Arbeidsbureau Sint-Maartensdijk hangt sluiting boven het hoofd Overal bouwgrond behalve in Stavenisse Dode en gewonde bij botsing brommers Boekenmarkt brengt 1342 gulden op, aandeel van bibliotheek wordt minder yti r\->3 ///t HEIJNEN Begroting in nieuwe stijl, met ouderwets lange zit Werklozen moeten zich inschrijven in Bergen op Zoom Donderdag 2 november 2000 56e jaargang no; 50-. WWW E-TECHNOLOGIE Nieuwkoop begint maandag weer Zonder Moerland hoeft u ons niet te ontzien Om budgettaire redenen kan het arbeidsbureau in Sint- Maartensdijk gesloten worden, zo heeft wethouder K.A. Heijboer te horen gekregen van dhr. Pieters van Arbeids voorziening Zeeland. Na het wegvallen van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) en de sluiting van uitzend bureau Start, dat in hetzelfde pand aan de Haven te Sint- Maartensdijk alleen nog crp telefonische afspraak open is, krijgt de dienstverlening op Tholen opnieuw een tegenslag te verwerken. Het CWI wordt per 31 december opgedoekt in de smalstad, maar voor de sluiting van het arbeidsbureau was de wethouder nog geen tijdspad bekend. Niet realistisch Kapitaalsvernietiging Snippers 225 en overhoeken 100 gulden Behalve industriegrond worden ook de kavels voor woning bouw duurder. „Als tussenstap hanteren we 225 gulden als richtprijs voor snippers grond en 100 gulden per m2 voor overhoeken", zei wethouder Heijboer maandag tijdens de begrotingsbehandeling. Hij kondigde een notitie aan, waar in het huidige systeem van loting ter discussie wordt ge steld. Een aantal fracties heeft daar kritiek op uitgeoefend omdat inwoners die al lang op de wachtlijst staan, achter het net vissen, terwijl nieuwelingen die onlangs bij de gemeen te aangeklopt hebben, een bouwkavel via loting in de schoot geworpen krijgen. In de notitie wordt ook een rui mer mandaat voor het college bij grondaankopen meegeno men, alsmede het voorkeursrecht voor gemeenten. Potjes van Pronk Wanverhouding Deze week Eenrichtingsverkeer Westkerkseweg massaal genegeerd Op Langeweg tussen Tholen en Oud-Vossemeer Tholen is woensdagavond opgeschrikt door een ernstig ongeluk, waarbij de 18-jarige René van Oeveren uit Oud-Vossemeer om het leven kwam en de 16-jarige C. v.d. B. uit Tholen zwaar gewond werd. Beide bromfiet sers botsten op de Langeweg tussen Tholen en Oud-Vos- semeer door nog onbekende oorzaak frontaal tegen el kaar. Hun tweewielers vlogen daarbij in brand. Pas donderdagochtend werd de identiteit van de door de brand onherkenbare Vossemeerder bekend. Een bericht over zijn vermissing bij de meldkamer in Middelburg legde een verband met het bromfietsongeluk. De versla genheid was groot. Als dj in Havenzicht was René van Oeveren bij veel jongeren bekend. Brand Nagesprek SE B;r" HEIjNEN CAMPINCSCHOTELS VOOR EEN WERELDVERBINDING HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De begrotingsbehandeling nieuwe stijl met minder teksten oplezen van papier en meer levendig debat, is maandag uitgelopen op een ouder wets lange zit als in de periode van burgemeester J.E. van Boeijen. Van 's middags twee uur tot 's nachts kwart voor één waren de gemeente bestuurders en een aantal ambtena ren bezig met de begroting 2001 Burgemeester W. Nuis had zijn eer ste begrotingsvergadering in Tholen zelf als plezierig ervaren, maar jon gere raadsleden zetten daar een vraagteken bij. „Els, hebben we dit zo gewild?", vroeg raadslid Klippel zich na de lange zit af in een gesprek met zijn collega mevr. Frigge. Ze had tijdens de vergadering al ver zucht dat ze zoveel moest noteren van de antwoorden van het college, die vorig jaar nog op papier stonden. „Verdeel het dan met je collega Stouten, anders schrijf je je lam", adviseerde de burgemeester. De raad had zelf voor een andere be grotingsbehandeling gepleit, omdat de praktijk van de laatste jaren toch slijtage begon te vertonen. Teveel voorleeswerk en dat was lang niet altijd boeiend. Met vier schorsingen voor onderling beraad van de frac ties of het college, was maandag nogal wat tijd gemoeid. „We willen interactief handelen, maar het beant woorden van vragen kan saai zijn", zo illustreerde Nuis nog met een anekdote van iemand die voor de vijftiende keer een presentatie moest verzorgen. Hij vond ook dat het maandagnacht laat geworden was. „Maar een gedegen besluitvorming blijft nódig. Dat hangt niet van het tijdstip af." De burgemeester troost te de raadsleden met de mededeling dat er gemeenten zijn waar ze twee dagen over de begrotingsbehande ling doen. Nuis zei dat hij de nieuwe werkwijze in overleg met de frac tievoorzitters wel wilde verfijnen. „Deze begrotingsbehandeling is in harmonie verlopen en over en weer heb ik respect ervaren. U hebt het ook levendig gemaakt." Gemeentesecretaris S. Nieuwkoop hervat maandag voorzichtig zijn werkzaamheden in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Voorlopig zal hij drie halve dagen in functie zijn. Begin dit jaar werd hij wegens hart klachten in het ziekenhuis opgeno men en na een operatie in de Klok- kenberg moest Nieuwkoop geruime tijd rust houden. Burgemeester W. Nuis gaf maandag nacht aan het eind van de begrotings behandeling loco-secretaris A.G. van de Sande een groot compliment voor de lange invalbeurt. „Bij de begro ting hebben we geweldige steun er varen van het ambtelijk apparaat dat buitengewoon efficiënt heeft ge werkt", zo hield Nuis met name de raadsfracties voor die voor meer effi ciency hadden gepleit. Als directe adviseurs van het college woonden F.W. Keur (sectorhoofd middelen), L.T. Steenpoorte (sectorhoofd ge meentelijke ontwikkeling) en P.C.M. van den Kieboom (afdelingschef so ciale zaken en waarnemend hoofd sector algemeen bestuur en welzijn) de lange begrotingsbehandeling bij. Zo onverwacht raadslid M.A.H. den Haan in het ziekenhuis werd opgenomen, zo onverwacht snel is hij ook weer thuis. Maar hij heeft voor langere tijd rust nodig, zei de burgemeester maandag bij de be grotingsbehandeling. Ook wethou der I.C. Moerland was afwezig. De vijf leden tellende PvdA-fractie was daardoor uitgedund tot drie mensen, maar bij stemmingen leid de dat niet tot problemen. Er waren geen voorstellen, waarbij de afwe zigheid van de twee PvdA'ers door slaggevend was. Burgemeester Nuis en de wethou ders Heijboer en Ravensteijn na men bij de beantwoording van de algemene beschouwingen van de zes raadsfracties de taken van Moerland over. De burgemeester sociaal-cultureel werk, maatschap pelijke zorg, hulpverlening en volksgezondheid. Heijboer sociale zaken en Ravensteijn sport en speelterreinen. „We hebben een heel korte voorbereidingstijd ge had, maar u hoeft ons niet te ont zien", zei Nuis vooraf. Hij vroeg tegelijk de raad om begrip wanneer er op bepaalde vragen soms later antwoord zou kunnen worden gege ven. De burgemeester hoopte in elk geval niet dat het stormachtige weer buiten illustratief zou zijn voor het verloop van de begrotings behandeling. Hij hechtte aan een constructieve en plezierige verga dering. Een halfjaar geleden werd het CWI geopendnu lijkt het een snelle dood te sterven. Het arbeidsbureau in de smalstad volgt. De gemeenteraad klaagde maandag bij de begrotingsbehandeling steen en been dat het in juni geopende CWI na een halfjaar al weer dicht gaat. „Heb ben we hiermee niet te hoog inge zet?", vroeg J. van den Donker zich af. Tholen was met de vestiging van het CWI immers één van de eerste kleine gemeenten wegens de voorde len van de 1-loketfunctie. Met name langdurig werklozen konden op één adres terecht voor hun uitkering en ar beidsbemiddeling, omdat ambtenaren van de gemeente en het arbeidsbureau in één pand samenwerkten. In 1997 is met de bedrijfs- vereniging GAK en het arbeidsbureau aan de samenwer king begonnen, die op 4 januari 2000 formeel begon. Op 20 juni werd voor de offiële opening een taart aangesne den, maar in juli werd een drastische wijziging van het landelijk beleid voor CWI's bekend. „Heel jammer dat we zo'n heel nutti ge instelling nu kwijtraken", zei Van den Donker. „Ons beleid wordt ook doorkruist, maar we zijn toch ge noodzaakt om ons bij de sluiting neer te leggen, al spijt me dat ten zeerste", zei wethouder Heijboer. Hij noemde het niet realistisch om te verwachten dat de sluiting teruggedraaid wordt. „Waarschijnlijk zullen onze inwoners op het CWI Bergen op Zoom aange wezen worden. Tholen wordt niet als witte vlek aangemerkt. Het CWI Goes krijgt nog meer mogelijkheden, maar dan zit je met een te grote reis afstand en voor de dienstverlening maakt het niet veel uit. Werklozen kunnen in Bergen op Zoom inschrij ven en de verdere uitvoering van de regelgeving kunnen we plaatselijk af werken, zodat er voor de inwoners geen drempels ontstaan. Voor het ge- meentepersoneel in het huidige CWI heeft de sluiting weinig gevolgen. Al leen de inschrijving valt weg, zodat er geen personeel overbodig wordt", al dus de wethouder. Mevr. E. Frigge-Hogesteeger vond toch dat er sprake was van 'een enorm stuk kapitaalsvernietiging.' „Volgens het CWI is Tholen geen witte vlek, maar Tholen staat voor deze dienst verlening straks niet meer op de kaart en wordt een witte vlek. Waar kunnen we de schade claimen?" Ook M.J. Klippel was benieuwd naar de kosten. Hij stelde vast, dat b. en w. al het mogelijke hadden gedaan om het CWI te redden, maar dat bleek op geen enkele manier haalbaar. Voor mevr. M.A.E. Velthuis deed nog het meest pijn, dat het concept van de 1- loketfunctie losgelaten moet worden. „Die opzet is helaas mislukt", vond ook R van Belzen. Hij was nog niet zo zeker van de mededeling van de wethouder dat alle taken veilig ge steld worden wanneer het CWI uit Sint-Maartensdijk is verdwenen. „Je instrumentarium is immers weg en de lappendeken wordt ingewikkelder." Heijboer hield vol dat Thoolse werk lozen voor de éénmalige inschrijving naar het CWI in Bergen op Zoom moeten, maar de uitstroom wordt zo veel mogelijk lokaal afgehandeld. Mensen in de w.w. en werkzoekenden zijn op de bedrijfsvereniging aange wezen en die bepaalt zelf waar de za ken afgehandeld moeten worden, zo gaf de wethouder toe. Wanneer het ar beidsbureau in Sint-Maartensdijk op geheven zou worden, maakt de nieuwste formule Kliq weinig kans om in de smalstad te blijven. „Ik ver moed dat Kliq hier niet kan blijven", zei Heijboer. Hij zag voor de gemeente geen finan ciële gevolgen van de sluiting, omdat het CWI gefinancierd is via een sti muleringsregeling van het rijk. Verschillende fracties wilden nog meer duidelijkheid over de situatie met het CWI en het arbeidsbureau in de smalstad, maar de burgemeester kapte de discussie af. „We moeten el kaar niet blijven bestoken met vragen over een onderwerp, waarvan we van morgen nog actuele informatie heb ben gekregen", zei Nuis. Is er voor bedrijven niet zoveel Slachtveld, waar twee supermark- grond meer direct uitgeefbaar, de grondvoorraad voor woningbouw is nog behoorlijk, al is lang niet al les direct uit te geven. De circa 30 ha in Stadszicht, Slachtveld en Wa terfront in Tholen bijvoorbeeld. De 8 ha in Vroonstede te Sint-Anna land is ook nog niet bouwrijp. Het bestemmingsplan moet zelfs nog vastgesteld worden. In Oud-Vossemeer heeft project ontwikkelaar Stienstra 3 ha be schikbaar en hetzelfde bedrijf wil in Sint-Philipsland 4 ha bebouwen. In Sint-Maartensdijk komt in de toekomst 6 ha beschikbaar. In Sta venisse zijn nog onderhandelingen gaande. Voor Scherpenisse bestaan er zogenaamde inbreidingsplannen aan de Molenweg en de Laban Deurloostraat (scholencomplex). Ook voor Poortvliet is een inbrei- dingsplan met nog een kavel grond aan de Deestraat. Behalve in Stavenisse is dus overal grond voor woningbouw, maar wethouder Van Kempen was be nieuwd wat voor potjes minister Pronk op het vuur had staan. „Want zijn beleid kan voor alle kernen - op de dragende kern Tho len na - gevolgen hebben als de contouren te krap worden bemeten. Wij willen voor de natuurlijke aan was blijven bouwen, naast de op vang van elders in de dragende kern Tholen. Doorstroming biedt nog soelaas, maar dat is een lastige materie, omdat je doorstroming heel moeilijk kunt afdwingen. Maar het schept wel ruimte voor starters", zei Van Kempen. Voor een aantal concrete bouw plannen meldde hij de stand van zaken. Voor de Vijfhoek op de hoek Jan van Bloisstraat/Molenvlietse- dijk in Tholen worden randvoor waarden opgesteld. Hier zijn plan nen voor een gezamenlijke huisartsenpraktijk. Het Waterfront Tholen is goedgekeurd en kan be- stckklaar gemaakt worden. Op het ten met huizen moeten komen, zijn problemen ontstaan over het ver leggen van de weg naar de Een- drachtsweg. Zowel financieel als technisch blijkt dat lastig te zijn. Raadslid Piet pleitte ervoor om de bouwgrondbehoefte voor de ko mende tien jaar veilig te stellen. „Koop dat alvast op, voordat pro jectontwikkelaars ermee gaan lo pen, want dan heeft de gemeente meer problemen." Wethouder Heijboer antwoordde echter dat b. en w. verdere grond aankopen niet rendabel vinden. „Maar projectontwikkelaar Stiens tra vindt het in Sint-Philipsland en Oud-Vossemeer toch heel renda bel!", merkte Piet nog op. Een aantal fracties had gepleit voor kleinere kavels van 500 m2 voor vrijstaande woningbouw, maar Van Kempen waarschuwde voor verlies aan beeldkwaliteit. „Als je een grote woning op een klein perceel bouwt, doe je de beeldkwaliteit ge weld aan. Dan kun je beter twee huizen onder één kap bouwen", al dus de wethouder. P.K.M. Stouten vond dat het volu me van de woning dan maar aange past moest worden, want kavels van 500 m2 voor vrijstaande wo ningen achtte hij voor o.a. ouderen van belang. Als het geen afbreuk doet aan de beeldkwaliteitskaart, had J.P Bout er geen problemen mee. „Wie weinig belangstelling heeft voor een tuin, die wil kleinere ka vels", zei J. van den Donker. „Aan het Groot Verréhof in Tholen wor den er nu een soort paleizen ge bouwd op niet zulke grote kavels. Dan krijg je een wanverhouding. Zo'n groot huis staat niet op die percelen." De wethouder was daar evenmin voor en daarom wilde hij duidelij ke randvoorwaarden stellen aan het bouwen van vrijstaande woningen op kavels van 500 m2. Taptoe was grootste passie van scheidend OVM-bestuurder Jan Hommel Eline Polak uit Tholen in tv-programma getest op kwaliteiten als secretaresse Gemeente wil burgers betrekken bij ontwikkelen toekomstvisie 2020 Stuurgroep buigt zich over de Thoolse economie Openbaar onderwijs verliest terrein aan christelijke scholen Thoolse mantelzorgers laten van zich horen in Sint-Annaland VVV zit te springen om vakantieverblijven Koploper WHS pakt toch periodetitel na eerste verlies tegen middenmoter Noad WIE NIET WERKT, ZAL NIET ETEN, ZEI 'N STAATSKUNSTEMAKER EN HIJ BESCHREEF ZIJN POLITIEKE LOOPBAAN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Zolang de Provincialeweg tussen Scherpenisse en Sint-Maartensdijk is afgesloten voor de aanleg van twee rotondes, geldt er eenrichtingsver keer op de Westkerkseweg die als omleidingsroute dienst doet. Verkeer uit de smalstad mag niet via deze weg naar het dorp komen, maar wordt omgeleid via de Lageweg of de Brijhoekseweg. Het rode bord met witte balk wordt echter massaal ge negeerd, zo blijkt bij politiecontroles. Dinsdagavond werden op anderhalf uur tijd 14 automobilisten bekeurd die in de fout gingen en zondag zijn er acht op de bon geslingerd. Het kostte ieder van hen zes tientjes. Tijdelijk geldt op de Westkerkseweg een maximum snelheid van 30 km/u en ook daar houdt lang niet iedereen zich aan. Bij de controle van dinsdag reden 16 automobilisten te hard, met (na correctie) 52 km/u als uitschieter. Verder is nog iemand bekeurd die niet de verplichte rijrichting volgde en ging een bromfietser op de bon omdat deze geen helm droeg. Ook waarschuwde de politie nog, onder meer tegen het voeren van mistlicht. Ook voor doorgewinterde politie- dat hij behoorlijk ernstig hersenlet sel heeft opgelopen, zodat we nog geen conclusies kunnen trekken." mannen was dit ongeluk heel bij zonder. „Een frontale botsing van twee bromfietsen en dan met zulke ernstige gevolgen, heb ik in de meer dan 25 jaar dat ik in het vak zit, nog nooit meegemaakt", aldus een woordvoerder. Van Oeveren reed richting Tholen, Van de B. was op weg naar de gymzaal in Oud-Vossemeer. Hij was nog maar 700 meter van de ou derlijke woning, toen zich op de Langeweg voorbij de afslag Groe ne- en Hokseweg de dramatische botsing voordeed. Het was donker, maar het wegdek was droog. Uit het politie-onderzoek is gebleken, dat ze elkaar frontaal raakten. „Er Zijn geen remsporen ontdekt, zodat ze met snelheid tegen elkaar zijn gebotst. De oorzaak zou te maken kunnen hebben met het zonder licht rijden van één of beide brom fietsen. Vermoedelijk hebben ze el kaar niet gezien en ook niet ge hoord. Ze hadden allebei een helm op. De gewonde bromfietser heb ben we nog niet kunnen horen, om- Het ongeluk gebeurde om tien mi nuten voor acht. Een tractor chauffeur zag in de verte iets bran den. Eerst dacht hij dat het op het land gebeurde, maar dichterbij ge komen, constateerde hij dat het op de Langeweg was. De brand was hevig, want zo'n veertien liter brandstof wakkerde het vuur aan. Tengevolge van de klap van de bot sing moet de benzine gelekt zijn en door hitte van de onderdelen ont stond de brand. Een automobilist probeerde het vuur met de blusser uit zijn auto te doven, maar de vrij willige brandweer van Tholen werd nog gealarmeerd. Die bluste het vuur met twee hoge drukstra- len. Een jongen die op de fiets over de Langeweg reed, sloeg op de nabij gelegen boerderij van mevr. De Wit alarm om 112 te bellen. De Vosse meerder lag in de noordelijke berm van de Langeweg en de harde wind stond in zijn richting. De politie vermoedt, dat hij niet door de brand is overleden, maar bij de bot sing op slag werd gedood. De ge wonde bromfietser lag boven de wind. Van de twee bromfietsen op de weg bleven alleen twee totaal uitgebrande frames over. Ook van de verzekeringsplaatjes was niets over, zodat de politie daaraan niets had voor identificatie. De identiteit van de Tholenaar, die geen brand wonden had, was vrij snel bekend, maar over de andere bromfietser bleef de politie in het onzekere ver keren. Naast mensen van de techni sche recherche werden daarom me dewerkers van de afdeling forensisch onderzoek gevraagd om te assisteren. Het verdere onder zoek gebeurde in de aula bij de be graafplaats in Tholen, maar pas de melding van de vermissing, bracht donderdagochtend duidelijkheid over de identiteit van René van Oe veren. De gewonde bromfietser was zwaar gewond overgebracht naar ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. Een brandweerman ging ter ondersteuning met de ambulan ce mee. Later werd Van de B. nog doorverwezen naar een ziekenhuis in Breda. Zijn toestand blijft ern stig. Voor de brandweer was de hulpver lening dermate ingrijpend, dat in de kazerne woensdagavond een na- gesprek plaatsvond in aanwezig- heid van commandant J. de Feijter en burgemeester W. Nuis. Brandweerlieden zorgden voor de afzetting van de Langeweg. Later werd het waterschap Zeeuwse Ei landen nog opgeroepen en onge veer een uur was de weg zowel bij de Vossemeerse kant op de split sing met de Molenweg als aan de Thoolse kant bij het bedrijventer rein Welgelegen afgesloten. De bezoekers aan de tweedehands boekenmarkt kwamen zaterdag gespreid naar Ons Huis aan de Langeweg in Scherpenisse. Het leek niet zo druk zaterdag middag in Ons Huis aan de Lan geweg in Scherpenisse. Meestal loopt het bij de aanvang van de tweedehands boekenmarkt storm. Nu kwam het publiek meer ver spreid over de middag. Voor een koopje gaan de boeken weg. De meeste exemplaren kosten een gulden. Een doosje vol met poc kets wisselt voor vijf piek van ei genaar. Er is voor elk wat wils: jeugdboeken met prenten, streek romans, reisgidsen, thrillers, lite raire romans, (kerk)geschiedenis- boeken en handboeken. De opbrengst verschilde niet veel van die van vorig jaar toen voor zo'n 1400 gulden aan boeken werd verkocht. Nu bedroeg de op brengst 1342 gulden en dat stemt het bestuur van de stichting ont spanning gehandicapten tevre den. Het aanbod was weer groot, maar het aandeel afgeschreven boeken uit de openbare bibliotheek wordt volgens M. Moerland van de stichting minder. „Die moet be zuinigen en doet minder snel boe ken van de hand. Ze worden lan ger in de collectie gehouden. Dat kunnen we echt merken. Maar we krijgen nog steeds voldóende boe ken aangeboden. Als er spullen voor de rommelmarkt worden aangeboden, zitten er vaak boe ken bij. Die houden we dan apart. Op de rommelmarkt die we in het voorjaar houden, bieden we al leen kinderboeken aan. De rest bewaren we voor de boeken markt." Het kost de vrijwilligers een paar avonden om de boeken te sorte ren. Zaterdag waren zo'n vijftien vrijwilligers bezig met het verko pen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1