tyVoord en Daad haalt 7272 gulden op Verburgh Winst niet voor vrijwilligers maar voor mensen in de Derde Wereld 'Tholen moet economisch niet het Jutland van de regio worden' Controle hondenbelasting pas in tweede helft 2001 Onroerende-zaakbelasting Wereldwinkel in Tholen wil van Bakstraat naar de Kerkstraat Akte laatste verkaveling gepasseerd Vier ton extra voor natuur bij Scherpenisse 42 bestuurders rijden te hard Welzijnskoepel niet gedwongen Donderdag 9 november 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Met zangavond Vox Jubilans en adoptie De zangavond van Woord en Daad heeft zaterdagavond in Sint- Annaland 7272 gulden opgeleverd voor de stichting reformatori sche hulpactie. Met name het onderwijsproject Gambella in Ethiopië stond centraal. Secretaris J.J. Westdorp spreekt over een 'zeer geslaagde bijeenkomst. Te druk met onwerende zaakbelasting De gemeente heeft geen tijd om eerder dan in de tweede helft van 2001 de controle voor de hondenbelasting uit te voeren. De aanslagen van de wet onroerende zaakbelasting (woz) vergen zoveel, dat de afdeling financiën in het eerste halfjaar onvoldoende capaciteit heeft voor de honden. Geveltaxaties Waterschapslasten Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computers, netwerken, systemen op maat - Hi-end audio, speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en sen/ice afdeling. De Wereldwinkel Tholen verwacht veel meer aanloop van het publiek in de Bakstraat, maar wil uiteindelijk naar de nog drukkere Kerkstraat. Dat zei voorzitter M. van Liere van de Wereldwinkel vrijdagmiddag tijdens de opening van het huurpand in de Bakstraat in Tholen. De winkel is kleiner dan in de Stoofstraat maar ligt centra ler. De actie om 100 certificaten voor 100 gulden te ver kopen, loopt goed. Er zijn er al zo'n zeventig aange vraagd. De omzet van de eerste twee dagen in het nieuwe onderkomen was bemoedigend. Strijkstok CDA-statenfractie ziet mogelijkheden voor gebied rond Sint-Annalandse haven De realisatie van een bungalowpark in de Kleine Suzan- napolder te Sint-Annaland wordt niet gefrustreerd door de totaalvisie die de gemeente eerst voor het gebied bij de haven moet ontwikkelen. Wethouder W.C. van Kem pen zei dat vrijdagmiddag na afloop van een werkbezoek dat de CDA-statenfractie aan Tholen bracht. De politici namen een kijkje bij de haven en vonden dat van het Ha venplein een aantrekkelijke verbinding tussen haven en dorp gemaakt kan worden. Blauwalgen Meer bedrijven Druk geweest Zwemmen mag in Zoommeer weer Vrijdag 10 november: dag van de mantelzorg. Laat van je horen! Kom naar de Wellevaete van 14.00 tot 16.00 uur. Inlichtingen 653474. éi Er waren zo'n 300 mensen gekomen naar de Nederlandse Hervormde kerk in Sint-Annaland, waar het gro te koor Vox Jubilans uit Waddinx- veen het programma opende met het bekende 'Into my heart' van Harry D. Clarke. Het comité Woord en Daad Tholen had dit landelijk beken de hervormd gemengd koor, dat 8 december in Waalwijk meewerkt aan het EO-programma Nederland zingt en tweede kerstdag zingt in de Doe len te Rotterdam, uitgenodigd om extra mensen te trekken voor het project' Gambella. De grote kerk bood echter nog veel meer zitplaat sen dan er mensen waren. Vele zang liefhebbers hebben daardoor de kwa liteiten van Vox Jubilans gemist. Toch was het comité blij met de op brengst. Bijdragen van 26 Thoolse ondernemingen hadden al voor een goede basis gezorgd en daarbij kwa- )nen nog de entreegelden van de luis teraars. De kerkvoogdij stelde gratis het kerkgebouw beschikbaar en de jiiaconie betaalde de koffie van het grote koor. Daardoor bleef er na af trek van alle kosten 2412 gulden over. Bovendien gaven zich negen tnenscn op voor de adoptie van een kind via Woord en Daad, wat 45 gul den per maand vergt, dus op jaarba sis totaal 4860 gulden. Bij elkaar is dat 7272 gulden. „Een prachtig be drag", stelt secretaris Westdorp te vreden vast. Koor- en samenzang wisselden el kaar af. Organist Marco den Toom speelde ook nog een koraalfantasie over Psalm 108. Bij het koor, dat on der leiding stond van Pieter Stolk, sprong de uitvoering van The holy city eruit, een arrangement van R. Karssemeijer. Blijf bij mij Heer was het slotnummer van Vox Jubilans. Ds. P.C. Hoek verzorgde de opening en de sluiting. H. de Pater gaf uitleg over het onderwijsproject Gambella in Ethiopië, waar Woord en Daad mogelijkheden wil scheppen om 240 kinderen een nieuwe school te ge ven. Daar zijn ze niet alleen verze kerd van goed onderwijs, maar ook van bijbelles, dagelijks warm eten en medische zorg. De Pater deed een oproep om de welvaart hier te delen met de kinderen daar door middel van financiële adoptie. Comitélid P. den Ouden sprak een dankwoord, waarna de bijeenkomst werd besloten met het zingen van ge zang 300: Wat de toekomst brengen moge, mij geleidt des Heren hand. B. en w. besloten in mei dat de hon denbelasting niet afgeschaft zal Worden, hoewel daar eerder in de kadernota vanuit was gegaan. De meerderheid van de gemeenteraad Was er echter niet voor omdat dan de onroerende zaakbelasting verhoogd fcou moeten worden om het benodig de geld toch bij elkaar te krijgen. De raad eiste dan wel controle op de na- jeving van de hondenbelasting. De ambtenaren zitten eind februari met de woz-beschikkingen die de (leur uit moeten. Gezien de ervarin gen in het verleden zal daarin alle énergie gestoken moeten worden in verband met de wettelijk vastgestel de datum. Daarna zal de nodige tijd (testeed moeten worden aan het ver strekken van informatie en taxatie verslagen. Pas als deze hausse aan werkzaamheden achter de rug is, kan beoordeeld worden of de con trole al dan niet in eigen beheer kan worden uitgevoerd. Ook het be schikbaar stellen van geld voor die controle - afhankelijk van de keuze - kan dan plaatsvinden. B. en w. zijn akkoord gegaan met dit ambtelijk advies, dat dinsdagavond ter kennis wordt gebracht aan de raadscommissie middelen, die dan bijeen komt. Botsing. Bij de verkeerslichten op de Postweg is gisterenmiddag rond half vijf een auto op zijn voorganger ge botst. Een 18 jarige inwoner kwam vanuit de richting Poortvliet en hoe wel hij remde, gleed zijn auto door te gen de auto van een 23-jarige inwoner die stilstond voor het verkeers- licht. De bestuurders bleven ongedeerd, maar beide auto's hadden schade. VERVOLG VAN VOORPAGINA heffingseenheden van 5000 gulden en verlies wegens leegstand en ver mindering voor te hoge taxaties. Dan komen b. en w. uit op een totale waarde van bijna 2,4 miljard gulden, verdeeld in ruim 1,8 miljard huizen en 546 miljoen gulden niet-wonin- gen. Inclusief de tariefsverhoging van 2% schat het college 3.932.700 gulden te ontvangen aan ozb. ten aanzien van het begrip woning bf niet-woning komen een aantal grensgevallen voor bij de wel of niet inpandige bedrijfswoningen. B. en tv. gaan ervan uit, dat wanneer mini maal 70% van de waarde van de on roerende zaak tot woning dient, die als zodanig wordt aangemerkt. An ders zijn het niet-woningen en daar onder vallen zeer diverse objecten: van een fabriekscomplex tot bejaar dentehuis en van bibliotheek tot boerderij of een woon-winkelpand. De taxatieronde voor de nieuwe ozb- periode 2001 tot en met 2004 is al achter de rug. Het ging om ruim i 1.500 objecten, die voor 900.000 gulden door Houdringe rentmees terskantoor in kaart zijn gebracht. Grotendeels heeft de gemeente vol staan met zogenaamde geveltaxaties, waarbij aan de buitenkant de waarde is geschat. Er waren ook gegevens beschikbaar van 330 verkochte wo ningen en 66 verkochte bedrijfspan den in de hele gemeente Tholen. Evenals vorige keer zijn ook nu weer diverse huizen en bedrijfspanden be zocht. In februari a.s. worden de nieuwe bedragen aan alle eigenaren toegestuurd, waarbij de mogelijk heid bestaat om informatie te vragen of bezwaren in te dienen. Eind april gaan de ozb-aanslagen dan de deur uit. Het onroerend goed in de gemeente Tholen is totaal 2.450.000.000 mil jard gulden waard gesplitst in bijna 1,9 miljard gulden huizen en 580 iniljoen gulden niet-woningen. Ker ken, gemalen en warenhuizen zijn vrijgesteld. Verder is er ook verlies jegens afronding naar de volle De hertaxatie heeft behalve voor de ozb ook gevolgen voor de water schapsomslag gebouwd, die overi gens alleen wordt opgelegd aan eige naren van onroerende zaken, dus niet aan de huurders/gebruikers. Het da gelijks bestuur van Zeeuwse Eilan den is van plan het tarief gebouwd in 2001 te verhogen van 3,55 naar 3,68 per 5000 gulden. Het water schap wil zijn vermogenspositie ver sterken. Dit levert dus een lastendruk op. De gevolgen van de hertaxatie voor de inkomenstenbelasting zullen volgens b. en w. meevallen omdat het rijk rekening houdt met de waar- de-ontwikkeling. De percentages voor berekening van het huurwaar deforfait worden verlaagd. B. en w. houden ten aanzien van het voorstel voor de ozb nog één slag om de arm. In de Tweede Kamer is na melijk een amendement Noorman den Uyl aangenomen, waarbij ge meenten de lastendruk tussen woningen en niet-woningen met 10% mogen verschuiven ten gunste van de huizen. Tijdens de commis sievergadering zal wethouder van fi nanciën R. Ravensteijn dinsdag avond bekend maken, wat het standpunt van het college is ten aan zien van dit amendement. Zie ook pagina 11 Advertentie I.M. Na de opening bekijken de genodigden de nieuwe winkel. Voor het pand was het vrijdag druk er hun artikelen kunnen uitzoeken. met bestuurders, vrijwilligers en an dere genodigden. Regelmatig moest plaats gemaakt worden voor voor bijgangers. Dat is de winst van de nieuwe plek. In de Stoofstraat was dat anders. Die lag niet in de looproute van het publiek. Daar werd echter precies tien jaar gele den de eerste kasboeking verricht, zei Van Liere. Van Liere noemde de Wereldwinkel uniek omdat de klanten er onder hè genot van een kopje koffie of thee „Uniek omdat het de enige winkel is waar je informatie kan krijgen over Unicef, Terres des Hommes en Amnesty International. Uniek om dat alle kunstnijverheidsproducten met eigen handen zijn gemaakt door mensen in de Derde Wereld. En een winkel die ook nog eens alleen ge rund wordt door vrijwilligers." De voorzitter legde uit waarom de Wereldwinkel nodig is. i,We doen aan ontwikkelingshulp. Q^ar op een andere wijze. Door alternatieve handel. Door rechtstreeks zaken te doen met de producenten in de Der de Wereld. We slaan de beurs en de tussenhandel over. Zo komt het geld direct in handen van de producen ten, voornamelijk kleine boeren. Op deze manier kunnen zij met dat geld zichzelf onderhouden en de school voor hun kinderen betalen. En delen ze in de welvaart." Van Liere zei dat het aandeel in de handel via de Wereldwinkels be perkt is, maar dat alle kleine beetjes helpen. „De Max Havelaarkoffie is maar drie procent van de totale kof- fieomzet in Nederland. Dat is niet veel, maar het is wel iets. We zijn met 400 winkels. De handel zou volgens ons anders moeten. Nu dumpt de EU via het landbouwbe leid producten tegen lage en gesub sidieerde prijzen op de wereldmarkt waar boeren in de Derde Wereld niet tegenop kunnen concurreren. Daar kunnen wij niet veel aan doen, maar wel wat." Volgens Van Liere ligt de winkel in de Bakstraat voor het centrum van Tholen beter. „Maar ons doel is om ooit in de Kerkstraat te komen." Hij bedankte alle vrijwilligers die tot een paar uur voor de opening nog bezig waren geweest met het inrich ten van de winkel. Hij bood eige naar mevr. M. Lammers een bloe metje aan en bedankte haar voor de samenwerking. Wethouder R. Ravensteijn van eco nomische zaken verrichtte de officië le handeling door de deur van het slot te doen. Hij prees het werk van de Wereldwinkel om 'de Derde Wereld een beter aanzien te geven'. „Bij jul lie blijft niets aan de strijkstok han gen." Volgens Ravensteijn is de inzet van vrijwilligers van levensbelang voor de Wereldwinkel. „Er zouden er nog wel meer bij kunnen, heb ik be grepen. Belangrijk is, dat het ook ge zellig is onder de vrijwilligers." Ravensteijn had het jaarverslag van Al vele jaren zijn er plannen om zo merwoningen te bouwen in het pol- dertje tussen de Molendijk en de ha ven en diverse projectontwikkelaars hebben zich ermee bezig gehouden. Architect T.W. Moerland uit Tholen ontwierp de 65 woningen voor het terrein van 5,6 hectare. Ontwikke lingsmaatschappij Grotenhuis zou zo snel mogelijk met de bouw wil len beginnen, maar zal op de visie van de gemeente moeten wachten. Van Kempen lichtte vrijdag ter plekke een en ander toe voor de provinciebestuurders. Op het ha venplateau vormen de loods van CZAV en het scheepsreparatiebe- drijf Busmariteam 'obstakels' die verplaatst zouden moeten worden. Busmariteam kan niet meer uitbrei den en wil ook best weg. Busmari team heeft het voormalige koelhuis gekocht vlakbij een boomgaard in de Joanna Mariapolder grenzend aan de oostkant van de haven. De CDA'ers zagen het recreatiepark en woningen langs de waterkant (wa terfront) wel zitten. Gedeputeerde A.G.M. Poppelaars ging zelfs nog een stap verder toen hij vanaf de ha- vendijk richting het dorp keek. Wo ningbouw op het Havenplein waar nu loods en opslag van het water schap zijn, zou in zijn ogen de ver binding tussen haven en dorp ver sterken. Gemeenteraadslid M.A. van Beek - tevens hoofdingeland van Zeeuwse Eilanden - floot zijn partijgenoot terug: „Het terrein van het waterschap is inderdaad te koop, maar ik zou er de bedrijvenbestem- ming op willen laten. Mijn eigen bedrijf staat daar ook en wanneer je er woningen bij bouwt, bestaat de kans dat je te maken gaat krijgen met klachten van geluidsoverlast." Het werkbezoek begon in het ge meentehuis, waar zeven statenle den met burgemeester Nuis en de wethouders Van Kempen en Heij- boer van gedachten wisselden over tal van onderwerpen. Zo kwam de bestrijding van de grondwaterover- last ter sprake. Het gemeentebe stuur wil, na Scherpenisse, ook Sint-Annaland en Sint-Philipsland aanpakken en daar was Poppelaars blij mee. „Dat had ik als voorwaar de gesteld bij een extra bijdrage van een ton voor de aanpak in Scherpenisse. En we willen best meebetalen, want we zoeken pilot projecten." De gedeputeerde, die zelf onlangs in Scherpenisse een kijkje nam, kreeg te horen dat ge meente en waterschap samen naar een oplossing zoeken in Sint-Phi- lipsland. „Het is belangrijk dat de mensen droge voeten houden." Ook de problematiek van de blauwalgen in het - zoete - zwem water kwam ter sprake. In dit kader is de stankoverlast van rottende al gen zoals die in de haven van Tho len optreedt, voor de provincie een nieuw fenomeen, aldus gedepu teerde L. Coppoolse. De beste op lossing om van de algen af te ko men, is volgens hem het door spoelen van het Zoommeer met water uit Rijn en Maas. Maar dat is iets voor de lange termijn, gezien de gestage verbetering van de kwa liteit van dit water. Op korte ter mijn zou er naar de oorzaak van de algengroei gekeken moeten wor den. „Het water is té voedselrijk, met name door wat er via de Dintel en de Steenbergse Vliet in terecht komt." De mineralenbelasting komt zelfs vanuit België, via afval water van onder andere varkens houders, meent de provincie. Er zal dan ook op korte termijn overleg plaatsvinden met de provincie Noord-Brabant, Vlaanderen en rijkswaterstaat die eveneens partij is. „Het is de eerste keer dat we in Tholen met deze stankoverlast te maken hebben en je kunt dat niet laten voortduren", vond wethouder Van Kempen. De regionale indeling van ambu lance en brandweer kwam ook aan de orde. Het CDA vindt het een prima zaak dat een ambtelijke werkgroep de voor- en nadelen op De staten- en raadsleden van het CDA bij de Sint-Annalandse haven aan de Krabbenkreek. Uiterst links het Thoolse statenlid J. v.d. Merbel, met map onder de arm wethouder Van Kempen en links naast hem raadslid Bout, en tweede van rechts raadslid Van Beek. een rij gaat zetten van aansluiting van Tholen bij Zeeland of West- Brabant. Over de economische bedrijvigheid in Tholen is het CDA duidelijk: de fractie is voorstander van een stevi ge ontwikkeling. „Nu het econo misch voor de wind gaat, moet je bedrijven binnenhalen", meende het Thoolse statenlid J. v.d. Merbel. Wanneer je de uitgifte van bouw grond voor bedrijven zou willen be perken - waarvoor de ChristenUnie pleit - moet je dat ergens op base ren. In dat licht juicht het CDA het ontwikkelen toe van een integrale toekomstvisie op het gebied van wonen, werken en recreëren - bij de begrotingsbehandeling door het ge meentebestuur aangekondigd. „Dat is in bestuurlijk opzicht een goede zaak. Bovendien kun je dan moge lijk inspelen op subsidiestromen. En door zo actueel mogelijk te zijn, is de kans op succes bij het ontwik kelen van plannen groter." De frac tie vindt de economische ontwikke ling van Tholen erg belangrijk. „Stilstand is achteruitgang en Tho len moet toch niet het Jutland van de regio worden", bekritiseerde Van de Merbel het standpunt van de CU. Het CDA vindt dat ingezet zou moeten worden op bedrijven met een hoogwaardige werkgelegen heid, om hoger opgeleide mensen voor het gebied te behouden. De ge meente wil hiervoor een deel van Welgelegen 2 bij Tholen reserveren en moet nog met de provincie over leggen of daar ook kantoren ge bouwd mogen worden. Coppoolse gaf aan dat er wat dat betreft een ze kere spanning bestaat met het streekplan. Eén aspect in het geheel is de bereikbaarheid met het open baar vervoer. Ten aanzien van de Bergse plannen voor de Auvergnepolder denkt het CDA dat de kou een beetje van de lucht is (voor wat betreft overlast voor Thole'n-stad) nu er in plaats van 200 slechts 65 hectare indus trieterrein ontwikkeld wordt en dan nog aan de zuidkant tegen Bergen op Zoom aan. Ook de herbestemming van vrijko mende agrarische bebouwing in de polders was onderwerp van ge sprek. Tholen gaat dat in een pilot- project nader uitwerken, maar Van Kempen gaf aan dat hij het liefst eenduidigheid zou zien voor de hele provincie. Provinciale staten heb ben over deze zaak een nota vastge steld waarin de randvoorwaarden staan. „Het is hard nodig gezien het niet zo rooskleurige beeld voor de agrarische sector. Ik begrijp dat er in Tholen ook ideeën komen via een landbouwontwikkelingsplan. De kunst zal zijn om ze in te passen. Want er blijft een spanningsveld be staan tussen opwaardering en ach teruitgang van het buitengebied", zei vice-fractievoorzitter B.J.M. Pauwels. Hij had tijdens het bezoek ervaren dat Tholen goed bezig is en dat de problematiek waarmee het gemeentebestuur te maken heeft niet zoveel verschilt van die in an dere gemeenten. de winkel gelezen. „Het woord winst had me aangesproken. Maar deze winst is niet voor jullie maar voor de mensen in de Derde Wereld." Binnen werden de gasten getractecrd op koffie, thee en wijn en nootjes. Dc actie om 100 belangstellenden te vin den die voor 100 gulden een certifi caat kopen voor een periode van tien jaar (waarvan elk jaar er centje zijn geld terugkrijgt) loopt volgens dc voorzitter naar wens. Er zijn zo'n ze ventig certificaten verkocht. De We reldwinkel heeft het geld hard nodig om meer artikelen in te kunnen ko pen, om de voorraad op peil te hou den en om het assortiment uit te brei den. Dc subsidie van de gemeente is afgeschaft. Vrijwilliger Hans Schrauwcn uit Sint-Maartensdijk werd door Van Liere in het zonnetje gezet voor het vele werk dat hij aan het opknappen van het pand heeft verricht. Het pla fond met balken is geschilderd, er is een aanrecht geplaatst en een nieuwe toonbank op maat gemaakt. Er is vloerbedekking gelegd en een stella ge voor dc ramen aangebracht. Via een steile trap kunnen de vrijwilligers naar de zolder waar de voorraad ligt. Daar komt een bureautje voor de ad ministratie en verwarming. Wie naar het toilet moet, moet naar buiten, naar de binnenplaats. De vrijwilligers zullen dit jaar ook de buitenkant van het pand een schilderbeurt geven. De omzet van vrijdag en zaterdag was bemoedigend. Verkoopster Ria Schot uit Tholen: „We hebben in twee dagen een omzet gedraaid waar we anders twee weken voor nodig hebben. Vooral zaterdagochtend is het druk geweest. Veel mensen kwa men voor het eerst in de winkel. We kregen vaak te horen dat ze nu toch eens even kwamen kijken. De Stoof straat vonden ze te ver. Het begin is goed, maar we zijn benieuwd naar de rest van de week en de hele maand november." Omdat de koffie nu in de winkel wordt gezet (en niet in een apart keu kentje) komt de geur de bezoeker al tegemoet. „Dat werkt verkoopbevor derend. Veel mensen denken nog vaak dat we alleen koffie en thee ver kopen, maar dat is al lang niet meer. We hebben ook veel cadeau-artike len." Als er meer klanten komen, wordt het volgens Schot zaak om twee vrij willigers in te zetten voor een winkel- dienst. Er zijn tien mensen die de winkel draaiende houden. Sinds be kend is dat de winkel ging verhuizen, hebben zich drie vrijwilligers aange meld, waarvan er twee al een keer hebben meegeholpen. „We kunnen altijd meer vrijwilligers gebruiken. We zijn vijf dagen per week open en draaien ieder twee dagdelen per wëek. Als er iemand ziek is, dan <j£iiai je al gauw meer diensten omdat het groepje beperkt is." Met de ondertekening van de akte van toedeling van de ruilverkave ling Oud-Vossemeer, vanmiddag in Meulvliet in Tholen, is het laatste van vijf landinrichtingsprojecten op Tholen en Sint-Philipsland afge rond. In het gebied van 2558 hecta re hebben 230 eigenaren grond in bezit. De verkaveling was met name gericht op het korter bij de agrari sche bedrijven brengen van de grond, het gelijkvormiger maken van de percelen en het terugdringen van perceelsontsluitingen op de provincale weg. Bij Oud-Vossemeer wordt een boomweide van 7,5 ha aangelegd en bij Tholen een 'stads- bos' van 15 ha. In de Schakerloopol- der is van de karrevelden een na tuurontwikkelingsproject gemaakt. De landinrichtingscommissie die het plan heeft opgesteld, is in het voorjaar van 1991 aan de slag ge gaan. Als de ondertekening door notaris Knook, voorzitter Van Gorsel en se cretaris Postma van de landinrich tingscommissie en rechter-commis- saris Van Alphen heeft plaats gevonden en de akte bij het kadaster is geregistreerd, kan iedere grond gebruiker op zijn 'nieuwe' perceel aan de slag. Na de ondertekening zal gedeputeerde De Kok spreken over 'De toekomst van de landin richting in Zeeland, met relatie naar plattelandsontwikkeling'. De provincie geeft 400.000 gulden subsidie voor extra natuurontwikke ling in de Scherpenissepolder. Voor dit gebied is een natuurontwikke lingsplan vastgesteld en met de uit voering daarvan is inmiddels begon nen. Het extra geld is bedoeld voor het verwijderen van de Gatweg en aanpassingen in de waterhuishou ding ten behoeve van natte natuur waarden. De provincie spreekt van een 'ambitieuze natuurinrichting op deze uiterst kansrijke locatie langs de Oosterschelde'. De landinrich tingscommissie Poortvliet moet de werkzaamheden in 2001 afronden. Bij snelheidscontroles heeft de Thoolse politie donderdag 42 over treders betrapt. In totaal werden 920 bestuurders gecontroleerd. Op de Ten Ankerweg gingen de meeste in de fout, namelijk dik zes procent. De radarwagen stond eerst van half acht tot half tien 's morgens in de Westkerkseweg te Scherpenisse. Daar passeerden 370 voertuigen, waarvan er veertien harder reden dan de toegestane 50 km/u (overi gens geldt hier tijdelijk een maxi mumsnelheid van 30 km/u). De hoogst gemeten snelheid was 82 km/u. Vervolgens werd er tussen tien en twaalf uur gepost op de Ten Ankerweg in Tholen. Van de 360 passanten reden er 23 te hard, met 71 km/u als uitschieter. Tenslotte controleerde de politie in de Broek- seweg tussen Oud-Vossemeer en Sint-Annaland, waar tussen twaalf uur en half twee 190 voertuigen passeerden. Er werden vijf overtre dingen geconstateerd op deze 80- km-weg, met 96 km/u als hoogst gemeten snelheid. Wie bij de huidige temperaturen nog een baantje zou willen trekken in het Zoommeer bij de Speelmans platen, kan zijn gang gaan. Het zwemverbod dat hier sinds 7 augus tus gold, is op 30 oktober door de provincie ingetrokken. Het verbod werd destijds van kracht in verband met de hoge concentratie blauwal gen. Dat uitte zich in groene drijfla gen op het water, doordat bij een hogere watertemperatuur giftige stoffen worden afgescheiden. Wie erin zwemt, kan met irritatie van de huid te maken krijgen of met maag- en darmstoornissen. Volgens de pro vincie is de concentratie nu weer voldoende afgenomen. De suggestie van de PvdA om subsi diëring van Thoolse welzijnsinstel- lingen afhankelijk te maken van de bereidheid om deel te nemen in een overkoepelende organisatie - de zo genaamde welzijnskoepel - slaat niet aan bij het gemeentebestuur. „Men moet als organisatie onder een dergelijke paraplu willen schui len. We hebben daarom liever dat het vanuit de instellingen zélf komt", reageerde burgemeester W. Nuis in de gemeenteraad. Volgens hem zal het niet eenvoudig zijn om dit voor elkaar te krijgen. Momen teel wordt de laatste hand gelegd aan een rapport over de welzijnskoepel. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 5