Is kunstwerk geen weggegooid geld? Scholen niet even fris en proper Openbaar onderwijs verliest terrein aan christelijke scholen in Tholen B. en w.: met begeleiding schoonmakers gaat het goed Julianaschool krijgt in 5 jaar kwart meer leerlingen Wie is er nu paternalistisch? Steun minima peuterspeelzaal TUIN- EN SERREMEUBELEN Donderdag 2 november 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 SGP wil eerst discussie over nieuw beleid Sint-Maartensdijk krijgt binnenkort zijn luchtkasteel, waarmee de laatste woonkern in de gemeente een open luchtkunstwerk krijgt. Een nieuw rondje kunst, waarover b. en w. advies willen vragen van de raadscommissie al gemeen bestuur en welzijn, vond de SGP een stap te vroeg. „Voor ons is dat geen vanzelfsprekendheid!", liet M.J. Klippel weten. Achterstand Rio 1 januari ingehaald Wethouder Van Kempen gaat met de bovenschools direc teur Hellemons van de federatie van openbare scholen bespreken of het schoonmaken van de lokalen, gangen en toiletten inderdaad te wensen overlaat. Een aantal raadsfracties had daar maandag zijn bedenkingen over. Calvijncollege Leerplicht Hekwerken Zittingsdagen belastingplan 2001 bijstandstrekkers In vijf jaar tijd is de verhouding tussen christelijk en openbaar onderwijs in Tholen licht veranderd in het voordeel van de christelijke scholen. Tussen de plaatsen onderling zijn er opmerkelijke verschillen. De Koningin Julianaschool in Sint-Philipsland kreeg ruim een kwart meer leerlingen. Je zou zeggen dat dat ten koste is ge gaan van de openbare basisschool De Luyster, want daar daalde het aantal leerlingen sinds 1995 met dik 14 pro cent. Opvallend is dat de grote scholen het afgelopen jaar niet noemenswaardig gegroeid zijn. Snelste groeier van dit jaar is De Rieburch uit Sint-Maartensdijk. \E is e 11 n a Weinig groei Aanwas Gewogen KUNSTSTOF - TEAK - ALUMINIUM bots Co. Wouts Co. tuinmeubelen Wethouder Van Kempen had in de al gemene beschouwingen van de SGP .kriebels' geconstateerd over het kunstbeleid. „De achterstand is nu weggewerkt en daarmee is de in 1988 door de gemeenteraad vastgestelde nota Tholen in beeld uitgevoerd. Over nieuw kunstbeleid willen we de commissie abw advies vragen, maar wanneer je over kunst praat, dan is het zoveel hoofden, zoveel zinnen", zei Van Kempen. „Maar is er onder de Thoolse bevol king wel behoefte aan?", vroeg Klip- pel zich af. „Ziet de burger het nut er van in? Ik hoor inwoners zeggen: waar is dat voor nodig in een tijd van bezuinigingen. Is het geen geld weg gegooid? We hebben al moeite ge noeg om ons cultureel erfgoed - mo numenten - in stand te houden. Laten we daarom eerst eens in de commis sie bespreken of er wel nieuw kunst beleid nodig is", aldus Klippel. M.A.J. van der Linde daarentegen zei erg trots te zijn op de eigentijdse kunst. „En onze huidige monumen ten zijn dat vroeger ook een keer ge weest." Het PvdA-raadslid merkte bovendien op, dat de kunstroute die in Tholen elk jaar georganiseerd wordt, drommen mensen trekt. Hij was er o.a. SGP-raadslid Hoek tegen gekomen. Ten aanzien van de monumenten zei de wethouder dat onderzocht wordt of een gedeeltelijke ontschotting mo gelijk is. Nu zijn er aparte potjes voor de restauratie van woningen, kerken en boerderijen, maar voor kerken is het op en tekort en voor de restauratie van boerderijen houdt de gemeente geld over. Van Kempen was er echter niet zeker van of die ontschotting gaat lukken. „Want in Den Haag denkt men soms niet verder dan de Heinenoordtunnel." De gemeente Tholen wil in elk geval mime aan dacht geven aan de subsidiemogelijk heden voor restauraties. Hiervoor wordt een intensieve voorlichtings campagne georganiseerd. Bij de reacties van de zes raadsfrac ties op de antwoorden van de wethou ders en de burgemeester op de alge mene beschouwingen, kon het werk eventueel verdeeld worden. De frac tievoorzitter mocht zijn partijgenoten ook inschakelen voor bepaalde onder werpen en dat deed iedereen. Om te beginnen de grootste fractie, de SGP, waar Dijke begon, die de burgemees ter steeds verzocht om een volgend fractielid het woord te geven, om te beginnen Klippel. Toen Koopman klaar was, wilde die zelf het woord geven aan Hoek, maar dat ging zo maar niet. Dat moest via fractievoor zitter Dijke, merkte burgemeester Nuis op. Hoek liet zich daarbij de term .paternalistisch' ontvallen, waar op Nuis direct reageerde: 'van wie?' Hoek schrok en liet dat verder maar in het midden. De andere fracties ke ken het glimlachend aan. Het leek wel een kleuterschool. Van der Linde, die met zijn uitgedunde PvdA-fractie als volgende aan de beurt was, liet de regie dan ook graag aan de burge meester over. „Ik ga zelf niet verdelen wie er spreektijd heeft. Dat kunt u veel beter dan ik." Het indicatieorgaan Rio in Sint- Maartensdijk, dat mensen beoor deelt of ze in een verzorgingstehuis mogen, kampt met enige achter stand. „Maar rond de jaarwisseling hopen ze dat ingehaald te hebben", zei wethouder Heijboer tijdens de begrotingsbehandeling. En het Rio, dat ondergebracht is in het gebouw van Maartenshof, krijgt het nog drukker, want alles wat on der de wet voorzieningen gehandi capten valt, gaat van de gemeente over naar het Rio. Eigenlijk vallen woningaanpassingen boven de 45.000 gulden wel onder verant woordelijkheid van de gemeente, maar in het belang van de inwoners willen b. en w. toch alles bij het Rio onderbrengen, zei de wethouder. Volgens de raadsleden Van der Linde (links) en Van Belzen midden- hier samen met raadslid Piet in overleg over een motie- laat het schoonhouden van de scholen te wensen over. „Het is wel een nationaal pro bleem", zei mevr. M.A.E. Velthuis, „maar feit is dat het in de Thoolse scholen niet altijd even schoon is. Kan het college de oudercommissies hier niet eens over polsen?" Voor het onderhoud van de scholen wordt de zogenaamde Londovergoe- ding beschikbaar gesteld. Voor deze vergoeding kunnen de scholen schoongemaakt worden, mits daar een goede begeleiding van het schoonmaakbedrijf aanwezig is. Dan wordt aan de gevraagde presta tie voldaan, aldus b. en w. Voor dit reguliere onderhoud wordt 85% van het bedrag ingezet. De plaatselijke directeur kan 15% van de vergoe ding flexibel inzetten door op regie basis het schoonmaakbedrijf extra werkzaamheden te laten verrichten. Wanneer het rijk extra geld voor schoonmaakwerk beschikbaar stelt, dan komen die automatisch ten gun ste van de Thoolse scholen. Totaal geeft de gemeente 182.714 gulden per jaar uit aan het schoonhouden van de openbare basisscholen. De Rieburch in Sint-Maartensdijk krijgt het meeste geld: 35.905 gulden. Dan volgt De Casembrootschool in Sint- Annaland met 30.083 gulden. Ter Tolne in Tholen ontvangt 27.171 gulden, Die Heenetrechtschool in Oud-Vossemeer 21.765 gulden, de Eevliet in Poortvliet, de Schalm in Stavenisse en de Luyster in Sint- Philipsland elk 18.022 gulden. Voor het schoonmaken van de Ooster- scheldeschool in Scherpenisse is 13.724 gulden beschikbaar per jaar. Volgens P. van Belzen is de Londo- norm gewoon te laag, waardoor de problemen bij het schoonhouden ontstaan. M.A.J. van der Linde was er ook niet gerust op. „Het zou een wonder zijn als de scholen op Tho len allemaal even fris en proper zijn." Van Kempen zegde daarop toe om de zaak met de bovenschoolse directeur op te nemen. Doordecentralisatie van het voortge zet onderwijs bleek een moeilijk punt bij de SGP. Het Schelde college in Sint-Maartensdijk zit er niet om te springen, vertelde wethouder Van Kempen, maar het Calvijncollege in Tholen wil graag meer zeggenschap over de gebouwen. „Maar als je als gemeente dat werk toch moet doen, dan voor twee scholen en niet voor één", zei de wethouder. M. Dijke nam daar geen genoegen mee. Hij pleitte voor verder onderzoek naar de mogelijkheden van doordecentra lisatie. Zowel M.A. van Beek als P. van Belzen wilden echter de be staande situatie handhaven. „Het is namelijk heel lastig, wanneer je niet met gelijke monniken, gelijke kap pen kunt werken", aldus Van Bel zen. PvdA, Christenunie en CDA brachten maandag bij de begrotingsbehande ling in de gemeenteraad naar voren, dat het college actiever moet zijn in het tegengaan van schoolverzuim. „Als leerlingen echt niet willen, laten ze rustig een proces-verbaal over zich heen komen. Als de boete over drie kwart jaar komt, accepteren ze die en meestal vallen ze dan ook al buiten de leerplichtwet van 1969. Die geldt tot 16 jaar en bij gedeeltelijk leerplichti gen tot 17 jaar. Het rijksbeleid zegt wel, dat je de jongeren tot hun 23ste moet volgen, maar dat staat op ge spannen voet met de praktijk", zei wethouder Van Kempen. Mevr. Velthuis vond dat het college de vinger aan de pols moet houden. „Wij betreuren het, dat er te weinig contro le is. Ook met het ROC vallen er af spraken te maken voor gedeeltelijk leerlplichtige jongeren. Als er signa len zijn van spijbelen, dan dienen leerlingen vroegtijdig ondersteund te worden", zei het PvdA-raadslid. „De morele en de economische factor botsen", bracht Van Belzen naar vo ren. „Bij het ROC gaan leerlingen de mist in en dat is heel erg jammer." Ook raadslid Van Beek vroeg aan dacht voor het voortijdig schoolverla ten. Wethouder Van Kempen zei dat het Scheldecollege in Sint-Maartens dijk in elk geval met de ouders praat wanneer zich problemen over school verzuim voordoen. De wethouder bleef met Van Belzen van mening verschillen over het plaatsen van hekwerken bij scholen. Om vandalisme tegen te gaan, willen b. en w. een hekwerk wel betalen, maar het veiligheidsaspect wordt bui ten beschouwing gelaten, zei Van Kempen. „Maar vandalisme kweekt bij de scholen toch onveiligheid", wierp Van Belzen tegen. „De school pleinen zijn doelwit en die pleinen zien er tegenwoordig anders uit dan alleen maar een tegelplateau. En alles wat buiten het schoolgebouw is, dat is toch voor rekening van de gemeen te!" Ten aanzien van naschoolse opvang liet de wethonder weten, dat bijzon dere scholen kunnen inhaken door daarvoor ruimte beschikbaar te stel len, zoals dat nu ook peuterspeelzaal de Fabeltuin in Tholen heeft gedaan. De stichting kinderopvang regelt dat verder. M. Dijke zei geen voorstander te zijn van brede schoolvorming omdat die ontwikkeling uitdraait op verlenging van de kinderopvang en daar is de SGP niet voor. Mevr. Velthuis juichte dat weer toe en pleitte voor het ge bruik maken van de stimuleringsrege ling. „Als je geen onrust wil hebben, moet je hiervoor heel tijdig randvoor waarden ontwikkelen", zei Van Bel- Gezinnen met een minimuminkomen kunnen via het declaratiefonds extra geld krijgen om de eigen bijdrage voor de peuterspeelzaal te betalen. Het declaratiefonds wordt daarvoor vanaf volgend jaar met 4125 gulden verhoogd. Dit voorstel doet het college aan de leden van de commissie algemeen be stuur en welzijn. De commissie ver zocht b. en w. om na te gaan hoe deze gezinnen tegemoet konden worden gekomen in de kosten van de peuter speelzaal. Per maand moet voor een kind 54 gulden worden betaald. Dat blijkt voor sommige ouders een te ho ge drempel om hun kinderen bij een peuterspeelzaal aan te melden. Het college vindt het nodig daar wat aan te doen. Ze vindt het bezoeken van een peuterspeelzaal belangrijk voor de ontwikkeling van het kind. Probleem is echter dat de ouderbij drage voor een peuterspeelzaal niet valt onder de 'noodzakelijke kosten van het bestaan'. De keuze om een kind aan te melden, is immers vrij. Daarom kan via de bijzondere bij stand geen extraatje verstrekt wor den. Blijft volgens b. en w. niets anders over dan dit via het declaratiefonds te doen. Om aan te sluiten op de regels van dit steunfonds wordt 75 procent van de ouderbijdrage vergoed: 405 gulden per kind per jaar. De commis sie behandelt het voorstel dinsdag avond om half acht. Vrouwen besturen. De Nederland se bond van plattelandsvrouwen, af deling Zeeland, organiseert vandaag (donderdag) vanaf half twee in de Vroone te Kapelle een studiemid dag 'Vrouwen besturen, een van zelfsprekende zaak' Op maandag 13 en 20 november houdt de gemeente Tholen 's mid dags zitting in de dorpshuizen om inwoners met een bijstandsuitkering te informeren over de gevolgen van het belastingplan 2001. De betrok kenen krijgen daarvoor een per soonlijke uitnodiging. De eerste middag komen vier woonkernen aan de beurt, de tweede middag de andere vijf. De gemeente mag alles niet meer verrekenen met de uitke ring, de mensen ontvangen bepaal de toeslagen rechtstreeks. De geld stromen worden dus anders en daarvoor wil de gemeente tijdig maatregelen treffen, zodat de be trokkenen in januari de juiste bedra gen ontvangen, zei wethouder Heij boer maandag in de gemeenteraad. „We helpen de mensen bij het in vullen van hun belastingformulie ren en ze krijgen koffie. Wanneer het aantal in een bepaalde woon kern gering is, bezoeken we de mensen daar thuis", aldus de wet houder. „Een hele goede manier", zei mevr. Velthuis, maar mevr. Frigge was minder enthousiast over de zittings middagen in de dorpshuizen. „Dan kan iemand zien dat zijn buurvrouw daar ook bij betrokken is en dat lijkt me uit het oogpunt van privacy niet gewenst. Bezoek daarom alle men sen thuis en misschien krijgt u dan ook nog wel koffie." Wethouder Heijboer legde uit, dat de tijd te kort is om alle mensen persoonlijk te bezoeken. „We moe ten de belastingformulieren tijdig en collectief opsturen, zodat de uit betaling half januari kan plaatsvin den." Het openbaar onderwijs in de ge meente Tholen heeft ten opzichte van 1995 terrein prijs moeten geven aan de christelijke scholen. Ging vijf jaar geleden nog 61 procent van de leer lingen naar een christelijke school, dit jaar is dat 62,4 procent. Op zich is dat niet zo'n schokkende verschuiving, maar de vraag is of het een trendmati ge beweging is. Het openbaar onder wijs telt momenteel 1055 leerlingen, tegen 1747 op de bijzondere scholen. Verder zijn er tussen de diverse plaat sen forse verschillen. Zo valt op dat in Sint-Maartensdijk, Stavenisse en Oud-Vossemeer het christelijk onder wijs juist is teruggelopen. In de smal stad is de openbare school De Rie burch zelfs aanzienlijk groter dan de christelijke Juliana van Stolberg- school. Sinds 1995 is het aandeel van het openbaar onderwijs in Sint-Maar tensdijk opgelopen van ruim 68 naar dik 72 procent. Het is traditioneel dat er in Sint-Maartensdijk minder leer lingen op het christelijk onderwijs zit ten. De flinke toename van dat ver schil is echter minder logisch. Ook in Sint-Annaland is het openbaar onder wijs (De Casembrootschool) iets gro- w r-, f i bruidsmode Nieuwe japonnen Kiiippakketten Enorme collectie bruidsstoffen 24)1 AË Bodegraven 0172-613751 Zuiddijk 16 3244 AZ Nieuwe Tonge 0187-652134 Om u zo goed mogelijk te kunnen helpen werken wij alleen op afspraak Advertentie I.M. ter dan het aantal leerlingen op de School met de Bijbel. Maar dat ver schil is lang niet zo groot. Verder is in alle kernen van Tholen het bijzonder onderwijs het grootst, al scheelt het in Oud-Vossemeer niet veel. In Tholen heeft het openbaar onder wijs een aandeel van 21,7 procent (in 1995 was dat nog 23,7 procent). De montessorischool De Kraal heeft 11,2 procent van de leerlingen en De Re genboog en Eben-Haëzer samen 67,1 procent (vijf jaar geleden was dat re spectievelijk 12,8 en 63,5 procent). In Poortvliet heeft het openbaar onder wijs een aandeel van (tussen haakjes het percentage van 1995) 46,8 pro cent (54,7), in Scherpenisse 30,1 pro cent (30,8), in Sint-Maartensdijk 72,1 procent (68,3), in Stavenisse 27,2 pro cent (27,1), in Sint-Annaland 51,5 procent (51,9), in Oud-Vossemeer 47,8 procent (47,3) en in Sint-Philips land en Anna Jacobapolder (die laat ste plaats heeft alleen een christelijke basisschool) 27 procent (33,4). Het beeld van het bijzonder onderwijs is een beetje vertekend, omdat er een aantal scholen zijn die in meer of mindere mate een regionale functie hebben. Zo trekt de reformatorische Rehobothschool in Stavenisse leerlin gen uit de hele gemeente. Ook de Eben-Haëzer (op gereformeerde grondslag) en montessorischool De Kraal uit Tholen hebben leerlingen van buiten deze plaats (soms zelfs van buiten de gemeente). Dat de openbare scholen minder hard groeien dan de bijzondere, ligt vol gens bovenschools directeur L.A. Hellemons van de federatie Thoolse basisscholen niet aan de kwaliteit van het onderwijs. „Het is goed te verkla ren, want met name bij de christelijke scholen zijn de gezinnen in het alge meen groter. Dat zie je in het open baar onderwijs veel minder. Boven dien zijn er ook plaatsen waar het heel goed gaat, zoals in Sint-Maartensdijk en in Sint-Annaland waar zelfs weer een extra lokaal op de rol staat." Op dit moment is de reformatorische Eben-Haëzerschool uit Tholen de grootste basisschool van de gemeente Tholen. Er zaten op de peildatum 1 oktober) 302 leerlingen op Eben Haë- zer. Daarna volgen openbare school De Rieburch uit Sint-Maartensdijk (253 leerlingen), de reformatorische Rehobothschool uit Stavenisse (251 leerlingen), christelijke nationale school De Regenboog uit Tholen (236 leerlingen) en de openbare De Casembrootschool uit Sint-Annaland (205 leerlingen). Opvallend is dat van deze scholen alleen De Rieburch aan zienlijk is gegroeid. Bij Eben Haëzer, de Regenboog en de E>e Casembroot- De Rieburch (hier groep 1 met juf Vera Blom) is in het afgelopen jaar het sterkst gegroeid van alle Thoolse basisscholen. Integenstelling tot de meeste andere dorpen van Tholen, is de openbare school in de smalstad veel groter dan de christelijke. school was er een lichte daling te zien. Rehoboth groeide wel, maar slechts met één leerling. De Rieburch daarentegen heeft 15 leerlingen meer dan vorig jaar. In de huidige opvattin gen in verband met klassenverklei ning, zou dat één extra groep kunnen zijn. De grootste dalers in absolute cijfers zijn De Luyster (min negen) en de School met de Bijbel uit Sint-Anna land (min acht). Het kleinst zijn nu de christelijke basisscholen Het Kompas uit Anna Jacobapolder en De Ark uit Oud-Vossemeer met beide 41 leerlin gen. Verschil tussen beide scholen is dat De Ark in de afgelopen vijf jaar licht is gegroeid (zij het met golfbe wegingen), terwijl Het Kompas juist is afgeslankt. De Luyster boekte in vijf jaar tijd relatief het grootste ver lies aan leerlingen, namelijk 14,7 pro cent, gevolgd door Het Kompas met 12,7 procent en montessorischool De Kraal uit Tholen met 12,2 procent. Met 25,4 procent meer leerlingen dan in 1995, is de Koningin Julianaschool trendmatig de beste. Ook de School met de Bijbel uit Poortvliet en de Groen van Prinstererschool uit Scher penisse boeken een flinke winst ten opzichte van vijfjaar geleden met re spectievelijk een toename van 22,1 en 21,5 procent. De leerlingenaantallen per school zijn nu (met tussen haakjes het aantal van vorig jaar): De Regenboog 236 (239), Eben-Haë zer 302 (303), De Kraal 90 (89) en Ter Tolne 174 (171) Tholen; School met de Bijbel 83 (85) en De Eevliet 73 (73) Poortvliet; Groen van Prinstererschool 158 (148) en Oosterscheldeschool 68 (67) Scherpenisse; Juliana van Stolbergschool 98 (95) en De Rieburch 253 (238) Sint-Maar tensdijk; Rehobothschool 251 (250) en De Schalm 94 (89) Stavenisse; School met de Bijbel 193 (201) en De Casembrootschool 205 (209) Sint-Annaland; De Ark 41 (41), St.-Anthoniusschool 76 (69) en Die Heenetrechtschool 107 (108) Oud-Vossemeer; Koningin Julianaschool 178 (164) en De Luyster 81 (90) Sint-Philipsland; Het Kompas 41 (40) Anna jacoba polder. De totale leerlingenaantallen zeggen niet alles. De grootte van de diverse groepen verschilt nogal. Zo is de Eben Haëzer uit Tholen weliswaar de grootste basisschool, maar buurman De Regenboog had op de peildatum een grotere aanwas van 4-jarigen (res pectievelijk 37 en 40). Ten opzichte van het totale leerlingenaantal heeft De Kraal uit Tholen de meeste 4-jari gen, namelijk 21,1 procent. Bij De Luyster daarentegen maken de 4-jari gen slechts 6,2 procent van het totaal uit. Maar de kleutergroepen variëren ook door het jaar heen van samenstel ling. Vierjarigen zijn namelijk nog niet leerplichtig. Wanneer kinderen vier zijn, mogen ze naar school, maar als ze vijf worden, moeten ze. Zo kunnen er gedurende het hele jaar kinderen in groep 1 en 2 instromen. Groep 3 (in het lagere-schoolsysteem was dat klas 1) is een vaste groep. Af gezet tegen het geheel, hebben De Rieburch uit Sint-Maartensdijk en de De Casembrootschool uit Sint-Anna land veruit de grootste groepen 3. Die maken daar 24,2 procent van het tota le aantal leerlingen uit. Het Kompas uit Anna Jacobapolder heeft met 3,2 procent van het totaal relatief de kleinste groep 6-jarigen. De Rieburch had op 1 oktober de meeste kinderen van 12 jaar of ouder op school, namelijk 10. De Regen boog en Ter Tolne volgden met 6 en De Kraal heeft 5 twaalfjarigen. Behalve het absolute leerlingenaan tal is er ook nog zoiets als een,'ge wogen' leerlingenaantal. Daarbij wordt gekeken of een kind extra aan dacht nodig heeft. De factor 1 zijn kinderen die zonder noemenswaardi ge problemen functioneren. Leerlin gen die iets meer aandacht nodig hebben, tellen voor 1,25. En zo zijn er ook nog leerlingen die voor 1,7 en 1,9 tellen naarmate ze meer leerpro blemen hebben. In de laatste catego rie (1,9) zitten de allochtone kinde ren. Het gewogen leerlingenaantal zal zodoende altijd hoger uitvallen dan het werkelijke. Het is op zich geen verrassing dat er meer allochto ne kinderen op het openbaar onder wijs zitten. Opvallend is wel dat de openbare scholen een aanzienlijk groter verschil hebben tussen het werkelijke en het gewogen aantal leerlingen. Voor een aanzienlijk deel komt dat doordat er meer allochto nen op de openbare scholen zitten. Maar dat verklaart zeker niet alles. Want ook de categorie kinderen die iets meer aandacht nodig hebben (factor 1,25) is bij de openbare scho len veel groter dan in het bijzonder onderwijs. Deze categorie maakt in het openbaar onderwijs gemiddeld 47 procent van het totaal uit, terwijl dat bij het bijzonder onderwijs slechts 21,9 procent is. Het percenta ge allochtone leerlingen ligt bij de bijzondere scholen op 1,4 en bij de openbare op 10,4. De groep leerlingen die iets meer aandacht nodig heeft, is relatief het grootst bij de De Casembrootschool in Sint-Annaland (77,1 procent van het totaal), De Eevliet in Poortvliet (72,6 procent) en Ter Tolne in Tho len (59 procent). Het meeste aantal leerlingen dat géén extra aandacht voor de leerstof behoeft, hebben De Kraal (mede veroorzaakt door het ei- gen-temposysteem) met 5,6 procent, de Sint-Anthoniusschool uit Oud- Vossemeer met 6,6 procent en De Regenboog met 9,3 procent. Hellemons ligt niet wakker van de cijfers. „Ik heb op zich geen verkla ring voor die grotere categorie 1,25. Maar het zijn ook geen werkelijke cijfers. Leerlingen worden in zo'n categorie ingedeeld naar aanleiding van de opleiding en de sociaal-eco nomische status van de ouders. Is die lager, dan krijgt zo'n leerling meer gewicht. Maar dat zegt natuurlijk niets over de werkelijke capaciteiten van een leerling. Bovendien moet je al minimaal 9 procent van je leerlin gen in die categorie hebben zitten, wit je in aanmerking komen voor middelen om die extra zorg te kun nen geven", zegt de bovenschools directeur. Hij wil echter niet zover gaan om te zeggen dat dus blijkbaar de sociaal-economisch hogere klas sen in het algemeen voor het christe lijk onderwijs kiezen. „Dat is een conclusie dip je niet zolder meer kunt trekken. De rol van het open baar onderwijs is van oudsher de eer ste opvang geweest. Allochtone kin deren worden al snel bij het openbaar onderwijs aangemeld om dat wij de leerlingen niet beoordelen op geloofsachtergrond of ideologie. Die ouders denken dan wellicht dat ze bij ons het beste uit zijn. Al ben ik ervan overtuigd dat een islamitisch kind ook op een christelijke school de ruimte krijgt voor zijn eigen iden titeit. Maar ook zonder die allochto ne kinderen kun je niet zeggen dat de hogere klassen voor het bijzonder onderwijs kiezen. Niet alle ouders geven hun opleiding en achtergrond op aan de school. Ze hoeven dat ook niet te doen, het is niet verplicht. Het beeld vertekent dus wel wat." Maar ook over de hogere aantallen leerlingen die potentieel meer zorg behoeven, maakt Hellemons zich niet druk. „Ik maak me geen zorgen, integendeel. Meer leerlingenge wicht, betekent ook meer geld om die extra zorg te geven. We krijgen subsidies en dat levert alleen maar voordeel op qua formatie en moge lijkheden", aldus Hellemons. „De normale extra zorg kunnen wij op de openbare scholen in Tholen goed le veren. Alleen wat de professionele hulp betreft, bijvoorbeeld van een psycholoog of orthopedagoog, grij pen we nog wel eens in een lege kas. Die zijn heel duur. En de gemeente heeft bij het RPCZ pakket 1 geno men en dat biedt beperkte hulp. Wij pleiten er echter voor om pakket 3 te nemen. Dat betekent dat je onbe perkt gebruik kunt maken van allé faciliteiten van het RPCZ. En dat kost echt geen tonnen. Het gaat dan om 40.000 tot 50.000 gulden per jaar voor de hele gemeente." Hellemons vindt dat het systeem van leerlingen gewichten bepaald niet vlekkenloos werkt. „Er is al tien jaar veel kritiek op het systeem. De gewichten klop pen niet met de werkelijkheid. Een allochtone leerling die 1,9 als ge wicht krijgt, kan heel best een vlotte leerling zijn die met prima beoorde lingen de school doorloopt, terwijl een ander kind dat eerst in categorie 1 binnenkwam, gaandeweg het tra ject veel meer zorg nodig blijkt te hebben. Maar men heeft dit systeem nog steeds aangehouden, eigenlijk omdat men ook zo gauw niets beters wist te verzinnen. Er waren wel plannen voor toetsing in groep 1, maar dat stuitte ook weer op proble men. Wie moet er gaan toetsen Kun je dat wel doen op zo'n jonge leef tijd? Hoe zit het met de privacy van de ouders? En kun je leerlingen in groep 1 al voorbestemmen voor de komende jaren? Het ligt dus alle maal niet zo gemakkelijk. En daar om is dit systeem nog maar aange houden. Maar ik sluit niet uit dat het in de toekomst gaat veranderen." 1000 rrP showroom Hele jaar geopend Vakkundig advies Alle bekende merken op voorraad Gratis thuisbezorgen binnen 15 km. Grote collectie houten-, kunststof- en setremeubeien OPENINGSTIJDEN: ma 13.00-18.00 u. di t/m do 9.00-18.00 u. vr (koopavond) 9.00-21.00 u. 9.00-1 9.00-17.00 u. tuinmeubelen Parallelweg 42 (achterzijde station) Bergen op Zoom, tel. 0164-241662 Bezoek onze website www.wouts-tuinmeubelen-bergen op zoom.nl Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 7