Veel Thoolse ouderen voelen zich met regelmaat eenzaam Meedoen stille tocht gemakkelijker dan een praatje met de buurvrouw Zware machines brengen schade toe aan graven en perken in St.-Philipsland onze zorg Gevoel er alleen voor te staan, niet leeftijdsgebonden Thema ouderen en eenzaamheid krijgt meer aandacht Bijeenkomst dag voor mantelzorg in de Wellevaete Lezing in ABG over dementie Stichting familie psychiatrische patiënten 5 jaar Cursus om uit de put te komen 0166-663784 Donderdag 26 oktober 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Bijna 9 procent van de ou deren in de gemeente Tho- len voelt zich regelmatig eenzaam. Net zoveel zijn met regelmaat gedepri meerd en meer dan 14 pro cent voelt zich gejaagd, ze nuwachtig of gespannen. Meer dan 6 procent heeft regelmatig angstgevoelens. Dat zijn enkele resultaten uit het onderzoek 'Jong geleerd, oud gedaan' dat de gemeente liet houden naar de leefbaarheid van Tholen voor 65-plussers. Scherpenisse scoort het hoogst wat betreft een zaamheid, somberheid en angst onder ouderen. Weinig bezoek Niet beschaamd Extra geld Samen en toch alleen SGP, CDA en CU willen beter onderhoud SGP, CDA en CU willen dat de gemeente de oude en nieuwe begraafplaats in Sint-Philipsland beter onder houdt. Door het gebruik van zware maaimachines en de maaimethode, is er volgens de fracties schade aan per ken en graven ontstaan. Dat zei drs. A.L. Piet (CU) dins dagavond namens de christelijke partijen in de commisr sie gemeentelijke ontwikkeling. Laagste punt Een vrijwilliger komt graag bij u op bezoek. Bel gerust: Raadslid M.J. Klippel en wethouder I.C. Moerland signaleerden onlangs in de Thoolse raadscommissie algemeen bestuur en wel zijn de problematiek van ouderen en eenzaamheid. Het thema blijkt in bredere kring de aandacht te heb ben en er is zelfs een Zeeuws onderzoek gehou den. Tijdens drie regiobij eenkomsten zijn de resulta ten gepresenteerd van de inventarisatie omtrent ou deren en eenzaamheid die Scoop en Klaverblad/PO- SO (provinciaal overleg en samenwerkingsverband ou- derenorganisaties in Zee land) in de provincie hiel den. Reisjes Nieuwe activiteiten Kerken Koningin Wilhelmina Activerend huisbezoek Bel voor een gratis oogmeting door vakbekwame specialisten j 'J H u c Het is maar net hoe je de gegevens interpreteert. Van de positieve kant benaderd, betekent het dat negen van de tien ouderen in de gemeente Tho len zich maar af en toe of zelfs nooit eenzaam zegt te voelen. Toch houdt je dan nog die ene over die wel meer dan normaal alleen 'achter de gera niums' zit. En moet je daar dan niets aan doen? Uit de gegevens per kern, blijkt dat de eenzaamheid onder ou deren in Scherpenisse relatief gezien het hoogst is. Daar zegt 11,7 procent van de ouderen zich regelmatig tot vaak eenzaam te voelen. Sint-Phi- lipsland komt aardig mee met 11 procent en dan volgen op enige af stand Stavenisse (9,1 procent), Oud- Vossemeer (8,4 procent), Tholen (8,3 procent), Sint-Annaland (8 pro cent) en Sint-Maartensdijk (7,7 pro cent). Opvallend is dat in Poortvliet geen enkele oudere aangeeft zich meer dan eens alleen te voelen. Ouderen, en zeker degenen die niet meer 'mobiel' zijn, zijn voor hun so ciale contacten vaak afhankelijk van bezoekjes. In de meeste gevallen be treft het dan familieleden, maar ook buren en kennissen en bijvoorbeeld een maatschappelijke instantie zoals de kerk. Blijkens het onderzoek van de gemeente, krijgen ouderen in Oud-Vossemeer en Sint-Annaland het meest bezoek. Slechts 9,5 pro cent van de 65-plussers in deze plaatsen krijgt minder dan eens per maand familie over de vloer. Alhoe wel 'slechts'? Dat is alweer bijna één op de tien waar in een maand tijd maar één keer een familielid over de vloer komt. Toch komen de ouderen in deze twee plaatsen er ook het best vanaf wat bezoekjes van buren en vrienden betreft. Bij de overige plaatsen van Tholen is de si tuatie ernstiger. Scherpenisse loopt ook nu weer voorop. Daar zegt 23 procent van de ouderen dat er slechts één keer per maand een fa milielid op bezoek komt. Een klein procentje minder is dat in Sint- Maartensdijk. Ook in Tholen zeggen relatief veel mensen (dik 20 pro cent) dat er maar heel weinig of zelfs geen bloedverwanten langsko men. In Sint-Philipsland zegt 14,8 procent dat, in Poortvliet 14,9 pro cent en in Stavenisse 10,9 procent. Nu kan het natuurlijk zijn dat er geen familieleden zijn, of dat die ver weg wonen. Maar er zijn ook con Eenzame ouderen (maar ook jongere mensen) hebben het gevoel er alleen voor te staan, terwijl ze minder kunnen dan vroeger. Sommigen zoeken contacten in bijvoorbeeld een praathuisje (zoals hier naast de molen van Sint-Philipsland) of een soos, anderen voelen daar niets voor. tacten dichter bij huis mogelijk. Bu ren bijvoorbeeld. Toch is het contact van ouderen met buren nog veel la ger dan met familieleden. Behalve in Sint-Annaland en Oud-Vosse- meer, geeft in alle kernen van Tho len meer dan 40 procent van de ou deren aan ook de buren slechts één keer of minder in de maand op be zoek te krijgen. Sint-Maartensdijk (56,8 procent) en Tholen (53,4 pro cent) springen er daarbij uit. Vrien den blijken iets vaker hun neus te la ten zien. Maar ook hier blijkt in de meeste Thoolse dorpen dat ruim een derde van de 65-plussers slechts eens in de maand een vriend ziet, of zelfs nog minder. Naarmate het kringetje wijder wordt, lopen de scores op. In het nog steeds zeer kerkse Tholen, valt het op dat ouderen maar weinig be zoek van de kerk krijgen. Ruim 95 procent van de oudere Tholenaren zegt nog niet één keer per maand ie mand aan de deur te krijgen die zegt namens de kerk te komen. In Stave nisse gaven zelfs alle ondervraagden aan, maar hoogst zelden iemand van de kerk op bezoek te krijgen. Ook Scherpenisse (98,4 procent) en Tho len (96,3 procent) kennen een rela tief laag bezoek van ouderen door kerken. Maar is dat nu zo erg? Zitten oude ren wel op bezoek te wachten? Ook die vragen zijn aan de orde gekomen in het onderzoek 'Jong geleerd, oud gedaan'. Daaruit blijkt dat een zeer ruime meerderheid bezoek op prijs stelt. Zeker als het gaat om familie, maar ook vrienden en in iets minde re mate buren zijn welkom bij de 65-plussers. En ook iemand van de kerk is in de meeste gevallen een ge ziene gast. Bij de vraag of men meer bezoek wilde ontvangen dan nu het geval is, antwoordde 13 procent met ja. Daarbij werd na familie met na me iemand van de kerk genoemd. Het gros van de ouderen heeft vol doende bezoek en zit niet op meer visite te wachten. Een derde heeft er geen mening over. Vestigingsleider M.C. Felius van zorgcentrum Ten Anker in Tholen erkent het probleem. „Ik moet aan de hand van onder meer landelijke cijfers constateren dat eenzaamheid in verzorgings- en verpleeghuizen veel voorkomt. Ik denk wel dat we wat dat betreft in Tholen nog wel in een bevoorrechte positie zitten. In het algemeen komt er redelijk veel familie op bezoek. De gezinnen zijn hier gemiddeld ook wat groter en dus kunnen er meer kinderen en kleinkinderen op bezoek komen", aldus Felius die echter de vereenza ming wel in de gaten houdt. „We hebben het er vorige week nog uit gebreid over gehad met de centrale cliëntenraad. Onze medewerkers letten op signalen van eenzaamheid bij de bewoners. We hebben ook onlangs een enquête gehouden on der de bewoners (en familie) over wat er verbeterd zou kunnen wor den. Eenzaamheid kwam daar ge lukkig maar weinig in voor. Maar het is er wel. En wat kunnen wij daaraan doen? Een pakket van acti viteiten aanbieden om de sociale contacten te vergroten. We hebben geconstateerd dat we ons in Ten Anker in elk geval niet hoeven te schamen op dit gebied. We ont plooien genoeg initiatieven." Maar volgens de vestigingsleider is eenzaamheid niet altijd iets dat overduidelijk naar buiten komt. „Soms kom je het niet te weten. Omdat mensen zich er niet over uit laten. En er zijn ook mensen die er bewust voor kiezen niet van hun kamer te komen. En je kunt per slot van rekening niemand dwin gen om aan activiteiten mee te doen", zegt Felius. Het personeel van Ten Anker heeft vanwege de in de afgelopen jaren opgelopen werkdruk, niet altijd de tijd meer om een sociaal praatje met de be woners te maken. „Iedereen hier doet zijn best, maar als je perso neel onder druk komt te staan, krij gen de meest noodzakelijke werk zaamheden voorrang. Dat kan nu eenmaal niet anders. Voor volgend jaar zit er wel een heel lichte uit breiding in van het aantal 'handen aan het bed', maar dat is minimaal. En dat is wel een beetje jammer. Er is best wat extra geld voor de zorg uitgetrokken. Maar als je dat gaat omrekenen per bed, dan blijft er niet zoveel over. Bovendien gaat het leeuwendeel naar de zorg bui ten de zorgcentra. Daarmee wil het kabinet de wachttijden terugbren gen. Daar is best wel kritiek op, want zodoende wordt het aantal bedden in verpleeg- en verzor gingshuizen niet uitgebreid. En dat zal in de toekomst toch wel moeten gebeuren." Felius verwacht dat ook in de woonzorgcentra (zoals Maartens- hof, Elenahof en De Rozeboom) in de toekomst meer zorgbehoevende mensen zullen komen. „Op die ma nier kan de wachtlijst ook terugge bracht worden. Als zorgcentrum zou je dan in die centra ook be perkte zorg kunnen bieden. Maar je moet wel oppassen dat er een ge zonde mix blijft van mensen die zorg behoeven en van mensen die zelf nog goed uit de voeten kun nen. Dat houdt een woonzorgcen trum ook leefbaar. En dan kan een buurman ook nog eens op bezoek komen." De vestigingsleider noemt in verband met de vereenzaming, de vrijwilligers die werk verrichten in (woon)zorgcentra van essentieel belang. „Die zijn van onschatbare waarde, juist op het sociale gebied. Zij worden ook steeds belangrijker voor het werk waaraan de profes sionele mensen niet meer toeko men. Ik durf wel te stellen dat wij niet meer zonder al onze vrijwilli gers zouden kunnen functioneren zoals we dat nu doen." Als hoofd van het zorgteam Tho- len/Sint-Philipsland van Ooster- schelde Thuiszorg, komt mevr. B. Gaakeer-de Lint eenzaamheid re gelmatig tegen. „In de thuiszorg zien we heel vaak eenzame men sen. En vaak geven ze dat nog niet eens direct aan, maar kun je het uit hun gedrag afleiden", aldus de Sta- venissense. „Die eenzaamheid heeft ook zeker niet altijd te maken met de mate waarin mensen bezoek krijgen. Maar bijvoorbeeld ook met het gevoel van het allemaal niet meer zelf kunnen. Minder mobiel zijn of moeite hebben met het leven na het verlies van een partner of kind. Ook al komt er wel familie over de vloer, dan nog kan men zich alleen voelen. Zelfs in een re latie kun je eenzaam zijn." Daarmee geeft mevr. Gaakeer even eens aan dat eenzaamheid niet iets is dat zich tot ouderen beperkt. „Zeker ook onder jongere mensen kun je eenzamen tegenkomen. Het zit bij je van binnen. Want er zijn ook alleenstaanden die zich prima vermaken zonder zich alleen te voelen." Volgens het zorgteam- hoofd mondt eenzaamheid maar al te gemakkelijk uit in een depressie. „Depressiviteit komt heel veel voor. De thuiszorgers worden daar bij ons ook op getraind. Het her kennen van de signalen van een zaamheid en depressiviteit. Als dat dan gebeurt, geven we dat door aan Emergis bijvoorbeeld. Zodat er iets kan worden ondernomen om die mensen te begeleiden. Dat is ook een gevaar voor de thuiszorgers. Bij ons moeten thuiszorgers een A-op- leiding volgen. Die duurt twintig weken en dat is best pittig. Voor ge- zinsverzorgende moet je zelfs twee jaar naar school. Er komen her en der ook steeds meer particuliere initiatieven voor thuiszorg. Daar is op zich niets mis mee, maar ik hoop dat ze dezelfde kwaliteit kun nen bieden die je van de thuiszorg mag verwachten." Overigens kan de thuiszorg op Tholen het werk nog goed aan. „Personeel is nog niet zo'n probleem voor ons, al kunnen we in met name Stavenisse nog wel wat mensen gebruiken." Mevr. Gaakeer zat zelf ook in de klankbordgroep die het onderzoek naar de leefbaarheid in de gemeen te begeleidde. Ze heeft uit haar er varing niet het idee dat eenzaam heid tegenwoordig meer voorkomt dan vroeger. „Het is altijd al zo ge weest dat er mensen zijn die zich eenzaam voelen. Zeker de catego rie die het alleen verder leven moeilijk vindt, was vroeger net zo groot." De Stavenissense ziet als remedie toch in elk geval een beet je extra aandacht. „Geef die men sen veel aandacht en praat over hun eventuele verlies. We hebben in de gemeente Tholen best een goede mantelzorg, maar het kan altijd be ter. Ga eens een keer bij die buur vrouw kijken en help die buurman eens. Je kunt natuurlijk niemand verplichten, maar als iedereen zijn of haar eigen buren in de gaten hield, zou dat al een hoop sche len." Ook zou bekeken moeten worden of bij het begraven de aarde uit het graf tijdelijk afgevoerd kan worden in plaats van het op een ernaast lig gend graf te gooien. Volgens wet houder Heijboer zal dat de begraaf- rechten echter 'enorm' verhogen. Een beperkt aantal graven is vol gens Piet gerepareerd. Het achter stallig onderhoud is maar ten dele weggewerkt, zei hij. Piet wilde we ten of het college weet hoe groot de schade is. En of er een plan van aan pak is om de schade aan de andere graven te verhelpen en wanneer dat gebeurt. De fracties willen ook weten of de nabestaanden ingelicht worden over het opknappen van de graven. Daar naast zou het college afspraken moeten maken met de uitvoerder (van De Betho) over de te gebruiken machines en over de wijze waarop er gewerkt wordt. Volgens Heijboer wordt er al aan de zaak gewerkt en is er al met het op knappen van de beschadigde graven begonnen. Hij beloofde de kwestie verder te bestuderen, maar Piet nam geen genoegen met het antwoord. „Vorige week is er weer gemaaid met zeer zware apparatuur. Er zijn sporen ontstaan van tien centimeter diep. Dit is al enkele maanden aan de gang. We zijn ervan geschrokken en willen dat u contact opneemt met De Betho." Heijboer wees erop dat het ook een centenkwestie is. Over het tijdelijk vervoeren van de aarde in een con tainer zei hij dat de paden erdoor kapot gereden kunnen worden. Maar Piet wees erop dat nabestaan den van de overledene wiens graj" daarvoor gebruikt wordt, zich ge kwetst voelen. En er emotionele problemen mee hebben. Hij vroeg om het beleid op dit punt te wijzi gen. A.L. Kornaat (PvdA) lichtte toe dat het beschadigen van de perken ql een oud probleem is. „De oude be graafplaats ligt op het laagste punt. In een natte periode zakken d( maaimachines altijd weg." Heijboer zei dat de gemeente hot verzoek om geen aarde op een bej- staand graf te leggen, inwilligt en de rekening van de kosten daarvoor naar de nabestaanden stuurt van de*- gene die begraven wordt. „Als we de grond ergens anders heen moei ten brengen, zal dat een enorme ver hoging van de begraafrechten ge ven. Piet stelde voor dit punt in df commissie aan de orde te stellen en vroeg steun aan de andere fracties. Die kreeg hij. De kwestie is al eerder aangekaart door A. Beurkens, J. Kempeneerg en J. Steijns. De laatste zat op de publieke tribune. Hij lichtte desge vraagd toe dat er hoeken van graf stenen zijn gereden, balken en bloempotten zijn beschadigd. Dé stenen die gerepareerd zijn, zijn volgens de nabestaanden niet goed opgeknapt. „Er staan meerdere mensen achter ons in Sint-Philips;- land. Het leeft erg. Het voorstel om grond af te voeren, zal wel geld kos ten, maar ik denk dat de mensen het er wel voor over zullen hebben." De stichting Netwerk Vrijwilligers in de Zorgsector Tholen organiseert vrijdagmiddag 10 november (de lan delijke dag voor de mantelzorg) een bijeenkomst over mantelzorg in de Wellevaete te Sint-Annaland. Van half twee tot vier uur zijn er toespra ken, wordt er een presentatie gege ven van de opzet van het meldpunt voor vrijwillige thuiszorg en het project vrijwillige terminale zorg ep is er een toneelstuk over twee zussen die hun dementerende moeder naar het verzorgingstehuis hebben ge bracht. Verder is er gelegenheid orh met elkaar na te praten. Ook burge meester W. Nuis is uitgenodigd voor deze bijeenkomst die wordt afgeslo ten met een gedicht. De mantelzor- gers (geen professionele hulp, maaï vrienden, kennissen, familieleden en vrijwilligers) worden steeds belang rijker en deze middag is dan ook voor die mensen bedoeld. In het verpleeghuis ABG aan de Zuid-Oostsingel in Bergen op Zoom wordt op woensdagavond 22 november een lezing gehouden met als thema 'probleemgedrag bij de mentie'. Van half acht tot half tien geeft psycholoog Sjef van Delft van de stichting Savelanden (waarvan het ABG deel uitmaakt) toelichting op dit onderwerp. De avond is de tweede in een cyclus rond het onè derwerp dementie. Voor degene die dement wordt, verandert er veel. Ook het gedrag van deze mensen. Daarmee hebben zowel de patiënt als de omgeving direct mee te maj- ken. Men kan zich voor de lezing aanmelden bij het ABG. De stichting Familieleden psychia trische patiënten westelijk Noord- Brabant bestaat vijf jaar. Daar wil men bij stilstaan door het organise ren van een symposium in De Sprenge van psychiatrisch zieken huis Vrederust in Halsteren. Het symposium wordt op donderdag 23 november gehouden en heeft als thema 'Van de familie moet je het hebben'. Er zal onder meer worden gesproken over hoe instellingen een goed familiebeleid kunnen ontwik kelen en hoe op een goede manier de zogenaamde modelregeling voor geestelijke gezondheidszorg kan worden uitgewerkt. Men kan zich aanmelden voor het symposium bij het telefonisch contactpunt tel. 0165-544908. Het Riagg westelijk Noord-Brabant begint op maandag 13 november met een nieuwe cursus 'In de put, uit de put' voor mensen tot 60 jaar. De cursus is bedoeld voor mensen die last hebben van terugkerende periodes van somberheid of 'het nergens zin meer in hebben'. Deze milde depressieve klachten kunnen gemakkelijk verergeren als men er niets aan doet. In de cursus leert men vaardigheden die kunnen hel pen om depressieve gevoelens te overwinnen. Voor meer informatie en aanmelding kan men elke och tend terecht bij de afdeling preven tie van het Riagg in Roosendaal, te lefoon 0165-562622. op werkdagen van 10 tot 12 uur Advertentie LM. Om de situatie in Zeeland in kaart te brengen, is geïnventariseerd of er sig nalen van eenzaamheid zijn en wat organisaties doen om de eenzaamheid te voorkomen of te doorbreken. Hier toe zijn 155 instellingen benaderd met een schriftelijke enquete en er zijn persoonlijke gesprekken gevoerd met sleutelfiguren van plaatselijke kerken over dit onderwerp. De vra genlijst is door tweederde van de or ganisaties teruggestuurd en dat noemt Scoop voor een schriftelijke enquete een 'alleszins redelijke respons.' Ruim een kwart van de organisaties ontvangt regelmatig signalen over eenzame ouderen. Ruim 40% geeft aan dergelijke signalen af en toe te ontvangen; ruim een kwart signaleert ze niet of nauwelijks. De signalen worden via zeer veel verschillende kanalen kenbaar gemaakt; soms ook door de oudere zelf. Een aantal organisaties geeft aan dat ouderen met eenzaamheidsgevoelens contact zoeken met anderen, gesprek ken willen voeren en/of interesse heb ben in activiteiten. Ook wordt aange geven, dat bij eenzaamheid allerlei factoren een rol kunnen spelen, zoals angst, apathie, het mijden van contac ten, het niet kunnen omgaan met ver lies van een man/vrouw of familielid, slecht contact met jongeren, ontevre denheid, een verhuizing, enz. Enkele organisaties geven aan, dat eenzaam heidsgevoelens zich vooral kunnen manifesteren tijdens avonden, als je alleen moet eten, tijdens weekeinden of in de vakantie of in geval van ziek te. Een flink aantal ouderen zoekt naar sociale contacten. Zij die nog redelijk fit zijn, kunnen dat bijvoorbeeld doen in een koersbalclub. Tweederde van de organisaties heeft de afgelopen jaren projecten of acti viteiten ontwikkeld en uitgevoerd om eenzaamheid onder ouderen te voor komen of te bestrijden. Het organise ren van contactochtenden of -avon den, het doen van huisbezoeken en het organiseren van reisjes en vakan ties werden in dit verband het fre quentst genoemd. Voor al deze activi teiten geldt dat organisaties van mening zijn, dat ze (waarschijnlijk) hebben bijgedragen aan de voorko ming of bestrijding van eenzaam heid. Ruim een kwart van de organisaties heeft plannen om nieuwe activiteiten 1 voor eenzame ouderen te beginnen: sport- en spelachtige activiteiten tot informatieve themadagen. De vraag of men bereid is mee te werken, werd eveneens door ruim een kwart van de organisaties bevestigend be antwoord. Ruim de helft laat deelna me afhangen van de raad van het project. Tweederde geeft aan, dat ze een glo baal of goed overzicht hebben wat anderen op dit terrein ondernemen; eenderde heeft geen of te weinig overzicht. Ruim de helft van de organisaties antwoordt, geen behoefte te hebben aan meer/betere afstemming van ac tiviteiten op dit terrein met die van andere organisaties binnen het werk gebied. Eenderde van de organisaties geeft aan, hieraan een beetje behoef te te hebben; 10% een sterke behoef te. De projecten en activiteiten die door de kerken worden georganiseerd voor vereenzamende (zelfstandig wonende) ouderen, wijken af van an dere organisaties. Huisbezoek, con tactbijeenkomsten, verjaardagsbe- zoek en (vakantie)reizen nemen hierin een belangrijke plaats in. Samenwerking met andere organisa ties vindt vanuit de kerken bijvoor beeld plaats met het meldpunt vrij willige thuiszorg. Daarnaast werken kerken ook vaak mee aan activiteiten die plaatselijk worden gerealiseerd, zoals van de stichtingen Welzijn voor Ouderen. Voor alle activiteiten, behalve die worden verricht door be taalde predikanten of pastores, geldt dat het door vrijwilligers plaatsvindt. Uit de gesprekken blijkt, dat het as pect vervoer een belangrijke plaats inneemt bij kerkelijke activiteiten voor ouderen. Doordat ouderen ge bruik kunnen maken van een auto- dienst, kunnen ze (blijven) deelne men aan activiteiten. Ook voor het wekelijks kerkbezoek is vrijwel overal een vervoersmogelijkheid, al dus de onderzoekers van Scoop. Tijdens de regiobijeenkomst in Middelburg verzorgde drs. A.R.M. Polspoel, theoloog en docent aan de Katholieke Universiteit Bra bant, een inleiding over eenzaam heid. Hij gaf aan, dat eenzaamheid een gevoel is dat niet altijd ratio neel aantoonbaar is. Het is het ge voel dat men geen kwalitatief goe de relaties heeft. Hij haalde als voorbeeld de autobiografie van koningin Wilhelmina aan: 'Een zaam maar niet alleen'. Zij met al haar contacten voelde zich toch eenzaam. Er is dus een onder scheid tussen alleen zijn en een zaam zijn. Het heeft niet te maken met het aantal contacten. Daarom is hulpverlening moeilijk. Het kan goed zijn iemand die zijn man of vrouw verloren heeft, activiteiten aan te bieden, maar het verlies compenseren, kan het niet. Men kan dus door verlies van een echt- geno(o)t(e) of een kind eenzaam worden. Ook door de huidige sa menleving kan men dreigen te vereenzamen. Bijvoorbeeld door het gevoel van onveiligheid 's avonds niet meer de straat op dur ven en hierdoor gezellige vereni gingen of bijeenkomsten te moe ten missen. Deze soort eenzaam heid is praktisch op te lossen, door het regelen van vervoer. De groep eenzamen, die door diep wantrou wen in de medemens en door een negatief zelfbeeld zich terugtrek ken, is de meest eenzame groep. Deze laatste groep is voor hulp verleners tevens ook het moei lijkst te bereiken. En na vele po gingen om hulp aan te bieden, zal men in sommige gevallen moeten accepteren, dat deze mensen niet te helpen zijn, net zo als een arts constateert dat een bepaalde licha melijke ziekte niet meer te gene zen is. Polspoel constateert, dat er veel meer gecommuniceerd wordt dan vroeger. Kinderen voeren al in groep 1 kringgesprekken, moeten in groep 4 al spreekbeurten hou den, ze leren vooral op te komen voor zichzelf. Daarin schuilt het gevaar, dat ze zich ook minder kwetsbaar op durven te stellen. Aan het fenomeen van deze tijd om een stille tocht te organiseren, na een daad van zinloos geweld bijvoorbeeld, is gemakkelijker deel te nemen, dan 2 of 3 jaar re gelmatig aan de buurvrouw te vra gen: 'Buurvrouw, hoe gaat het met u vandaag?' Eenzaamheid verkeert nog te veel in de taboesfeer. Men sen met een partner en verschillen de contacten durven niet te zeggen dat ze eenzaam zijn. Als men een maal durft te zeggen dat men zich eenzaam voelt, heft dit al een stuk je van de eenzaamheid op, aldus Polspoel. Hij concludeerde dat wij als samenleving een inspannings verplichting hebben om eenzaam heid proberen te voorkomen of te bestrijden. Tweederde van de ouderenorganï- saties, heeft de afgelopen jaren projecten of activiteiten ontwik keld en uitgevoerd om eenzaam heid te voorkomen of te bestrijden. Drie van deze activiteiten werden tijdens de regiobijeenkomst nader toegelicht. Het betrof de bezoekdienst aan weduwen en weduwnaars vanaf 55 jaar van Welzijn voor Ouderen in Vlissingen, het project uit op zon dag in Hulst (ook van Welzijn voor Ouderen) en het project activerend huisbezoek bij mensen van 75 jaar en ouder, wederom in Vlissingen. De regiobijeenkomst werd verder aangekleed door de theatergroep Encore, die in korte optredens de eenzaamheid onder ouderen op een indringende wijze weergaf. Tot slot deden sommige aanwezi gen nog suggesties voor op te zet ten projecten of boden hun hulp aan, zoals een consulent van de Zeeuwse sportraad hulp aanbood bij het opzetten van projecten voor ouderen, veiligheid en weerbaar heid. En het aanbod van een hoofd van het Leger Des Heils om het project Grijs Genoegen van de lan delijke organisatie, ergens in Zee land op te starten. Informatie over deze projecten kan men krijgen via Agnes Tange, consulent bij het Zeeuwse welzijnsinstituut Scoop, tel: 0118-682500. Waarom zou u met minder genoegen nemen 1 V 1 fc »-|i t n tv i Li. ijs Grote Kerkstraat 5-13 Steenbergen Telefoon (5167)553385 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 9