Thoolse beleggers naar Ahold en KLM Slijpen gereedschap erg precies werk Yorkshire terriër praat over baasjes op het internet Meer leerlingen haken af zonder een schooldiploma KLIQ is nieuwkomer, maar CWI beperkt open en Start op afspraak Niet alle knopjes werken op kleine sites Genomineerden voor Thoolse Silingusprijs Van Giessel werkt voor metaal-, kunststof- en houtindustrie Prijs voor een beter milieu TUIN- EN SERREMEUBELEN Donderdag 19 oktober 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 De verenigde Thoolse beleggingsstudieclubs VTB heb ben vrijdag met 67 deelnemers een bezoek gebracht aan het hoofdkantoor van Ahold in Zaandam en aan de KLM op Schiphol. Het werd een interessante reis met ruime informatie op financieel-economisch en op technisch ge bied. Onder de VTB vallen acht Thoolse beleggingsstu dieclubs. Voorzitter M.C.J. Kosten moest om gezond heidsredenen verstek laten gaan, maar de heren Ammerlaan en Verspuij hadden zijn taken overgenomen. Volgens Van Kempen valt het wel mee Het aantal Thoolse leerlingen dat zonder diploma de school verlaat, stijgt. Het afgelopen schooljaar waren het zes leerlingen, het jaar daarvoor één. Dat blijkt uit het verslag leerplicht over het schooljaar 1999-2000. De raadsleden in de commissie algemeen bestuur en welzijn maakten zich er zorgen over. Volgens wethouder W.C. van Kempen van onderwijs vallen de cijfers wel mee. Kleine gevallen Veijaal heeft de ideeën in huis! Mooi licht is wonen! F. van Giessel b.v. zit nog maar enkele maanden op het industrieterrein Welgelegen in Tholen, maar voelt er zich al prima thuis. Het bedrijf is gespecialiseerd in het slij pen van verspanende gereedschappen. „We werken voor de metaal-, kunststof- en houtindustrie in zuidwest-Ne derland", zegt directeur F. van Giessel. Kwaliteitseisen Niet rustgevend Flat fee Geen ontslagen in Sint-Maart ens dijk Bezoekers aan het centrum voor werk en inkomen (CWI) aan de Haven in Sint-Maartensdijk moeten wen nen aan de nieuwe organisatie. Wat vroeger het arbeids bureau heette, is nu een instelling in de overgang. Uit zendbureau Start huist in het gebouw, maar is vanaf 30 oktober voortaan alleen op afspraak geopend. Ook het CWI is beperkt open. Alleen tijdens de ochtenduren is er vrije inloop. 'Belangrijke mededeling', 'belangrijke wij ziging' leren de briefjes bij de balie. Of het CWI blijft, is maar de vraag. Bij de reorganisatie vallen echter geen ontslagen in de smalstad. Deksel op neus Bergen op Zoom Provinciepromoot duurzaam beleid met een borrel KUNSTSTOF - TEAK - ALUMINIUM outs Co. Wouts Co. tuinmeubelen Bij de kruidenier die op de kleintjes de 67 deelnemers in de bus die een let werd het gezelschap door dhr. Hol bijgepraat over de beursgeno teerde internationale onderneming Ahold. De videofilm 'Met zachte hand' diende daarbij als achter grond, maar dhr. Hol speelde goed in op de Thoolse gasten met o.a. Zeeuwse producten en de vestiging van Albert Heijn aan de Kotter- straat. Dit is één van de 4000 super- en hypermarkten en andere winkel formules in Europa, de Verenigde Staten, Latijns Amerika en Azië. De 350.000 medewerkers bedienen we kelijks 30 miljoen klanten. Het in 1887 opgerichte bedrijf ging in 1948 naar de beurs. De Tholenaren kregen van president-directeur C. van der Hoeven te horen, dat hij van Ahold 's werelds beste en meest succesvolle aanbieder van voeding wil maken. Behalve Albert Heijn behoren ook Etos drogisterijen en Gall Gall slijterijen tot het con cern. En ClOOO-groothandel Schui- tema is voor driekwart eigendom van Ahold. Na een hapje en een drankje reed de groep naar Schip hol. Er konden echter maar 48 van rondrit maakte over het KLM-ter- rein; de anderen bezochten Aviodo- me, het nationale luchtvaartmuse um. Fokkers eerste ontwerp van de Spin, de Tiger Moth, een F16-simu- lator en veel voorwerpen over de ruimtevaart waren daar te zien. De deelnemers aan de rondrit moesten een geldig legitimatiebewijs laten zien en een veiligheidspoort passe ren, want de veiligheidsmaatregelen op de luchthaven zijn streng. De be zoekers zagen o.a. de aanleg van de vijfde baan, een Boeing 747 van 400 ton, het innemen van liters brandstof, de computertechnieken om de toestellen binnen te loodsen, de pieren en het laden en lossen van de bagage. Stevige koffers zijn verstandig, zo constateerden de VTB'ers. Door de verhalen van de gastvrouw werd bevestigd dat de KLM onze nationale trots mag worden genoemd. Na de medereizigers bij het Aviodo- me te hebben opgehaald, reed de bus richting Halsteren, waar in hotel de Ram een goed verzorgd buffet gereed stond. Vier bedrijven zijn door het Onderne mers Overleg Tholen (OOT) genomi neerd voor de Thoolse ondernemers prijs 2000: Govers automaterialen en Metaaltechniek, beide uit Tholen, carrosseriebedrijf Elenbaas uit Poort vliet en Dutch Profiles Center uit Sint-Maartensdijk. Vorig jaar kreeg Nestaan uit Tholen de prijs, dit keer zullen er twee prijzen worden uitge reikt. Eén in de categorie gerenom meerde bedrijven en een tweede prijs wordt uitgereikt in de groep jonge ondernemingen. De jury be staat uit advocaat mr. Boas, dhr. Van Tilburg en accountant Van Aert. Zij hebben eerst een selectie gemaakt van een aantal Thoolse bedrijven dat in aanmerking komt voor de prijs en vervolgens hebben ze een aantal kandidaten bezocht. Niet al leen leden van het OOT komen in aanmerking, zoals blijkt uit de no minatie, waarbij dat half om half is. De prijsuitreiking is donderdag 2 november gepland in 't Veerhuis te Anna Jacobapolder, waar het OOT een ledenbijeenkomst houdt. De Si lingusprijs is genoemd naar een Tholenaar die één van de eerste ex porteurs van zout was. Een gegra veerd zoutkristal vormt de prijs. Er wordt ook nog een oorkonde uit reikt. Volgens het college is er het nodige om de controle op de leerplichtwet aan de hand op het gebied van de leerplicht op Tholen. 'Sommige za ken kunnen snel worden afgehan deld, andere zaken vergen meer aandacht. Uitbreiding van het net werk met contacten is dan ook een voorwaarde.' Voor M.A.E. Velthuis (PvdA) was het opvallend dat het aantal vroeg tijdige schoolverlaters op Tholen was gestegen. „Dit in tegenstelling tot de rest van Zeeland. Is dit nu een trend?" Ook E. Frigge-Hogesteeger (VVD) baarde het zorgen. „Leerlingen die de school verlaten zonder diploma, gaan vaak werken. We moeten ons extra inspannen om ze op school te houden, zodat ze hun diploma kun nen halen." P. van Belzen (CU) vroeg zich af hoe de controle van de leerlingen is geregeld die maar een dag per week naar school gaan. „Dat is een heet hangijzer. De daadwerkelijke con trole van het advies en opleidings bureau, het AOB, laat te wensen over." Van Belzen wees er verder op dat de gegevens tussen de gefu seerde onderwijsinstellingen in West-Brabant en Zeeland niet wor- deh uitgewisseld. „De fusies zijn al drie jaar:'oud, maar de gegevens blijven achter. Een onverteerbare zaak." Ook M.A. van Beek (CDA) wees op het belang van onderlinge sa menwerking tussen de instellingen, zoals de regionale opleidingscentra, het AOB en de middelbare scholen in West-Brabant. Volgens Van Beek gaat de helft van de Thoolse kinde ren naar scholen in West-Brabant en heeft het Zeeuwse ROC geen tijd om contacten te onderhouden met de West-Brabantse instanties. Hij vroeg zich af of het college daar niet via de vereniging Nederlandse gemeenten aandacht voor kan vra gen. M. Dijke (SGP) wilde weten wat de oorzaak is van het vroegtijdig afha ken op school. En of de gemeente over voldoende personeel beschikt uit te voeren. Volgens Van Kempen lijkt de stij ging verontrustend, maar valt het wel mee omdat het nu nauwkeuri ger wordt vastgelegd. „Ook kleine gevallen worden geregistreerd. Die registratie is nu beter. Dan schrik je even van het hogere aantal uitval lers." Volgens de wethouder zijn de con tacten met het ROC in Goes goed. Hoe de contacten met het West-Bra bantse verlopen, kon hij niet zeggen. Hij beloofde de raadsleden daar la ter over te informeren. De controle op leerplichtigen is volgens de wet houder een lastige materie. Hij be treurde het dat leerlingen op school afhaken. „Vroegtijdige schoolverla ters gaan wel aan het werk, maar missen dan wel een papiertje. Het is in de eerste plaats de verantwoorde lijkheid van de ouders om ervoor te zorgen dat hun kinderen de school afmaken." Velthuis en Frigge vonden de stij ging van 1 naar 6 leerlingen erg groot. Het liberale raadslid wees op een stijging van 500 procent ten op zichte van het schooljaar 1998- 1999. „Uiteraard is het de verant woordelijkheid van de ouders, maar ook wij dragen daarin verantwoor delijkheid. We moeten op het vin kentouw zitten." Van Belzen hechtte niet zo aan het percentage, zei hij. „Bovendien is dat in de randstand veel groter. Waar het mij om gaat, is wie die leerling is die dreigt de school te verlaten? Wat zijn dat voor jongelui?" Van Kempen vond het percentage dat Frigge noemde buiten propor ties. „Leuk voor de krant, maar het is knap overtrokken. De achtergrond kun je uit de cijfers niet halen." Hij beloofde na te zullen gaan of het AOB ook gegevens heeft over par tieel leerplichtigen. Op de vraag van Van Belzen kon Van Kempen geen antwoord geven, zo zei hij. Advertentie I.M. Met behulp van een vijfassig gestuurde slijpmachine kan Van Giessel bijzonder nauwkeurig werken. Het voormalige pand van Van Meer menwerking met de stichting vakop- aan de Ambachtsweg is enigszins aangepast voor de nieuwe bewoner, die in Bergen op Zoom uit zijn jasje was gegroeid. „Ons bedrijf is niet zo zeer plaatsgebonden, want we wer ken met een eigen afhaal- en bezorg dienst. Maar vanwege ons personeel wilden we niet te ver van Bergen op Zoom zitten", vertelt Van Giessel. Hij begon elf jaar geleden voor zich zelf en heeft inmiddels zes mensen op de loonlijst staan. „Op termijn denk ik er nog twee nodig te heb ben." Voor het gespecialiseerde werk bij Van Giessel bestaat geen opleiding, zodat mensen worden opgeleid in sa- leiding metaal. „Mensen met een lts- achtergrond kunnen bij ons terecht. Er zijn raakvlakken met het verspa nen en het fijn mechanisch bankwer- ken, maar je moet het gevoel in de vingers hebben. Met de SVM is een cursus van twee jaar opgezet waarbij mensen om en om zes weken naar school gaan en zes weken stage lopen in ons bedrijf." Van Giessel beschikt over geavan ceerde apparatuur - een investering van tonnen - zoals twee computerge stuurde vijfassige slijpmachines. Het bedrijf kan heel precies werk afleve ren, tot op tweehonderdste millimeter nauwkeurig. „En tot op éénhonderd ste is ons ook niet vreemd. De klant vraagt die hoge nauwkeurigheden en ook de kwaliteitseisen worden als maar hoger." Boren, frezen en zaag bladen zijn voorbeelden van gereed schappen die in het Thoolse bedrijf onder handen worden genomen. „We krijgen ook veel aanvragen voor spe cials, waarbij we moeten werken vanuit een blanco situatie of een be staande frees." Zijn klanten vindt Van Giessel in heel Zeeland, West-Bra bant en de omgeving van Rotterdam. „We leveren een heel uitgebreid pak ket. Samen met onze service en de snelheid waarmee we werken, is dat de kracht van ons bedrijf." Achter de entree met kantoor en kan tine ligt de bedrijfshal waarin de ver schillende slijpmachines opgesteld staan. Behalve de computergestuurde is er een hoek waarin machines staan voor het handmatig bewerken van de gereedschappen. Om de warmte en het lawaai voor het personeel te be perken, staan de koelinstallaties van de slijpmachines in een afzonderlijke ruimte. Verder is er nog een aparte meetruimte. Van Giessel weet dat zijn bedrijf voor de klanten vaak de laatste schakel is in hun productie proces. „Het gereedschap is het eind station, terwijl de tendens is om een product in één stap te volvoeren." Het slijpen is een heel precies werkje. Het instellen en ombouwen van de machines naar de aangegeven speci ficaties vergt dan ook vaak meer tijd dan het slijpen zelf. Van huis uit is Van Giessel stempel en gereedschapmaker. De verspaning - het bewerken van harde materialen - heeft hem altijd getrokken. Daarom koos hij uiteindelijk voor een eigen bedrijf in deze sector. „Het werken met mijn handen bleef trekken en ik ben ingesprongen op een gat in de markt hier in de regio", aldus de Thoolse ondernemer. Hoe snel gaat de tijd. Dat gaat op voor surfen op internet, maar ook voor deze krant. Dit is alweer de vijftiende afleve ring van 'tWeb. Dat websites niet alleen over grote dingen hoeven te gaan, is vooral op particuliere pagi na's goed te zien. Een per soonlijke homepage over inte resses en werkzaamheden, of één gewijd aan een uit de hand gelopen hobby. Dat ze meestal door amateurs zijn opgezet, hoeft nog niet te be tekenen dat ze lelijk zijn en ze ker niet dat er geen interes sante zaken op staan. Belang rijk is wel dat alles ook werkt. Zo heeft Vera Teijn-Bekker uit Anna Jacobapolder sinds de ze zomer een website die ei genlijk in twee delen uiteen valt. Het ene deel heet Brita's homepage en is geschreven vanuit het standpunt van de Yorkshire terriër van de familie Teijn. Er wordt verteld over de drie katten en de papegaai die er ook nog In het gezin zijn. En ook de baasjes Vera en Joop komen aan bod. Het in teressantste aan de site is ech ter het deel 'de streek waar ik woon'. Dat is het tweede deel dat ook via een apart adres te bereiken is. Op deze pagina's staat een flinke hoeveelheid informatie over Anna Jacoba polder en Sint-Philipsland. Bij voorbeeld de geschiedenis van de diverse polders en de inwoners. Maar ook over de natuur is blijkbaar heel wat te vertellen. Het Rammegors, de eendenkooi, de slikken en de hollestelle bijvoorbeeld. Gelar deerd met plaatjes en foto's van het eiland, worden we tenswaardigheden en interes sante plekjes belicht. Hoewel de familie Teijn niet geboren en getogen is op Flupland, woont ze al 21 jaar in Anna Ja cobapolder. Behalve dat er van alles te lezen valt, heeft mevr. Teijn ook veel foto's ge maakt bij vrijwel alle onder werpen. Ze beveelt ook een bezoekje aan struisvogelkwe ker Jansen aan. Ze heeft hem wat vragen gesteld en een vrij uitgebreide beschrijving van het bedrijf en van de struisvo gels gegeven. En passant maakt de Anna Jacobiaanse ook nog wat reclame voor di verse bedrijven, zoals een res taurant, een mosselkweker en een café. Maar de reclame voor de hele streek voert de boventoon. Voor wie meer over dieren en Yorkshire terriërs wil weten, is het adres wwwbigfoot.com/~brita .teijn Degenen die niet in de praat jes van een hond geïnteres seerd zijn, maar wel in de streek, kunnen direct naar www.bigfoot.com/~lnfo-streek. De site is zeker niet onverdien stelijk gemaakt, alhoewel de versieringen wel wat minder hadden gekund. Ook iijkt het alsof de pagina's vol met knoppen zitten, maar die fungeren meestal alleen als plaatje en hebben geen link. Ook sportverenigingen heb ben steeds vaker een eigen si te. Thoiense Boys was al vroeg aanwezig op het internet, maar anderen volgen. Zo heeft John Hommel op eigen initiatief een pagina gemaakt over postduivenvereniging'De Zwaluw uit Oud-Vossemeer, Hierop staan de uitslagen van de laatste vluchten en adres sen van zusterverenigingen. Het is wel een erg felle pagina. Het aquabiauw en fel geel zijn niet bepaald rustgevend voor de ogen. Verder staat er nog erg weinig informatie op, be halve wat links naar landelijke duivenorganisaties. De stte van voetbalvereniging Smerdiek oogt fraai. De pagi na's zijn haast vanzelfsprekend uitgevoerd in de clubkleuren blauw en zwart. Een leuk Item is de historie van Smerdiek. Saillant detail in dit verband is dat men eerst de club Unitas wilde noemen, maar dat mocht niet van de KNVB. Ver volgens koos men voor Wij Wil len Winnen (WWW, dat had voor een internetpagina wel heel leuk geweest). Maar de Duitsers (het was oorlogstijd) dachten dat er mee bedoeld werd 'Wij Willen Wilhelmina'. Dus dat ging ook niet door. Uit eindelijk werd het Smerdiek, Toch zijn er ook minder goede aspecten aan de site. Hoewei de pagina's er gelikt uitzien, is de recentste update van 10 augustus. Dat is wel erg verou derd. Verder werken de knop pen naar de pagina's over de elftallen en de links niet. En tot slot verschijnt er bij elke nieuwe pagina die wordt opgeroe pen een irritante banner in beeld. Als deze site goed bij gehouden wordt en compleet gemaakt, Is hij zeker nog meer de moeite waard om er eens te kijken. Smerdiek heeft een eigen do mein. Dat is het handigste en het meest eenvoudig voor de gene die op zoek is naar jouw site. Maar het kost ook geld. Een .nl-domein waarop je een website wilt bouwen, kost je al snel dertig gulden per maand. Daarom kiezen veel mensen voor de gratis providers. Maar het gevolg is wel dat er soms bizar lange namen uitkomen. Al sinds enige tijd zijn er daar om providers die je een korter adres geven waarmee de be zoeker wordt doorverwezen naar jouw site. Het fly.to van De Zwaluw is er zo een. Maar ook go.to of zelfs come.to. De Nederlandse Hervormde Kerk van Oud-Vossemeer heeft ook zo'n adres, namelijk go.to/her- vormd-ovm.nl. Op deze site staat vooral de nodige historie over de Nederlandse Her vormde kerk in Oud-Vosse meer. Maar ook veel foto's zijn er te vinden. Dat maakt overi gens het inladen niet erg snel. Verder is er informatie over on der meer de nieuwsbrief en over de diensten. Behalve het gehakketak over ISDN, ADSL of kabel-internet, komt de laatste tijd ook een andere term regelmatig om het hoekje kijken: 'flat fee In- temet'. Dat betekent dat je een vast bedrag per maand betaalt en vervolgens geen telefoonkosten meer hebt bij het Internetten. Daarmee springt 'flat fee' in op het feit dat je bij een gratis provider weliswaar geen abonne mentsgeld betaait, maar dat je telefoonrekening wel aardig op kan lopen. Toch is het alle maal maar heel moeizaam. 'V war ik woon Sinds 1379 wcrton (mijn mjm wi ik) inAwa Jacobapolder en boe langer wij er vronen Roe raooier de streek er «oor ons uit gaat zien Het is dan ook daarom, dat ik enkele pagina's aan mijn streek wri vrijden. Het eiland heeft er mte geschiedenis waen-an <k u mee ««l laten gentetan terwijl u de pegins's bezoekt;, te stean vol met informatie er ook foto's van *roeger en nu kunt ti sr vinden. Op de pagina's owtr.riu söwek n Phüipsiarid, Anna Jacobapolder Philrpstend, het kleinst» eiend ><>.- (K »«i)kunt u het ontstaan van Sim de Skw ie ren Deze plaatsen liggen op Sint 1 de provincie Zeelend Sint PRSiosiand Roeit In 1.98? zijn 500-jaa.' bestaan gevierd. De Aima JacotapcWer is veel jonger, zij de'de <r> J9S>? haar t5ö-iaar bestaan Het eiland heelt tal van bezienawsai digheden o.a, de'Sendankooi'. Deie eendenkooi is do enige In ons land die nog «ftt gebfo<kc wordt m de maarteen mei an juni msg .je er op afspraak oen kijkjo gaan nemen. Zo heeft het voormalig eiland vaol gebieden die door Staats bosbeheer en Rot Via Brita's homepage - rijkelijk gelardeerd met plaatjes - komt men onder meer op pagina 's over Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder. Reacties kunt u sturen naar: redactie@eendrachtbode.nl of Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland. Commercieel gezien is een betaalde provider hef meest winstgevend (of liever gezegd, het minst verliesgevend), Er is abonnementsgeld en er zijn ook zogenaamde kick-back inkomsten die de bedrijven krij gen van KPN-telecom. De gra tis providers hebben alleen die laatste inkomsten en erg veel is dat niet. Bovendien gaat KPN onder druk van de Opta een nieuw netwerk opzetten, speciaal voor dataverkeer. Via deze nummers (06760) is geen kick-backtarief meer mogelijk. Dus wordt er 2,5 cent per mi nuut in rekening gebracht bij de providers, Dat zou beteke nen dat de gratis providers geen inkomsten meer heb ben, tèrwijl de kosten flink stij gen, Flat fee is echter ook niet alles. Voorlopig zijn Superweb en QuickOnline de enige be drijven die flat fee aanbieden. De bekende providers Wish (nu nog gratis) en Ilse zijn met proeven voor flat fee gestopt, omdat het niet rendabel te krijgen is. Dat hangt onder meer samen met de hoge kos ten die KPN in rekening brengt, maar ook met het feit dat er nog steeds geen breedband verbindingen (veel sneller en met grotere capaciteit) te re aliseren zijn. Dat is wel het ge val via de kabel en via het adst-netwerk van KPN. Eigenlijk is flat fee net zoiets als kabel-in- tërnet! Een vast bedrag per maand en geen telefoontik ken. Gezien de nog onzekere toekomst voor flat fee, lijkt het vooralsnog verstandiger om de kabel op te gaan als men een dergelijk systeem wenst. Tot slot nog een tip voor be drijfsmatige digibeten (ofwel bedrijven die van internet geen kaas hebben gegeten). Je kunt altijd nog voor 99 gul den per maand een comple te website huren, inclusief do meinnaam, e-malladres, hos ting en onderhoud. In een maatschappij waar je vrijwel alles kunt huren, was het wachten op zo'n dienst. Ren- taweb (www.rentaweb.nl) le vert vijf basis-layouts die inge vuld worden met de huisstijl van de organisatie die zelf fO' to's en teksten kan aanleve ren. Eenmaal per maand mo gen er wijzigingen worden doorgegeven. En dat is dan weer meteen het nadeel. Want met een snel medium als internet, is een maand wel heel erg lang. KLIQ is een nieuwe naam op de ge vel. Het is geen afkorting. Het duidt op in elkaar klikken. „Mensen bij vacatures, opleidingen bij mensen," zegt B. Smeulders over de nieuwe or ganisatie. Een zelfstandige onderne ming die afgesplitst is van arbeids voorziening Zeeland en in opdracht van de gemeente of andere uitkerende instanties (langdurig) werklozen aan een baan helpt of eerst opleidt. Of voor bedrijven werknemers begeleidt om te voorkomen dat ze niet uitge blust raken. „We staan los van het CWI. Arbeids voorziening bekijkt hoe ver iemand afstaat van de arbeidsmarkt. Kan hij zelf makkelijk een vacature zoeken, dan gebeurt dat via het CWI. Zo niet, dan gaat er een rapport naar de uitke rende instantie (gemeente, GAK of Kadans). Die bepaalt dan wat er moet gebeuren. Deze instellingen kunnen diensten van ons inkopen." Ook al zou het CWI in Sint-Maar tensdijk verdwijnen, KLIQ blijft, zegt Smeulders die samen met Ria Volkers klanten van A tot Z begeleidt. „We huren hier nu een ruimte. Verdwijnt het centrum, dan huren we een ruimte in het gemeentehuis. Voor KLIQ is het van belang dat we in de buurt van de klant zitten." Nu bezet KLIQ een kamer op de ver dieping van het gebouw. De adminis tratie vindt in Goes plaats. Gezien de veranderingen op de arbeidsmarkt is het begrip langdurig werkloze vol gens Smeulders niet meer van toepas sing. „Eerst was dat drie jaar, nu zegt de politiek dat iemand binnen een jaar werk aangeboden moet krijgen of aan scholing moet doen. We praten niet altijd meer over langdurig werklozen. Het kan heel goed zijn dat iemand waar werk voor is, niet over de ge schikte opleiding beschikt. Ook voor de gedeeltelijk arbeidsgehandicapten zoeken we naar werk of scholing." KLIQ is pas begonnen. Vanaf 2 okto ber is het bedrijf gaan draaien. Voor het personeel van de vestiging Tholen van arbeidsvoorziening Zeeland is een plaats gevonden. Op 23 oktober begint een reclamecampagne. Tholen liep met het CWI vooruit op de landelijke ontwikkeling, maar lijkt nu het deksel op de neus te krijgen. De arbeidsvoorziening moet voor 1 januari 2002 met andere instanties het centrum voor werk en inkomsten vor men. Die samenwerking kreeg in Sint-Maartensdijk al gestalte. Bij de operatie over de hele provincie moe ten 18 personeelsleden herplaatst worden. Smeulders: „Hier is iedereen al geplaatst. Hier vallen helemaal geen ontslagen. Bij de arbeidsvoor ziening is er zelfs een nieuwe consu lente aangenomen." Frederique de Rijk is nu een van de drie consulenten. Daarnaast is er een receptioniste en een stagiaire. Het CWI wordt geleid vanuit Goes door Margreet van Seters. Zij volgt R. Ruefli op die hoofd van het arbeids bureau was. Ruefli heeft een andere baan buiten de arbeidsvoorziening ge vonden. Om de verschillende partijen in het gebouw samen te laten werken, stelde de gemeente beleidsmedewer ker Patrick Neele aan voor 8 uur per week. Tot 1 januari. De gemeentelijke sociale dienst wordt er vertegenwoor digd door Jacqueline van Belzen. Vanaf maandag komt er elke ochtend ook nog een medewerker bij voor be drijfsverenigingen (GUO, GAK en waarschijnlijk Kadans). Het CWI ligt op stoom, lijkt het. Nee- Ie ziet dan ook geen enkele reden om gas terug te nemen. „Zolang er nog niets definitiefs is vastgesteld, gaan we door. De dienstverlening is nog steeds hetzelfde. Straks kunnen hier ook mensen terecht voor formulieren van het GAK en om een afspraak te maken om alles weer in te leveren." In het spreidingsplan is voor een CWI op Tholen als zelfstandige vestiging geen plaats. „Voor heel Zeeland moe ten er drie CWI's komen. Er wordt nu gelobbyd voor 124 vestigingen. Als het hier verdwijnt, dan valt Tholen onder de regio West-Brabant met Ber gen op Zoom, Woensdrecht en Steen bergen. Voor onze klanten is het beste alternatief om aan te sluiten bij Ber gen op Zoom, anders moet men naar Goes." Neele betreurt het dat bij de reorgani satie 'bedrijfeconomische' redenen de boventoon voeren. „Hier proberen we zoveel mogelijk door samen te wer ken het voor de klant zo goed moge lijk te regelen. De landelijke organisa tie die met de zaak bezig is, vindt dat een vestiging met minder dan 12,6 voltijds personeelsleden niet goed kan functioneren. Ze zouden de klanten dan niet voldoende van dienst kunnen zijn." Wegens personeelsgebrek besloot het arbeidsbureau vanaf 24 juli het kan toor 's middags te sluiten. De maatre gel zou tot 1 oktober van kracht blij ven, maar vanaf die datum is besloten om het voorlopig zo te houden omdat de toekomst van het CWI onzeker is. Uitzendbureau Start is vanaf 30 okto ber alleen op afspraak open. Vanwege een reorganisatie. Op 4 november worden de reacties van de gemeenten over het CWI (Tholen schreef een gepeperde brief) aan de minister voorgelegd. Daarna moet de Tweede Kamer er zich nog over buigen. 'Praktisch duurzaam in Zeeland' was het motto van de eerste zogenaamde Abdijborrel die het provinciaal be stuur organiseert om de concept-nota 'Op weg naar een duurzame samen leving' vorm te geven. Gedeputeerd Poppelaars hief het glas met verte genwoordigers van het bedrijfsleven, maatschappelijke organisaties, on derwijsinstellingen en overheden. Doel van de bijeenkomst was om nieuwe netwerken te ontwikkelen rond het thema duurzaam. „Mogelijk ontstaan hierdoor onderling unieke vernieuwende samenwerkingsver banden rond dit thema." De bedoeling is ook om van elkaar te leren en daarom waren er twee spre kers. Directeur J.P. van Hoven van de koninklijke maatschap Wilhelmi- napolder. Hij sprak over 'Hoe een landbouwbedrijf van een bedreiging een kans maakt.' Mevr. A.T. Spanjers van Zeeland Seaports hield een praatje over het project reststoffenre- gister. Als deze eerste bijeenkomst zou slagen, wil de provincie nog meer Abdijborrels organiseren. Tot 15 november kunnen particulie ren, verenigingen, bedrijven, instel lingen en overheden duurzame pro jecten indienen bij de provincie Zeeland om mee te dingen naar de milieuprijs. De prijs is een stimulans om bij te dragen aan een beter milieu. Zowel grote als kleine initiatieven ko men in aanmerking voor de prijzen: de eerste is een kunstwerk en 4000 gulden, de tweede 2500 en de derde prijs is 1000 gulden. Drie statenleden en drie milieudeskundigen beoorde len de inzendingen op basis van ver nieuwend karakter, mate van milieu winst, uitstralingseffecten en samen werkingsvorm. Ook initiatiefnemers die anderen (meer) milieubewust ge maakt hebben, komen in aanmerking. Dit geldt eveneens voor degenen die milieubesparende machines of me thodes ontwikkeld hebben, de be drijfsvoering op (landbouw)bedrijven duurzamer gemaakt hebben of derden ingelicht hebben over het functione ren van de natuur en het milieu en de invloed van mensen hierop. Men kan bij Leo van Dijk (0118-631739) na dere informatie krijgen of de inzen ding opsturen naar provincie Zeeland, postbus 165,4330 AD Middelburg. 1000 m* showroom Hele jaar geopend Vakkundig advies Alle bekende merken op voorraad Gratis thuisbezorgen binnen 15 km. Grote collectie houten-, kunststof- en serremeubelen ma 13.00-18.00 u. dit/mdo 9.00-18.00 u. vr (koopavond) 9.00-21.00 U. za 9.00-17.00 u. tuinmeubelen Parallelweg 42 (achterzijde station) Bergen op Zoom, tel. 0164-241662 Bezoek onze website www.wouts-tuinmeubelen-bergen op zoom.nl Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 7