Raadsbrede motie tegen Auvergnepolder Verburgh Tholen verdubbelt grondprijzen voor bedrijven na dubieus verleden Stuurgroep buigt zich over economie Tholen Gemeente wil burgers betrekken bij ontwikkelen toekomstvisie voor 2020 'Vader, waarom bouwen jullie heel Tholen vol' Vertraagde jeugdnota komt volgend kwartaal Boven Tholen duizend meter hoog vliegen Fracties zijn vrij om zelf een raadsspreekuur in te stellen Overtreders in uitgaanscentra flink aanpakken Donderdag 2 november 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Geen zware industrie en haven tegenover Tholen Tegen de zin van het college van b. en w. in heeft de ge meenteraad van Tholen maandagavond een motie aange nomen over de ontwikkelingen in de Auvergnepolder, aan de Brabantse kant van het Schelde-Rijnkanaal. Wapens Onderzoek naar 450 werklozen Initiatiefvoorstel b.v. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat. - Hi-end audio(speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Tholen 100 gulden, Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk 80 gulden De grondprijzen op bedrijfsterreinen gaan drastisch om hoog. Op Welgelegen in Tholen moet voortaan 100 gul den per m2 betaald worden, terwijl dat nu nog maar ƒ42,50 is. In Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk wordt met een gereduceerd tarief van 80 gulden per m2 vol staan. Daar is de huidige prijs ƒ45,15. In de commissie gemeentelijke ontwikkeling zal nog over de onderbou wing gesproken worden, maar vanaf dinsdag worden er al geen toezeggingen meer gedaan aan gegadigden met de oude prijzen. Alle raadsfracties steunden dit nieuwe beleid. Realistischer Motie Raad wil beleid om middenstand te steunen Een stuurgroep waarin gemeente, Kamer van Koophan del, OOT, middenstandsfederatie, landbouw en de toeris tische sector zijn vertegenwoordigd, buigt zich sinds kort over de Thoolse economie. 'Stuurgroep 2005' moet ko men tot een visie op de economie in zijn totaliteit tot het jaar 2005. In werkgroepen worden afzonderlijke onder werpen onder de loep genomen, bijvoorbeeld koop krachtafvloeiing. Geen massatoerisme Hoger opgeleiden Er komt een toekomstvisie voor Tholen in 2020. Het ge meentebestuur neemt het voortouw, maar wil er de inwo ners bij betrekken. „Want ook de burger heeft vaak goede ideeën", zei burgemeester W. Nuis maandag in de ge meenteraad. De visie moet zoveel mogelijk terreinen gaan bestrijken - wonen, werken en recreëren - en daarom zal ook expertise van buitenaf ingehuurd moeten worden. Geen onderdaan Objectieve commissie Volgens de motie is elke vorm van (zware) industrie en een insteekha- ven die het Thoolse woonklimaat aantast, niet acceptabel. B. en w. worden verzocht om de motie, voor zien van een planologische onder bouwing, ter kennis te brengen van de gemeente Bergen op Zoom en de provincies Zeeland en Noord-Bra bant. Tegen het uitspreken van zorg had wethouder W.C. van Kempen geen bezwaren, maar 'voorzien van een planologische onderbouwing' vond hij te ver gaan. Dat moest ge-i schrapt worden, maar daar gingen de indieners van de motie (Christen unie en PvdA) niet mee akkoord. Al le zes raadsfracties ondersteunden de motie, waarop burgemeester Nuis liet weten, dat die 'meegenomen' wordt door het college. In zijn beantwoording van de alge mene beschouwingen had Van Kempen erop gewezen dat wethou der Ravensteijn in een werkgroep over de Auvergnepolder zit, zodat de lijnen kort zijn. „De twee provin cies hebben ook contact over de in dustriële ontwikkelingen hier. Voor grotere ontwikkelingen gaat onze voorkeur uit naar de Kreekrakpol- der (bij Rilland), waar mogelijkhe den zijn voor vervoer per spoor, over de weg en via het water. Een containerhaven in de Auvergnepol der zou het woon- en leefklimaat van Tholen ernstig aantasten", zei Van Kempen. „U dient zich wapens te verschaffen om ons met een goed onderbouwd plan te kunnen verweren", merkte M.A.J. van der Linde op. „Wat is de positie van Tholen?", wilde drs. A.L. Piet weten. Wethouder Van Kempen legde uit dat er overleg is met Bergen op Zoom. „Dat overleg willen we niet frustreren. Maar als er een insteekhaven komt, dan gaan we dwars liggen. Daarvoor hebben we de juridische mogelijkheden van het indienen van bezwaren bij de ge meente, vervolgens bij de provincie en tenslotte bij de Raad van State." De ChristenUnie stond maandagavond alleen met een motie om gren zen aan de groei te stellen. „Wat we nu doen, is teveel. Ik zou niet mee willen maken dat mijn kinderen aan mij vragen: vader, waarom heb ben jullie heel Tholen volgebouwd?", zei drs. A.L. Piet. Hij wees op het feit dat de zeer ster ke groei van de uitgifte van bedrij venterrein in de gemeente Tholen nauwelijks heeft geleid tot afrem ming van de werkloosheid. „De verstening neemt toe, maar het aan tal van 445 werklozen blijft stabiel. Daarom moeten we bepalen wat de grens dient te zijn van de uit te ge ven bedrijfsterreinen." Voor het Sint-Philipslandse raadslid was dat al duidelijk: één hectare nieuw be drijventerrein per jaar was voor hem de goede balans tussen beperkte economische groei en het behoud van het natuurlijke en open karakter van de gemeente Tholen. Wethouder K.A. Heijboer zei niet aan te kunnen duiden, waarom de werkloosheid hier minder daalt dan elders. „Maar we zullen ons alle moeite getroosten om de werklozen inpasbaar te maken in het arbeids proces." Volgens Piet is daarvoor een gerich te aanpak en begeleiding van de be trokken 445 mensen nodig. „Anders vermindert het aantal werklozen niet." Het raadslid van de Christen- Unie pleitte voor die benadering in plaats van voor het almaar uitbrei den van bedrijfsterreinen. Hij vond het geen goed beleid wanneer een plattelandsgemeente als Tholen straks nog meer banen heeft dan de beroepsbevolking groot is. Volgens Piet nadert Tholen die grens met 8000 banen tegenover een beroeps bevolking van 8500. „Het is niet wenselijk dat de gemeente Tholen op het gebied van werkgelegenheid een regiofunctie vervult. Daarvoor zijn Bergen op Zoom en Roosen daal." De wethouder twijfelde sterk aan die gegevens. „Voor mij is het duidelijk dat we geen 8000 banen in de gemeente hebben." Piet liet zich niet vermurwen: „Ik geef u de cij fers." Heijboer: „Maar wel koste loos!" PvdA en ChristenUnie kwamen uit eindelijk met een initiatiefvoorstel, dat door D66, VVD en SGP werd gesteund. Hierin werd vastgesteld, dat de werkloosheid in de gemeente Tholen ondanks de economische groei nauwelijks meer daalt. Toch zijn er nog steeds circa 450 mensen werkloos. Onderzocht dient te wor den, wat de opbouw van deze groep is: leeftijd, opleiding, geslacht, enz. Indien mogelijk moet dan een plan opgesteld worden tot integratie van deze groep in de arbeidsmarkt, waar mogelijk met het Thoolse bedrijfs leven. Wethouder Heijboer liet we ten dat het college akkoord gaat met dit bijna raadsbreed gesteunde ini tiatiefvoorstel. Zij het dan met vertraging, de Thoolse jeugdnota komt eraan. Het gemeentebe stuur verwacht het stuk in het eerste kwartaal van volgend jaar te presenteren, zei de burgemeester die de gemeenteraad excuses aanbood voor de vertraging. „Het is te laat opgepakt" Mevrouw M.A.E. Velthuis (PvdA) maakte zich be zorgd dat de jongeren, ouders en ook de gemeenteraad niet betrokken worden bij het samenstellen van de nota. „Ze moeten er vanaf de basis bij be trokken worden, hebben IPO en VNG afgesproken bij 'Jeugdbeleid in Balans'", aldus het raadslid. De burgemeester was het met haar eens dat zonder de jeugd geen jeugdnota gemaakt kan worden, maar Tholen doet mee in een VNG-project en volgt het traject zoals daarin is uit gestippeld. Dat betekent dat in ieder geval het jeugd- en jongerenwerk betrokken is bij het voortraject. Met de jeugd van Sint-Maartensdijk wil het gemeentebestuur van ge dachten wisselen over een jonge renontmoetingsplaats (jop) in de smalstad. „Je kunt wel net doen of de behoefte er niet is, maar jonge ren willen elkaar ontmoeten", aldus burgemeester Nuis. Hij vulde aan dat het een misverstand is dat een jop per definitie de 'vandalisme- jeugd' zou aangaan. De VVD vond het bij monde van mevrouw E. Frig- ge-Hogesteeger prima dat er met de jeugd gesproken wordt. Overigens vond mevr. Velthuis dat jeugdbeleid meer moet zijn dan alleen kijken naar de activiteiten van het jeugd- en jongerenwerk. Waarop de burge meester zei dat het project resulteert in een 'skelet' dat verder aangekleed moet worden. „Kan dat samen met de betrokken partijen gebeuren?" wilde mevr. Frigge weten. Nuis ant woordde bevestigend. Bij herhaling stunten militaire vlieg tuigen wel een half uur aan een stuk boven Scherpenisse en Sint-Maar tensdijk, daarmee veel overlast ge vend. Die toelichting gaf M.J. Klip- pel in de gemeenteraad op de opmerking hierover in de algemene beschouwingen van de SGP-fractie. „Tijd en plaats dat dit is geconsta teerd, zijn te noemen." Burgemeester W. Nuis, die sinds zijn aantreden in Scherpenisse verblijft, had er niets van gemerkt, maar was bereid bij de vliegbasis Woensdrecht te informe ren, „Stunten mag niet. Vliegers die nen zich aan de luchtvaartwet te hou den, bovendien mag boven Tholen niet lager worden gevlogen dan dui zend meter", wist hij te vertellen. Advertentie I.M. t Wethouder K.A. Heijboer kondigde maandag bij de begrotingsbehande ling zonder slag of stoot de verho ging aan, waar met name de Chris tenUnie zo sterk op aangedrongen had. Die fractie had dat vorig jaar ook al gedaan, maar dit keer had ze de accountant van de gemeente aan haar zijde gevonden, want die vond de werkwijze van het college dubi eus. Zo is vorig jaar de uitgifte van grond aan bedrijven in Sint-Anna land met 600.000 gulden gesubsi dieerd. De CU pleitte voor 100 gul den per m2, dezelfde prijs als in de gemeente Reimerswaal. De wethouder kondigde de verho ging aan voor bestaande bedrijven terreinen, want als er nieuwe indus trieterreinen aangelegd worden moet de kostprijs betaald worden. „En volgens de provincie moeten we op die grondverkopen behoorlij ke winst gaan maken om andere plannen - zogenaamde inbreidingen - te kunnen betalen. Dan leggen we echter wel een erg grote druk op de bestemmingsplannen", vond Heij boer. Raadslid P.W.J. Hoek noemde de nieuwe prijzen 'een stuk realisti scher'. Hij vond het idee van de CU om winsten op de grondverkopen te gebruiken voor het opknappen van oude bedrijventerreinen in Sint- Maartensdijk en Tholen 'zeer posi tief'. RK.M. Stouten vond het nogal ver rassend. „Vorig jaar hebben wij al gevraagd om de grondprijzen aan te passen en nu kondigt de wethouder tussen neus en lippen verhogingen aan tot 80 en 100 gulden. En dat zonder onderbouwing!" Stouten wees er ook op, dat één hectare be drijventerrein de gemeente ook geld oplevert. Het idee van opcenten ten bate van verbetering van oude be drijventerreinen ondersteunde het VVD-raadslid, maar hij vond wel dat de grondprijsverhoging met ar gumenten nog in de commissie ge meentelijke ontwikkeling behan deld moet worden. Drs. A.L. Piet zei 'zeer content' te zijn met de prijsverhoging van de grond. „Jammer dat het niet eerder gebeurd is, want dat had ons miljoe nen guldens opgeleverd." Piet had in zijn algemene beschouwingen voorgerekend, dat de gemeente Tholen 2,5 miljoen gulden aan in komsten was misgelopen door de grondprijs niet al in 1999 marktcon form te verhogen. Het raadslid van de CU zwaaide triomfantelijk met zijn algemene beschouwingen naar Stouten, om duidelijk te maken dat daarin de on derbouwing van de grondprijs ver hoging was te lezen. „En een stukje overwinst zetten we in om leeg staande en verkrotte bedrijfsgebou wen op te kopen en te saneren, waardoor er weer grond voor be drijven beschikbaar komt zonder dat er industrieterrein uitgebreid hoeft te worden." Wethouder Heijboer zegde bespre king in de commissie toe, maar liet weten, dat er vanaf heden geen oude prijzen meer berekend worden. Ten aanzien van de overwinst zei hij een reserve van 4 miljoen gulden te wil len aanhouden. „Daarboven gebrui ken we het geld voor het opknappen van oude bedrijfsterreinen." Wethouder W.C. van Kempen dacht aan publiek-private samenwer kingsvormen, waarbij de gemeente de regie heeft bij het verbeteren van oude bedrijfspanden. M.A.J. van der Linde en J.P. Bout zeiden dit graag te willen ondersteunen. Op initiatief van de SGP en onder steund door ChristenUnie, D66 en het CDA werd nog een motie aan genomen: 'Overwegende, dat de re serve bouwgrondexploitatie gevoed wordt door o.a. de meeropbrengsten van de verkoopprijzen van bouw grond tot een bedrag van 4 miljoen gulden. Dat overschotten in een re serve vrij besteedbaar worden ge stort. Verzoekt b. en w. dat dit laat ste onderdeel gebruikt wordt voor revitalisering/sanering van verpau perde/verkrotte bedrijventerreinen, voor zolang dit noodzakelijk is.' Wethouder Heijboer zei dat de mo tie verstrekkende gevolgen kon heb ben, maar door het woord 'gedeelte lijk' in de laatste zin tussen te voegen, kon hij ermee leven. Die beperking bleek voor de indieners aanvaardbaar. Wethouder R. Ravensteijn maakte in de raadsvergadering melding van de stuurgroep, die in september voor het eerst vergaderde. Toeristische impulsen, verbetering van de in frastructuur en onderling overleg noemde hij als elementen die voor een sterkere Thoolse economie van belang kunnen zijn. Ravensteijn zei ook dat het goed gaat met het Thool se bedrijfsleven, gezien het erg lage werkloosheidscijfer en de procentu eel sterkste groei in Zeeland wat be drijfsvestigingen betreft. Dinsdag is de stichting economische promotie en acquisitie Zeeland opgericht, waarin Tholen meedoet. „Ik denk dat dat goed is en dat we, zoals afge sproken, over drie jaar moeten eva- lueren." Zorg is er over de landbouw en de middenstand. De bezorgdheid over laatstgenoemde sector wordt ge deeld door de gemeenteraad. Een initiatiefvoorstel van de SGP om als gemeente in overleg met de midden standsfederatie beleid te ontwikke len voor het midden- en kleinbedrijf in de kleine kernen, kreeg de steun van PvdA, VVD, CU en D66. „We nemen de motie over, maar u moet zich wel realiseren dat er ambtelijke tijd voor gezocht moet worden en dat het ingepast moet worden in de concernplanning", reageerde de wethouder. De recreatie is in de ogen van het gemeentebestuur een sector die de Thoolse economie zou kunnen ver sterken. „Daar moet u .de ogen niet voor sluiten", aldus Ravensteijn. Zo zou de middenstand kunnen profite ren wanneer er meer toeristen in Tholen neerstrijken. De vrees van sommige fracties voor massatoeris me is volgens de wethouder onge grond: „Daar is ons beleid niet op toegespitst. De meerderheid van het college staat dan ook voor om goed te kijken naar de doelgroep die we hier willen krijgen." SGP'er P.W.J. Hoek reageerde dat zijn fractie aller minst de ogen sluit, maar een we zenlijk andere visie heeft. „Een res trictief beleid en voorzieningen primair voor de eigen bevolking is wat wij willen. U etaleert een gebrek aan visie bij het college; telt dan al leen maar meer, meer, meer." Op massatoerisme zit ook de VVD niet te wachten, zei mevr. E. Frigge- Hogesteeger. „Maar een verant woorde groei, we denken aan 8% per jaar, is van onschatbare waarde voor de Thoolse economie. En ook de woonkernen worden dan vitaler, overigens is daar wel een plan van aanpak voor nodig." Op een percen tage wilde de wethouder zich niet vastleggen. Door zijn partijgenote naar de visie van het college ge vraagd over de herziene nota recre atieve verkenningen, zei Ravensteijn eerst de besprekingen te willen af wachten die b. en w. met de betrok kenen in deze sector wil voeren. Eén van de partijen is de milieufederatie, kreeg Hoek te horen die aandacht vroeg voor natuur en milieu. J.P. Bout (CDA) stelde dat organisaties als Staatsbosbeheer de natuur juist toegankelijker willen maken voor mensen. Hij zag ook het voordeel van het toerisme voor de Thoolse middenstand. De CU - eveneens te rughoudend ten aanzien van recre atieve ontwikkelingen - wilde weten of er nog andere concrete plannen zijn dan het toerisme om de midden stand te stimuleren, maar A.L. Piet kreeg op die vraag geen antwoord. Mevr. Frigge wees op het belang van het natuurpark Oosterschelde voor de recreatie. „Dat komt in de nota, je hebt er mee te maken", re ageerde de wethouder. Hij vertelde de raad op Terschelling in een dorp met 2000 inwoners te zijn geweest, waar nog drie bakkers en twee sla gers waren. „Maar op Terschelling heeft men duidelijke keuzes ge maakt en dat doet u niet", reageerde Piet. „Ik zie het in een wat breder verband", aldus Ravensteijn. Waar de CU flink op de rem wil trappen wat de werving van nieuwe bedrijven betreft, vinden b. en w. het voldoende om gas terug te nemen. „We hebben geanticipeerd op de hoogconjunctuur door de premiere geling af te schaffen en de grond prijs aan te passen. We richten ons naar de arbeidsmarkt en er is altijd nog een behoorlijke pendel van Tho- lenaren die elders werken", aldus Ravensteijn. Een beperking van de oppervlakte industriegrond die jaar lijks wordt verkocht, ziet hij dan ook niet zitten. „Dat werkt in de praktijk niet." Het college kreeg bijval van het CDA. „Wij willen niet meewer ken aan enigerlei beperking ten aan zien van het bouwen van bedrijven. We moeten juist alles uit de kast ha len om de hoger opgeleide inwoners voor onze gemeente te behouden", zei Bout. Speelmansplaten. De gemeenteraad wil graag meepraten over de toe komst van de Speelmansplaten, nu over verlenging van het pachtcon- tract onderhandeld wordt. Een betere infrastructuur, maar ook beperkingen door de Vogelrichtlijn werden maan dag al in de raad genoemd. Het uitgedunde college overlegt tijdens één van de schorsingen over de beantwoording van de vragen van de zes raadsfracties. Het provinciaal hestuur gaat een aan tal maanden de boer op om met inwo ners van Zeeland van gedachten te wisselen over een viertal thema's die van belang zijn voor de toekomst van dit gewest. Ook de visie voor Tholen op de lange termijn moet op een inter actieve manier tot stand komen, vindt het gemeentebestuur. „Waar willen we met zijn allen naartoe", gaf burge meester Nuis de intentie aan van het stuk waaraan onder zijn leiding ge werkt gaat worden. Het wordt een enorme klus omdat zoveel mogelijk beleidsterreinen erbij betrokken wor den. „Het moet initiërend zijn in plaats van volgend, zoals nu meestal het geval is." Nuis rekent erop dat in de Thoolse samenleving volop ideeën aanwezig zijn over hoe Tholen er over 15 tot 20 jaar uit zou moeten zien. „Er is behoefte aan een totale toe komstvisie", vond A.L. Piet van de ChristenUnie. Tegelijkertijd waar schuwde hij voor het gevaar dat het ontwikkelen van de visie nooit tot een einde komt omdat het zo breed wordt aangepakt. „Pak onderwerp voor on derwerp aan en kom er tussentijds mee", adviseerde hij. „Ik ben voor een pragmatische aanpak en niet voor 'dolen op Tholen'." Volgens Piet kan de visie van belang zijn omdat er nu een spanningsveld bestaat tussen landbouw, industrie, wonen en recre atie. „Ik ben het met u eens dat we niet vier jaar lang een visie moeten gaan ontwikkelen en ondertussen de rest stil moeten laten liggen", aldus Nuis. J. van den Donker (D66) noemde het 'een heel ambitieus plan'. „Misschien wilt u wel teveel, maar eigenlijk zit er alles in wat D66 wil", zei hij. „Het is niet niks, maar we staan er helerrt^gl achter", vond ook M.A.J. van der Linde (PvdA). Wel was hij beducht voor de kosten van een in te huren ex tern bureau. En daarom wil de PvdA eerst een plan van aanpak zien. Dat komt er ook, zei de burgemeester die van SGP, VVD en CDA eveneens het groene licht kreeg voor de integrale toekomstvisie. Een andere taak waar de burgemees ter de schouders onder gaat zetten, is het verbeteren van de dienstverlening van de gemeente aan de burger. „Niet dat die nu niet goed zou zijn, maar het kan altijd beter." De ambtenaren en bestuurders moeten de inwoners als klant en partner gaan zien in plaats varr als onderdaan, zei Nuis. B. en w. willen voor de ambtelijke organisatie een bepaald kwaliteitsmodel gaan in voeren. Een cruciale rol in het geheel moet de centrale publieksbalie gaan spelen, hoewel die waarschijnlijk pas in een nieuw te bouwen gemeente huis optimaal kan functioneren. Nieu we omgangsvormen en ruimere ope ningstijden zijn andere elementen die de burgemeester noemde. Zowel VVD als D66 zagen in het kwaliteitsmodel een mogelijkheid om de totale ambtelijke organisatie door te lichten, iets waarvoor ze al jaren te vergeefs pleiten. Beiden benadrukten dat daarbij nooit het verminderen van het aantal ambtenaren de insteek was. „Maar misschien blijkt er wel uit dat drie ambtenaren nu hetzelfde werk doen. We hopen echt dat er veel uit komt", aldus Van den Donker. En Piet pleitte voor een meetinstrument voor de kwaliteit, vergelijkbaar met de ISO-normering. Alle fracties steunden in ieder geval het plan van het college. Geen enkel raadslid wijdde een woord aan het idee van de PvdA om te onderzoeken of het gemeentear chief buiten een nieuw te bouwen ge meentehuis ondergebracht kan wor den. De burgemeester zegde niettemin toe, dit te bespreken in de stuurgroep voor de nieuwbouw. Van der Linde stak niet onder stoelen of banken dat zijn fractie er mogelijk fi nancieel voordeel in ziet. De PvdA stelde in de algemene be schouwingen voor om de burgemees ter alvast een aantal taken op het ter rein van de bestuurlijke vernieuwing te geven. Nuis zei dat Tholen niet al te ver voor de muziek uit moet lopen - maar wél in de pas met de muziek mee. Mocht de aanmelding voor het pilotproject 'duale gemeenten' onver hoopt niet wordt gehonoreerd, dan vinden D66, VVD, CU en PvdA dat tóch die vernieuwing (waarbij de ge meenteraad meer sturend en op hoofdlijnen gaat opereren) ingezet moet worden. CDA en SGP leggen zich nog niet vast. Zij wachten af en willen er daarna in commissieverband over praten. De VVD denkt aan het invoeren van een raadsspreekuur. Me vrouw Frigge kreeg bijval van D66 en wil dit in een commissie aan de orde stellen. „Dat staat u vrij", aldus de burgemeester die niet inging op de vraag of er voor zo'n spreekuur amb telijke ondersteuning kan komen. Dat er in verband met de objectiviteit een bezwaar- en beroepscommissie zou moeten komen van buiten de ge meentelijke organisatie (nu zijn dat de fractievoorzitters met een onafhanke lijk voorzitter), wordt door b. en w. onderkend. „Er komt een voorstel", honoreerde Nuis het verzoek van CpA en D66. Een onderzoek dat inzicht verschaft in de mogelijkheden rond het aantrek ken van personeel, komt er niet. De PvdA kreeg te horen dat de situatie niet echt zorgelijk is. Vorig jaar na men vier ambtenaren ontslag, twee gingen in de vut en twee zijn er over leden, terwijl er vijftien nieuwe men sen bijkwamen. Een initiatiefvoorstel van het CDA om b. en w. de bevoegd heid te geven, tijdelijke werknemers een vast dienstverband aan te bieden zónder eerst goedkeuring te behoeven van de raad (en daarvoor in de kader nota budget vrij te maken), kreeg geen enkele steun. „Notoire overtreders, wie dan ook, aanpakken! Meteen boter bij de vis en niet zachtzinnig zijn." Zo boud als mevr. E. Frigge-Hogesteeger maandag in de gemeenteraad klonk, moesten haar woorden niet opgevat worden, zei ze later in de vergade ring. Maar het standpunt van de VVD-fractie was duidelijk: als par tijen in de uitgaanscentra Sint-Anna land of Tholen de gemaakte afspra ken om overlast te beperken niet nakomen, moeten er sancties volgen. En de liberalen stonden in die me ning niet alleen, ze vonden alle ande re fracties aan hun zijde. Burgemees ter W. Nuis was blij met dat duidelijke signaal. „Dank u voor de steun. En als zich problemen voor doen, zullen we op een gepaste ma nier met de betrokkenen gaan pra ten." In Sint-Annaland is door meerdere partijen een convenant on dertekend en dat wordt binnenkort geëvalueerd. „Overlast is een kwalijke zaak en daar zijn we tegen", zei M. Dijke (SGP). „Tegen overtreders zou eerst bestuurlijk opgetreden kunnen wor den: intensiever controleren, het slui tingsuur vervroegen of in het uiterste geval de vergunning intrekken. En eventueel strafrechtelijk optreden." PvdA'er M.A.J. van der Linde vond bij herhaalde problemen eveneens sancties op zijn plaats. „Als je af spraken maakt, houd je daar reke ning mee. Maar ik weet niet hoever je moet gaan. Beter eerst gaan praten alvorens de beuk erin te gooien." M.A van Beek (CDA) sloot zich bij die woorden aan: „Wie zich niet aan de afspraken houdt, moet tot de orde worden geroepen." Ook voor de ChristenUnie is het eenvoudig: „U hebt sanctiemogelijkheden, hanteer die", aldus P. van Belzen. „Aanpak ken die lui!" vond ook J. van den Donker (D66) tenslotte. De fracties van SGP, D66 en CU overleggen over het indienen van een motie om de meeropbrengst van verkochte bouwgrond te besteden aan verpauperde industrieterreinen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 5