ABN Amro Sint-Maartensdijk sluit het kantoor op 10 januari Onderzoek naar het winkelbestand Beter Wonen gaat met de administratie naar Halsteren toe Waterschap plaatst borden 60 km-zone Concentratie bankactiviteiten in vestiging Tholen Beter Wonen koopt pand in Dalemsestraat Informatie over wateroverlast in Sint-Philipsland Investeringen waterbestrijding Van Boeijen weg in brandweerwagen na info Surinamers Het zat er al langer aan te komen en nu is de kogel door de kerk: woensdag 10 januari 2001 sluit het kantoor van de ABN Amrobank op de hoek van de Kaaistraat/Molen- straat in Sint-Maartensdijk De klanten zijn vanaf die da tum aangewezen op het kantoor Tholen, dat een volledig dienstpakket blijft bieden. Drie van de vier dames van het kantoor Sint-Maartensdijk gaan in het kantoor Tho len werken. Met de sluiting wordt een bankgeschiedenis van de voormalige Amrobank van veertig jaar in Sint- Maartensdijk af ges loten. Ook de geldautomaat verdwijnt. Het pand wordt verkocht of verhuurd. Fors marktaandeel Actieplan verbetering detailhandel Zeven personeelsleden uit Sint-Maartensdijk Deze week Ook aanleg plateaus tegen sluipverkeer 'Met de 60 haal je de tachtig wel!' Met die sloagan begon het waterschap Zeeuwse Eilanden de nieuwsbrief van juli dit jaar. Om uit te leggen dat er op 800 kilometer polderweg in de pro vincie een maximumsnelheid van 60 kilometer per uur zou wor den ingevoerd. Het schap doet dat voor de veiligheid van de weggebruikers. 1)1 tl fx- Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De woningstichting Beter Wonen heeft met G. Vis in principe overeen stemming bereikt over de aankoop van de voormalige fietsenzaak met bovenwoning in de Dalemsestraat in Tholen. „Het is een hele gunstige plaats, waar de mogelijkheden groot zijn. We kunnen er diverse kanten mee op", zegt directeur J.J. Kloet. Hij had al langer contact met Vis omdat die na de sluiting van de winkel ook andere woonruimte zocht, maar de laatste weken kwam de zaak in een stroomversnelling. „Er is nu een wils overeenstemming, zodat we met an dere partijen kunnen praten over de bestemming. Een combinatie van winkels met bovenwoningen is moge lijk, maar ook jongerenappartemen- ten zoals we die al in de Dalems estraat en de Hoogstraat hebben, zijn in trek. En voor ouderenhuisvesting is dit een ideale plaats. Het perceel is aan de achterkant via de Doelweg be reikbaar en dat is ook aantrekkelijk." Voor Beter Wonen is het de eerste keer dat er een bestaand pand wordt gekocht. „We zoeken steeds nieuwe dingen op. Voorheen moesten we door de regelgeving nogal statisch werken, maar tegenwoordig zit er meer dynamiek in ons werkterrein. De mogelijkheden om gunstig gele gen percelen te vinden, zijn echter zeer beperkt. In Tholen is er veel vraag naar huisvesting en vroeger is het pand van Vis een verdieping ho ger geweest, dus ook qua hoogte kun nen we alle kanten op", aldus Kloet. Burgemeester J.E. van Boeijen die in september 1975 als burgemeester de hoorzitting leidde in het dorpshuis in Stavenisse over de mogelijke komst van een groep van 300 Surinamers, is na afloop met de brandweerwagen naar buiten het dorp geleid. „Anders zouden ze hem gelyncht hebben," zegt postcommandant M. Moerland die op die roerige avond samen met D. Letzer brandwacht had. Moerland zegt dit na het zien van de documentaire Andere Tijden van de NPS vorige week donderdag waarin wordt teruggeblikt op kwestie. „Het was onnoemlijk druk. Het dorpshuis aan de Poststraat was heel vol. Het was een houten barak. We hadden brandwacht. En buiten stonden er net zoveel mensen als binnen. We moes ten verschillende mensen naar buiten brengen die flauw vielen. De burge meester hebben we na afloop in de brandweerwagen weg moeten bren gen naar buiten het dorp." Volgens Moerland zat dominee Van Prooyen, die de komst van Surina mers vergeleek met een plaag, na zijn omstreden uitspraken enkele weken ondergedoken. „Hij heeft bij een ander in huis gezeten omdat hij na zijn uitspraken bedreigd werd." Moerland neemt na bijna 34 jaar af scheid van de brandweer in Stavenis se. Zie verder pagina 3. Het waterschap Zeeuwse Eilanden geeft maandagavond om half negen in dorpshuis de Wimpel te Sint-Phi lipsland voorlichting over het water- bestrijdingsplan van de gemeente Tholen. Districtshoofd waterbeheer Cent van Dijke en Marco de Feijter van het hoofdkantoor Goes zullen in formatie geven over met name de aanpak in Sint-Philipsland en Sint- Annaland, die in 1998 het meest ge troffen werden door de wateroverlast. Voorafgaand aan die voorlichting wordt om half acht de vergadering van de gebiedscommissie gehouden met actuele aangelegenheden, zoals het Lozingenbesluit open teelt en veehouderij, beter bekend als de pro blematiek van de droge sloten. Het waterschap wil 85.000 gulden be schikbaar stellen voor maatregelen voor uitvoering van het waterbestrij- dingsplan Tholen. Het gaat om de vervanging van een duiker aan de Nootendaalseweg bij Sint-Maartens dijk voor 30.000 gulden. Eenzelfde bedrag is nodig voor het verbeteren van de afvoer in de Vogelzangsepol- der bij Oud-Vossemeer. Een afsluiter in de duiker van de Vierde Dijk te Sint-Maartensdijk vergt 25 mille en het verbeteren van de waterafvoer aan de Krommeweg/Nootendaalseweg 2500 gulden. Met nog andere projec ten, elders in het waterschapsgebied, gaat het om een investering van 720.000 gulden, waarvan maar liefst 435 mille binnenkomt via Europese subsidies. Naast die maatregelen zal onderzoeksbureau Tauw een onder zoek doen naar alternatieven voor het afvoergebied Drie Grote Polders bij Oud-Vossemeer. De sluiting gaat de dames aan 't hart, maar de ontwikkelingen in de bankwereld gaan razendsnel. Janny Jongmans (links) en Hennie de Viet verlaten 10 januari hun vertrouwde plek bij de ABN Amrobank in Sint-Maartensdijk. De eerste gaat naar Bergen op Zoom, de tweede naar Tholen. Directeur Fred Hommel van het kan toor Tholen zegt dat de klanten per soonlijk op de hoogte gebracht wor den van de sluiting. „Ik heb al een aantal mensen bezocht. Enerzijds vindt men het zonde dat er weer een voorziening in Sint-Maartensdijk verdwijnt, maar anderzijds zegt men ook: we zagen het al aankomen. Elk bedrijf is met schaalvergroting bezig en daarom begrijpt men deze stap ook wel. Bovendien zal dit niet de laatste sluiting op het eiland zijn als ik de verhalen over de fusie van de Rabobanken goed heb gelezen. Ons kantoor Tholen krijgt door deze reor ganisatie meer body. We zijn minder kwetsbaar. Met name voor onze klan ten uit Sint-Maartensdijk houden we 6 januari in Tholen open huis. We gaan de verhuizing goed begeleiden. Eerder is in Tholen de VSB-bank ge sloten en daar hebben we van ge leerd." Wilma de Rond werkt vijftien jaar op het kantoor Sint-Maartensdijk en zij gaat samen met haar collega's Hen nie de Viet en Gonnie van Opdorp (alle drie werken ze in deeltijd) naar het kantoor Tholen. Cheffin Janny Jongmans, de enige die een volledige baan heeft, vertrekt naar Bergen op Zoom. Het kantoor Sint-Maartens dijk was behalve maandagmorgen de hele week geopend tot en met vrij dagmiddag. Het bezoek is echter door het elektronisch bankieren aan zienlijk verminderd. De geldauto maat is gemeengoed geworden en in de winkels wordt steeds meer ge bruik gemaakt van de pin-pas. Bank zaken kunnen ook thuis, vanachter de computer of via de telefoon geregeld worden. Het moderne bankieren heeft ertoe geleid, dat er steeds min der mensen aan de balie komen. Voor oudere klanten die geen gebruik ma ken van de geldautomaat zal de ver andering het grootst zijn. Topman Rijkman Groenink kondigde eerder de landelijke reorganisatie al aan, waarbij circa 150 van de 900 kantoren verdwijnen. In Zeeland, west- en midden-Brabant worden 15 van de 95 vestigingen gesloten, waar van vier in Zeeuws-Vlaanderen. In de regio Bergen op Zoom i§ Sint- Maartensdijk het enige kantoor dat opgeheven wordt. „Dat zegt iets over de economische kracht van dit ge bied", zegt rayondirecteur F. van Er ven van de ABN Amro Bergen op Zoom, waaronder tien kantoren val len vanaf Dinteloord tot en met Putte, inclusief het eiland Tholen. „Wij hechten ontzettend veel waarde aan een lokaal gezicht", zegt Van Er ven. „Tholen is een belangrijk gebied voor ons, zowel wat bedrijven als particulieren betreft. We hebben een fors marktaandeel en we willen hier nadrukkelijk blijven. Het kantoor Tholen wordt met drie medewerkers uit Sint-Maartensdijk erbij wat zwaarder gemaakt. Je krijgt daar ook qua klanten meer massa." Sinds het vertrek van de toenmalige vestigingsleider J. Moerland in 1995 waren de bedrijfsrelaties uit Sint- Maartensdijk al overgeheveld naar Tholen. De sluiting van het kantoor betekent nu ook voor de particuliere klanten een verhuizing. Van Erven gelooft niet dat dit een probleem zal zijn. „Er is ontzettend veel verkeer op het eiland en heel veel klanten kwa men voor specialistisch advies al naar Tholen of naar Bergen op Zoom. We willen de klanten zeker niet van ons vervreemden. In Tholen bieden we een alternatief, al is dat wat verder rijden. Maar de reorgani satie is een antwoord op de markt. Het is al op veel plaatsen gebeurd in Nederland en nu ook in Sint-Maar tensdijk. De zakelijke dienstverle ning speelde er nog een heel beschei den rol, want bedrijven doen bijna alles giraal en het bestaansrecht van een kantoor voor particulieren wordt almaar minder door het elektronisch bankieren. Naast de inwoners hadden we ook nogal wat vakantieklanten die op de nabijgelegen campings ver blijven, maar het is dan een kwestie van afweging. Het relatief geringe gebruik weegt niet op tegen de kos ten. Ook handhaving van de geld automaat - op sommige plaatsen ge beurt dat wel - kan in Sint-Maartens dijk niet. De kosten van die service, waaronder de kostbare geldtranspor ten, wegen niet op tegen het aantal opnamen per 24 uur." Naast de geldautomaten, onder scheidt de ABN Amro verder kan toortjes met alleen standaarddiensten en dan vervolgens bankkantoren met een volledig dienstpakket, zoals in Tholen, dat ongeschonden door de landelijke reorganisatie komt. „Ik kan niet over tien jaar spreken, want niets is voor de eeuwigheid", zegt Van Erven. „Door een nog sterkere groei van het elektronisch bankieren kan de kasfunctie op den duur wel eens verdwijnen, maar dat is nu niet aan de orde. Feit is wel, dat we meer adviescapaciteit vrij maken door sa menwerking van onze kantoren Tho len, Bergen op Zoom en Steenber gen, waarbij de desbetreffende medewerkers in pouleverband gaan werken. Zie verder ook pagina 7. Het gemeentebestuur wil voor 60.000 gulden een onderzoek laten instellen naar de kwetsbare positie van de middenstand op Tholen en Sint-Philips land. Door koopkrachtafvloeiing richting Bergen op Zoom staat de detail handel onder druk en verdwijnen er regelmatig winkels. Het onderzoek moet niet alleen de problemen, maar ook de kansen in kaart brengen. Aan de hand van een actieplan kan de situatie verbeterd worden. De raadscommissie gemeentelijke ontwikkeling brengt maandagavond advies uit over dit toegevoegde agen dapunt. Bij de begrotingsbehande ling maakte de gemeenteraad zich al zorgen over de winkelvoorzieningen. Via een motie werd ervoor gepleit om in samenwerking met de mid denstandsfederatie een beleid voor de kleine kernen te ontwikkelen. De onlangs ingestelde stuurgroep Tho len 2005 heeft de problematiek van de detailhandel als één van de speer puntprojecten naar voren geschoven. Middenstand, gemeente en stuur groep zitten op één lijn en daarom is er al zo snel na de begrotingsbehan deling van 30 oktober uitvoering aan de motie gegeven. De Kamer van Koophandel ondersteunt het onder zoek, waaraan eventueel ook de or ganisatie van het midden- en klein bedrijf MKB Zeeland meedoet. B. en w. zijn bereid om 75% of maximaal 43.284 gulden te betalen uit de post onvoorzien 2000. De res terende 25% moet de middenstands federatie eiland Tholen op tafel leg gen. Het college wil twee bureaus offerte laten uitbrengen: MKB Reva uit Apeldoorn en RBOI uit Middel burg. Het laatste bedrijf is de stede bouwkundig adviseur van de ge meente Tholen. Op basis van de offertes maken ge meente, middenstand, KvK en MKB samen een keuze. Voorzitter C. van Koeveringe van de middenstandsfe deratie reageert blij verrast, dat het voorstel al zo snel besproken wordt. „De gemeenteraad toonde zich te recht bezorgd over de winkelvoor zieningen. Om te weten wat daaraan moet gebeuren, is dit onderzoek no dig. De Kamer van Koophandel geeft ondersteuning en die heeft er varing op dit terrein. De opzet biedt voldoende houvast voor een redelijk onderzoek, waarin ook een stukje raadpleging van consumenten is op genomen. De aanbevelingen van het onderzoeksresultaat zullen we ter harte moeten nemen en ook dat zal dan weer de nodige investeringen van alle partijen vergen, al blijven de zelfstandige ondernemers natuurlijk hun eigen verantwoordelijkheid hou den." Van Koeveringe, die zelf deel uitmaakt van de stuurgroep Tholen 2005, moet de financiering van de 25% nog bespreken binnen zijn fe deratie. ZIE VERDER PAGINA 7 De stichting Beter Wonen wil binnen twee jaar de administratie con centreren bij de collega-woningstichting in Halsteren, waarmee sinds 1 januari samengewerkt wordt. Ook directeur J.J. Kloet gaat daar dan aan de slag. Vijf arbeidsplaatsen uit Sint-Maartensdijk worden op ter mijn naar Halsteren overgeheveld. Het verlies is in feite nog groter, want sinds 1 januari werkten er twee administratieve krachten van de Halsterse woningstichting in de smalstad. Die gaan weer terug. „Halsteren ligt wat centraler dan der firma Ostrea. Daaronder vallen automatisering, financiën, adminis tratieve organisatie, strategisch voor- raadbeleid, planmatig onderhoud en nieuwbouwprojecten. Gezamenlijk beheren de twee stichtingen zo'n 4000 huurwoningen in de sociale sector. Deze samenwerking wordt in december geëvalueerd, maar direc teur Kloet verwacht dat er doorge gaan wordt. „Onze doelstelling is om het verder uit te bouwen om nog meer van de voordelen te profiteren. Naast de centrale administratie wil len we voor de baliefuncties flexibe le werkplekken scheppen, zodat de desbetreffende medewerkers op ver schillende kantoren kunnen wer ken." Wordt de standplaats van Kloet bin nen twee jaar Halsteren, hoofd be wonerszaken Ko Droogendijk blijft in Sint-Maartensdijk. Directie en raad van toezicht moeten aan de hand van de evaluatie het tempo be palen, waarin de centrale huisvesting van de administratie een feit wordt. Sint-Maartensdijk", zegt Jaap Kloet. „Voor onze centrale administratie zoeken we namelijk nog een derde woningstichting om alles breder te kunnen oppakken en die moeten we in West-Brabant zien te vinden. En aangezien de administratie toch re gelmatig contact moet hebben met de baliemedewerkers, moetje met de centrale vestiging niet te ver van de bijkantoren zitten." Het feit dat bij de buurman van Beter Wonen aan de Haven in Sint-Maartensdijk ruimte beschikbaar komt (het arbeidsbu reau) is voor Kloet niet meer van be lang. „Er komt ook geen centraal kantoor voor beide woningstichtin gen in Tholen. We willen met het sluiten van huurovereenkomsten en het afhandelen van klachten dichtbij de huurders blijven zitten, zodat we daarvoor toch het kantoor Sint- Maartensdijk willen handhaven." De woningstichtingen Halsteren en Beter Wonen werken sinds 1 januari nauw samen in de vennootschap on- Scheidend postcommandant Rien Moerland van brandweer Stavenisse ziet over 10 jaar één beroepsploeg voor Tholen Sint en piet brengen KNGB-speld voor leidster José Schetters van Spido Bloemen en chocoladeletters voor drie kampioensteams van Smash '76 EN VERDER... Renovatie wijzers en cijferplaat torenklok Scherpenisse Raad schrikt van weerstand bewoners voor meer industrie in Poortvliet Thoolse zussen winnen Smart in wedstrijd internetprovider Eerste deel 'Wanneer ik voor U kniel' over Gereformeerde Gemeenten in hele wereld WIE EENMAAL IN HET BOS EEN BEER ZAG, HOORT ACHTER ELKE STRUIK BROMMEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Wie zijn snelheid mindert, maakt kans op een langer leven, zo redeneert het water schap. Het aantal verkeersslachtoffers moet met de invoering van de 60 km gebieden verminderen. De maatregelen passen in het landelijk beleid van duurzaam veilig ver keer. Vorige week werden op Tholen de eerste borden met de aanduiding 60 km-zone ge plaatst. Het gaat voorlopig om de zuidkant van het eiland, ten zuiden van de provincia- leweg vanaf Tholen tot Stavenisse en een stukje bij Oud-Vossemeer. „We zijn in heel de provincie bezig, ook op Walcheren, de Bevelanden en op Schou wen," zegt gebiedsgezworene J.L.C. Mol uit Sint-Maartensdijk. „Het verkeersbesluit is vorig jaar genomen. De plannen hebben ter inzage gelegen, er zijn inloopavonden geweest. Nu is met de uitvoering begonnen. Het rijk draagt tweederde van de kosten, het waterschap ongeveer een derde." Behalve borden komen er ook nog op verschillende plaatsen plateaus om het verkeer af te remmen. Die werkzaamheden worden uitgevoerd in het kader van de ruilverkave ling. Het gaat om de T-splitsing Keetenweg/Piersweg en de kruising Scheldseweg/ Kerkstraat in Stavenisse, uitrit camping De Hoeve en uitrit De Pluimpot in Scherpe nisse, Geerweg/Snabbeweg (sluiproute Oesterdam) in Poortvliet en Kettingdijk/Gort- zakweg in Tholen. Bij de Oudelandseweg ter hoogte van de Provincialeweg in Sint-Maartensdijk heeft het waterschap een nieuw 60 km-zonebord geplaatst.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1