VVV Zuid-Beveland-Tholen zit te springen om vakantieverblijven Galerij moet trekpleister worden voor bezoekers van buitenaf Per week 2000 gulden netto voor een huisje of boerderijtje Koersballen Elk halfjaar tien Zeeuwse portretten in Ten Anker in Tholen Donderdag 2 november 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Het Nederlands Research Instituut voor Recreatie en Toerisme (NRIRT) constateert dat er dit jaar meer geld is uitgegeven aan nieuwe caravans, vouwwagens en staca ravans. Daarnaast zijn dit jaar de kampeer- en bungalow tarieven met 4,9% toegenomen. Gestegen toeristenbe lasting en duurdere elektriciteit in het buitenland hielden de Nederlandse campings vergeleken met die bijvoor beeld in Zuid-Frankrijk, Spanje en Italië relatief goed koop. De instellingen Toerisme Recreatie (binnen lands toerisme) en het Nederlands Bureau voor Toerisme (inkomend toerisme) zeggen dat de maand augustus de gehele toeristische zomer heeft goedgemaakt. Op Tholen moest zelfs 'nee'worden verkocht. Om aan de vraag naar vakantieadressen in Tholen te voldoen, zit de plaatselijke VVV te springen om vakantieaccommodaties. Iedereen die een plaatsje vrij heeft en wat extra's wil verdienen kan de VVV bellen. Van je plek gereden Nieuw fenomeen Gevoelig in Thoien Culinaire trekpleister Niet ontevreden Gouden greep Smerdiek 3 zwak Een trekpleister moet de tentoonstelling van 100 Zeeuw se portretten in zorgcentrum Ten Anker in Tholen wor den. Voor de inwoners van Tholen en daarbuiten. Maar kennis maken met de portrettengalerij is niet genoeg, zo zei wethouder W.C. van Kempen zaterdagmiddag bij de opening van de expositie. Bezoekers zouden ook eens een praatje moeten aanknopen met de bewoners. Al is het maar over het weer. Nog beter is om 'naar elkaar om te zien'. Daar draait het volgens hem om. Samen met 91- jarige C. Verburg onthulde hij twee kleine koppen van paraffine. Tien portretten hangen er. Over een half jaar beginnen ze aan een toer door de provincie en komen er tien nieuwe voor in de plaats, vijfjaar lang. Twee ogen tegelijk Duizend gulden boek streekdracht Venaal heeft de ideeën in huis! Mooi licht is wonen! Nederlanders gaan steeds vaker de deur uit. Flevoland en Utrecht melden een toeristengroei van 10 procent, Zuid-Holland en Zeeland spreken, al le attractieparken, hotels, campings en wat dies meer zij bij elkaar opge teld, van een lichte daling. Het meest in trek dit jaar waren het Land van Ooit (plus 37% bezoekers) en pret park Hellendoorn (plus 40% bezoe kers). De bezetting van de bungalowparken steeg, gevolgd door campings en ho tels. Beide instellingen gaan er vanuit dat het naseizoen in vrijwel alle pro vincies goed is geweest. Wim van den Berg, oprichter en woordvoerder van de Stichting Vrije Recreatie (SVR) is zelfs in een juichstemming. Kampe ren bij de boer is nog nooit zo popu lair geweest als dit jaar. „In Zeeland telden we vorig jaar 138.337 over nachtingen bij de boer. Dit jaar waren het er 156.999." Van den Berg ver wacht ook de komende jaren een ge stage groei. „Mogelijk volgend jaar van wat kleinere omvang, omdat de mensen die dit jaar in de nattigheid hebben gezeten, volgend jaar hun geld wat langer vasthouden om te kij ken of ze niet beter de zon kunnen op zoeken." Bij de SVR (opgericht in 1970) zijn inmiddels 1800 boerenbedrijven in geschreven die hun erf gastvrij open stellen voor kampeerders. De stich ting telt 100.000 donateurs. Van den Berg: „Dan kun je rekenen dat we on geveer 250.000 kampeerders hebben. Die zorgden vorig jaar voor 3 miljoen overnachtingen." Soms leveren recreanten meer op dan menige oogst. Van den Berg geeft 'handige boeren' dan ook het advies zelf een deel van de boerderij ge schikt te maken voor kampeerders. Dat bespaart grote investeringen en zorgt jaarlijks voor een aardige bijver dienste. Voor mevrouw J.L. Mol-van der Vate uit St.-Maartensdijk is het verhuren van kampeerruimte een on derdeel van de bedrijfsvoering gewor den, vertelt ze. „We zijn 25 jaar gele den begonnen met kampeerders. Uit hobby. Nu kunnen we niet meer aan de vraag voldoen. Er staan zeven stacaravans op ons terrein en dan kun nen er maximaal tien toercaravans bij. Meer gasten mogen we niet ontvan gen. Maar de vraag naar kamperen bij de boer is veel groter." Een aantal Thoolse campings heeft zowel geprofiteerd als te lijden gehad van het weer. Prachtig weer in april en mei waardoor de weekendbezet ting goed was, maar minder in de maanden juli en augustus. Volgens een woordvoerder van camping De Pluimpot heeft ook de middenstand op Tholen daarvan de nadelen onder vonden. Gedurende die twee maan den wordt met een omzetverlaging van 20 procent rekening gehouden vergeleken met diezelfde periode bij goed weer. De Stichting Recron, belangenbehar tiger van zo'n 1350 verblijf- en dagre- creatiebedrijven, meldt dat het aantal dagrecreanten dit jaar is teruggelo pen. Precieze cijfers zijn er nog niet. Dat is een gemis, want een juist beeld van de recreatieresultaten van het af gelopen seizoen, is daardoor niet te krijgen. De gemelde cijfers worden zelfs verwarrend als Toon Peters, de Zeeuwse vertegenwoordiger bij Re cron, laat weten dat het aantal bezoe kers in zijn provincie juist wel is ge stegen, maar dat ook het aanbod van attracties groter was. Ook zegt hij dat de markt voor Agro-toerisme, dus lo geren bij de boer, verzadigd lijkt. Hij wijst op cijfers van de overkoepelen de organisatie Vekabo dat het aantal bezoekers met 20 procent is gedaald vergeleken bij een jaar geleden. Land schapscampings daarentegen doen goede zaken. „Zo'n camping, met een apart deel dat als bos wordt onder houden, ziet de bezoekersaantallen stijgen." Landschapscampings zijn er op Tholen (Poortvliet) en Schouwen- Duiveland. Van den Berg gelooft niets van die conclusies. „In Zeeland durven de grote campings aan de kust veertig tot zestig gulden per overnachting te vra gen. Op Walcheren word je deson danks door Duitsers van je plek gere den. Een SVR-camping rekent niet meer dan vijftien tot achttien gulden per nacht voor twee mensen, een auto en een caravan met elektriciteit en sa nitair. Gasten zien dat verschil. Verla ten dus de grote campings en gaan naar de boer." Hij signaleert dat daar door in Zeeland boeren meer geld willen vragen dan de stichting toe staat. „Die kunnen zich dus niet bij ons aansluiten." Een nieuw fenomeen op Zeeuwse campings, maar ook elders, is vol- Voor het echtpaar Mol uit Sint-Maartensdijk (hier aan weerszijden van de laatste bezoeker van het seizoen, dhr. Berens uit Tilburgis de minicamping een vast deel van de bedrijfsvoering geworden en de vraag is groter dan het maximaal toegestane aantal plaatsen. gens Van den Berg het afstoten van plaatsen voor stacaravans. „Die bren gen niet genoeg op. De campinghou der bouwt op die plek liever bunga- lowtjes. Steeds meer mensen in de vut verkopen hun eigen woning en huren zo'n bungalowtje gedurende de zomermaanden, 's Winters gaan ze naar Spanje." Op Tholen spreekt de toeristen- en recreatiesector over het algemeen van een goed seizoen. „Maar het kan veel beter", zegt mevrouw L. Ausems, di recteur van de regionale VVV. Zij constateert dat de vraag naar accom modatie op Tholen veel groter is dan het aanbod. Als vraag en aanbod op elkaar worden afgestemd, gaat de sector, en met haar de gehele Thoolse middenstand, gouden tijden tege moet. „Wij vragen mensen die ergens nog een leeg boerderijtje hebben of een oud huisje in toerisme- en recre atie te investeren. Er is maar weinig geld voor nodig en de inkomsten be dragen minimaal 2000 gulden per week netto. Een aardig bedrag met een gemiddeld volgeboekt seizoen van tien weken", wijst Ausems op de financiële voordelen. Ze ziet met lede ogen haar promotie- werk van de -afgelopen jaren teniet gedaan door het ontbreken van vol doende ovemachtingsmogelijkheden op Tholen. ,Je maakt reclame voor Tholen op basis van tenminste een week vakantie. Dat betekent dat toe risten moeten kunnen overnachten. Nu zie je ze veel te vaak het eiland verlaten naar omliggende gebieden als Bergen op Zoom. Je moet probe ren de toeristen en de recreanten op het eiland te houden. Dan kun je wat verdienen en voor de toerist zelf is het ook plezieriger." Ausems gaat voor het komende sei zoen de boer op om meer Tholenaren te interesseren in een investering in toerisme en recreatie. „Voor mensen die belangstelling hebben, hebben we kant en klare pakketten klaarliggen. Pakketten met informatie wat er voor komt kijken om een huisje of boerde rijtje een deel van het jaar ter be schikking te stellen aan toeristen. De VVV zorgt ervoor dat het vol komt." De VVV-directeur heeft de indruk dat een flink aantal Tholenaren be schikt over een huisje waar vroeger oma heeft gewoond. „Of een boeren knecht. Vaak worden die huisjes niet meer gebruikt en zijn ze vrij eenvou dig geschikt te maken als vakantie huisje." De informatie die de VVV over dat geschikt maken heeft, gaat niet alleen over wat er minimaal in zo'n huisje aanwezig moet zijn, maar tevens over sanitaire voorzieningen, veiligheidsmaatregelen, milieuwet geving en aansprakelijkheid. „Er zal maar een toerist in de mestput vallen. Dat moetje voorkomen." Ausems kent de gevoeligheden van de Tholenaren als het gaat om het aantrekken van toeristen. „Vrijetijds besteding ligt in Tholen gevoeliger dan in andere delen van Zeeland. Toeristen brengen herrie mee en met name op zondag willen de inwoners dat niet. Maar er moet wel bedacht worden dat de VVV voor dit gebied geen massatoerisme wil aantrekken. Het gaat vooral om fietsers, sportvis sers en duikers. Mensen die speciaal voor een bepaald doel naar het eiland komen." En dan gaat het Ausems niet alleen om mensen die nog een woninkje hebben leegstaan, maar ook om degenen die een kamer over hebben. „Zimmer mit Fruhstuck, daarop zitten ze in Tholen niet te wachten, maar Bed and Breakfast, klinkt al weer een heel stuk aangena mer. Daar is een heel grote markt voor. Degenen die het willen kunnen zich onmiddellijk bij de VVV opge ven." Nieuw in de Thoolse propaganda machine is volgens Ausems het cu linaire aspect van de gemeente Tho len. Ze wijst op restaurant de Gou den Leeuw in Scherpenisse. „De eigenaar van dat restaurant kookt de sterren van de hemel. Dat is een ge weldige trekpleister. Met hem ma ken we reclame dat we op Tholen dan wat minder strand hebben, maar dat je er heel erg lekker kunt eten. Het restaurant is al door meerdere journalisten bezocht en de meesten vinden dat het bedrijf tenminste een Michelin-ster verdient." Naast uitbreiding van de accommo datie vindt Ausems dat Tholen zich ook sterk moet maken in de bestrij ding van de algengroei. „Niet alleen de blauwalg, want er zijn nog meer van die enge waterplantjes die voor problemen zorgen onder waterspor ters." Het belangrijkst blijft echter toch de groei van het aantal overnachtings mogelijkheden. Door het gebrek er aan haalt Tholen niet uit het toeris me wat er in zit. Ausems: „De Oesterdam is een prachtig gebied met tal van mogelijkheden om eco nomisch in te spelen op de toene mende hoeveelheid mensen die daar naar toe komt. De gemeente zet er wat afvalbakken neer, hier en daar een toiletje, maar er vloeit geen stuiver terug naar de gemeentekas of naar de plaatselijke middenstand. De VVV zou daar graag een plan voor maken. Dat gebied is commer cieel heel goed te exploiteren." C. Menheere, secretaris van de Sa menwerkende Campinghouders Tholen (SCT), is het met haar eens. „De Oesterdam is een mooi gebied. Daar is veel meer uit te halen dan tot nu toe gebeurt. De eigenaar van de Speelmansplaten doet er alles aan. Als we meer konden doen, zou ons dat allemaal goed uitkomen. Je mag er niet overnachten, dus komen de mensen paar de campings. Dat is gunstig voor ons. De provincie Zee land zou dat meer moeten sturen." Menheere wijst op de nieuwe ge meentelijke recreatienota. Hij ver wacht dat daar voorstellen in staan die de toeristische ontwikkelingen op Tholen verder stimuleren. „Over dit jaar zijn we niet helemaal onte vreden", zegt de man die vijf van de tien Thoolse campings vertegen woordigt. „Het seizoen begon goed. Maar toen de volle mep moest ko men, in juli, werd het veel te koud en was er teveel regen." Ongeveer 75 procent van de ruimte van de SCT-campings wordt inge nomen door stacaravans. Menheere: „Van die gasten ging door het slech te weer een aantal naar huis of boekte een last-minute-reis naar zonniger gebieden. Passanten gin gen ook vroeger weg dan ze van plan waren. Dan heb je een goed voorseizoen, maar tijdens het hoog seizoen lever je dan weer in." De vijf campings danken de belangstel ling van 'passanten' in toenemende mate aan de mogelijkheid via Inter net te boeken. Adressen als www.holland.com en www.lekker- weg.nl zijn ideale digitale ontmoe tingsplaatsen voor binnen- en bui tenlandse toeristen die een vakantie in Nederland willen doorbrengen. Beide adressen werden gedurende de maanden juni en juli door 500.000 mensen bezocht. In totaal werden 3,8 miljoen webpagina's op gevraagd. Menheere: „Ook voor Tholen neemt het aantal mensen dat informatie via een website haalt snel toe. Zelf heb ik al drie jaar een web site, maar het is dit seizoen voor het eerst dat het zo hard loopt." De SCT-campings (ruim 800 plaat sen) hebben met behulp van Syntens Zeeland een website gemaakt. Over het specifieke aantal bezoeken en het echte rendement zijn nog geen cijfers. Menheere is er niettemin van overtuigd dat deze manier van boe ken in de toekomst de voornaamste wordt. „Ik sta in de ANWB-gids. Als ik dat vergelijk met boekingen via de site denk ik dat de helft van de gasten via de ANWB kwam en de andere helft via Internet. Ik sta ook met een advertentie in het krantje van de VVV. Daar is dit seizoen nie mand op gekomen. Maar wel weer via de website van de VVV." Menheere is er van overtuigd dat ook op het gebied van internet sa menwerking tussen de Thoolse re creatieaanbieders voor allemaal be ter is. Voor het nieuwe seizoen 2001 hoopt hij danook de andere vijf campingeigenaren te kunnen over tuigen van aansluiting bij de SCT. „We kopen gezamenlijk materialen in. We kunnen gezamenlijk activitei ten op de campings laten uitvoeren. We kunnen onze bedrijven geza menlijk promoten en bij gemeente en provincie aangeven waar we ver beteringen willen aanbrengen." Zo is de bewegwijzering een doorn in zijn oog. „Dat moet eigenlijk acuut worden verbeterd. Vooral op de toegangswegen naar Tholen. Vanuit Brabant en België wordt Tholen amper aangegeven. Op Tho len zelf zijn de verwijzingen naar de campings veel te klein en staan ze op de verkeerde plaats." Hij wijst op de rotonde bij Poort vliet. „Daar staan veel te weinig wij zers. Je kunt nieuwe borden aan schaffen. Dat moet bij de ANWB. Dat kost tachtig gulden per bord en je moet gelijk voor tien jaar beta len", geeft hij de investering aan. Naast de toeristische- en recreatie voorzieningen op Tholen is museum De Meestoof in St.-Annaland een grote trekpleister. Het museum trok dit seizoen circa 5000 bezoekers. Ongeveer 1500 meer dan vorig jaar, vertelt woordvoerster mevrouw W. Nelisse uit St.-Maartensdijk. „Wij zijn bijzonder tevreden en gaan pro beren dat aantal volgend seizoen weer te halen." De expositie van de St.-Annalandse pottenbakker Chris Lanooy was de gouden greep. „Daar kwamen mensen uit geheel Neder land op af. Er was zelfs iemand bij uit Australië. Die was op bezoek bij zijn moeder en had in de Australi sche krant Dutch Weekly gelezen over onze tentoonstelling. Die krant neemt artikelen van de Telegraaf over. Daar had ook iets over ons in gestaan." Volgend jaar komt er over Chris Lanooy een boek uit. Wie dat gaat uitgeven en waar de opbrengst heen gaat, is nog niet bekend. Het boek handelt niet alleen over potten bakken. Ook over textiele ontwer pen. Nelisse: „Een mevrouw uit Bergen Noord-Holland belde op en zei dat Lanooy niet alleen potten had gebakken, maar ook textiele ontwerpen had gemaakt. Haar schoonvader had een textielfabriek en Lanooy ontwierp daarvoor ver sieringen op lakens en slopen." Niet alleen Lanooy zorgde voor veel museumbezoek. Een tentoonstelling over 525 jaar St.-Annaland trok veel bezoekers uit het eigen gebied. Meer van regionale omvang bleek een ex positie óver de aardappelen en over de walvisvaart uit 1682. Het bestuur van het museum weet nu al wat het seizoen 2001 weer tot een succes gaat maken. „Een grote wisselten toonstelling van leesplankjes en an der lesmateriaal. U moest eens we ten hoeveel verschillende leesplank jes er naast het bekende aap, noot, mies nog in Nederland zijn." Een probleem dat voor het nieuwe sei zoen begint moet worden opgelost, zijn de geblindeerde ramen. Me vrouw Nelisse erkent dat dat vanaf de straatkant een rare indruk maakt. Mensen denken dat het museum is gesloten en kijken niet verder naar openingstijden, bevestigt ze. „Daar komt een oplossing voor", belooft ze. De uitslagen van de wedstrijden van: Tholen-stad: 1 mevr. R. van Driel en wisselende partner 30 p; 2 N. Moerker ken en J. Geuze 27 p; 3 mevr. Y. Ver kamman en mevr. R. Burrows 21 p; 4 D. Schellinger en R. v.d. Houten 15 p; 5 mevr. R. Nagtegaal en mevr. C. Praat 12 p; 6 mevr. D. Pigmans en L. Soomers 11 P- Meulvliet: 1 mevr. R. Vroegop en mevr. B. Schot 29 p; 2 J. Vroegop en mevr. L. Verschoor 24 p; 3 F. Leemreijze en mevr. T. Goode 23 p; 4 B. Melching en mevr. D. Lindenberg 17 p; 4 W. Schot en mevr. T. Soomers 17 p; 6 mevr. J. Bos en mevr. G. Melching 15 p. Oud-Vossemeer: 1 W. Lindhout 36 p; 2 mevr. C. van Mierlo 29 p; 3 mevr. C. Lindhout 24 p; 4 mevr. C. Free 15 p; 4 mevr. D. van Dijke 15 p; 6 mevr. M. v.d. Zande 12 p; 7 A. van Dijk 10 p; 8 mevr. N. Schoep 8 p. Sint-Maartensdijk: I mevr. L. v.d Klooster en C. van Gorsel 38 p; 2 mevr. C. van Mierlo en A. Leemreijze 28 p; 2 mevr. W. Lutt en J. v.d. Klooster 28 p; 4 W. Bijl 22 p; 5 mevr. R. van Driel en mevr. G. Verwijs 15 p; 6 mevr. M. Bijl en mevr. M. Dane 13 p; 7 mevr. C. Free en mevr. L. Verschoor 7 p. Smerdiek 3 speelde een zwakke wed strijd tegen de jonge ploeg ZPR 3. In de beginfase hadden de blauw-zwarten ech ter nog het overwicht. ZPR was gevaar lijk via counters. Na een kwartier scoor de Bram van der Male eenvoudig na goed voorbereidend werk van Marcel Baan: 1-0. ZPR liet zich echter niet uit het veld slaan en maakte het de Smer- diekse verdedigers steeds lastiger. Na een half uur werd de spits van ZPR uit het veld gestuurd wegens commentaar op de scheidsrechter. Daarmee ver dween het felle even uit de wedstrijd en met mat spel werd de rust bereikt. Na de thee kwam Smerdiek met wat verse krachten op de mat en dacht de ploeg de wedstrijd eenvoudig te kunnen winnen. Maar men vergiste zich in de veerkracht van de ploeg uil Bergen op Zoom. Met tien man lukte het ZPR om Smerdiek onder druk te zetten en dat resulteerde in de gelijkmaker. Jan Kees v.d. Hoek kreeg in het strafschopgebied de bal te gen zijn arm en de arbiter legde het leer op de stip: I -1Het spel bleef hierna wat rommelig, al speelde Smerdiek mis schien wat feller. Halverwege de tweede helft wist Corné van Haaften met een sliding een matige voorzet alsnog in het doel te werken. Maar ZPR kwam goed terug en doelman Theo Rijnberg moest er met enkele fraaie reddingen aan te pas komen om de gelijkmaker te voorko men. Smerdiek eindigde eveneens met tien man, want vlak voor het einde moest Jeroen Vermaas het veld verlaten wegens het onregelmatig stoppen van een doorgebroken speler. Advertentie I.M. Kees Verburg bekijkt samen met onder meer wethouder W.C. van Kempen en diens vrouw middenen SVRZ-directeur M. Heijboer rechts vooraan) geamuseerd een gravure van Verburg die opgenomen is in de expositie 100 Zeeuwse portretten. Het werd een feestelijke opening in digden waaronder de makers van een Ten Anker met optredens van het smalstads mannenkoor, een sketch, een toespraak, korte interviews en kokkinen. Het koor opende de mid dag in recreatiezaal de Klipper die vol zat met bewoners, leden van de cliëntenraad, vrijwilligers en geno- aantal portretten en enkele geportret- teerden. Via een sketch lieten C. Stoutjesdijk-Engelvaart en L. Hage in Thoolse dracht en dialect weten waar het nu precies om te doen was. Het heeft met het millennium te ma ken: het jaar 2000 waarin 100 Zeeu wen vastgelegd zouden worden. In de woorden van het duo: 'uutgetrok- ke'. Anders dan vroeger toen er bij de fo tograaf opnames werden gemaakt, zijn de 100 Zeeuwen nu ook op al lerlei andere manieren vastgelegd: in olieverf, met krijt en ecoline, op vi deo, in paraffine en in loodgravures. Volgens Hage is het allemaal moder ne kunst waar hij aan zal moeten wennen. Volgens Stoutjesdijk moet Hage echter met de 'tied' mee. Hage stipte aan dat ook Verburg 'uutge- trokke' was. Op een loodgravure en dat hij het zelf maar niks vond, maar dat diens beeltenis wellicht met een beetje geluk op de nieuwe eurobiljet ten komt. Wethouder van Kempen en Verburg openden de expositie door twee por tretten van paraffine te onthullen bij de ingang van De Klipper. De por tretten zijn gemaakt door Anne Ma rie van Sprang en verbeelden Rinus Zandee (1937) uit Kapelle (bekend van Ons Boeregoed) en Midas Noya (2000) uit Middelburg, de jongste geportretteerde Zeeuw uit de hele reeks. Voor Van Kempen, uit Poortvliet, kreeg de opening een extra tintje om dat Verburg uit Strijenham afkomstig is. Hij woonde daar tot 1937. Vol gens de wethouder kan de tentoon stelling voor bezoekers een stimu lans zijn om ook eens wat verder het tehuis in te lopen en een gesprekje aan te knopen met een van de bewo ners. „Op deze manier wordt het doel van de tentoonstelling breder gemaakt." Om te begrijpen wat de makers van de portretten heeft bewogen is er een catalogus gemaakt. Met verhalen van de geportretteerden, van de kun stenaars en andere makers. In totaal zijn er 77 mensen geportretteerd, zijn er 20 leerlingen en studenten en drie verstandelijk gehandicapten ge vraagd een zelfportret te maken. Het initiatief kwam van Skoop, het Zeeuws instituut voor zorg, welzijn en cultuur. Via de media werden mensen opgeroepen iemand voor te dragen in de leeftijd van 0 tot 100 jaar. Een selectiecommissie beoor deelde de inzendingen. Zo werden ook Laura van den Berg (1978) en Femke Geresteijn (1982) uit Middel burg benaderd om een zelfportret te maken. Hun werk hangt ook in Ten Anker. Ze waren beiden met familie aanwezig bij de opening. Laura, stu dente op de pabo koos voor pastel krijt en maakte een kleurig en ko misch portret. Femke die ontwerper wil worden en naar de kunstacade mie in Breda gaat, beeldde zich af - gezien in een lepel -, zo legden ze uit voor de microfoon van vestigingslei der M. Felius van Ten Anker. Ook Luke Noordhoek (1994) uit Kamperland leverde een bijdrage aan de expositie met een fleurig por tret in krijt en ecoline. Zijn grootou ders wonen in Sint-Annaland. Verburg woont sinds 7 jaar in de ser viceflat en is niet echt te spreken over het portret dat kunstenaar Paul Battels van hem had gemaakt. De geportretteerde - zoon van een beurt schipper - herkent zichzelf er maar ten dele in, zo zei hij tegen Felius. Op de gravure (57 bij 47 cm) is een oog nauwelijks zichtbaar. „Als ik kijk, kijk ik met twee ogen tegelijk. Maar ik ben niet kwaadwillig hoor. Ik vind het wel interessant om te zien." Volgens voorzitter O. Huiskamp van de cliëntenraad kan de expositie hel pen om mensen van buiten het tehuis naar binnen te halen zodat ze met be woners over het werk kunnen praten. Het smalstads mannenkoor trad tot slot op in hun nieuwe outfit, met goudkleurige jasjes en met een ko misch repertoire dat erg in de smaak viel bij het publiek. Mevr. Ottevan- ger deelde kokkinen uit. Wie alle 100 portretten wil zien kan vijf jaar lang in Ten Anker terecht. Ook de catalogus ligt er om in te zien. Sinds zaterdag zijn de gepor tretteerden ook op internet te bekij ken (www.100zeeuwseportretten.nl). Compleet met het voorwoord van ca baretier Freek de Jonge die de ten toonstelling in Goes opende. De in- ternetcatalogus kan blad voor blad bekeken worden, op jaartal en op kunstenaar. Paul Battels en Anne Marie van Sprang maakten ieder 8 portretten. B. en w. willen duizend gulden sub sidie verlenen voor een boek over de Zeeuwse streekdrachten van 1800 tot 2000. De stichting de Zeeuwse streekdrachten heeft om dat geld gevraagd voor het uitbren gen van een standaardwerk over klederdrachten in Zeeland. Volgens het college is het een uniek project. Er zijn wel eerder boeken verschenen over streekdrachten, maar er zijn er slechts weinig die de gehele provincie bestrijken, zo schrijft het college in het voorstel aan de commissie algemeen bestuur en welzijn. Het boekwerk zal een algemeen deel en een encyclopedisch deel omvatten. Dat laatste kan als na slagwerk dienst doen. Het college is van mening dat het onderwerp ook de Thoolse bevolking interesseert, gezien het bestaan van een afdeling Thoolse dracht in het streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland. Het Prins Bernhard cultuurfonds Zeeland heeft al 20.000 gulden sub sidie verleend. Dinsdag om half acht behandelt de commissie het voorstel. Helpende handen. Helpende handen gehandicaptenzorg van de Gerefor meerde Gemeenten houdt zaterdag 11 november vanaf kwart voor twee een bijeenkomst in gebouw Rehoboth aan de Geldersedijk te Dirksland. ELECTRO WORLD. DE WERELDZAAK DIE JE KENT Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 13