Op industrieterrein Noord is te weinig plek voor vrachtwagens Wethouder Moerland gaat met ziekteverlof 'Geweldig Express' zet aan tot nadenken 'De baai en de haven van Tholen zien er niet uit' AL 55 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Ongeveer vijftig belangstellenden op inloopavond in Tholen Vijf koren voor Vosmeer 2000 Donderdag 26 oktober 2000 56e jaargang jio,4SL_ BIBLIO^X Vrachtwagenchauffeurs uit Tholen vinden dat ze meer ruimte moeten krijgen op het industrieterrein Noord om 's avonds en in het weekeinde hun wagens te parkeren. De parkeervakken worden nu vaak bezet door auto's van garages en andere bedrijven. Ook andere obstakels ma ken het voor de chauffeurs moeilijk om het terrein opti maal te gebruiken. Meestal is er maar plaats voor drie vrachtwagens, terwijl er wel tien kunnen parkeren, zei een van de chauffeurs maandagavond op de inloopavond van de gemeente in Meulvliet over het parkeerbeleid voor vrachtwagens en bussen, en de invoering van 30 km-zones in Tholen, Oud-Vossemeer en Poortvliet. Vroeger naar huis Raadslid Den Haan in het ziekenhuis Vrijdag vijf koren in Rehobothkerk Deze week Snelheidsmetingen door leden 3VO peilen overlast Gemeente kan overlast blauwalgen niet oplossen „We zijn op school heel bewust bezig met zaken als zin loos geweld. Daar past dit prima in." Leraar A. Wisse van basisschool De Ark in Oud-Vossemeer is dinsdag morgen met zijn leerlingen in de 'Geweldig Express' die op het parkeerterrein bij het sportveld staat. De truck reist deze week door de provincie, met aan boord een spelencircuit rond het thema 'zinloos geweld'. „We wil len vooral benadrukken dat iedereen zelf de keus maakt om al dan niet geweld te gebruiken", zegt Ingrid Bras van het jeugd- en jongerenwerk Tholen. Mohammed ^ij en daarmee gaan we verder." Tijdelijk terugtreden verrast zelfs PvdA-fractie Vossemeerse schooljeugd bewust bezig met oorzaken zinloos geweld i Wethouder I.C. Moerland (52) uit Scherpenisse is dins dag voor onbepaalde tijd met ziekteverlof gegaan. Vlak voor de begrotingsbehandeling en met burgemeester W. Nuis nog in zijn inwerkperiode levert dat extra werk op voor de collega's. De burgemeester neemt het grootste aantal taken van Moerland over, Heijboer sociale zaken en Ravensteijn sport en speelterreinen. Van Kempen wordt ontzien. Achttien jaar \lbi (V Q> Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. M. Geluk uit Tholen (midden) wijst naar de kaart van Tholen, terwijl hij die bespreekt met chauffeur P.W. Menheere. Aan de rechterkant naast Geluk een gemeente-ambtenaar, chauffeur P. de Winter en ambtenaar L. Jansen. Links chauffeur C.A. Lensen. Zo'n vijftig belangstellenden beke ken in anderhalf uur de plannen, vroegen uitleg, leverden commentaar of droegen oplossingen aan. Het was de drukstbezochte avond uit de reeks van vier. Op de hoek van de Grindweg met de Edisonweg is het voor vrachtwagen chauffeurs niet mogelijk de bocht te maken omdat er paaltjes staan. Bo vendien staan er in de Edisonweg ook vaak auto's geparkeerd waardoor het voor de chauffeurs niet mogelijk is deze weg op dat punt in te draaien, zo vertelden P.W. Menheere, C.A. Lensen en B. Pul. De chauffeurs stel len voor om een van de paaltjes weg te halen en aan de zuidwestkant over een strook van 5 meter een parkeer verbod in te stellen. In de Wattstraat ondervinden de be stuurders van de zware voertuigen hinder van een lantaarnpaal die in een parkeervak staat (bij de Timpa). Door de paal worden de bestuurders steeds gedwongen met hun wagen precies op dezelfde plaats te gaan staan. Dat veroorzaakt sporen in de bestrating die steeds dieper worden. Ook na herbestrating ontstaan na korte tijd weer sporen. „Haal je die lantaarnpaal weg, dan heb je meer ruimte en hoef je niet steeds op de zelfde plek te gaan staan," zegt Len sen die samen met drie Thoolse col lega's bij De Wit in Ossendrecht werkt. Volgens Menheere zou de paal in de heg kunnen staan bij de Timpa. Hij wijst er ook op dat de chauffeurs vaak geen plek of onvol doende ruimte kunnen vinden om dat er auto's op de parkeervakken staan. „Auto's van de autohandel die op de openbare weg staan. Ik begrijp ook wel dat die mensen aan de kost moeten komen, maar er wordt niet naar gekeken. Dat wij straks alleen daar mogen staan, daar hebben we geen problemen mee, maar dan moet er wel plek zijn. Wij eisen geen eigen terrein van de ge meente met een hek eromheen, een telefooncel, een fietsenstalling en een wc, zoals op andere plaatsen wel gebeurt." Ook P. de Winter die als chauffeur bij Van Egeraat in Bergen op Zoom werkt, kent het probleem. „Soms staat er om de tien meter een auto. Dan kan je er net tussen staan. Maar er is plaats voor drie. Ik parkeer mijn wagen altijd aan de Voltstraat en maak eerst een rondje over het terrein via de Wattstraat, de Ampè restraat en de Ohmstraat. We vinden het niet erg om hier te staan, maar als we gehinderd worden, dan gaat dat te ver." Vooral als de chauffeur eens wat vroeger naar huis kan, treft hij vaak volle parkeervakken aan. „Je bent gewoon bang dat je eerder thuis bent, want dan kun je de wagen niet kwijt. De chauffeurs vulden allemaal een papier in om knelpunten aan te ge ven en hun wensen kenbaar te ma ken. De stapel ingevulde formulie ren werd allengs groter. Bijna iedereen maakte er gebruik van. Zo ook C.J. Zwagemaker die zei mede namens bewoners van de Wal te spreken. Hij vroeg aandacht voor de drukbereden route van de Een- drachtsweg via Wal naar de Kaaij. Ook zwaar transport maakt gebruik van deze route. Terwijl andere be woners hun woning hebben opge knapt, wil Zwagemaker daar mee wachten tot de straat ontlast is. „Er zitten al zes scheuren in mijn wo ning. Het wordt steeds erger. Ook mijn fundering is al gescheurd. Hoe meer verkeer, hoe meer scheuren. Ze zouden de dijk tussen de Kaaij en de Haven weer open moeten ma ken." Door de coupure zou het verkeer volgens Zwagemaker over de Ha ven naar de Eendrachtsweg geleid moeten worden. En om het parkeren op de Haven aantrekkelijker te ma ken, zou er nog een trap bij moeten komen, halverwege de trap bij de Eendrachtsweg en de overgang bij het praathuisje. „Er kunnen nu tach tig auto's staan, maar meestal staan er niet meer dan tien. Het wordt niet benut." ZIE VERDER PAGINA 7 ZIE VERDER PAGINA 5 Raadslid M.A. den Haan is in zieken huis Lievensberg te Bergen op Zoom opgenomen wegens een nog onbe kend vims. Burgemeestee W. Nuis maakte er maandagavond melding van tijdens de raadsvergadering, waar Den Haan samen met wethou der I.C. Moerland ontbrak. „We zijn met zijn allen geschrokken van de vrij plotselinge ziekenhuisopname van Den Haan", zei de burgemeester. „Gelukkig is hij inmiddels van de af deling intensieve zorg af, maar er vindt nog een aantal onderzoeken plaats. We hopen dat zijn verblijf op afdeling I kamer 34 van Lievensberg van korte duur is en wensen hem een volledig en spoedig herstel toe. Onze onvolprezen Lien zal namens de raad en het college een blijk van medele ven naar Den Haan regelen", aldus burgemeester Nuis. Vijf koren treden morgenavond om half acht op in de Rehobothkerk aan de Hoogaarsstraat in Tholen. De op brengst is bestemd voor de commis sie vakantieweken gehandicapten van de Gereformeerde Gemeenten. Het Thoolse koor Crescendo o.l.v. Paul Heijboer zingt met orgelbege leiding van Kees Zwaai. Jeugdkoor Sjaloom uit Tholen o.l.v. Willy Eg- gebeen en organiste Mariëlle Kla vers verleent ook medewerking. Daarnaast zijn er nog drie gastkoren: gemengd koor Marnix uit Vlissingen o.l.v. Willy Eggebeen met orgelbege leiding van Johan van Moolenbroek, de gemengde koorgroep Deo Juvante uit Kruiningen en Vox Humana uit Rilland, beide o.l.v. Matthijs Veld man en met organist Peter Goedege- buure uit begeleider. De organisatie is in handen van de ring Zeeland van zangverenigingen van de Gerefor meerde Gemeenten. In de N.H. kerk in Oud-Vossemeer wordt in het kader van de activiteiten van stichting Vosmeer 2000 zaterdag een zangavond georganiseerd. Er werken vijf plaatselijke koren aan mee, er is samenzang en het combo van Polyhymnia verzorgt een muzi kaal intermezzo. Ieder koor brengt een aantal liederen uit het eigen, meest geestelijke, repertoire. Twee gezamenlijke nummers worden uitge voerd door De vrolijke kwakertjes, het Kerkkoor, The Next, Sint Caecilia en Polyhymnia. In totaal werken 122 mensen aan de uitvoering mee. De avond, die om half acht begint, wordt gepresenteerd door Cees de Leeuw. De kerk is om tien over zeven open, toegang is vrij maar wel is er een col lecte ter bestrijding van de onkosten. Van de korenavond worden opnamen gemaakt voor de doipsfilm die in de maak is, met beelden van allerlei acti viteiten die het afgelopen jaar in Vos- semeer plaatsvonden, maar ook van gebouwen, straten en markante plek ken. In december wordt de film, die als videoband te koop zal zijn, gepre senteerd. Streekeigen product zou meer gewaardeerd moeten worden, volgens bakker Van den Hoek uit Sint-Maartensdijk Beschadiging kabel bij werk aan rotonde, zorgt voor stroomstoring die bedrijven dupeert Vrienden van De Schutse schenkt een busje aan zorgcentrum in St.-Annaland ISpil van carrosserie Elenbaas, magazijnchef Jaap de Vos, na 26 jaar in de vut Veel Thoolse ouderen voelen zich eenzaam Goudhaantjes van Smalstads Mannenkoor bezorgen publiek lachstuipen Explosie bij Budelpack is een valkuil voor brandweer Hoogzwangere vrouw wonderwel ongedeerd bij ongeval in Poortvliet WHS speelt teleurstellend in derby tegen doeltreffend Tholense Boys DE ZEKERSTE MANIER OM BEDROGEN TE WORDEN, IS ZICH VOOR SLIMMER TE HOUDEN DAN ANDEREN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's 3VO (voorheen VVN) verricht de ko mende tijd snelheidsmetingen op di verse wegen. Dinsdag gebeurde dat op de Westkerkseweg te Scherpenisse en gisteren in Achter 't Bos te Sint- Maartensdijk. De metingen worden verricht in verband met de aanleg van de rotondes bij Sint-Maartensdijk en de verkeersomleidingen die daaruit voortkomen via de genoemde wegen. Bewoners hebben geklaagd over te hard rijdend verkeer, met name vrachtwagens. Daarnaast worden er binnenkort me tingen verricht in de Bloemenlaan en Sportlaan te Sint-Maartensdijk, de Ju- lianastraat en Molenvlietsedijk te Tholen, de Van den Bosstraat en Stoofweg in Sint-Annaland, de Coen- tjesweg en Patrijzenweg te Oud-Vos- semeer en de Poststraat in Stavenisse. Deze metigen zijn het gevolg van re acties van omwonenden tijdens de in loopavonden voor de invoering van 30-kilometerzones. B. en w. zullen naar aanleiding van de resultaten eventueel maatregelen nemen. Het aanpakken van blauwalgen in het Zoommeer en het Volkerak kan alleen met andere gemeenten en overheidsinstanties. Tholen kan in haar eentje geen vuist maken tegen de overlast die zich vooral voordoet in de haven, de baai van Duivendijk en bij de Speelmansplaten. Burgemeester W. Nuis zal in het bestuurlijk overleg Volkerak/Zoommeer aandringen op medewerking van de buurgemeenten om de algen te bestrijden. „De baai van Duivendijk en de ha- meststoffen) wordt vooral aange ven zien er niet uit," zei J.P. Bout voerd door de Mark, Dintel en (CDA) dinsdagavond in de commis- Zoom. Landbouwers in deze stroom- sie gemeentelijke ontwikkeling. gebieden zouden deze riviertjes min- „Als je ingrijpt in de natuur, weet je der moeten belasten, maar rijkswa- niet wat de gevolgen zijn." Hij vroeg terstaat kan de landbouwers daar niet zich af of doorspoelen met water uit toe dwingen. De temperatuur laat het Hollands Diep enig soelaas zou zich ook niet regelen. Wel zou er wat kunnen bieden, zoals J. van den aan de doorspoeling kunnen gebeu- Donker (D66) voorstelde. ren. Dertien jaar geleden - toen het Van den Donker stelde ook voor om meer ontstond - werd echter afge- een doorlaat te maken in de dijk sproken dat er zo min mogelijk (ver- langs het Schelde-Rijnkanaal ter vuild) water uit het Hollands Diep hoogte van de baai van Duivendijk. ingelaten zou worden. Dit beleid kan Op die manier zou er meer door- volgens het college wellicht op de spoeling optreden en de overlast helling omdat de kwaliteit van het kunnen verminderen. In mindere Rijnwater is verbeterd. Rijkswaters- mate zou daar ook de haven van kun- taat laat de verschillende doorspoel- nen profiteren, zo redeneerde hij. schema's nu berekenen om te kun- E. Frigge-Hogesteeger (VVD) zei nen bepalen wat de invloed is op het zich ook zorgen te maken over de ontstaan van blauwalgen. blauwalgen in de omringende wate- Van den Donker betwijfelde of de ren. „Bij de Speelmansplaten is het meststoffen via de Mark en de Dintel een groene soep en ook voor het Wa- in het Zoommeer komen. „Die wor- terfront vraagt het om maatregelen. den in de zomer tijdens droge perio- Het zal samen met de buurgmeenten des afgesloten en naar buiten ge- aangepakt moeten worden via onze leid." Maar volgens Heijboer komen burgemeester. Misschien moeten we de meststoffen ook tijdens de natte overwegen om van het zoete water periodes het Zoommeer/Volkerak weer zout te maken." binnen. „Er zit heel veel aan vast. Dat leek wethouder K.A. Heijboer Doorspoelen met zout water geeft van openbare werken wat voorbarig. ook problemen. Tholen kan dit niet „Dat zullen wij niet meer meema- oplossen. Alle instanties moeten er ken, denk ik." Volgens het college aan werken." Omwonenden onder- kunnen blauwalgen oprukken als er vinden nu stankoverlast van de veel voedselrijke stoffen in het water blauwalgen, zo merkte J.C. Koop aanwezig zijn. De temperatuur en de man (SGP) op. Op korte termijn lijkt beweeglijkheid spelen daarbij ook daar nog geen verandering in te ko- een £>1. Voedselrijk water (door men. Zinloos geweld is de laatste jaren nenstappen, krijgen een routebe- een heel actueel thema geworden. schrijving. Die leidt hen langs de pa ledereen vindt dat dit geweld uitge- nelen en spelen, waarbij ze op de bannen moet worden en daarom kaart steeds dingen móeten invullen, worden initiatieven ontplooid om „Het gaat heel veel over vooroorde- met name de jeugd daarvan te door- len", zegt Ingrid Bras, die tevoren dringen. De 'Geweldig Express' met de leerkrachten een handleiding richt zich op jongeren van 10 tot 14 doornam. De kinderen van De Ark jaar en is onderdeel van een project lopen enthousiast langs de fel geel, dat Samen-op-Weg jeugdwerk rood, groen en blauw gekleurde bor- Utrecht ontwikkelde in samenwer- den, spiegels en schilderingen. Waar king met de stichting Vredeseduca- of niet waar: John is de meest voor- tie en het ministerie van volksge- komende naam ter wereld. Het is niet zondheid, welzijn en sport. De waar; Mohammed blijkt de populair- 'bedoeling is om kinderen en jonge- ste voornaam. Je neus snuiten in een ren te laten zien hoe geweld en zakdoek vinden wij heel gewoon, agressie kunnen ontstaan. Daarbij maar in India kijken de mensen er wordt benadrukt dat er altijd sprake vreemd van op dat we die lap vervol- is van keuzes, dat er ook andere - gens weer in onze zak steken. Zom- meer positieve - manieren zijn om aar enkele voorbeelden van vragen met conflicten om te gaan. waarmee Express de kinderen con- Het jeugd- en jongerenwerk haalde fronteert. Culturele verschillen, ruzie, de truck naar Tholen, mede gezien zondebokken en verzoening zijn za- de problemen die zich in de uit- ken die aan de orde komen. En wie gaanscentra Sint-Annaland en Tho- de passende sleutel vindt voor een len voordoen. „We hebben alle ba- kist met daarin 'de grootste schat van sisscholen en jeugdverenigingen de wereld', ziet zichzelf, want in de aangeschreven. Toen er niemand re- kist zit een spiegel. De kinderen ma ageerde, ben ik gaan bellen. En toen ken de opdrachten enthousiast, bleek iedereen er toch belangstelling „Dit zet aan tot nadenken", vindt voor te hebben. De drie basisscholen Wisse. Op De Ark is enkele weken in Oud-Vossemeer reageerden me- geleden al een videofilm bekeken en teen erg enthousiast, vandaar dat de besproken als voorbereiding, en truck vandaag hier staat", vertelt In- maandag was een inventarisatie van grid Bras. kernwoorden uit de truck onderwerp van gesprek. „Er hoort een lespakket Wisse vindt het belangrijk dat op de- De kinderen die de vrolijk beschil- ze manier het thema 'zinloos ge- derde, twaalf meter lange truck bi:-,, weid' bespreekbaar wordt gemaakt. Leerlingen van De Ark zijn ingespannen bezig met de opdrachten in de 'Geweldig Express'. „Je loopt er steeds tegenaan en daar om bespreken we dit soort zaken op school toch al vaak met de leerlin gen." De school heeft er de laatste jaren een doorlopend project van ge maakt. Ieder jaar worden tien aspec ten gekozen waarvan er elke maand één aan de orde komt. „Er wordt over gepraat en projectmatige dingen mee gedaan. Bijvoorbeeld "echten, verzoenen, hoe vraag je iets, hoe re ageer je op iemand die anders is." Na De Ark komen de groepen 7 en van Die Heenetrechtschool naar de truck en vervolgens die van' de Sint Anthoniusschool. Ingrid Bras had het project nog wel langer op Tholen willen hebben. „Belangstelling is er genoeg. Ik heb tevergeefs gepro beerd de truck te krijgen voor de on derbouw van het Schelde college. In mei komt de 'Geweldig Express' op nieuw een week naar Zeeland. We hebben ons aangemeld, maar ik ben bang dat de kans klein is want er is uit heel de provincie veel belangstel ling", aldus Ingrid Bras van het jeugd- en jongerenwerk. Moerland ontbrak maandagavond bij de raadsvergadering, zoals dat ook in september het geval was. Zijn vrouw, lerares aan De Casembroot- school in Sint-Annaland, waar ze 15 september haar 25-jarig onderwijsju- bileum vierde, is al enige tijd ziek. Volgens een gemeentewoordvoerder houdt het tijdelijk stoppen van de wethouder geen verband met de ziekte van zijn vrouw. Zelf is Moer land niet ziek. „Maar als hij vindt, dat hij niet voldoende kan functione ren, kan hij met ziekteverlof", aldus de gemeentewoordvoerder. Volgens een verklaring van b. en w. heeft Moerland 'in overleg met het college in verband met privé-om- standigheden besloten met ziektever lof te gaan.' Maandagavond maakte burgemeester Nuis tijdens de raads vergadering uitgebreid melding van de ziekenhuisopname van raadslid Den Haan, maar over de redenen van de afwezigheid van wethouder Moerland zei hij geen woord. De fractievoorzitters in de Thoolse gemeenteraad zijn maandagavond na de raadsvergadering ingelicht over het ziekteverlof van wethouder Moerland. Voor de PvdA-fractie is dat het tweede lid in korte tijd dat wegvalt, omdat raadslid Den Haan al in het ziekenhuis ligt. Waarnemend-fractievoorzitter A.P. Kornaat en beoogd wethouder wan neer zijn collega definitief zou stop pen, was tevoren niet op de hoogte van het tijdelijk terugtreden van Moerland. „Ook voor mij is dit een verrassing. Het overdondert me een beetje, maar ik wil er verder geen commentaar op geven. Afgesproken is, dat burgemeester Nuis dat doet." Die was echter dinsdagmiddag en gisteren niet voor commentaar be reikbaar. Moerland begon in het voorjaar van 1998 aan zijn tweede wethouderspe riode. In de vorige zittingsperiode viel hij tussentijds in na het plotse linge overlijden van P. van Schetsen. Sjaak Moerland kwam achttien jaar geleden in de gemeenteraad. In sep tember 1982 stopten de toenmalige wethouder C.J. Moerland uit Stave nisse en raadslid L. Kloet uit Sint- Maartensdijk. In 1990 werd Moer land fractievoorzitter als opvolger van J. de Bres en in 1995 moest hij zijn werk als directeur van de Oos- terscheldeschool in Scherpenisse neerleggen om zich volledig aan de politiek en het gemeentebestuur te wijden. Sjaak Moerland werd wet houder en loco-burgemeester. In die I.C. Moerland. laatste functie zwaaide hij in juni burgemeester Van der Munnik uit en heette hij begin juli de nieuwe burge meester Nuis welkom. In de motivatie van de kandidaten lijst voor de gemeenteraadsverkie zingen van maart 1998 schreef het PvdA-bestuur: 'Sjaak heeft twee zware jaren achter de rug. Het viel niet mee om na het overlijden van Piet van Schetsen van de ene dag op de andere zijn baan in het onderwijs op te geven voor een plaats in het college van b. en w. Sjaak heeft als wethouder de portefeuilles financiën, sport en sociale zaken onder zijn be heer. Hij wil graag terugkomen als wethouder, het liefst met de wel- zijnsportefeuille. Sjaak Moerland is een duidelijk zichtbaar, sociaal-den kend bestuurder. Hij heeft zich snel ingewerkt en de winst hiervan zal in de komende periode blijven', aldus het PvdA-bestuur in maart 1998. Moerland kreeg inderdaad welzijn- staken als sociaal-cultureel werk (peuterspeelzalen, kinderopvang) en speelterreinen omdat wethouder J. Versluys vertrok. Daarnaast behield hij sociale zaken, sport, maatschap pelijke zorg, hulpverlening en volks gezondheid. En omdat de SGP als grootste partij afzag van het loco burgemeesterschap kreeg Moerland ook die taak. Naast zijn wethouder schap is hij voorzitter van de GGD Zeeland en vice-voorzitter van de Betho, de sociale werkplaats. De ambulancekwestie was een heet hangijzer voor Moerland, die achter de schermen ook veel te stellen had met sociale zaken, waar vaak mense lijke aspecten hoog kunnen oplopen. De 52-jarige wethouder krijgt nu rust. Volgens b. en w. is het niet be kend hoe lang het ziekteverlof gaat duren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1