'Met hoofd op 't stuur fietsten we voorbij zo hard we konden' De laatste oorlogsmaanden op een Zeeuws eiland Stichting wil het fort De Roovere oppepper geven Donderdag 7 december 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 In mei zijn twee artikelen gepubliceerd over de activiteiten van het Sint-Philipslandse verzet in de laatste maanden van de Tweede Wereldoor log. Met name over het herbergen van een groep Armenen in Anna Jacobapolder en het overbrengen van hen naar Sint-Annaland, blijkt enige aanvulling en correctie noodzakelijk. Ik sprak daartoe met twee mensen die erbij be trokken waren: oud-Sint-Philipslander Toon Everaers en de voormalige Steenbergse ver zetsman Jan van Kaam. door J. Kempeneers Inundatie Koerier Dassenberg Noordweg Sigaretten Gevallenen Bordje De inspanningen van de onder grondse verzetsgroep te Sint- Philipsland werden gewaar deerd. Dat bleek wel uit het bedankbriefjes van kapitein Stiff: 'Ik wil hierbij de dank overbrengen van de B Com pagnie' en ook van mijn com mandant Lt.Kol. R.A. Kaeane, The Lake Superior Regiment (M), Canadian Army Overseas aan de Ondergrondse Strijd krachten van Sint-Philipsland voor de belangrijke hulp en medewerking die zij ons heb ben verleend tijdens ons ver blijf in dit district'. Mede na mens zijn commandant kreeg commandant P. Allewijn een briefje met onder meer deze in houd van kapitein Stiff. Ook dijkgraaf P. Boudeling sprak na mens het waterschap Sint-Phi lipsland door middel van een schrijven van 18 november 1944 aan P. Allewijn zijn dank uit dat de verzetsgroep, terwijl de Duitse Wehrmacht nog heer en meester was, de suatiesluis in de Oude Polder had dichtge draaid en bewaakt. Boudeling noemde daarbij de vele duizen den kilogrammen aardappelen en andere producten die voor overstroming gespaard bleven. Met ingang van 27 november 1944 werd de O.D. onderge bracht bij de Bewakingstroe pen, die ressorteerden onder de Binnenlandse Strijdkrachten (B.S.). Bij schrijven van 1 de cember 1944 werd de com mandant van de O.D. te Sint- Philipsland hiervan op de hoogte gebracht door com mandant W.C. Dekker, Markie zenhof, Bergen op Zoom. Aan het slot van het eerdere ar- worden gévorderd. Voordat ze werden opgehaald, probeerde men te redden wat er te redden viel. Een aantal vaten werd bij gevuld met een grote hoeveel heid water, terwijl de pure olie in de mestput werd ingegra ven. 'Verbazend genoeg heb ben ze er nooit iets van ge hoord' schreef Van Nieuwenhuijzen in de docu mentatie die hij op het Rijksar chief Zeeland deponeerde. Ook Marinus' zoon Johannes Rein- hout werkte op deze boerderij en fungeerde al in 1942 als koe rier voor Van Nieuwenhuijzen naar H.B.S.-leraar Juten te Ber gen op Zoom. Johannes bracht dan weer berichten voor Schouwen-Duiveland mee te rug. In vertrouwen had Rein- hout al eens gesproken met Lauw Beurkens, die tijdens de oorlog werk deed voor de pro vinciale voedselcommissaris. Beurkens voelde er wel iets voor om als koerier dienst te doen. Omdat hij ook op Duive- land werkzaamheden verricht te, vervoerde hij de militaire gegevens in de stang van zijn fiets. Contactpersonen waren daar gemeenteambtenaar P. van Beveren, tevens bekend als historicus, en horlogemaker Van Maurik te Zierikzee. Die hadden soms weer berichten voor Juten, die weer in de stang mee gingen naar Sint- Philipsland. Johannes Rein- hout zorgde dan weer voor ver voer naar Bergen op Zoom. Eén keer pakte dat bijna ver keerd uit toen hij halverwege de Slaakdam werd aangehou- Jan van Kaam heeft nog volop tastbare herinneringen aan de oorlog. tikel (E.B. 4 en 11 mei) beloofde ik de lezers iets te schrijven over de verplichte evacuatie. Dat was te voorbarig, want er zijn nog een aantal dingen die reeds in de pen zaten en ook feiten die sindsdien weer be kend zijn geworden. Even ge duld dus wat betreft de evacu atie van de circa tachtig zogenaamde 'politiek onbe trouwbare' Fluplanders. Zoals ik al eerder noemde, W.C. van Nieuwenhuijzen was land bouwer, eigenaar van een gro te boerderij in de Kramerspol der. Het ontbrak hem niet aan werk, maar hij werd als het wa re gedreven door zijn afkeer van wat Duits en Nazi was. Een van zijn arbeiderswoningen werd bewoond door Marinus Reinhout (den herder) die evenmin schroomde om werk te verrichten dat de bezetter schade kon berokkenen. Zo werden al in het begin van de oorlog vaten met olie, die be stemd waren voor de land- bouwtractor, door de Duitsers op de boerderij ontdekt en me teen kreeg Van Nieuwenhuijzen te horen dat de brandstof zou De Steenbergse verzetsman Cor Gram (rechts) met krijgsgevangen Duitsers en Armenen. den door twee Duitse militai ren. Zij troffen een revolver bij hem aan, namen hem mee naar een huis en gingen aan het bellen. Op een onbewaakt ogenblik zag Reinhout zijn kans schoon en wist er tussenuit te glippen. Er werden nog een aantal schoten op hem gelost, maar hij kwam ongedeerd thuis. De schrik zat er toen wel in en Reinhout dook enige tijd onder. Op welke manier het ook gebeurde, verbinding was voor het verzet een kostbaar, zo niet een onmisbaar communi catiemiddel. Dat dit allemaal goed gegaan is tot de bevrij ding, moet wel worden ver klaard vanwege het feit dat de illegale werkers in het diepste geheim functioneerden. Ook de telefoonlijn van de PZEM, die in het stroomgebouwtje aan de Oostdijk aanwezig was, be wees bijzonder goede dien sten. Van Nieuwenhuijzen was des tijds voorzitter van het water schap. Maar hoe hij er ook bij de Duitse commandant op aan drong, hij kreeg geen ausweis om tijdens de spertijd naar de dijken te gaan indien dat nodig bleek. Hij probeerde hen duide lijk te maken dat vooral in yjfcitH1 it: fit V.' Naar verzetsman Gerrit den Braber is in Eindhoven een straat vernoemd. herfst en winter, als storm en springvloed gelijk kwamen, meer aandacht aan de dijken moest worden geschonken. In het voorjaar van 1943 stak er een hevige storm op en het wa ter werd hoog opgestuwd. Het werd de bezetters toen duide lijk dat het ernst was en dat dijkwacht en controle noodza kelijk waren. Sinds die tijd kreeg de boer van La Solitude vergunning om continu, ook 's nachts, naar de dijken te gaan. Hij mocht bovendien zijn tele foon behouden. Toen in februari 1943 het inun datiebevel kwam voor de Anna Jacobapolder, de Kramerspol der en de Prins Hendrikpolder, leek het mis te gaan. De boer derij stond in dit gebied en alle bewoners - ook de landbou wers met hun paarden en ove rige levende have - moesten evacueren. De meeste boeren konden terecht bij hun collega's in de Oude Polder, omdat deze toen niet werd geïnundeerd. Zo zat Adriaan Wisse op de Hen- riëttehoeve, Sam Wisse op Vre- denburg, Jacob Aarnoudse van de Stelberg op Bouwlust, Ja cob van Gastel op Steenepoort, Piet Boudeling op de Reephoe- ve en Jan Klompe bij Nico van Westen. De Noordhoeve is na een luchtgevecht op 31 januari 1944 afgebrand en bij Leen van Nieuwenhuijzen op Broeders hof was familie van zijn vrouw uit het geïnundeerde Schou wen-Duiveland, wat hem kort na de bevrijding goed van pas zou komen. Het land van Willem van Nieu wenhuijzen in de Kramerspol der werd ook door het zoute water overstroomd, maar de gebouwen bleven droog. De Hogeweg deed zijn naam eer aan en de boerderij bleef be reikbaar. Na overleg met de be zetters mocht waterschaps voorzitter Van Nieuwenhuijzen blijven en zoals gezegd, hij bleef beschikken over zijn tele foon. Wonderlijk genoeg werd hem nog toegestaan om Kees van Strien (van Nicke) met zijn gezin als evacués onderdak te verlenen. Ook dijkgraaf Piet Boudeling mocht blijven, maar zijn boerderij Frederiksburg aan de Langeweg kwam in het water te staan. Hij kon met zijn gezin terecht bij de familie Van Iwaarden op de Reephoeve en kon daar vanuit het slaapkamer zijn ondergelopen boerderij overzien. Na de publicatie van mijn twee de artikel (E.B. 11 mei) reageer de de heer A.W. (Toon) Evera ers uit Bergen op Zoom. De nu 87-jarige Everaers, geboren en opgegroeid in Sint-Philipsland, was actief bij de Fluplandse O.D. en van 1946 tot 1952 com mandant van de vrijwillige brandweer. Dankzij zijn goede geheugen gaf hij mij enkele aanvullingen, maar ook een correctie. Bij het overbrengen van de Duitsers en Armenen van Jan Klompe naar Sint-An naland waren volgens Everaers niet de personen aanwezig die in de vorige aflevering zijn ge noemd. Niemand kan het overi gens beter weten dan Toon, omdat hij er zelf bij aanwezig was. Een bijzondere aanvulling dus! Ze werden naar de Zuid westhoek gebracht door: Jo hannes Reinhout, Toon Evera ers, Marien Noorthoék (van Gert), Kees Quist (van Merien van Coba), allen lid van de on dergrondse verzetsgroep, en de Steenbergenaren Willem Delhez, Cor Gram en Janus van Kaam. De laatsten behoorden tot de verzetsgroep Steenber gen en waren eerder al meege komen naar de Polder om de groep te bewaken. Over de aanval op Dassenberg had ik in de Warandeflat aan de Argolaan te Bergen op Zoom een gesprek met de bejaarde oud-verzetsman Jan van Kaam (broer van Janus). De Armenen en twee Duitse onderofficieren werden de dag na Dolle Dins dag (6 september 1944) gevan gen genomen en ontwapend op het landgoed Dassenberg tussen Steenbergen en Halste ren. Het hoofddoel van het Steenbergse verzet was om zo veel mogelijk wapens en muni tie in handen te krijgen. Ze dachten die de laatste maan den van de oorlog nodig te hebben om zich te kunnen ver dedigen tegen de Duitse bezet ters. Commandant Koos Ver aart noemde dat later de gevaarlijkste operatie die ooit was beraamd, maar het bleek mee te vallen. De Armenen en twee Duitse onderofficieren ga ven zich gewillig over. Bij toe val waren op het landgoed drie dochters en een zoon uit een Lepelstraats kasteleinsgezin aanwezig. Verzetsman Jan van Kaam noemde dat 'een akelige verrassing' en vond dat er niet op hun zwijgen gerekend kon worden, ook al beloofden ze dat in allé toonaarden. Omdat enkele van de verzetslieden voor de vier gezinsleden geen onbekenden waren, was het een te groot waagstuk om hen te laten gaan. Ondanks het te gensputteren van de meisjes hadden ze geen keus, ze gin gen mee op transport. Aanvankelijk werd de groep ondergebracht op de boerderij van Lammers in het Moer- straatse Laag, kort bij de Das senberg. In dit nachtelijke uur was het pad daarheen niet ge makkelijk te vinden. De tegen werkende dames moesten de weg wijzen, anders zou krach tig tegen hen worden opgetre- Jan van Dijke. den. Dat deden ze, uiteraard met tegenzin. (Het is niet mo gelijk om het verhaal van Jan van Kaam hier verder op te te kenen, maar dat temt vast nog een keer van pas). Al snel werd duidelijk dat ze hier niet onop gemerkt zouden blijven en daarom kregen ze, volgens landbouwer Jan Stoop, bij fruitteler Pierre van Nieuwen huijzen (den Bukkem) een be huizing op de schuurzolder. Stoop: „Dit was vlak bij het Steenbergse Sas en vanwege het feit dat de omgeving daar streng werd bewaakt, was het niet verantwoord om er te blij ven. Zowel voor Van Nieuwen huijzen als voor de bewakers was er te veel risico om opge merkt te worden. Pierre wilde er vanaf." Daarom verhuisde de groep binnen enkele dagen naar den Blikken, eveneens in de Heense polder, nu op de boerderij van Jan Stoop. „Ze hadden het goed bij ons en die mannen hadden het gezellig met die meiden in de kiemschuur. Zo wel wij als ons personeel zwe gen in alle toonaarden. Toch bestond bij mij de vrees wel eens, dat ik opgepakt zou wor den", aldus Jan Stoop die nu nog aan de overzijde van deze boerderij woont. Het Steen bergse verzet wilde hen daar toch kwijt en riep de hulp in van de Fluplandse verzets groep. Opnieuw werden ze 's nachts verkast. Jan van Kaam was eerst met enkele verzets mensen uit Flupland naar de kiemschuur van Jan Klompe in de Noordweg te Anna Jacoba polder geweest, en men achtte het verantwoord om ze daar onder te brengen. Het was ge- inundeerd gebied, maar de kiemschuur stond droog. Om gekeerde poterkistjes met stro erop dienden als slaapplaats. De Steenbergse verzetsgroep zou voor het eten zorgen. De moeder van de vier Lepel- straatse jongelui verkeerde ge ruime tijd in grote onrust over haar kinderen en had vijfdui zend gulden uitgeloofd voor degene die ze wist op te spo ren. Men probeerde dus alles in het diepste geheim te doen, maar zo geheim was het niet voor iedereen. Jan van Dijke (van Pie Stouten) woonde des tijds met zijn ouders aan de Ho geweg en zag verzetsman Lauw Beurkens dagelijks met een karretje achter zijn fiets richting Klompe gaan. Ordon nans Wim van Dommelen her innert zich dat hij er enkele ke ren per week met een zak brood uit de bakkerij van zijn vader en koffiesurrogaat heen moest. De groep, die inmiddels tot meer dan 30 personen was uitgegroeid, bleef in de poter bewaarplaats totdat ze in de nacht van 1 op 2 november in het pikkedonker vanuit het ge- inundeerde gebied op pad ging. Toon Everaers vertelt verder: „De tocht van Klompe naar de Zuidwesthoek verliep voor spoedig. Johannes Reinhout, die het commando voerde, liep enkele tientallen meters voor ons uit en gaf regelmatig groen licht als alles veilig was. Mocht er iets zijn, dan zou hij ons met een rood sein waarschuwen. We gingen via de Noordweg, Langeweg, Sluisweg, langs de Sluiskreek naar de Kijkuit en vervolgens langs de dijk naar de Zuidwesthoek, waar de Sint- Annalanders met hun roeibo ten zouden aankomen. Op en kele plaatsen in de geïnun deerde polder moesten we nog tot boven onze knieën door het water waden en op die plaat sen werden de dames op de rug genomen. „Toen we op het afgesproken punt arriveerden, kwamen de schippers uit Sint- Annaland met hun sloepen net aan. Dat dit zo uitgekiend ge beurde, was te danken aan de samenwerking van het Flup landse commando met de ver zetsgroep te Sint-Annaland", aldus Everaers. In de vroege morgen van 2 no vember werden te Sint-Anna land de Armenen en de andere gevangenen overgedragen aan de Canadese bevelvoerder en in een school ondergebracht. Later op de dag werden ze in twee gevechtswagens, een vrachtwagen en een luxe auto naar elders gebracht. De kaste leinskinderen kregen vanaf dat moment de vrijheid en zullen na dit avontuur mogelijk kort daarop in het Lepelstraatse kof fiehuis door hun ouders met open armen zijn ontvangen. „We hadden fietsen aan de hand meegenomen en op de terugweg moesten we de ge weren bij Willem van Nieu wenhuijzen terugbrengen", vertelt Everaers. „Via de Oude- weg pakten we de dreef van Broedershof. Het begon net te dagen toen we Job Quist en Jan van Westen zagen aanko men om de paarden uit de wei te halen. Met ons hoofd op het stuur fietsten we zo hard we konden de knechts voorbij om niet herkend te worden en ver volgden onze tocht naar de Ho geweg." Op mijn vraag of de Lepelstra- ters werkelijk 'N.S.B.-meiden' waren, antwoordde Everaers ontkennend. „De meisjes wa ren erin gelopen, zoals vele an deren, maar van N.S.B. was bij zowel de meisjes als hun ou ders geen sprake." Everaers wilde daar verder niet over uit weiden omdat er waarschijnlijk nog in leven zijn. Ook Jan Stoop gaf ons te kennen dat zij niet de enigen waren die het en vroeg: „Waar hebben jullie het over?" We zeiden: „Over het bordje bij de weegbrug, wie praat daar niet over?" Plotse ling zei Koek tegen mij: „Jij weet er meer van, ik arresteer je en je gaat met mij mee". Ri- nus vertelde verder. „Later werd ook Piet van den Berg, schilder bij Marien Breeman, gearresteerd, verdacht van me deplichtigheid. We waren bei den nog geen 18 jaar oud, en stomverbaasd werden we af zonderlijk opgesloten in het ar restantenlokaal naast het oude gemeentehuis. Na eindeloze verhoren en folteringen door de schoftige wachtmeester Koek, werden we om vier uur in de middag vrijgelaten. Ik herin ner me nog dat politieman J. Labruyère ons tussen de mid dag eten kwam brengen." De jongens kregen de vrijheid, maar bleven - zolang de dader niet bekend werd - als verdacht te boek staan voor het maken van het spottende bordje met de beledigende schildering te gen de Duitsers. De moeder van Everaers was erg zenuw achtig en dit voorval sloopte haar gestel. Ze wilde graag een gesprek met wachtmeester Koek, maar die weigerde. Uit eindelijk is de politiecomman- dant uit Tholen, de heer Haver- beek, met haar komen praten en hij wist moeder Mietje Ever- aers-Beurkens enigszins gerust te stellen. Pas in november 1944 kwam de dader voor de dag, toen huisarts J.J. de Groot trots vertelde dat hij het bordje geschilderd had. „Voor mij bleef hij een lafaard. In het begin van de oorlog waren de Duitsers nog vrij soepel, maar was dit enkele jaren later voor gevallen, dan had ik het waar schijnlijk niet kunnen navertel len", aldus Rinus Everaers. Tenslotte wil ik nog enkele jon ge mannen noemen die, zij het niet met verzetsdaden ter plaat se, toch ook voor hun vader land goed en bloed hebben ge geven. Ten eerste Gerrit den Braber. Met een Duits uniform aan wilde hij de bezetter in Toon Everaers hielp de Armenen uit Anna Jacobapolder naar Sint-Annaland transporteren. gezelschap van Duitse of Ar meense soldaten opzochten. Ruim tien jaar geleden was er nog één van de dochters in le ven, die alle verdachtmakingen aan het adres van haar en haar zussen van de hand wees. „We gingen voor sigaretten die ze daar veel hadden en als we wa ren gegaan om redenen die worden genoemd, dan hadden we onze broer niet meegeno men." Toon Everaers herinnert zich uit het begin van de oorlog nog een vervelend en gemeen voorval betreffende zijn broer Rinus. Desgevraagd had ik daar met Rinus Everaers een ge sprek over en vroeg hem naar de toedracht. De nu 78-jarige Everaers vertelde dat ze op de plaats waar het voormalige café 'de Kroon' aan de Voor straat stond, bezig waren met de bouw van de drogisterij van Kees van den Berg. „Wanneer ik van huis naar mijn werk aan de Voorstraat ging, kwam ik langs de weegbrug aan de Oostdijk. Plotseling viel mijn oog daar op een houten bordje, dat bevestigd was aan een houten paal. Op het bordje was met verf een afbeelding van een boot getekend, waarvan Duitse militairen sprongen met de kreet: help, help! Boven de boot vloog een Engels vliegtuig dat zijn mitrailleur leegschoot. Op de boot was geschilderd: 'Wie fahren naar England'. Ter wijl ik aan het stukadoren was en Marien Quist aan het aftim meren, kwam ons gesprek van zelf op het bordje terecht. Wie dat wel gemaakt kon hebben. Op dat moment kwam mare chaussee Johan Koek binnen Eindhoven misleiden. Hij sneu velde daarbij als verzetsman op 18 september 1944. Den Braber werd begraven te Eindhoven, maar later werd zijn lichaam te rusten gelegd - als een van de 3300 mannen van 19 jaar en ouder - op de erebegraafplaats te Loenen op de Veluwe. Zijn naam wordt nog levend gehou den in de wijk Acht te Eindho ven met de Gerrit den Braber- laan. Jan Marinus van Dijke was on dergedoken te Sterksel bij Eindhoven. Voor hij zich vrijwil lig aanmeldde bij de Stoottroe pen kwam hij nog op bezoek bij zijn ouders in Anna Jacobapol der. Kort daarop sneuvelde hij te Wamel, op 18 december 1944. Jan kreeg later een ere- graf in Anna Jacobapolder. Daar ligt ook Willem Lindhout begraven. Hij werd het slacht offer van een militair incident bij de boerderij de Stelberg. Lindhout was bij de bewa kingsdienst en werd getroffen door een geweerkogel. Hij overleed in het ziekenhuis te Roosendaal op nieuwjaarsdag 1945. We zijn inmiddels 55 jaar ver der en als we de klokken op de dag van de dodenherdenking horen beieren, gaan onze ge dachten terug naar hen die hun leven gaven voor ons en voor het vaderland! Gelukkig is Sint-Philipsland bewaard ge bleven voor wraak. De haren rijzen ons te berge als we de drama's lezen. 'Leest u met ons nog eens Psalm 91?' vroeg een van de tien veroordeelde verzetsmannen in een bunker te Haamstede op het naburige eiland Schouwen-Duiveland aan de predikant die hen bij stond. Daarna deden de beulen hun werk. In Renesse! In Anna Jacobapolder ligt de door een geweerkogel getroffen Willem Lindhout begraven. Pak even uw zakboekje THOLEN 7 dec. Informatieavond borstvoe ding, Stoofstraat 8, 20 u. 9 dec. Kerstmarkt, Meulvliet 10-18 u. 9 dec. Optreden Jan de Viet op klave cimbel en Jacquelinge Ockers op blokfluit, Gasthuiskapel 20 u. 12 dec. Kerstfilm, Ten Anker. 13 dec. Kerstkaarten maken Thjos, jeugdhonk 14-16 u. 13 dec. Kerstliturgie m.m.v. NCVB- koor, De Passage. 20 dec. Kerstplayback Thjos, jeugd honk 14-16 u. 20 dec. Oecumenisch avondgebed, Ichthuskerk, 19.30 u. 20 dec. Kerstviering plattelandsvrou wen, NPB-gebouw 19 u. 21 dec. Kerstdiner Ten Anker. 23 dec. Kerstzangavond Immanuel, Hervormde kerk 19 u. OUD-VOSSEMEER 8 dec. Filmvertoning Vosmeer 2000, Vossenkuil 19.30 u. 9 dec. Uitwisselingsconcert drum band OVM, Vossenkuil 19.30 u. 16 dec. Winterserie w.s.c. Vosmeer, Hof van Holland, 9 u. 16 dec. Kerstconcert OVM m.m.v. Polyhymnia, Vossenkuil 20 u. 16 dec. Kaartavond v.v. Vosmeer, kantine 20 u. 18 dec. Volkskerstzangdienst. 20 dec. Kerstviering ouderen, Vos senkuil, 14.30 u. SINT-ANNALAND 9 dec. Boutviswedstr. de Zeebaars, Annavosdijk 11.30-14.30 u. 18 dec. Kerstfeest plattelandsvrou wen, Wellevaete, 17 u. 23 dec. Thools kampioenschap tafel tennis, Wellevaete, 9 u. 23 dec. Kerstbingo WHS, kantine 18 u. STAVENISSE 9 dec. Kerstmarkt Clarity, schuur fam. De Wilde, Stavenisseweg, 10-17 u. SINT-MAARTENSDUK 15 dec. Kerstklaveijastoernooi de Pendelaars, café Smerdiek 20 u. 16 dec, Kerstzangavond in Maar tenskerk, 19.30 u. 19 dec. Kerstmiddag Anbosoos, Maartenshof, 14 u. 20 dec. Kerstdiner, Maartenshof. 22 dec. Kerstklaverjassen, kantine Smerdiek 20 u. 23 dec. Volkskerstzang i.s.m. Euter pe, Haestinge. SCHERPENISSE 9 dec. Hester Macrander, Holland Huis, 20.15 u. SINT PHILIPSLAND 14 dec. Kerstviering plattelandsvrou wen, Rozeboom 19.30 u. 19 dec. Kerstdiner, De Rozeboom. 22 dec. Kerstzangavond VZOS, De Wimpel, 19.30 u.O BERGEN OP ZOOM t/m 7 jan. Aquarellen Piet van Leu ven, Rietpen Galerie. 7 dec. De Driestuiversopera, De Maagd, 20,15 u. 9 dec. Van Muiswinkel Van Vleu ten, cabaret, De Maagd, 20.15 u. 12 dec. Ruilbeurs De Verzamelaar, Rozenoord, 19 u. 14 dec. Russische staatsopera, De Maagd, 20.15 u. 15 dec. Nits theaterconcert, De Maagd, 20.15 u. 15 dec. Optreden Flat Out, De Stoe- lemat, 21 u. 16 dec. Kiev Koor, orthodox kerst concert, De Maagd, 20.15 u. 16 dec. Weihnachtsoratorium Toon kunstkoor, Gertrudiskerk 20.15 u. 16 en 17 dec. Kerstmarkt in Mar kiezenhof, za 11-17 u., zo 12-17 u. 17 dec. De Notenkraker, familiebal let, De Maagd, 14.30 u. +film+++fllm+++film+++film+ ROXY I: Charlies's Angels - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16 en 20 u. Plop in de wolken (Ned. gespr.) - za, zo en wo 14 u. ROXY II: What lies beneath - do en zo t/m wo 20 u., vren za 21.30 u. Di nosaur (Ned. gespr.) - vr 18.45 u., za 14 en 18.45 u., zo 14 en 16 u., wo 14 u. CINEM'ACTUEEL 1-2-3: The cell - vr en za 21.30 u., zo 18.45 en 21.30 u., ma t/m wo 20 u. Plop in de wolken (Ned. gespr.) - za en wo 14 u., zo 14 en 16.15 u. Charlies's Angels - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.15, 18.45 en 21.30 u. Dinosaur (Ned. gespr.) - vr 18.45 u., za 14 en 18.45 u., zo 14 en 16.15 u., wo 14 u. The Grinch - do 20 u., vr 18.45 u., za en zo 14 en 18.45 u., wo 14 u. The Skulls- vr t/m zo 21.30 u., wo 20 u. Verras singsvoorpremière: do 20 u. Vatel - ma 20.30 u. Kadosh - di 20.30 u. De Halsterse oud-wethouder J. Sinke spant zich al ruim een halve eeuw in om de restanten van het fort De Roovere tussen Bergen op Zoom en Halsteren als waardevol cultuurhisto risch element te bewaren. Het fort is in 1628 - de laatste fase van de Tach tigjarige Oorlog - aangelegd als on derdeel van een verdedigingsgordel rond Bergen op Zoom. In het land schap zijn onderdelen van de grach ten en wallen nog altijd herkenbaar. In het vooijaar van 1998 erkende Rijkswaterstaat de aanwezigheid van waardevolle historische restanten in het Halsters Laag - ze dreigden opge offerd te worden aan de nieuw Zoomweg-A4 - en dat ervoer Sinke als een belangrijke overwinning, schrijft hij in zijn boekje 'De Roove re als buur'. In september is een stichting Vrienden van fort De Roovere in het leven geroepen. Deze wil de restanten beter in beeld bren gen in het landschap en daartoe een landschapsvisie opzetten en een ver beter- en beheersplan ontwikkelen. Oud-burgemeester mevr. A. van den Berg van Bergen op Zoom is voorzit ter van de stichting. De 31.000 gul den aan giften die zij bij haar af scheid ontving, zijn voor het werk van de nieuwe stichting bestemd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 15