Uitzendbureau Start dicht in de smalstad Pastoor W. Wiertz vertrekt naar Breda I Spar Koppejan sluit onverwacht Drie dagen reizen met vakantiebijbelclub Vader en zoon S. gestraft voor mishandeling Bazen Waterschap rooit en plant AL 55 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Bloed geven in Sint-Philipsland Bel 0900 - 20.20.990 voor de beste banen in Zeeland tempo-team Belgische politie kijkt naar pand op Welgelegen Supermarkten in Sint-Annaland en Scherpenisse zaterdag dicht Psalmen in het Zeeuws vertaald Smalstad bouwt een luchtkasteel 120 St.-Annalandse kinderen bezig met thema 'Wijs op weg Donderdag 1 v oktober 20ü0 56y jaar^TO 4S bew. ex. sJf/ODf oi 'r 1 )ELB' Alleen na telefonische afspraak nog open De onzekerheid over het voortbestaan van het centrum voor werk en inkomen (CWI) in Sint-Maartensdijk, heeft uitzendbureau Start doen besluiten het werk te con centreren in Steenbergen en Bergen op Zoom. Vanaf 30 oktober is Start in de smalstad dicht en alleen nog na een telefonische afspraak open. Consulente Marion Veijaal verhuist naar de vestiging in Steenbergen. Vacature Deze week Tien weken cel in of 80 uren werken Vader en zoon S. uit Sint-Maartensdijk zijn beiden tot celstraf of dienstverlening veroordeeld voor de mishan deling van C. Bazen op 27 januari bij de woning Belle vue aan de Molendijk in de smalstad. De politierechter in Middelburg veroordeelde gistermiddag vader en zoon tot dezelfde straf: tien weken cel, waarvan vier weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, of zes weken werken (tachtig uren). Aderlating parochies Vossemeer en Tholen Zaterdag sluiten twee supermarkten: Spar supermarkt Koppejan in de Raiffeisenstraat te Sint-Annaland en Ko- pak Houtman in de Kerkstraat te Scherpenisse. Met na me in Sint-Annaland is dat een grote verrassing. „Het is niet de bedoeling geweest, maar ik ben echt niet over één nacht ijs gegaan", zegt J. Koppejan. Begin augustus nam hij Albert Heijn in Sint-Philipsland over, waar hij inmid dels opereert onder de naam Meermarkt. Toen was het de opzet om twee supermarkten aan te houden, mede met het oog op de toekomst van zoon Sander, maar in twee maanden is de situatie drastisch gewijzigd. Verarming Heel arbeidsintensief Scherpenisse V 'i 1V \N Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Vestigingsleider M. Flore van Start zegt niet langer te willen wachten op de beslissing of het CWI-Tholen in Sint-Maartensdijk blijft of niet. „Vanwege de onduidelijkheid is de aanloop in het arbeidsbureau en het CWI al stukken verminderd. Klan ten komen al vaker naar Bergen op Zoom en Steenbergen. Op deze ma nier hebben wij voor onze klanten nu al duidelijkheid willen schep pen." Uitzendkrachten die nu het CWI in Sint-Maartensdijk bezoeken, lopen al tegen het bericht van Start aan: vanwege centralisatie is Start vanaf eind oktober alleen op afspraak ge opend, na een telefonische afspraak. De uitzendkranten en inleenwerkers worden deze week door Start op de hoogte gebracht van deze 'belang rijke wijziging'. Voorlopig blijft de vestiging in Sint- Maartensdijk dus wel bestaan, maar wordt alleen gebruikt als het voor uitzendkrachten moeilijk is om naar een van de andere vestigingen te ko- Het vonnis kwam na een ruim twee uur durende zitting waarbij beide verdachten aanwezig waren met hun advocaten èn de advocaat van Bazen. Die eist van S. een schadevergoeding voor gederfde inkomsten en smarten geld van in totaal 137.000 gulden. De officier van justitie en de advocaten van S. hadden geen goed woord over voor de manier waarop de vordering van Bazen was opgesteld. De rechter verwees deze vordering dan ook naar de civiele rechter. De slag om de Bellevue heeft bloed gekost, maar de strijd is nog niet ge streden. De civiele rechter moet er nu weer aan te pas komen en tegen het toekennen van deze woning aan Ba zen is S. in appèl gegaan. In zijn vonnis week de rechter G.H. Nomes af van de eis van de officier van justitie C. Laukens. Zij eiste voor men, zegt Flore. In Bergen op Zoom is het bureau aan de Koevoet straat gevestigd, in Steenbergen aan de Blauwstraat. Consulente Marion Veijaal zat 's middags al op de vestiging in Steen bergen en zal daar nu ook tijdens de ochtenduren haar werk verrichten. Voor grote bedrijven zoals Budel- pack in Poortvliet houdt Start spreekuur op het bedrijf zelf, zo zegt Flore. De centralisatie kost geen banen, verzekert hij. „We hebben zelfs een vacature voor een consulente op de vestiging in Hoogerheide. Er is geen sprake van een reorganisatie. Het is gewoon heel erg onzeker wat er met het CWI gebeurt. Die onduidelijk heid willen we nu al wegnemen want we weten niet hoe lang dat gaat du ren. Het ene moment hoor je dat het eind dit jaar wordt beslist, het andere moment lees je over 2002." de zoon zestien weken celstraf, waar van vier weken voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar (of een werkstraf van 140 uur). Zij ging er daarbij vanuit dat de zoon bij de mis handeling van Bazen verminderd toe rekeningsvatbaar was. Voor de vader eiste ze 10 weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf, eventueel om te zet ten in een werkstraf van 120 uur. Vader en zoon werden beiden het op zettelijk toebrengen aan Bazen van zwaar lichamelijk letsel ten laste ge legd. De zoon had daarbij een koe voet gebruikt en Bazen zo verwond dat hij een rib brak en er een of meer dere kneusde. Zijn vader was hem daarbij behulpzaam geweest door Bazen vast te pakken en of op Bazen te gaan zitten. ZIE VERDER PAGINA 5 Je moet altijd vernieuwend bezig zijn, zegt zilveren veilingdirecteur David Hage uit Sint-Annaland CNV huldigt gouden, robijnen en zilveren jubilarissen Thoolse Lionsclub wil verjongen, maar zonder dames erbij Circa vijftig Tholenaren in voortraject voor schuldsaneringsregeling Comité Tholenseweg Veilig vraagt burgemeester Nuis actie te ondernemen Gemeente legt elk jaar zes ton op tafel voor invoeren 30-km-zone Christen Unie wil de automobilist laten betalen per kilometer en lager tarief voor het platteland Het valt oud-brandweerman Wolse uit Sint-Philipsland niet mee om aan de zijlijn te staan Jubilerende Petermeijer huldigt zilveren lerares Sauter van 't Rijks Volleybalclub AVC zet alle kaarten op promotie van tweede herenteam Eerste uitoverwinning is een bevrijding voor Vosmeer EEN VLEIER IS EEN VRIEND DIE UW MINDERE IS, ALTHANS VOORWENDT DAT TE ZIJN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Morgen, vrijdag, organiseert het Rode Kruis een bloeddonoravond in dorpshuis De Wimpel in Sint-Phi lipsland. Iedereen tussen de 18 en 70 jaar kan daar, mits gezond, te recht om een halve liter bloed af te staan. Vooraf wordt - aan de hand van een vragenlijst, meten van de bloeddruk, onderzoek op bloedar moede en opnemen van de tempera tuur - bekeken of men inderdaad bloed kan missen. Wie mag geven, helpt op een eenvoudige manier een zieke medemens. Het kost een uur tje en de koffie is gratis. Donoren kunnen terecht tussen half zeven en negen uur. In het kader van het groenstructuur plan rooit en plant het waterschap Zeeuwse Eilanden ook op Tholen. Half of eind november wordt er be gonnen aan de Engelaarsdijk, waar BTL een uitgesteld karwei afrondt. Omdat het te nat was, kon er daar pas dit voorjaar gefreesd worden en toen was er geen gelegenheid meer om te planten. Dat gebeurt nu in november, in eigen beheer worden begin vol gend jaar de grote populieren bij de Steil Aprèl langs de Bram Groenewe- geweg gerooid. Hiervoor zal de door gaande weg tussen Sint-Annaland en Poortvliet een tijd afgesloten worden. Verder wordt er gerooid aan de Sluis- weg, Weihoekweg, Essendijkweg en Pelleweg in de Poortvlietse Weihoek. Aan de Zandweg te Stavenisse gaan de wilgen om en aan de Jan Kareis- weg tussen Sint-Maartensdijk en Sta venisse sneuvelen 12 bomen. Geplant wordt er aan de Oudelandse- weg te Sint-Maartensdijk. Tussen de Hogeweg en de Wiebesweg komt er aan de oostkant een singeltje van laanbomen. Aan het stuk Langeweg tussen de Koningsweg en de provin ciale weg te Scherpenisse komen er populieren. De werkzaamheden zul len begin maart 2001 worden afge rond. Aanwonenden krijgen een brief voordat het karwei begint. De rooms-katholieke parochies van Oud-Vossemeer en Tholen raken per 1 januari hun pastoor W. Wiertz kwijt. De bisschop van Breda, mgr. Martinus Muskens, heeft hein per die datum benoemd tot pastoor van de bisschopskerk H. Michael te Breda en van de parochie H. Willibrord te Teteringen. Wiertz diende ook de parochies van Lepelstraat en Halste ren. „Opeens is gebeurd wat we langer vreesden dat zou gebeuren", zeg gen de vier kerk- en parochiebesturen in een gezamenlijke verklaring. Elf jaar geleden kwam pastoor Vossemeer zowel op zaterdag- Wiertz uit het Zuid-Limburgse Kerkrade naar de parochies van de H. Willibrordus te Oud-Vossemeer, Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart te Tholen, H. Quirinus te Halsteren en Antonius van Padua te Lepel straat. Hij begon in januari 1990 als pastoraal werker, begin 1991 werd Wiertz in Oud-Vossemeer tot diaken gewijd en 20 juli 1991 werd hij priester. Vanaf mei 1996 was Wiertz, die in Lepelstraat woont, pastoor van de vier pa rochies. Een opvolger is nog niet direct in zicht, gezien het grote aantal vaca tures. „Als de nood aan de man komt, zullen we maar 1 dienst per parochie kunnen houden", zegt vi- ce-voorzitter P. Hommel van het Vossemeerse kerkbestuur. Nu is er in de r.k. kerken te Tholen en Oud avond als op zondagmorgen dienst. Het blijkt heel moeilijk te zijn om priesters te krijgen. In het bisdom Breda, waaronder heel Zeeland en West-Brabant vallen, zijn twintig vacatures. Ook is er een tekort aan pastoraal werkers, zoals mevr. G. Verlijsdonk die dat werk in Tholen en Oud-Vossemeer doet. Zij mag uitvaarten leiden en huwelijken in zegenen, maar eucharistievieringen zijn voorbehouden aan de pastoor. De vier parochies zijn in onderhan deling met twee gepensioneerde pastoors om de taken van Wiertz tijdelijk over te nemen. Ook is er nog een mogelijkheid dat een priester voor dertig procent be schikbaar komt. Hoe dan ook, mevr. Verlijsdonk krijgt het drukker en ook de kerkbestuurders en vrijwilli gers in Tholen en Oud-Vossemeer. Zij zullen o.a. meer administratief werk moeten gaan doen om mevr. Verlijsdonk te ontlasten. Aan de definitieve opvolging van pastoor Wiertz mag pas in januari begonnen worden. En dan kan het nog wel zes tot zeven maanden du ren voordat er werkelijk iemand gevonden is. Hommel ziet door de ze ontwikkeling niet zo gauw één parochie op Tholen ontstaan. De fi nanciën vormen nog geen pro bleem. Het gaat met name om een tekort aan priesters. „Het allererg ste zou zijn, wanneer de regio werd opgedeeld", aldus Hommel. Oud- Vossemeer, Tholen, Lepelstraat en Halsteren werken al verschillende jaren samen en zijn aan elkaar ge wend. Nieuw-Vossemeer en Steen bergen hebben elk nog een eigen pastoor, maar de kerkbesturen van Tholen en Oud-Vossemeer hopen de huidige structuur voort te kun nen zetten. 7 dagen per week tussen 9 en 21 uur Advertentie I.M. Zowel Zeeuwse als Belgische recher cheurs hebben deze week nog een on derzoek ingesteld naar de raadselach tige brand in de hal van het blauwe bedrijfsverzamelgebouw aan de Am- bachtsweg op het Thoolse industrie terrein Welgelegen. Donderdagavond 5 oktober ging de hal met twee vrachtwagens, restanten kleding en workmates verloren. Intussen heeft, zich nog niemand gemeld die de eige naar van de auto's e.d. was. „Het is heel raar allemaal", zegt een politie woordvoerder. „Er is wel een huurder bekend, maar mogelijk is dat niet de- 3 gene die het pand werkelijk in ge bruik had. Wie zitten er nog tussen als onderhuurders? Daar stellen we een degelijk onderzoek naar in." Op één van de vrachtwagens was nog een Belgisch kenteken zichtbaar, maar de politie houdt er rekening mee dat dit een dekmantel was. Het onder zoek heeft in veertien dagen nog geen uitsluitsel gegeven op de vragen die de brand heeft opgeroepen. Onzeker is ook wat er met het pand gaat gebeuren. Muren blijken ontzet te zijn en er wordt een onderzoek in gesteld naar de kwaliteit van de span ten. Die blijken toch behoorlijk gele den te hebben van de brand en de vraag is of het rechter deel van het be drijfsverzamelgebouw helemaal te gen de grond moet of dat het nog op geknapt kan worden. Buurtsuper Spar op de hoek van de Nieuwstraat en de Raiffeisenstraat in Sint-Annaland sluit zaterdag al haar deuren. „Ik zie de omzet in Sint-Annaland achteruit gaan", vertelt Koppejan. „Er is altijd een stuk gunning geweest van de klanten, maar het lijkt net of ze zeggen: hij heeft nu toch zijn boter ham in Sint-Philipsland. Je hebt altijd wel ups en downs gehad, maar over het totaal moet een bedrijf toch renda bel blijven. Een echtpaar zou hier een goede boterham kunnen verdienen en ik heb ook geprobeerd om de zaak nog te verkopen, maar dat is helaas niet gelukt." Koppejan werkte met vier personeels leden, terwijl zijn oudste kinderen ook hand- en spandiensten verleen den. „De dames doen hun best, dat is het punt niet. De hoofdreden is dat de klanten je niet meer zien, zoals dat bijna elf jaar wel het geval was. De lat wordt ook steeds hoger gelegd en als je niet investeert, veroudert iets snel. Stilstand, dat is achteruitgang." Koppejan realiseert zich heel goed dat verschillende inwoners door de slui ting gedupeerd worden. De winkel fungeerde als buurtsuper. „Oudere mensen zijn behoorlijk van slag, dat heb ik wel gehoord. Vanuit mijn su permarkt in Sint-Philipsland blijf ik dan ook service verlenen door telefo nische bestellingen thuis te bezorgen in Sint-Annaland. Maar voor de rest moet je nuchter blijven. Winkelslui ting is een algemene trend en ik zal dus de laatste niet zijn. Die ontwikke lingen zijn niet tegen te houden." Eerder sloot de rijwielhandel Dirk Bmijnzeel op de ene hoek van de Nieuwstraat en nu de Spar op de an dere hoek van de Nieuwstraat/Raiffei- senstraat. Sluitingen zijn vooral voor oudere consumenten een tegenvaller. „De jongere consument is heel mo biel. En tweeverdieners komen er ook steeds meer. Als kleine buurtsuper kun je voor die groep niet de hele week noch 's avonds open zijn. Elf jaar hebben we er hard voor geknokt, en ik realiseer me ook wel dat de slui ting een verarming is voor verschil lende mensen, maar ik probeer maar vooruit te kijken. Dat is het meest wijs in zo'n situatie." Koppejan stelt met nadruk dat hij de ze stap vrijwillig zet. „Als het echt moet, dan heb je een groter probleem. Je kunt nog wel een halfjaar zo door gaan, maar je moet op tijd de bakens velzetten. De parkeergelegenheid 'in de Raifleisenstraat en Nieuwstraat wordt ook steeds minder. Dat was een handicap die steeds meer omzet ging kosten." De supermarktondernemer was van plan om vier dagen in Sint-Philips land te zijn en twee dagen in Sint-An naland, maar de praktijk is anders uit gelopen. „Sint-Philipsland is heel arbeidsintensief. Dat kon ik tevoren niet inschatten. Ik blijk daar zes da gen nodig te zijn en dan kun je de aandacht niet meer verdelen. En Sint- Philipsland heb ik juist overgenomen in verband met de toekomst", aldus Koppejan. Voor december hoopt hij de Meermarkt daar van een nieuwe uitstraling te voorzien. In november gaat de supermarkt dan minimaal vijf dagen dicht. De winkel van 280 m2 in Sint-Anna- land komt na 21 oktober leeg te staan. „Als er zich een koper aandient, zeg ik nooit nooit, want alle winkelbe stemmingen zijn in dit pand moge lijk." De familie Koppejan blijft in de bovenwoning zitten. Van de personeelsleden gaat er 1 mee naar de Meermarkt in Sint-Phi lipsland, terwijl de oudste medewer ker - die er bijna 11 jaar werkt - voor de beslissing van de sluiting al een andere baan had bij de woonboule vard in Poortvliet. „Voor anderhalve arbeidsplaats is er een andere werk kring nodig, maar gezien de grote vraag hoeft dat geen problemen op te leveren." Sint-Annaland houdt na sluiting van de Spar in de vershoek nog de grote supermarkt van Cl000 Gunter over, evenals twee warme bakkers en een ambachtelijke slager. Zaterdag sluit de familie Houtman in Scherpenisse de Kopak supermarkt, zoals enkele weken geleden al is aan gekondigd. Het ondernemerspaar gaat naar de Volumemarkt aan de Oosterflank te Rotterdam. De opper vlakte is vier keer zo groot als in de Kerkstraat. „Wij komen uit Capelle a.d. IJssel en die regio blijft toch trek ken", vertellen Kees en Petra Hout man. „Bovendien beseffen we, dat twee supermarkten in Scherpenisse toch teveel is. Wanneer je bovendien investeringen moet gaan doen om kaas en vleeswaren vers van het mes te mogen verkopen - de eisen van de keuringsdienst van waren zijn streng - dan ga je aan de toekomst denken. En dan kom je tot de conclusie dat slui ting de beste oplossing is." De enig overblijvende Spar super markt Moerland, eveneens in de Kerkstraat te Scherpenisse, maakte de sluiting aantrekkelijker door de fami lie Houtman een vertrekpremie in de vorm van een geldbedrag te betalen. Dat komt meer voor in de levensmid delenbranche. Het echtpaar Houtman nam op 1 de cember 1996 de winkel van de gezus ters Anna en Betsie Noom over. Met verschillende gegadigden zijn onder handelingen gaande over de verkoop van het pand. Voor de kinderen van de basis scholen is het deze week herfstva kantie. De scholen zijn leeg, maar op de zolder van verenigingsge bouw Het IVefpunt te St.-Anna- land zijn de banken tot op de laat ste plaats bezet. De twaalfde vakantiebijbelclub (VBK) die door de Hervormde Gemeente wordt georganiseerd, trekt met ruim 120 kinderen weer massale belangstel ling. Velen namen deel aan de thuisknutselopdracht en kwamen met zelfgemaakte koffers naar het verenigingsgebouw. Op de VBK staan de kinderen aan de hand van bijbelverhalen stil bij het thema: Wijs op weg. Bjj de dagelijkse ver telling volgen ze de Heere Jezus op de reis naar Jeruzalem. Ook wordt er veel gezongen en wordt er een weektekst geleerd. Daarnaast kij ken de kinderen uit naar de avon turen die een vrouw en een kind meemaken op de treinreis naar Haarlem. Aan het eind van de morgen wordt er hard gewerkt aan een knutselopdracht. Vanmid dag wordt de VBK afgesloten met een spelcircuit rondom het kerkge bouw. Dominee P.C. Hoek sluit de VBK af en zal de kinderen uitno digen voor de dienst van zondag morgen. Dan zal de preek aanslui ten bij één van de verhalen van de vakantiebijbelclub. Het streven naar één Europa heeft een toenemende mate van belangstel ling voor het streekeigene tot gevolg. Eén aspect daarvan is de streektaal. Er wordt aan gewerkt om het Zeeuws als zodanig erkend te krijgen en aller hande initiatieven worden ontplooid om de belangstelling voor het dialect op te wekken. Nu is er dan een ver taling van psalmen in het Zeeuws, in het dialect van Nieuw- en Sint-Joos- land. Het boek wordt zaterdag in Ka- pelle gepresenteerd tijdens de Zeeuwse dialectdag. Commissaris van de koningin Van Gelder krijgt het eerste exemplaar. 'Psalmen in het Zeeuws' is een uitga ve van het Nederlands Bijbelgenoot schap in samenwerking met de Zeeuwsche Vereeniging voor Dia lectonderzoek. De vertaling is ge maakt door Wim Joosse en als advi seur trad prof. dr. Karei Deurloo op, hoogleraar in de theologie aan de Universiteit van Amsterdam. Tijdens de dialectdag wordt ook een schoolles gegeven, om te laten zien hoe het 'streektaal lespakket voor het basisonderwijs' van de stichting School en Dialect werkt. Zoals ge bruikelijk zijn er diverse optredens van Zeeuwse artiesten en verder is er een lezing over 'De erkenning van streektalen in het algemeen'. Mevr. drs. H.J.W. van Gelder-Wig- gers, echtgenote van de commissaris van de koningin in Zeeland, onthult samen met burgemeester W. Nuis het kunstwerk in Sint-Maartensdijk. Dit gebeurt op zaterdagavond 11 novem ber om half acht op de hoek Onder de Linden/Oostsingel. De titel van het door Michel Kuipers uit Eindhoven vervaardigde kunstwerk luidt: lucht kasteel. Het thema is 'Het Hof te Sint- Maartensdijk.' De beeldend kunste naar heeft zich laten inspireren door de Zeeuwse klei, de helblauwe Zeeuwse luchten en het sedert 1819 niet meer bestaande slot te Sint-Maar tensdijk. Deze drie elementen zijn de basis voor zijn luchtkasteel, dat wordt bekroond door een kasteeltje in de vorm van een kroon, symbool voor koningin Beatrix die vrouwe van de smalstad Sint-Maartensdijk is. De onthulling valt gelijk met de tradi tionele lampionoptocht van het eve nementencomité smalstad ter gele genheid van Sint Maarten. Onder de Linden/Oostsingel is in de route op genomen. Muziekvereniging Euterpe werkt ook mee aan deze rondgang. Het kunstwerk 'Luchtkasteel' Joke van 't Hof (links) vertelde gisteren op de vakantiebijbelclub in Sint-Annaland het verhaal van de dag, ondersteund door de muziekgroep bestaande uit v.l.n.r. Elisca de Jonge, Tanny den Engelsman, Willem-Jan de Voogd van de Straaten en Marieke Uijl.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1