Geense koopt 15 ha aan Molenvlietsedijk Diensten huisartsen staan ter discussie Sint komt in Vossemeer met boot aan in kanaal i 'Kerkgebouw is plek om in beweging te blijven en nieuwe energie op te doen' i AL 56 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Rotondes bij St.-Maartensdijk morgen open Wijkkantoor politie open in St.-Philipsland Nieuwe opmaak 183 boetes voor te snel rijden Wat wankeltjes over de loopplank Pastor G. Verlijsdonk bij viering Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart 3 do I f) (h Donderdag 23 november 2' 57e jaargang no. 1 Toekomstige uitbreiding van Tholen Projectontwikkelaar M. Geense uit Bruinisse heeft 15 ha. grond gekocht aan de Molenvlietsedijk en de Eeweg in Tholen. Twee glastuinbouwdrijven en twee boom gaarden vallen eronder, alsmede de landbouwschuren op de hoek van de Molenvlietsedijk/Eeweg. Geense hoopt er in de toekomst huizen te kunnen bouwen en heeft de gemeente aangeboden om samen te werken. „Dit gebouw is niets en leeg als er geen mensen zijn die het vullen en willen delen." Dat zei pastor G. Verlijsdonk zondag in haar overweging tijdens de eucharistieviering ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van het kerk gebouw aan de Markt in Tholen. Volgens haar is het in de historie van de parochie Onze Lieve Vrouwe Hemel vaart aardig gelukt om mensen te trekken die lief en leed in het geloof willen delen. Vreemdeling Bindende factor Deze week Mogelijk centrale post Bergen op Zoom Voor 1 juli 2001 zou er ook voor Tholen en Sint-Philips land een centrale huisartsenpost moeten functioneren, waar patiënten 's avonds, 's nachts en op zaterdag en zon dag terecht kunnen. Deze post komt mogelijk in Bergen op Zoom, zodat dit voor de inwoners een achteruitgang zou betekenen. Het blijkt echter steeds moeilijker te zijn om huisartsen bereid te vinden om een hele week dag en nacht dienst te doen. De vorming van de centrale posten gebeurt overigens op basis van vrijwilligheid. Een oplossing voor Tholen is dan ook nog lang niet in kannen en kruiken. Zaterdag zou de sint met zijn pieten 'ergens' in Oud-Vossemeer arriveren. Alleen wisten de kinderen nog niet waar de goedhei lig man het dorp binnen zou komen. Dus gingen de kinderen maar achter de Oud-Vossemeerse muziekvereniging aan. Het korps met de majorettes brachten de kinderen en hun ouders helemaal aan het eind van de Veerstraat waar vroeger de haven van het dorp was. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Vanaf morgen (vrijdag) kan het ver keer weer over de Provincialeweg naar en langs Sint-Maartensdijk rij den. De rotondes bij de Nijverheids- weg en Onder de Linden zijn zover gereed. De deklaag moet nog wel aangebracht worden, maar in ver band met de aanhoudende regen is dat uitgesteld tot het vootjaar (dan zal de weg ongeveer een week afgeslo ten zijn). Automobilisten moeten zo lang rekening houden met enigszins opstaande betonbanden van de mid dengeleiders en de rotondeblokken. Tot 15 december blijven de afslagen Molendijk en Dr. Tazelaarstraat nog afgesloten in verband met bestra- tingswerk. In de commissie gemeentelijke ont wikkeling deed J.C. Koopman (SGP) - die werd bijgevallen door mevr. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) - maan dag nog zijn beklag over de onveilige situatie op de omleidingsroutes door de polder, met name de stukgereden wegbermen. Volgens hem was het beter geweest om de rotondes één voor één aan te leggen. Dat zou de helft duurder zijn geweest, aldus wet houder K.A. Heijboer. Hij hekelde het gedrag van de weggebruikers: „Dat is soms tegen het onverstandige aan. Er is bij hen bijzonder weinig begrip voor de situatie." Vandaag opent de politie om half vier het eerste wijkondersteuningspunt in de gemeente Tholen, in woonzorg complex De Rozeboom aan de Een- drachtstraat in Sint-Philipsland. Bur gemeester W. Nuis, korpschef M.A. P. Dierckx en districtschef J. Kasse wonen de opening bij. Drie agenten zullen het steunpunt (opgezet in het kader van de wijkzorg) bij toerbeurt bemannen. Overigens heeft de invul ling van de wijkzorg in Tholen lang op zich laten wachten. Het plan is al bijna een jaar oud, maar wordt in de rest van Zeeland nog schoorvoetender uitgevoerd dan in Tholen. Het eerste nummer van de 57ste jaargang heeft de redactie aange grepen om een nieuwe opmaak toe te passen op de voorpagina. Voortaan zal de Eendrachtbode er kleuriger en fleuriger uitzien, me de dankzij de mogelijkheden die digitale fotografie biedt. Ook de inhoudsopgave zal in het vervolg met fotootjes in kleur geïllustreerd worden. Op deze manier wil de re dactie een bijdrage leveren aan de kwaliteitsverbetering van uw ver trouwde nieuwsblad. Hopelijk weten de lezers dat te waarderen. Voor opmerkingen houdt de re dactie zich overigens altijd aanbe volen. U kunt ons telefonisch, per e-mail, per fax, per brief of per soonlijk bereiken, want onze re dactie is op heel Tholen en Sint- Philipsland actief, dus u komt ons overal tegen. In de drie flitspalen op Tholen is de laatste maanden nauwelijks een film gestopt, maar met vliegende controles weet de politie de automobilisten af en toe toch weer te verrassen. Zo krij gen er maar liefst 183 automobilisten een boete thuis omdat ze te hard re den op de Postweg tussen Tholen en Poortvliet, de Paasdijkweg in Poort vliet, de Priestermeetpolder tussen Oud-Vossemeer en Sint-Annaland en de Ten Ankerweg in Tholen. Al om zeven uur vrijdagochtend stond de camera op de druk bereden provinciale weg tussen Poortvliet en Tholen, de Postweg, waar 80 km ge reden mag worden. In goed drie uur, tot kwart over tien, passeerden hier 1750 voertuigen, waarvan er 83 te hard reden. Zowel de uitgaande als de inkomende pendel zijn hieronder be grepen. Om kwart voor elf die vrijdagmorgen stond de camera op de Paasdijkweg tegenover garage De Graaf. Tot 13.30 uur passeerden daar 750 voertuigen, waarbij 67 auto's te hard reden. Ver houdingsgewijs werden op deze 50 km weg binnen de bebouwde kom dus veel meer overtredingen gecon stateerd dan op de Postweg. Zondag werd tussen 13.40 en 16.00 uur een radarcontrole gehouden in de Priestermeetpolder, de provinciale weg tussen Sint-Annaland en Oud- Vossemeer. Van de 244 voertuigen re den er 25 harder dan de toegestane 80 km. Maandagmiddag werd tussen half twee en drie uur gecontroleerd op de Ten Ankerweg in Tholen, waar 50 km gereden mag worden. Van de 215 ge registreerde auto's reden er 8 te hard. De hoogste gemeten snelheid was hier 68 km, terwijl dat bij de andere controles volgens de politie niet te achterhalen was. if Het thema van de viering Te gast in Uw kerk met bisschop Muskens als hoofdcelebrant trok in ieder geval een vol godshuis. Na de dienst werd het glas geheven in de Gast huiskapel en kreeg de kerk een kandelaar met een kaars cadeau van het bestuur en de parochiever gadering. Alle banken met zo'n 180 zitplaat sen en de 36 extra stoelen aan de zijkanten van de 100-jarige kerk waren bezet. De oud-pastoors Van den Brüle en Dohmen woonden de dienst bij. Ook andere Thoolse ge loofsgemeenschappen waren verte genwoordigd. Pastoor W. Wierz heette iedereen welkom nadat bisschop Muskens van Breda de viering geopend had en het gemengd koor Pius X het openingslied had gezongen 'Hier wordt een huis voor God ge bouwd.' Volgens Wiertz delen pa rochianen lief en leed in de kerk. Hij verwelkomde ook de parochia nen die 'dragers van het geloof ge weest zijn.' En zei dat het gebouw al 'honderd jaar een zichtbare plek is van gedeeld geloof.' Veertien jongeren en kinderen droegen het thema aan. Elk kind kwam met een letter naar voren en vertelde in dichtvorm welk begrip het vertegenwoordigde. Alle letters samen vormde het thema van de viering Te gast in Uw huis. Me vrouw Sauter speldde de letters aan het kleed van het altaar zodat het voor de kerkgangers zichtbaar bleef. In zijn openingsgebed dankte Mus kens voor Gods aanwezigheid in 'al die jaren.' „Wees hier aanwezig in dit huis van steen, in woord en lied; in dit gastenverblijf voor ie dereen. Ga met ons mee, als reisge noot, zoals wij al vele jaren samen op weg zijn in deze Thoolse ge loofsgemeenschap." Volgens Verlijsdonk zijn er sinds 1900 (de kerk werd dat jaar op 19 november in gebruik genomen) al veel mensen te gast geweest. „Van daag zijn we ook gast, maar nie mand bezit dit gebouw als eigen dom. God had ook moeite met wonen in een tempel. Het liefst woont Hij in de mensen. Wat doen wij hier? In dit gebouw met het mooi beschilderde plafond. Heb ben wij dit bouwwerk wel zo no dig? Velen zeggen dat we zonder zouden kunnen. Maar bij een vie ring van een geboorte of een huwe lijk, met pasen en kerstmis heeft dit gebouw een taak. Maar het is meer. We leren hier te luisteren naar de verhalen uit de Schrift, we zingen hier samen. Het is een plek om in beweging te blijven, om nieuwe energie op te doen, om uit gedaagd te worden." Verlijsdonk ging nader in op de kerk in beweging. „Wil God hier wonen? Ja, maar niet om het ge bouw maar om u, jou en mij. We zitten hier niet verkeerd als we ook maar de vreemdeling horen en aan dacht en hulp geven. Ik zal voor jou een huis bouwen, zegt God. Je zus gaat in Zijn spoor verder. Hij zocht vaak gezegende plekken; op straat, tussen mensen. God wil midden tussen de mensen wonen. Dit gebouw is niets en leeg als er geen mensen zijn die het vullen en delen. Dat is in al die jaren aardig gelukt. Dat is een reden om dank baar te zijn. We proberen Gods hartslag te zoeken door elkaar te vinden in het geloof. Dat dat maar jaren zo mag blijven." Magda Kunst borduurde op het thema verder door voor te lezen uit het eerste boek van Koningen 8 (22 e.v. over de inwijding van de tem pel). Waarin koning Salomo voor het altaar staand zegt dat er buiten de God van Israël geen andere is. En God verzoekt dag en nacht naar het huis te kijken en naar het volk te luisteren. „Ook als een vreemde ling die niet tot het volk Israël be hoort, omwille van Uw naam uit een ver land komt, omdat hij ge hoord heeft van Uw grote naam, en hij komt bidden in dit huis, luister dan vanuit Uw woonplaats en doe alles waar de vreemdeling om vraagt. Dan zullen alle volken van de aarde Uw naam leren kennen." Na de viering bezochten de meeste gasten de Gasthuiskapel. Om alle mensen onderdak te kunnen geven was op de binnenplaats een grote tent geplaatst. Secretaris Dion Jon kers van de parochie sprak de aan wezigen toe. Hij verving vice-voor- zitter R. Rietbergen die verhinderd was. Jonkers stond ook stil bij het jubileum en benadrukte dat de kerk op de Markt voor de gelovigen een bindende factor is. „Een ontmoe tingsplaats waar mensen zich thuis voelen. Eigenlijk een soort tweede huis. Want er gebeurt daar meer dan geloven alleen. Er wordt ge zongen door wel vier koren. Er zijn ontmoetingen met mensen vanuit andere geloofsrichtingen. Er zijn allerlei activiteiten voor kinderen, tentoonstellingen, rondleidingen en je vindt er rust in deze jachtige tijd. Zoals afgelopen week tijdens de parochievergadeing bleek dat we al moeten nadenken over het 110 ja rig bestaan." ZIE VERDER PAGINA 3 „Regeren is vooruitzien", vertelt Geense. Met Stadszicht viste hij ach ter het net, maar aan de Molenvlietse dijk heeft de projectontwikkelaar zijn slag geslagen. „Als je Tholen van bo venaf bekijkt, dan past deze 15 ha. in de toekomstige uitbreiding van Tho len. Dit gebied staat ook in de struc tuurvisie. Tholen is een groeikern en na Stadszicht zal er weer behoefte zijn aan bouwgrond en de Molen vlietsedijk sluit dan mooi aan." Dat de omgeving van Meulvliet is ge noemd als mogelijke bouwplaats voor het nieuwe gemeentehuis is Geense niet ontgaan. „Wethouder Van Kem pen is ervan op de hoogte dat ik de gronden in mijn bezit heb en als ik iets kan betekenen voor de gemeente, dan is dat mogelijk. Ik heb al een brief geschreven, maar nog geen ant woord ontvangen." Met zijn bedrijf MG Vastgoed b.v. heeft Geense de schuren van landbou wer Van der Wel (voorheen het bedrijf van Ad Nieuwenhuijzen) in de bocht van de Molenvlietsedijk en de Eeweg gekocht. Verder aan de Molenvlietse dijk zijn de kassencomplexen van zo wel Bram als Theo Roggeband ver worven, maar volgens Geense mogen die glastuinders daar nog vijf jaar blij ven werken. De boomgaard van de maatschap C. v. d. Berge sr. en het fruitteeltbedrijf van L. Geluk zijn in middels ook eigendom van Geense, evenals de tuingrond van D. Buijs. Sagro uit 's Heerenhoek heeft er al grondboringen verricht in verband met eventuele vervuiling. Notariskantoor Knook en Schot ver kocht onlangs bij inschrijving de bun galow met grond, totaal 12.65 aren, van de familie Geluk aan de Molen vlietsedijk 11maar Geense deed daar niet aan mee. „In verband met moge lijke vervuiling en het feit, dat de ge meente te verstaan had gegeven, dat de bungalow nog wel eens weg zou moeten." De gemeente heeft aan de Molenvlietsedijk zelf nog een loods voor opslag van materiaal voor de plantsoenendienst. Je kunt geen vijf jaar of langer voor uitkijken, maar de Molenvlietsedijk past gewoon in de toekomstige uit breiding van Tholen. Mooie plaatsen zijn schaars en daarom moetje er snel bij zijn, want er zijn enorm veel ka pers op de kust", zegt Geense. In zijn woonplaats Bruinisse heeft hij het voormalige gemeentehuis gekocht om er 20 tot 40 luxe seniorenwonin gen te bouwen. ZIE VERDER PAGINA 3 Mart van Houdt uit Poort vliet gaat met VN-bataljon grens Ethiopië bewaken Adam den Haan uit Sint- Maartensdijk 50 jaar lid van FNV Bouw Tholenaren hoeven geen angst te hebben voor 'gekke-koeienvlees' EN VERDER... Scherpenissenaar zwaar gewond bij bedrijfsongeval in Sint-Maartensdijk Edje Zorgdrager was een leermiddel dat de mensen even mochten lenen Rumoerige dagen rond komst Surinamers in Stavenisse op tv Stavenisse boekt sensationele winst op Smerdiek ROEP NOOIT 'HEI', VOOR JE DE BRUG OVER BENT Dit nummer bestaat uit 22 pagina's „Dat er echter in de toekomst groot- zal er namelijk door verbeteren", zegt schaliger avond- en weekenddiensten komen, dat lijkt waarschijnlijk. Er is een groter gebied in de maak", zegt dokter R.H. Padt uit Poortvliet. Hij is voorzitter van de Thoolse huisartsen- vereniging en als zodanig betrokken bij de plannen voor een nieuwe dienstopzet. Over het idee van centra le huisartsenposten is Padt enthou siast. „Het biedt een structuur, dat je uitgeruste huisartsen hebt. Opgebran de artsen vormen nu geen uitzonde ring, want de werklast is aanzienlijk, wanneer je een hele week overdag en ook nog eens 's avonds, 's nachts en tijdens het weekeinde moet werken. In Nijmegen en Heerlen bestaan al centrale huisartsenposten en daar is men zeer tevreden over. De kwaliteit de Poortvlietse huisarts. Dat de inwoners van Tholen dan 's avonds, 's nachts en tijdens het week einde naar Bergen op Zoom moeten in plaats van bijvoorbeeld Sint-Maar tensdijk of Tholen, erkent Padt. „Maar we laten de patiënt niet in de kou staan. De nieuwe regeling wordt op een zeer verantwoorde manier uit gedokterd. Het is ook nog maar een globale opzet, die in sterke mate af hangt van de financiering door minis ter Borst. Volgens het goed doortim merde plan dat in de maak is, zou zo'n centrale post 40 tot 50 artsen moeten omvatten. De kans is dus niet zo groot dat die op Tholen komt." ZIE VERDER PAGINA 3 De sint die altijd met de stoomboot uit Spanje komt, zou daar wel aanmeren. Het wachten op de dijk werd beloond, al duurde het wel even voordat het schip aan kwam varen. Een paar pieten waren al in een snel bootje vooruit gekomen en visten met een net pakjes op uit het water van het Schelde-Rijnkanaal. Er was genoeg te zien op het water want er kwamen grote schepen voorbij, volgeladen met containers. Toen de boot in zicht kwam, ging er een gejuich op en begonnen de kinderen te zingen. Van ver was al te zien dat de boot versierd was en dat er een man met een mijter stond te zwaaien. Er waren ook een stel zwarte pieten aan boord en muzikanten. Achter de dijk stond de familie Frigge al te wachten met een rijtuig en een span paarden. Maar voordat de sint van boord was, duurde het nog even want aanlegsteigers zijn er niet meer. Het Sint Nicolaascomité had daar wel wat op bedacht door een steiger met een hele lange loopplank te maken. De Spaanse bisschop kon met enige begeleiding naar de dijk worden gebracht al leek hij soms zijn evenwicht te verliezen en van de plank te vallen. Op de dijk werd hij verwelkomd door vele kindertjes die de sint een hand gaven of een mooie tekening. In het rijtuig toog het gezelschap naar het dorp waar de kinderen in de Vossenkuil het sinterklaasfeest vierden. Voorzichtig stapt Sint Nicolaas van de dijk langs het Schelde-Rijnkanaal waar hij sprak met de kinderen die op zijn komst hadden staan wachten. De drie celebranten ontstaken in de Gasthuiskapel na afloop van de viering een kaars in een kandelaar bestaande uit staven die het bestuur en de parochievergadering symboliseren. Vlnr: pastor Wiertz, bisschop Muskens en pastor Verlijsdonk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1