Brandweerman van oude stempel, met visie en betrokken bij Philadelphia Sint-Philipslanders droge voeten beloofd Drie Thoolse posters bekroond door ROYZ EPZ OPRUIMING Tholen geeft weinig geld uit aan peuterspeelzalen IN DUITSLAND V-li ï\-3 Kerstmarkten in Meulvliet en Stavenisse In april aanleg twee platondes Groenewegeweg Dokter S. Buijs spreekt voor CDA in Tholen Rien Moerland (55) uit Stavenisse krijgt lintje Oranje Nassau -f—1r Donderdag 7 december 2000 57e jaargang no. 3 ///^HEIjNEN Transport van gebruikte splijtstof levert geen gevaar op. Lees het in 'Borssele Actueel'. Volgende week in dit blad. Een brandweerman uit duizenden. Een man van het oude stempel met een moderne inslag èn met visie. En iemand die zich ook op andere terreinen inzet en die veel voor de Thoolse samenleving betekent. Zo kenschetste burge meester W. Nuis donderdagavond de 55-jarige Marinus Moerland uit Stavenisse voordat hij de medaille kreeg opgespeld die hoort bij zijn benoeming tot lid in de orde van Oranje Nassau. De koninklijke onderscheiding kreeg Moerland voor zijn verdiensten voor de brandweer van Stavenisse/Tholen en voor zijn werkzaamheden voor de Thoolse oudervereniging Philadelphia. Hekel aan papier Plechtig karakter Proefproject waterhuishouding met steun rijk „We hebben geleerd van de wateroverlast in september 1998", zei voorzitter J.M. Aarnoudse van de gebieds- commissie van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Met o.a. een drietrapsstrategie lieten waterschap en gemeente zien, dat er werk gemaakt is van maatregelen om over last zoals twee jaar geleden te voorkomen. Sint-Philips land krijgt zelfs een proefproject waterhuishouding en hoofd waterbeheer J.A. Dees is bezig daar landelijk geld voor los te krijgen. Gebruikerspercentage ligt heel laag Deze week Tekening Jorian van Duuren in kalender Kinderzitje? Altijd doen! Een poster met die slogan zal na de jaarwisseling overal in Zeeland te zien zijn in het kader van een campagne van het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). De twaalfjarige Marco van Oudenaarde uit Tholen ont wierp de poster die één van de drie hoofdprijswinnaars was in Zeeland. Hij won er een cd-bon van vijf tientjes mee en het Cal- vijncollege een geldbedrag van 750 gulden. Namens het ROVZ reikte mevrouw R. van Leeuwen-Lindenburg maandagmorgen de prijzen uit. Ze deed dat ook op het Schelde college in Sint- Maartensdijk en de Koningin Julianaschool in Sint-Philipsland. f I NJ W l\V I I 1 Ll\ HEIJNEN CAMPINCSCHOTEIS VOOR EEN WERELDVERBINDINC WWW TECHNOLOGIE M£RF.lS£$TSAAT u» HfÊRiC 01*5>405'} Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 2G Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Na sinterklaas is het al weer tijd de blik naar Kerst te richten. Zaterdag zijn er in Tholen en Stavenisse kerstmarkten. In Meulvliet te Tho len kan men van tien tot zes uur langs bijna 50 stands lopen. Er zijn veel hobbymatige dingen, gericht op Kerst. Verder is er een work shop kerststukjes maken voor de jeugd die tot een uur ook een pokémon-ruilbeurs kan bezoeken. Er is een prijsvraag, een speciale massagestoel, een siersmederij laat werkstukken zien en de kerst man deelt cadeautjes uit. Er is ook nog een workshop van Fantasy-art en er zijn life-optredens van Con cordia, Jules Thanhauser, accor deonisten en doedelzakspelers. In de schuur van de familie De Wilde aan de Stavenisseweg 6 te Stavenisse houdt het koor Clarity een kerstmarkt. Van alles is er te koop om het publiek in kerstsfeer te brengen. Ook voor de kinderen is er genoeg te dóen, zoals grabbe len, pony-rijden, luisteren naar een kerstverhaal en een kerststal met echte dieren. Typische hapjes en drankjes voor in de winter ont breken evenmin op deze kerst markt en de muzikale omlijsting wordt door Clarity zelf verzorgd. Het koor zingt een paar keer di verse kerstliederen. De kerstmarkt van Clarity duurt van tien tot vijf uur. In april begint het waterschap Zeeuwse Eilanden met de aanleg van twee platondes op de Bram Groenewegeweg tussen Poortvliet en Sint-Annaland. De eerste komt ter hoogte van de Engelaarsdijk/ Zwarteweg en de tweede bij de splitsing met de Bitterhoekseweg. Het waterschap gaat niet drastisch wegen afsluiten zoals bij de aanleg van de rotondes in Sint-Maartens dijk. „Anders krijgen we veel scha de aan wegen en bermen in de pol der", zei dhr. Dalebout, districts hoofd wegen van het waterschap, maandagavond in de gebiedscom- missie van Zeeuwse Eilanden. „Rond Sint-Maartensdijk is er heel veel bermschade en veel ongemak geweest van de omleidingen. De provincie is de schade nu aan het herstellen. Bij de aanleg van de pla tondes op de Bram Groenewegeweg willen we het fietspad verbreden om het doorgaande verkeer te laten pas seren. Er komen wel verkeerslich ten." Het CDA-Tweede Kamerlid Siem Buijs uit Goes spreekt maandag avond in Meulvliet te Tholen over de ethische aspecten van de gezond heidszorg. Hij was voor zijn kamer lidmaatschap huisarts in de Beve- landse centrumgemeente. De bij eenkomst is voor iedere belangstel lende toegankelijk. De gedecoreerde Moerland met vrouw, dochter Ida en schoonzoon Gabi Vroegop, zoon Kees en kleinkinderen Tom en Vera. Gezondheidsraad zegt: Moerland was met een smoesje naar vanwege een pijnlijk been ten gevol ge van een lelijke val tijdens het kennismakingsbezoek aan Poort vliet op woensdag). Nuis had juist die dag een uitgebreid vraaggesprek gelezen met Moerland in deze krant en het was hem opgevallen dat de postcommandant visie heeft. „U bent iemand van het oude stempel, maar met een moderne inslag. U voorspelt dat er binnen tien jaar een beroepsploeg voor heel Tholen zal komen. Tien jaar lijkt veel, maar de tijd gaat snei. Of het zo snel gaat weet ik niet, maar wellicht heeft u een vooruitziende blik." Moerland werd in 1980 bevorderd tot onderbrandmeester van het korps in Stavenisse, nadat hij eerst de functies van brandwacht, brand wacht 1ste klas en hoofdbrandwacht had doorlopen. In 1995 werd hij brandmeester en nam hij de taken over van de vertrekkende postcom mandant D. Letzer (naar het brand weerkader). Moerland maakte in 1971 de gemeentelijke herindeling tot één gemeente Tholen mee en in 1995 de samenvoeging van Tholen en Sint-Philipsland. Nuis stond stil bij de lange periode van Moerland (bijna 34 jaar), bij de brandweer van Stavenisse en Tho- de burgerzaal van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk gelokt. Hij zou samen met brandweercommandant J. de Feijter praten met een verte genwoordiger van de reddingsbri gade over de overname van de drie vletten waarover de blusgroepen van Stavenisse, Sint-Annaland en Tho len beschikken. De vertegenwoordi ger was niet op komen dagen, maar de zaal zat wel vol met vrijwilligers van alle andere blusgroepen en ver tegenwoordigers van de ouderver eniging Philadelphia. Toen Moer land er zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen aantrof was het wel duidelijk dat er iets anders zou vol gen dan een babbeltje over de hulp- verleningsboten van de blusgroepen. „Jij met je smoesje dat je thuis moest wachten," zei hij tegen zijn vrouw. „Wie heeft dit allemaal ver zonnen?" Volgens De Feijter was er een ver vanging gestuurd en kwam burge meester Nuis binnen (met een kruk Advertentie I.M. KORTEMEESTRAAT 35 BERGEN OP ZOOM Advertentie I.M. Gimbrère KORTEMEESTRAAT 25 BERGEN OP ZOOM Advertentie LM. len. „U heeft zes burgemeesters, zes commandanten en drie brandweer auto's versleten. Dat geeft aan dat auto's twee keer zo lang meegaan als burgemeesters." Volgens Nuis werd er veel van Moerland verwacht. Als vrijwilliger moest hij vele veranderingen onder gaan in zijn leidinggevende functies. „Veranderingsprocessen zijn maar hinderlijk. Ging het dan niet goed? Jawel, maar het kan altijd beter. Er is wel een grote flexibiliteit nodig en die heeft u." Volgens de burgemeester was Moer land in staat om vrijwilligers te op te peppen. „Dat is heel moeilijk, zeker als u maar 7 tot 10 keer per jaar uit rukt. Dat is een grote verdienste want u wilt te allen tijde een vol waardig element in de Thoolse brandweer blijven." Moerland was volgens Nuis ook sterk in het werven van nieuwe vrij willigers. „De blusgroep is weer op het getal van zestien gekomen. Dat typeert u. U laat ook een goed ge motiveerde groep vrijwilligers ach ter. Een minder sterk punt van u is dat u een beetje hekel heeft aan de papierwinkel. Soms liet u dat wel eens versloffen. Het was u dan een blok aan het been. U moet nog steeds een rapport inleveren over het afgelopen jaar." Nuis wees erop dat het brandweer- werk voor Moerland nu echt afgelo pen is. „Ik weet dat u dat moeilijk vindt. Zo moeilijk dat u uw pieper nog niet aan uw opvolger wilde af staan. Maar de regels zijn onverbid- dellijk. Voor twaalf uur zult u de pie per over moeten dragen. Het zegt iets over u. U bent een brandweer man in hart en nieren. We hebben ook nog een aardige klus voor u. We weten dat u de arbo-wetgeving soms ietwat overdreven vindt. Er wordt zelfs aangeraden om mobiele wc's te plaatsen als er ergens een brand is uitgebroken. Ik ken dat uit mijn vo rige functie (als militair -red.). Die dingen stonden meestal op de ver keerde plaats. Maar u mag van ons met een mobiele wc op een aan hangwagen achter de brandweerwa gen aanrijden. Dat is u van harte ge gund," zo grapte Nuis die Moerland eervol ontslag verleende. Behalve brandweerman is Moer land ook actief voor de oudervereni ging Philadelphia Tholen-Sint-Phi- lipsland. Sinds 1990 is hij rayon leider voor de collecte van deze ver eniging voor verstandelijk gehandi capten die onder meer gezinsver vangende tehuizen sticht en beheert. In 1991 werd Moerland secretaris van deze club. En in 1990 voorzitter van de stichting ontspanning gehan dicapten die in Ons huis in Scherpe- nisse wekelijks activiteiten ont plooit. „U zet zich ook in op andere terreinen. De gemeente is trots op u. U bent een man uit duizenden. U betekent veel voor de Thoolse sa menleving." Voordat Nuis de medaille opspeldde, vroeg hij alle aanwezigen te gaan staan. Zijn secretaresse L. van Sp- rundel-den Engelsman las de oor konde van de kanselarij voor waarin de benoeming van Moerland tot lid in de orde van Oranje-Nassau in het kort staat omschreven. Het was voor het eerst dat dit op zo'n manier werd gedaan; het gaf de bijeenkomst een extra plechtig karakter. ZIE VERDER PAGINA 7 De drietrapsstrategie van water zo lang mogelijk vasthouden in de ho gere gebieden, bergen en afvoeren, moet nog verwezenlijkt worden. „Als er nu op korte termijn weer zoveel regen valt als in september 1998, dan heb je weer dezelfde pro blemen", vreesde J. de Jager. „Het verschil met toen is, dat we nu extra pompen beschikbaar hebben", zei L. Begthel van het waterschap. Zeeuwse Eilanden is het eerste wa terschap met eigen reservepompen van 3600 m3 en van 2000 m3. J. Kempeneers, die al een jaar lang op allerlei fronten aandacht vraagt voor het oplossen van de knelpun ten, sprak dan ook over ,een licht puntje.' Hij kreeg persoonlijk be zoek van Begthel en districtshoofd waterbeheer C. van Dijke om de plannen in Sint-Philipsland vooraf gaande aan de bijeenkomst van maandagavond door te nemen. „Aan de ingangen van het dorp zul len preventieve maatregelen wor den genomen, zodat het polderwa ter niet meer in het dorp kan en niet meer over de begraafplaats kan stromen. De toezegging, dat deze maatregelen binnen niet al te lange tijd zullen worden verwezenlijkt, stemmen mij dankbaar", zei Kem peneers. Hij sprak over .vruchtbare gesprek ken' met waterschap, gemeente en provincie en was trots, dat gedepu teerde Poppelaars hem persoonlijk opbelde over de kwestie. „Er is veel gerekend en geregeld en ik hoop dat het trio gemeente, water schap en provincie een afdoende oplossing zullen vinden om de wa teroverlast in Sint-Philipsland te kunnen bestrijden." Het deed Kempeneers goed, dat de provincie al met 100.000 gulden ex tra over de brug was gekomen voor de bestrijding van de grondwater- overlast in Scherpenisse, Sint-Phi lipsland en Tholen. „Zowel gedepu teerde staten als de gemeenteraad vinden, dat b. en w. alvast plannen kunnen gaan voorbereiden, zodat er geen tijd verloren gaat", aldus Kempeneers. Voorzitter Aarnoudse van de ge- biedscommissie bedankte hem voor zijn inzet. „Uw betrokkenheid wordt gewaardeerd en in de meeste gevallen leidt dat tot resultaat. Er is heel weinig ruis op het traject ge meente/waterschap en dat is in het belang van de burgers", aldus Aarnoudse. Ook wethouder K.A. Heijboer uitte zijn waardering voor de inbreng van de Sint-Philipslander. „Voor de bestrijding van het grondwater subsidieert de provincie 175.000 gulden in Scherpenisse. Voor Da lempolder in Tholen en Sint-Phi lipsland is er wel 1 miljoen nodig van de provincie, waarbij we zelf nog 2 miljoen gulden moeten beta len, als ik een paar schoten in de lucht mag doen", zei wethouder Heijboer. Zie verder ook pagina 5. Vergeleken met andere Zeeuwse gemeenten trekt de gemeente Tholen weinig geld uit voor de peuterspeelzalen. Met ƒ265,45 per kind per jaar, is alleen Axel nog zuiniger. De gemeente Noord-Beveland geeft relatief het meest uit aan peuterspeelzalen, namelijk ruim 1414 gulden per kind. Een en ander blijkt uit een rapport van de provinciale welzijnsorganisa tie Scoop over het aanbod en gebruik van peuterspeelzalen. Dat Tholen nog een ruime afstand heeft op Axel (35 gulden), is met name te danken aan het extra geld dat er dit jaar is uitgetrokken. De peuterspeelzalen trokken aan de bel omdat ze in de financiële problemen kwamen. De subsidie was in jaren niet aangepast. Nu is er in de begro ting 182.104 gulden opgenomen voor alle Thoolse peuterspeelzalen en dat komt neer op ƒ265,45 per kind (de totale subsidie gedeeld door het aantal 2- en 3-jarigen in de gemeente). Scoop constateert dat over heel Zeeland genomen het bezoek van peuterspeelzalen stabiel blijft sinds 1995. En dat terwijl er in de jaren ervoor een sterke groei te zien was. Volgens Scoop kan de toenemende populariteit van kinderopvang hier in een rol spelen. Op dit moment bezoekt 'slechts' de helft van de 2- en 3-jarigen een peuterspeelzaal. Voor een deel komt dit omdat die er op sommige dorpen eenvoudigweg niet zijn (vooral in Schouwen-Dui- veland en Zeeuws-Vlaanderen). In de gemeente Tholen heeft iedere kern - op Anna Jacobapolder na - een peuterspeelzaal. Het gebruik er van is iets toegenomen. Er maken 332 kinderen gebruik van deze voorziening en daarin zit een licht stijgende lijn. Dit jaar is het procen tuele gebruik (aantal kinderen dat naar een peuterspeelzaal gaat ten opzichte van het totaal) ook licht gestegen tot 48 procent. Toch is dat niet veel. Alleen Axel, Middelburg en Vlissingen hebben een lager deelnamepercentage dat in die ge meenten overigens ook nog eens af neemt. ZIE VERDER PAGINA 7 Beheerdersechtpaar Istha draagt Vossenkuil na 25 jaar over aan mevr. J. Bahnerth Hans Kraaij sr. heropent schilderspeciaalzaak Laban in Tholen Drie dames Excelsior krijgen KNGU-speld EN VERDER... Fietspad Tholenseweg wordt vrijliggend en 3,5 meter breed Tonnen appels waardeloos na brand in Vossemeerse koelcel Grootste merklap ier wereld gepresenteerd met boek en toneelstukje door Thoolse borduursters Schuiven en pompen moeten wateroverlast in de dorpen voorkomen Oud-Poortvlietenaar Huib Jopse krijgt ridderorde voor zijn inzet als politieman Kwaliteit bushaltes Tholen matig en beheer van abri's een probleem De laatste oorlogsmaanden op Sint-Philipsland Degradatiespook doemt op voor Tholense Boys ALS DE LIEFDE HAAST HEEFT, ACHT ZIJ NIET OP FORMALITEITEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's De brugklassers Marco van Oudenaarde en Jacco Knuist uit Stavenisse zaten nietsver moedend met hun klasgenoten in de aula van het Calvijncollege. De schoolleiding had de namen van de winnaars geheim gehouden. Want behalve Marco had ook Jacco een be kroonde poster gemaakt, met de slogan 'Teveel gas geven kostje leven'. Ook hij kreeg een cd-bon uit handen van mevrouw Van Leeuwen. Die bracht voor beiden én voor vesti gingsdirecteur G.R.J. van Heukelom ook een oorkonde mee. De wedstrijd beoogde om posters te ontwerpen in het kader van het vevo-project (ver- keerseducatie voortgezet onderwijs). Op de Thoolse school zette mevrouw Hamoen daar toe de brugklassers aan het werk in de lessen beeldende vorming. Er waren drie thema's: alcohol in het verkeer, snelheid en beveiligingsmiddelen. Mevrouw Hamoen en verkeers- coördinator J.A. de Meyer selecteerden tien tekeningen uit elke categorie en stuurden die in. Marco's werkstuk - in rood en zwart uitgevoerd - was provinciaal het beste in de cate gorie beveiligingsmiddelen, Jacco viel in de prijzen bij 'snelheid'. In elke categorie koos het ROVZ drie winnaars. Op het Schelde college was de 12-jarige William Burgers uit Poortvliet eveneens prijswinnaar. De posters worden gedrukt en zullen door heel de pro vincie gebruikt worden in verkeersveiligheidscampagnes. Een tekening van Jorian van Duuren uit Sint-Philipsland siert de ROVZ-kalender 2001Zie ook pagina 5. Marco van Oudenaarde (links) en Jorian van Duuren met hun prijswinnende tekeningen. Die van Jorian komt in de ROVZ-kalender

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1