor de burgers erg hoog worden nu ook de onroerend zaak belasting hoger uitvalt. „Is de ge meente met deze tariefsverhoging bekend? Het waterschap is dan wel een zelfstandig orgaan, maar de ge meenten Reimerswaal en Schou- wen-Duiveland hebben er een brief over geschreven aan het water schap. Kan het college ook een brief schrijven waarin u zegt dat de bur gers niet extra belast mogen wor den?" Koopman kreeg steun voor zijn op roep. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) stelde het college voor om de zorg over de tariefsverhoging te uiten via de vereniging van Zeeuwse gemeen ten. J.P. Bout (CDA) zei het initiatief te willen ondersteunen. Ook J. van den Donker (D66) was daartoe bereid. Wethouder R. Ravensteijn ant woordde dat het waterschap een au tonoom orgaan is waarvan het be stuur op democratische wijze wordt gekozen. Maar dat hij wel de zorg over zou kunnen brengen. Hij herin nerde eraan dat er echter pasgeleden overleg is geweest met het water schap. A.P. Kornaat (PvdA) haakte in op de zaak en zei dat het geen pas geeft dat het waterschap aan kapitaalvor ming wil gaan doen. De toenemende verstening tussen Tholen en Oud-Vossemeer veroor zaakt wateroverlast in de polders met alle nadelige gevolgen voor de landbouw. „Ik maak me hier erg bezorgd over, want in de drie jaar dat ik hier zit, maak ik teveel peilverhogingen mee. Het is op vangen en verzuipen", zo bracht A. van der Wel maandagavond naar voren tijdens de vergadering van de gebiedscommissie van het waterschap Zeeuwse Eilanden. De landbouwer schreef de waterover last toe aan de toenemende indus trie in Welgelegen. „Het gebied is nu nog maar 26 ha, maar regen buien van 8 tot 13 mm leveren nu al snel peilverhogingen op. De ge volgen zie je direct in de Nieuw- landsepolder, waar in september 1998 een kleine 30 ha aardappelen verloren zijn gegaan", aldus Van der Wel. C. van Dijke, districtshoofd wa terbeheer van het waterschap, zei de zorg van de landbouwer te kun nen begrijpen. „Sinds 1998 heb ben we ook niet anders dan natte omstandigheden gehad. Door Wel gelegen neemt de verstening toe. Bij het ruilverkavelingsplan Oud- Vossemeer is daarop ingespeld door een bredere waterloop met een stuw te plannen bij De Wit- Schrauwen. Een regenbui van 50 mm in een etmaal moet dan omge bogen kunnen worden", zei Van Dijke. Het plan is echter nog niet uitgevoerd. Dit gebeurt nog met andere werkzaamheden die in het ruilverkavelingsplan zijn opgeno men. weken wat vriendelijker, hoewel de kostprijs nog niet gehaald wordt. Wat de vroege aardappelen betreft, hoor ik dat veel telers daar redelijke saldo's hebben behaald." Ten aanzien van de neerslag zijn Tholen en Sint-Philipsland nog goed weggekomen, stelde Hage. Grote hoeveelheden regen zoals in mei in Zeeuws-Vlaanderen en Zuid- Beveland - daar viel in enkele buien meer dan 100 mm neerslag - bleven onze streek bespaard. De winter van 1999/2000 leverde nauwelijks vorst op, zodat de structuur slecht was en zaai- en pootdata gemiddeld laat waren. De groeimaanden waren ook nat. 'Ondanks de slechte structuur was er toch een redelijke groei van de gewassen, aldus de ZLTO-voor zitter. Ten aanzien van de droge sloten houdt de landbouworganisatie de adem in tot april. De voorlichtings avond in september werd druk be zocht en er kwamen veel bezwaar schriften uit voort. Het waterschap gaat vanaf april 2001 onderzoeken of die bezwaren terecht zijn. Hage concludeerde, dat er in 2001 van de zijde van het waterschap geen teelt- vrije zone wordt vereist bij die slo ten, waarvoor een bezwaarschrift is ingediend. Overigens heeft het da gelijks bestuur van Zeeuwse Eilan den daar ook bij gezegd, dat de Al gemene Inspectie Dienst en de justitie een eigen verantwoordelijk heid hebben. Cultuurdebat statenfracties. De fracties Groen Links en PvdA uit provinciale staten organiseren mor gen (vrijdag) een debat over het Zeeuwse cultuurbeleid. De zaal in de Kloveniersdoelen in Middelburg gaat om acht uur open. Het waterschap inventariseerde 22 knelpunten in de gemeente Tholen, waarvan het accent op Sint-Phi lipsland en de Hoenderweg in Sint- Annaland ligt. Zeeuwse Eilanden stelde ruim 2 miljoen gulden be schikbaar voor 4 noodpompen van 3600 m3 per uur en 6 van 480 m3 per uur. De eerste vormen vijftien brandweerpompen naast elkaar; de tweede categorie is heel mobiel en wordt aangedreven door tractoren. Verdere maatregelen waren, dat er aan oevers, stuwen, gemalen en meetvoorzieningen 560.000 gulden uitgegeven werden. Met extra voorzieningen voor 175.000 gul den komt daar nog het nodige bij. En met o.a. regenmeters in gemaal Loohoek bij Poortvliet, het continu meten van neerslaggegevens en het beter in de gaten houden van weersvoorspellingen, wordt er vooraf actie ondernomen. M. de Feiter van het waterschap verheelde maandagavond in de Wimpel niet, dat klimatologische veranderingen, zeespiegelstijging en bodemdaling ook hun invloed hebben op het waterbeheer in de 21ste eeuw. „Er is iets met het kli maat aan de hand", zei ook hoofd waterbeheer J.A. Dees uit Tholen. „Er valt meer neerslag in kortere tijd. Daarom moeten er nieuwe normen komen, al zullen er in een laag land als Nederland extreme si tuaties blijven. We dienen de risi co's te verlagen en in samenwer king met de gemeente en de provincie zal Sint-Philipsland proefgebied worden voor die nieu we normen van de waterhuishou ding. Als enige plattelandsgemeen te is Tholen daarvoor aangemeld", aldus Dees. Is de capaciteit van gemaal de Loohoek bij Poortvliet al met 25% verhoogd, Dees verwacht dat ge maal de Luyster in Sint-Philipsland ook meer capaciteit nodig heeft op basis van de nieuwe normen. Mo menteel kan er 11 mm water per et maal weggemalen worden via de Luyster. J. Kempeneers zei bijna te durven zeggen, dat het Sint-Philipslandse gemaal niet optimaal werkt. „De familie Mol aan de Zuiddijk heeft pas herhaald last van water gekre gen toen de Luyster er kwam, na dat de suatiesluizen dicht waren gegaan." W.J. de Voogd van der Straaten van de gemeente we£t de Jorian van Duuren (10) had er een nacht niet van kunnen slapen. Vori ge week dinsdag kreeg hij te horen dat zijn tekening in de wedstrijd 'Kind en verkeersveiligheid' van het regionaal orgaan verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ) een prijs had gewonnen. Maandagmorgen werd deze uitgereikt op de Koningin Ju lianaschool te Sint-Philipsland, waar Jorian in groep 7 zit. Mevrouw R. van Leeuwen-Lindenburg, na mens de Zeeuwse Vrouwenraad lid van de jury, vertelde dat Jorian een cadeaubon had gewonnen en de school een bedrag van 750 gulden. Ze reikte zowel de jeugdige teke naar als schooldirecteur C. van 't Hof een oorkonde uit. Jorian teken de een man met een rood hoofd die bier uitspuwt, een bierfles en een tankstation. En de tekst; Niet goed getankt, hier kun je beter tanken. De tekening is de eerste in de kalender, bij de maand januari dus. Er zijn door 138 basisscholen totaal 1380 tekeningen ingestuurd (Uit de groep overlast bij Mol aan het rioolstel sel. „Nu de capaciteit daarvan re cent is verbeterd, zijn er geen klachten meer." G.C. Noorthoek bleef echter kri tisch gestemd. „Ik snap niet, dat het waterschap er zo laat is achter gekomen, dat westelijk Sint-Phi lipsland zo laag ligt. Er zijn ook problemen ontstaan na de komst van gemaal de Luyster. Maar het is beter ten halve gekeerd, dan ten he le gedwaald." In tegenstelling tot de tevreden geluiden van de be stuurders vond Noorthoek dat er wel ruis zat tussen gemeente en waterschap. Als voorbeeld daarvan noemde hij het ontbreken van een klep op de riolering. „Die kleppen hebben we niet meer nodig", zei De Voogd van der Straaten. „Een klep is een goed middel om water tegen te houden, maar er zijn ook overstorten nodig om snel te lozen. We compartimenteren nu (het dorp wordt qua riolering in stukken ver deeld) om ten allen tijde water te kunnen lozen." Kempeneers viel Noorthoek bij, dat kleppen toch normaal bij een riolering horen. „In sommige situ aties zijn kleppen nuttig, in andere niet. Er zitten ook nadelen aan kleppen en dan heb je minder ze kerheid", zo bracht De Voogd van der Straaten naar voren. En voorzitter J.M. Aarnoudse, die de bijeenkomst van de gebiedscom missie van het waterschap maan dagavond leidde, wilde Noorthoek er nog op wijzen, dat de vele regen val in september 1998 een extrerrie situatie was. „Dat was gewoon van Jorian stuurde leraar D.J. Vor stelman er vier in). Na een voorse lectie bleven er 120 over en daaruit koos de jury er twaalf voor de ka lender. „We kijken daarbij onder meer naar de leeftijdsgroep en de spreiding over Zeeland", legde mevr. Van Leeuwen uit. „Er was één probleem met jouw tekening, er stond Heineken op de bierfles. Dat is veranderd in 'alcohol', want ne gatieve publiciteit voor een merk heeft in het verleden weieens pro blemen gegeven." De tekenwed strijd wordt al tien jaar georgani seerd. Alle werkstukken zijn bewaard en het ROVZ overweegt daarvan een keer een reizende expo sitie samen te stellen. De Kon. Ju lianaschool viel acht jaar geleden ook in de prijzen, met een tekening van Nicolien van Duuren. Mevr. Van Leeuwen vertelde dat het ROVZ elke leerling nog een lineaal cadeau doet. Jorian, wiens ouders en zusje bij de prijsuitreiking wa ren, kreeg van de school nog het overmacht", vulde C. van Dijke aan. Om wateroverlast in de toekomst te voorkomen, wordt bij veel regen de dorpskom van Sint-Philipsland met schuiven afgesloten. Met behulp van de duikers in de Oost- en de West- dijk zal de pijn verdeeld worden, legde Van Dijke uit. De bewoners in de Kramerspolder, Anna Jacobapol- der en de Abraham Wissepolder zul len daardoor meer water krijgen. J. de Jager vroeg zich af, of daarmee niet het paard achter de wagen ge spannen wordt. „Is het niet beter om de gemaalcapaciteit aan te passen in plaats van Anna Jacobapolder onder water te laten lopen. Droge voeten zijn heel belangrijk. Wanneer de An na Jacobapolder, Kramers- en Prins Hendrikpolder meer water krijgen, is de kans op schade aan landbouw producten groter. En wanneer de kans kleiner wordt dat het rijk nog met een vergoeding komt zoals in 1998, dan komt de landbouw met een schadeclaim bij het water schap", waarschuwde De Jager. Hij pleitte er in elk geval voor om bij het proefproject de landbouw zeker te betrekken. A. Wisse noemde het opvangen van water in de Abraham Wissepolder ,een heel slecht idee.' De Feiter zei dat die polder daarvoor nog niet is aangewezen en Van Dijke wees op de situatie in 1998. „In de Oudepolder was er toen 2.10 m meer water dan anders en in Anna Jacobapolder 1.00 m, minder Euro zakgeldspel cadeau. En hij mocht, samen met zijn vriendje Martijn Mol, langs alle groepen gaan om snoep te trakteren. Op het Schelde college in Sint- Maartensdijk was William Burgers (12) uit Poortvliet alweer vergeten dat hij met zijn klasgenoten had meegedaan aan de posterwedstrijd van het ROVZ. In de tekenles van juf Danielle Meloen was eraan ge werkt. Mevr. Van Leeuwen 'over viel' klas 1B tijdens de gymles om de prijs uit te reiken, want de schoolleiding had William niet in gelicht. „We vonden vooral de slo gan mooi", zei het jurylid. 'Eén biertje is zat', is niet door hemzelf bedacht, maar door klasgenoot Wil lem Bazen, gaf de winnaar eerlijk toe. Willem gunde zijn vriend de cd-bon van 50 gulden: „Zelf had ik ook deze slogan, maar ik had hem teveel ingekleurd." De deelnemers mochten maximaal drie kleuren ge bruiken in hun werkstuk. Verkeers- coördinator J.J. Bolier vertelt dat er in diverse lessen aandacht is voor het verkeer. Jaarlijks is er de fietsen- keuring - met aandacht in de lessen techniek - en dit jaar wil hij ook een bromfietskeuring opzetten en even tueel een bromfietscursus. Aan de hand van opmerkingen van de leer lingen is een school-thuisroute in kaart gebracht (met de verkeers knelpunten) en die is naar het ROVZ en de gemeente gestuurd. De dan de helft. De Abraham Wissepol der ligt vrij hoog en bovendien woont daar niemand", aldus Van Dijke. De Feiter gaf aan, dat volgens de nieuwe maatregelen de capaciteit van de waterafvoer wordt verdub beld met een pomp van 3600 m3 bij de Del Campoweg. Daarnaast is er nog een mogelijkheid om een pomp aan de Hogeweg te plaatsen. De stuw bij het Bos van Klompe wordt opengezet en enkele wegen zuilen afgezet worden. In de dorpskom van Sint-Philipsland zullen twee pom pen van de brandweer ingezet wor den. Met vier afsluiters aan de Zuid- dijk, het Boserf, de Rijksweg en de Oostdijk wordt de woonkern volle dig geïsoleerd. Kempeneers zei niet te hopen, dat de boeren in de Prins Hendrikpolder en de Henriëttepolder gaan eisen dat de stuwen open moeten. „Anders loopt Sint-Philipsland weer onder water." L. Begthel legde uit, dat er vele mo gelijkheden zijn om te sturen. „We hebben een uitlaatmogelijkheid bij de Campweg en de Bruintjeskreek is een mooi bergingsgebied." Er werd nog gevraagd of er geen be perkingen zitten aan de waterber ging in het natuurgebied Bruintjes kreek, maar daarover kwam geen duidelijkheid. G.C. Noorthoek was niet gerust pp de pompen, waarmee in 1998 ^r- school is bang dat er een gevaarlijk punt bijkomt, zeggen zowel Bolier als vestigingsdirecteur mevr. Spa pen: de nieuwe bushalte aan de Pro- vincialeweg. Ook het Calvijncollege kent zo'n school-thuisroute, een videofilm die in de klas wordt doorgenomen en periodiek wordt bijgewerkt omdat situaties veranderd zijn (zoals nu de rotondes bij Sint-Maartensdijk). „De minpunten die bij de fietsen- keuring aan het licht kwamen, zijn op een kaart gezet en aan de ouders gestuurd met het verzoek dit te ver beteren", vertelt coördinator De Meyer. „Ook is hen een brief ge stuurd met een waarschuwing dat het winterseizoen eraan komt, een periode dat de verkeersveiligheid extra aandacht behoeft." Een expo- wand met pakkende posters en uit leg over verkeersregels is jaarlijks in de school te zien. „En momenteel ontwikkelen we een verkeersbulletin dat we aan de ouders willen sturen." De brugklassers Marco van Ouden aarde uit Tholen en Jacco Knuist uit Stavenisse worden in de aula van al le kanten gefeliciteerd met hun win nende posterontwerpen 'Kinderzit je? Altijd doen!' en 'Teveel gas geven kost je leven'. Directeur Van Heukelom is blij met de 750 gulden die de school krijgt van het ROVZ. Er zal een bestemming op verkeers gebied voor worden gezocht, wat ook de bedoeling is van deze prijs. schillende problemen waren. „Er is voor acht ton geïnvesteerd om 1 mm neerslag weg te krijgen. Het is beter om pompen direct over de dijk te voeren in plaats van via ri- oolputten." „Dat kan nu veel sneller", erkende De Voogd van der Straaten. „1998 is heel leerzaam geweest en eigen lijk hebben we toen nog geluk ge had, dat het niet is blijven regenen. De pompen zullen we nu direct in de sloot hangen in plaats van in de rioolputten." Kempeneers legde nog de vinger bij het peilbesluit. „Als nu het wa ter 10 cm lager kan in de sloten, is dat dan ook 15 cm mogelijk zonder het peilbesluit aan te tasten?" Van Dijke antwoordde, dat het winter- peil uit voorzorg gemiddeld 10 cm is gezakt. „Daar ondervindt nie mand nadeel van. Op sommige punten is de verlaging zelfs 20 cm. Het peilbeheer is een tactisch ge beuren", aldus de waterschaps man. M. Quist merkte op, dat de toe komstige bebouwing op een hoger peil gebracht zal moeten worden om problemen te voorkomen. Dat gebeurt al in nieuwe bestemmings plannen, zoals Graefnisse aan de Zuiddijk in Sint-Philipsland, liet De Voogd van der Straaten weten. Op initiatief van Dees komt in de bibliotheek van Sint-Philipsland het boekwerk waterbeheer in de 21ste eeuw ter inzage, zodat de in woners zich aan de hand daarvan een beter oordeel kunnen vormen over de aanpak van de waterover last. Kornaat: „Er zijn ondernemers in het midden- en kleinbedrijf waar je vraagtekens bij kan zetten. Ze zor gen zelf voor het verdwijnen van koopkracht. Een voorbeeld is Sint- Annaland waar door nieuwe initia tieven van een grote supermarkt kleinere zaken in de verdrukking komen. Dat moet me van het hart." Kornaat steunde niettemin het on derzoek dat de middenstand samen met de gemeente, de kamer van koophandel en het mkb-Zeeland wil instellen naar de problemen en kansen van de Thoolse midden stand. Kosten 60 mille. De gemeen te draagt daar 43.284 gulden aan bij. Volgens Kornaat moet ernaar gestreefd worden om in de kleine woonkernen een 'basisvoorziening' te behouden. Klantvriendelijkheid van de onder nemers noemde E. Frigge-Hoge steeger (VVD) een belangrijk punt. Zij pleitte ervoor om de openings tijden op elkaar af te stemmen. „Vooral tussen de middag." De SGP steunde het onderzoek. P.W.J. Hoek zei dat het college de noodzaak inziet en snel heeft gere ageerd op het verzoek uit de mid denstandsfederatie. „Betrokken heid met de middenstand is van belang." Ook J.P. Bout (CDA) ondersteunde het plan. Volgens hem gaat het om het behouden of het verbeteren van Cabaretière Hester Macrander doet zaterdag Tholen weer aan. Deze keer komt ze met het programma 'Hup' naar het Holland Huis in Scherpenisse. In 'Hup' weigert Hester Macrander een bezadigd le ventje te leiden. Haar grootste schrikbeeld is rustigjes oud te wor den. Macrander wil één grote daad verrichten, maar welke? Het han delsmerk van Macrander is gena deloze zelfspot en haar geploeter „We moeten op de kleintjes letten en daarom willen we de primaire waterlopen niet maaien", zei ge zworene J.L.C. Mol van het water schap Zeeuwse Eilanden. Tijdens de vergadering van de gebiedscom missie in Sint-Philipsland kwam daar maandagavond kritiek op. H. Ti romers was ongerust dat er zaad vorming optreedt met alle gevolgen vandien voor de landbouw. Volgens A. Wisse schort het ook aan het maaien in de kleinere waterlopen, waardoor het water niet goed kan doorstromen. Ten aanzien van de watergangen gaat het om een proef van 1 jaar. Daarna volgt er een eva luatie, zei Mol, die uitlegde dat het maaien in verband met de kosten achterwege blijft. J. de Jager merk te op, dat de veronkruiding zeker meegenomen moet worden bij de evaluatie. „Dat doen we ook", zeg de Mol toe. Hij wees erop. dat er door de natte weersomstandighe- Een groot deel van de betonblokken die op Tholen en Sint-Philipsland in de zeedijken langs de Oosterschelde liggen, moeten vervangen worden. Dat meldde dhr. Beaufort van Zeeuwse Eilanden maandagavond tijdens de gebiedscommissie van het waterschap in Sint-Philipsland. „Een heleboel glooiingen blijken schadegevoelig te zijn, maar we hebben natuurlijk de stormvloedke- Gisteren vierde gymnasium Juve naat in Bergen op Zoom het eeuw feest. Die dag was het op de kop af honderd jaar geleden dat drie paters van de congregatie van de priesters van het H. Hart een kleinseminarie stichtten in de stad. Het groeide uit tot een complex aan de Antwerps estraatweg voor honderden priester studenten, en daarna tot een streek- gymnasium. Sinds eind jaren tachtig zit het Juvenaat in het huidi ge gebouw aan de Pater Dehonlaan. de winkelstand. „Zeker voor de kleine dorpen. Mensen die minder mobiel zijn moeten hun brood op het eigen dorp kunnen blijven ha len." Volgens Frigge moet het niet bij een onderzoek blijven. „Straks zul len de deelnemers er samen de schouders onder moeten zetten. De uitkomsten zullen opgepakt moeten worden." Ook J. van den Donker (D66) was blij met de slagvaardigheid van het college. „Het is een prima steuntje in de rug van de middenstand om weer moed in de toekomst te krij gen. Als er uitkomt dat er een taak voor de gemeente komt, dan moe ten we die verantwoordelijkheid nemen." En volgens drs. A.L. Piet (Christen- Unie) is het van belang dat er in de dorpen een supermarkt behouden blijft. „Wat doen we als die ver dwijnt? Dan komt de leefbaarheid zeker in het geding." Wethouder R. Ravensteijn was blij met de steun. „Het onderzoek is hard nodig, maar daar moet het niet bij blijven. Ik wil eerst het onder zoek afwachten. Ondernemers moeten ermee aan de slag. Ik hoop dat we de voortvarendheid vast kunnen houden." met het aardse bestaan is herken baar voor veel mensen. Behalve haar acteerwerk, is ook haar zang kunst goed. Begeleid door accor deonisten Otine van Erp en Greetje de Oude. De kritieken op Macranders vorige programma 'Stomstomstom' waren lovend. Het optreden in Holland Huis begint om kwart over acht. Kerstzangavond voor Israël. In de Nieuwe Kerk in Middelburg wordt zaterdag een kerstzangavond gehou den ten bate van de stichting Shaare Zedek. De Thoolse dirigent en pia nist Peter Wildeman verleent mede werking. De avond begint om 20 uur. den vertraging in het maaien ont staan is. Overigens is er volgens de gezworene in het gehele gebied geen sprake van waterproblemen omdat het winterpeil met 10 tot 20 cm is verlaagd. „Maar als we meer moeten maaien, dan moeten de heffingen met 3 gulden per ha. om hoog", zei de gezworene. Voorzit ter J.M. Aarnoudse van de gebieds commissie wees erop, dat knelpunt altijd gemeld kunnen worden. „Daar staan we als waterschap voor open." Het delfplan in de omgeving van Sint-Maartensdijk en in de Broek en Roolandpolder is wat vertraagd, meldde C. van Dijke. In verband met de aanleg van de rotondes is de afvoer van verontreinigde specie van vier plaatsen bemoeilijkt. In 2001 staat de Joanna Mariapolder, de Priestermeetpolder en de Abraham Wissepolder op het delfprogramma. Ter verbetering van de waterafvoer zijn vier duikers vernieuwd. In de Kleine Dijk is een stuw gesloopt en in de Scherpenissepolder is de afwa tering gewijzigd. ring. Met het rijk moeten we over leg plegen, wat zij gaan betalen, maar die discussie ligt moeilijk. Als het achterstallig onderhoud is, ver vangen we de betonblokken nu al", zei Beaufort. J.D. de Korte was het opgevallen, dat het vloedmerk langs de zeedij ken heel hoog ligt. Beaufort legde uit, dat de stormvloedkering bij een verwachte waterstand van 3.25 tot 3.50 m NAP dicht gaat. Zonder die verwachte verhoging kan echter bij een zuidwester storm het water behoorlijk hoog komen: het water staat dan soms in de berm, maar de golven komen tot aan de kruin. Tegelijk met het eeuwfeest wordt ook herdacht dat leden van de con gregatie 100 jaar actief zijn in het onderwijs en in het sociaal en pasto raal werk in de regio Bergen op Zoom. Een voorbeeld: pater Porre was van 1969 tot 1983 betrokken bij jongerenmissen - met het koor Con Amore - in de R.K. Willibrordus- kerk te Oud-Vossemeer. Generaal overste Bressanelli van de congregatie van het H. Hart en bis schop Muskens van Breda woonden de viering bij. De jarige bood de stichting De Paraplu 20.500 gulden aan, het resultaat van een actie die is gehouden. fintWerpjestriat 12 - 14 - 16 4611 fiG Bergen op Zoom ^"SÊ^HKÊÊÊÊ/tÊM tel. 0164 - 2Ï794Q Fox 245*60 Advertentie I.M. Medewerkers van het waterschap en de gemeente luisteren naar de opmerkingen van belangstellenden. V.l.n.r.: notulist Koopman, wethouder Heijboer, ambtenaar De Voogd van de Straaten, waterschapsmedewerkers Begthel en De Feiter.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 5