Emoties centraal in expositie bij Waterland Neeltje Jans Zussen uit Tholen winnen Smart Raad schrikt van weerstand van omwonenden en maakt voorbehoud li- gemeente I holen Internetprovider GetXS biedt jaar lang gratis auto aan Amnesty houdt fakkelwake in Tholen-stad 't Rijks loopt voor Pardoes Donderdag 30 november 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Boek Kees Slager leidraad bij tentoonstelling Ramp 1953 Je verwacht het niet zo gauw bij een door Rijkswater staat gefinancierde tentoonstelling: op de expositie Ramp 1953 in Waterland Neeltje Jans staan de emoties van de betrokkenen bij de watersnoodramp centraal. Het boek van de in Scherpenisse geboren Kees Slager 'De ramp; een reconstructie' is een belangrijke inspiratiebron en leidraad voor de permanente tentoonstelling, die op de vierde verdieping van het ir. J.W. Topshuis is inge richt. Commissaris van de Koningin in Zeeland W.T. van Gelder opende de expositie dinsdag. Een jaar lang gratis een auto ter beschikking. Da's niet gek. De zussen Kirsti Gillis en Mirjam van der Male uit Tholen dachten daar ook zo over en deden mee aan een spelletjeswedstrijd van internetprovider GetXS. Tegen hun verwachting in wonnen ze als eerste een Smartcar. Meisj esschoenen Jeu de boules in Sint-Annaland Geen wandelpad in natuurgebied Waarschuwingen Met zestien stemmen voor en drie stemmen tegen heeft de gemeenteraad maandagavond besloten om vijf ha landbouwgrond aan te kopen aan de Paas- dijkweg/Schapenweg voor het uitbreiden van het be drijventerrein in Poort vliet. Voor de invulling van het terrein moet echter een open discussie gevoerd worden, zo stelden PvdA en SGP. De fracties waren geschrokken van de weer stand die bij omwonenden is ontstaan, 's Ochtends bood een van de bewoners, de heer J. Geene van de Schapenweg, aan de wet houders W.C. van Kempen en K.A. Heijboer 42 hand tekeningen aan. Lang in de week Zeldzaam realistisch Stap te vroeg Nerds Dorpsbosje Parkeren ChristenUnie en D66 tegen aankoop grond voor bedrijven Poortvliet MAANDAG 4 DECEMBER: AANVULLENDE AGENDA VERGADERING COMMISSIE GEMEENTELIJKE ONTWIKKELING De zussen Mirjam van der Male (links) en Kirsti Gillis zijn heel blij met 'hun' nieuwe Smart waarin ze een jaar lang mogen rijden. Ook auteur Slager verbaasde zich enigszins over het feit dat de men selijke ervaring de rode draad vormt van Ramp 1953. Tenslotte is de aan dacht op het voormalig werkeiland in de monding van de Oosterschel- de jarenlang gericht geweest op de technische aspecten van de strijd te gen het water. Het centraal stellen van de mens is dan toch iets minder vanzelfsprekend. Aan de andere kant, zegt Slager, is het moeilijk een verhaal te vertellen over de Ramp zonder de mens in het middelpunt te stellen. „De mens was en is bijna altijd én verantwoordelijk voor én slachtoffer van een ramp." De inrichters van de tentoonstelling Ramp 1953 hebben gekozen voor een presentatie in een ronde vorm. In een soort van arena volgt de be zoeker twee ringen. In de buitenste schil wordt met foto's en teksten op rationele wijze uitgelegd hoe de Ramp kon plaatsvinden. Die koele informatie staat in schril contrast met de binnenring waarbij juist de nadruk ligt op de emotie van slacht offers, redders en andere betrokke nen. De bezoeker bepaalt wat hij wil zien en horen. In de muur zijn een groot aantal kastjes gemonteerd die door de bezoeker kunnen wor den geopend. Bij het openen van zo'n kastje vertelt een voorwerp, fo to of filmfragment een verhaal. Een passend geluidsfragment zorgt voor, vaak aangrijpende, nadere informa tie. Slager zelf is onder de indruk van een kastje met daarin twee meisjesschoenen. Het herinnert hem aan een verhaal dat hij hoorde van de voormalige loco-burgemees- ter Kees Moerland van Stavenisse. Een meisje dat bijna gered kon wor den. Uiteindelijk lukte het net niet. Ze werd een van de 1835 doden die De VVD-fractie in de Thoolse ge meenteraad wil dat het college ge bruikt maakt van rijkssubsidie voor het inrichten van een activiteitenplein in Sint-Annaland. E. Frigge-Hogesteeger stelde daar maandagavond een vraag over in de raadsvergadering. Zij wees erop dat het ministerie van VWS (volksge zondheid, welzijn en sport) voor 2002 een eenmalige bijdrage verleent voor het stimuleren van zogenaamde breedtesport. „Kunnen wij hier niet op inhaken, bij voorbeeld bij de ontwikkeling van een activiteitenplein in Sint-Anna land. Niet alleen een skeelerbaan of basketveld voor jongeren, maar ook een plek waar ouderen jeu de boules kunnen spelen. Het is een prachtige kans om een uniek project van de grond te tillen." Wethouder R. Ravensteijn van finan ciën zei het voorstel te zullen bestude ren en er schriftelijk op te reageren. Mensenrechtenorganisatie Amnesty International organiseert op vrijdag avond 8 december een fakkelwake in Tholen. Van half zeven tot acht uur staan leden van Amnesty samen met zoveel mogelijk sympathisanten bij de Gasthuiskapel in de Kerkstraat. Ze willen op die manier aandacht vragen voor de mensenrechtensituatie in de wereld. Nog steeds worden, volgens Amnesty, de mensenrechten wereld wijd op grote schaal geschonden. Zelfs meer dan 50 jaar na de onderte kening van de universele verklaring van de rechten van de mens (10 de cember 1948). In veel landen zijn mensen nog vaak het slachtoffer van onrechtmatige gevangenschap, mar teling en geestelijke mishandeling. Bovendien 'verdwijnen' er regelma tig mensen of worden ze zonder (eer lijk) proces geëxecuteerd. Amnesty International vraagt elk jaar op 10 de cember aandacht voor de (schending van) mensenrechten. Dat gebeurt on der meer door fakkelwakes te organi seren. Iedereen kan zich op 10 de cember in Tholen aansluiten bij de fakkelwake van Amnesty. „In de - provinciale - commisssie voor de Groene Ruimte kreeg ik ie dereen uit de milieuhoek over me heen, toen ik iets in die richting op merkte. Geen enkele partij is vat baar voor het idee van een wandel route door het toekomstige natuurgebied in de Scherpenisse- polder. De Schoondorpseweg wordt ook helemaal uitgegraven", aldus wethouder W.C. van Kempen. In de commissie gemeentelijke ontwikke ling deed mevr. E. Frigge-Hoge steeger een dringende oproep de mogelijkheden voor een wandelpad te bekijken. Staatsbosbeheer staat volgens het VVD-raadslid niet af wijzend tegenover het toegankelijk maken van een klein gebiedje nabij de Schelphoek. de Ramp in zuidwest-Nederland eiste. Misschien nog meer dan het getal, roept de geluidsband bij de schoentjes het leed en verlies op. „Nooit zal ik die rauwe kreten ver geten", huilt de moeder. Ook commissaris Van Gelder stond bij de opening stil bij alle emoties die de Ramp nog altijd bij veel Zeeuwen oproept. Zowel nabe staanden als de redders van destijds hebben er mee te maken. „De on macht van alle mensen die tegelij kertijd met zo'n groot verdriet wor den geconfronteerd. Het is schier onmogelijk dit te verwerken. Want het is nogal wat als ditje allemaal in één nacht overkomt. De redders kampen met dezelfde gevoelens. Ondanks het feit dat zij onnoeme lijk veel goed werk hebben verzet, blijven zij met de beelden in hun herinnering achter van hen bij wie zij niet op tijd konden komen. Het gevoel van verslagenheid, van falen, overheerst vaak al het goede dat zij naar beste kunnen en met inspan ning van al hun krachten hebben ge daan. De complexiteit van gevoe lens van verdriet, van pijn, van onmacht, van schuld ook, om over levende te zijn of om jezelf tekort geschoten te voelen, die complexi teit maakt dat de verwerking ervan de rest van een mensenleven duurt." Ook de verantwoordelijke bestuur ders van toen hebben volgens Van Gelder een zware last te dragen. Kees Slager en andere onderzoekers toonden de laatste jaren immers aan dat de Ramp voorkomen had kun nen worden, mits er voldoende acht was geslagen op de waarschuwin gen die ingenieurs van Rijkswaters taat sinds de jaren dertig lieten ho ren. De signalen vanuit de praktijk werden echter nooit omgezet in Met spanning volgden vanaf de pu blieke tribune onwonenden van de Paasdijkweg en Schapenweg de dis cussie over de aankoop van de grond. Op het nieuwe terrein zou transportbedrijf De Groen een plaatsje kunnen krijgen. De onderne mer (ook op de tribune) moet weg uit het dorp, maar wil graag in Poort vliet blijven omdat hij vêel meubels voor Bouman-Potter vervoert. De raadsleden hadden het college al eer der - in een besloten vergadering - groen licht gegeven om uit te zien naar een oplossing. Het aankopen van grond van veehouder Deurloo mislukte. Nu kregen b. en w. de kans om landbouwgrond aan te kopen van PC. Heijboer en die kans werd met beide handen aangegrepen. De raadsleden namen - geschrokken door de reacties van de omwonenden - gas terug voor de verdere ontwik keling aan de oostkant van Poort vliet. J. van den Donker (D66) zei het ronduit een slechte oplossing te vin den om aan twee kanten van de Paas dijkweg bedrijven te vestigen. Hij hekelde in deze ook het beleid van de provincie en noemde het een wanstaltige beslissing. Hij betreurde het dat er in de commissie niet van tevoren over het plan voor deze laat ste aankoop is gesproken. „Ook de bevolking is niet geraadpleegd. Ik vind dat we de aankoop uit moeten stellen," zo luidde zijn eerste reactie. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) vroeg zich af of er wel voldoende overleg is geweest met de provincie over uit breiding van het bedrijventerrein aan de noord- en westkant van Poort vliet. Zij wilde dat eerst weten voor dat ze een besluit zou nemen. M.A.J. van der Linde (PvdA) zei dat het plan om aan de oostkant van het dorp grond aan te kopen 'al lang in de week lag'. Hij wees erop dat ook de gedeputeerde Van Zwieten hel plan onder voorbehoud had ge steund. „Nu het plan het daglicht ziet, veroorzaakt het bijna evenveel problemen als voorheen. We moeten goed kijken wat de mogelijkheden zijn en of bijvoorbeeld De Growi er maatregelen. Van Gelder: „Dat het werk niet tijdig werd uitgevoerd, moet voor een deel worden terug gevoerd op de gevolgen van de oor log. Nederland was doende met de wederopbouw. Er was zoveel te doen. Er was zoveel geld nodig om het ontwrichte leven weer in goede banen te leiden. Er moesten keuzes worden gemaakt. Dat daarbij een verkeerde voorrang werd bepaald met zulke desastreuze gevolgen, kan alleen achteraf worden be paald." Die desastreuze gevolgen, en wat ze opriepen bij de betrokkenen, wordt in beeld gebracht in Ramp 1953. De kern van de tentoonstelling bestaat uit een filmscherm van 360 graden. Hier worden beelden getoond met bijbehorend geluid van wind en wa ter, aangevuld met filmbeelden van 1953. De bezoeker staat temidden van dit natuurgeweld en ondergaat dit als nietig schepsel. Voor wie na de Ramp geboren is, biedt de expo sitie dan ook een zeldzaam realisti sche inkleuring van verhalen van ouders, opa of oma. De expositie laat bovendien zien dat de Ramp ook in de periode na 1 februari zijn sporen heeft nagelaten. De evacu aties bijvoorbeeld, die zowel heb ben geleid tot vriendschapsbanden voor het leven, als tot bittere herin neringen. Of de kledingverdeling op de dorpen. Eén van de kastjes laat beelden zien van een dergelijke ver deling. De beelden trillen, het lijkt zo ver weg, zo lang geleden, maar niet voor de oude Zeeuw die het commentaar spreekt. Bitterheid klinkt door in zijn stem. „Bij die kledingverdeling, toen heb ik mijn dorpsgenoten echt leren kennen." Kees Slager is tevreden over de op zet van Ramp 1953. „Ik ben blij dat veel terug is te vinden van wat ik in mijn boek beschreven heb. Ook de bedenkelijke rol van sommige eerst verantwoordelijken is er niet in ver donkeremaand. Zo kan de expositie op zijn geheel eigen wijze voor sommigen misschien een belletje laten rinkelen." Ramp 1953 is in de winterperiode open op woensdag tot en met zon dag van 10 tot 17 uur. Toegangsbil jetten zijn tevens geldig voor de Caisson-tentoonstelling in Ouwer- kerk. in is te passen. Wij zijn niet tegen de aankoop van de grond, maar zien het als een strategische beslissing en niet als point of no return. De planologie moet bepalend zijn voor wat er gaat gebeuren." P.W.J. Hoek (SGP) zei dat de ge meente beperkt is in haar keuze om een oplossing te vinden voor de grondbehoefte van bedrijven. Hij vond dat de alle belangen van bewo ners en van bedrijven afgewogen moeten worden. „We moeten alle procedures aangaan die hiervoor staan en dat zo openlijk mogelijk doen." Hoek zei het college te steu nen in de aankoop van de vijf ha. Ook J.P Bout (CDA) was voor. Zijn motto was: eerst maar aankopen en later de planologische uitwerking er op loslaten. En bezien of er plek is voor De Groen. „Die zit op het vin kentouw." Bout stelde echter ook dat er 'voorzichtig om moet worden ge gaan met het woongenot van recla manten'. Drs. A.L. Piet (ChristenUnie) was niet gelukkig met het plan, zo zei hij. „Er is grote oppositie tegen van de omwonenden." Piet noemde het ook nogal opportunistisch van het colle ge om deze stap te nemen omdat de andere optie (grond van Deurloo) 'lastig lag en veel duurder was'. Hij vroeg of de wethouder op de hoogte was van de bezwaren van omwonenden. De rol van de proving Ze hebben er nog steeds lol om, die twee. Het begon allemaal toen ze het internet op wilden. „We gingen ons aanmelden bij GetXS, omdat dat een gratis provider is die je ook aandelen geeft. Op de site stond ook een spelletje waar je aan mee kunt doen. Als je abonnee wordt, kun je meedoen aan een soort Me mory", legt Kirsti uit. „Het is een scherm met allemaal achterkanten van Smartcars. Je moet de juiste kleuren bij elkaar zoeken. In het begin is het wel een beetje mazzel hebben dat je snel de goede om draait. Het gaat erom dat je in zo weinig mogelijk beurten de juiste plaatjes bij elkaar zoekt. Uiteinde lijk hebben we het in acht beurten cie was voor de CU onduidelijk. „Ik kan me niet voorstellen dat de pro vincie instemt met deze locatie: het ligt behoorlijk ver van de weg af." Hij kon zich vinden in de opstelling van PvdA en SGP die bij de grond aankoop voorwaarden stellen. Verder zou Piet liever zien dat er eerst een plan op lange termijn voor heel Tho len wordt gemaakt. (Gemakshalve noemde hij dat het plan Nuis). „Als we hier bedrijven gaan vestigen wat betekent dat voor het landschap? Ten opzichte van het dorp wordt het be drijventerrein onevenredig groot." Volgens wethouder Heijboer gaat het bij de aankoop om een privaatrechte lijke zaak. Wat er daarna met de grond gaat gebeuren, is plan t\yee. Daarin worden volgens hem de voor en tegens bekeken. Dat gebeurt in de publiekrechterlijke sfeer. Hij legde uit dat er een petitie met handteke ningen van omwondenden was over handigd. „De belangen van de om wonenden komen aan de orde in de tweede fase. Piet is een stap te vroeg." Volgens Van Kempen is uit een ge sprek met Van Zwieten (met de kaart van Poortvliet op tafel) gebleken dat alleen de oostkant van het dorp in aanmerking komt voor bedrijventer rein. Ook hij benadrukte dat de gedaan." Haar zus vult aan: „Kirsti vond het zo'n leuk spelletje dat ze het de hele avond heeft gedaan. Je kunt zovaak meedoen als je wilt, want je bepaalt zelf of je het spel inzendt of niet. Als je denkt dat je weinig beurten hebt gehad, dan kun je de uitslag versturen." Er ging een week voorbij. „Toen op een dag mijn man en ik met de kinderen thuiskwamen, stond mijn zwager op ons te wachten. Hij pak te me op en gooide me zowat tegen het plafond. Ik dacht dat hij gek geworden was, maar hij vertelde dat Mirjam en ik de Smart hadden planologische kant nog uitgewerkt moet worden. „Andere plekken, zo als de noord- en westkant van het dorp waren niet bespreekbaar. De in specteur ruimtelijke ordening had ook de voorkeur voor de oostkant van de Paasdijk. Wat vorm betreft en gezien de weg die er ligt. Dat zijn de argumenten geweest om deze kant op te gaan." In tweede termijn stelde Piet dat eerst het 'plan Nuis' uitgewerkt moet worden. „Nu doet u iets wat niet meer teruggedraaid kan worden." Bout vond dat niet redelijk. „Het plan kan nog jaren duren voordat het uitgewerkt is met alle bezwaarproce dures. Wat doet de ChristenUnie dan?" Volgens Piet is de burgemees ter slagvaardig om spoed met de toe komstvisie te maken. Nuis maakte echter bezwaar tegen Piets vergelij king, als zou het plan van zijn hand zijn. Van der Linde vond dat b. en w. aan dacht moeten besteden aan de ver ontrusting die bij omwonenden is ontstaan. „Wie A zegt moet ook B zeggen. We moeten niet trekken aan een dood paard. Over de invulling moet een open discussie komen. Gaat het niet, dan verkopen we het stuk grond weer." Frigge vond dat er dan altijd ndg gewonnên", vertelt Kirsti. „Ik had op internet gekeken naar de uitslag en we stonden'bovenaan! De kin deren sprongen een hele tijd blij in het rond, voordat ze vroegen: 'Wat is een Smart eigenlijk?' Ik vind het echt heel leuk. Als ik op de brade rie een eitje koop bij de vogelver eniging, zit er bij mij zelfs nooit een papiertje in. Ik win nooit wat", zegt Mirjam. De Thoolse zussen gingen zaterdag met de trein naar de op computers en toebehoren gerichte HCC-beurs in Utrecht waar alle 25 prijswin naars hun Smart kregen uitgereikt. „Het was er echt stampensvol. En bijna allemaal mannen. Van die 'nerds' met karretjes, rugzakken en tassen vol spullen. Je zag bijna geen vrouwen", zegt Mirjam. „Ja, bij een standje voor mobiele tele foons. Daar waren allerlei frontjes te koop. Vrouwen kijken in het al gemeen toch wat meer naar dingen die er mooi uitzien. Bij computers een dorpsbos van gemaakt kan wor den. Zij vond ook dat het 'algemeen belang niet uit het oog mag worden verloren'. Van den Donker noemde de argu menten van het college 'niet sterk'. Hij vond dat het college moet kun nen inschatten waar de procedures die nog moeten volgen, toe zullen leiden. Een dorpsbosje zag hij niet zitten. Daar is de grond te duur voor. De meerderheid van de fracties bleek bij de stemming voor. CU en D66 waren tegen. Een van de bezwaarmakers, K. van Erp van de Schapenweg, zei na af loop tevreden te zijn over de discus sie. „De raadsleden hebben de maatschappelijke weerstand tegen het plan goed begrepen. En hebben met een heleboel voorbehoud inge stemd. De aankoop is strategisch en dat wil niet zeggen dat er met de aankoop een koppeling wordt ge maakt met een bedrijfsvestiging. Ik verwacht dat een goed bestuur hier wat mee doet. Niemand is geluk king met de locatie. Het bedrijven terrein is al groot genoeg." Van Erp zal de ontwikkelingen scherp in de gaten houden, zegt hij. „Dit is nog maar het begin. Maar het is niet wat we graag doen. We hebben echter wel het gevoel dat we voor een goed doel strijden. Nog meer industrie rond Poortvliet kan eigenlijk niet." is er niet zoveel dat er bijzonder mooi uitziet. En de gesprekken gaan alleen maar over gigabytes en zo." Maar voor een auto moet je wat over hebben. Uit handen van Sinterklaas en zwarte piet kregen de zussen als eerste de sleutels van een GetXS Smartcar. Overigens maar voor een jaar; daarna moeten de Thoolse dames de wagen ge woon weer inleveren. Er zijn overigens wel meer dingen die je over moet hebben voor zo'n autootje. In de gebruikersovereen komst staan een heel aantal bepa lingen over wat moet, wat mag en wat absoluut niet mag. Iedereen moest 500 gulden borg storten. Verder moet de auto regelmatig ge wassen en ook van binnen schoon gemaakt worden. GetXS betaalt de afschrijving en rente, de wegenbe lasting en de verzekering voor de Scholengemeenschap 't Rijks uit Bergen op Zoom organiseert op 5 december een sponsorloop ten bate van de onlangs geopende Villa Par does. Dit is een complex van acht vakantiewoningen waarin kinderen met een levensbedreigende ziekte en hun familie een weekje kunnen verblijven. Villa Pardoes ligt in de bossen bij pretpark de Efteling in Kaatsheuvel. De woningen zijn al lemaal anders ingericht: in space-, Barbie- of onderwaterstijl bijvoor beeld. In de gemeenschappelijke ruimte zijn er bubbelbaden, compu ters, waterpartijen en een grote open haard. De leerlingen van 't Rijks (er wordt gerekend op 1000 lopers die auto. De gebruikers mogen er tot 10.000 km gratis mee rijden (wel zelf de brandstof betalen). Daarna moet een vergoeding van een kwartje per kilometer betaald wor den plus eventuele onderhouds beurten. De reclame (de naam van de provider op de deuren) moet er op blijven zitten en er mag ook geen andere reclame bij gezet wor den. Verder moeten de winnaars minimaal zes keer in het betreffen de jaar verplicht deelnemen aan een promotie-actie van GetXS. De provider heeft ook in de bepalin gen opgenomen dat ze om wat voor reden dan ook de overeenkomst te allen tijde mag ontbinden. Maar ondanks die regeltjes, zijn Kirsti en Mirjam verguld met hun aanwinst, al is het maar voor een jaar. „Het was wel even wennen, want we kregen wel de sleutels, maar we wisten helemaal niet hoe zo'n ding rijdt. Er zitten zes ver snellingen in en het is een auto maat. Je tikt alleen met de versnel lingspook naar voren of naar achteren en koppelen doe je niet meer. Het was best lastig om Utrecht uit te komen. En vanwege de HCC-beurs was het nog eens verschrikkelijk druk ook", vertelt Kirsti, maar met aanwijzingen van haar zus kwam ze heelhuids in Tholen. „Eindelijk een autootje dat je ge makkelijk kunt parkeren", zegt Mirjam. Alhoewel Kirsti daar zo haar vraagtekens bij heeft. Niet vanwege de capaciteiten van de Smart, maar wel vanwege de ruim te bij haar woning op de hoek van de Grindweg en Edisonweg. „Naast ons huis staan fietsenrek ken voor mensen die met de bus meegaan. Er zijn al heel wat par keervakken weg, maar nu wil de gemeente nog meer fietsenrekken weg gaan zetten. Zelfs met een overkapping, zoals bij de bushaltes aan de Ten Ankerweg. Dat neemt alleen maar meer ruimte in beslag en daardoor verdwijnen er nog meer parkeerplaatsen. En de buurt bewoners weten nu al niet waar ze hun auto kwijt moeten. Eerst kon dat nog gewoon langs de Grind weg, maar sinds de reconstructie waarbij er een fietspad is gekomen, kan dat niet meer", vertelt Kirsti. „Bovendien is het ook nog eens niet nodig. Er zijn namelijk nog best plekken over in die fietsenstal ling. Alleen liggen die wat verder naar achteren. Maar omdat ieder een z'n fiets per se vooraan weg wil zetten, wordt het daar een zooi tje met omgevallen fietsen die op de weg of de stoep liggen." Hoe dan ook, een jaar lang mogen Kir sti en Mirjam zich verheugen in een op z'n minst opvallend autoot je. samen 2000 km afleggen) doen ver kleed mee aan de sponsorloop waarmee voor hen prijzen te verdie nen vallen. Het schoolplein wordt omgebouwd tot openluchtdisco theek. Om de driejaar organiseert de scho lengemeenschap een dergelijke sponsorloop. De vorige keer (in 1997) werd door 1300 lopers ruim 47.000 gulden bijeengebracht. Nu is het streefbedrag 30.000 gulden. Dat is de hoeveelheid geld die nodig is om Villa Pardoes één week te ex ploiteren. Het bijeengehaalde be drag wordt in het voorjaar overhan digd aan Pardoes (het narretje dat symbool staat voor de Efteling). Om de leerlingen warm te maken voor de sponsorloop is er een extra editie van de leerlingenkrant Oase uitgebracht die geheel is gewijd aan de sponsorloop. Advertentie I.M. Op de publieke tribune volgen omwonenden en andere belanghebbenden de discussie over de aankoop van landbouwgrond in Poortvliet; v.l.n.r. C. Dekker. K. Deurloo. J. de Graaf, K. van Erp en H. Poot. Markt 1-5 Sint Maartensdijk telefoon: 0166-668200/telefax: 0166-663553/e-mail: fba@tholen.nl Op maandag 4 december a.s. komt de commissie Gemeente lijke Ontwikkeling voor een vergadering bijeen in het gemeen tehuis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering die om 19.30 uur begint is openbaar. Elke belangstellende is van harte wel kom en kan voorafgaand aan elk agendapunt gebruik maken van het interactieve spreekrecht. Deze vergadering is j.l. dinsdag reeds aangekondigd in de ge meentelijke informatierubriek "Tholenderwijs" in de Thoolse Bode. Burgemeester en wethouders hebben besloten onderstaand agendapunt alsnog aan de agenda toe te voegen: - Voorstel om samen met de middenstand te Tholen een detailhandelsonderzoek voor de gemeente Tho len op te laten stellen De ondernemers in de detailhandel constateren sedert ge ruime tijd een koopkrachtafvloeiing richting Bergen op Zoom e.o. Mede hierdoor staat de detailhandel op Tholen onder druk en verdwijnen er regelmatig winkels. De ge meenteraad van Tholen heeft tijdens de behandeling van de begroting 2001 (30 oktober jongstleden) een voorstel gedaan om in overleg met de middenstandsfederatie be leid te ontwikkelen voor de kleine kernen. Tevens is door de onlangs ingestelde Stuurgroep Tholen 2005 (waarin ook de gemeente Tholen deelneemt) de problematiek van de detailhandel als één van de speerpuntprojecten naar voren geschoven. De voorstellen van de raad aan het colle ge van B&W en de opzet van de Stuurgroep vallen in deze samen. Het is de wens van beide partijen om gezamenlijk een onderzoek uit te laten voeren met als doel het aandra gen van oplossingen en mogelijkheden om de afvloeiing van koopkracht naar elders een halt toe te roepen.De be doeling is dat ondernemers, gemeente, KvK en eventueel MKB-Zeeland gezamenlijk een onderzoek laten uitvoeren om in beeld te hebben wat de problemen zijn en welke kansen er liggen voor de ondernemers. Resultaat zal een actieplan moeten zijn, waar ondernemers, gemeente en andere partijen mee aan de slag kunnen.De kosten van een dergelijk onderzoek worden geschat op circa 60.000,- (in- cl. BTW), waarvoor 75% met een maximum van 43.284,- voor rekening vat) de gemeente Tholen komt. Dit bedrag zal ten laste komen op de post onvoorzien 2000. De com missie wordt gevraagd een advies uit te brengen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 5