'Het moet Tholen worden, dat kan gewoon niet anders' Twee dynamische drempels op Paasdijk Velthuis voelt zich op verkeerde been gezet Zwarte ooievaar zeldzame gast, zwerft over Tholen en Bevelanden Compensatie Sint-Maartensdijk voor gemeentehuis A AL 55 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Op hele eiland 1 telefooncel SGP is tegen uitstel controle hondenbelasting Werkloosheid voor eerst sinds lange tijd weer toegenomen Donderdag 16 november 2000 56e jaargang no. 52 32b, PvdA en D66 willen het nieuwe gemeentehuis in Tholen bouwen. De vier andere fracties in de gemeenteraad van Tholen laten zich niet over hun voorkeur uit. Het onder zoeksbureau dat over het nieuwe gemeentehuis een ad vies uitbrengt aan b.en w., heeft de zes fractievoorzitters gepeild over hun wensen.*öok de drie sectorhoofden van de gemeente en nog enkele anderen zijn geraadpleegd. De sportvelden aan de Zoekweg in Tholen werden zater dag als bouwplaats voor het nieuwe gemeentehuis ge noemd, maar volgens een gemeentewoordvoerder is dat 'echt een gerucht van de straat.' Bij Meulvliet Multifunctioneel Poortvliet proefkonijn voor nieuw systeem Landelijk Inschattingsfout Ongelukken Deze week PvdA, CDA, CU en D66 voor Zalmsnip B. en w. van Tholen heroverwegen het uitkeren van de Zalmsnip van 100 gulden aan studenten en kamerbewo ners. Wethouder R. Ravensteijn van financiën beloofde dinsdag in de commissie middelen te bekijken of er als nog via de gemeentelijke voorlichtingsrubriek een op roep kan worden geplaatst. Hij deed dat op aahdringen van PvdA, CDA en CU. Wel te achterhalen Het dier zwerft al een week of zes over Tholen en de Bevelanden. Maandag was de vogel te bespeuren in de buurt van Sint-Maartens dijk. Voorbijgangers zagen het dier in het rietveld staan tegenover de water zuivering aan de Oude- landseweg. Daar zitten veel reigers. Ook aalscholvers laten zich er de laatste tijd zien, maar dit exemplaar met zijn lange sterke sna vel en grote poten, leek daar niet op. De gast blijkt een zwarte ooievaar die zich kennelijk op zijn ge mak voelt in het zompige gebied met veel water. Eendrachtbode, de Thoolse CouiX. Postbus 5, 4697 ZG Sint Annalar Telefoon 0166-657007 b.g.g. 6534. Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbodt Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De gemeente Tholen houdt slechts 1 telefooncel meer over: aan de Vos- semeersepoort in Tholen. Alle ande re cellen verdwijnen omdat ze ver liesgevend zijn. Die in Tholen kan dat ook zijn, maar KPN is verplicht om per 5000 inwoners per woon kern 1 telefooncel te plaatsen. In maart was er al eerste saneringsron de en de tweede volgt al zeer snel. „Het is een ontwikkeling in de maatschappij die niet tegen te hou den is", zegt afdelingschef openba re werken W.A. Blaas. „De op komst van de mobiele telefoon heeft de telefooncellen overbodig gemaakt. Voor niemand zijn ze meer rendabel. Als de gemeente meerdere cellen in de gemeente zou willen, zou de gemeente die moeten betalen." B. en w. lieten echter in maart al aan KPN weten dat ze niet willen bij dragen in het exploitatieverlies van onrendabele cellen. Waren in het verleden de kosten voor het ver plaatsen van de cellen voor reke ning van de gemeente, nu moet KPN de sanering betalen. Die on derneming spaart echter weer kos ten uit van het regelmatig schoon houden van de telefooncellen en er ging er ook wel eens een telefoon cel stuk, zoals bij de laatste jaarwis seling in Oud-Vossemeer. De SGP is tegen het uitstellen van de controle op de hondenbelasting. B. en w. waren eerst van plan dit in het vooijaar van 2001 te doen, maar willen het verschuiven naar de tweede helft van het volgend jaar. Reden is dat de ambtenaren begin volgend jaar hun handen vol hebben aan het maken en verzenden van de beschikkingen voor de onroerende zaakbelasting. J.C. Koopman (SGP) maakte daar dinsdag in de commissie middelen bezwaar tegen. Hij vreest dat er geen tijd meer overblijft voor de controle. „Eerst krijg je de zomer vakantie en kort daarna begint de begrotingsbehandeling. Als de con trole verschoven wordt, komt er niet veel van terecht. Het is tijdrovend als u huis-aan-huis wilt controle ren." Volgens wethouder R. Ravensteijn van financiën is de tijd krap. Het be sluit is echter al door het college ge nomen. De commissie werd er en kel van in kennis gesteld. P. van Belzen (Christen Unie) zei dat het belangrijker is dat de controle ge beurt. Wanneer die wordt uitge voerd, is voor hem van minder be lang, zo zei hij tegen Koopman. Stads- en dorpsvernieuwing. De gemeente Tholen krijgt van de pro vincie 1,5 miljoen voor stads- en dorpsvernieuwing op voorwaarde dat de begroting hiervoor verbeterd wordt, dat de resultaten goed gecon troleerd worden en dat het program ma door de gemeenteraad wordt vastgesteld. De uitgebreide kantine van Tholense Boys (hier op de achtergrond te zien) werd deze zomer feestelijk geopend. Komt hier straks de centrale balie van het nieuwe gemeentehuis of de personeelskantine? De buurt van Meulvliet wordt in elk geval genoemd als mogelijke vestigingsplaats van het gemeentehuis. Ingenieursassosicatie Van den Bos en De Iongh uit Zierikzee hoopt deze maand het rapport klaar te hebben, waarna de stuurgroep en b. en w. er hun mening over geven, voordat de raadscommissie ge meentelijke ontwikkeling een ad vies uitbrengt. Het streven is om dat nog in december te doen. Van de twee grootste fracties heeft de PvdA zich unaniem voor Tholen uitgesproken, terwijl de SGP vol gens M. Dijke door het bureau niet naar een voorkeur is gevraagd. „Ik kan me dat in elk geval niet herin neren." Zowel de VVD als het CDA willen niets zeggen over hun voorkeuren. De anders zo duidelij ke Christen Unie houdt eveneens een slag om de arm. D66 is wel helder. „Het moet Tholen worden, dat kan niet anders", zegt J. van den Donker. PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde geeft aan, dat de voor keur van zijn fractie in principe uit gaat naar Tholen. „De hele fractie vindt Tholen de beste plaats, maar we laten onze definitieve keuze na tuurlijk van het onderzoek afhan gen. Maar we spelen geen kieke boe." Mevr. E. Frigge-Hogesteeger zegt dat haar fractie wel een lichte voor keur heeft. „Maar die uiten we nog niet, want er zijn nog zoveel vraag tekens. Om een gefundeerd oordeel te vellen, moet je de voors en te- gens eerst goed afwegen", aldus de VVD-fractievoorzitter. Daar is Van der Linde ook voor. „Ik wil ook de voors en tegens van het adviesbureau horen, maar dhr. De Iongh heeft wel onze voorkeur gevraagd en daar hebben we ant woord op gegeven. Qua bereik baarheid is Tholen de beste plaats voor het nieuwe gemeentehuis. Volgens het streekplan van de pro vincie is het de dragende kern van onze gemeente en de provincie heeft ook een vinger in de pap bij de bouw van een nieuw gemeente huis. Tholen is al de grootste woonkern en daar komt straks plan Stadszicht nog bij." Van der Linde heeft ook al een ves tigingsplaats op het oog. „In de buurt van Meulvliet. Het bedrij venterrein Welgelegen vinden wij te ver weg. Het gemeentehuis moet zo dicht mogelijk bij de mensen staan, dus niet buiten een woon kern. Het bestuur moet niet geïso leerd komen te staan." Dijke laat weten dat de SGP geen standpunt heeft ingenomen of het nieuwe gemeentehuis in Sint- Maartensdijk of Tholen moet ko men. „Daar is juist het onderzoeks rapport voor. Het moet goed bereikbaar zijn, voldoende par keerterrein hebben en er dient ook ruimte voor uitbreiding te zijn." Naast die algemene punten heeft de grootste partij in de gemeente Tholen geen specifieke ideeën naar voren gebracht. Voor de VVD is belangrijk, dat het nieuwe gemeentehuis een multi functioneel gebouw wordt. „Het moet meerdere doeleinden dienen. Dat drukt ook de kosten. Je kunt daarbij denken aan een bank, post kantoor, VVV, bibliotheek en win kels", aldus mevr. Frigge. „Het ge meentehuis dient een spilfunctie te krijgen. Bereikbaarheid via open baar vervoer en goede parkeerruim te zijn natuurlijk ook belangrijk. We hebben een eisenpakket neerge legd. De plaats is van een heleboel factoren afhankelijk. Het is nog te vroeg voor het noemen van een voorkeur. Als de keuze niet op Sint- Maartensdijk valt, moeten er voor die woonkern zeker maatregelen genomen worden om de midden stand daar levendig te houden. Sint- Maartensdijk is immers best afhan kelijk van het gemeentehuis", zegt de VVD-fractievoorzitter. ZIE VERDER PAGINA 7 Poortvliet krijgt een nieuw soort verkeersdrempel, waarmee het de pri meur krijgt van midden- en zuid-Nederland. Op de Paasdijkweg ko men twee zogenaamde Vialis-drempels omdat nu 56% van de 2897 mo torvoertuigen die daar per etmaal passeren, harder rijdt dan 50 km. Bij een experiment in het Noord-Groningse Uithuizermeeden is het aantal snelheidsovertredingen teruggebracht van 80 naar 17%. Dat klinkt b. en w. in het kader van het plan duurzaam veilig als muziek in de oren. Daarom grijpt het college de nieuwe verkeersdrempel met bei de handen aan. Ze zijn bovendien gratis en daarmee spaart de gemeen te 150.000 gulden uit. De overige verkeersmaatregelen zoals de poort constructie bij Bouman-Potter en de wegversmallingen vergen 125.500 gulden. Op de Paasdijkweg komt een parkeerverbod. Het bedrijf Nederland Haarlem is moet passeren. Een parkeerverbod is de leverancier van de drempel, die in Groningen uitstekend voldoet. De dynamische drempel werkt als volgt: als een van tevoren ingestelde en geijkte snelheid wordt overschre den, komen via een mechanisme in de rijbaan twee stalen balken onge veer vier cm. uit het wegdek om hoog. (Een traditionele drempel/ plateau komt zo'n 12 cm omhoog). De hulpdiensten zullen volgens b. en w. geen noemenswaardige hinder ondervinden als met hoge snelheid wordt gepasseerd. Een ander voor deel van deze constructie is, dat er geen sprake is van 'autootje pesten.' Niet iedereen wordt afgestraft door de drempel. Als men zich aan de snelheid houdt, wordt geen hinder ondervonden van de drempel. „De mentaliteit van de bestuurder is be palend of hij/zij al dan niet beloond wil worden voor zijn rijgedrag", al dus het college. De leverancier wil de officiële inge bruikneming van de drempels in Poortvliet aangrijpen om landelijk aan de weg te timmeren. Nederland Haarlem zal de proef op de voet volgen. De snelheidsremmers gaan gepaard met een parkeerverbod. Volgens het rapport over de verkeersveiligheid is het traject Paasdijkweg/Bram Groenewegeweg/Langeweg gevaar lijke. Dat blijkt uit de verkeerson gevallen die op die route zijn ge beurd. Omdat de Paasdijkweg gedeeltelijk binnen de bebouwde kom ligt, moet de gemeente die weg voor haar rekening nemen. Met name de combinatie van func ties (verblijfs- en ontsluitingsweg) van de Paasdijkweg geeft conflic ten. Op een rijbaan zonder maatre gelen zijn de doelen slecht of niet te verenigen. Het profiel (asfalt) no digt uit tot harder rijden, zoals dat buiten de bebouwde kom op de Paasdijkweg wel mag. Ter hoogte van de komgrens ontbreekt een dui delijke overgang. Doordat er geparkeerd wordt op de Paasdijkweg zal een automobilist die wachten moet op een tegenligger (staande achter de geparkeerde au to's) een inschattingsfout maken als deze met een te hoge snelheid aan komt rijden. Zeker als de inhaler vanuit een optrekkende situatie drie of meerdere geparkeerde auto's hier volgens b. en w. een uitkomst. Doordat er bedrijven aan de Paas dijkweg liggen die bevoorraad wor den door zwaar verkeer dat niet op eigen terrein kan laden/lossen, moet de mogelijkheid geboden blijven om dat op de openbare weg te doen. De huizen die aan de Paasdijkweg staan, hebben de mogelijkheid om op eigen terrein of op de (lange) op ritten naar de woning toe te parke ren. B. en w. hebben metingen laten ver richten. De gewenste snelheid voor de verblijfsfunctie is lager dan voor de ontsluitingsfunctie. Wettelijk mag er 50 km gereden worden, maar voor het wonen en werken daar, is die snelheid veelal te hoog. Tellin gen ter hoogte van carrosseriebedrijf Elenbaas in de weken 37 en 38 wij zen uit dat er gemiddeld 2897 mo torvoertuigen per etmaal zijn gepas seerd, waarvan 56% harder reed dan 50 km. Eén voertuig reeds zelfs 130 km! „Uit deze cijfers blijkt, dat er nodig iets aan de snelheid moet wor den gedaan", aldus b. en w. Bijna een kwart van de automobilis ten reed tussen de 50-55 km, ruim 14% zat in de groep 55-60 km. Be neden de limiet zat bijna 24% in de categorie 45-50 km. Ook de ongevallencijfers liegen er volgens b. en w. niet om. In de pe riode 1995 t/m 1999 zijn er 20 onge lukken gebeurd, waarbij de snelheid van zestien ongevallen tussen de 50 en 60 km zat. Bij vier was dat tussen 70 en 80 km. Gezien de recente snelheids- en intensiteitsmetingen zijn de snelheidscategorieën 50-60 en 70-80 km nog steeds de meest gereden snelheden. Bij acht van de ongelukken werd te gen geparkeerde voertuigen gere den, zeven keer ging het om flank ongelukken, drie keer kop/staart- botsingen. Eén keer werd tegen een bebouwde-kom-bord gereden en tenslotte was er één frontale botsing. Een totale herinrichting van de Paasdijkweg noemen b. en w. fi nancieel niet mogelijk en wellicht ook niet wenselijk. Uitgangsprinci pe bij het nemen van de losse maatregelen is dat er geen blijven de verhogingen in het wegdek ko men. Drempels/plateaus hebben gevolgen voor de veiligheid, geluid en trilling en garanderen de door stroming niet. ZIE VERDER PAGINA 7 Oud-Sint-Annalandse Jeanne Gaakeer wordt van lerares Engels, rechter in Middelburg Vrachtwagen vast in Bakstraat Tholen, bewoners willen inrijverbod Bewoners komen massaal naar inloopavond Molenhoek Kritiek van provincie bedreigt uitvoering nieuwbouwplan Vroonstede Sint-Arinaland Provincie betaalt ton extra voor bestrijding wateroverlast in Scherpenisse-west Film 'Ut durp in levende lijve' valt in goede aarde bij opening 'woaidaeheseizoen' Erkenning voor mantelzorg als fundament van de gezondheidszorg Matig duel tegen SPS loopt uit op doelpuntenfestijn voor Smerdiek Scheidend bestuurslid A. Hommel van Vosmeer krijgt KNVB-speld DE DAAD ALLEEN BEWIJST DE KRACHT DER LIEFDE Dit nummer bestaat uit 24 pagina's De werkloosheid in Tholen is voor het eerst in lange tijd toegenomen. Samen met Veere is Tholen de enige gemeente in de regio Zeeland (inclu sief Goeree-Overflakkee) waar in het afgelopen jaar het aantal mensen zonder werk niet is gedaald. Dat blijkt uit de kwartaalcijfers van het bureau arbeidsvoorziening Zeeland. Terwijl elders in de regio Zeeland de werkloosheid nog afneemt en in to taal zelfs een recordlaagte bereikt, heeft Tholen momenteel 474 geregi streerde werkzoekenden. Dat zijn er exact dertig meer dan een jaar gele den. En 29 meer dan het vorige kwartaal. Een stijging van 6,8 pro cent. Mevr. M. van Seeters die onder meer het arbeidsbureau in Sint- Maartensdijk onder haar hoede heeft, kan er geen verklaring voor geven. „Het zijn waarschijnlijk nor male fluctuaties. Ik heb er nog met diverse mensen over gesproken, maar er is geen aanwijsbare oorzaak. We maken ons er nu nog geen zor gen om, maar we houden het wel in de gaten", aldus mevr. Van Seeters. M.A.E. Velthuis (PvdA) kaartte de zaak opnieuw aan. Ze kon zich niet vinden in de redenen van het college om het niet te doen. Het zou maar om enkele studenten gaan, maar Vel thuis wees erop dat het rijk er flink op heeft aangedrongen om het wel te doen. „In 1998 en 1999 waren ge meenten het wel verplicht, nu niet, maar het rijk is er vanuit gegaan dat de regeling beklijft. Ik voel me door het college op het verkeerde been ge zet. Neem het alsnog op in Tholen- derwijs, zodat kamerbewoners zich aan kunnen melden om het geld op te halen. Het kost de gemeente geen cent." Ook P. van Belzen (CU) vroeg zich af of de gemeente op deze manier recht doet aan de regeringsmaatre gel. Maar Ravensteijn zei dat er geen studenten op Tholen zijn. „Er is al veel over de Zalmsnip verschenen in de pers en daar is niemand op af ge komen." Velthuis zei ook wel te begrijpen dat Tholen geen studentenstad is, maar het ging haar meer om het principe. „Mensen hebben er recht op. Daar om ben ik er op teruggekomen." Van Belzen vond dat de gemeente de Zalmsnip via een officiële publicatie onder de aandacht moet brengen van het publiek. Hij verweet de wethou der de zaken om te draaien. „U moet het aanbieden en niet zeggen dat er niemand op heeft gereageerd toen er over is geschreven." J.P. Bout (CDA) steunde de Pvda en CU: „Publiceer het in Tholenderwijs en stel er een limiet aan van een half jaar." Ook D66 is voor het verstrekken van de 100 piek. J. van den Donker was verhinderd, maar maakte zijn stand punt via de elektronische post (e- mail) bekend. „Vanwege het beperkte aantal kamerbewoners en de beperkte kosten, zou het mogelijk moeten zijn te achterhalen om wie het gaat. Daar na kun u dit alsnog realiseren." Ravensteijn zei genegen te zijn de Zalmsnip alsnog onder de aandacht te brengen, maar wilde eerst de kwestie bespreken in het college. VVD en SGP konden wel meegaan met het voorstel van b. en w. om geen regeling in het leven te roepen voor studenten en kamerbewoners. De honderd gulden korting op de ge meentelijke belastingen is sinds 1998 gekoppeld aan de afvalstoffen heffing en die betalen kamerbewo ners niet. Mevr. Velthuis had in de vorige raadscommissie middelen naar aanleiding van de Atlas van de lokale lasten 2000 opnieuw aandacht gevraagd voor de zogenaamde Zalmsnip. In de Atlas is weliswaar vermeld dat gemeenten alle huis houdens (ook hen die geen belas tingaanslag ontvangen) 100 gulden korting moeten verlenen, maar vol gens b. en w. is deze stelling niet ge heel juist. „Bij de uitvoering van de Zalmsnip kan een verschil worden gemaakt tussen enerzijds belastingplichtige en anderzijds niet-belastingplichtige huishoudens. De belastingplichtige huishoudens krijgen in de gemeente Tholen de 100 gulden uitgekeerd via een korting op de afvalstoffen heffing. Wat betreft de niet-belas- tingplichtige huishoudens is er voor de gemeenten geen verplichting - zo geeft de ledenbrief van de vereniging van Nederlandse gemeenten aan - om de Zalmsnip uit te keren. Het ka binet heeft de gemeenten echter dringend verzocht om alle huishou dens te laten genieten van het koop kracht voordeel." B. en w. doen dat wel voor de bewo ners van de verpleeg- en verzor gingstehuizen (Ten Anker in Tholen en de Schutse in Sint-Annaland), maar niet voor kamerbewoners. „De ze groep is naar de mening van de af deling financiën en de chef burgerza ken niet binnen de gemeente aanwezig, of het zijn er slechts een zeer beperkt aantal. Wij zien voor enkelen geen enkele reden om hier voor een regeling in het leven te roe pen", aldus b. en w. Nu de kwestie dinsdagavond op nieuw aan de orde is gesteld, is er een welles-nietes-spel ontstaan tussen mevr. Velthuis en wethouder Raven steijn, die de Zalmsnip voor kamer bewoners voor de zoveelste keer zal bespreken in het college. De PvdA- wethouder ontbreekt daar echter en de huidige vier PvdA-raadsleden vor men met twee CDA'ers, twee Chris- ten-Unie-raadsleden en D66 een minderheid in de gemeenteraad van Tholen. Over de Zalmsnip is echter het laatste woord nog niet gezegd. De broedvogel hoort thuis in Oost- Europa. Voelt zich het best in stre ken ten oosten van de Elbe waar hij moerassige streken opzoekt, in de buurt van naaldbossen of ge mengd bos. Hij komt ook wel in Spanje voor. De Cicónia nigra heeft met zijn 97 centimeter hoogte een flink postuur. Zijn zwarte veren met purperbruine en groene glans ma ken het beest voornaam, maar het schuwt de mens. En daarin ver schilt hij van de 'gewone' ooievaar (Cicónia cicónia) die juist de na bijheid van mensen opzoekt en er niet voor terug schrikt om vlakbij boerderijen of op kerktorens te broeden. De zwarte ooievaar doet zijn naam eer aan, maar heeft een witte buik. Die zie je vooral goed als hij op de wieken gaat. In de vlucht lijkt hij weer op de andere soort. Volgens C. Luysterburg van de vo gelwerkgroep van de natuurvereni- De zwarte ooievaar zit te rusten op het hek van de afvalwaterzuivering aan de Oudelandseweg in Sint-Maartensdijk. ging Tholen zwerft de zwarte ooievaar al langer in onze contrei en. „De eerste berichten zijn van een week of zes geleden. Hij is op de Bevelanden gesignaleerd en op Tholen. Tussen Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk is hij gezien, maar ook in de Scherpenissepol- der. Het is heel apart. Kennelijk heeft hij het naar zijn /in omdat hij zo'n tijd blijft hangen. H^t weer is kennelijk ook nog goed genoeg." Waar hij vandaan komt, kan Luys terburg niet zeggen. „Hij hoort in Oost-Europa thuis, maar het kan ook een ontsnapt exemplaar zijn."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1